wpresidence - en to fr_FR translation catalogue (1926 entries)

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
fr_FR: Cette page ne fonctionnera pas sans WpResidence Core Plugin, veuillez l’activer dans le menu plugins !

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
fr_FR: Aucun résultats trouvé. Veuillez réessayer de nouveau avec des paramètres différents.

en: Category Archives: %s
fr_FR: Archives de la catégorie: %s

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives quotidiennes: %s

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles: %s

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuelles: %s

en: Blog Archives
fr_FR: archives du blog

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr_FR: Ce poste est  protégé par un mot de passe. Entrez  le mot de passe pour voir les  commentaires

en: Comment navigation
fr_FR: Navigation des Commentaire

en: &laquo; Older Comments
fr_FR: &laquo; Commentaires Anciens

en: Newer Comments &raquo;
fr_FR: Nouveaux commentaires &raquo;

en: Comments are closed.
fr_FR: Commentaires fermés

en: Leave a Reply
fr_FR: Laissez une Réponse

en: Leave a Reply to %s
fr_FR: Laisser une réponse aux %s

en: Cancel Reply
fr_FR: Annuler la réponse

en: Post Comment
fr_FR: Poster un commentaire

en: Your email address will not be published.
fr_FR: Votre adresse email ne sera pas publiée.

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Name
fr_FR: Prénom

en: Website
fr_FR: Site Internet

en: page should be accesible only via the compare button
fr_FR: la page devrait être accessible uniquement via le bouton comparer

en: Compare Listings
fr_FR: Comparer les annonces

en: city
fr_FR: ville

en: area
fr_FR: région

en: zip
fr_FR: Zip *: français

en: size
fr_FR: Surface :

en: lot size
fr_FR: Surface Terrain

en: rooms
fr_FR: Chambre(s)

en: bedrooms
fr_FR: Ch. à coucher

en: bathrooms
fr_FR: Salles de bain

en: Energy Index
fr_FR: Indice de l&#39;énergie

en: Energy Class
fr_FR: Classe énergétique

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
fr_FR: Votre forfait actuel ne vous laisse pas publier plus de propriétés ! Vous devez mettre à jour de votre adhésion.

en: Please submit a title for your property
fr_FR: Veuillez soumettre un titre pour votre propriété

en: Please submit the
fr_FR: Veuillez soumettre le

en: field
fr_FR: Type de champ

en: 2. Media
fr_FR: 2. Médias

en: 3. Location
fr_FR: 3. Adresse

en: 4. Details
fr_FR: 4. Détails

en: 5. Amenities
fr_FR: 5. Attributs

en: These fields are mandatory: Title
fr_FR: * Ces champs sont obligatoires : Titre

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
fr_FR: Ceci est une soumission payée. La liste sera en direct après réception du paiement.

en: Prev Step
fr_FR: PREV

en: Next Step
fr_FR: PROCHAINE

en: Submit Property
fr_FR: Ajouter votre propriété

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
fr_FR: Pour de meilleurs résultats de vitesse, le thème offre un système de mise en cache intégré pour les propriétés et les catégories.

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
fr_FR: Pour cette raison, les propriétés ou les catégories peuvent ne pas apparaître immédiatement sur votre site.

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
fr_FR: Utilisez le bouton Clear WpResidence Cache de la barre d&#39;administration pour voir les modifications apportées instantanément. Les mises à jour automatiques ont lieu toutes les 4 heures.

en: I Understand
fr_FR: J’accepte

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
fr_FR: Google Maps v3 REQUIERT une clé API pour fonctionner correctement. Obtenez une clé de console API et publiez le code dans Options du thème. Vous pouvez l&#39;obtenir de

en: here
fr_FR: ici

en: WordPress Memory Limit is set to
fr_FR: Wordpress Limite de Mémoire est mis à

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
fr_FR: La limite de mémoire recommandée doit être d&#39;au moins 96 Mo. Prière de se référer à :

en: Increasing memory allocated to PHP
fr_FR: Mémoire croissante allouée à PHP

en: Your PHP version is
fr_FR: Votre version de PHP est :

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
fr_FR: La bibliothèque d'images GD PHP n'est pas installée sur votre serveur internet. En conséquence, le thème ne fonctionnera pas avec les images. Merci de contacter votre société d'hébergement pour activer la bibliothèque.

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
fr_FR: Extension MbString non détectée. Contactez S'il vous plaît votre fournisseur d'accueil

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
fr_FR: La moitié du Modèle de Carte - assurez-vous que votre page a le type "media header type" comme la carte Google

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
fr_FR: Ne changez pas manuellement les 'slugs' en ajoutant de nouveaux termes. Si vous deviez éditer un nom de terme copiez le nouveau nom dans le champ de 'slugs' aussi.

en: Post navigation
fr_FR: Poste navigation

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Anciens posts

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Nouveaux posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Reply
fr_FR: Répondre

en:  on
fr_FR: sur

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération

en: Please edit your profile page from site interface.
fr_FR: Merci d’éditer votre page de profil de l’interface du site.

en: Your new password for the account at:
fr_FR: Votre nouveau mot de passe pour le compte de:

en: Username: %s
fr_FR: Utilisateur: %s

en: Password: %s
fr_FR: Mot de passe: %s

en: You can now login with your new password at:
fr_FR: Vous pouvez vous connecter avec votre mot de passe à:

en: A new password was sent via email!
fr_FR: Un nouveau mot de passe a été envoyé via email

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
fr_FR: Nous venons juste de vous envoyer un nouveau mot de passe. Merci de vérifier votre email!

en: Message sent from page:
fr_FR: Message envoyé depuis cette page:

en: All Actions
fr_FR: A louer / A vendre

en: All Types
fr_FR: Tous Types

en: All Cities
fr_FR: Villes

en: All Areas
fr_FR: Quartiers

en: Type Bedrooms No.
fr_FR: Taper Nb. de ch. à coucher

en: Type Bathrooms No.
fr_FR: Taper Nombre de salles de bains

en: Price range:
fr_FR: Prix :

en: Type Min. Price
fr_FR: Tapez Tarif min.

en: Type Max. Price
fr_FR: Tapez Tarif Max.

en: Clear theme cache after demo import is complete!
fr_FR: Effacer le cache des thèmes après l&#39;importation de démonstration est terminée!

en: There are no posts published!
fr_FR: Il n'y a aucun article publié !

en: All Counties/States
fr_FR: Tous pays

en: Search Results for :
fr_FR: Résultats de la recherche pour :

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
fr_FR: Nous n’avons trouve aucun résultat. Prière de réessayer encore avec des paramètres de recherche différentes.

en: Type Keyword
fr_FR: Type de mot clé

en: Search
fr_FR: Recherche

en: About Us
fr_FR: Bio

en: Adress:
fr_FR: Adresse:

en: Phone:
fr_FR: Téléphone:

en: add to favorites
fr_FR: ajouter aux Favoris

en: favorite
fr_FR: Favori

en: in
fr_FR: dans

en: Number of Page Views
fr_FR: Nombre de pages vues

en: Posted by
fr_FR: Posté par

en: on
fr_FR: sur

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Welcome back,
fr_FR: Bienvenue

en: You don't have any properties yet!
fr_FR: Vous n’avez aucune propriété pour le moment!

en: Search a listing
fr_FR: Rechercher une annonce

en: Edit Agent
fr_FR: Editer l'agent

en: You don't have any agents added!
fr_FR: Vous n'avez pas encore de agentes!

en: Search for an Agent
fr_FR: Rechercher un agent

en: You don't have any favorite properties yet!
fr_FR: Vous n’avez aucune propriété favorite pour le moment!

en: for
fr_FR: pour

en: Use Floor Plans
fr_FR: Plans de la propriété

en: Plan Title
fr_FR: Titre du plan

en: Plan Description
fr_FR: Description du plan

en: Plan Size
fr_FR: Taille

en: Plan Rooms
fr_FR: Salles

en: Plan Bathrooms
fr_FR: Salles de bains

en: Price in
fr_FR: Prix ​​en

en: You don't have any plans attached!
fr_FR: Vous n'avez pas de plans

en: Upload New Plan Image
fr_FR: Importer une nouvelle image de plan

en: Save Plans
fr_FR: Enregistrer les plans

en: You have
fr_FR: Vous avez

en: unread messages
fr_FR: messages non lus

en: No invoices
fr_FR: Pas de factures

en: from date
fr_FR: Date de début

en: to date
fr_FR: Jusqu'à

en: Any
fr_FR: Aucun

en: Upgrade to Featured
fr_FR: Mettre le listing en avant

en: Publish Listing with Featured
fr_FR: Publier une annonce et mettre en avant

en: Package
fr_FR: Détails de l'abonnement

en: Listing
fr_FR: Propriété

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Not Paid
fr_FR: Pas payé

en: Total Invoices:
fr_FR: Total factures:

en: Title
fr_FR: Titre

en: Invoice Type
fr_FR: Facture Type

en: Billing Type
fr_FR: Type de facturation

en: Status
fr_FR: Statuts

en: Price
fr_FR: Prix

en: You don't have any saved searches yet!
fr_FR: Vous n'avez pas sauvegardé de recherche

en: Update the theme & plugins
fr_FR: Mettre à jour le thème et les plugins

en: Buy new license
fr_FR: Acheter une nouvelle licence

en: Change log
fr_FR: Journal de modifications

en: Get help
fr_FR: Aide

en: Open ticket
fr_FR: Client Support

en: Rate us
fr_FR: Évaluez nous

en: Current Version:
fr_FR: Version actuelle:

en: Start Now
fr_FR: Commencez maintenant

en: Site Settings
fr_FR: Paramètres du site

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
fr_FR: Nous recommandons d&#39;effectuer l&#39;importation de démo en premier, puis de terminer cette configuration. Ajout d&#39;une importation de démo APRÈS l&#39;achèvement de cette configuration, vos options de configuration sont remplacées par des options de démonstration.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: OR
fr_FR: OU

en: Import Demo Content
fr_FR: Importer un contenu de démonstration

en: Map Settings
fr_FR: Paramètres de la carte

en: Use Google maps with SSL ?
fr_FR: Utiliser Google Maps avec SSL?

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
fr_FR: Défini sur Oui si vous utilisez SSL (https: //)

en: Google Maps API KEY
fr_FR: Clé de l&#39;API Google Maps

en: Previous Step
fr_FR: Étape précédente

en: General Settings
fr_FR: réglages généraux

en: Country
fr_FR: Pays

en: Select default country
fr_FR: Sélectionnez le pays par défaut

en: Currency symbol
fr_FR: Symbole de la monnaie

en: Set currency symbol for property price.
fr_FR: Définir le symbole monétaire pour le prix de l&#39;immobilier.

en: feet
fr_FR: pieds

en: meters
fr_FR: mètres

en: ha
fr_FR: Ha

en: square
fr_FR: carré

en: Measurement Unit
fr_FR: Unité de mesure

en: Select the measurement unit you will use on the website
fr_FR: Sélectionnez l&#39;unité de mesure que vous utiliserez sur le site Web

en: Language for datepicker
fr_FR: Langue pour la datepicker

en: This applies for the calendar field type available for properties.
fr_FR: Cela s&#39;applique au type de champ de calendrier disponible pour les propriétés.

en: Apperance Options
fr_FR: Options d&#39;apparence

en: standard
fr_FR: la norme

en: half map
fr_FR: demi-carte

en: Property List Type for Advanced Search
fr_FR: Type de liste de propriétés pour la recherche avancée

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
fr_FR: Sélectionnez un style de carte standard ou demi pour une page de résultats de recherche avancée.

en: grid
fr_FR: la grille

en: list
fr_FR: liste

en: Property List display(*global option)
fr_FR: Affichage de la liste des propriétés (* option globale)

en: Select grid or list style for properties list pages.
fr_FR: Sélectionnez la grille ou le style de liste pour les pages de liste de propriétés.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
fr_FR: Pour plus d&#39;informations, consultez nos fichiers d&#39;aide, nos articles de la base de connaissances et nos didacticiels pour faciliter ce processus et le rendre plus agréable pour vous:

en: Personalize Your Website
fr_FR: Personnalisez votre site Web

en: Add New Page
fr_FR: Ajouter une nouvelle page

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Add New Property
fr_FR: Ajouter une nouvelle propriété

en: Powered by
fr_FR: Alimenté par

en: The state field is empty !
fr_FR: Le champ d&#39;état est vide!

en: The City field is empty !
fr_FR: Le champ Ville est vide!

en: Your address field is empty!
fr_FR: Votre champ d&#39;adresse est vide!

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
fr_FR: Nous sommes désolés, mais nous n&#39;avons pas d&#39;estimation pour cette propriété en ce moment!

en: Please fill in the form correctly and try again!
fr_FR: Veuillez remplir le formulaire correctement et réessayer!

en: right now
fr_FR: maintenant

en:  seconds ago
fr_FR: il y a quelques instants

en: about 1 minute ago
fr_FR: il y a environ 1 minute

en:  minutes ago
fr_FR: il y a quelques minutes

en: about 1 hour ago
fr_FR: Il ya environ 1 heure

en:  hours ago
fr_FR: il y a des heures

en: yesterday
fr_FR: hier

en:  days ago
fr_FR: il y a quelques jours

en: over a year ago
fr_FR: Il ya plus d&#39;un an

en:  package on
fr_FR: paquet sur

en: PayPal payment agreement
fr_FR: Contrat de paiement PayPal

en: Agent custom data
fr_FR: Données personnalisées de l&#39;agent

en: Add Custom Field
fr_FR: Ajouter un champ personnalisé

en: Parameters list
fr_FR: Liste des paramètres

en: Field Label:
fr_FR: Étiquette de champ:

en: Field Value:
fr_FR: Valeur du champ:

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: We didn't find any results
fr_FR: Nous n&#39;avons trouvé aucun résultat

en: listings
fr_FR: annonces

en: Listings
fr_FR: Inscriptions

en: Hi there,
fr_FR: Salut,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
fr_FR: Nous avons reçu votre demande de paiement par virement bancaire sur %s! Veuillez suivre les instructions ci-dessous afin de commencer à soumettre des propriétés dès que possible.

en: The invoice number is:
fr_FR: Le numéro de facture est:

en: Amount:
fr_FR: Montant:

en: you don't have the right to delete this
fr_FR: vous n&#39;avez pas le droit de supprimer ce

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
fr_FR: La recherche a été enregistrée. Vous recevrez une notification par e-mail lorsque de nouvelles propriétés correspondant à votre recherche ont été publiées

en: My Profile
fr_FR: Mon profil

en: My Properties List
fr_FR: Ma liste de propriétés

en: Favorites
fr_FR: Favoris

en: Saved Searches
fr_FR: Recherches sauvegardées

en: My Invoices
fr_FR: Mes factures

en: Inbox
fr_FR: Boîte de réception

en: Log Out
fr_FR: Connectez - Out

en: wrong captcha
fr_FR: mauvais captcha

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur invalide (n&#39;utilisez pas de caractères spéciaux ou d&#39;espaces)!

en: Username and/or Email field is empty!
fr_FR: Le champ Nom d&#39;utilisateur et / ou Email est vide!

en: The email doesn't look right !
fr_FR: L&#39;email ne semble pas correct!

en: The email's domain doesn't look right.
fr_FR: Le domaine du courrier électronique ne semble pas correct.

en: Username already exists.  Please choose a new one.
fr_FR: Ce nom d&#39;utilisateur existe déjà. S&#39;il vous plaît choisir un nouveau.

en: One of the password field is empty!
fr_FR: Un des champs de mot de passe est vide!

en: Passwords do not match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Your account was created and you can login now!
fr_FR: Votre compte a été créé et vous pouvez vous connecter maintenant!

en: An email with the generated password was sent!
fr_FR: Un email avec le mot de passe généré a été envoyé!

en: Email already exists.  Please choose a new one.
fr_FR: L&#39;email existe déjà. S&#39;il vous plaît choisir un nouveau.

en: Agency
fr_FR: Agence

en: Developer
fr_FR: Développeur

en: You are already logged in! redirecting...
fr_FR: Vous êtes déjà connecté! rediriger ...

en: Username and/or Password field is empty!
fr_FR: Le champ Nom d&#39;utilisateur et / ou Mot de passe est vide!

en: Wrong username or password!
fr_FR: Mauvais nom d&#39;utilisateur ou mot de passe!

en: Login successful, redirecting...
fr_FR: Connexion réussie, redirection ...

en: Email field is empty!
fr_FR: Le champ Email est vide!

en: Invalid E-mail address!
fr_FR: Adresse e-mail invalide!

en: Invalid Username!
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur invalide!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
fr_FR: Nous venons de vous envoyer un e-mail avec les instructions de réinitialisation du mot de passe.

en: Agent need a first & last name
fr_FR: L&#39;agent a besoin d&#39;un prénom et d&#39;un nom de famille

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
fr_FR: L&#39;agent a été ajouté ... Vous allez être redirigé vers votre liste d&#39;agents ...

en: Agent profile edited
fr_FR: Profil de l&#39;agent modifié

en: The email was not saved because it is used by another user.
fr_FR: L&#39;e-mail n&#39;a pas été enregistré car il est utilisé par un autre utilisateur.

en: Profile updated
fr_FR: Profil mis à jour

en: The new password is blank
fr_FR: Le nouveau mot de passe est vide

en: Password Updated
fr_FR: Mot de passe mis à jour

en: Old Password is not correct
fr_FR: Ancien mot de passe n&#39;est pas correct

en: removed
fr_FR: supprimé

en: Listing payment on
fr_FR: Paiement de l&#39;inscription sur

en: Upgrade to featured listing on
fr_FR: Mettre à niveau vers la liste sélectionnée sur

en: Upgrade to Featured Listing
fr_FR: Mise à niveau vers la fiche vedette

en: Listing Payment
fr_FR: Paiement de l&#39;inscription

en: Listing Payment with Featured option
fr_FR: Paiement de l&#39;inscription avec l&#39;option vedette

en: Sent for approval
fr_FR: Envoyé pour approbation

en: no listings available
fr_FR: aucune annonce disponible

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
fr_FR: La date et l&#39;heure sont déjà réservées. Veuillez en choisir un nouveau

en: membership payment on
fr_FR: paiement d&#39;adhésion sur

en: Membership Payment
fr_FR: Paiement d&#39;adhésion

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
fr_FR: Connection impossible. Veuillez vérifier votre identifiant / mot de passe et réessayer

en: Please, enter correct email
fr_FR: S&#39;il vous plaît, entrez le bon email

en: Can\t create user with this credentials
fr_FR: Impossible de créer un utilisateur avec ces informations d&#39;identification

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
fr_FR: Désolé, l&#39;utilisateur existe déjà. Essayez un autre nom d&#39;utilisateur / email

en:  in
fr_FR: dans

en: The browser couldn't detect your position!
fr_FR: Le navigateur n&#39;a pas pu détecter votre position!

en: Geolocation is not supported by this browser.
fr_FR: La géolocalisation n&#39;est pas supportée par ce navigateur.

en: m radius
fr_FR: rayon m

en: close map
fr_FR: fermer la carte

en: No results found!
fr_FR: Aucun résultat trouvé!

en: loading results...
fr_FR: chargement des résultats ...

en: Geolocation was not successful for the following reason:
fr_FR: La géolocalisation n&#39;a pas réussi pour la raison suivante:

en: Amount Financed:
fr_FR: Montant financé:

en: Mortgage Payments:
fr_FR: Paiements hypothécaires:

en: Annual cost of Loan:
fr_FR: Coût annuel du prêt:

en: SEARCH
fr_FR: CHERCHER

en: Search here...
fr_FR: Cherche ici...

en: Your Name
fr_FR: votre nom

en: Your Email
fr_FR: Votre Email

en: Your Phone
fr_FR: Ton téléphone

en: Your Message
fr_FR: Votre message

en: Your Address
fr_FR: Votre adresse

en: Your City
fr_FR: Ta ville

en: Your State Code (ex CA)
fr_FR: Votre code d&#39;état (ex CA)

en: Send Message
fr_FR: Envoyer le message

en: Sending user info, please wait...
fr_FR: Envoi d&#39;informations utilisateur, veuillez patienter ...

en: Close Street View
fr_FR: Fermer Street View

en: open map
fr_FR: ouvrir la carte

en: Fullscreen
fr_FR: Plein écran

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Please wait while we are processing your submission!
fr_FR: Veuillez patienter pendant que nous traitons votre soumission!

en: Are you sure you wish to delete?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer?

en: You need to agree with terms and conditions !
fr_FR: Vous devez accepter les termes et conditions!

en: Processing...
fr_FR: En traitement...

en: to
fr_FR: à

en: Send me the invoice
fr_FR: Envoyez-moi la facture

en: Direct payment instructions
fr_FR: Instructions de paiement direct

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
fr_FR: Je vous remercie. S&#39;il vous plaît vérifier votre email pour les instructions de paiement.

en: To be paid
fr_FR: Être payé

en: Plan Image
fr_FR: Planifier l&#39;image

en: deleting...
fr_FR: suppression ...

en: saving...
fr_FR: économie...

en: posting
fr_FR: affectation

en: Review Sent
fr_FR: Examen envoyé

en: Review Edit Saved
fr_FR: Vérifier les modifications enregistrées

en: Disabled
fr_FR: désactivé

en: Published
fr_FR: Publié

en: Please, enter property title
fr_FR: S&#39;il vous plaît, entrez le titre de la propriété

en: Property is featured
fr_FR: Propriété est en vedette

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
fr_FR: Vous avez utilisé toutes les annonces &quot;En vedette&quot; dans votre package.

en: saving..
fr_FR: économie..

en: sending message..
fr_FR: Envoi du message..

en: Please, enter field:
fr_FR: Veuillez entrer un champ:

en: You need to upload at last one image
fr_FR: Vous devez télécharger à la dernière image

en: Connecting to Paypal! Please wait...
fr_FR: Connexion à Paypal! S&#39;il vous plaît, attendez...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
fr_FR: l&#39;abonnement sera annulé à la fin de la période en cours

en: Disable Listing
fr_FR: Désactiver la liste

en: Enable Listing
fr_FR: Activer la liste

en: Disable Agent
fr_FR: Désactiver l&#39;agent

en: Enable Agent
fr_FR: Activer l&#39;agent

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
fr_FR: Confirmez votre demande ACCOUNT DELETION! Cliquez sur le bouton ci-dessous pour supprimer votre compte et vos données. Cela signifie que vous ne pourrez plus vous connecter à votre compte et accéder aux informations de votre compte: Mon profil, Mes propriétés, Boîte de réception, Recherches sauvegardées et Messages. Cette opération ne peut pas être inversée!

en: Sending
fr_FR: Envoi

en: No More Listings
fr_FR: Plus d&#39;inscriptions

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
fr_FR: L&#39;image doit avoir au moins 500 pixels de hauteur x 500 pixels de largeur!

en: You cannot upload more than
fr_FR: Vous ne pouvez pas télécharger plus de

en: Are you sure you want to delete this?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ceci?

en: Allowed Files
fr_FR: Fichiers autorisés

en: Warning !
fr_FR: Attention !

en: Your Current Logo
fr_FR: Votre logo actuel

en: Upload New Logo
fr_FR: Importer un nouveau logo

en: Your Current Colors
fr_FR: Vos couleurs actuelles

en: Change Colors
fr_FR: Changer les couleurs

en: You have  %1$d pages published.
fr_FR: Vous avez %1$d pages publiées.

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Page Template
fr_FR: Modèle de page

en: See All Your Pages
fr_FR: Voir toutes vos pages

en: You have  %1$d listings published:
fr_FR: Vous avez %1$d annonces publiées:

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
fr_FR: Votre système de paiement est en mode SANDBOX.

en: Your Payment system is in LIVE mode.
fr_FR: Votre système de paiement est en mode LIVE.

en: Payments will be procesed in %1$s. Prices are displayed in %2$s
fr_FR: Les paiements seront traités en %1$s. Les prix sont affichés en %2$s

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
fr_FR: Vous n&#39;avez pas ajouté vos <strong>détails Paypal</strong> . Aucun paiement Paypal ne sera traité

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
fr_FR: Les clés Api Paypal sont ajoutées. Les paiements seront traités.

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
fr_FR: Vous n&#39;avez pas ajouté vos <strong>détails de bande</strong> . Aucun paiement Stripe ne sera traité

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
fr_FR: Les clés Api Stripe sont ajoutées. Les paiements seront traités.

en: Edit Payment Details
fr_FR: Modifier les détails du paiement

en: share
fr_FR: partager

en: remove from favorites
fr_FR: retirer des favoris

en: compare
fr_FR: comparer

en: Once Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
fr_FR: Si vous ne souhaitez plus être averti, veuillez entrer votre compte et supprimer la recherche sauvegardée. Merci!

en: [more]
fr_FR: [plus]

en: Primary Menu
fr_FR: Menu primaire

en: Mobile Menu
fr_FR: Menu mobile

en: Footer Menu
fr_FR: Menu Pied de page

en: Primary Widget Area
fr_FR: Zone de widget principale

en: The primary widget area
fr_FR: La zone de widget principale

en: Secondary Widget Area
fr_FR: Zone de widgets secondaires

en: The secondary widget area
fr_FR: La zone de widget secondaire

en: First Footer Widget Area
fr_FR: Zone du premier pied de widgets

en: The first footer widget area
fr_FR: La première zone du widget pied de page

en: Second Footer Widget Area
fr_FR: Zone de widgets du second pied de page

en: The second footer widget area
fr_FR: La deuxième zone du widget pied de page

en: Third Footer Widget Area
fr_FR: Zone de widgets du troisième pied de page

en: The third footer widget area
fr_FR: La troisième zone du widget pied de page

en: Fourth Footer Widget Area
fr_FR: Quatrième pied de page Widget

en: The fourth footer widget area
fr_FR: La quatrième zone du widget Pied de page

en: Top Bar Left Widget Area
fr_FR: Zone de gauche du widget Barre supérieure

en: The top bar left widget area
fr_FR: La barre supérieure gauche zone de widget

en: Top Bar Right Widget Area
fr_FR: Zone de widgets Right Bar Haut

en: The top bar right widget area
fr_FR: La zone supérieure de la barre de droite

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
fr_FR: Zone du widget du menu Barre latérale - Avant le menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
fr_FR: Barre latérale pour en-tête type 3 - avant le menu

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
fr_FR: Zone de menu Widget de la barre latérale - Après le menu

en: Sidebar for header type 3 - after menu
fr_FR: Barre latérale pour en-tête type 3 - après le menu

en: Header4 Widget Area
fr_FR: Header4 Widget Zone

en: Header4 widget area
fr_FR: Zone du widget Header4

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
fr_FR: Zone de widget gauche de barre supérieure de tableau de bord

en: User Dashboard - The top bar left widget area
fr_FR: Tableau de bord de l&#39;utilisateur - Zone supérieure de la barre de gauche

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
fr_FR: Zone de widget droite de la barre supérieure du tableau de bord

en: User Dashboard - The top bar right widget area
fr_FR: Tableau de bord de l&#39;utilisateur - Zone de widget de droite de la barre supérieure

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
fr_FR: Zone des widgets en bas à droite

en: Splash Page - Bottom right area
fr_FR: Splash Page - Zone inférieure droite

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
fr_FR: Page d&#39;accueil de la page d&#39;accueil gauche

en: Splash Page - Bottom left area
fr_FR: Splash Page - Zone inférieure gauche

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Cheatin &#39;hein?

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
fr_FR:  %sActivez le plug-in Envato Market %s pour obtenir des mises à jour pour vos éléments ThemeForest et CodeCanyon.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
fr_FR:  %sInstallez le plugin Envato Market %s pour obtenir des mises à jour pour vos éléments ThemeForest et CodeCanyon.

en: Supermarkets
fr_FR: Supermarchés

en: Schools
fr_FR: Écoles

en: Hospitals
fr_FR: Hôpitaux

en: Description
fr_FR: La description

en: Property Price
fr_FR: Prix ​​de l&#39;immobilier

en: Property Price Label
fr_FR: Étiquette de prix de propriété

en: Property Price Label Before
fr_FR: Étiquette de prix de propriété avant

en: Property Category Submit
fr_FR: Catégorie de propriété

en: Property Action Category
fr_FR: Catégorie d&#39;action de propriété

en: Property Media
fr_FR: Médias de propriété

en: Property Address
fr_FR: Adresse de la propriété

en: Property City
fr_FR: Ville de la propriété

en: Property Area
fr_FR: Zone de propriété

en: Property Zip
fr_FR: Propriété Zip

en: Property County
fr_FR: Comté de la propriété

en: Property Country
fr_FR: Pays de la propriété

en: Property Map
fr_FR: Carte de la propriété

en: Property Latitude
fr_FR: Latitude de la propriété

en: Property Longitude
fr_FR: Propriété Longitude

en: Property Google View
fr_FR: Propriété Google View

en: property Size
fr_FR: Taille de la propriété

en: Property Lot Size
fr_FR: Taille du lot de propriété

en: Property Rooms
fr_FR: Chambres de propriété

en: Property Bedrooms
fr_FR: Chambres de propriété

en: Property Bathrooms
fr_FR: Salles de bains

en: Owner Notes
fr_FR: Notes du propriétaire

en: property status
fr_FR: statut de la propriété

en: Embed Video Id
fr_FR: Intégrer l&#39;identifiant vidéo

en: Embed Video Type
fr_FR: Intégrer le type de vidéo

en: Embed Virtual Tour
fr_FR: Intégrer la visite virtuelle

en: Property Subunits
fr_FR: Sous-unités de propriété

en: Active Life
fr_FR: Vie active

en: Arts & Entertainment
fr_FR: Culture &amp; Loisirs

en: Automotive
fr_FR: Automobile

en: Beauty & Spas
fr_FR: Beauté et Spas

en: Education
fr_FR: Éducation

en: Event Planning & Services
fr_FR: Événementiel &amp; Services

en: Financial Services
fr_FR: Services financiers

en: Food
fr_FR: Aliments

en: Health & Medical
fr_FR: Santé et médecine

en: Home Services
fr_FR: Services à domicile

en: Hotels & Travel
fr_FR: Hôtels et voyages

en: Local Flavor
fr_FR: Saveur locale

en: Local Services
fr_FR: Services locaux

en: Mass Media
fr_FR: Médias de masse

en: Nightlife
fr_FR: Vie nocturne

en: Pets
fr_FR: Animaux domestiques

en: Professional Services
fr_FR: Services professionnels

en: Public Services & Government
fr_FR: Services publics et gouvernement

en: Real Estate
fr_FR: Immobilier

en: Religious Organizations
fr_FR: Organisations religieuses

en: Shopping
fr_FR: Achats

en: Transportation
fr_FR: Transport

en: Similar Listings
fr_FR: Annonces similaires

en: more details here
fr_FR: plus de détails ici

en: All Countries
fr_FR: Tous les pays

en: More Search Options
fr_FR: Plus d&#39;options de recherche

en: Pay with Credit Card
fr_FR: Payez avec une carte de crédit

en: Submission Payment
fr_FR: Paiement de soumission

en: Submission & Featured Payment
fr_FR: Soumission et paiement vedette

en: Package Payment
fr_FR: Paquet de paiement

en:  Featured Payment
fr_FR: Paiement en vedette

en: size:
fr_FR: Taille:

en: rooms:
fr_FR: pièces:

en: baths:
fr_FR: thermes:

en: price:
fr_FR: prix:

en: Address
fr_FR: Adresse

en: City
fr_FR: Ville

en: Area
fr_FR: Région

en: State/County
fr_FR: Etat / Pays

en: Zip
fr_FR: Zip *: français

en: Open In Google Maps
fr_FR: Ouvrir dans Google Maps

en: Property Id
fr_FR: ID de propriété

en: Property Size
fr_FR: Taille de la propriété

en: Rooms
fr_FR: Pièces

en: Bedrooms
fr_FR: Chambres

en: Bathrooms
fr_FR: Les salles

en: Energy index
fr_FR: Indice énergétique

en: Energy class
fr_FR: Classe énergétique

en: Your energy class is
fr_FR: Votre classe d’énergie est

en: Your energy class
fr_FR: Votre classe énergétique

en: Your energy class is
fr_FR: Votre classe d&#39;énergie est

en: %s (Invalid)
fr_FR:  %s (invalide)

en: %s (Pending)
fr_FR: %s (En attente)

en: Edit Menu Item
fr_FR: Modifier l&#39;élément de menu

en: Navigation Label
fr_FR: Étiquette de navigation

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre / onglet

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (facultatif)

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Relation de lien (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel le supporte.

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
fr_FR: Icône de l&#39;élément de menu (ex: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
fr_FR: Étiquette d&#39;élément de menu (ex: &quot;nouveau&quot;)

en: Set as Mega Menu?
fr_FR: Définir comme Mega Menu?

en: Mega Menu Widget Area
fr_FR: Mega Menu Widget Zone

en: Select Widget Area
fr_FR: Sélectionnez la zone de widget

en: Upload Background Image |
fr_FR: Télécharger l&#39;image d&#39;arrière-plan |

en: Remove Image
fr_FR: Supprimer l&#39;image

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
fr_FR: Styles de conteneur (* définir des styles personnalisés uniquement pour le conteneur de menus méga: Ex: position de l&#39;arrière-plan, répétition de l&#39;arrière-plan)

en: Draw border right on mega menu column?
fr_FR: Dessinez la bordure droite sur la colonne du menu méga?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: help
fr_FR: Aidez-moi

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
fr_FR: Ajoutez de nouvelles broches Google Maps pour les actions individuelles / catégories uniques.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
fr_FR: Si vous ajoutez des images directement dans les champs de saisie (sans bouton de téléchargement), veuillez utiliser le chemin complet de l&#39;image. Par exemple: http: //www.wpresidence ...... Si vous utilisez le bouton «upload», utilisez également le bouton «Insert into Post» de la fenêtre contextuelle.

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
fr_FR: Les punaises Retina doivent être téléchargées au même endroit que la punaise d&#39;origine et le nom du fichier doit être with_2x

en: For action
fr_FR: Pour l&#39;action

en: Upload Pin
fr_FR: Télécharger Pin

en: for category:
fr_FR: pour la catégorie:

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
fr_FR: Ajouter de nouveaux pins Google Maps pour les actions et les catégories combinées (exemple: &#39;appartements dans les ventes&#39;)

en: For action
fr_FR: Pour l&#39;action

en: category
fr_FR: Catégorie

en: For IDX (if plugin is enabled)
fr_FR: Pour IDX (si le plugin est activé)

en: Userpin in geolocation
fr_FR: Userpin dans la géolocalisation

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les modifications

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les Plugins Requis

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les plugins

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation du plugin: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s&#39;est produite avec l&#39;API du plugin.

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retourner à l&#39;installateur de plugins requis

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Plugin activé avec succès.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Tous les plugins installés et activés avec succès.  %s

en: Field Name
fr_FR: Nom de domaine

en: Field Label
fr_FR: Étiquette de champ

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: Field Order
fr_FR: Ordre de terrain

en: Dropdown values
fr_FR: Valeurs de liste déroulante

en: delete
fr_FR: effacer

en: Custom Fields
fr_FR: Les champs personnalisés

en: Add New Custom Field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ personnalisé

en: Field name
fr_FR: Nom de domaine

en:  Order in listing page
fr_FR: Commander dans la fiche

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
fr_FR: Les valeurs déroulantes sont séparées par &quot;,&quot; (uniquement pour le type de champ déroulant)

en:  click to add field
fr_FR: cliquez pour ajouter un champ

en: Listings Features & Amenities
fr_FR: Listings Caractéristiques et commodités

en: Listings Labels
fr_FR: Inscriptions

en: Type address, state, city or area
fr_FR: Tapez l&#39;adresse, l&#39;état, la ville ou la région

en: County, City or Area is
fr_FR: Le comté, la ville ou la région est

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: For
fr_FR: Pour

en: County / State
fr_FR: Comté / État

en: types
fr_FR: les types

en: cities
fr_FR: villes

en: areas
fr_FR: zones

en: property price
fr_FR: Prix ​​de l&#39;immobilier

en: property size
fr_FR: taille de la propriété

en: property lot size
fr_FR: taille du lot de propriété

en: property rooms
fr_FR: chambres de propriété

en: property bedrooms
fr_FR: chambres de propriété

en: property bathrooms
fr_FR: salles de bains

en: property address
fr_FR: adresse de la propriété

en: property county
fr_FR: comté de la propriété

en: property state
fr_FR: état de la propriété

en: property zip
fr_FR: zip de propriété

en: property country
fr_FR: pays de la propriété

en: address
fr_FR: adresse

en: between
fr_FR: entre

en: and
fr_FR: et

en: between
fr_FR: entre

en:  similar with
fr_FR: similaire avec

en:  has
fr_FR: a

en:  equal with
fr_FR: égal à

en: smaller than
fr_FR: plus petit que

en: bigger than
fr_FR: plus grand que

en: price range from:
fr_FR: gamme de prix de:

en: bigger than
fr_FR: plus grand que

en: price range from
fr_FR: gamme de prix de

en: General
fr_FR: Général

en: Social & Contact
fr_FR: Contact social

en: Map
fr_FR: Carte

en: Design
fr_FR: Conception

en: Advanced
fr_FR: Avancée

en: Membership
fr_FR: Adhésion

en: Help & Custom
fr_FR: Aide et personnalisé

en: Global Theme Settings
fr_FR: Paramètres du thème global

en: User Role Settings
fr_FR: Paramètres du rôle utilisateur

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Logos & Favicon
fr_FR: Logos et Favicon

en: Header
fr_FR: Entête

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: Price & Currency
fr_FR: Prix ​​et devise

en: Features & Amenities
fr_FR: Caractéristiques et commodités

en: Theme Slider
fr_FR: Curseur de thème

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
fr_FR: Modifier les liens de texte Propriété, Agent, Agence et Développeur

en: Contact Page Details
fr_FR: Détails de la page de contact

en: Social Accounts
fr_FR: Comptes sociaux

en: Social Login
fr_FR: Connexion sociale

en: Contact 7 Settings
fr_FR: Contact 7 Paramètres

en: Twitter Widget
fr_FR: Widget Twitter

en: Pins Management
fr_FR: Gestion des broches

en: Generate Pins
fr_FR: Générer des broches

en: General Design Settings
fr_FR: Paramètres de conception générale

en: Property Page
fr_FR: Page de propriété

en: Property Print Page Design
fr_FR: Conception de page d&#39;impression de propriété

en: Custom Colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Header Design & Colors
fr_FR: Header Design et Couleurs

en: Mobile Menu Colors
fr_FR: Couleurs du menu mobile

en: Property, Agent, Blog Lists Design
fr_FR: Propriété, agent, conception de listes de blog

en: Sidebar Widget Design
fr_FR: Conception de Widget Sidebar

en: User Dashboard Design
fr_FR: Conception de tableau de bord utilisateur

en: Fonts
fr_FR: Polices

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Property Unit/Card Design - BETA
fr_FR: Unité de propriété / Conception de cartes - BETA

en: Advanced Search Settings
fr_FR: Paramètres de recherche avancée

en: Advanced Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche avancée

en: Geo Location Search
fr_FR: Recherche d&#39;emplacement géographique

en: Save Search Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres de recherche

en: Advanced Search Colors
fr_FR: Couleurs de recherche avancées

en: Membership Settings
fr_FR: Paramètres d&#39;adhésion

en: Property Submission Page
fr_FR: Page de soumission de propriété

en: Paypal Settings
fr_FR: Paramètres Paypal

en: Stripe Settings
fr_FR: Paramètres de bande

en: Email Management
fr_FR: Gestion des emails

en: Site Speed
fr_FR: Vitesse du site

en: Export Options
fr_FR: Options d&#39;exportation

en: Import Options
fr_FR: Options d&#39;importation

en: reCaptcha settings
fr_FR: Paramètres reCaptcha

en: Yelp settings
fr_FR: Paramètres de Yelp

en: Optima Express  settings
fr_FR: Paramètres Optima Express

en: Header Settings
fr_FR: Paramètres d&#39;en-tête

en: Footer Settings
fr_FR: Paramètres de pied de page

en: Property and Agent Links
fr_FR: Liens de propriété et d&#39;agent

en: Theme Slider
fr_FR: Curseur de thème

en: Social Accounts
fr_FR: Comptes sociaux

en: Social Login
fr_FR: Connexion sociale

en: Map  Settings
fr_FR: Paramètres de la carte

en: Pin Management
fr_FR: Gestion des broches

en: Property Page Settings
fr_FR: Paramètres de la page de propriétés

en: Print Page Design
fr_FR: Imprimer une page

en: Custom Colors Settings
fr_FR: Paramètres de couleurs personnalisées

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
fr_FR: *** S&#39;il vous plaît comprendre que nous ne pouvons pas ajouter ici les contrôles de couleur pour tous les éléments et les détails du thème. Cela entraînera une interface surpeuplée et inutile. Ces petits détails doivent être traités via un code CSS personnalisé

en: Sidebar Widget Tab
fr_FR: Onglet Widget de la barre latérale

en: Custom Fonts
fr_FR: Polices personnalisées

en: Property Card Design
fr_FR: Conception de carte de propriété

en: Save Search Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres de recherche

en: PaypPal Settings
fr_FR: Paramètres PaypPal

en: Optima Express settings
fr_FR: Paramètres Optima Express

en: Help&Custom
fr_FR: Aide et personnalisé

en: Generate pins
fr_FR: Générer des épingles

en: Membership & Payment Settings
fr_FR: Adhésion et paramètres de paiement

en: Submited Listings should be approved by admin?
fr_FR: Les listes soumises doivent être approuvées par l&#39;administrateur?

en: Front end registred users should be saved as agents?
fr_FR: Les utilisateurs enregistrés en face avant doivent être enregistrés en tant qu&#39;agents?

en: Enable Paid Submission ?
fr_FR: Activer la soumission payée?

en: Enable Paypal?
fr_FR: Activer Paypal?

en: Enable Stripe?
fr_FR: Activer Stripe?

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
fr_FR: Activer le paiement direct / paiement par câble?

en: Currency For Paid Submission
fr_FR: Devise pour la soumission payée

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
fr_FR: Symbole monétaire personnalisé - * sélectionnez-le dans la liste ci-dessus après l&#39;avoir ajouté.

en: Paypal Client id
fr_FR: Identifiant client Paypal

en: Paypal Client Secret Key
fr_FR: Clé secrète du client Paypal

en: Paypal & Stripe Api
fr_FR: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal Api User Name
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur Paypal Api

en: Paypal API Password
fr_FR: Mot de passe de l&#39;API Paypal

en: Paypal API Signature
fr_FR: Signature de l&#39;API Paypal

en: Paypal receiving email
fr_FR: Paypal recevoir un email

en: Stripe Secret Key
fr_FR: Clé secrète à rayures

en: Stripe Publishable Key
fr_FR: Clé de publipostage à rayures

en: Wire instructions for direct payment
fr_FR: Instructions de fil pour le paiement direct

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
fr_FR: Prix ​​par soumission (pour le mode &quot;par listing&quot;)

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
fr_FR: Prix ​​pour rendre l&#39;annonce sélectionnée (pour le mode &quot;par annonce&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
fr_FR: Abonnement gratuit - pas de listes (pour le mode &quot;adhésion&quot;)

en: Unlimited listings ?
fr_FR: Listes illimitées?

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
fr_FR: Abonnement gratuit - pas de listes vedettes (pour le mode &quot;adhésion&quot;)

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
fr_FR: Listes d&#39;adhésion gratuites - nombre de jours avant l&#39;expiration d&#39;une inscription gratuite. * Commence à partir du moment où la propriété est publiée sur le site. (pour le mode &quot;adhésion&quot;)

en: Image for Contact Page
fr_FR: Image pour la page de contact

en: Upload Image
fr_FR: Importer une image

en: Company Name
fr_FR: Nom de la compagnie

en: Send all contact emails to:
fr_FR: Envoyez tous les e-mails de contact à:

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Facebook Link
fr_FR: Lien Facebook

en: Twitter Page Link
fr_FR: Lien de la page Twitter

en: Google+ Link
fr_FR: Lien Google+

en: Pinterest Link
fr_FR: Lien de Pinterest

en: Linkedin Link
fr_FR: Lien Linkedin

en: Twitter Consumer Key
fr_FR: Clé du consommateur Twitter

en: Twitter Access Token
fr_FR: Jeton d&#39;accès Twitter

en: Twitter Access Token Secret
fr_FR: Secret de jeton d&#39;accès Twitter

en: Twitter Cache Time in hours
fr_FR: Cache Twitter Temps en heures

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
fr_FR: Facebook Api Key (pour la connexion Facebook)

en: Facebook secret code (for Facebook login)
fr_FR: Code secret Facebook (pour la connexion Facebook)

en: Google OAuth client id (for Google login)
fr_FR: Identifiant client Google OAuth (pour la connexion Google)

en: Google Client Secret (for Google login)
fr_FR: Secret client Google (pour la connexion Google)

en: Google Api key (for Google login)
fr_FR: Clé Google Api (pour la connexion Google)

en: Allow login via Facebook ?
fr_FR: Autoriser la connexion via Facebook?

en: Allow login via Google ?
fr_FR: Autoriser la connexion via Google?

en: Allow login via Yahoo ?
fr_FR: Autoriser la connexion via Yahoo?

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
fr_FR: Formulaire de contact 7 code pour l&#39;agent (ex: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contactez-moi&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
fr_FR: Formulaire de contact 7 code pour le modèle de page de contact (ex: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contactez-moi&quot;])

en: Help
fr_FR: Aidez-moi

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
fr_FR: Pour l&#39;aide sur le thème, veuillez consulter http://help.wpresidence.net/. Si votre question ne figure pas ici, veuillez vous rendre sur http://support.wpestate.org, créer un compte et poster un ticket. L&#39;inscription est simple et dès que vous envoyez un ticket, nous en sommes informés. Nous répondons généralement dans les prochaines 24h (sauf week-end). Veuillez utiliser ce système et non l&#39;email. Cela nous aidera à répondre à vos questions beaucoup plus rapidement. Je vous remercie!

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
fr_FR: Pour un travail personnalisé sur ce thème, rendez-vous sur <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , créez un ticket avec votre demande et nous vous proposerons un devis gratuit.

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
fr_FR: Pour les fichiers d&#39;aide, rendez-vous sur <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
fr_FR: Abonnez-vous à notre liste de diffusion afin de recevoir des nouvelles sur les nouvelles fonctionnalités et mises à jour de thème. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Abonnez-vous ici!</a>

en: Albania
fr_FR: Albanie

en: Algeria
fr_FR: Algérie

en: American Samoa
fr_FR: Samoa américaines

en: Andorra
fr_FR: Andorre

en: Antarctica
fr_FR: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr_FR: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr_FR: Argentine

en: Armenia
fr_FR: Arménie

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Austria
fr_FR: L&#39;Autriche

en: Azerbaijan
fr_FR: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr_FR: Bahreïn

en: Barbados
fr_FR: Barbade

en: Belarus
fr_FR: Bélarus

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Benin
fr_FR: Bénin

en: Bermuda
fr_FR: Bermudes

en: Bhutan
fr_FR: Bhoutan

en: Bolivia
fr_FR: Bolivie

en: Bosnia and Herzegowina
fr_FR: Bosnie et Herzégovine

en: Bouvet Island
fr_FR: Île Bouvet

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr_FR: Territoire britannique de l&#39;océan Indien

en: Bulgaria
fr_FR: Bulgarie

en: Cambodia
fr_FR: Cambodge

en: Cameroon
fr_FR: Cameroun

en: Cape Verde
fr_FR: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr_FR: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr_FR: République centrafricaine

en: Chile
fr_FR: Chili

en: China
fr_FR: Chine

en: Christmas Island
fr_FR: L&#39;île de noël

en: Cocos (Keeling) Islands
fr_FR: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr_FR: Colombie

en: Comoros
fr_FR: Comores

en: Congo, the Democratic Republic of the
fr_FR: Congo, République démocratique du

en: Cook Islands
fr_FR: les Îles Cook

en: Cote d'Ivoire
fr_FR: Côte d&#39;Ivoire

en: Croatia (Hrvatska)
fr_FR: Croatie (Hrvatska)

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République Tchèque

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Dominica
fr_FR: Dominique

en: Dominican Republic
fr_FR: République Dominicaine

en: East Timor
fr_FR: Timor oriental

en: Ecuador
fr_FR: Equateur

en: Egypt
fr_FR: Egypte

en: El Salvador
fr_FR: Le Salvador

en: Equatorial Guinea
fr_FR: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr_FR: Érythrée

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: Ethiopia
fr_FR: Ethiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr_FR: Îles Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
fr_FR: Îles Féroé

en: Fiji
fr_FR: Fidji

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: France Metropolitan
fr_FR: France métropolitaine

en: French Guiana
fr_FR: Guinée Française

en: French Polynesia
fr_FR: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr_FR: Terres australes françaises

en: Gambia
fr_FR: Gambie

en: Georgia
fr_FR: Géorgie

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Greece
fr_FR: Grèce

en: Greenland
fr_FR: Groenland

en: Grenada
fr_FR: Grenade

en: Guinea
fr_FR: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr_FR: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr_FR: Guyane

en: Haiti
fr_FR: Haïti

en: Heard and Mc Donald Islands
fr_FR: Heard et Mc Donald Islands

en: Holy See (Vatican City State)
fr_FR: Saint-Siège (État de la Cité du Vatican)

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: Iceland
fr_FR: Islande

en: India
fr_FR: Inde

en: Indonesia
fr_FR: Indonésie

en: Iran (Islamic Republic of)
fr_FR: Iran (République islamique d &#39;)

en: Iraq
fr_FR: Irak

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: Israel
fr_FR: Israël

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Jamaica
fr_FR: Jamaïque

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr_FR: République populaire démocratique de Corée

en: Korea, Republic of
fr_FR: Corée, République de

en: Kuwait
fr_FR: Koweit

en: Kyrgyzstan
fr_FR: Kirghizistan

en: Lao, People's Democratic Republic
fr_FR: République démocratique populaire lao

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Lebanon
fr_FR: Liban

en: Liberia
fr_FR: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr_FR: Jamahiriya arabe libyenne

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Macau
fr_FR: Macao

en: Macedonia (FYROM)
fr_FR: Macédoine (ARYM)

en: Malaysia
fr_FR: Malaisie

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Marshall Islands
fr_FR: Iles Marshall

en: Mauritania
fr_FR: Mauritanie

en: Mauritius
fr_FR: Maurice

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr_FR: Micronésie, États fédérés de

en: Moldova, Republic of
fr_FR: Moldova, République de

en: Mongolia
fr_FR: Mongolie

en: Morocco
fr_FR: Maroc

en: Montenegro
fr_FR: Monténégro

en: Namibia
fr_FR: Namibie

en: Nepal
fr_FR: Népal

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr_FR: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr_FR: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: Niue
fr_FR: Nioué

en: Norfolk Island
fr_FR: l&#39;ile de Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr_FR: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Papua New Guinea
fr_FR: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Peru
fr_FR: Pérou

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Portugal
fr_FR: le Portugal

en: Puerto Rico
fr_FR: Porto Rico

en: Reunion
fr_FR: Réunion

en: Romania
fr_FR: Roumanie

en: Russian Federation
fr_FR: Fédération Russe

en: Saint Kitts and Nevis
fr_FR: Saint-Christophe-et-Niévès

en: Saint Lucia
fr_FR: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr_FR: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr_FR: Saint Marin

en: Sao Tome and Principe
fr_FR: Sao Tomé et Principe

en: Saudi Arabia
fr_FR: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr_FR: Sénégal

en: Seychelles
fr_FR: les Seychelles

en: Serbia
fr_FR: Serbie

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr_FR: Slovaquie (République slovaque)

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Solomon Islands
fr_FR: Les îles Salomon

en: Somalia
fr_FR: Somalie

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr_FR: Géorgie du Sud et les îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: St. Helena
fr_FR: Sainte-Hélène

en: St. Pierre and Miquelon
fr_FR: Saint-Pierre et Miquelon

en: Sudan
fr_FR: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr_FR: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr_FR: République arabe syrienne

en: Taiwan, Province of China
fr_FR: Taiwan, Province de Chine

en: Tajikistan
fr_FR: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
fr_FR: Tanzanie, République-Unie de

en: Thailand
fr_FR: Thaïlande

en: Togo
fr_FR: Aller

en: Trinidad and Tobago
fr_FR: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr_FR: Tunisie

en: Turkey
fr_FR: dinde

en: Turkmenistan
fr_FR: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr_FR: îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr_FR: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr_FR: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr_FR: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr_FR: Ouzbékistan

en: Virgin Islands (British)
fr_FR: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands (U.S.)
fr_FR: Îles Vierges (États-Unis)

en: Wallis and Futuna Islands
fr_FR: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr_FR: Sahara occidental

en: Yemen
fr_FR: Yémen

en: Zambia
fr_FR: Zambie

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
fr_FR: Activer la saisie semi-automatique dans le formulaire de soumission frontale

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
fr_FR: Si la réponse est oui, le champ d&#39;adresse du formulaire de soumission frontale utilise la saisie semi-automatique de Google Adresses.

en: Google Analytics Tracking id
fr_FR: ID de suivi Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
fr_FR: Identifiant de suivi Google Analytics (ex-UA-41924406-1)

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Display user roles dropdown in register forms
fr_FR: Afficher la liste déroulante des rôles utilisateur dans les formulaires de registre

en: This applies for for all register forms.
fr_FR: Ceci s&#39;applique pour tous les formulaires de registre.

en: Single Agent
fr_FR: Agent unique

en: Select user roles to display in register forms
fr_FR: Sélectionnez les rôles d&#39;utilisateur à afficher dans les formulaires de registre

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
fr_FR: Ceci s&#39;applique à tous les formulaires de registre. * Maintenez la touche CTRL enfoncée pour plusieurs sélections.

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
fr_FR: Sélectionnez Taxonomies, où vous souhaitez afficher le bloc de commentaires.

en: *Hold CTRL for multiple selection.
fr_FR: * Maintenez la touche CTRL enfoncée pour plusieurs sélections.

en: Admin Should approve the reviews
fr_FR: Admin devrait approuver les commentaires

en: If yes, the reviews can be found in comments section
fr_FR: Si oui, les commentaires peuvent être trouvés dans la section des commentaires

en: Select wich user role the admin should approve?
fr_FR: Sélectionnez quel rôle d&#39;utilisateur l&#39;administrateur doit approuver?

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
fr_FR: Les utilisateurs seront automatiquement approuvés. * Maintenez la touche CTRL enfoncée pour plusieurs sélections.

en: Users can type the password on registration form
fr_FR: Les utilisateurs peuvent taper le mot de passe sur le formulaire d&#39;inscription

en: If no, users will get the auto generated password via email
fr_FR: Si non, les utilisateurs recevront le mot de passe généré automatiquement par e-mail

en: Your Favicon
fr_FR: Votre Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
fr_FR: Télécharger le favicon du site au format .ico, .png, .jpg ou .gif

en: Upload Favicon
fr_FR: Télécharger Favicon

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
fr_FR: Pour ajouter des versions de logo Retina, créez un logo Retina, ajoutez _2x à la fin du nom du fichier original (par ex logo_2x.jpg) et téléchargez-le dans le même dossier de téléchargement que le logo non retina.

en: Your Logo
fr_FR: Votre logo

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
fr_FR: Nous allons utiliser l&#39;image à la taille téléchargée. Alors assurez-vous que cela correspond à votre conception. Si vous ajoutez des images directement dans les champs de saisie (sans bouton de téléchargement), veuillez utiliser le chemin complet de l&#39;image. Par exemple: http: //www.wpresidence ...... Si vous utilisez le bouton «upload», utilisez également le bouton «Insert into Post» de la fenêtre contextuelle.

en: Upload Logo
fr_FR: Télécharger le logo

en: Your Sticky Logo
fr_FR: Votre logo collant

en: Your Transparent Header Logo
fr_FR: Votre logo d&#39;en-tête transparent

en: Margin Top for logo
fr_FR: Margin Top pour logo

en: Add logo margin top number.
fr_FR: Ajouter le numéro de marge du logo.

en: Mobile/Tablets Logo
fr_FR: Mobile / Tablettes Logo

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
fr_FR: Téléchargez le logo mobile au format jpg ou png.

en: Show top bar widget menu ?
fr_FR: Afficher le menu du widget de la barre supérieure?

en: Enable or disable top bar widget area.
fr_FR: Activer ou désactiver la zone du widget de la barre supérieure.

en: Show top bar on mobile devices?
fr_FR: Afficher la barre supérieure sur les appareils mobiles?

en: Enable or disable top bar on mobile devices
fr_FR: Activer ou désactiver la barre supérieure sur les appareils mobiles

en: Show user login menu in header ?
fr_FR: Afficher le menu de connexion utilisateur dans l&#39;en-tête?

en: Enable or disable user login menu in header.
fr_FR: Activer ou désactiver le menu de connexion de l&#39;utilisateur dans l&#39;en-tête.

en: Show submit property button in header?
fr_FR: Afficher le bouton de propriété de soumission dans l&#39;en-tête?

en: Submit property will only work with theme register/login.
fr_FR: La propriété Submit ne fonctionnera qu&#39;avec le thème register / login.

en: Global transparent header?
fr_FR: En-tête transparent global?

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
fr_FR: Activer ou désactiver l&#39;utilisation de l&#39;en-tête transparent globalement.

en: Header Type?
fr_FR: Type d&#39;en-tête?

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
fr_FR: Sélectionnez le type d&#39;en-tête. Le type de tête 4 ne fonctionnera PAS avec le modèle de liste de propriétés de demi-carte.

en: Header Align(Logo Position)?
fr_FR: Alignement de l&#39;en-tête (position du logo)?

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
fr_FR: Sélectionnez l&#39;alignement de l&#39;en-tête.Veuillez noter qu&#39;il n&#39;y a pas d&#39;alignement &quot;centre&quot; pour les types 3 et 4.

en: Header 3&4 Text Align?
fr_FR: En-tête 3 et 4 Texte Aligner?

en: Select a text alignment for header 3&4.
fr_FR: Sélectionnez un alignement de texte pour les en-têtes 3 et 4.

en: Wide Header ?
fr_FR: En-tête large?

en: make the header 100%.
fr_FR: faire l&#39;en-tête 100%.

en: Media Header Type?
fr_FR: Type d&#39;en-tête de média?

en: Select what media header to use globally.
fr_FR: Sélectionnez l&#39;en-tête de média à utiliser globalement.

en: Global Revolution Slider
fr_FR: Curseur de la révolution mondiale

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
fr_FR: Si l&#39;en-tête du support est défini sur Révolution, tapez le nom du curseur et enregistrez-le.

en: Global Header Static Image
fr_FR: Image statique en-tête globale

en: If media header is set to image, add the image below.
fr_FR: Si l&#39;en-tête du support est défini sur image, ajoutez l&#39;image ci-dessous.

en: Upload Header Image
fr_FR: Importer l&#39;en-tête

en: Parallax efect for image/video header media ?
fr_FR: Effet de parallaxe pour les en-têtes image / vidéo?

en: Enable parallax efect for image/video media header.
fr_FR: Activer l&#39;effet de parallaxe pour l&#39;en-tête du média image / vidéo.

en: Header 5 - Info widget1 - icon
fr_FR: Header 5 - Info widget1 - icône

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
fr_FR: En-tête 5 - Info widget1 - icône. Ex: fa fa-téléphone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
fr_FR: Header 5 - Info widget2 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
fr_FR: Header 5 - Info widget2 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
fr_FR: Header 5 - Info widget2 - Deuxième ligne de texte

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget1 - Deuxième ligne de texte

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
fr_FR: En-tête 5 - Info widget2 - icône. Ex: fa fa-téléphone

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 1 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 1 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 2 - Deuxième ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 2 - Deuxième ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - icône

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - icône. Ex: fa fa-téléphone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - Première ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - Deuxième ligne de texte

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
fr_FR: En-tête 5 - Info widget 3 - Deuxième ligne de texte

en: Show Footer ?
fr_FR: Afficher le pied de page?

en: Show Footer ?
fr_FR: Afficher le pied de page?

en: Show Footer Copyright Area?
fr_FR: Afficher la zone de copyright de pied de page?

en: Show Footer Copyright Area?.
fr_FR: Afficher la zone de copyright de pied de page?

en: Use Sticky Footer?
fr_FR: Utilisez le pied de page collant?

en: Use Sticky Footer?
fr_FR: Utilisez le pied de page collant?

en: Copyright Message
fr_FR: Message de copyright

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
fr_FR: Tapez ici le message de copyright qui apparaîtra dans le pied de page.

en: Background for Footer
fr_FR: Contexte pour le pied de page

en: Insert background footer image below.
fr_FR: Insérer l&#39;image de bas de page de fond ci-dessous.

en: Upload Background Image for Footer
fr_FR: Télécharger l&#39;image de fond pour le pied de page

en: Repeat Footer background ?
fr_FR: Répéter l&#39;arrière-plan du pied de page

en: Set repeat options for background footer image.
fr_FR: Définissez les options de répétition pour l&#39;image de pied de fond.

en: Wide Footer ?
fr_FR: Pied de page large?

en: make the footer 100%.
fr_FR: faire le pied de page 100%.

en: 4 equal columns
fr_FR: 4 colonnes égales

en: 3 equal columns
fr_FR: 3 colonnes égales

en: 2 equal columns
fr_FR: 2 colonnes égales

en: 100% width column
fr_FR: Colonne de 100% de largeur

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
fr_FR: 3 colonnes: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
fr_FR: 3 colonnes: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
fr_FR: 3 colonnes: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
fr_FR: 2 colonnes: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
fr_FR: 2 colonnes: 1/3 + 2/3

en: Footer Type
fr_FR: Type de pied de page

en: Export Theme Options
fr_FR: Options de thème d&#39;exportation

en: Export Theme Options
fr_FR: Options de thème d&#39;exportation

en: Import Completed
fr_FR: Importation terminée

en: The inserted code is not a valid one
fr_FR: Le code inséré n&#39;est pas valide

en: Import Theme Options
fr_FR: Options de thème d&#39;importation

en: Import Theme Options
fr_FR: Options de thème d&#39;importation

en: Import
fr_FR: Importer

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
fr_FR: Ajoutez l&#39;image pour la zone de contact de la page de contact. Minim 350px large pour un beau design.

en: Company name for contact page
fr_FR: Nom de l&#39;entreprise pour la page de contact

en: company email
fr_FR: email de l&#39;entreprise

en: Duplicate Email
fr_FR: E-mail en double

en: Send all contact emails to
fr_FR: Envoyer tous les e-mails de contact à

en: Company phone number.
fr_FR: Numéro de téléphone de l&#39;entreprise.

en: company mobile
fr_FR: entreprise mobile

en: company fax
fr_FR: fax de l&#39;entreprise

en: Company skype
fr_FR: Société skype

en: Company Address
fr_FR: Adresse de la société

en: Type company address
fr_FR: Saisissez l&#39;adresse de l&#39;entreprise

en: Contact Page - Company HQ Latitude
fr_FR: Page de contact - Société HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
fr_FR: Définir l&#39;emplacement de la broche d&#39;entreprise pour le modèle de page de contact. La latitude doit être un nombre (ex: 40.577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
fr_FR: Page de contact - Company HQ Longitude

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
fr_FR: Définir l&#39;emplacement de la broche d&#39;entreprise pour le modèle de page de contact. La longitude doit être un nombre (ex: -74.155058).

en: Facebook page url, with https://
fr_FR: URL de la page Facebook, avec https: //

en: Twitter page link
fr_FR: Lien vers la page Twitter

en: Twitter page link, with https://
fr_FR: Lien vers la page Twitter, avec https: //

en: Google+ page link, with https://
fr_FR: Lien vers la page Google+, avec https: //

en:  Linkedin page link, with https://
fr_FR: Lien vers la page Linkedin, avec https: //

en: Pinterest page link, with https://
fr_FR: Lien vers la page Pinterest, avec https: //

en: Instagram Link
fr_FR: Lien Instagram

en: Instagram page link, with https://
fr_FR: Lien vers la page Instagram, avec https: //

en: Zillow api key
fr_FR: Zillow api clé

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
fr_FR: Zillow api key est requis pour Zillow Widget.

en: Enable or disable Facebook login.
fr_FR: Activer ou désactiver la connexion Facebook

en: Facebook Api key
fr_FR: Touche Facebook Api

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
fr_FR: La clé Facebook Api est requise pour la connexion Facebook.

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
fr_FR: Facebook Secret est requis pour la connexion Facebook.

en: Enable or disable Google login.
fr_FR: Activer ou désactiver la connexion Google

en: Google Oauth Api is required for Google Login
fr_FR: Google Oauth Api est requis pour Google Login

en: Google Oauth Client Secret
fr_FR: Secret client Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
fr_FR: Google Oauth Client Secret est requis pour la connexion Google.

en: Google api key
fr_FR: Clé Google api

en: Google api key is required for Google Login.
fr_FR: La clé Google API est requise pour Google Login.

en: Allow login via Yahoo ?
fr_FR: Autoriser la connexion via Yahoo?

en: Enable or disable Yahoo login.
fr_FR: Activer ou désactiver la connexion Yahoo.

en: Contact form 7 code for agent
fr_FR: Formulaire de contact 7 code pour l&#39;agent

en: Contact form 7 code for contact page
fr_FR: Formulaire de contact 7 code pour la page de contact

en: Twitter consumer_key
fr_FR: Twitter_key_key

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
fr_FR: Twitter_key_customer est requis pour le thème widget Twitter.

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
fr_FR: Twitter Consumer Secret est requis pour le thème Twitter widget.

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
fr_FR: Un jeton d&#39;accès Twitter est requis pour le widget Twitter du thème.

en: Twitter Access Secret
fr_FR: Secret d&#39;accès Twitter

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
fr_FR: Twitter Access Secret est requis pour le thème Twitter widget.

en: Twitter Cache Time
fr_FR: Temps de cache Twitter

en: wide
fr_FR: large

en: boxed
fr_FR: en boîte

en: Wide or Boxed?
fr_FR: Large ou en boîte?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
fr_FR: Choisissez la disposition de thème: large ou en boîte.

en: Properties List - Properties number per page
fr_FR: Liste des propriétés - Nombre de propriétés par page

en: Set how many properties to show per page in lists.
fr_FR: Définissez le nombre de propriétés à afficher par page dans les listes.

en: no
fr_FR: non

en: yes
fr_FR: Oui

en: Use Slider in Property Unit
fr_FR: Utiliser le curseur dans l&#39;unité de propriété

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
fr_FR: Activer / Désactiver le curseur d&#39;image dans la propriété (utilisé dans les listes).

en: Property List Type for Taxonomy pages
fr_FR: Type de liste de propriétés pour les pages Taxonomy

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
fr_FR: Sélectionnez le style standard ou demi-map pour les pages de taxonomies de propriété.

en: Agent Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale de l&#39;agent

en: Where to show the sidebar in agent page.
fr_FR: Où afficher la barre latérale dans la page de l&#39;agent.

en: Agent page Sidebar
fr_FR: Page de l&#39;agent

en: What sidebar to show in agent page.
fr_FR: Quelle barre latérale afficher dans la page de l&#39;agent.

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
fr_FR: Catégorie de blog / Archives Position latérale

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
fr_FR: Où afficher la barre latérale pour la catégorie de blog / la liste d&#39;archives.

en: Blog Category/Archive Sidebar
fr_FR: Catégorie de blog / barre latérale d&#39;archives

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
fr_FR: Quelle barre latérale afficher pour la catégorie de blog / la liste d&#39;archives.

en: Blog Category/Archive List type
fr_FR: Catégorie de blog / type de liste d&#39;archives

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
fr_FR: Sélectionnez la liste ou le style de grille pour le type de liste Blog / Archive.

en: default
fr_FR: défaut

en: Use a custom property page template
fr_FR: Utiliser un modèle de page de propriétés personnalisé

en: Pick a custom property page template you made.
fr_FR: Choisissez un modèle de page de propriétés personnalisé que vous avez créé.

en: Property Sidebar Position
fr_FR: Position latérale de la propriété

en: Where to show the sidebar in property page.
fr_FR: Où afficher la barre latérale dans la page de propriétés.

en: Property page Sidebar
fr_FR: Page de la propriété

en: What sidebar to show in property page.
fr_FR: Quelle barre latérale afficher dans la page de propriétés.

en: Add Agent on Sidebar
fr_FR: Ajouter un agent sur la barre latérale

en: Show agent and contact form on sidebar.
fr_FR: Afficher l&#39;agent et le formulaire de contact dans la barre latérale.

en: Slider Type
fr_FR: Type de curseur

en: What property slider type to show on property page.
fr_FR: Quel type de curseur de propriété afficher sur la page de propriétés.

en: Show Content as
fr_FR: Afficher le contenu en tant que

en: Select tabs or accordion style for property info.
fr_FR: Sélectionnez les onglets ou le style d&#39;accordéon pour les informations sur la propriété.

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
fr_FR: Walkscore info ne s&#39;affiche pas si vous n&#39;ajoutez pas l&#39;API.

en: Show Graph on Property Page
fr_FR: Afficher le graphique sur la page de propriétés

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
fr_FR: Activer ou désactiver l&#39;affichage du nombre de vues par jour graphique.

en: Show Reviews on Property Page
fr_FR: Afficher les avis sur la propriété

en: Show Reviews on Property Page.
fr_FR: Afficher les avis sur la page de propriétés.

en: Enable Direct Message
fr_FR: Activer le message direct

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
fr_FR: Si la valeur est Non, vous devrez supprimer le modèle de page Boîte de réception.

en: Show Contact Form on lightbox
fr_FR: Afficher le formulaire de contact sur la visionneuse

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
fr_FR: Activer ou désactiver le formulaire de contact sur lightbox.

en: Crop Images on lightbox
fr_FR: Crop Images sur la visionneuse

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
fr_FR: Les images auront la même taille. Si la valeur est non, vous devrez vous assurer que les images ont à peu près la même taille

en: Main Grid Width in px
fr_FR: Largeur de la grille principale en px

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
fr_FR: Cette option définit la largeur du contenu principal. La valeur par défaut est 1200px

en: Content Width (In Percent)
fr_FR: Largeur du contenu (en pourcentage)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
fr_FR: En utilisant cette option, vous pouvez définir la largeur du contenu en pourcentage. La barre latérale occupera le reste de l&#39;espace de contenu principal.

en: Content Area Internal Padding
fr_FR: Zone de contenu Rembourrage interne

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
fr_FR: Rembourrage interne de la zone de contenu (haut, gauche, bas, droite)

en: Content Area Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la zone de contenu

en: Show Breadcrumbs
fr_FR: Afficher les chapelures

en: Show Breadcrumbs?
fr_FR: Afficher les chapelures?

en: Border Corner Radius
fr_FR: Rayon de coin de bordure

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
fr_FR: Rayon d&#39;angle de bordure pour les éléments unitaires, comme l&#39;unité de propriété, l&#39;unité d&#39;agent ou l&#39;unité de blog, etc.

en: Box Shadow on elements like property unit
fr_FR: Box Shadow sur des éléments comme une unité de propriété

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
fr_FR: Box Shadow sur les éléments comme l&#39;unité de propriété. Tapez none pour aucune ombre ou placez les valeurs css comme 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Currency Symbol
fr_FR: Symbole de la monnaie

en: Currency Label
fr_FR: Étiquette monétaire

en: Currency Value
fr_FR: Valeur monétaire

en: Currency Position
fr_FR: Position de la monnaie

en: Price - thousands separator
fr_FR: Prix ​​- séparateur de milliers

en: Set the thousand separator for price numbers.
fr_FR: Définissez le séparateur de milliers pour les numéros de prix.

en: Currency label - will appear on front end
fr_FR: Étiquette de devise - apparaîtra sur l&#39;extrémité avant

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
fr_FR: Définissez l&#39;étiquette de devise pour la liste déroulante du widget multi-devises.

en: Where to show the currency symbol?
fr_FR: Où afficher le symbole monétaire?

en: Set the position for the currency symbol.
fr_FR: Définissez la position du symbole monétaire.

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
fr_FR: Activer le chargement automatique des taux de change de free.currencyconverterapi.com (1 fois par jour)?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
fr_FR: Le symbole doit être défini conformément aux normes internationales. La liste complète est ici http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
fr_FR: Ajouter des devises pour un widget multi devises.

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Currency value compared with the base currency value.
fr_FR: Valeur monétaire comparée à la valeur de la devise de base.

en: Show currency before or after price - in front pages
fr_FR: Afficher la devise avant ou après le prix - en première page

en:  click to add currency
fr_FR: cliquez pour ajouter une monnaie

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
fr_FR: le fichier Google map n&#39;existe pas ou n&#39;est pas accessible en écriture

en: Use file reading for pins?
fr_FR: Utilisez la lecture de fichier pour les épingles?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
fr_FR: Utilisez la lecture de fichier pour les épingles? (* recommandé pour plus de 200 annonces Lire le manuel pour les diffrences entre le fichier et la lecture mysql)

en: Maximum number of pins to show on the map.
fr_FR: Nombre maximum de broches à afficher sur la carte.

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
fr_FR: Un nombre élevé augmentera le temps de réponse et la charge du serveur. Utilisez un numéro qui fonctionne pour votre situation d&#39;hébergement actuelle. Mettez -1 pour toutes les broches.

en: Set to Yes if you use SSL.
fr_FR: Définissez sur Oui si vous utilisez SSL.

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
fr_FR: L&#39;API JavaScript Google Maps v3 REQUIERT une clé API pour fonctionner correctement. Obtenez une clé de console API et publiez le code dans Options du thème. Vous pouvez l&#39;obtenir de

en: Starting Point Latitude
fr_FR: Latitude du point de départ

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
fr_FR: S&#39;applique aux supports d&#39;en-tête globaux avec google maps. Ajoutez seulement des nombres (ex: 40.577906).

en: Starting Point Longitude
fr_FR: Point de départ Longitude

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
fr_FR: S&#39;applique aux supports d&#39;en-tête globaux avec google maps. Ajoutez seulement des nombres (ex: -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
fr_FR: Zoom par défaut de la carte (1 à 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
fr_FR: S&#39;applique aux supports d&#39;en-tête globaux avec google maps, à l&#39;exception des résultats de recherche avancés, de la liste des propriétés et des taxonomies.

en: Map Type
fr_FR: Type de carte

en: The type selected applies for Google Maps header.
fr_FR: Le type sélectionné s&#39;applique à l&#39;en-tête Google Maps.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
fr_FR: Utiliser le cache pour les cartes Google? (* Le cache se renouvellera toutes les 3h)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
fr_FR: Si la valeur est yes, les nouvelles broches de propriété seront mises à jour sur la carte toutes les 3 heures.

en: Use Pin Cluster on map
fr_FR: Utiliser le cluster Pin sur la carte

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
fr_FR: Si oui, il regroupe les pins voisins dans le cluster.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
fr_FR: Niveau de zoom maximum pour Cloud Cluster

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
fr_FR: Le groupe de broches disparaît lorsque le zoom de la carte est inférieur à la valeur définie ici.

en: Enable dsIDXpress to use the map
fr_FR: Activer dsIDXpress pour utiliser la carte

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
fr_FR: Activer uniquement si vous activez le plugin optionnel dsIDXpres. Voir l&#39;aide pour plus de détails.

en: Geolocation Circle over map (in meters)
fr_FR: Géolocalisation Cercle sur carte (en mètres)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
fr_FR: Contrôle la valeur du rayon du cercle pour la broche de géolocalisation de l&#39;utilisateur. Tapez seulement des nombres (ex: 400).

en: Height of the Google Map when closed
fr_FR: Hauteur de la carte Google lorsque celle-ci est fermée

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
fr_FR: S&#39;applique à google maps en-tête lorsqu&#39;il est défini en tant que type de média d&#39;en-tête global.

en: Height of Google Map when open
fr_FR: Hauteur de Google Map lorsqu&#39;il est ouvert

en: Force Google Map at the "closed" size ?
fr_FR: Forcer Google Map à la taille &quot;fermée&quot;?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
fr_FR: S&#39;applique à google maps en-tête lorsqu&#39;il est défini en tant que type de média en-tête global, à l&#39;exception de la page de propriétés.

en: Force Google Map at the full screen size ?
fr_FR: Forcer Google Map en plein écran?

en: Show Google Search over Map?
fr_FR: Afficher la recherche Google sur la carte?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
fr_FR: Activer ou désactiver la barre de recherche Google Maps

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
fr_FR: Style pour Google Map. Utilisez https://snazzymaps.com/ pour créer des styles

en: Copy/paste below the custom map style code.
fr_FR: Copiez / collez ci-dessous le code de style de carte personnalisé.

en: Main Color
fr_FR: Couleur principale

en: Second Color
fr_FR: Deuxième couleur

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Content Background Color
fr_FR: Couleur de fond du contenu

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
fr_FR: Breadcrumbs, Meta et Second Line Font Couleur

en: Font Color
fr_FR: Couleur de la police

en: Link Color
fr_FR: Couleur du lien

en: Headings Color
fr_FR: Rubriques Couleur

en: Footer Background Color
fr_FR: Couleur de fond de pied de page

en: Footer Font Color
fr_FR: Couleur de la police de pied de page

en: Footer Copyright Font Color
fr_FR: Footer Copyright Police de caractères

en: Footer Copyright Area Background Font Color
fr_FR: Pied de page Droit d&#39;auteur Fond Couleur de police

en: Boxed Content Background Color
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan du contenu en boîte

en: Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Hover Button Color
fr_FR: Hover Button Couleur

en: Map Controls Background Color
fr_FR: Carte Contrôle Couleur d&#39;arrière-plan

en: Map Controls Font Color
fr_FR: Couleur des polices de la carte

en: Custom Css
fr_FR: CSS personnalisé

en: Overwrite theme css using custom css.
fr_FR: Remplacer le thème css en utilisant css personnalisé.

en: Font Family:
fr_FR: Famille de polices:

en: Font Subset:
fr_FR: Sous-ensemble de polices:

en: Font Size:
fr_FR: Taille de police:

en: Line Height:
fr_FR: Hauteur de la ligne:

en: Font Weight:
fr_FR: Poids de la police:

en: H5 Font
fr_FR: H5 Police

en: H6 Font
fr_FR: H6 Police

en: Paragraph Font
fr_FR: Paragraphe Police

en: Menu Font
fr_FR: Police de menu

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
fr_FR: Non = la soumission est gratuite. Liste payante = la soumission exige que l&#39;utilisateur paie des frais pour chaque annonce. Membership = la soumission est basée sur le package d&#39;adhésion de l&#39;utilisateur.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
fr_FR: Si oui, admin publie chaque propriété soumise frontalement manuellement.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
fr_FR: Nombre maximal d&#39;images par propriété (uniquement le téléchargement frontal). Fonctionne lorsque la soumission est gratuite ou demande à l&#39;utilisateur de payer des frais pour chaque inscription

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
fr_FR: Le nombre maximum d&#39;images qu&#39;un utilisateur peut télécharger avec le formulaire de soumission frontal. Utilisez 0 pour illimité. Cette valeur n&#39;est PAS utilisée en cas de mode d&#39;adhésion (chaque paquet aura sa propre image max pas d&#39;ensemble)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
fr_FR: Sandbox = API de test. LIVE = API de paiements réels. Mettez à jour les paramètres PayPal et Stripe en fonction de la sélection du type d&#39;API.

en: The currency in which payments are processed.
fr_FR: La devise dans laquelle les paiements sont traités.

en: Add your own currency for Wire payments.
fr_FR: Ajoutez votre propre devise pour les paiements par câble.

en: Enable or disable the wire payment option.
fr_FR: Activer ou désactiver l&#39;option de paiement par virement

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
fr_FR: Si le paiement par virement est activé, tapez les instructions ci-dessous.

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
fr_FR: Utilisez le format .00 pour les décimales (ex: 5.50). Ne définissez pas le prix comme 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
fr_FR: Utilisez le format .00 pour les décimales (ex: 1.50). Ne définissez pas le prix comme 0!

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
fr_FR: Si vous modifiez cette valeur, la nouvelle valeur s&#39;applique aux nouveaux utilisateurs enregistrés. L&#39;ancienne valeur s&#39;applique aux anciens comptes enregistrés.

en: Option applies for each free published listing.
fr_FR: L&#39;option s&#39;applique pour chaque liste publiée gratuite.

en: Free Membership Images - no of images per listing
fr_FR: Images d&#39;adhésion gratuites - pas d&#39;images par annonce

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
fr_FR: Vous pouvez activer ou désactiver les boutons de paiement Stripe.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
fr_FR: Les informations sont extraites de votre compte sur https://dashboard.stripe.com/login

en: You can enable or disable PayPal buttons.
fr_FR: Vous pouvez activer ou désactiver les boutons PayPal.

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
fr_FR: Le compte d&#39;entreprise PayPal est requis. Les informations sont tirées de https://developer.paypal.com/. Voir l&#39;aide

en: Paypal Client Secret Key
fr_FR: Clé secrète du client Paypal

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
fr_FR: L&#39;information est tirée de https://developer.paypal.com/ Voir l&#39;aide.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
fr_FR: Les informations sont tirées de https://www.paypal.com/ ou http://sandbox.paypal.com/ Voir l&#39;aide.

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur Paypal Api - Obsolète à partir de 1.30.1

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
fr_FR: Mot de passe API Paypal - obsolète à partir de 1.30.1

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
fr_FR: Signature API Paypal - Obsolète à partir de 1.30.1

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
fr_FR: Ajoutez de nouvelles broches Google Maps pour les actions individuelles / catégories uniques. Pour des raisons de vitesse, vous DEVEZ ajouter des pins si vous changez les noms de catégories et d&#39;actions.

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
fr_FR: La version de Pins Retina doit être téléchargée en même temps (même dossier) que la broche d&#39;origine et le nom du fichier Retina doit être with_2x à la fin.

en: For help go here!
fr_FR: Pour de l&#39;aide, allez ici!

en: Use price Pins ?
fr_FR: Utilisez les épingles de prix?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
fr_FR: Utilisez les épingles de prix (la classe css pour les épingles de prix est &quot;wpestate_marker&quot;.) Chaque pin a également reçu une classe avec le nom de la catégorie ou de l&#39;action: Par exemple &quot;wpestate_marker apartments sales&quot;)

en: Use Full Price Pins ?
fr_FR: Utilisez des épingles à prix plein?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
fr_FR: Sinon, nous afficherons les prix sans étiquette avant et après et dans ce format: 5,23m ou 6,83k

en: Use single Image Pin ?
fr_FR: Utilisez une seule image Pin?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
fr_FR: Nous allons utiliser 1 seule épingle pour tous les marqueurs. Cette option réduit le temps de chargement sur vos cartes.

en: Image size must be 44px x 48px.
fr_FR: La taille de l&#39;image doit être de 44 pixels x 48 pixels.

en: For category:
fr_FR: Pour la catégorie:

en: Image size must be 44px x 48px.
fr_FR: La taille de l&#39;image doit être de 44 pixels x 48 pixels.

en: Use Geo Location Search
fr_FR: Utiliser la recherche géographique

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
fr_FR: Si oui, la recherche de géolocalisation apparaîtra au-dessus des champs de recherche de la moitié de la carte

en: Initial area radius
fr_FR: Rayon de zone initial

en: Minimum radius vale
fr_FR: Rayon de rayon minimum

en: Minimum radius value
fr_FR: Valeur de rayon minimum

en: Maximum radius value
fr_FR: Valeur maximale du rayon

en: Use Saved Search Feature ?
fr_FR: Utiliser la fonction de recherche sauvegardée?

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
fr_FR: Si oui, l&#39;utilisateur peut enregistrer ses recherches dans les résultats de recherche avancée, s&#39;il est connecté avec un compte enregistré.

en: daily
fr_FR: du quotidien

en: weekly
fr_FR: hebdomadaire

en: Send emails
fr_FR: Envoyer des emails

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
fr_FR: Envoyez chaque semaine ou chaque jour une alerte par e-mail avec les nouvelles propriétés publiées correspondant aux recherches enregistrées par l&#39;utilisateur.

en: Advanced Search Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la recherche avancée

en: Advanced Search Background color Opacity
fr_FR: Recherche avancée Couleur de fond Opacité

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
fr_FR: Valeurs entre 0 -invisible et 1-entièrement visible

en: Advanced Search Font Color
fr_FR: Recherche avancée Couleur de la police

en: Map Advanced Search Button Background Color
fr_FR: Carte Recherche avancée Bouton Fond Couleur

en: Advanced Search Fields Font Color
fr_FR: Champs de recherche avancée Couleur de la police

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
fr_FR: Utiliser des champs personnalisés pour la recherche avancée?

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
fr_FR: Si oui, vous pouvez définir vos propres champs personnalisés dans les spots disponibles. Voir l&#39;aide pour une installation correcte.

en: Put Search form before the header media ?
fr_FR: Mettre le formulaire de recherche avant le média en-tête?

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
fr_FR: Fonctionne avec les options &quot;Utiliser FLoat Form&quot; définies sur non! Ne s&#39;applique pas au type de recherche 3.

en: Use sticky search ?
fr_FR: Utilisez la recherche persistante?

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
fr_FR: Cela remplacera l&#39;en-tête collant. Ne s&#39;applique pas au type de recherche 3

en: Use Float Search Form ?
fr_FR: Utilisez le formulaire de recherche Float?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
fr_FR: Le formulaire de recherche est &quot;flottant&quot; sur l&#39;en-tête du média et vous définissez la position.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
fr_FR: Distance entre le formulaire de recherche et la marge supérieure du navigateur: Ex 200px ou 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
fr_FR: Distance entre le formulaire de recherche et la marge supérieure du navigateur: Ex 200px ou 20%.

en: No of Search fields
fr_FR: Nombre de champs de recherche

en: No of Search fields.
fr_FR: Nombre de champs de recherche

en: No of Search fields per row
fr_FR: Nombre de champs de recherche par ligne

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
fr_FR: Nombre de champs de recherche par ligne (Valeurs possibles: 1,2,3,4).

en: none
fr_FR: aucun

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Action Categories
fr_FR: Catégories d&#39;action

en: County State
fr_FR: État du comté

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
fr_FR: Sélectionnez Taxonomie pour les options d&#39;onglets dans Recherche avancée Type 6, Type 7, Type 8, Type 9

en: This applies for  the search over media header.
fr_FR: Cela s&#39;applique à la recherche sur l&#39;en-tête du média.

en: Price SLider values for advanced search with tabs
fr_FR: Valeurs SLID des prix pour la recherche avancée avec des onglets

en: Price Slider Values(min/max) for
fr_FR: Valeurs du curseur de prix (min / max) pour

en: Place in advanced search form
fr_FR: Placez dans le formulaire de recherche avancée

en: Search field
fr_FR: Champ de recherche

en: How it will compare
fr_FR: Comment ça va comparer

en: Label on Front end
fr_FR: Étiquette sur l&#39;extrémité avant

en: Spot no
fr_FR: Spot non

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
fr_FR: * Ne pas dupliquer les étiquettes et s&#39;assurer que les champs de recherche ne se contredisent pas

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
fr_FR: * Les étiquettes ne s&#39;appliqueront pas aux champs de listes déroulantes de taxonomie

en: Amenities and Features for Advanced Search?
fr_FR: Équipements et caractéristiques pour la recherche avancée?

en: Select which features and amenities show in search.
fr_FR: Sélectionnez les caractéristiques et les équipements qui s&#39;affichent dans la recherche.

en: *Hold CTRL for multiple selection
fr_FR: * Maintenez CTRL pour une sélection multiple

en: Advanced Search Type ?
fr_FR: Type de recherche avancée

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
fr_FR: Cela s&#39;applique à la recherche sur le type d&#39;en-tête. IMPORTANT! Activer les champs personnalisés de recherche avancée - OUI, pour le type 5, le type 6, le type 8, le type 10 et le type 11. Les types 7 et 9 peuvent être obtenus avec les types 6 et 8 avec un flottant défini sur oui.

en: Show Advanced Search ?
fr_FR: Afficher la recherche avancée?

en: Disables or enables the display of advanced search
fr_FR: Désactive ou active l&#39;affichage de la recherche avancée

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
fr_FR: Afficher les villes et les zones avec 0 propriétés dans la recherche avancée

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
fr_FR: Activez ou désactivez la liste des catégories de villes ou zones vides dans les listes déroulantes.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
fr_FR: Afficher la recherche avancée dans les taxonomies, les catégories ou les archives

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
fr_FR: Désactive ou active l&#39;affichage de la recherche avancée dans les taxonomies, catégories et archives

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
fr_FR: Garder la recherche avancée visible? (* seulement pour les types 1,3 et 4)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
fr_FR: Si non, la recherche avancée sur l&#39;en-tête s&#39;affichera en position fermée par défaut.

en: Show Amenities and Features fields?
fr_FR: Afficher les champs Équipements et fonctionnalités?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
fr_FR: Sélectionnez les fonctionnalités du formulaire de recherche avancée. * pour des raisons de rapidité, les cases à cocher &quot;caractéristiques&quot; ne filtrent pas les épingles sur la carte

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
fr_FR: Afficher les listes déroulantes pour les lits, salles de bains ou chambres? (* Ne fonctionne qu&#39;avec les champs personnalisés - OUI)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
fr_FR: Les champs personnalisés sont activés et définis à partir du formulaire de recherche avancée.

en: Show Slider for Price?
fr_FR: Afficher le curseur pour le prix?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
fr_FR: Si non, le champ de prix peut toujours être utilisé dans la recherche et ce sera le type d&#39;entrée.

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
fr_FR: Valeur minimale et maximale pour Price Slider

en: Type only numbers!
fr_FR: Tapez seulement des nombres!

en: Custom Fields list
fr_FR: Liste des champs personnalisés

en: Add, edit or delete property custom fields.
fr_FR: Ajouter, modifier ou supprimer des champs personnalisés de propriété.

en: Fill the form in order to add a new custom field
fr_FR: Remplissez le formulaire afin d&#39;ajouter un nouveau champ personnalisé

en: Add New Element in Features and Amenities
fr_FR: Ajouter un nouvel élément dans les fonctionnalités et les équipements

en: Type and add a new item in features and amenities list.
fr_FR: Tapez et ajoutez un nouvel élément dans la liste des caractéristiques et des équipements.

en: Features and Amenities list
fr_FR: Liste des caractéristiques et des équipements

en: List of already added features and amenities
fr_FR: Liste des caractéristiques et des équipements déjà ajoutés

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
fr_FR: Après avoir ajouté une nouvelle fonctionnalité, assurez-vous de la sélectionner pour faire partie du formulaire de soumission de propriété à partir de la page Membership -&gt; Property Submission.

en: Show the Features and Amenities that are not available
fr_FR: Montrer les caractéristiques et les commodités qui ne sont pas disponibles

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
fr_FR: Afficher sur la page de propriété les caractéristiques et les équipements qui ne sont pas sélectionnés?

en:  Select the splash page type.
fr_FR: Sélectionnez le type de page d&#39;accueil.

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
fr_FR: Important: Créez également une page avec le modèle &quot;Page Splash&quot; pour voir comment vos paramètres de démarrage s&#39;appliquent

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
fr_FR: Splash Image, .png, .jpg ou format .gif

en:  Slider Images
fr_FR: Images de curseur

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
fr_FR: Slider Images, .png, .jpg ou format .gif

en: Select Images
fr_FR: Sélectionner des images

en: Slider Transition
fr_FR: Transition de curseur

en: Slider Transition Period
fr_FR: Période de transition du curseur

en: Splash Video in mp4 format
fr_FR: Splash vidéo au format mp4

en: Splash Video in mp4 format
fr_FR: Splash vidéo au format mp4

en: Upload Video
fr_FR: Télécharger une video

en: Splash Video in webm format
fr_FR: Splash vidéo au format webm

en: Splash Video in webm format
fr_FR: Splash vidéo au format webm

en: Splash Video in ogv format
fr_FR: Splash vidéo au format ogv

en: Splash Video in ogv format
fr_FR: Splash vidéo au format ogv

en: Cover Image for video
fr_FR: Image de couverture pour la vidéo

en: Overlay Image
fr_FR: Superposition d&#39;image

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
fr_FR: Image superposée, .png, .jpg ou .gif

en: Overlay Color
fr_FR: Couleur de superposition

en: Overlay Opacity
fr_FR: Overlay Opacité

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
fr_FR: Overlay Opacité - valeurs de 0 à 1, Ex: 0.4

en: Splash Page Title
fr_FR: Titre de la page Splash

en: Splash Page Subtitle
fr_FR: Sous-titre de la page Splash

en: Logo Link
fr_FR: Logo Lien

en: In case you want to send users to another page
fr_FR: Dans le cas où vous souhaitez envoyer des utilisateurs à une autre page

en: Property Categories Page
fr_FR: Page des catégories de propriétés

en: Property Action Category Page
fr_FR: Page de catégorie Action Property

en: Property City Page
fr_FR: Page de la ville de propriété

en: Property Area Page
fr_FR: Page de la zone de propriété

en: Property County/State Page
fr_FR: Propriété Comté / État Page

en: Agent Page
fr_FR: Page de l&#39;agent

en: Agent Categories Page
fr_FR: Page Catégories d&#39;agents

en: Agent Action Category Page
fr_FR: Page de catégorie d&#39;action de l&#39;agent

en: Agent City Page
fr_FR: Page de l&#39;agent ville

en: Agent Area Page
fr_FR: Page de l&#39;agent

en: Agent County/State Page
fr_FR: Agent County / State Page

en: Agency Category Page
fr_FR: Page de catégorie d&#39;agence

en: Agency Action Category Page
fr_FR: Page de catégorie d&#39;action de l&#39;agence

en: Agency City Page
fr_FR: Agence City Page

en: Agency Area Page
fr_FR: Page de l&#39;Agence

en: Agency County/State Page
fr_FR: Agence Comté / État Page

en: Developer Cateogory Page
fr_FR: Développeur Cateogory Page

en: Developer Action Category  Page
fr_FR: Page de catégorie Action du développeur

en: Developer City Page
fr_FR: Page de la ville du développeur

en: Developer Area Page
fr_FR: Zone de développement

en: Developer County/State Page
fr_FR: Développeur County / State Page

en: Agency Page
fr_FR: Page de l&#39;agence

en: Developer Page
fr_FR: Page développeur

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
fr_FR: Vous ne pouvez pas utiliser des caractères spéciaux comme &quot;&amp;&quot;. Après avoir changé l&#39;URL, vous devrez peut-être attendre quelques minutes jusqu&#39;à ce que WordPress change toutes les URL. Si vos nouveaux noms ne sont pas mis à jour automatiquement, allez dans Paramètres - Permaliens et sauvegardez à nouveau les &quot;Paramètres Permaliens&quot; - option &quot;Nom&quot;

en: Custom link for
fr_FR: Lien personnalisé pour

en: Multi Unit Label
fr_FR: Étiquette multi-unités

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
fr_FR: Titre personnalisé au lieu de l&#39;étiquette Multi Unit.

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
fr_FR: Étiquette multi-unités (* pour l&#39;unité secondaire)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
fr_FR: Titre personnalisé au lieu de l&#39;étiquette Multi Unit (* pour l&#39;unité secondaire).

en: Property Address Label
fr_FR: Étiquette d&#39;adresse

en:  Custom title instead of Property Address label.
fr_FR: Titre personnalisé au lieu de l&#39;étiquette de l&#39;adresse de propriété.

en: Property Features Label
fr_FR: Étiquette de la propriété

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
fr_FR: Mettre à jour; Titre personnalisé au lieu de l&#39;étiquette Caractéristiques et équipements.

en: Property Description Label
fr_FR: Description de la propriété

en: Custom title instead of Description label.
fr_FR: Titre personnalisé au lieu de Description étiquette.

en: Property Details Label
fr_FR: Étiquette de la propriété

en: Custom title instead of Property Details label.
fr_FR: Titre personnalisé au lieu de l&#39;étiquette Détails de la propriété.

en: Property Status
fr_FR: Statut de propriété

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
fr_FR: Statut de la propriété (* vous devrez peut-être ajouter de nouvelles classes CSS - s&#39;il vous plaît voir les fichiers d&#39;aide)

en: type here the new status...
fr_FR: tapez ici le nouveau statut ...

en: click to add new status
fr_FR: cliquez pour ajouter un nouveau statut

en: Select Properties
fr_FR: Sélectionnez Propriétés

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
fr_FR: Sélectionnez les propriétés du curseur - * maintenez la touche CTRL enfoncée pour sélectionner plusieurs

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
fr_FR: En raison de la raison de la vitesse, nous ne montrons ici que les 50 premières listes. Si vous souhaitez ajouter d&#39;autres listes dans le curseur de thème s&#39;il vous plaît aller et modifier la propriété (dans wordpress admin) et sélectionnez &quot;Propriété dans le curseur de thème&quot; dans l&#39;onglet Détails de la propriété.

en: Number of milisecons before auto cycling an item
fr_FR: Nombre de milisecons avant le cycle automatique d&#39;un article

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
fr_FR: Nombre de milisecons avant le cycle automatique d&#39;un élément (5000 = 5sec) .Positionner 0 si vous ne voulez pas le faire.

en: Design Type?
fr_FR: Type de conception?

en: Select the design type.
fr_FR: Sélectionnez le type de conception.

en: Height in px (put 0 for full screen)
fr_FR: Hauteur en px (mettre 0 pour plein écran)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
fr_FR: Hauteur en px (mettre 0 pour le plein écran, par défaut: 580px)

en: New user  notification
fr_FR: Nouvelle notification d&#39;utilisateur

en: New user admin notification
fr_FR: Nouvelle notification d&#39;administrateur utilisateur

en: Purchase Activated
fr_FR: Achat activé

en: Password Reset Request
fr_FR: Demande de réinitialisation

en: Password Reseted
fr_FR: Mot de passe réinitialisé

en: Approved Listings
fr_FR: Listes approuvées

en: New wire Transfer
fr_FR: Nouveau virement

en: Admin - New wire Transfer
fr_FR: Admin - Nouveau virement

en: Admin - Expired Listing
fr_FR: Admin - Liste expirée

en: Matching Submissions
fr_FR: Soumissions correspondantes

en: Paid Submission
fr_FR: Soumission payée

en: Featured Submission
fr_FR: Soumission en vedette

en: Account Downgraded
fr_FR: Compte rétrogradé

en: Membership Cancelled
fr_FR: Abonnement annulé

en: Membership Expiration Warning
fr_FR: Avertissement d&#39;expiration d&#39;adhésion

en: Free Listing Expired
fr_FR: Liste gratuite expirée

en: New Listing Submission
fr_FR: Nouvelle soumission de liste

en: Listing Edit
fr_FR: Modifier la liste

en: Recurring Payment
fr_FR: Paiement récurrent

en: Membership Activated
fr_FR: Adhésion activée

en: Update Profile
fr_FR: Mettre à jour le profil

en: New Agent
fr_FR: Nouvel agent

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
fr_FR: Variables globales:% website_url comme URL de site Web,% website_name comme nom de site Web,% user_email comme user_email,% nom d&#39;utilisateur comme nom d&#39;utilisateur

en: Subject for
fr_FR: Sujet pour

en: Email subject for
fr_FR: Sujet de l&#39;email pour

en: Content for
fr_FR: Contenu pour

en: Email content for
fr_FR: Contenu du courrier électronique pour

en: Speed Advices
fr_FR: Conseils de vitesse

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
fr_FR: 1. Si vous n&#39;utilisez PAS &quot;Ultimate Addons for Visual Composer&quot;, veuillez le désactiver ou simplement désactiver les modules que vous n&#39;utilisez pas. Cela réduira la taille des fichiers javascript que vous chargez et augmentera la vitesse du site!

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
fr_FR: 2. Utilisez le plugin EWWW Image Optimizer (ou WP Smush IT) pour optimiser les images - les images optimisées augmentent la vitesse du site.

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
fr_FR: 3. Créez un compte gratuit sur Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) et utilisez ce CDN.

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
fr_FR: 4. Si vous utilisez des catégories personnalisées, assurez-vous d&#39;ajouter les images de punaises personnalisées dans Options du thème -&gt; Carte -&gt; Gestion des punaises. Le site sera lent s&#39;il doit rechercher des images qui n&#39;existent pas.

en: Minify css and js files
fr_FR: Réduire les fichiers css et js

en: The system will use the minified versions of the css and js files
fr_FR: Le système utilisera les versions minifiées des fichiers css et js

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
fr_FR: Supprimer la version du script - Suivant les directives d&#39;Envato, nous avons supprimé cette fonctionnalité.Veuillez utiliser un plugin de cache pour supprimer la version du script.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
fr_FR: Le système supprimera la version du script lorsqu&#39;elle sera incluse. Cela n&#39;améliore pas réellement la vitesse, mais améliore le score de test sur les pages d&#39;outils de vitesse.

en: Enable Browser Cache
fr_FR: Activer le cache du navigateur

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
fr_FR: Ajoutez ce code dans votre fichier .httaces (copier coller à la fin). Cela activera le cache du navigateur et accélérera votre site.

en: File was generated
fr_FR: Le fichier a été généré

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
fr_FR: La génération d&#39;épingles ne fonctionne que si l&#39;option de lecture de fichier dans le paramètre Google Map est définie sur oui

en: Generate the pins
fr_FR: Générer les broches

en: Generate the pins for the read from file map option
fr_FR: Générez les broches pour l&#39;option de lecture de la carte de fichiers

en: Help and Custom
fr_FR: Aide et coutume

en: Help and custom work
fr_FR: Aide et travail personnalisé

en: For theme help please check
fr_FR: Pour l&#39;aide de thème s&#39;il vous plaît vérifier

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
fr_FR: Si votre question ne figure pas ici, veuillez vous rendre sur http://support.wpestate.org, créer un compte et poster un ticket. L&#39;inscription est simple et dès que vous envoyez un ticket, nous en sommes informés. Nous répondons généralement dans les prochaines 24h (sauf week-end). Veuillez utiliser ce système et non l&#39;email. Cela nous aidera à répondre à vos questions beaucoup plus rapidement. Je vous remercie!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
fr_FR: Veuillez noter que Yelp ne fonctionne pas pour tous les pays. Vois ici

en:  the list of countries where Yelp is available.
fr_FR: la liste des pays où Yelp est disponible.

en: Yelp Api  Client Id
fr_FR: Yelp Api Client Id

en: Get this detail after you signup here
fr_FR: Obtenez ce détail après vous être inscrit ici

en: Yelp Api Client Key
fr_FR: Yelp Api Clé client

en: Yelp Categories
fr_FR: Catégories Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
fr_FR: Yelp Catégories à afficher en première page

en: Yelp - no of results
fr_FR: Yelp - aucun résultat

en: Yelp - no of results
fr_FR: Yelp - aucun résultat

en: Yelp Distance Measurement Unit
fr_FR: Yelp Unité de mesure de distance

en: Use reCaptcha on register ?
fr_FR: Utilisez reCaptcha sur le registre?

en: This helps preventing registration spam.
fr_FR: Cela permet d&#39;éviter l&#39;envoi de spam.

en: reCaptha site key
fr_FR: clé de site reCaptha

en: reCaptha secret key
fr_FR: clé secrète reCaptha

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
fr_FR: Utilisez le plugin Optima Express (idx plugin by ihomefinder) - vous devrez activer le plugin?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
fr_FR: Activer le mode de compatibilité avec le plugin Optima Express

en: Widget Internal Padding
fr_FR: Rembourrage interne du widget

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
fr_FR: Rembourrage interne du widget (haut, gauche, bas, droite)

en: Sidebar Widget Background Color
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan du widget barre latérale

en: Sidebar Heading Color
fr_FR: Couleur de la barre latérale

en: Sidebar Heading Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la barre latérale

en: Widget Font color
fr_FR: Widget Police de couleur

en: Widget Border Color
fr_FR: Widget Border Couleur

en: Mobile header background color
fr_FR: Couleur de fond d&#39;en-tête mobile

en: Mobile header icon color
fr_FR: Couleur de l&#39;icône en-tête mobile

en: Mobile menu font color
fr_FR: Couleur de police du menu mobile

en: Mobile menu hover font color
fr_FR: Couleur de police de menu mobile hover

en: Mobile menu item hover background color
fr_FR: Couleur de fond de l&#39;élément de menu mobile

en: Mobile menu background color
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan du menu mobile

en: Mobile menu item border color
fr_FR: Couleur de bordure de l&#39;élément de menu mobile

en: Header Height
fr_FR: Hauteur de l&#39;en-tête

en: Header Height in px
fr_FR: Hauteur de l&#39;en-tête dans px

en: Sticky Header Height
fr_FR: Hauteur de l&#39;en-tête collante

en: Sticky Header Height in px
fr_FR: Hauteur de l&#39;en-tête collante en px

en: Top Menu Font Size
fr_FR: Top Menu Taille de la police

en: Menu Item Font Size
fr_FR: Option de menu Taille de la police

en: Border Bottom Header Height
fr_FR: Hauteur de l&#39;en-tête du bas de la bordure

en: Border Bottom Header Height in px
fr_FR: Border Bottom Bottom Hauteur en px

en: Border Bottom Sticky Header Height
fr_FR: Hauteur collante inférieure d&#39;en-tête de bordure

en: Border Bottom Sticky Header Height px
fr_FR: Bordure inférieure collante Hauteur de l&#39;en-tête px

en: Header Border Bottom Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l&#39;en-tête

en: Sticky Header Border Bottom Color
fr_FR: Couleur de fond de bordure collante

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan de la barre d&#39;état supérieure (menu Widget en-tête)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
fr_FR: Couleur de la police de barre supérieure (menu Widget en-tête)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
fr_FR: Menu principal et arrière-plan du menu contextuel

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
fr_FR: Pour la zone de menu lorsque le type d&#39;en-tête 5 applique la couleur principale

en: Sticky Menu Font Color
fr_FR: Couleur de police du menu contextuel

en: Top Menu Font Color
fr_FR: Top Couleur de police du menu

en: Top Menu Hover Font Color
fr_FR: Top Menu Hover Police Couleur

en: Top Menu Hover Background Color
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan Top Menu Hover

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
fr_FR: Couleur d&#39;arrière-plan du menu latéral supérieur (* s&#39;applique à certains types de stationnaire)

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
fr_FR: Pour Hover Type 1, 2, 5, 6 - configuration Top Menu Hover Police Couleur option

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
fr_FR: Pour Hover Type 3, 4 - configuration Top Menu Hover Couleur de fond option

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
fr_FR: En-tête transparent - Couleur de police du menu principal

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
fr_FR: En-tête transparent - Top Menu Hover Police Couleur

en: Menu Item Color
fr_FR: Couleur de l&#39;élément de menu

en: Menu Item hover font color
fr_FR: Élément de menu hover couleur de police

en: Menu Item Back Color
fr_FR: Élément de menu Couleur de retour

en: Menu Item  Back Color
fr_FR: Élément de menu Couleur de retour

en: Menu Item Hover Back Color
fr_FR: Élément de menu Survolez la couleur du dos

en: Menu border color
fr_FR: Couleur de la bordure du menu

en: Unit Card Type
fr_FR: Type de carte d&#39;unité

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
fr_FR: Nombre de listes de propriétés par ligne lorsque la page est sans barre latérale

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
fr_FR: Lorsque la page est avec la barre latérale, le nombre d&#39;annonces par ligne sera de 2 ou 3 - en fonction de votre sélection

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
fr_FR: Nombre de listes d&#39;agents par ligne lorsque la page est sans barre latérale

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
fr_FR: Nombre de listes de blogs par ligne lorsque la page est sans barre latérale

en: Property Unit/Card min height
fr_FR: Propriété Unité / Carte min hauteur

en: Property Unit/Card min height
fr_FR: Propriété Unité / Carte min hauteur

en: Agent Unit/Card min height
fr_FR: Hauteur de l&#39;unité / de la carte de l&#39;agent

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
fr_FR: Hauteur de l&#39;unité / de la carte de l&#39;agent (fonctionne sur les listes d&#39;agents et la taxonomie des agents)

en: Blog Unit/Card min height
fr_FR: Blog Unité / Carte min hauteur

en: Blog Unit/Card min height
fr_FR: Blog Unité / Carte min hauteur

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
fr_FR: Propriété, Agent et Unité de blog / Rembourrage interne de la carte

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
fr_FR: Propriété, agent et unité de blog / carte Rembourrage interne (haut, gauche, bas, droite)

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
fr_FR: Propriété, Agent et Blog Unité / Carte Backgrond Couleur

en: Unit border size
fr_FR: Taille de la bordure d&#39;unité

en: Unit/Card border color
fr_FR: Couleur de la bordure de l&#39;unité / carte

en: Use this unit/card
fr_FR: Utilisez cette unité / carte

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
fr_FR: Ce générateur d&#39;unité de propriété est une fonctionnalité très complexe, avec beaucoup d&#39;options, et à cause de cela, il peut ne pas fonctionner pour toutes les idées de conception. Nous continuerons à l&#39;améliorer, mais veuillez noter que des problèmes de CSS peuvent apparaître et ceux-ci devront être résolus en ajoutant manuellement des règles CSS dans le code.

en: Save Design
fr_FR: Enregistrer le design

en: Show subunits section
fr_FR: Afficher la section des sous-unités

en: Show subunits section in print page?
fr_FR: Afficher la section des sous-unités dans la page d&#39;impression?

en: Show agent details section
fr_FR: Afficher la section des détails de l&#39;agent

en: Show agent details section in print page?
fr_FR: Afficher la section des détails de l&#39;agent dans la page d&#39;impression?

en: Show description section
fr_FR: Afficher la section de description

en: Show description section in print page?
fr_FR: Afficher la section de description dans la page d&#39;impression?

en: Show address section
fr_FR: Afficher la section de l&#39;adresse

en: Show address section in print page?
fr_FR: Afficher la section d&#39;adresse dans la page d&#39;impression?

en: Show details section
fr_FR: Afficher la section des détails

en: Show details section in print page?
fr_FR: Afficher la section des détails dans la page d&#39;impression?

en: Show features & amenities section
fr_FR: Afficher les caractéristiques et les équipements

en: Show features & amenities section in print page?
fr_FR: Afficher la section des caractéristiques et des commodités dans la page d&#39;impression?

en: Show floor plans section
fr_FR: Afficher la section des plans d&#39;étage

en: Show floor plans section in print page?
fr_FR: Afficher la section des plans d&#39;étage dans la page d&#39;impression?

en: Show gallery section
fr_FR: Afficher la section de la galerie

en: Show gallery section in print page?
fr_FR: Afficher la section de la galerie dans la page d&#39;impression?

en: Show Header in Dashboard ?
fr_FR: Afficher l&#39;en-tête dans le tableau de bord?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
fr_FR: Activer ou désactiver l&#39;en-tête dans le tableau de bord L&#39;en-tête sera toujours large et type1!

en: User Dashboard Menu Color
fr_FR: Couleur du menu du tableau de bord de l&#39;utilisateur

en: User Dashboard Menu Hover Color
fr_FR: Menu du tableau de bord de l&#39;utilisateur Hover Color

en: User Dashboard Menu Item Background Color
fr_FR: Elément de menu du tableau de bord utilisateur Couleur de fond

en: User Dashboard Menu Background
fr_FR: Arrière-plan du menu Tableau de bord utilisateur

en: User Dashboard Package Background
fr_FR: Arrière-plan du package de tableau de bord utilisateur

en: User Dashboard Package Color
fr_FR: Couleur du package du tableau de bord de l&#39;utilisateur

en: Dashboard Buy Package Select Background
fr_FR: Tableau de bord Acheter un package Sélectionnez un arrière-plan

en: Dashboard Package Selected
fr_FR: Paquet de tableau de bord sélectionné

en: Dashboard Package Select
fr_FR: Sélection de paquet de tableau de bord

en: Content Button Background
fr_FR: Fond de bouton de contenu

en: Content Text Color
fr_FR: Couleur du texte du contenu

en: Select the Fields for property submission.
fr_FR: Sélectionnez les champs pour la soumission de la propriété.

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
fr_FR: Utilisez CTRL pour sélectionner plusieurs champs pour la page de soumission de propriété.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
fr_FR: Sélectionnez les champs obligatoires pour la soumission de la propriété.

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
fr_FR: Assurez-vous que les champs obligatoires pour la page de soumission de propriété font partie du formulaire de soumission (géré à partir du paramètre ci-dessus). Utilisez CTRL pour plusieurs champs, sélectionnez ..

en: Cache was cleared
fr_FR: Le cache a été effacé

en: New Agent Added
fr_FR: Nouvel agent ajouté

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
fr_FR: Un nouvel agent a été ajouté sur% website_url. Nom d&#39;utilisateur:% user_profile

en: Profile Update
fr_FR: Mise à jour

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
fr_FR: Un utilisateur a mis à jour son profil sur% website_url. Nom d&#39;utilisateur:% user_profile

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
fr_FR: Quelqu&#39;un a demandé que le mot de passe soit réinitialisé pour le compte suivant:% website_url Username:% username. Si c&#39;était une erreur, ignorez simplement cet email et rien n&#39;arrivera. Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l&#39;adresse suivante:% reset_link, Thank You!

en: Your Password was Reset
fr_FR: Votre mot de passe a été réinitialisé

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
fr_FR: Votre nouveau mot de passe pour le compte sur:% website_url: Nom d&#39;utilisateur:% username, Password:% user_pass. Vous pouvez maintenant vous connecter avec votre nouveau mot de passe sur:% website_url

en: Your purchase was activated
fr_FR: Votre achat a été activé

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Votre achat sur% website_url est activé! Vous devriez aller voir.

en: Your listing was approved
fr_FR: Votre annonce a été approuvée

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Votre annonce,% property_title a été approuvée sur% website_url! La liste est la suivante:% property_url. Vous devriez aller voir.

en: You ordered a new Wire Transfer
fr_FR: Vous avez commandé un nouveau virement bancaire

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
fr_FR: Nous avons reçu votre demande de paiement par virement bancaire sur% website_url! Veuillez suivre les instructions ci-dessous afin de commencer à soumettre des propriétés dès que possible. Le numéro de facture est:% invoice_no, Montant:% total_price. Instructions:% payment_details.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
fr_FR: Quelqu&#39;un a commandé un nouveau virement bancaire

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
fr_FR: Bonjour, Vous avez reçu une nouvelle demande de paiement par virement bancaire sur% website_url. Le numéro de facture est:% invoice_no, Montant:% total_price. Veuillez patienter jusqu&#39;à ce que le paiement soit effectué pour activer l&#39;achat de l&#39;utilisateur.

en: New User Registration
fr_FR: Enregistrement d&#39;un nouvel utilisateur

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
fr_FR: Nouvelle inscription d&#39;utilisateur sur% website_url. Nom d&#39;utilisateur:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: Your username and password on %website_url
fr_FR: Votre nom d&#39;utilisateur et mot de passe sur% website_url

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
fr_FR: Salut à tous, Bienvenue sur% website_url! Vous pouvez vous connecter maintenant en utilisant les informations d&#39;identification ci-dessous: Nom d&#39;utilisateur:% user_login_register Mot de passe:% user_pass_register Si vous avez des problèmes, s&#39;il vous plaît contactez-moi. Je vous remercie!

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
fr_FR: Liste expirée envoyée pour approbation sur% website_url

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
fr_FR: Salut, Un utilisateur a re-soumis une nouvelle propriété sur% website_url! Vous devriez aller voir. C&#39;est le titre de propriété: %submission_title.

en: Matching Submissions on %website_url
fr_FR: Soumissions correspondantes sur% website_url

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions: 
    %matching_submissions
fr_FR: Bonjour, 
    Une nouvelle soumission correspondant aux critères que vous avez choisis a été publiée sur %website_url.
    Voici les nouvelles soumissions:%matching_submissions

en: New Paid Submission on %website_url
fr_FR: Nouvelle soumission payée sur% website_url

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Vous avez une nouvelle offre payante sur% website_url! Vous devriez aller voir.

en: New Feature Upgrade on  %website_url
fr_FR: Nouvelle mise à niveau de fonctionnalité sur% website_url

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Vous avez une nouvelle présentation en vedette sur% website_url! Vous devriez aller voir.

en: Account Downgraded on %website_url
fr_FR: Compte rétrogradé sur% website_url

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
fr_FR: Bonjour, Vous avez rétrogradé votre abonnement sur% website_url. Étant donné que le nombre de vos annonces était supérieur à celui proposé par le package, le statut de toutes vos fiches est &quot;expiré&quot;. Vous devrez choisir les listes que vous voulez en direct et les envoyer à nouveau pour approbation. Je vous remercie!

en: Membership Cancelled on %website_url
fr_FR: Abonnement annulé sur% website_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
fr_FR: Bonjour, Votre abonnement sur% website_url a été annulé car il a expiré ou le paiement récurrent du marchand n&#39;a pas été traité. Toutes vos annonces ne sont plus visibles pour nos visiteurs mais restent dans votre compte. Je vous remercie.

en: Membership Expiration Warning on %website_url
fr_FR: Avertissement d&#39;expiration d&#39;adhésion sur% website_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
fr_FR: Bonjour, votre abonnement sur% website_url expirera dans 3 jours. Assurez-vous de renouveler votre abonnement ou vous avez assez de fonds pour un renouvellement automatique.

en: Membership Activated on %website_url
fr_FR: Adhésion activée sur% website_url

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Votre nouvelle adhésion sur% website_url est activée! Vous devriez aller voir.

en: Free Listing expired on %website_url
fr_FR: La liste gratuite a expiré sur% website_url

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
fr_FR: Bonjour, Une de vos annonces gratuites sur% website_url a &quot;expiré&quot;. La liste est% expired_listing_url. Je vous remercie!

en: New Listing Submission on %website_url
fr_FR: Nouvelle soumission d&#39;annonce sur% website_url

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
fr_FR: Bonjour, Un utilisateur a envoyé une nouvelle propriété sur% website_url! Vous devriez aller vérifier. C&#39;est le titre de propriété% new_listing_title!

en: Listing Edited on %website_url
fr_FR: Liste publiée sur% website_url

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
fr_FR: Salut à tous, Un utilisateur a édité une de ses annonces sur% website_url! Vous devriez aller voir. Le nom de la propriété est:% editing_listing_title!

en: Recurring Payment on %website_url
fr_FR: Paiement récurrent sur% website_url

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
fr_FR: Bonjour, Nous avons facturé votre compte sur% marchand pour un abonnement sur% website_url! Vous devriez aller voir.

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour du plugin: %s

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: The following plugin was activated successfully:
fr_FR: Le plugin suivant a été activé avec succès:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Pas d&#39;action prise. Le plugin%1$s  s était déjà actif.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: Plugin non activé. Une version supérieure de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour le plugin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Tous les plugins installés et activés avec succès. %1$s

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ne tenez pas compte de cet avertissement

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il y a un ou plusieurs plugins requis ou recommandés à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l&#39;administrateur de ce site pour obtenir de l&#39;aide.

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le package du plugin distant ne contient pas de dossier avec le slug désiré et le renommage n&#39;a pas fonctionné.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur du plug-in et demandez-lui de conditionner son plugin conformément aux instructions de WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le package de plug-in distant comprend plusieurs fichiers, mais les fichiers ne sont pas regroupés dans un dossier.

en: TGMPA v%s
fr_FR: TGMPA v %s

en: Required
fr_FR: Champs obligatoires

en: Recommended
fr_FR: conseillé

en: WordPress Repository
fr_FR: Référentiel WordPress

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-emballé

en: Not Installed
fr_FR: Pas installé

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais non activé

en: Active
fr_FR: actif

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Mise à jour requise

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: Installed version:
fr_FR: Version installée:

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise:

en: Available version:
fr_FR: Version disponible:

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Pas de plugins à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: Plugin
fr_FR: Brancher

en: Source
fr_FR: La source

en: Install %2$s
fr_FR: Installez %2$s

en: Update %2$s
fr_FR: Mettre à jour %2$s

en: Activate %2$s
fr_FR: Activer %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Mettre à jour le message de l&#39;auteur du plugin:

en: Install
fr_FR: Installer

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Activate
fr_FR: Activer

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;a été sélectionné pour être installé. Pas d&#39;action prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;a été sélectionné pour être mis à jour. Pas d&#39;action prise.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;est disponible pour l&#39;instant.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;est disponible pour être mis à jour pour le moment.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;a été sélectionné pour être activé. Pas d&#39;action prise.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucun plugin n&#39;est disponible pour être activé pour le moment.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L&#39;activation du plugin a échoué.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Mise à jour du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s&#39;est produite lors de l&#39;installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L&#39;installation de %1$s s a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d&#39;installation et d&#39;activation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors s&#39;il vous plaît soyez patient.

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Hide Details
fr_FR: Cacher les détails

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et les activations ont été complétées.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d&#39;installation commence. Ce processus peut prendre un certain temps sur certains hôtes, alors s&#39;il vous plaît soyez patient.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été complétées.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
fr_FR: Votre compte est en attente d&#39;approbation. Veuillez attendre que l&#39;administrateur l&#39;approuve.

en: Your account is disabled.
fr_FR: Ton compte est désactivé.

en: Upload your profile photo.
fr_FR: Téléchargez votre photo de profil.

en: Upload  profile image.
fr_FR: Télécharger l&#39;image du profil.

en: *minimum 500px x 500px
fr_FR: * minimum 500px x 500px

en: User Details
fr_FR: Détails de l&#39;utilisateur

en: Add your contact information.
fr_FR: Ajoutez vos informations de contact.

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom de famille

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Add your social media information.
fr_FR: Ajoutez vos informations de médias sociaux.

en: Facebook Url
fr_FR: L&#39;adresse URL de Facebook

en: Twitter Url
fr_FR: URL de Twitter

en: Instagram Url
fr_FR: URL d&#39;Instagram

en: Website Url (without http)
fr_FR: URL du site Web (sans http)

en: Agent Area/Categories
fr_FR: Zone de l&#39;agent / Catégories

en: What kind of listings do you handle?
fr_FR: Quel genre de listes gérez-vous?

en: None
fr_FR: Aucun

en: Action Category
fr_FR: Catégorie d&#39;action

en: Agent Custom Data
fr_FR: Données personnalisées de l&#39;agent

en: Any custom parameters for agent
fr_FR: Tous les paramètres personnalisés pour l&#39;agent

en: User Param 1
fr_FR: Paramètre utilisateur 1

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: In what area are your properties
fr_FR: Dans quelle zone sont vos propriétés

en: Add some information about yourself.
fr_FR: Ajoutez quelques informations sur vous-même.

en: Title/Position
fr_FR: Titre / Position

en: About Me
fr_FR: À propos de moi

en: Update profile
fr_FR: Mettre à jour le profil

en: Delete profile
fr_FR: Supprimer le profil

en: Agent Details
fr_FR: Détails de l&#39;agent

en: Agent Username
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur de l&#39;agent

en: Username:
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur:

en: is not editable
fr_FR: n&#39;est pas modifiable

en: Agent Password
fr_FR: Mot de passe agent

en: Re-type Password
fr_FR: Retaper le mot de passe

en: Member of
fr_FR: Membre de

en: Parameter Label
fr_FR: Étiquette de paramètre

en: Parameter Value
fr_FR: Valeur du paramètre

en: Add New Agent
fr_FR: Ajouter un nouvel agent

en: Advanced Search
fr_FR: Recherche Avancée

en: SEARCH PROPERTIES
fr_FR: PROPRIETES DE RECHERCHE

en: Search State, City or Area
fr_FR: Rechercher État, ville ou région

en: Advanced Search
fr_FR: Recherche Avancée

en: Search Properties
fr_FR: Rechercher des propriétés

en: Radius:
fr_FR: Rayon:

en: We found
fr_FR: Nous avons trouvé

en: results.
fr_FR: résultats.

en: Do you want to load the results now ?
fr_FR: Voulez-vous charger les résultats maintenant?

en: See first results here
fr_FR: Voir les premiers résultats ici

en: we found
fr_FR: nous avons trouvé

en: results
fr_FR: résultats

en: We don't have any agents yet!
fr_FR: Nous n&#39;avons pas encore d&#39;agents!

en: Our Agents
fr_FR: Nos agents

en: All
fr_FR: Tout

en: Load More Properties
fr_FR: Charger plus de propriétés

en: Agency Reviews
fr_FR: Avis d&#39;agence

en: of
fr_FR: de

en: Posted on
fr_FR: Posté sur

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: Update Review
fr_FR: Mise à jour

en: pending approval
fr_FR: validation en attente

en: Write a Review
fr_FR: Écrire une critique

en: Your Rating & Review
fr_FR: Votre évaluation et votre avis

en: Review Title
fr_FR: Titre du commentaire

en: Your Review
fr_FR: Votre avis

en: Edit Review
fr_FR: Modifier la révision

en: Submit Review
fr_FR: Poster le commentaire

en: You need to
fr_FR: Vous devez

en: login
fr_FR: s&#39;identifier

en: in order to post a review
fr_FR: afin de poster un avis

en: listing
fr_FR: inscription

en: My details
fr_FR: Mes Details

en: Member of:
fr_FR: Membre de:

en: About Me
fr_FR: À propos de moi

en: Contact Us
fr_FR: Contactez nous

en: Contact Me
fr_FR: Contactez moi

en: Schedule a showing?
fr_FR: Programmer une projection?

en: Day
fr_FR: journée

en: Time
fr_FR: Temps

en: Send Email
fr_FR: Envoyer un email

en: Send Private Message
fr_FR: Envoyer un message privé

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
fr_FR: Vous pouvez répondre aux messages privés depuis la page &quot;Boîte de réception&quot; de votre compte utilisateur.

en: My Listings
fr_FR: Mes inscriptions

en: Agent Reviews
fr_FR: Avis sur l&#39;agent

en: Contact me
fr_FR: Contactez moi

en: Your search results
fr_FR: Vos résultats de recherche

en: Continue Reading
fr_FR: Continuer la lecture

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Archives
fr_FR: Les archives

en: Change Password
fr_FR: Changer le mot de passe

en: *After you change the password you will have to login again.
fr_FR: * Après avoir changé le mot de passe, vous devrez vous reconnecter.

en: Old Password
fr_FR: ancien mot de passe

en: New Password
fr_FR: nouveau mot de passe

en: Confirm New Password
fr_FR: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Reset Password
fr_FR: réinitialiser le mot de passe

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: user id:
fr_FR: identifiant d&#39;utilisateur:

en: Delete Agent
fr_FR: Supprimer l&#39;agent

en: Are you sure you wish to delete
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Waiting for approval
fr_FR: en attente d&#39;approbation

en: by
fr_FR: par

en: Featured
fr_FR: En vedette

en: expires on
fr_FR: expire le

en: Listed in
fr_FR: Listé dans

en: Edit property
fr_FR: Modifier la propriété

en: Delete property
fr_FR: Supprimer la propriété

en: Floor Plans
fr_FR: Plans d&#39;étage

en: Views Stats
fr_FR: Vues Stats

en: Item has 0 views
fr_FR: Cet article a 0 vues

en: Resend for approval
fr_FR: Renvoyer pour approbation

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
fr_FR: Définir comme en vedette, * Les ensembles mis en vedette sont soustraits de votre colis

en: Submission Fee
fr_FR: Frais de soumission

en: Featured Fee
fr_FR: Frais en vedette

en: Total Fee
fr_FR: Montant total

en: Pay with Paypal
fr_FR: Payer avec PayPal

en: Wire Transfer
fr_FR: Virement bancaire

en: Featured  Fee
fr_FR: Frais en vedette

en: Upgrade to featured
fr_FR: Mettre à niveau vers vedette

en: Total number of views:
fr_FR: Nombre total de vues:

en: Developer Reviews
fr_FR: Avis des développeurs

en: Size:
fr_FR: Taille:

en: Lot Size:
fr_FR: La taille du lot:

en: Property Rooms:
fr_FR: Chambres de propriété:

en: Property Bedrooms:
fr_FR: Propriété Chambres:

en: Property Bathrooms:
fr_FR: Propriété Salles de bains:

en: Property Status:
fr_FR: Statut de la propriété:

en: Property Status
fr_FR: Statut de propriété

en: Property Keyword:
fr_FR: Mot-clé de propriété:

en: keyword
fr_FR: mot-clé

en: full info
fr_FR: info complète

en: map
fr_FR: carte

en: Featured Property
fr_FR: Propriété en vedette

en: discover more
fr_FR: découvrir plus

en: Use the form below to contact us!
fr_FR: Utilisez le formulaire ci-dessous pour nous contacter!

en: Type your message...
fr_FR: Tapez votre message ...

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: SAVE CHANGES
fr_FR: SAUVEGARDER LES MODIFICATIONS

en: ADD PROPERTY
fr_FR: AJOUTER UNE PROPRIÉTÉ

en: click to enable zoom
fr_FR: cliquez pour activer le zoom

en: Searching...
fr_FR: Recherche...

en: View
fr_FR: Vue

en: Roadmap
fr_FR: Feuille de route

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: My Location
fr_FR: Ma position

en: Next
fr_FR: Prochain

en: Google Maps Search
fr_FR: Recherche Google Maps

en: Search Parameters:
fr_FR: Paramètres de recherche

en: Save this Search?
fr_FR: Enregistrer cette recherche?

en: Search name
fr_FR: Nom de la recherche

en: Save Search
fr_FR: Enregistrer la recherche

en: Login
fr_FR: S&#39;identifier

en: Properties listed in
fr_FR: Propriétés répertoriées dans

en: Website:
fr_FR: Site Internet:

en: We Speak:
fr_FR: Nous parlons:

en: Opening Hours:
fr_FR: Heures d&#39;ouverture:

en: License:
fr_FR: Licence:

en: Our Taxes:
fr_FR: Nos taxes

en: Want to find out more?
fr_FR: Voulez-vous en savoir plus?

en: Publish Listing with Feature
fr_FR: Publier la liste avec fonctionnalité

en: One Time
fr_FR: Une fois

en: Recurring
fr_FR: Récurrent

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie d&#39;images

en: Sign into your account
fr_FR: Connectez-vous à votre compte

en: Username
fr_FR: Nom d&#39;utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: or
fr_FR: ou

en: Login with Facebook
fr_FR: Se connecter avec Facebook

en: Login with Google
fr_FR: Connectez-vous avec Google

en: Login with Yahoo
fr_FR: Connectez-vous avec Yahoo

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Retype Password
fr_FR: Retaper le mot de passe

en: Select User Type
fr_FR: Sélectionnez le type d&#39;utilisateur

en: I agree with
fr_FR: je suis d&#39;accord avec

en: terms & conditions
fr_FR: termes et conditions

en: A password will be e-mailed to you
fr_FR: un mot de passe vous sera envoyé par email

en: Register
fr_FR: registre

en: Enter Your Email Address
fr_FR: Entrez votre adresse email

en: Register here!
fr_FR: Inscrivez-vous ici!

en: Forgot Password?
fr_FR: Mot de passe oublié?

en: Back to Login
fr_FR: Retour connexion

en: Return to Login
fr_FR: Retour à la connexion

en: See all
fr_FR: Voir tout

en: photos
fr_FR: Photos

en: new message
fr_FR: nouveau message

en: Conversation started by you
fr_FR: Conversation commencée par vous

en: From
fr_FR: De

en: Subject
fr_FR: Assujettir

en: reply to message
fr_FR: répondre au message

en: delete message
fr_FR: supprimer le message

en: From:
fr_FR: De:

en: Send Reply
fr_FR: Envoyer une réponse

en: Agent list
fr_FR: Liste des agents

en: Need an account? Register here!
fr_FR: Besoin d&#39;un compte? Inscrivez-vous ici!

en: Other units in
fr_FR: Autres unités dans

en: Available Units
fr_FR: Unités disponibles

en: Category:
fr_FR: Catégorie:

en: Rooms:
fr_FR: Pièces:

en: Baths:
fr_FR: Thermes:

en: Size:
fr_FR: Taille:

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Price High to Low
fr_FR: Prix ​​élevé à bas

en: Price Low to High
fr_FR: Prix ​​croissant

en: Newest first
fr_FR: Le plus récent d&#39;abord

en: Oldest first
fr_FR: Le plus ancien en premier

en: Bedrooms High to Low
fr_FR: Chambres à coucher Haut à Bas

en: Bedrooms Low to high
fr_FR: Chambres basses à hautes

en: Bathrooms High to Low
fr_FR: Salles de bains High to Low

en: Bathrooms Low to high
fr_FR: Salles de bain

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
fr_FR: Il n&#39;y a pas de propriétés listées sur cette page en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
fr_FR: Il n&#39;y a aucun agent listé sur cette page en ce moment. Veuillez réessayer plus tard.

en: Load More Listings
fr_FR: Charger plus d&#39;annonces

en: Agents in
fr_FR: Agents dans

en: Agencies in
fr_FR: Agences en

en: Developers in
fr_FR: Développeurs en

en: Other Agents
fr_FR: D&#39;autres agents

en: View results
fr_FR: Voir les résultats

en: Property Details
fr_FR: Détails de la propriété

en: Amenities and Features
fr_FR: Équipements et caractéristiques

en: Virtual Tour
fr_FR: Tour virtuel

en: What's Nearby
fr_FR: À proximité

en: Page Views Statistics
fr_FR: Statistiques des pages vues

en: Property Reviews
fr_FR: Avis sur les biens

en: Rooms:
fr_FR: Pièces:

en: Baths:
fr_FR: Thermes:

en: Category:
fr_FR: Catégorie:

en: beds
fr_FR: des lits

en: details
fr_FR: détails

en: Size
fr_FR: Taille

en: Related Posts
fr_FR: Articles Similaires

en: delete search
fr_FR: supprimer la recherche

en: Add Listing
fr_FR: Ajouter une annonce

en: cancel stripe subscription
fr_FR: annuler l&#39;abonnement à la bande

en: See Available Packages and Payment Methods
fr_FR: Voir les forfaits disponibles et les méthodes de paiement

en: Packages Available
fr_FR: Forfaits disponibles

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: listings
fr_FR: annonces

en: Images / per listing
fr_FR: Images / par annonce

en: Switch to this package
fr_FR: Passer à ce paquet

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: make payment recurring
fr_FR: rendre le paiement récurrent

en: days
fr_FR: journées

en: weeks
fr_FR: semaines

en: months
fr_FR: mois

en: year
fr_FR: an

en: years
fr_FR: années

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Agency Details
fr_FR: Détails de l&#39;agence

en: Agency Name
fr_FR: Nom d&#39;agence

en: Opening Hours
fr_FR: Heures d&#39;ouverture

en: Languages
fr_FR: Langues

en: License
fr_FR: Licence

en: Agency Area/Categories
fr_FR: Région de l&#39;Agence / Catégories

en: Agency Location
fr_FR: Emplacement de l&#39;agence

en: Add some information about your agency.
fr_FR: Ajoutez des informations sur votre agence.

en: Place Pin with Agency Address
fr_FR: Placez le code PIN avec l&#39;adresse de l&#39;agence

en: View public profile
fr_FR: Voir le profil public

en: Developer Details
fr_FR: Détails du développeur

en: Developer Name
fr_FR: Nom du développeur

en: Developer Area/Categories
fr_FR: Domaine du développeur / Catégories

en: Developer Location
fr_FR: Lieu du développeur

en: Add some information about you.
fr_FR: Ajoutez des informations sur vous.

en: Place Pin with Developer Address
fr_FR: Placer une broche avec l&#39;adresse du développeur

en: Select what features and amenities apply for your property.
fr_FR: Sélectionnez quelles caractéristiques et commodités s&#39;appliquent à votre propriété.

en: Select Categories
fr_FR: Sélectionnez les catégories

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
fr_FR: Si vous sélectionnez une catégorie, les utilisateurs pourront plus facilement trouver votre propriété dans les résultats de recherche.

en: Listed In
fr_FR: Listé dans

en: Property Description
fr_FR: Description de la propriété

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
fr_FR: Cette description apparaîtra en premier dans la page. Le garder comme un bref aperçu le rend plus facile à lire.

en: *Title (mandatory)
fr_FR: * Titre (obligatoire)

en: Property Description & Price
fr_FR: Description de la propriété et prix

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
fr_FR: L&#39;ajout d&#39;un prix permettra aux utilisateurs de trouver plus facilement votre propriété dans les résultats de recherche.

en: (only numbers)
fr_FR: (Seulement les chiffres)

en: After Price Label (ex: "/month")
fr_FR: Après l&#39;étiquette de prix (ex: &quot;/ mois&quot;)

en: Before Price Label (ex: "from ")
fr_FR: Avant l&#39;étiquette de prix (ex: &quot;de&quot;)

en: Listing Details
fr_FR: Détails de l&#39;annonce

en: Add a little more info about your property.
fr_FR: Ajoutez un peu plus d&#39;informations sur votre propriété.

en: Size in
fr_FR: Taille en

en:  (*only numbers)
fr_FR: (*Seulement les chiffres)

en: Lot Size in
fr_FR: Taille du lot

en: Rooms (*only numbers)
fr_FR: Chambres (* seulement les chiffres)

en: Bedrooms (*only numbers)
fr_FR: Chambres à coucher (* seulement les nombres)

en: Bathrooms (*only numbers)
fr_FR: Salles de bain (* seulement les chiffres)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
fr_FR: Notes du propriétaire / de l&#39;agent (* non visible à l&#39;avant)

en: Select Energy Class
fr_FR: Sélectionner une classe énergétique

en: Some energy class description
fr_FR: Une description de la classe d&#39;énergie

en: Select Energy Class (EU regulation)
fr_FR: Classe énergétique Select (réglementation UE)

en: Energy Index in kWh/m2a
fr_FR: Indice de l&#39;énergie en kWh / m2a

en: Make this listing featured from property list.
fr_FR: Faites en sorte que cette liste apparaisse dans la liste des propriétés.

en: Listing Media
fr_FR: Liste des médias

en: You can select multiple images to upload at one time.
fr_FR: Vous pouvez sélectionner plusieurs images à télécharger en même temps.

en: Select Media
fr_FR: Sélectionner un média

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
fr_FR: * Au moins 1 image est requise pour une soumission valide. La taille minimale est de 500 / 500px.

en:  You can upload maximum %s images
fr_FR: Vous pouvez télécharger un maximum d&#39;images %s

en: ** Double click on the image to select featured.
fr_FR: ** Double-cliquez sur l&#39;image pour sélectionner en vedette.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
fr_FR: *** Modifier l&#39;ordre des images avec Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
fr_FR: **** Téléchargement de fichiers PDF pris en charge également.

en: ***** Images might take longer to be processed.
fr_FR: ***** Les images peuvent prendre plus de temps à être traitées.

en: manage floorplans
fr_FR: gérer les plans d&#39;étage

en: Listing Location
fr_FR: Localisation de la liste

en: Use the button to save your property location on the map as well.
fr_FR: Utilisez le bouton pour enregistrer votre position sur la carte.

en: *Address
fr_FR: *Adresse

en: Enter address
fr_FR: Entrer l&#39;adresse

en: Enter city
fr_FR: Entrez la ville

en: Neighborhood
fr_FR: quartier

en: Zip
fr_FR: Zip *: français

en: Country
fr_FR: Pays

en: Place Pin with Property Address
fr_FR: Placer l&#39;adresse avec l&#39;adresse de la propriété

en: Latitude (for Google Maps)
fr_FR: Latitude (pour Google Maps)

en: Longitude (for Google Maps)
fr_FR: Longitude (pour Google Maps)

en: Enable Google Street View
fr_FR: Activer Google Street View

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
fr_FR: Google Street View - Angle de la caméra (valeur de 0 à 360)

en: Slider Option
fr_FR: Option de curseur

en: Slider type
fr_FR: Type de curseur

en: Select Property Status
fr_FR: Sélectionnez le statut de la propriété

en: Highlight your property.
fr_FR: Mettez en surbrillance votre propriété.

en: normal
fr_FR: Ordinaire

en: Subunits
fr_FR: Sous-unités

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
fr_FR: Sélectionnez les propriétés que vous souhaitez afficher en tant que sous-unités parmi celles publiées.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Select Subunits From the list:
fr_FR: Sélectionnez les sous-unités dans la liste:

en: Video Option
fr_FR: Option vidéo

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
fr_FR: Ajoutez simplement l&#39;identifiant vidéo de l&#39;URL vimeo ou youtube.

en: Video from
fr_FR: Vidéo de

en: Embed Video id:
fr_FR: Intégrer l&#39;identifiant de la vidéo:

en: Paid submission
fr_FR: Soumission payée

en: This is a paid submission.
fr_FR: Ceci est une soumission payée.

en: Price:
fr_FR: Prix:

en: Featured (extra):
fr_FR: En vedette (extra):

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
fr_FR: Copiez / collez le code iframe de la visite vidéo de votre propriété.

en: Virtual Tour:
fr_FR: Tour virtuel:
