wpresidence - en to hi_IN translation catalogue (2041 entries)

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
hi_IN: यह पृष्ठ WpResidence कोर प्लगइन के बिना काम नहीं करेगा, कृपया इसे प्लगइन्स मेनू से सक्रिय करें!

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
hi_IN: हमें कोई परिणाम नहीं मिला। कृपया अलग-अलग खोज पैरामीटर के साथ पुनः प्रयास करें।

en: Category Archives: %s
hi_IN: श्रेणी अभिलेखागार: %s

en: Daily Archives: %s
hi_IN: दैनिक अभिलेखागार: %s

en: Monthly Archives: %s
hi_IN: मासिक अभिलेखागार: %s

en: Yearly Archives: %s
hi_IN: वार्षिक अभिलेखागार: %s

en: Blog Archives
hi_IN: ब्लॉग संग्रहण

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hi_IN: यह पोस्ट पासवर्ड सुरक्षित है। किसी टिप्पणी को देखने के लिए पासवर्ड दर्ज करें।

en: Comment navigation
hi_IN: कमेन्ट नेविगेशन

en: &laquo; Older Comments
hi_IN: &quot; अधिक पुरानी टिप्पणियां

en: Newer Comments &raquo;
hi_IN: नई टिप्पणियाँ &quot;

en: Comments are closed.
hi_IN: टिप्पणियाँ बंद हैं।

en: Leave a Reply
hi_IN: उत्तर छोड़ दें

en: Leave a Reply to %s
hi_IN: एक उत्तर छोड़ने के लिए %s

en: Cancel Reply
hi_IN: उत्तर रद्द करे

en: Post Comment
hi_IN: टिप्पणी पोस्ट करें

en: Your email address will not be published.
hi_IN: आपका ईमेल पता प्रकाशित नहीं किया जाएगा।

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Name
hi_IN: नाम

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Website
hi_IN: वेबसाइट

en: page should be accesible only via the compare button
hi_IN: पेज केवल तुलना बटन के माध्यम से एक्सेसिबल होना चाहिए

en: Compare Listings
hi_IN: लिस्टिंग की तुलना करें

en: Type:
hi_IN: प्रकार:

en: city
hi_IN: शहर

en: area
hi_IN: क्षेत्र

en: zip
hi_IN: ज़िप

en: size
hi_IN: आकार

en: lot size
hi_IN: बहुत आकार

en: rooms
hi_IN: कमरा

en: bedrooms
hi_IN: बेडरूम

en: bathrooms
hi_IN: बाथरूम

en: Energy Index
hi_IN: ऊर्जा सूचकांक

en: Energy Class
hi_IN: ऊर्जा वर्ग

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
hi_IN: आपका वर्तमान पैकेज आपको अधिक गुण प्रकाशित करने की अनुमति नहीं देता है! आपको अपनी सदस्यता को अपग्रेड करना होगा।

en: Please submit a title for your property
hi_IN: कृपया अपनी संपत्ति के लिए एक शीर्षक जमा करें

en: Please submit the
hi_IN: कृपया जमा करें

en: field
hi_IN: खेत

en: 1. Description
hi_IN: 1. विवरण

en: 2. Media
hi_IN: 2. मीडिया

en: 3. Location
hi_IN: 3. स्थान

en: 4. Details
hi_IN: 4. विवरण

en: 5. Amenities
hi_IN: 5. सुविधाएं

en: These fields are mandatory: Title
hi_IN: ये फ़ील्ड अनिवार्य हैं: शीर्षक

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
hi_IN: यह एक सशुल्क सबमिशन है। भुगतान प्राप्त होने के बाद लिस्टिंग लाइव होगी।

en: Prev Step
hi_IN: पिछला कदम

en: Next Step
hi_IN: अगला कदम

en: Submit Property
hi_IN: संपत्ति जमा करें

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
hi_IN: बेहतर गति परिणामों के लिए, विषय गुणों और श्रेणियों के लिए एक अंतर्निहित कैशिंग प्रणाली प्रदान करता है।

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
hi_IN: इसके कारण, आपकी साइट पर गुण या श्रेणियां तुरंत दिखाई नहीं दे सकती हैं।

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
hi_IN: तत्काल किए गए परिवर्तन देखने के लिए व्यवस्थापक बार से साफ़ WpResidence कैश बटन का उपयोग करें। स्वचालित अपडेट हर 4 घंटे होते हैं।

en: I Understand
hi_IN: मै समझता हुँ

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
hi_IN: Google मानचित्र जावास्क्रिप्ट एपीआई v3 सही ढंग से कार्य करने के लिए एक एपीआई कुंजी की आवश्यकता है। एक एपीआई कंसोल कुंजी प्राप्त करें और थीम विकल्प में कोड पोस्ट करें। आप इसे प्राप्त कर सकते हैं

en: here
hi_IN: यहाँ

en: WordPress Memory Limit is set to
hi_IN: वर्डप्रेस मेमोरी सीमा पर सेट है

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
hi_IN: अनुशंसित स्मृति सीमा कम से कम 96 एमबी होना चाहिए। कृपया देखें :

en: Increasing memory allocated to PHP
hi_IN: PHP को आवंटित स्मृति बढ़ाना

en: Your PHP version is
hi_IN: आपका PHP संस्करण है

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
hi_IN: PHP वेब पुस्तकालय आपके वेब सर्वर पर स्थापित नहीं है और इसके कारण थीम छवियों के साथ काम करने में सक्षम नहीं होगी। इस पुस्तकालय को सक्रिय करने के लिए कृपया अपनी होस्टिंग कंपनी से संपर्क करें।

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
hi_IN: एमबीस्ट्रिंग एक्सटेंशन नहीं मिला। इसे सक्षम करने के लिए कृपया अपने होस्टिंग प्रदाता से संपर्क करें।

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
hi_IN: आधा मानचित्र टेम्पलेट - सुनिश्चित करें कि आपके पृष्ठ में &quot;मीडिया हेडर टाइप&quot; Google मानचित्र के रूप में सेट है

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
hi_IN: नई शर्तों को जोड़ने के दौरान कृपया स्लग मैन्युअल रूप से न बदलें। यदि आपको शब्द नाम संपादित करने की आवश्यकता है तो स्लग फ़ील्ड में नया नाम भी कॉपी करें।

en: Post navigation
hi_IN: पोस्ट नेविगेशन

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
hi_IN: <span class="meta-nav">←</span> बड़े पदों

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: नए पदों <span class="meta-nav">→</span>

en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Reply
hi_IN: जवाब दे दो

en:  on
hi_IN: पर

en: Your comment is awaiting moderation.
hi_IN: आपकी टिप्पणी संतुलित किए जाने की प्रतीक्षा कर रही है।

en: Please edit your profile page from site interface.
hi_IN: कृपया साइट इंटरफेस से अपना प्रोफाइल पेज संपादित करें।

en: Your new password for the account at:
hi_IN: खाते के लिए आपका नया पासवर्ड यहां:

en: Username: %s
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम: %s

en: Password: %s
hi_IN: पासवर्ड: %s

en: You can now login with your new password at:
hi_IN: अब आप अपने नए पासवर्ड से लॉगिन कर सकते हैं:

en: A new password was sent via email!
hi_IN: ईमेल के माध्यम से एक नया पासवर्ड भेजा गया था!

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
hi_IN: हमने आपको अभी एक नया पासवर्ड भेजा है। कृपया अपनी ईमेल देखें!

en: Message sent from page:
hi_IN: पृष्ठ से भेजा गया संदेश:

en: All Actions
hi_IN: सभी क्रियाएं

en: All Types
hi_IN: सभी प्रकार के

en: All Cities
hi_IN: सभी शहर

en: All Areas
hi_IN: सभी क्षेत्र

en: Type Bedrooms No.
hi_IN: बेडरूम नंबर टाइप करें

en: Type Bathrooms No.
hi_IN: बाथरूम संख्या टाइप करें

en: Price range:
hi_IN: मूल्य सीमा:

en: Type Min. Price
hi_IN: न्यूनतम टाइप करें। मूल्य

en: Type Max. Price
hi_IN: अधिकतम टाइप करें। मूल्य

en: Clear theme cache after demo import is complete!
hi_IN: डेमो आयात पूरा होने के बाद थीम कैश साफ़ करें!

en: There are no posts published!
hi_IN: कोई पोस्ट प्रकाशित नहीं है!

en: All Counties/States
hi_IN: सभी काउंटी / राज्य

en: Search Results for :
hi_IN: के लिए खोज परिणाम :

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
hi_IN: हमें कोई परिणाम नहीं मिला। कृपया अलग-अलग खोज पैरामीटर के साथ पुनः प्रयास करें।

en: Type Keyword
hi_IN: कीवर्ड टाइप करें

en: Search
hi_IN: खोज

en: About Us
hi_IN: हमारे बारे में

en: Adress:
hi_IN: पता:

en: Email:
hi_IN: ईमेल:

en: Mobile:
hi_IN: मोबाइल:

en: Phone:
hi_IN: फ़ोन:

en: Skype:
hi_IN: स्काइप:

en: add to favorites
hi_IN: पसंदीदा में जोड़े

en: favorite
hi_IN: पसंदीदा

en: in
hi_IN: में

en: Number of Page Views
hi_IN: पृष्ठ दृश्यों की संख्या

en: Posted by
hi_IN: द्वारा प्रकाशित किया गया था

en: on
hi_IN: पर

en: Pages:
hi_IN: पन्ने:

en: Next page
hi_IN: अगला पृष्ठ

en: Previous page
hi_IN: पिछला पृष्ठ

en: Welcome back,
hi_IN: वापसी पर स्वागत है,

en: You don't have any properties yet!
hi_IN: आपके पास अभी तक कोई गुण नहीं है!

en: Search a listing
hi_IN: एक लिस्टिंग खोजें

en: Edit Agent
hi_IN: एजेंट संपादित करें

en: You don't have any agents added!
hi_IN: आपके पास कोई एजेंट नहीं जोड़ा गया है!

en: Search for an Agent
hi_IN: एक एजेंट के लिए खोजें

en: You don't have any favorite properties yet!
hi_IN: आपके पास अभी तक कोई पसंदीदा गुण नहीं है!

en: for
hi_IN: के लिये

en: Use Floor Plans
hi_IN: तल योजनाओं का प्रयोग करें

en: Plan Title
hi_IN: योजना शीर्षक

en: Plan Description
hi_IN: योजना विवरण

en: Plan Size
hi_IN: योजना का आकार

en: Plan Rooms
hi_IN: योजना कमरे

en: Plan Bathrooms
hi_IN: योजना बाथरूम

en: Price in
hi_IN: कीमत में

en: You don't have any plans attached!
hi_IN: आपके पास कोई योजना संलग्न नहीं है!

en: Upload New Plan Image
hi_IN: नई योजना छवि अपलोड करें

en: Save Plans
hi_IN: योजनाओं को बचाओ

en: You have
hi_IN: आपके पास

en: unread messages
hi_IN: अपठित संदेश

en: No invoices
hi_IN: कोई चालान नहीं

en: from date
hi_IN: तारीख से

en: to date
hi_IN: तारीख तक

en: Any
hi_IN: कोई

en: Upgrade to Featured
hi_IN: फीचर्ड में अपग्रेड करें

en: Publish Listing with Featured
hi_IN: फीचर्ड के साथ लिस्टिंग प्रकाशित करें

en: Package
hi_IN: पैकेज

en: Listing
hi_IN: लिस्टिंग

en: Paid
hi_IN: भुगतान किया है

en: Not Paid
hi_IN: नहीं चुकाया

en: Total Invoices:
hi_IN: कुल चालान:

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Invoice Type
hi_IN: चालान प्रकार

en: Billing Type
hi_IN: बिलिंग प्रकार

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: You don't have any saved searches yet!
hi_IN: आपके पास अभी तक कोई सहेजी गई खोज नहीं है!

en: Update the theme & plugins
hi_IN: थीम और प्लगइन्स अपडेट करें

en: Buy new license
hi_IN: नया लाइसेंस खरीदें

en: Change log
hi_IN: लॉग बदलें

en: Get help
hi_IN: मदद लें

en: Open ticket
hi_IN: खुली टिकट

en: Documentation
hi_IN: प्रलेखन

en: Rate us
hi_IN: हमें रेटिंग दें

en: Current Version:
hi_IN: वर्तमान संस्करण:

en: Start Now
hi_IN: अभी शुरू करो

en: Site Settings
hi_IN: साइट सेटिंग्स

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
hi_IN: हम पहले डेमो आयात करने की सलाह देते हैं और फिर इस सेटअप को खत्म करते हैं। डेमो आयात जोड़ना इस सेटअप को पूरा करने के बाद आपके सेटिंग्स विकल्पों को डेमो विकल्पों में बदल देता है।

en: Continue
hi_IN: जारी रहना

en: OR
hi_IN: या

en: Import Demo Content
hi_IN: डेमो सामग्री आयात करें

en: Map Settings
hi_IN: मानचित्र सेटिंग्स

en: Use Google maps with SSL ?
hi_IN: एसएसएल के साथ Google नक्शे का प्रयोग करें?

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
hi_IN: यदि आप SSL का उपयोग करते हैं तो हाँ पर सेट करें (https: //)

en: Google Maps API KEY
hi_IN: Google मानचित्र API कुंजी

en: Previous Step
hi_IN: पिछला कदम

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Country
hi_IN: देश

en: Select default country
hi_IN: डिफ़ॉल्ट देश का चयन करें

en: Currency symbol
hi_IN: मुद्रा चिन्ह

en: Set currency symbol for property price.
hi_IN: संपत्ति मूल्य के लिए मुद्रा प्रतीक सेट करें।

en: feet
hi_IN: पैर का पंजा

en: ft
hi_IN: फुट

en: meters
hi_IN: मीटर की दूरी पर

en: m
hi_IN: मीटर

en: acres
hi_IN: एकड़ जमीन

en: ac
hi_IN: एसी

en: yards
hi_IN: गज

en: yd
hi_IN: यार्ड

en: hectares
hi_IN: हेक्टेयर

en: ha
hi_IN: हा

en: square
hi_IN: वर्ग

en: Measurement Unit
hi_IN: मापन इकाई

en: Select the measurement unit you will use on the website
hi_IN: उस मापन इकाई का चयन करें जिसका आप वेबसाइट पर उपयोग करेंगे

en: Language for datepicker
hi_IN: डेटपिकर के लिए भाषा

en: This applies for the calendar field type available for properties.
hi_IN: यह गुणों के लिए उपलब्ध कैलेंडर फ़ील्ड प्रकार के लिए लागू होता है।

en: Apperance Options
hi_IN: अपर विकल्प

en: standard
hi_IN: मानक

en: half map
hi_IN: आधा नक्शा

en: Property List Type for Advanced Search
hi_IN: उन्नत खोज के लिए संपत्ति सूची प्रकार

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
hi_IN: उन्नत खोज परिणाम पृष्ठ के लिए मानक या आधा नक्शा शैली का चयन करें।

en: grid
hi_IN: ग्रिड

en: list
hi_IN: सूची

en: Property List display(*global option)
hi_IN: संपत्ति सूची प्रदर्शन (* वैश्विक विकल्प)

en: Select grid or list style for properties list pages.
hi_IN: गुण सूची पृष्ठों के लिए ग्रिड या सूची शैली का चयन करें।

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
hi_IN: आगे की स्थापना के लिए इस प्रक्रिया को आसान और आपके लिए अधिक सुखद बनाने में सहायता के लिए हमारी सहायता फ़ाइलों, ज्ञानबेस लेख और ट्यूटोरियल देखें:

en: Personalize Your Website
hi_IN: अपनी वेबसाइट को वैयक्तिकृत करें

en: Add New Page
hi_IN: नया पेज जोड़ें

en: Payments
hi_IN: भुगतान

en: Add New Property
hi_IN: नई संपत्ति जोड़ें

en: Powered by
hi_IN: द्वारा संचालित

en: The state field is empty !
hi_IN: राज्य क्षेत्र खाली है!

en: The City field is empty !
hi_IN: शहर का क्षेत्र खाली है!

en: Your address field is empty!
hi_IN: आपका पता फ़ील्ड खाली है!

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
hi_IN: हमें खेद है, लेकिन इस समय हमारे पास इस संपत्ति का अनुमान नहीं है!

en: Please fill in the form correctly and try again!
hi_IN: कृपया फॉर्म को सही तरीके से भरें और पुनः प्रयास करें!

en: right now
hi_IN: अभी

en:  seconds ago
hi_IN: एक सेकंड पहले

en: about 1 minute ago
hi_IN: लगभग 1 मिनट पहले

en:  minutes ago
hi_IN: कुछ देर पहले

en: about 1 hour ago
hi_IN: लगभग 1 घंटे पहले

en:  hours ago
hi_IN: घंटो पहले

en: yesterday
hi_IN: बिता कल

en:  days ago
hi_IN: दिन पहले

en: over a year ago
hi_IN: एक वर्ष पहले

en:  package on
hi_IN: पैकेज पर

en: PayPal payment agreement
hi_IN: पेपैल भुगतान समझौता

en: Agent custom data
hi_IN: एजेंट कस्टम डेटा

en: Add Custom Field
hi_IN: कस्टम फ़ील्ड जोड़ें

en: Parameters list
hi_IN: पैरामीटर्स सूची

en: Field Label:
hi_IN: फील्ड लेबल:

en: Field Value:
hi_IN: फील्ड वैल्यू:

en: Remove
hi_IN: हटाना

en: We didn't find any results
hi_IN: हमें कोई परिणाम नहीं मिला

en: listings
hi_IN: लिस्टिंग

en: Listings
hi_IN: लिस्टिंग

en: Hi there,
hi_IN: नमस्ते,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
hi_IN: हमें %s पर आपका वायर ट्रांसफर भुगतान अनुरोध प्राप्त हुआ! जितनी जल्दी हो सके संपत्ति जमा करना शुरू करने के लिए कृपया नीचे दिए गए निर्देशों का पालन करें।

en: The invoice number is:
hi_IN: चालान संख्या है:

en: Amount:
hi_IN: रकम:

en: Instructions:
hi_IN: निर्देश:

en: you don't have the right to delete this
hi_IN: आपको इसे हटाने का अधिकार नहीं है

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
hi_IN: खोज सहेजा गया है। आपकी खोज से मेल खाने वाली नई गुण प्रकाशित होने पर आपको एक ईमेल अधिसूचना प्राप्त होगी

en: My Profile
hi_IN: मेरी प्रोफाइल

en: My Properties List
hi_IN: मेरी गुण सूची

en: Favorites
hi_IN: पसंदीदा

en: Saved Searches
hi_IN: सहेजी गई खोजों

en: My Invoices
hi_IN: मेरे चालान

en: Inbox
hi_IN: इनबॉक्स

en: Log Out
hi_IN: लोग आउट

en: wrong captcha
hi_IN: गलत कॅप्चा

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
hi_IN: अमान्य उपयोगकर्ता नाम (विशेष वर्ण या रिक्त स्थान का उपयोग न करें)!

en: Username and/or Email field is empty!
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम और / या ईमेल फ़ील्ड खाली है!

en: The email doesn't look right !
hi_IN: ईमेल सही नहीं दिख रहा है!

en: The email's domain doesn't look right.
hi_IN: ईमेल का डोमेन सही नहीं दिखता है।

en: Username already exists.  Please choose a new one.
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम पहले से मौजूद है। कृपया एक नया चुनें।

en: One of the password field is empty!
hi_IN: पासवर्ड फ़ील्ड में से एक खाली है!

en: Passwords do not match
hi_IN: पासवर्ड मेल नहीं खाते

en: Your account was created and you can login now!
hi_IN: आपका खाता बनाया गया था और अब आप लॉगिन कर सकते हैं!

en: An email with the generated password was sent!
hi_IN: जेनरेट किए गए पासवर्ड के साथ एक ईमेल भेजा गया था!

en: Email already exists.  Please choose a new one.
hi_IN: ईमेल पहले से मौजूद है। कृपया एक नया चुनें।

en: Agent
hi_IN: एजेंट

en: Agency
hi_IN: एजेंसी

en: Developer
hi_IN: डेवलपर

en: You are already logged in! redirecting...
hi_IN: आप पहले से लॉगिन कर रहे हैं! पुन: निर्देशित हो ...

en: Username and/or Password field is empty!
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम और / या पासवर्ड फ़ील्ड खाली है!

en: Wrong username or password!
hi_IN: उपयोगकर्ता का गलत नाम और पासवर्ड!

en: Login successful, redirecting...
hi_IN: लॉग इन सफल, पुनर्निर्देशित ...

en: Email field is empty!
hi_IN: ईमेल फ़ील्ड खाली है!

en: Invalid E-mail address!
hi_IN: अमान्य ईमेल पता!

en: Invalid Username!
hi_IN: अमान्य उपयोगकर्ता नाम!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
hi_IN: हमने आपको पासवर्ड रीसेट निर्देशों के साथ अभी एक ईमेल भेजा है।

en: Agent need a first & last name
hi_IN: एजेंट को पहले और अंतिम नाम की आवश्यकता है

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
hi_IN: एजेंट जोड़ा गया था ... आपको अपनी एजेंट सूची में रीडायरेक्ट कर दिया जाएगा ...

en: Agent profile edited
hi_IN: एजेंट प्रोफाइल संपादित किया गया

en: The email was not saved because it is used by another user.
hi_IN: ईमेल सहेजा नहीं गया था क्योंकि इसका उपयोग किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा किया जाता है।

en: Profile updated
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपडेट

en: The new password is blank
hi_IN: नया पासवर्ड खाली है

en: Password Updated
hi_IN: पासवर्ड अपडेट किया गया

en: Old Password is not correct
hi_IN: पुराना पासवर्ड सही नहीं है

en: removed
hi_IN: हटा दिया

en: Listing payment on
hi_IN: भुगतान लिस्टिंग पर

en: Upgrade to featured listing on
hi_IN: फीचर्ड लिस्टिंग में अपग्रेड करें

en: Upgrade to Featured Listing
hi_IN: फीचर्ड लिस्टिंग में अपग्रेड करें

en: Listing Payment
hi_IN: लिस्टिंग भुगतान

en: Listing Payment with Featured option
hi_IN: फीचर्ड विकल्प के साथ लिस्टिंग भुगतान

en: Sent for approval
hi_IN: अनुमोदन के लिए भेजा गया

en: no listings available
hi_IN: कोई लिस्टिंग उपलब्ध नहीं है

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
hi_IN: तिथि और समय पहले ही बुक हो चुका है। कृपया एक नया चुनें

en: membership payment on
hi_IN: सदस्यता भुगतान पर

en: Membership Payment
hi_IN: सदस्यता भुगतान

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
hi_IN: लॉग इन करने में असमर्थ रहा। कृपया, लॉगिन / पासवर्ड जांचें और पुनः प्रयास करें

en: Please, enter correct email
hi_IN: कृपया सही ईमेल दर्ज करें

en: Can\t create user with this credentials
hi_IN: इस क्रेडेंशियल के साथ उपयोगकर्ता नहीं बना सकते हैं

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
hi_IN: क्षमा करें, उपयोगकर्ता पहले से मौजूद है। अलग उपयोगकर्ता नाम / ईमेल आज़माएं

en:  in
hi_IN: में

en: The browser couldn't detect your position!
hi_IN: ब्राउजर आपकी स्थिति का पता नहीं लगा सका!

en: Geolocation is not supported by this browser.
hi_IN: भौगोलिक स्थान इस ब्राउज़र द्वारा समर्थित नहीं है।

en: m radius
hi_IN: मी त्रिज्या

en: close map
hi_IN: बंद नक्शा

en: No results found!
hi_IN: कोई परिणाम नहीं मिला!

en: loading results...
hi_IN: परिणाम लोड हो रहा है ...

en: Geolocation was not successful for the following reason:
hi_IN: निम्नलिखित कारणों से जिओलोकेशन सफल नहीं था:

en: Amount Financed:
hi_IN: राशि वित्त पोषित:

en: Mortgage Payments:
hi_IN: बंधक - भुगतान:

en: Annual cost of Loan:
hi_IN: ऋण की वार्षिक लागत:

en: SEARCH
hi_IN: खोज

en: Search here...
hi_IN: यहाँ ढूँढे...

en: Your Name
hi_IN: आपका नाम

en: Your Email
hi_IN: तुम्हारा ईमेल

en: Your Phone
hi_IN: आपका फोन

en: Your Message
hi_IN: आपका सन्देश

en: Your Address
hi_IN: आपका पता

en: Your City
hi_IN: आपका शहर

en: Your State Code (ex CA)
hi_IN: आपका राज्य कोड (पूर्व सीए)

en: Send Message
hi_IN: मेसेज भेजें

en: Sending user info, please wait...
hi_IN: उपयोगकर्ता जानकारी भेजना, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Street View
hi_IN: सड़क का दृश्य

en: Close Street View
hi_IN: सड़क दृश्य बंद करें

en: open map
hi_IN: खुला नक्शा

en: Fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन

en: Default
hi_IN: चूक

en: Please wait while we are processing your submission!
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें जब तक हम आपके सबमिशन को संसाधित नहीं कर रहे हैं!

en: Are you sure you wish to delete?
hi_IN: क्या आप वाकई हटाना चाहते हैं?

en: You need to agree with terms and conditions !
hi_IN: आपको नियम और शर्तों से सहमत होना चाहिए!

en: Processing...
hi_IN: प्रसंस्करण ...

en: to
hi_IN: सेवा मेरे

en: Send me the invoice
hi_IN: मुझे चालान भेजें

en: Direct payment instructions
hi_IN: प्रत्यक्ष भुगतान निर्देश

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
hi_IN: धन्यवाद। भुगतान निर्देशों के लिए कृपया अपना ईमेल देखें।

en: To be paid
hi_IN: भुगतान किया जाना है

en: Plan Image
hi_IN: योजना छवि

en: Plan Price
hi_IN: योजना मूल्य

en: deleting...
hi_IN: हटा रहा है ...

en: saving...
hi_IN: बचत ...

en: posting
hi_IN: प्रविष्टि

en: Review Sent
hi_IN: समीक्षा भेजा गया

en: Review Edit Saved
hi_IN: समीक्षा सहेजी गई संपादित करें

en: Disabled
hi_IN: विकलांग

en: Published
hi_IN: प्रकाशित

en: Please, enter property title
hi_IN: कृपया, संपत्ति शीर्षक दर्ज करें

en: Property is featured
hi_IN: संपत्ति विशेष रुप से प्रदर्शित है

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
hi_IN: आपने अपने पैकेज में सभी &quot;फीचर्ड&quot; लिस्टिंग का उपयोग किया है।

en: saving..
hi_IN: बचत ..

en: sending message..
hi_IN: संदेश भेजना..

en: Please, enter field:
hi_IN: कृपया, फ़ील्ड दर्ज करें:

en: You need to upload at last one image
hi_IN: आपको पिछले एक छवि पर अपलोड करने की आवश्यकता है

en: Connecting to Paypal! Please wait...
hi_IN: पेपैल से जुड़ना! कृपया प्रतीक्षा करें...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
hi_IN: वर्तमान अवधि के अंत में सदस्यता रद्द कर दी जाएगी

en: Disable Listing
hi_IN: लिस्टिंग अक्षम करें

en: Enable Listing
hi_IN: लिस्टिंग सक्षम करें

en: Disable Agent
hi_IN: एजेंट अक्षम करें

en: Enable Agent
hi_IN: एजेंट सक्षम करें

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
hi_IN: अपने खाता हटाना अनुरोध की पुष्टि करें! नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करने से आपका खाता और डेटा हट जाएगा। इसका मतलब है कि अब आप अपने खाते में लॉगिन नहीं कर पाएंगे और अपनी खाता जानकारी तक पहुंच नहीं पाएंगे: मेरी प्रोफ़ाइल, मेरी संपत्तियां, इनबॉक्स, सहेजी गई खोजें और संदेश। इस ऑपरेशन को वापस नहीं किया जा सकता है!

en: Sending
hi_IN: भेजना

en: No More Listings
hi_IN: कोई और लिस्टिंग नहीं

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
hi_IN: छवि कम से कम 500px ऊंचाई x 500px चौड़ा होना चाहिए!

en: You cannot upload more than
hi_IN: आप से अधिक अपलोड नहीं कर सकते हैं

en: images
hi_IN: इमेजिस

en: Are you sure you want to delete this?
hi_IN: क्या आप वाकई इसे हटाना चाहते हैं?

en: Allowed Files
hi_IN: अनुमत फ़ाइलें

en: Warning !
hi_IN: चेतावनी!

en: Your Current Logo
hi_IN: आपका वर्तमान लोगो

en: Upload New Logo
hi_IN: नया लोगो अपलोड करें

en: Your Current Colors
hi_IN: आपके वर्तमान रंग

en: Change Colors
hi_IN: रंग बदलें

en: Page Title
hi_IN: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page Template
hi_IN: पेज टेम्पलेट

en: See All Your Pages
hi_IN: अपने सभी पेज देखें

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
hi_IN: आपका भुगतान प्रणाली SANDBOX मोड में है।

en: Your Payment system is in LIVE mode.
hi_IN: आपका भुगतान प्रणाली लाइव मोड में है।

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
hi_IN: आपने अपना <strong>पेपैल विवरण</strong> नहीं जोड़ा है। कोई पेपैल भुगतान संसाधित नहीं किया जाएगा

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
hi_IN: पेपैल एपी कुंजी जोड़े गए हैं। भुगतान संसाधित किया जाएगा।

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
hi_IN: आपने अपना <strong>स्ट्रिप विवरण</strong> नहीं जोड़ा है। कोई पट्टी भुगतान संसाधित नहीं किया जाएगा

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
hi_IN: पट्टी एपी कुंजी जोड़े गए हैं। भुगतान संसाधित किया जाएगा।

en: Edit Payment Details
hi_IN: भुगतान विवरण संपादित करें

en: share
hi_IN: शेयर

en: remove from favorites
hi_IN: पसंदीदा से निकालें

en: compare
hi_IN: तुलना

en: Once Weekly
hi_IN: एक बार साप्ताहिक

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
hi_IN: अगर आप अब अधिसूचित नहीं होना चाहते हैं तो कृपया अपना खाता दर्ज करें और सहेजी गई खोज हटाएं.धन्यवाद!

en: [more]
hi_IN: [अधिक]

en: Primary Menu
hi_IN: प्राथमिक मेनू

en: Mobile Menu
hi_IN: मोबाइल मेनू

en: Footer Menu
hi_IN: पाद मेनू

en: Primary Widget Area
hi_IN: प्राथमिक विजेट क्षेत्र

en: The primary widget area
hi_IN: प्राथमिक विजेट क्षेत्र

en: Secondary Widget Area
hi_IN: माध्यमिक विजेट क्षेत्र

en: The secondary widget area
hi_IN: माध्यमिक विजेट क्षेत्र

en: First Footer Widget Area
hi_IN: पहला पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: The first footer widget area
hi_IN: पहला पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: Second Footer Widget Area
hi_IN: दूसरा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: The second footer widget area
hi_IN: दूसरा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: Third Footer Widget Area
hi_IN: तीसरा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: The third footer widget area
hi_IN: तीसरा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: Fourth Footer Widget Area
hi_IN: चौथा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: The fourth footer widget area
hi_IN: चौथा पाद लेख विजेट क्षेत्र

en: Top Bar Left Widget Area
hi_IN: शीर्ष बार बाएं विजेट क्षेत्र

en: The top bar left widget area
hi_IN: शीर्ष बार विजेट क्षेत्र छोड़ दिया

en: Top Bar Right Widget Area
hi_IN: शीर्ष बार दायां विजेट क्षेत्र

en: The top bar right widget area
hi_IN: शीर्ष बार दाएं विजेट क्षेत्र

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
hi_IN: साइडबार मेनू विजेट क्षेत्र - मेनू से पहले

en: Sidebar for header type 3 - before menu
hi_IN: शीर्षलेख प्रकार 3 के लिए साइडबार - मेनू से पहले

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
hi_IN: साइडबार मेनू विजेट क्षेत्र - मेनू के बाद

en: Sidebar for header type 3 - after menu
hi_IN: शीर्षलेख प्रकार 3 के लिए साइडबार - मेनू के बाद

en: Header4 Widget Area
hi_IN: हैडर 4 विजेट क्षेत्र

en: Header4 widget area
hi_IN: हेडर 4 विजेट क्षेत्र

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
hi_IN: डैशबोर्ड टॉप बार बाएं विजेट क्षेत्र

en: User Dashboard - The top bar left widget area
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड - शीर्ष बार विजेट क्षेत्र छोड़ दिया

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
hi_IN: डैशबोर्ड टॉप बार राइट विजेट एरिया

en: User Dashboard - The top bar right widget area
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड - शीर्ष बार दाएं विजेट क्षेत्र

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
hi_IN: स्पलैश पेज नीचे दाएं विजेट क्षेत्र

en: Splash Page - Bottom right area
hi_IN: स्पलैश पेज - नीचे दाएं क्षेत्र

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
hi_IN: स्पलैश पेज नीचे बाएं विजेट क्षेत्र

en: Splash Page - Bottom left area
hi_IN: स्पलैश पेज - नीचे बाएं क्षेत्र

en: Cheatin&#8217; huh?
hi_IN: Cheatin &#39;हुह?

en: Transport
hi_IN: ट्रांसपोर्ट

en: Supermarkets
hi_IN: सुपरमार्केट

en: Schools
hi_IN: स्कूलों

en: Restaurants
hi_IN: रेस्टोरेंट

en: Pharmacies
hi_IN: फार्मेसी

en: Hospitals
hi_IN: अस्पतालों

en: K
hi_IN: कश्मीर

en: M
hi_IN: एम

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Property Price
hi_IN: संपत्ति की कीमत

en: Property Price Label
hi_IN: संपत्ति मूल्य लेबल

en: Property Price Label Before
hi_IN: संपत्ति मूल्य लेबल पहले

en: Property Category Submit
hi_IN: संपत्ति श्रेणी जमा करें

en: Property Action Category
hi_IN: संपत्ति कार्य श्रेणी

en: Property Media
hi_IN: संपत्ति मीडिया

en: Property Address
hi_IN: संपत्ति का पता

en: Property City
hi_IN: संपत्ति शहर

en: Property Area
hi_IN: संपत्ति क्षेत्र

en: Property Zip
hi_IN: संपत्ति ज़िप

en: Property County
hi_IN: संपत्ति काउंटी

en: Property Country
hi_IN: संपत्ति देश

en: Property Map
hi_IN: संपत्ति मानचित्र

en: Property Latitude
hi_IN: संपत्ति अक्षांश

en: Property Longitude
hi_IN: संपत्ति रेखांश

en: Google Camera Angle
hi_IN: Google कैमरा कोण

en: Property Google View
hi_IN: संपत्ति Google व्यू

en: property Size
hi_IN: संपत्ति का आकार

en: Property Lot Size
hi_IN: संपत्ति लोट आकार

en: Property Rooms
hi_IN: संपत्ति कमरे

en: Property Bedrooms
hi_IN: संपत्ति बेडरूम

en: Property Bathrooms
hi_IN: संपत्ति बाथरूम

en: Owner Notes
hi_IN: मालिक नोट्स

en: property status
hi_IN: संपत्ति की स्थिति

en: Embed Video Id
hi_IN: वीडियो आईडी एम्बेड करें

en: Embed Video Type
hi_IN: वीडियो प्रकार एम्बेड करें

en: Embed Virtual Tour
hi_IN: वर्चुअल टूर एम्बेड करें

en: Property Subunits
hi_IN: संपत्ति सब्यूनिट्स

en: Active Life
hi_IN: सक्रिय जीवन

en: Arts & Entertainment
hi_IN: कला एवं मनोरंजन

en: Automotive
hi_IN: मोटर वाहन

en: Beauty & Spas
hi_IN: सौंदर्य और स्पा

en: Education
hi_IN: शिक्षा

en: Event Planning & Services
hi_IN: कार्यक्रम योजना और सेवाएं

en: Financial Services
hi_IN: वित्तीय सेवाएं

en: Food
hi_IN: भोजन

en: Health & Medical
hi_IN: स्वास्थ्य और चिकित्सा

en: Home Services
hi_IN: गृह सेवा

en: Hotels & Travel
hi_IN: होटल और यात्रा

en: Local Flavor
hi_IN: स्थानीय स्वाद

en: Local Services
hi_IN: स्थानीय सेवाएं

en: Mass Media
hi_IN: संचार मीडिया

en: Nightlife
hi_IN: नाइटलाइफ़

en: Pets
hi_IN: पालतू जानवर

en: Professional Services
hi_IN: व्यवसायी सेवाए

en: Public Services & Government
hi_IN: लोक सेवा और सरकार

en: Real Estate
hi_IN: रियल एस्टेट

en: Religious Organizations
hi_IN: धार्मिक संगठन

en: Shopping
hi_IN: खरीदारी

en: Transportation
hi_IN: परिवहन

en: miles
hi_IN: मील की दूरी पर

en: km
hi_IN: किमी

en: Similar Listings
hi_IN: इसी तरह की लिस्टिंग

en: more details here
hi_IN: यहां अधिक जानकारी

en: All Countries
hi_IN: सभी देश

en: More Search Options
hi_IN: अधिक खोज विकल्प

en: Pay with Credit Card
hi_IN: क्रेडिट कार्ड से भुगतान करें

en: Submission Payment
hi_IN: सबमिशन भुगतान

en: Submission & Featured Payment
hi_IN: सबमिशन और फीचर्ड भुगतान

en: Package Payment
hi_IN: पैकेज भुगतान

en:  Featured Payment
hi_IN: फीचर्ड भुगतान

en: size:
hi_IN: आकार:

en: rooms:
hi_IN: कमरे:

en: baths:
hi_IN: स्नान:

en: price:
hi_IN: मूल्य:

en: Documents
hi_IN: दस्तावेज़

en: Address
hi_IN: पता

en: City
hi_IN: शहर

en: Area
hi_IN: क्षेत्र

en: State/County
hi_IN: राज्य / काउंटी

en: Zip
hi_IN: ज़िप

en: Open In Google Maps
hi_IN: Google मानचित्र में खोलें

en: Property Id
hi_IN: संपत्ति आईडी

en: Property Size
hi_IN: संपत्ति का आकार

en: Rooms
hi_IN: कमरा

en: Bedrooms
hi_IN: बेडरूम

en: Bathrooms
hi_IN: बाथरूम

en: Energy index
hi_IN: ऊर्जा सूचकांक

en: Energy class
hi_IN: ऊर्जा वर्ग

en: Your energy class is
hi_IN: आपकी ऊर्जा वर्ग है

en: Your energy class
hi_IN: आपकी ऊर्जा वर्ग

en: Your energy class is
hi_IN: आपकी ऊर्जा वर्ग है

en: %s (Invalid)
hi_IN:  %s (अमान्य)

en: %s (Pending)
hi_IN:  %s (लंबित)

en: Edit Menu Item
hi_IN: मेनू आइटम संपादित करें

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Navigation Label
hi_IN: नेविगेशन लेबल

en: Title Attribute
hi_IN: शीर्षक की विशेषता

en: Open link in a new window/tab
hi_IN: एक नई विंडो / टैब में लिंक खोलें

en: CSS Classes (optional)
hi_IN: सीएसएस कक्षाएं (वैकल्पिक)

en: Link Relationship (XFN)
hi_IN: लिंक रिलेशनशिप (एक्सएफएन)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
hi_IN: यदि वर्तमान थीम इसका समर्थन करती है तो विवरण मेनू में प्रदर्शित किया जाएगा।

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
hi_IN: मेनू आइटम आइकन (उदा: एफए एफए-टिप्पणी)

en: Menu Item Label(ex: "new")
hi_IN: मेनू आइटम लेबल (उदा: &quot;नया&quot;)

en: Set as Mega Menu?
hi_IN: मेगा मेनू के रूप में सेट करें?

en: Mega Menu Widget Area
hi_IN: मेगा मेनू विजेट क्षेत्र

en: Select Widget Area
hi_IN: विजेट क्षेत्र का चयन करें

en: Upload Background Image |
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि अपलोड करें

en: Remove Image
hi_IN: छवि निकालें

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
hi_IN: कंटेनर शैलियाँ (* केवल मेगा मेनू कंटेनर के लिए कस्टम शैलियों सेट करें: पूर्व: पृष्ठभूमि की स्थिति, पृष्ठभूमि दोहराना)

en: Draw border right on mega menu column?
hi_IN: मेगा मेनू कॉलम पर दाएं सीमा खींचें?

en: Original: %s
hi_IN: मूल: %s

en: Cancel
hi_IN: रद्द करना

en: help
hi_IN: मदद

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
hi_IN: एकल क्रियाओं / एकल श्रेणियों के लिए नए Google मानचित्र पिन जोड़ें।

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
hi_IN: यदि आप सीधे इनपुट फ़ील्ड में छवियां जोड़ते हैं (अपलोड बटन के बिना) तो पूर्ण छवि पथ का उपयोग करें। पूर्व के लिए: http: //www.wpresidence .....। यदि आप &quot;अपलोड&quot; बटन का उपयोग पॉप अप विंडो से &quot;पोस्ट में सम्मिलित करें&quot; बटन का भी उपयोग करते हैं।

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
hi_IN: रेटिना पिन मूल पिन के समान स्थान पर अपलोड किए जाने चाहिए और फ़ाइल का नाम_2x के साथ होना चाहिए

en: For action
hi_IN: कार्रवाई के लिए

en: Upload Pin
hi_IN: पिन अपलोड करें

en: for category:
hi_IN: श्रेणी के लिए:

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
hi_IN: क्रियाओं और श्रेणियों के संयुक्त के लिए नए Google मानचित्र पिन जोड़ें (उदाहरण: &#39;बिक्री में अपार्टमेंट&#39;)

en: For action
hi_IN: कार्रवाई के लिए

en: category
hi_IN: वर्ग

en: For IDX (if plugin is enabled)
hi_IN: आईडीएक्स के लिए (यदि प्लगइन सक्षम है)

en: Userpin in geolocation
hi_IN: भौगोलिक स्थान में उपयोगकर्तापिन

en: Save Changes
hi_IN: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: Install Required Plugins
hi_IN: आवश्यक प्लगिन स्थापित करें

en: Install Plugins
hi_IN: प्लगइन्स स्थापित करें

en: Installing Plugin: %s
hi_IN: प्लगइन स्थापित करना: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
hi_IN: प्लगइन एपीआई के साथ कुछ गड़बड़ हुई।

en: Return to Required Plugins Installer
hi_IN: आवश्यक प्लगइन इंस्टॉलर पर वापस आएं

en: Plugin activated successfully.
hi_IN: प्लगइन सफलतापूर्वक सक्रिय।

en: All plugins installed and activated successfully. %s
hi_IN: सभी प्लगइन्स स्थापित और सफलतापूर्वक सक्रिय।  %s

en: Field Name
hi_IN: कार्यक्षेत्र नाम

en: Field Label
hi_IN: फील्ड लेबल

en: Field Type
hi_IN: क्षेत्र के जैसा

en: Field Order
hi_IN: क्षेत्र का आदेश

en: Dropdown values
hi_IN: ड्रॉपडाउन मूल्य

en: delete
hi_IN: हटाना

en: Custom Fields
hi_IN: कस्टम फील्ड्स

en: Add New Custom Field
hi_IN: नया कस्टम फ़ील्ड जोड़ें

en: Field name
hi_IN: कार्यक्षेत्र नाम

en:  Order in listing page
hi_IN: लिस्टिंग पेज में ऑर्डर करें

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
hi_IN: ड्रॉपडाउन मान &quot;,&quot; से अलग (केवल ड्रॉपडाउन फ़ील्ड प्रकार के लिए)

en:  click to add field
hi_IN: फ़ील्ड जोड़ने के लिए क्लिक करें

en: Listings Features & Amenities
hi_IN: लिस्टिंग सुविधाएं और सुविधाएं

en: Listings Labels
hi_IN: लिस्टिंग लेबल

en: Type address, state, city or area
hi_IN: पता, राज्य, शहर या क्षेत्र टाइप करें

en: County, City or Area is
hi_IN: काउंटी, शहर या क्षेत्र है

en: Category
hi_IN: वर्ग

en: For
hi_IN: के लिये

en: County / State
hi_IN: काउंटी / राज्य

en: types
hi_IN: प्रकार

en: categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: cities
hi_IN: शहरों

en: areas
hi_IN: क्षेत्रों

en: property price
hi_IN: संपत्ति की कीमत

en: property size
hi_IN: संपत्ति का आकार

en: property lot size
hi_IN: संपत्ति बहुत आकार

en: property rooms
hi_IN: संपत्ति के कमरे

en: property bedrooms
hi_IN: संपत्ति बेडरूम

en: property bathrooms
hi_IN: संपत्ति बाथरूम

en: property address
hi_IN: संपत्ति का पता

en: property county
hi_IN: संपत्ति काउंटी

en: property state
hi_IN: संपत्ति राज्य

en: property zip
hi_IN: संपत्ति ज़िप

en: property country
hi_IN: संपत्ति देश

en: address
hi_IN: पता

en: between
hi_IN: के बीच

en: and
hi_IN: तथा

en: between
hi_IN: के बीच

en:  similar with
hi_IN: मिलता जुलता

en:  has
hi_IN: है

en:  equal with
hi_IN: के बराबर

en: smaller than
hi_IN: से छोटा

en: bigger than
hi_IN: से भी बड़ा

en: price range from:
hi_IN: मूल्य सीमा से:

en: bigger than
hi_IN: से भी बड़ा

en: price range from
hi_IN: कीमत सीमा से

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Social & Contact
hi_IN: सामाजिक संपर्क

en: Map
hi_IN: नक्शा

en: Design
hi_IN: डिज़ाइन

en: Advanced
hi_IN: उन्नत

en: Membership
hi_IN: सदस्यता

en: Help & Custom
hi_IN: सहायता और कस्टम

en: Global Theme Settings
hi_IN: वैश्विक थीम सेटिंग्स

en: User Role Settings
hi_IN: उपयोगकर्ता भूमिका सेटिंग्स

en: Appearance
hi_IN: दिखावट

en: Logos & Favicon
hi_IN: लोगो और फेविकॉन

en: Header
hi_IN: हैडर

en: Footer
hi_IN: फ़ुटबाल

en: Price & Currency
hi_IN: मूल्य और मुद्रा

en: Features & Amenities
hi_IN: विशेषताएं और सुविधाएं

en: Theme Slider
hi_IN: थीम स्लाइडर

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
hi_IN: संपत्ति, एजेंट, एजेंसी और डेवलपर टेक्स्ट लिंक संपादित करें

en: Splash Page
hi_IN: पृष्ठ दिखाना

en: Contact Page Details
hi_IN: संपर्क पृष्ठ विवरण

en: Social Accounts
hi_IN: सामाजिक लेखा

en: Social Login
hi_IN: सामाजिक लॉगिन

en: Contact 7 Settings
hi_IN: 7 सेटिंग्स से संपर्क करें

en: Twitter Widget
hi_IN: ट्विटर विजेट

en: Pins Management
hi_IN: पिन प्रबंधन

en: Generate Pins
hi_IN: पिन उत्पन्न करें

en: General Design Settings
hi_IN: सामान्य डिजाइन सेटिंग्स

en: Property Page
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ

en: Property Print Page Design
hi_IN: संपत्ति प्रिंट पेज डिजाइन

en: Custom Colors
hi_IN: रीति रिवाजों के रंग

en: Header Design & Colors
hi_IN: शीर्षलेख डिजाइन और रंग

en: Mobile Menu Colors
hi_IN: मोबाइल मेनू रंग

en: Property, Agent, Blog Lists Design
hi_IN: संपत्ति, एजेंट, ब्लॉग सूची डिजाइन

en: Sidebar Widget Design
hi_IN: साइडबार विजेट डिजाइन

en: User Dashboard Design
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड डिजाइन

en: Fonts
hi_IN: फोंट्स

en: Custom CSS
hi_IN: कस्टम सीएसएस

en: Property Unit/Card Design - BETA
hi_IN: संपत्ति इकाई / कार्ड डिजाइन - बीटा

en: Advanced Search Settings
hi_IN: उन्नत खोज सेटिंग्स

en: Advanced Search Form
hi_IN: उन्नत खोज प्रपत्र

en: Geo Location Search
hi_IN: भौगोलिक स्थान खोज

en: Save Search Settings
hi_IN: खोज सेटिंग्स सहेजें

en: Advanced Search Colors
hi_IN: उन्नत खोज रंग

en: Membership Settings
hi_IN: सदस्यता सेटिंग्स

en: Property Submission Page
hi_IN: संपत्ति सबमिशन पेज

en: Paypal Settings
hi_IN: पेपैल सेटिंग्स

en: Stripe Settings
hi_IN: पट्टी सेटिंग्स

en: Email Management
hi_IN: ईमेल प्रबंधन

en: Site Speed
hi_IN: साइट की गति

en: Export Options
hi_IN: निर्यात विकल्प

en: Import Options
hi_IN: आयात विकल्प

en: reCaptcha settings
hi_IN: reCaptcha सेटिंग्स

en: Yelp settings
hi_IN: याल्प सेटिंग्स

en: Optima Express  settings
hi_IN: ऑप्टिमा एक्सप्रेस सेटिंग्स

en: Header Settings
hi_IN: शीर्षलेख सेटिंग्स

en: Footer Settings
hi_IN: पाद लेख सेटिंग्स

en: Property and Agent Links
hi_IN: संपत्ति और एजेंट लिंक

en: Theme Slider
hi_IN: थीम स्लाइडर

en: Social Accounts
hi_IN: सामाजिक लेखा

en: Social Login
hi_IN: सामाजिक लॉगिन

en: Map  Settings
hi_IN: मानचित्र सेटिंग्स

en: Pin Management
hi_IN: पिन प्रबंधन

en: Property Page Settings
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ सेटिंग्स

en: Print Page Design
hi_IN: प्रिंट पेज डिजाइन

en: Custom Colors Settings
hi_IN: कस्टम रंग सेटिंग्स

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
hi_IN: *** कृपया समझें कि हम सभी थीम तत्वों और विवरणों के लिए यहां रंग नियंत्रण नहीं जोड़ सकते हैं। ऐसा करने से एक अतिसंवेदनशील और बेकार इंटरफ़ेस होगा। इन छोटे विवरणों को कस्टम सीएसएस कोड के माध्यम से संबोधित करने की आवश्यकता है

en: Sidebar Widget Tab
hi_IN: साइडबार विजेट टैब

en: Custom Fonts
hi_IN: मन चाहा वर्ण

en: Property Card Design
hi_IN: संपत्ति कार्ड डिजाइन

en: Save Search Settings
hi_IN: खोज सेटिंग्स सहेजें

en: PaypPal Settings
hi_IN: पेपैल सेटिंग्स

en: Optima Express settings
hi_IN: ऑप्टिमा एक्सप्रेस सेटिंग्स

en: Help&Custom
hi_IN: मदद और कस्टम

en: Generate pins
hi_IN: पिन उत्पन्न करें

en: Membership & Payment Settings
hi_IN: सदस्यता और भुगतान सेटिंग्स

en: Submited Listings should be approved by admin?
hi_IN: सबमिट की गई लिस्टिंग व्यवस्थापक द्वारा अनुमोदित की जानी चाहिए?

en: Front end registred users should be saved as agents?
hi_IN: फ्रंट एंड पंजीकृत उपयोगकर्ताओं को एजेंट के रूप में सहेजा जाना चाहिए?

en: Enable Paid Submission ?
hi_IN: भुगतान सबमिशन सक्षम करें?

en: Enable Paypal?
hi_IN: पेपैल सक्षम करें?

en: Enable Stripe?
hi_IN: पट्टी सक्षम करें?

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
hi_IN: प्रत्यक्ष भुगतान / वायर भुगतान सक्षम करें?

en: Currency For Paid Submission
hi_IN: भुगतान सबमिशन के लिए मुद्रा

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
hi_IN: कस्टम मुद्रा प्रतीक - * इसे जोड़ने के बाद उपर्युक्त सूची से इसे चुनें।

en: Paypal Client id
hi_IN: पेपैल क्लाइंट आईडी

en: Paypal Client Secret Key
hi_IN: पेपैल क्लाइंट गुप्त कुंजी

en: Paypal & Stripe Api
hi_IN: पेपैल और स्ट्रिप एपीआई

en: Paypal Api User Name
hi_IN: पेपैल एपीआई उपयोगकर्ता नाम

en: Paypal API Password
hi_IN: पेपैल एपीआई पासवर्ड

en: Paypal API Signature
hi_IN: पेपैल एपीआई हस्ताक्षर

en: Paypal receiving email
hi_IN: पेपैल ईमेल प्राप्त करना

en: Stripe Secret Key
hi_IN: पट्टी गुप्त कुंजी

en: Stripe Publishable Key
hi_IN: पट्टी प्रकाशित करने योग्य कुंजी

en: Wire instructions for direct payment
hi_IN: प्रत्यक्ष भुगतान के लिए वायर निर्देश

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
hi_IN: मूल्य प्रति सबमिशन (&quot;प्रति लिस्टिंग&quot; मोड के लिए)

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
hi_IN: लिस्टिंग को प्रदर्शित करने के लिए मूल्य (&quot;प्रति लिस्टिंग&quot; मोड के लिए)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
hi_IN: नि: शुल्क सदस्यता - लिस्टिंग की कोई नहीं (&quot;सदस्यता&quot; मोड के लिए)

en: Unlimited listings ?
hi_IN: असीमित लिस्टिंग?

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
hi_IN: नि: शुल्क सदस्यता - फीचर्ड लिस्टिंग में से कोई नहीं (&quot;सदस्यता&quot; मोड के लिए)

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
hi_IN: नि: शुल्क सदस्यता सूची - एक मुफ्त सूची समाप्त होने तक दिनों की कोई नहीं। * उस वेबसाइट से संपत्ति शुरू होती है जब संपत्ति वेबसाइट पर प्रकाशित होती है। (&quot;सदस्यता&quot; मोड के लिए)

en: Image for Contact Page
hi_IN: संपर्क पृष्ठ के लिए छवि

en: Upload Image
hi_IN: तस्वीर डालिये

en: Company Name
hi_IN: कंपनी का नाम

en: Send all contact emails to:
hi_IN: सभी संपर्क ईमेल यहां भेजें:

en: Telephone
hi_IN: टेलीफोन

en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Fax
hi_IN: फैक्स

en: Skype
hi_IN: स्काइप

en: Facebook Link
hi_IN: फेसबुक लिंक

en: Twitter Page Link
hi_IN: ट्विटर पेज लिंक

en: Google+ Link
hi_IN: Google+ लिंक

en: Pinterest Link
hi_IN: Pinterest लिंक

en: Linkedin Link
hi_IN: लिंक्डइन लिंक

en: Twitter Consumer Key
hi_IN: ट्विटर उपभोक्ता कुंजी

en: Twitter Consumer Secret
hi_IN: ट्विटर उपभोक्ता रहस्य

en: Twitter Access Token
hi_IN: ट्विटर एक्सेस टोकन

en: Twitter Access Token Secret
hi_IN: ट्विटर एक्सेस टोकन सीक्रेट

en: Twitter Cache Time in hours
hi_IN: घंटों में ट्विटर कैश समय

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
hi_IN: फेसबुक एपी कुंजी (फेसबुक लॉगिन के लिए)

en: Facebook secret code (for Facebook login)
hi_IN: फेसबुक गुप्त कोड (फेसबुक लॉगिन के लिए)

en: Google OAuth client id (for Google login)
hi_IN: Google OAuth क्लाइंट आईडी (Google लॉगिन के लिए)

en: Google Client Secret (for Google login)
hi_IN: Google क्लाइंट सीक्रेट (Google लॉगिन के लिए)

en: Google Api key (for Google login)
hi_IN: Google एपी कुंजी (Google लॉगिन के लिए)

en: Allow login via Facebook ?
hi_IN: फेसबुक के माध्यम से लॉगिन की अनुमति दें?

en: Allow login via Google ?
hi_IN: Google के माध्यम से लॉगिन की अनुमति दें?

en: Allow login via Yahoo ?
hi_IN: याहू के माध्यम से लॉगिन की अनुमति दें?

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
hi_IN: एजेंट के लिए फॉर्म 7 कोड से संपर्क करें (उदा: [संपर्क-फॉर्म -7 आईडी = &quot;2725&quot; शीर्षक = &quot;मुझसे संपर्क करें&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
hi_IN: संपर्क पृष्ठ टेम्पलेट के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 कोड (उदा: [संपर्क-फॉर्म -7 आईडी = &quot;2725&quot; शीर्षक = &quot;मुझसे संपर्क करें&quot;])

en: Help
hi_IN: मदद

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
hi_IN: विषय सहायता के लिए कृपया http://help.wpresidence.net/ देखें। यदि आपका प्रश्न यहां नहीं है, तो कृपया http://support.wpestate.org पर जाएं, खाता बनाएं और टिकट पोस्ट करें। पंजीकरण सरल है और जैसे ही आप टिकट भेजते हैं, हमें अधिसूचित किया जाता है। हम आमतौर पर अगले 24h (सप्ताहांत को छोड़कर) में जवाब देते हैं। कृपया इस प्रणाली का उपयोग करें, न कि ईमेल। यह हमें आपके प्रश्नों का उत्तर बहुत तेज़ी से करने में मदद करेगा। धन्यवाद!

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
hi_IN: इस विषय पर कस्टम काम के लिए कृपया <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org पर जाएं</a> , अपने अनुरोध के साथ टिकट बनाएं और हम एक मुफ्त उद्धरण प्रदान करेंगे।

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
hi_IN: सहायता फ़ाइलों के लिए कृपया <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net पर जाएं</a> ।

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
hi_IN: नई सुविधाओं और थीम उन्नयन के बारे में समाचार प्राप्त करने के लिए हमारी मेलिंग सूची की सदस्यता लें। <a href="http://eepurl.com/CP5U5">यहां सदस्यता लें!</a>

en: Afghanistan
hi_IN: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi_IN: अल्बानिया

en: Algeria
hi_IN: एलजीरिया

en: American Samoa
hi_IN: अमेरिकन समोआ

en: Andorra
hi_IN: अंडोरा

en: Angola
hi_IN: अंगोला

en: Anguilla
hi_IN: एंगुइला

en: Antarctica
hi_IN: अंटार्कटिका

en: Antigua and Barbuda
hi_IN: अंतिगुया और बार्बूडा

en: Argentina
hi_IN: अर्जेंटीना

en: Armenia
hi_IN: आर्मीनिया

en: Aruba
hi_IN: अरूबा

en: Australia
hi_IN: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi_IN: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi_IN: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi_IN: बहामा

en: Bahrain
hi_IN: बहरीन

en: Bangladesh
hi_IN: बांग्लादेश

en: Barbados
hi_IN: बारबाडोस

en: Belarus
hi_IN: बेलोरूस

en: Belgium
hi_IN: बेल्जियम

en: Belize
hi_IN: बेलीज

en: Benin
hi_IN: बेनिन

en: Bermuda
hi_IN: बरमूडा

en: Bhutan
hi_IN: भूटान

en: Bolivia
hi_IN: बोलीविया

en: Bosnia and Herzegowina
hi_IN: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi_IN: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi_IN: Bouvet द्वीप

en: Brazil
hi_IN: ब्राज़िल

en: British Indian Ocean Territory
hi_IN: ब्रिटेन और भारतीय समुद्री क्षेत्र

en: Brunei Darussalam
hi_IN: ब्रुनेई दारुस्सलाम

en: Bulgaria
hi_IN: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi_IN: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi_IN: बुस्र्न्दी

en: Cambodia
hi_IN: कंबोडिया

en: Cameroon
hi_IN: कैमरून

en: Canada
hi_IN: कनाडा

en: Cape Verde
hi_IN: केप वर्दे

en: Cayman Islands
hi_IN: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi_IN: केंद्रीय अफ्रीकन गणराज्य

en: Chad
hi_IN: काग़ज़ का टुकड़ा

en: Chile
hi_IN: चिली

en: China
hi_IN: चीन

en: Christmas Island
hi_IN: क्रिसमस द्वीप

en: Cocos (Keeling) Islands
hi_IN: कोकोस (कीलिंग) द्वीप समूह

en: Colombia
hi_IN: कोलम्बिया

en: Comoros
hi_IN: कोमोरोस

en: Congo
hi_IN: कांगो

en: Congo, the Democratic Republic of the
hi_IN: कांगो, लोकतांत्रिक गणराज्य

en: Cook Islands
hi_IN: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi_IN: कोस्टा रिका

en: Cote d'Ivoire
hi_IN: कोटे डी&#39;आईवोयर

en: Croatia (Hrvatska)
hi_IN: क्रोएशिया (हरवत्स्का)

en: Cuba
hi_IN: क्यूबा

en: Curacao
hi_IN: कुराकाओ

en: Cyprus
hi_IN: साइप्रस

en: Czech Republic
hi_IN: चेक गणतंत्र

en: Denmark
hi_IN: डेनमार्क

en: Djibouti
hi_IN: जिबूती

en: Dominica
hi_IN: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi_IN: डोमिनिकन गणराज्य

en: East Timor
hi_IN: पूर्वी तिमोर

en: Ecuador
hi_IN: इक्वेडोर

en: Egypt
hi_IN: मिस्र

en: El Salvador
hi_IN: एल साल्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi_IN: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi_IN: इरिट्रिया

en: Estonia
hi_IN: एस्तोनिया

en: Ethiopia
hi_IN: इथियोपिया

en: Falkland Islands (Malvinas)
hi_IN: फ़ॉकलैंड द्वीप (माल्विनास)

en: Faroe Islands
hi_IN: फ़ैरो द्वीप

en: Fiji
hi_IN: फ़िजी

en: Finland
hi_IN: फिनलैंड

en: France
hi_IN: फ्रांस

en: France Metropolitan
hi_IN: फ्रांस मेट्रोपॉलिटन

en: French Guiana
hi_IN: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi_IN: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: French Southern Territories
hi_IN: दक्षिणी फ्राँसिसी क्षेत्र

en: Gabon
hi_IN: गैबॉन

en: Gambia
hi_IN: गाम्बिया

en: Georgia
hi_IN: जॉर्जिया

en: Germany
hi_IN: जर्मनी

en: Ghana
hi_IN: घाना

en: Gibraltar
hi_IN: जिब्राल्टर

en: Greece
hi_IN: यूनान

en: Greenland
hi_IN: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi_IN: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi_IN: ग्वाडेलोप

en: Guam
hi_IN: गुआम

en: Guatemala
hi_IN: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi_IN: गिन्नी

en: Guinea-Bissau
hi_IN: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi_IN: गुयाना

en: Haiti
hi_IN: हैती

en: Heard and Mc Donald Islands
hi_IN: हेर्ड और मैक डोनाल्ड द्वीप समूह

en: Holy See (Vatican City State)
hi_IN: होली सी (वेटिकन सिटी स्टेट)

en: Honduras
hi_IN: होंडुरस

en: Hong Kong
hi_IN: हॉगकॉग

en: Hungary
hi_IN: हंगरी

en: Iceland
hi_IN: आइसलैंड

en: India
hi_IN: इंडिया

en: Indonesia
hi_IN: इंडोनेशिया

en: Iran (Islamic Republic of)
hi_IN: ईरान (इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ)

en: Iraq
hi_IN: इराक

en: Ireland
hi_IN: आयरलैंड

en: Israel
hi_IN: इजराइल

en: Italy
hi_IN: इटली

en: Jamaica
hi_IN: जमैका

en: Japan
hi_IN: जापान

en: Jordan
hi_IN: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi_IN: कजाखस्तान

en: Kenya
hi_IN: केन्या

en: Kiribati
hi_IN: किरिबाती

en: Korea, Democratic People's Republic of
hi_IN: कोरिया प्रजातात्रिक जनवादी गणतंत्र

en: Korea, Republic of
hi_IN: कोरिया गणतंत्र

en: Kuwait
hi_IN: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi_IN: किर्गिज़स्तान

en: Lao, People's Democratic Republic
hi_IN: लाओ, पीपुल्स डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Latvia
hi_IN: लातविया

en: Lebanon
hi_IN: लेबनान

en: Lesotho
hi_IN: लिसोटो

en: Liberia
hi_IN: लाइबेरिया

en: Libyan Arab Jamahiriya
hi_IN: लीबिया का अरब जमहिरिया

en: Liechtenstein
hi_IN: लिकटेंस्टीन

en: Lithuania
hi_IN: लिथुआनिया

en: Luxembourg
hi_IN: लक्समबर्ग

en: Macau
hi_IN: मकाउ

en: Macedonia (FYROM)
hi_IN: मैसेडोनिया (FYROM)

en: Madagascar
hi_IN: मेडागास्कर

en: Malawi
hi_IN: मलावी

en: Malaysia
hi_IN: मलेशिया

en: Maldives
hi_IN: मालदीव

en: Mali
hi_IN: माली

en: Malta
hi_IN: माल्टा

en: Marshall Islands
hi_IN: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi_IN: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi_IN: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi_IN: मॉरीशस

en: Mayotte
hi_IN: मैयट

en: Mexico
hi_IN: मेक्सिको

en: Micronesia, Federated States of
hi_IN: माइक्रोनेशिया, संघीय राज्यों

en: Moldova, Republic of
hi_IN: मोल्दोवा, गणराज्य

en: Monaco
hi_IN: मोनाको

en: Mongolia
hi_IN: मंगोलिया

en: Montserrat
hi_IN: मोंटेसेराट

en: Morocco
hi_IN: मोरक्को

en: Mozambique
hi_IN: मोजाम्बिक

en: Montenegro
hi_IN: मोंटेनेग्रो

en: Myanmar
hi_IN: म्यांमार

en: Namibia
hi_IN: नामीबिया

en: Nauru
hi_IN: नाउरू

en: Nepal
hi_IN: नेपाल

en: Netherlands
hi_IN: नीदरलैंड

en: Netherlands Antilles
hi_IN: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi_IN: न्यू कैलेडोनिया

en: New Zealand
hi_IN: न्यूजीलैंड

en: Nicaragua
hi_IN: निकारागुआ

en: Niger
hi_IN: नाइजर

en: Nigeria
hi_IN: नाइजीरिया

en: Niue
hi_IN: नियू

en: Norfolk Island
hi_IN: नॉरफ़ॉक द्वीप

en: Northern Mariana Islands
hi_IN: उत्तरी मरीयाना द्वीप समूह

en: Norway
hi_IN: नॉर्वे

en: Oman
hi_IN: ओमान

en: Pakistan
hi_IN: पाकिस्तान

en: Palau
hi_IN: पलाऊ

en: Panama
hi_IN: पनामा

en: Papua New Guinea
hi_IN: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi_IN: परागुआ

en: Peru
hi_IN: पेरू

en: Philippines
hi_IN: फिलीपींस

en: Pitcairn
hi_IN: पिटकेर्न

en: Poland
hi_IN: पोलैंड

en: Portugal
hi_IN: पुर्तगाल

en: Puerto Rico
hi_IN: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi_IN: कतर

en: Reunion
hi_IN: पुनर्मिलन

en: Romania
hi_IN: रोमानिया

en: Russian Federation
hi_IN: रूसी संघ

en: Rwanda
hi_IN: रवांडा

en: Saint Kitts and Nevis
hi_IN: संत किट्ट्स और नेविस

en: Saint Martin
hi_IN: संत मार्टिन

en: Saint Lucia
hi_IN: सेंट लूसिया

en: Saint Vincent and the Grenadines
hi_IN: संत विंसेंट अँड थे ग्रेनडीनेस

en: Samoa
hi_IN: समोआ

en: San Marino
hi_IN: सैन मैरीनो

en: Sao Tome and Principe
hi_IN: साओ टोमे और प्रिंसिपे

en: Saudi Arabia
hi_IN: सऊदी अरब

en: Senegal
hi_IN: सेनेगल

en: Seychelles
hi_IN: सेशेल्स

en: Serbia
hi_IN: सर्बिया

en: Sierra Leone
hi_IN: सियरा लिओन

en: Singapore
hi_IN: सिंगापुर

en: Slovakia (Slovak Republic)
hi_IN: स्लोवाकिया (स्लोवाक गणराज्य)

en: Slovenia
hi_IN: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi_IN: सोलोमन इस्लैंडस

en: Somalia
hi_IN: सोमालिया

en: South Africa
hi_IN: दक्षिण अफ्रीका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi_IN: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

en: Spain
hi_IN: स्पेन

en: Sri Lanka
hi_IN: श्री लंका

en: St. Helena
hi_IN: सेंट हेलेना

en: St. Pierre and Miquelon
hi_IN: सेंट पियरे और मिकेलॉन

en: Sudan
hi_IN: सूडान

en: Suriname
hi_IN: सूरीनाम

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
hi_IN: स्वाल्बार्ड और जन मायेन आइलैंड्स

en: Swaziland
hi_IN: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi_IN: स्वीडन

en: Switzerland
hi_IN: स्विट्जरलैंड

en: Syrian Arab Republic
hi_IN: सीरियाई अरब गणराज्य

en: Taiwan, Province of China
hi_IN: ताइवान, चीन प्रांत

en: Tajikistan
hi_IN: तजाकिस्तान

en: Tanzania, United Republic of
hi_IN: तंजानिया, संयुक्त गणराज्य

en: Thailand
hi_IN: थाईलैंड

en: Togo
hi_IN: जाना

en: Tokelau
hi_IN: टोकेलाऊ

en: Tonga
hi_IN: टोंगा

en: Trinidad and Tobago
hi_IN: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Tunisia
hi_IN: ट्यूनीशिया

en: Turkey
hi_IN: तुर्की

en: Turkmenistan
hi_IN: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
hi_IN: तुर्क्स और कैकोज़ द्वीपसमूह

en: Tuvalu
hi_IN: तुवालु

en: Uganda
hi_IN: युगांडा

en: Ukraine
hi_IN: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi_IN: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi_IN: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: United States Minor Outlying Islands
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

en: Uruguay
hi_IN: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi_IN: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi_IN: वानुअतु

en: Venezuela
hi_IN: वेनेजुएला

en: Vietnam
hi_IN: वियतनाम

en: Virgin Islands (British)
hi_IN: वर्जिन द्वीप समूह (ब्रिटिश)

en: Virgin Islands (U.S.)
hi_IN: वर्जिन द्वीप समूह (यूएस)

en: Wallis and Futuna Islands
hi_IN: वालिस और फ़ुतुना द्वीप समूह

en: Western Sahara
hi_IN: पश्चिमी सहारा

en: Yemen
hi_IN: यमन

en: Zambia
hi_IN: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi_IN: जिम्बाब्वे

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
hi_IN: फ्रंट एंड सबमिशन फॉर्म में स्वतः पूर्ण सक्षम करें

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
hi_IN: यदि हां, फ्रंट एंड सबमिशन फॉर्म में पता फ़ील्ड Google स्थल स्वतः पूर्ण का उपयोग करेगा।

en: Google Analytics Tracking id
hi_IN: Google Analytics ट्रैकिंग आईडी

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
hi_IN: Google Analytics ट्रैकिंग आईडी (पूर्व UA-41924406-1)

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Display user roles dropdown in register forms
hi_IN: रजिस्टर फॉर्म में उपयोगकर्ता भूमिका ड्रॉपडाउन प्रदर्शित करें

en: This applies for for all register forms.
hi_IN: यह सभी रजिस्टर फॉर्मों के लिए लागू होता है।

en: Single Agent
hi_IN: एकल एजेंट

en: Select user roles to display in register forms
hi_IN: रजिस्टर फॉर्म में प्रदर्शित करने के लिए उपयोगकर्ता भूमिकाएं चुनें

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
hi_IN: यह सभी रजिस्टर फॉर्मों के लिए लागू होता है। * एकाधिक चयन के लिए CTRL पकड़ो।

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
hi_IN: टैक्सोनोमी का चयन करें, जहां आप समीक्षा ब्लॉक दिखाना चाहते हैं

en: *Hold CTRL for multiple selection.
hi_IN: * एकाधिक चयन के लिए CTRL पकड़ो।

en: Admin Should approve the reviews
hi_IN: व्यवस्थापक समीक्षा को मंजूरी देनी चाहिए

en: If yes, the reviews can be found in comments section
hi_IN: यदि हां, तो समीक्षा अनुभाग में समीक्षा मिल सकती है

en: Select wich user role the admin should approve?
hi_IN: व्यवस्थापक की भूमिका को चुनने के लिए व्यवस्थापक की भूमिका का चयन करें?

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
hi_IN: उपयोगकर्ता स्वचालित रूप से अनुमोदित हो जाएगा। * एकाधिक चयन के लिए CTRL पकड़ो।

en: Users can type the password on registration form
hi_IN: उपयोगकर्ता पंजीकरण फॉर्म पर पासवर्ड टाइप कर सकते हैं

en: If no, users will get the auto generated password via email
hi_IN: यदि नहीं, तो उपयोगकर्ताओं को ईमेल के माध्यम से ऑटो जेनरेट किया गया पासवर्ड मिलेगा

en: Your Favicon
hi_IN: आपका फेविकॉन

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
hi_IN: .ico, .png, .jpg या .gif प्रारूप में साइट फेविकॉन अपलोड करें

en: Upload Favicon
hi_IN: फेविकॉन अपलोड करें

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
hi_IN: रेटिना लोगो संस्करण जोड़ने के लिए, रेटिना लोगो बनाएं, मूल फ़ाइल के नाम के अंत में _2x जोड़ें (ex logo_2x.jpg के लिए) और इसे उसी अपलोड फ़ोल्डर में गैर रेटिना लोगो के रूप में अपलोड करें।

en: Your Logo
hi_IN: आपका लोगो

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
hi_IN: हम अपलोड किए गए आकार पर छवि का उपयोग करेंगे। तो सुनिश्चित करें कि यह आपके डिजाइन फिट बैठता है। यदि आप सीधे इनपुट फ़ील्ड में छवियां जोड़ते हैं (अपलोड बटन के बिना) तो पूर्ण छवि पथ का उपयोग करें। पूर्व के लिए: http: //www.wpresidence .....। यदि आप &quot;अपलोड&quot; बटन का उपयोग पॉप अप विंडो से &quot;पोस्ट में सम्मिलित करें&quot; बटन का भी उपयोग करते हैं।

en: Upload Logo
hi_IN: लोगो अपलोड करें

en: Your Sticky Logo
hi_IN: आपका चिपचिपा लोगो

en: Your Transparent Header Logo
hi_IN: आपका पारदर्शी शीर्षलेख लोगो

en: Margin Top for logo
hi_IN: लोगो के लिए मार्जिन टॉप

en: Add logo margin top number.
hi_IN: लोगो मार्जिन शीर्ष संख्या जोड़ें।

en: Mobile/Tablets Logo
hi_IN: मोबाइल / टैबलेट लोगो

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
hi_IN: जेपीजी या पीएनजी प्रारूप में मोबाइल लोगो अपलोड करें।

en: Show top bar widget menu ?
hi_IN: शीर्ष बार विजेट मेनू दिखाएं?

en: Enable or disable top bar widget area.
hi_IN: शीर्ष बार विजेट क्षेत्र को सक्षम या अक्षम करें।

en: Show top bar on mobile devices?
hi_IN: मोबाइल उपकरणों पर शीर्ष बार दिखाएं?

en: Enable or disable top bar on mobile devices
hi_IN: मोबाइल उपकरणों पर शीर्ष बार को सक्षम या अक्षम करें

en: Show user login menu in header ?
hi_IN: शीर्षलेख में उपयोगकर्ता लॉगिन मेनू दिखाएं?

en: Enable or disable user login menu in header.
hi_IN: हेडर में उपयोगकर्ता लॉगिन मेनू को सक्षम या अक्षम करें।

en: Show submit property button in header?
hi_IN: हेडर में प्रॉपर्टी बटन सबमिट करें?

en: Submit property will only work with theme register/login.
hi_IN: संपत्ति जमा करें केवल थीम रजिस्टर / लॉगिन के साथ काम करेगा।

en: Global transparent header?
hi_IN: वैश्विक पारदर्शी हेडर?

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
hi_IN: विश्व स्तर पर पारदर्शी शीर्षलेख के उपयोग को सक्षम या अक्षम करें।

en: Header Type?
hi_IN: शीर्षलेख का प्रकार?

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
hi_IN: हेडर प्रकार का चयन करें। हैडर टाइप 4 आधे मानचित्र संपत्ति सूची टेम्पलेट के साथ काम नहीं करेगा।

en: Header Align(Logo Position)?
hi_IN: शीर्षलेख संरेखण (लोगो की स्थिति)?

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
hi_IN: हेडर संरेखण का चयन करें। कृपया ध्यान दें कि टाइप 3 और 4 के लिए कोई &quot;केंद्र&quot; संरेखण नहीं है।

en: Header 3&4 Text Align?
hi_IN: शीर्षलेख 3 और 4 पाठ संरेखित?

en: Select a text alignment for header 3&4.
hi_IN: शीर्षलेख 3 और 4 के लिए एक टेक्स्ट संरेखण का चयन करें।

en: Wide Header ?
hi_IN: वाइड हेडर?

en: make the header 100%.
hi_IN: शीर्षलेख 100% बनाओ।

en: Media Header Type?
hi_IN: मीडिया हैडर टाइप?

en: Select what media header to use globally.
hi_IN: वैश्विक स्तर पर उपयोग करने के लिए मीडिया हेडर का चयन करें।

en: Global Revolution Slider
hi_IN: वैश्विक क्रांति स्लाइडर

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
hi_IN: यदि मीडिया हेडर क्रांति स्लाइडर पर सेट है, तो स्लाइडर का नाम टाइप करें और सहेजें।

en: Global Header Static Image
hi_IN: ग्लोबल हैडर स्टेटिक छवि

en: If media header is set to image, add the image below.
hi_IN: यदि मीडिया हेडर छवि पर सेट है, तो नीचे दी गई छवि जोड़ें।

en: Upload Header Image
hi_IN: शीर्षलेख छवि अपलोड करें

en: Parallax efect for image/video header media ?
hi_IN: छवि / वीडियो हेडर मीडिया के लिए लंबन प्रभाव?

en: Enable parallax efect for image/video media header.
hi_IN: छवि / वीडियो मीडिया हेडर के लिए लंबन प्रभाव सक्षम करें।

en: Header 5 - Info widget1 - icon
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 1 - आइकन

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 1 - आइकन। पूर्व: एफए एफए फोन

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 1 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Header 5 - Info widget2 - icon
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - आइकन

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - आइकन। पूर्व: एफए एफए फोन

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 1 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 1 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 2 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - आइकन

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - आइकन। पूर्व: एफए एफए फोन

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - पाठ की पहली पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
hi_IN: शीर्षलेख 5 - जानकारी विजेट 3 - पाठ की दूसरी पंक्ति

en: Show Footer ?
hi_IN: पाद लेख दिखाओ?

en: Show Footer ?
hi_IN: पाद लेख दिखाओ?

en: Show Footer Copyright Area?
hi_IN: पाद लेख कॉपीराइट क्षेत्र दिखाओ?

en: Show Footer Copyright Area?.
hi_IN: पाद लेख कॉपीराइट क्षेत्र दिखाओ?

en: Use Sticky Footer?
hi_IN: चिपचिपा पाद लेख का प्रयोग करें?

en: Use Sticky Footer?
hi_IN: चिपचिपा पाद लेख का प्रयोग करें?

en: Copyright Message
hi_IN: कॉपीराइट संदेश

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
hi_IN: यहां कॉपीराइट संदेश टाइप करें जो पाद लेख में दिखाई देगा।

en: Background for Footer
hi_IN: पाद लेख के लिए पृष्ठभूमि

en: Insert background footer image below.
hi_IN: नीचे पृष्ठभूमि पाद लेख छवि डालें।

en: Upload Background Image for Footer
hi_IN: पाद लेख के लिए पृष्ठभूमि छवि अपलोड करें

en: Repeat Footer background ?
hi_IN: पाद लेख पृष्ठभूमि दोहराएं?

en: Set repeat options for background footer image.
hi_IN: पृष्ठभूमि पाद लेख छवि के लिए दोहराना विकल्प सेट करें।

en: Wide Footer ?
hi_IN: वाइड पाद लेख?

en: make the footer 100%.
hi_IN: पाद लेख 100% बनाओ।

en: 4 equal columns
hi_IN: 4 बराबर कॉलम

en: 3 equal columns
hi_IN: 3 बराबर कॉलम

en: 2 equal columns
hi_IN: 2 बराबर कॉलम

en: 100% width column
hi_IN: 100% चौड़ाई कॉलम

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
hi_IN: 3 कॉलम: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
hi_IN: 3 कॉलम: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
hi_IN: 3 कॉलम: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
hi_IN: 2 कॉलम: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
hi_IN: 2 कॉलम: 1/3 + 2/3

en: Footer Type
hi_IN: पाद लेख प्रकार

en: Export Theme Options
hi_IN: निर्यात थीम विकल्प

en: Export Theme Options
hi_IN: निर्यात थीम विकल्प

en: Import Completed
hi_IN: आयात पूरा

en: The inserted code is not a valid one
hi_IN: डाला गया कोड मान्य नहीं है

en: Import Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प आयात करें

en: Import Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प आयात करें

en: Import
hi_IN: आयात

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
hi_IN: संपर्क पृष्ठ संपर्क क्षेत्र के लिए छवि जोड़ें। एक अच्छा डिजाइन के लिए न्यूनतम 350px चौड़ा।

en: Company name for contact page
hi_IN: संपर्क पृष्ठ के लिए कंपनी का नाम

en: company email
hi_IN: कंपनी ईमेल

en: Duplicate Email
hi_IN: डुप्लिकेट ईमेल

en: Send all contact emails to
hi_IN: सभी संपर्क ईमेल भेजें

en: Company phone number.
hi_IN: कंपनी का फोन नंबर

en: company mobile
hi_IN: कंपनी मोबाइल

en: company fax
hi_IN: कंपनी फैक्स

en: Company skype
hi_IN: कंपनी स्काइप

en: Company Address
hi_IN: कंपनी का पता

en: Type company address
hi_IN: कंपनी का पता टाइप करें

en: Contact Page - Company HQ Latitude
hi_IN: संपर्क पृष्ठ - कंपनी मुख्यालय अक्षांश

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
hi_IN: संपर्क पृष्ठ टेम्पलेट के लिए कंपनी पिन स्थान सेट करें। अक्षांश एक संख्या होना चाहिए (उदा: 40.577906)।

en: Contact Page - Company HQ Longitude
hi_IN: संपर्क पृष्ठ - कंपनी मुख्यालय रेखांश

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
hi_IN: संपर्क पृष्ठ टेम्पलेट के लिए कंपनी पिन स्थान सेट करें। रेखांश एक संख्या होना चाहिए (उदा: -74.155058)।

en: Facebook page url, with https://
hi_IN: फेसबुक पेज यूआरएल, https: // के साथ

en: Twitter page link
hi_IN: ट्विटर पेज लिंक

en: Twitter page link, with https://
hi_IN: ट्विटर पेज लिंक, https: // के साथ

en: Google+ page link, with https://
hi_IN: Google+ पृष्ठ लिंक, https: // के साथ

en:  Linkedin page link, with https://
hi_IN: लिंकडिन पेज लिंक, https: // के साथ

en: Pinterest page link, with https://
hi_IN: Pinterest पृष्ठ लिंक, https: // के साथ

en: Instagram Link
hi_IN: Instagram लिंक

en: Instagram page link, with https://
hi_IN: Https: // के साथ Instagram पृष्ठ लिंक

en: Zillow api key
hi_IN: ज़िलो एपी कुंजी

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
hi_IN: ज़िलो विजेट के लिए ज़िलो एपी कुंजी की आवश्यकता है।

en: Enable or disable Facebook login.
hi_IN: फेसबुक लॉगिन सक्षम या अक्षम करें।

en: Facebook Api key
hi_IN: फेसबुक एपी कुंजी

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
hi_IN: फेसबुक लॉगिन के लिए फेसबुक एपी कुंजी की आवश्यकता है।

en: Facebook Secret
hi_IN: फेसबुक गुप्त

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
hi_IN: फेसबुक लॉगिन के लिए फेसबुक सीक्रेट की आवश्यकता है।

en: Enable or disable Google login.
hi_IN: Google लॉगिन सक्षम या अक्षम करें।

en: Google Oauth Api
hi_IN: Google ओथ एपी

en: Google Oauth Api is required for Google Login
hi_IN: Google लॉगिन के लिए Google Oauth Api आवश्यक है

en: Google Oauth Client Secret
hi_IN: Google ओथ क्लाइंट सीक्रेट

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
hi_IN: Google लॉगिन के लिए Google OAuth क्लाइंट सीक्रेट की आवश्यकता है।

en: Google api key
hi_IN: Google एपीआई कुंजी

en: Google api key is required for Google Login.
hi_IN: Google लॉगिन के लिए Google एपीआई कुंजी की आवश्यकता है।

en: Allow login via Yahoo ?
hi_IN: याहू के माध्यम से लॉगिन की अनुमति दें?

en: Enable or disable Yahoo login.
hi_IN: याहू लॉगिन सक्षम या अक्षम करें।

en: Contact form 7 code for agent
hi_IN: एजेंट के लिए फॉर्म 7 कोड से संपर्क करें

en: Contact form 7 code for contact page
hi_IN: संपर्क पृष्ठ के लिए फॉर्म 7 कोड से संपर्क करें

en: Twitter consumer_key
hi_IN: ट्विटर उपभोक्ता_की

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
hi_IN: थीम ट्विटर विजेट के लिए ट्विटर उपभोक्ता_की आवश्यक है।

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
hi_IN: थीम ट्विटर विजेट के लिए ट्विटर उपभोक्ता गुप्त की आवश्यकता है।

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
hi_IN: थीम ट्विटर विजेट के लिए ट्विटर एक्सेस टोकन की आवश्यकता है।

en: Twitter Access Secret
hi_IN: ट्विटर एक्सेस सीक्रेट

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
hi_IN: थीम ट्विटर विजेट के लिए ट्विटर एक्सेस सीक्रेट की आवश्यकता है।

en: Twitter Cache Time
hi_IN: ट्विटर कैश समय

en: wide
hi_IN: चौड़ा

en: boxed
hi_IN: बॉक्सिंग

en: Wide or Boxed?
hi_IN: वाइड या बॉक्सिंग?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
hi_IN: विषय लेआउट चुनें: चौड़ा या बॉक्सिंग।

en: Properties List - Properties number per page
hi_IN: गुण सूची - प्रति पृष्ठ गुण संख्या

en: Set how many properties to show per page in lists.
hi_IN: सूचियों में प्रति पृष्ठ दिखाने के लिए कितने गुण सेट करें।

en: no
hi_IN: नहीं

en: yes
hi_IN: हाँ

en: Use Slider in Property Unit
hi_IN: संपत्ति इकाई में स्लाइडर का प्रयोग करें

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
hi_IN: संपत्ति इकाई में छवि स्लाइडर को सक्षम / अक्षम करें (सूचियों में उपयोग किया जाता है)।

en: Property List Type for Taxonomy pages
hi_IN: वर्गीकरण पृष्ठों के लिए संपत्ति सूची प्रकार

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
hi_IN: संपत्ति taxonomies पृष्ठों के लिए मानक या आधा नक्शा शैली का चयन करें।

en: Agent Sidebar Position
hi_IN: एजेंट साइडबार स्थिति

en: Where to show the sidebar in agent page.
hi_IN: एजेंट पेज में साइडबार कहां दिखाएं।

en: Agent page Sidebar
hi_IN: एजेंट पेज साइडबार

en: What sidebar to show in agent page.
hi_IN: एजेंट पेज में दिखाने के लिए किन साइडबार।

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / पुरालेख साइडबार स्थिति

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / संग्रह सूची के लिए साइडबार कहां दिखाएं।

en: Blog Category/Archive Sidebar
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / पुरालेख साइडबार

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / संग्रह सूची के लिए दिखाने के लिए किन साइडबार।

en: Blog Category/Archive List type
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / पुरालेख सूची प्रकार

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
hi_IN: ब्लॉग श्रेणी / पुरालेख सूची प्रकार के लिए सूची या ग्रिड शैली का चयन करें।

en: default
hi_IN: चूक

en: Use a custom property page template
hi_IN: कस्टम प्रॉपर्टी पेज टेम्पलेट का प्रयोग करें

en: Pick a custom property page template you made.
hi_IN: आपके द्वारा बनाए गए कस्टम प्रॉपर्टी पेज टेम्पलेट को चुनें।

en: Property Sidebar Position
hi_IN: संपत्ति साइडबार स्थिति

en: Where to show the sidebar in property page.
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ में साइडबार कहां दिखाएं।

en: Property page Sidebar
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ साइडबार

en: What sidebar to show in property page.
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ में दिखाने के लिए क्या साइडबार।

en: Add Agent on Sidebar
hi_IN: साइडबार पर एजेंट जोड़ें

en: Show agent and contact form on sidebar.
hi_IN: साइडबार पर एजेंट और संपर्क फ़ॉर्म दिखाएं।

en: Slider Type
hi_IN: स्लाइडर प्रकार

en: What property slider type to show on property page.
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ पर दिखाने के लिए संपत्ति स्लाइडर प्रकार क्या है।

en: Show Content as
hi_IN: के रूप में सामग्री दिखाएं

en: Select tabs or accordion style for property info.
hi_IN: संपत्ति की जानकारी के लिए टैब या accordion शैली का चयन करें।

en: Walkscore APi Key
hi_IN: Walkscore एपी कुंजी

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
hi_IN: यदि आप एपीआई नहीं जोड़ते हैं तो Walkscore जानकारी नहीं दिखाती है।

en: Show Graph on Property Page
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ पर ग्राफ दिखाएं

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
hi_IN: दिन ग्राफिक द्वारा दृश्य संख्या के प्रदर्शन को सक्षम या अक्षम करें।

en: Show Reviews on Property Page
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ पर समीक्षा दिखाएं

en: Show Reviews on Property Page.
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ पर समीक्षा दिखाएं।

en: Enable Direct Message
hi_IN: डायरेक्ट मेसेज सक्षम करें

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
hi_IN: यदि सेट किया गया है तो आपको इनबॉक्स पेज टेम्पलेट को हटाना होगा।

en: Show Contact Form on lightbox
hi_IN: लाइटबॉक्स पर संपर्क प्रपत्र दिखाएं

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
hi_IN: लाइटबॉक्स पर संपर्क फ़ॉर्म को सक्षम या अक्षम करें।

en: Crop Images on lightbox
hi_IN: लाइटबॉक्स पर फसल छवियां

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
hi_IN: छवियों का एक ही आकार होगा। यदि आपको सेट किया गया है तो आपको यह सुनिश्चित करने की आवश्यकता होगी कि छवियां एक ही आकार के हैं

en: Main Grid Width in px
hi_IN: पीएक्स में मुख्य ग्रिड चौड़ाई

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
hi_IN: यह विकल्प मुख्य सामग्री चौड़ाई को परिभाषित करता है। डिफ़ॉल्ट मान 1200 पीएक्स है

en: Content Width (In Percent)
hi_IN: सामग्री चौड़ाई (प्रतिशत में)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
hi_IN: इस विकल्प का उपयोग करके आप सामग्री की चौड़ाई को प्रतिशत में परिभाषित कर सकते हैं। साइडबार शेष मुख्य सामग्री स्थान पर कब्जा कर लेगा।

en: Content Area Internal Padding
hi_IN: सामग्री क्षेत्र आंतरिक पैडिंग

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
hi_IN: सामग्री क्षेत्र आंतरिक पैडिंग (शीर्ष, बाएं, नीचे, दाएं)

en: Content Area Background Color
hi_IN: सामग्री क्षेत्र पृष्ठभूमि रंग

en: Show Breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब दिखाएँ

en: Show Breadcrumbs?
hi_IN: ब्रेडक्रंब दिखाएँ?

en: Border Corner Radius
hi_IN: सीमा कॉर्नर त्रिज्या

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
hi_IN: यूनिट तत्वों के लिए सीमा कॉर्नर त्रिज्या, जैसे संपत्ति इकाई, एजेंट इकाई या ब्लॉग इकाई इत्यादि

en: Box Shadow on elements like property unit
hi_IN: संपत्ति इकाई जैसे तत्वों पर बॉक्स छाया

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
hi_IN: संपत्ति इकाई जैसे तत्वों पर बॉक्स छाया। छाया के लिए कोई भी टाइप करें या सीएसएस मानों को 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1) जैसे रखें

en: Currency Symbol
hi_IN: मुद्रा चिन्ह

en: Currency Label
hi_IN: मुद्रा लेबल

en: Currency Value
hi_IN: मुद्रा मूल्य

en: Currency Position
hi_IN: मुद्रा स्थिति

en: Price - thousands separator
hi_IN: मूल्य - हजारों विभाजक

en: Set the thousand separator for price numbers.
hi_IN: मूल्य संख्याओं के लिए हजार विभाजक सेट करें।

en: Currency label - will appear on front end
hi_IN: मुद्रा लेबल - सामने के अंत में दिखाई देगा

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
hi_IN: बहु मुद्रा विजेट ड्रॉपडाउन के लिए मुद्रा लेबल सेट करें।

en: Where to show the currency symbol?
hi_IN: मुद्रा प्रतीक कहां दिखाना है?

en: Set the position for the currency symbol.
hi_IN: मुद्रा प्रतीक के लिए स्थिति सेट करें।

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
hi_IN: Free.currencyconverterapi.com (प्रति दिन 1 बार) से विनिमय दरों की ऑटो लोडिंग सक्षम करें?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
hi_IN: प्रतीक अंतरराष्ट्रीय मानकों के अनुसार सेट किया जाना चाहिए। पूरी सूची यहां http://www.xe.com/iso4217.php है।

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
hi_IN: मल्टी मुद्रा विजेट के लिए मुद्राएं जोड़ें।

en: Currency
hi_IN: मुद्रा

en: Currency value compared with the base currency value.
hi_IN: मूल मुद्रा मूल्य की तुलना में मुद्रा मूल्य।

en: Show currency before or after price - in front pages
hi_IN: कीमतों के पहले या बाद में मुद्रा दिखाएं - सामने वाले पृष्ठों में

en:  click to add currency
hi_IN: मुद्रा जोड़ने के लिए क्लिक करें

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
hi_IN: फ़ाइल Google मानचित्र मौजूद नहीं है या लिखने योग्य नहीं है

en: Use file reading for pins?
hi_IN: पिन के लिए फ़ाइल पढ़ने का प्रयोग करें?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
hi_IN: पिन के लिए फ़ाइल पढ़ने का प्रयोग करें? (* 200 से अधिक लिस्टिंग के लिए अनुशंसित। फ़ाइल और mysql पढ़ने के बीच diffrences के लिए मैनुअल पढ़ें)

en: Maximum number of pins to show on the map.
hi_IN: मानचित्र पर दिखाने के लिए पिन की अधिकतम संख्या।

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
hi_IN: एक उच्च संख्या प्रतिक्रिया समय और सर्वर लोड में वृद्धि होगी। उस नंबर का उपयोग करें जो आपकी वर्तमान होस्टिंग स्थिति के लिए काम करता है। सभी पिन के लिए -1 रखो।

en: Set to Yes if you use SSL.
hi_IN: यदि आप SSL का उपयोग करते हैं तो हाँ पर सेट करें।

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
hi_IN: Google मानचित्र जावास्क्रिप्ट एपीआई v3 सही ढंग से कार्य करने के लिए एक एपीआई कुंजी की आवश्यकता है। एक एपीआई कंसोल कुंजी प्राप्त करें और थीम विकल्प में कोड पोस्ट करें। आप इसे प्राप्त कर सकते हैं

en: Starting Point Latitude
hi_IN: शुरुआती बिंदु अक्षांश

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
hi_IN: Google नक्शे के साथ वैश्विक हेडर मीडिया के लिए लागू होता है। केवल संख्याएं जोड़ें (उदा: 40.577906)।

en: Starting Point Longitude
hi_IN: शुरुआती बिंदु रेखांश

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
hi_IN: Google नक्शे के साथ वैश्विक हेडर मीडिया के लिए लागू होता है। केवल संख्याएं जोड़ें (उदा: -74.155058)।

en: Default Map zoom (1 to 20)
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मानचित्र ज़ूम (1 से 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
hi_IN: उन्नत खोज परिणामों, गुण सूची और टैक्सोनोमी पृष्ठों को छोड़कर, Google मानचित्र के साथ वैश्विक शीर्षलेख मीडिया के लिए लागू होता है।

en: Map Type
hi_IN: नक्शा प्रकार

en: The type selected applies for Google Maps header.
hi_IN: चयनित प्रकार Google मानचित्र शीर्षलेख के लिए लागू होता है।

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
hi_IN: Google नक्शे के लिए कैश का उपयोग करें? (* कैश हर 3h को नवीनीकृत करेगा)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
hi_IN: यदि हाँ पर सेट किया गया है, तो नए प्रॉपर्टी पिन प्रत्येक 3 घंटे मानचित्र पर अपडेट होंगे।

en: Use Pin Cluster on map
hi_IN: मानचित्र पर पिन क्लस्टर का प्रयोग करें

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
hi_IN: यदि हां, तो यह क्लस्टर में पास के पिनों को समूहित करता है।

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
hi_IN: क्लाउड क्लस्टर के लिए अधिकतम ज़ूम स्तर दिखाई देने के लिए

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
hi_IN: जब पिन ज़ूम यहां मान सेट से कम होता है तो पिन क्लस्टर गायब हो जाता है।

en: Enable dsIDXpress to use the map
hi_IN: मानचित्र का उपयोग करने के लिए dsIDXpress सक्षम करें

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
hi_IN: केवल तभी सक्षम करें जब आप dsIDXpres वैकल्पिक प्लगइन को सक्रिय करते हैं। विवरण के लिए सहायता देखें।

en: Geolocation Circle over map (in meters)
hi_IN: मानचित्र पर जिओलोकेशन मंडल (मीटर में)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
hi_IN: उपयोगकर्ता भौगोलिक स्थान पिन के लिए सर्कल त्रिज्या मूल्य नियंत्रित करता है। केवल संख्याएं टाइप करें (उदा: 400)।

en: Height of the Google Map when closed
hi_IN: बंद होने पर Google मानचित्र की ऊंचाई

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
hi_IN: वैश्विक शीर्षलेख मीडिया प्रकार के रूप में सेट होने पर हेडर Google मानचित्र के लिए लागू होता है।

en: Height of Google Map when open
hi_IN: खुले होने पर Google मानचित्र की ऊँचाई

en: Force Google Map at the "closed" size ?
hi_IN: &quot;बंद&quot; आकार पर Google मानचित्र को मजबूर करें?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
hi_IN: प्रॉपर्टी पेज को छोड़कर, वैश्विक हेडर मीडिया प्रकार के रूप में सेट होने पर हेडर Google मानचित्र के लिए लागू होता है।

en: Force Google Map at the full screen size ?
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन आकार पर Google मानचित्र को मजबूर करें?

en: Show Google Search over Map?
hi_IN: मानचित्र पर Google खोज दिखाएं?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
hi_IN: Google मानचित्र खोज बार को सक्षम या अक्षम करें।

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
hi_IN: Google मानचित्र के लिए शैली। शैलियों को बनाने के लिए https://snazzymaps.com/ का प्रयोग करें

en: Copy/paste below the custom map style code.
hi_IN: कस्टम मानचित्र शैली कोड के नीचे कॉपी / पेस्ट करें।

en: Main Color
hi_IN: मुखय रंग

en: Second Color
hi_IN: दूसरा रंग

en: Background Color
hi_IN: पीछे का रंग

en: Content Background Color
hi_IN: सामग्री पृष्ठभूमि रंग

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
hi_IN: ब्रेडक्रंब, मेटा और द्वितीय रेखा फ़ॉन्ट रंग

en: Font Color
hi_IN: लिपि का रंग

en: Link Color
hi_IN: लिंक रंग

en: Headings Color
hi_IN: शीर्षक रंग

en: Footer Background Color
hi_IN: पाद लेख पृष्ठभूमि रंग

en: Footer Font Color
hi_IN: पाद लेख फ़ॉन्ट रंग

en: Footer Copyright Font Color
hi_IN: पाद लेख कॉपीराइट फ़ॉन्ट रंग

en: Footer Copyright Area Background Font Color
hi_IN: पाद लेख कॉपीराइट क्षेत्र पृष्ठभूमि फ़ॉन्ट रंग

en: Boxed Content Background Color
hi_IN: बॉक्सिंग सामग्री पृष्ठभूमि रंग

en: Border Color
hi_IN: किनारे का रंग

en: Hover Button Color
hi_IN: होवर बटन रंग

en: Map Controls Background Color
hi_IN: मानचित्र नियंत्रण पृष्ठभूमि रंग

en: Map Controls Font Color
hi_IN: मानचित्र नियंत्रण फ़ॉन्ट रंग

en: Custom Css
hi_IN: कस्टम सीएसएस

en: Overwrite theme css using custom css.
hi_IN: कस्टम सीएसएस का उपयोग कर थीम सीएसएस ओवरराइट करें।

en: H1 Font
hi_IN: एच 1 फ़ॉन्ट

en: Font Family:
hi_IN: फ़ॉन्ट परिवार:

en: Font Subset:
hi_IN: फ़ॉन्ट सबसेट:

en: Font Size:
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार:

en: Line Height:
hi_IN: ऊंची लाईन:

en: Font Weight:
hi_IN: फ़ॉन्ट वजन:

en: H2 Font
hi_IN: एच 2 फ़ॉन्ट

en: H3 Font
hi_IN: एच 3 फ़ॉन्ट

en: H4 Font
hi_IN: एच 4 फ़ॉन्ट

en: H5 Font
hi_IN: एच 5 फ़ॉन्ट

en: H6 Font
hi_IN: एच 6 फ़ॉन्ट

en: Paragraph Font
hi_IN: अनुच्छेद फ़ॉन्ट

en: Menu Font
hi_IN: मेनू फ़ॉन्ट

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
hi_IN: नहीं = सबमिशन मुफ्त है। भुगतान सूची = जमा करने के लिए उपयोगकर्ता को प्रत्येक लिस्टिंग के लिए शुल्क का भुगतान करने की आवश्यकता होती है। सदस्यता = सबमिशन उपयोगकर्ता सदस्यता पैकेज पर आधारित है।

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
hi_IN: यदि हां, व्यवस्थापक मैन्युअल रूप से सामने वाले प्रत्येक संपत्ति को प्रकाशित करता है।

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
hi_IN: प्रति संपत्ति छवियों की अधिकतम संख्या (केवल फ्रंट-एंड अपलोड)। जब सबमिशन मुफ्त होता है तो काम करता है या प्रत्येक लिस्टिंग के लिए उपयोगकर्ता को शुल्क का भुगतान करने की आवश्यकता होती है

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
hi_IN: छवियों की अधिकतम संख्या कोई उपयोगकर्ता फ्रंट एंड सबमिट फॉर्म के साथ अपलोड कर सकता है। असीमित के लिए 0 का प्रयोग करें। सदस्यता मान के मामले में यह मान उपयोग नहीं किया जाता है (प्रत्येक पैकेज में अपनी अधिकतम छवि कोई सेट नहीं होगी)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
hi_IN: सैंडबॉक्स = परीक्षण एपीआई। लाइव = असली भुगतान एपीआई। एपीआई प्रकार चयन के अनुसार पेपैल और स्ट्रिप सेटिंग्स अपडेट करें।

en: The currency in which payments are processed.
hi_IN: जिस मुद्रा में भुगतान संसाधित किया जाता है।

en: Add your own currency for Wire payments.
hi_IN: वायर भुगतान के लिए अपनी खुद की मुद्रा जोड़ें।

en: Enable or disable the wire payment option.
hi_IN: वायर भुगतान विकल्प को सक्षम या अक्षम करें।

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
hi_IN: यदि तार भुगतान सक्षम है, तो नीचे दिए गए निर्देश टाइप करें।

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
hi_IN: Decimals के लिए .00 प्रारूप का उपयोग करें (उदा: 5.50)। 0 के रूप में कीमत निर्धारित मत करो!

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
hi_IN: Decimals के लिए .00 प्रारूप का उपयोग करें (उदा: 1.50)। 0 के रूप में कीमत निर्धारित मत करो!

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
hi_IN: यदि आप यह मान बदलते हैं, तो नया मान नए पंजीकृत उपयोगकर्ताओं के लिए लागू होता है। पुराना मान पुराने पंजीकृत खातों के लिए लागू होता है।

en: Option applies for each free published listing.
hi_IN: विकल्प प्रत्येक निःशुल्क प्रकाशित लिस्टिंग के लिए लागू होता है।

en: Free Membership Images - no of images per listing
hi_IN: नि: शुल्क सदस्यता छवियां - प्रति लिस्टिंग छवियों में से कोई नहीं

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
hi_IN: आप स्ट्रिप भुगतान बटन सक्षम या अक्षम कर सकते हैं।

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
hi_IN: Https://dashboard.stripe.com/login पर आपके खाते से जानकारी ली जाती है

en: You can enable or disable PayPal buttons.
hi_IN: आप पेपैल बटन को सक्षम या अक्षम कर सकते हैं।

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
hi_IN: पेपैल व्यवसाय खाता आवश्यक है। जानकारी https://developer.paypal.com/ से ली गई है। सहायता देखें।

en: Paypal Client Secret Key
hi_IN: पेपैल क्लाइंट गुप्त कुंजी

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
hi_IN: जानकारी https://developer.paypal.com/ से ली गई है सहायता देखें।

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
hi_IN: जानकारी https://www.paypal.com/ या http://sandbox.paypal.com/ से ली गई है सहायता देखें।

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
hi_IN: पेपैल एपीआई उपयोगकर्ता नाम - अप्रचलित 1.30.1 से शुरू हो रहा है

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
hi_IN: पेपैल एपीआई पासवर्ड - अप्रचलित 1.30.1 से शुरू

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
hi_IN: पेपैल एपीआई हस्ताक्षर - अप्रचलित 1.30.1 से शुरू

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
hi_IN: एकल क्रियाओं / एकल श्रेणियों के लिए नए Google मानचित्र पिन जोड़ें। गति कारण के लिए, यदि आप श्रेणियां और क्रिया नाम बदलते हैं तो आपको पिन जोड़ना होगा।

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
hi_IN: पिन पिनिना संस्करण एक ही समय में (उसी फ़ोल्डर) को मूल पिन के रूप में अपलोड किया जाना चाहिए और रेटिना फ़ाइल का नाम अंत में_2x होना चाहिए।

en: For help go here!
hi_IN: मदद के लिए यहाँ जाओ!

en: Use price Pins ?
hi_IN: मूल्य पिन का प्रयोग करें?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
hi_IN: मूल्य पिन का उपयोग करें? (मूल्य पिन के लिए सीएसएस वर्ग &quot;wpestate_marker&quot; है। प्रत्येक पिन को श्रेणी या क्रिया के नाम के साथ एक कक्षा भी प्राप्त होती है: उदाहरण के लिए &quot;wpestate_marker अपार्टमेंट बिक्री&quot;)

en: Use Full Price Pins ?
hi_IN: पूर्ण मूल्य पिन का प्रयोग करें?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
hi_IN: यदि नहीं, तो हम पहले और बाद में लेबल के बिना और इस प्रारूप में कीमतें दिखाएंगे: 5,23 मीटर या 6.83k

en: Use single Image Pin ?
hi_IN: एकल छवि पिन का प्रयोग करें?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
hi_IN: हम सभी मार्करों के लिए 1 सिंगल पिन का उपयोग करेंगे। यह विकल्प आपके मानचित्र पर लोडिंग समय कम करेगा।

en: Image size must be 44px x 48px.
hi_IN: छवि का आकार 44px x 48px होना चाहिए।

en: For category:
hi_IN: श्रेणी के लिए:

en: Image size must be 44px x 48px.
hi_IN: छवि का आकार 44px x 48px होना चाहिए।

en: Use Geo Location Search
hi_IN: भौगोलिक स्थान खोज का प्रयोग करें

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
hi_IN: यदि हां, भू-स्थान खोज आधे मानचित्र खोज फ़ील्ड के ऊपर दिखाई देगी

en: Initial area radius
hi_IN: प्रारंभिक क्षेत्र त्रिज्या

en: Minimum radius vale
hi_IN: न्यूनतम त्रिज्या vale

en: Minimum radius value
hi_IN: न्यूनतम त्रिज्या मूल्य

en: Maximum radius value
hi_IN: अधिकतम त्रिज्या मूल्य

en: Use Saved Search Feature ?
hi_IN: सहेजे गए खोज फ़ीचर का उपयोग करें?

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
hi_IN: यदि हां, तो उपयोगकर्ता अपने खोज को उन्नत खोज परिणामों से सहेज सकता है, अगर वह किसी पंजीकृत खाते से लॉग इन है।

en: daily
hi_IN: रोज

en: weekly
hi_IN: साप्ताहिक

en: Send emails
hi_IN: ईमेल भेजिए

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
hi_IN: उपयोगकर्ता द्वारा सहेजी गई खोजों से मेल खाने वाली नई प्रकाशित संपत्तियों के साथ साप्ताहिक या दैनिक ईमेल अलर्ट भेजें।

en: Advanced Search Background Color
hi_IN: उन्नत खोज पृष्ठभूमि रंग

en: Advanced Search Background color Opacity
hi_IN: उन्नत खोज पृष्ठभूमि रंग अस्पष्टता

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
hi_IN: 0-विज़िटिबल और 1 के बीच के मान - पूरी तरह से दृश्यमान

en: Advanced Search Font Color
hi_IN: उन्नत खोज फ़ॉन्ट रंग

en: Map Advanced Search Button Background Color
hi_IN: मानचित्र उन्नत खोज बटन पृष्ठभूमि रंग

en: Advanced Search Fields Font Color
hi_IN: उन्नत खोज फ़ील्ड फ़ॉन्ट रंग

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
hi_IN: उन्नत खोज के लिए कस्टम फ़ील्ड्स का उपयोग करें?

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
hi_IN: यदि हां, तो आप उपलब्ध स्पॉट्स में अपने स्वयं के कस्टम फ़ील्ड सेट कर सकते हैं। सही सेटअप के लिए मदद देखें।

en: Put Search form before the header media ?
hi_IN: शीर्षलेख मीडिया से पहले खोज फ़ॉर्म रखें?

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
hi_IN: &quot;फ्लोट फॉर्म का उपयोग करें&quot; विकल्पों के साथ काम करता है! खोज प्रकार 3 पर लागू नहीं होता है।

en: Use sticky search ?
hi_IN: चिपचिपा खोज का प्रयोग करें?

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
hi_IN: यह चिपचिपा हेडर को प्रतिस्थापित करेगा। खोज प्रकार 3 पर लागू नहीं होता है

en: Use Float Search Form ?
hi_IN: फ्लोट सर्च फॉर्म का प्रयोग करें?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
hi_IN: खोज फ़ॉर्म मीडिया हेडर पर &quot;फ़्लोटिंग&quot; है और आप स्थिति सेट करते हैं।

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
hi_IN: दूरी betwen खोज फ़ॉर्म और ब्राउज़र के शीर्ष मार्जिन: पूर्व 200px या 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
hi_IN: दूरी betwen खोज फ़ॉर्म और ब्राउज़र के शीर्ष मार्जिन: पूर्व 200px या 20%।

en: No of Search fields
hi_IN: खोज फ़ील्ड की संख्या नहीं

en: No of Search fields.
hi_IN: खोज फ़ील्ड की संख्या नहीं

en: No of Search fields per row
hi_IN: प्रति पंक्ति खोज फ़ील्ड नहीं

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
hi_IN: प्रति पंक्ति खोज फ़ील्ड नहीं (संभावित मान: 1,2,3,4)।

en: none
hi_IN: कोई नहीं

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Action Categories
hi_IN: एक्शन श्रेणियाँ

en: County State
hi_IN: काउंटी राज्य

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
hi_IN: उन्नत खोज प्रकार 6, टाइप 7, टाइप 8, टाइप 9 में टैब विकल्पों के लिए वर्गीकरण का चयन करें

en: This applies for  the search over media header.
hi_IN: यह मीडिया हेडर पर खोज के लिए लागू होता है।

en: Price SLider values for advanced search with tabs
hi_IN: टैब के साथ उन्नत खोज के लिए मूल्य स्लाइडर मूल्य

en: Price Slider Values(min/max) for
hi_IN: मूल्य स्लाइडर मान (न्यूनतम / अधिकतम) के लिए

en: Place in advanced search form
hi_IN: उन्नत खोज फ़ॉर्म में रखें

en: Search field
hi_IN: खोज क्षेत्र

en: How it will compare
hi_IN: इसकी तुलना कैसे की जाएगी

en: Label on Front end
hi_IN: फ्रंट एंड पर लेबल

en: Spot no
hi_IN: स्पॉट संख्या

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
hi_IN: * लेबल डुप्लिकेट न करें और सुनिश्चित करें कि खोज फ़ील्ड स्वयं का विरोधाभास नहीं करते हैं

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
hi_IN: * लेबल वर्गीकरण ड्रॉपडाउन फ़ील्ड के लिए आवेदन नहीं करेगा

en: Amenities and Features for Advanced Search?
hi_IN: उन्नत खोज के लिए सुविधाएं और सुविधाएं?

en: Select which features and amenities show in search.
hi_IN: खोज में कौन सी सुविधाएं और सुविधाएं दिखाएं चुनें।

en: *Hold CTRL for multiple selection
hi_IN: * एकाधिक चयन के लिए CTRL पकड़ो

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Advanced Search Type ?
hi_IN: उन्नत खोज प्रकार?

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
hi_IN: यह हेडर प्रकार पर खोज के लिए लागू होता है। जरूरी! उन्नत खोज कस्टम फ़ील्ड्स सक्षम करें - हाँ 5, टाइप 5, टाइप 6, टाइप 8, टाइप 10 और टाइप 11 के लिए। प्रकार 7 और 9 लुक टाइप 6 और 8 के साथ हां तक ​​फ्लोट फॉर्म के साथ प्राप्त किए जा सकते हैं।

en: Show Advanced Search ?
hi_IN: उन्नत खोज दिखाएं?

en: Disables or enables the display of advanced search
hi_IN: उन्नत खोज के प्रदर्शन को अक्षम या सक्षम करता है

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
hi_IN: उन्नत खोज में 0 गुणों वाले शहरों और क्षेत्रों को दिखाएं

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
hi_IN: ड्रॉपडाउन में रिक्त शहर या क्षेत्र श्रेणियों को सूचीबद्ध या अक्षम करें।

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
hi_IN: Taxonomies, श्रेणियों या अभिलेखागार में उन्नत खोज दिखाएँ

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
hi_IN: Taxonomies, श्रेणियों और अभिलेखागार में उन्नत खोज के प्रदर्शन को अक्षम या सक्षम करता है

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
hi_IN: उन्नत खोज को दिखाना जारी रखें? (* केवल टाइप 1,3 और 4 के लिए)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
hi_IN: यदि नहीं, तो शीर्ष पर उन्नत खोज डिफ़ॉल्ट रूप से बंद स्थिति में प्रदर्शित होगी।

en: Show Amenities and Features fields?
hi_IN: सुविधाएं और सुविधाएं फ़ील्ड दिखाएं?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
hi_IN: उन्नत खोज फ़ॉर्म से कौन सी विशेषताएं चुनें। * गति कारणों से, &quot;विशेषताएं चेकबॉक्स&quot; मानचित्र पर पिन फ़िल्टर नहीं करेंगे

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
hi_IN: बिस्तर, स्नानघर या कमरे के लिए ड्रॉपडाउन दिखाएं? (* केवल कस्टम फ़ील्ड्स के साथ काम करता है - हाँ)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
hi_IN: कस्टम फ़ील्ड सक्षम हैं और उन्नत खोज फ़ॉर्म से सेट हैं।

en: Show Slider for Price?
hi_IN: कीमत के लिए स्लाइडर दिखाओ?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
hi_IN: यदि नहीं, तो खोज क्षेत्र का उपयोग अभी भी खोज में किया जा सकता है और यह इनपुट प्रकार होगा।

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
hi_IN: मूल्य स्लाइडर के लिए न्यूनतम और अधिकतम मूल्य

en: Type only numbers!
hi_IN: केवल संख्या टाइप करें!

en: Custom Fields list
hi_IN: कस्टम फ़ील्ड सूची

en: Add, edit or delete property custom fields.
hi_IN: संपत्ति कस्टम फ़ील्ड जोड़ें, संपादित करें या हटाएं।

en: Fill the form in order to add a new custom field
hi_IN: नया कस्टम फ़ील्ड जोड़ने के लिए फॉर्म भरें

en: Add New Element in Features and Amenities
hi_IN: सुविधाओं और सुविधाओं में नया तत्व जोड़ें

en: Type and add a new item in features and amenities list.
hi_IN: सुविधाओं और सुविधाओं की सूची में एक नया आइटम टाइप करें और जोड़ें।

en: Features and Amenities list
hi_IN: विशेषताएं और सुविधाएं सूची

en: List of already added features and amenities
hi_IN: पहले से जोड़े गए विशेषताओं और सुविधाओं की सूची

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
hi_IN: एक नई सुविधा जोड़ने के बाद, सुनिश्चित करें कि आप इसे सदस्यता -&gt; संपत्ति सबमिशन पेज से संपत्ति सबमिशन फॉर्म का हिस्सा बनने के लिए चुनते हैं।

en: Show the Features and Amenities that are not available
hi_IN: उन सुविधाओं और सुविधाओं को दिखाएं जो उपलब्ध नहीं हैं

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
hi_IN: संपत्ति पृष्ठ पर उन सुविधाओं और सुविधाओं को दिखाएं जिन्हें चयनित नहीं किया गया है?

en:  Select the splash page type.
hi_IN: स्पलैश पेज प्रकार का चयन करें।

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
hi_IN: महत्वपूर्ण: यह देखने के लिए कि आपकी स्पलैश सेटिंग्स कैसे लागू होती हैं, टेम्पलेट &quot;स्पलैश पेज&quot; वाला एक पृष्ठ भी बनाएं

en: Splash Image
hi_IN: स्पलैश छवि

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
hi_IN: स्पलैश छवि, .png, .jpg या .gif प्रारूप

en:  Slider Images
hi_IN: स्लाइडर छवियां

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
hi_IN: स्लाइडर छवियां, .png, .jpg या .gif प्रारूप

en: Select Images
hi_IN: छवियों का चयन करें

en: Slider Transition
hi_IN: स्लाइडर संक्रमण

en: Slider Transition Period
hi_IN: स्लाइडर संक्रमण अवधि

en: Splash Video in mp4 format
hi_IN: एमपी 4 प्रारूप में वीडियो छपना

en: Splash Video in mp4 format
hi_IN: एमपी 4 प्रारूप में वीडियो छपना

en: Upload Video
hi_IN: विडियो को अॅॅपलोड करें

en: Splash Video in webm format
hi_IN: वेब प्रारूप में स्पलैश वीडियो

en: Splash Video in webm format
hi_IN: वेब प्रारूप में स्पलैश वीडियो

en: Splash Video in ogv format
hi_IN: ओजीवी प्रारूप में स्पलैश वीडियो

en: Splash Video in ogv format
hi_IN: ओजीवी प्रारूप में स्पलैश वीडियो

en: Cover Image for video
hi_IN: वीडियो के लिए कवर छवि

en: Overlay Image
hi_IN: ओवरले छवि

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
hi_IN: ओवरले छवि, .png, .jpg या .gif प्रारूप

en: Overlay Color
hi_IN: ओवरले रंग

en: Overlay Opacity
hi_IN: ओवरले अस्पष्टता

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
hi_IN: ओवरले अस्पष्टता- 0 से 1 के मान, पूर्व: 0.4

en: Splash Page Title
hi_IN: स्पलैश पेज शीर्षक

en: Splash Page Subtitle
hi_IN: स्पलैश पेज उपशीर्षक

en: Logo Link
hi_IN: लोगो लिंक

en: In case you want to send users to another page
hi_IN: यदि आप उपयोगकर्ताओं को किसी अन्य पृष्ठ पर भेजना चाहते हैं

en: Property Categories Page
hi_IN: संपत्ति श्रेणियाँ पृष्ठ

en: Property Action Category Page
hi_IN: संपत्ति कार्य श्रेणी पृष्ठ

en: Property City Page
hi_IN: संपत्ति शहर पृष्ठ

en: Property Area Page
hi_IN: संपत्ति क्षेत्र पृष्ठ

en: Property County/State Page
hi_IN: संपत्ति काउंटी / राज्य पृष्ठ

en: Agent Page
hi_IN: एजेंट पेज

en: Agent Categories Page
hi_IN: एजेंट श्रेणियाँ पृष्ठ

en: Agent Action Category Page
hi_IN: एजेंट एक्शन श्रेणी पृष्ठ

en: Agent City Page
hi_IN: एजेंट सिटी पेज

en: Agent Area Page
hi_IN: एजेंट क्षेत्र पृष्ठ

en: Agent County/State Page
hi_IN: एजेंट काउंटी / राज्य पेज

en: Agency Category Page
hi_IN: एजेंसी श्रेणी पृष्ठ

en: Agency Action Category Page
hi_IN: एजेंसी एक्शन श्रेणी पेज

en: Agency City Page
hi_IN: एजेंसी सिटी पेज

en: Agency Area Page
hi_IN: एजेंसी क्षेत्र पृष्ठ

en: Agency County/State Page
hi_IN: एजेंसी काउंटी / राज्य पेज

en: Developer Cateogory Page
hi_IN: डेवलपर कैटोगोरी पेज

en: Developer Action Category  Page
hi_IN: डेवलपर एक्शन श्रेणी पेज

en: Developer City Page
hi_IN: डेवलपर सिटी पेज

en: Developer Area Page
hi_IN: डेवलपर एरिया पेज

en: Developer County/State Page
hi_IN: डेवलपर काउंटी / राज्य पेज

en: Agency Page
hi_IN: एजेंसी पेज

en: Developer Page
hi_IN: डेवलपर पेज

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
hi_IN: आप &quot;और&quot; जैसे विशेष वर्णों का उपयोग नहीं कर सकते हैं। यूआरएल बदलने के बाद आपको कुछ मिनट इंतजार करना पड़ सकता है जब तक कि वर्डप्रेस सभी यूआरएल को बदल नहीं लेता। यदि आपके नए नाम स्वचालित रूप से अपडेट नहीं होते हैं, तो सेटिंग - परमालिंक पर जाएं और फिर &quot;पर्मलिंक्स सेटिंग्स&quot; सहेजें - विकल्प &quot;पोस्ट नाम&quot;

en: Custom link for
hi_IN: के लिए कस्टम लिंक

en: Multi Unit Label
hi_IN: मल्टी यूनिट लेबल

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
hi_IN: मल्टी यूनिट लेबल के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
hi_IN: मल्टी यूनिट लेबल (* उप इकाई के लिए)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
hi_IN: मल्टी यूनिट लेबल (* उप इकाई के लिए) के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Property Address Label
hi_IN: संपत्ति पता लेबल

en:  Custom title instead of Property Address label.
hi_IN: संपत्ति पता लेबल के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Property Features Label
hi_IN: संपत्ति की विशेषताएं लेबल

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
hi_IN: अद्यतन करें; विशेषताएं और सुविधा लेबल के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Property Description Label
hi_IN: संपत्ति विवरण लेबल

en: Custom title instead of Description label.
hi_IN: विवरण लेबल के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Property Details Label
hi_IN: संपत्ति विवरण लेबल

en: Custom title instead of Property Details label.
hi_IN: संपत्ति विवरण लेबल के बजाय कस्टम शीर्षक।

en: Property Status
hi_IN: संपत्ति की स्थिति

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
hi_IN: संपत्ति की स्थिति (* आपको नए सीएसएस कक्षाएं जोड़ने की आवश्यकता हो सकती है - कृपया सहायता फाइलें देखें)

en: type here the new status...
hi_IN: यहां नई स्थिति टाइप करें ...

en: click to add new status
hi_IN: नई स्थिति जोड़ने के लिए क्लिक करें

en: Select Properties
hi_IN: गुणों का चयन करें

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
hi_IN: स्लाइडर के लिए गुणों का चयन करें - * एकाधिक चयन के लिए CTRL दबाएं

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
hi_IN: गति के कारण हम केवल पहली 50 लिस्टिंग दिखाते हैं। यदि आप थीम स्लाइडर में अन्य लिस्टिंग जोड़ना चाहते हैं तो कृपया संपत्ति (वर्डप्रेस एडमिनिस्ट्रेशन में) पर जाएं और संपादित करें और संपत्ति विवरण टैब में &quot;थीम स्लाइडर में संपत्ति&quot; का चयन करें।

en: Number of milisecons before auto cycling an item
hi_IN: एक आइटम ऑटो साइकिल चलाने से पहले मिलीसेकन की संख्या

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
hi_IN: एक आइटम ऑटो साइक्लिंग (5000 = 5sec) से पहले मिलीसेकन की संख्या। यदि आप ऑटोस्लाइड नहीं करना चाहते हैं तो 0।

en: Design Type?
hi_IN: डिजाइन प्रकार?

en: Select the design type.
hi_IN: डिजाइन प्रकार का चयन करें।

en: Height in px (put 0 for full screen)
hi_IN: पीएक्स में ऊंचाई (पूर्ण स्क्रीन के लिए 0 डाल दें)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
hi_IN: पीएक्स में ऊंचाई (पूर्ण स्क्रीन के लिए 0 डाल दें, डिफ़ॉल्ट: 580 पीएक्स)

en: New user  notification
hi_IN: नई उपयोगकर्ता अधिसूचना

en: New user admin notification
hi_IN: नया उपयोगकर्ता व्यवस्थापक अधिसूचना

en: Purchase Activated
hi_IN: खरीद सक्रिय

en: Password Reset Request
hi_IN: पासवर्ड रीसेट अनुरोध

en: Password Reseted
hi_IN: पासवर्ड रीसेट किया गया

en: Approved Listings
hi_IN: स्वीकृत लिस्टिंग

en: New wire Transfer
hi_IN: नया तार स्थानांतरण

en: Admin - New wire Transfer
hi_IN: व्यवस्थापक - नया वायर ट्रांसफर

en: Admin - Expired Listing
hi_IN: व्यवस्थापक - कालबाह्य लिस्टिंग

en: Matching Submissions
hi_IN: मिलान सबमिशन

en: Paid Submission
hi_IN: भुगतान सबमिशन

en: Featured Submission
hi_IN: फीचर्ड सबमिशन

en: Account Downgraded
hi_IN: खाता डाउनग्रेड किया गया

en: Membership Cancelled
hi_IN: सदस्यता रद्द कर दी गई

en: Membership Expiration Warning
hi_IN: सदस्यता समाप्ति चेतावनी

en: Free Listing Expired
hi_IN: मुफ्त लिस्टिंग समाप्त हो गई

en: New Listing Submission
hi_IN: नई लिस्टिंग सबमिशन

en: Listing Edit
hi_IN: लिस्टिंग संपादित करें

en: Recurring Payment
hi_IN: आवर्ती भुगतान

en: Membership Activated
hi_IN: सदस्यता सक्रिय

en: Update Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपडेट करें

en: New Agent
hi_IN: नया एजेंट

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
hi_IN: वैश्विक चर: वेबसाइट url के रूप में% website_url, वेबसाइट नाम के रूप में% website_name, उपयोगकर्ता_मेल के रूप में% user_email, उपयोगकर्ता नाम के रूप में% उपयोगकर्ता नाम

en: Subject for
hi_IN: के लिए विषय

en: Email subject for
hi_IN: के लिए ईमेल विषय

en: Content for
hi_IN: के लिए सामग्री

en: Email content for
hi_IN: के लिए ईमेल सामग्री

en: Speed Advices
hi_IN: गति सलाह

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
hi_IN: 1. यदि आप &quot;विजुअल संगीतकार के लिए अंतिम एडॉन्स&quot; का उपयोग नहीं कर रहे हैं, तो कृपया इसे अक्षम करें या उन मॉड्यूल को अक्षम करें जिन्हें आप उपयोग नहीं करते हैं। यह आपके द्वारा लोड की जा रही जावास्क्रिप्ट फ़ाइलों के आकार को कम करेगा और साइट की गति में वृद्धि करेगा!

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
hi_IN: 2. छवियों को अनुकूलित करने के लिए EWWW छवि अनुकूलक (या WP Smush IT) प्लगइन का उपयोग करें- अनुकूलित छवियां साइट की गति को बढ़ाती हैं।

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
hi_IN: 3. क्लाउडफ्लेयर (https://www.cloudflare.com/) पर एक नि: शुल्क खाता बनाएं और इस सीडीएन का उपयोग करें।

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
hi_IN: 4. यदि आप कस्टम श्रेणियों का उपयोग कर रहे हैं तो सुनिश्चित करें कि आप थीम विकल्प -&gt; मानचित्र -&gt; पिन प्रबंधन पर कस्टम पिन छवियां जोड़ रहे हैं। यदि साइट मौजूद नहीं है, तो साइट को धीमा कर दिया जाएगा।

en: Minify css and js files
hi_IN: सीएसएस और जेएस फाइलों को छोटा करें

en: The system will use the minified versions of the css and js files
hi_IN: सिस्टम सीएसएस और जेएस फाइलों के minified संस्करणों का उपयोग करेगा

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
hi_IN: स्क्रिप्ट संस्करण निकालें - एनवाटो दिशानिर्देशों के बाद हमने इस सुविधा को हटा दिया। कृपया स्क्रिप्ट संस्करण को हटाने के लिए कैश प्लगइन का उपयोग करें।

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
hi_IN: सिस्टम शामिल होने पर स्क्रिप्ट संस्करण को हटा देगा। यह वास्तव में गति में सुधार नहीं करता है, लेकिन गति उपकरण पृष्ठों पर परीक्षण स्कोर में सुधार करता है।

en: Enable Browser Cache
hi_IN: ब्राउज़र कैश सक्षम करें

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
hi_IN: इस कोड को अपनी .httaces फ़ाइल में जोड़ें (अंत में पेस्ट कॉपी करें)। यह ब्राउज़र कैश को सक्रिय करेगा और आपकी साइट को तेज़ी से बढ़ाएगा।

en: File was generated
hi_IN: फ़ाइल जेनरेट की गई थी

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
hi_IN: पिन जनरेशन केवल तभी काम करता है जब Google मानचित्र सेटिंग में फ़ाइल पढ़ने का विकल्प हाँ पर सेट हो

en: Generate the pins
hi_IN: पिन उत्पन्न करें

en: Generate the pins for the read from file map option
hi_IN: फ़ाइल मानचित्र विकल्प से पढ़ने के लिए पिन उत्पन्न करें

en: Help and Custom
hi_IN: सहायता और कस्टम

en: Help and custom work
hi_IN: सहायता और कस्टम काम

en: For theme help please check
hi_IN: विषय सहायता के लिए कृपया जांचें

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
hi_IN: यदि आपका प्रश्न यहां नहीं है, तो कृपया http://support.wpestate.org पर जाएं, खाता बनाएं और टिकट पोस्ट करें। पंजीकरण सरल है और जैसे ही आप टिकट भेजते हैं, हमें अधिसूचित किया जाता है। हम आमतौर पर अगले 24h (सप्ताहांत को छोड़कर) में जवाब देते हैं। कृपया इस प्रणाली का उपयोग करें, न कि ईमेल। यह हमें आपके प्रश्नों का उत्तर बहुत तेज़ी से करने में मदद करेगा। धन्यवाद!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि येल्प सभी देशों के लिए काम नहीं कर रहा है। यहाँ देखें

en:  the list of countries where Yelp is available.
hi_IN: येलप उपलब्ध देशों की सूची।

en: Yelp Api  Client Id
hi_IN: याल्प एपी क्लाइंट आईडी

en: Get this detail after you signup here
hi_IN: यहां साइन अप करने के बाद यह विवरण प्राप्त करें

en: Yelp Api Client Key
hi_IN: याल्पी एपी क्लाइंट कुंजी

en: Yelp Categories
hi_IN: Yelp श्रेणियाँ

en: Yelp Categories to show on front page
hi_IN: सामने पेज पर दिखाने के लिए Yelp श्रेणियाँ

en: Yelp - no of results
hi_IN: Yelp - परिणामों में से कोई नहीं

en: Yelp - no of results
hi_IN: Yelp - परिणामों में से कोई नहीं

en: Yelp Distance Measurement Unit
hi_IN: याल्प दूरी माप इकाई

en: Use reCaptcha on register ?
hi_IN: रजिस्टर पर reCaptcha का उपयोग करें?

en: This helps preventing registration spam.
hi_IN: यह पंजीकरण स्पैम को रोकने में मदद करता है।

en: reCaptha site key
hi_IN: reCaptha साइट कुंजी

en: reCaptha secret key
hi_IN: reCaptha गुप्त कुंजी

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
hi_IN: ऑप्टिमा एक्सप्रेस प्लगइन का उपयोग करें (ihomefinder द्वारा idx प्लगइन) - आपको प्लगइन को सक्षम करने की आवश्यकता होगी?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
hi_IN: ऑप्टिमा एक्सप्रेस प्लगइन के साथ संगतता मोड सक्षम करें

en: Widget Internal Padding
hi_IN: विजेट आंतरिक पैडिंग

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
hi_IN: विजेट आंतरिक पैडिंग (शीर्ष, बाएं, नीचे, दाएं)

en: Sidebar Widget Background Color
hi_IN: साइडबार विजेट पृष्ठभूमि रंग

en: Sidebar Heading Color
hi_IN: साइडबार शीर्षक रंग

en: Sidebar Heading Background Color
hi_IN: साइडबार शीर्षक पृष्ठभूमि रंग

en: Widget Font color
hi_IN: विजेट फ़ॉन्ट रंग

en: Widget Border Size
hi_IN: विजेट सीमा आकार

en: Widget Border Color
hi_IN: विजेट सीमा रंग

en: Mobile header background color
hi_IN: मोबाइल हेडर पृष्ठभूमि रंग

en: Mobile header icon color
hi_IN: मोबाइल हेडर आइकन रंग

en: Mobile menu font color
hi_IN: मोबाइल मेनू फ़ॉन्ट रंग

en: Mobile menu hover font color
hi_IN: मोबाइल मेनू होवर फ़ॉन्ट रंग

en: Mobile menu item hover background color
hi_IN: मोबाइल मेनू आइटम होवर पृष्ठभूमि रंग

en: Mobile menu background color
hi_IN: मोबाइल मेनू पृष्ठभूमि रंग

en: Mobile menu item border color
hi_IN: मोबाइल मेनू आइटम सीमा रंग

en: Header Height
hi_IN: शीर्षलेख ऊंचाई

en: Header Height in px
hi_IN: पीएक्स में शीर्षलेख ऊँचाई

en: Sticky Header Height
hi_IN: चिपचिपा हैडर ऊंचाई

en: Sticky Header Height in px
hi_IN: पीएक्स में चिपचिपा हैडर ऊँचाई

en: Top Menu Font Size
hi_IN: शीर्ष मेनू फ़ॉन्ट आकार

en: Menu Item Font Size
hi_IN: मेनू आइटम फ़ॉन्ट का आकार

en: Border Bottom Header Height
hi_IN: सीमा नीचे शीर्षलेख ऊंचाई

en: Border Bottom Header Height in px
hi_IN: पीएक्स में सीमा नीचे शीर्षलेख ऊंचाई

en: Border Bottom Sticky Header Height
hi_IN: सीमा नीचे चिपचिपा हैडर ऊंचाई

en: Border Bottom Sticky Header Height px
hi_IN: सीमा नीचे चिपचिपा हैडर ऊंचाई पीएक्स

en: Header Border Bottom Color
hi_IN: शीर्षलेख सीमा नीचे रंग

en: Sticky Header Border Bottom Color
hi_IN: चिपचिपा हैडर सीमा नीचे रंग

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
hi_IN: शीर्ष बार पृष्ठभूमि रंग (शीर्षलेख विजेट मेनू)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
hi_IN: शीर्ष बार फ़ॉन्ट रंग (शीर्षलेख विजेट मेनू)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
hi_IN: शीर्ष मेनू और चिपचिपा मेनू पृष्ठभूमि रंग

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
hi_IN: मेनू क्षेत्र के लिए जब शीर्षलेख प्रकार 5 मुख्य रंग लागू होता है

en: Sticky Menu Font Color
hi_IN: चिपचिपा मेनू फ़ॉन्ट रंग

en: Top Menu Font Color
hi_IN: शीर्ष मेनू फ़ॉन्ट रंग

en: Top Menu Hover Font Color
hi_IN: शीर्ष मेनू होवर फ़ॉन्ट रंग

en: Top Menu Hover Background Color
hi_IN: शीर्ष मेनू होवर पृष्ठभूमि रंग

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
hi_IN: शीर्ष मेनू होवर पृष्ठभूमि रंग (* कुछ होवर प्रकारों पर लागू होता है)

en: Top Menu Hover Type
hi_IN: शीर्ष मेनू होवर प्रकार

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
hi_IN: होवर टाइप 1, 2, 5, 6 के लिए - सेटअप शीर्ष मेनू होवर फ़ॉन्ट रंग विकल्प

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
hi_IN: होवर टाइप 3, 4 - सेटअप शीर्ष मेनू होवर पृष्ठभूमि रंग विकल्प के लिए

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
hi_IN: पारदर्शी शीर्षलेख - शीर्ष मेनू फ़ॉन्ट रंग

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
hi_IN: पारदर्शी शीर्षलेख - शीर्ष मेनू होवर फ़ॉन्ट रंग

en: Menu Item Color
hi_IN: मेनू आइटम रंग

en: Menu Item hover font color
hi_IN: मेनू आइटम होवर फ़ॉन्ट रंग

en: Menu Item Back Color
hi_IN: मेनू आइटम वापस रंग

en: Menu Item  Back Color
hi_IN: मेनू आइटम वापस रंग

en: Menu Item Hover Back Color
hi_IN: मेनू आइटम होवर वापस रंग

en: Menu border color
hi_IN: मेनू सीमा रंग

en: type 1
hi_IN: श्रेणी 1

en: type 2
hi_IN: टाइप 2

en: type 3
hi_IN: टाइप 3

en: type 4
hi_IN: टाइप 4

en: Unit Card Type
hi_IN: यूनिट कार्ड का प्रकार

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
hi_IN: जब पेज साइडबार के बिना होता है तो प्रति पंक्ति संपत्ति सूची में से कोई नहीं

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
hi_IN: जब पृष्ठ साइडबार के साथ होता है तो आपके चयन के आधार पर प्रति पंक्ति सूची में से कोई भी 2 या 3 नहीं होगा

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
hi_IN: जब पेज साइडबार के बिना होता है तो प्रति पंक्ति एजेंट सूची में से कोई नहीं

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
hi_IN: जब पेज साइडबार के बिना होता है तो प्रति पंक्ति ब्लॉग लिस्टिंग नहीं

en: Property Unit/Card min height
hi_IN: संपत्ति इकाई / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई

en: Property Unit/Card min height
hi_IN: संपत्ति इकाई / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई

en: Agent Unit/Card min height
hi_IN: एजेंट इकाई / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
hi_IN: एजेंट इकाई / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई (एजेंट सूचियों और एजेंट वर्गीकरण पर काम करता है)

en: Blog Unit/Card min height
hi_IN: ब्लॉग यूनिट / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई

en: Blog Unit/Card min height
hi_IN: ब्लॉग यूनिट / कार्ड न्यूनतम ऊंचाई

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
hi_IN: संपत्ति, एजेंट और ब्लॉग यूनिट / कार्ड आंतरिक पैडिंग

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
hi_IN: संपत्ति, एजेंट और ब्लॉग यूनिट / कार्ड आंतरिक पैडिंग (शीर्ष, बाएं, नीचे, दाएं)

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
hi_IN: संपत्ति, एजेंट और ब्लॉग यूनिट / कार्ड बैकग्राउंड रंग

en: Unit border size
hi_IN: इकाई सीमा का आकार

en: Unit/Card border color
hi_IN: यूनिट / कार्ड सीमा रंग

en: Use this unit/card
hi_IN: इस इकाई / कार्ड का प्रयोग करें

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
hi_IN: यह संपत्ति इकाई निर्माता बहुत जटिल विकल्प है, जिसमें बहुत से विकल्प हैं, और इसके कारण यह सभी डिज़ाइन विचारों के लिए काम नहीं कर सकता है। हम इसे सुधारना जारी रखेंगे, लेकिन कृपया ध्यान रखें कि सीएसएस समस्याएं प्रकट हो सकती हैं और उन्हें कोड में सीएसएस नियम मैन्युअल रूप से जोड़कर हल किया जाना होगा।

en: Save Design
hi_IN: डिजाइन सहेजें

en: Show subunits section
hi_IN: सब्यूनिट्स अनुभाग दिखाएं

en: Show subunits section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में सब्यूनिट्स अनुभाग दिखाएं?

en: Show agent details section
hi_IN: एजेंट विवरण अनुभाग दिखाएं

en: Show agent details section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में एजेंट विवरण अनुभाग दिखाएं?

en: Show description section
hi_IN: विवरण खंड दिखाएं

en: Show description section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में विवरण अनुभाग दिखाएं?

en: Show address section
hi_IN: पता खंड दिखाएं

en: Show address section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में पता अनुभाग दिखाएं?

en: Show details section
hi_IN: विवरण अनुभाग दिखाएं

en: Show details section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में विवरण अनुभाग दिखाएं?

en: Show features & amenities section
hi_IN: विशेषताएं और सुविधाएं अनुभाग दिखाएं

en: Show features & amenities section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में फीचर्स और फीचर्स सेक्शन दिखाएं?

en: Show floor plans section
hi_IN: फर्श योजना अनुभाग दिखाएं

en: Show floor plans section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में फर्श योजना अनुभाग दिखाएं?

en: Show gallery section
hi_IN: गैलरी अनुभाग दिखाएं

en: Show gallery section in print page?
hi_IN: प्रिंट पेज में गैलरी अनुभाग दिखाएं?

en: Show Header in Dashboard ?
hi_IN: डैशबोर्ड में हेडर दिखाएं?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
hi_IN: डैशबोर्ड में हेडर सक्षम या अक्षम करें। हेडर हमेशा चौड़ा होगा और टाइप 1!

en: User Dashboard Menu Color
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड मेनू रंग

en: User Dashboard Menu Hover Color
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड मेनू होवर रंग

en: User Dashboard Menu Item Background Color
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड मेनू आइटम पृष्ठभूमि रंग

en: User Dashboard Menu Background
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड मेनू पृष्ठभूमि

en: User Dashboard Package Background
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड पैकेज पृष्ठभूमि

en: User Dashboard Package Color
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड पैकेज रंग

en: Dashboard Buy Package Select Background
hi_IN: डैशबोर्ड पैकेज चुनें पृष्ठभूमि चुनें

en: Dashboard Package Selected
hi_IN: डैशबोर्ड पैकेज चयनित

en: Dashboard Package Select
hi_IN: डैशबोर्ड पैकेज का चयन करें

en: Content Button Background
hi_IN: सामग्री बटन पृष्ठभूमि

en: Content Text Color
hi_IN: सामग्री पाठ रंग

en: Select the Fields for property submission.
hi_IN: संपत्ति जमा करने के लिए फ़ील्ड का चयन करें।

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
hi_IN: संपत्ति सबमिशन पेज के लिए एकाधिक फ़ील्ड का चयन करने के लिए CTRL का उपयोग करें।

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
hi_IN: संपत्ति जमा करने के लिए अनिवार्य फ़ील्ड का चयन करें।

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
hi_IN: सुनिश्चित करें कि संपत्ति सबमिशन पेज के लिए अनिवार्य फ़ील्ड सबमिट फॉर्म का हिस्सा हैं (उपरोक्त सेटिंग से प्रबंधित)। एकाधिक फ़ील्ड के लिए CTRL का चयन करें ..

en: Cache was cleared
hi_IN: कैश साफ़ कर दिया गया था

en: New Agent Added
hi_IN: नया एजेंट जोड़ा गया

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
hi_IN: % Website_url पर एक नया एजेंट जोड़ा गया था। उपयोगकर्ता नाम:% user_profile

en: Profile Update
hi_IN: प्रोफाइल अपडेट

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
hi_IN: उपयोगकर्ता ने% profile_url पर अपनी प्रोफ़ाइल अपडेट की। उपयोगकर्ता नाम:% user_profile

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
hi_IN: किसी ने अनुरोध किया है कि पासवर्ड निम्न खाते के लिए रीसेट हो:% website_url उपयोगकर्ता नाम:% उपयोगकर्ता नाम। अगर यह एक गलती थी, तो बस इस ईमेल को अनदेखा करें और कुछ भी नहीं होगा। अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए, निम्न पते पर जाएं:% reset_link, धन्यवाद!

en: Your Password was Reset
hi_IN: आपका पासवर्ड रीसेट था

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
hi_IN: खाते के लिए आपका नया पासवर्ड:% website_url: उपयोगकर्ता नाम:% उपयोगकर्ता नाम, पासवर्ड:% user_pass। अब आप अपने नए पासवर्ड से लॉगिन कर सकते हैं:% website_url

en: Your purchase was activated
hi_IN: आपकी खरीद सक्रिय थी

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url पर आपकी खरीद सक्रिय है! आपको इसे देखना चाहिए।

en: Your listing was approved
hi_IN: आपकी लिस्टिंग को मंजूरी दे दी गई थी

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ, आपकी लिस्टिंग,% property_title% website_url पर अनुमोदित किया गया था! लिस्टिंग है:% property_url। आपको इसे देखना चाहिए।

en: You ordered a new Wire Transfer
hi_IN: आपने एक नया वायर ट्रांसफर का आदेश दिया

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
hi_IN: हमें% website_url पर आपका वायर ट्रांसफर भुगतान अनुरोध प्राप्त हुआ! जितनी जल्दी हो सके संपत्ति जमा करना शुरू करने के लिए कृपया नीचे दिए गए निर्देशों का पालन करें। चालान संख्या है:% invoice_no, राशि:% total_price। निर्देश:% भुगतान_ विवरण।

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
hi_IN: किसी ने एक नया वायर ट्रांसफर का आदेश दिया

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
hi_IN: हाय वहाँ, आपको% website_url पर एक नया वायर ट्रांसफर भुगतान अनुरोध प्राप्त हुआ। चालान संख्या है:% invoice_no, राशि:% total_price। उपयोगकर्ता खरीद को सक्रिय करने के लिए भुगतान किए जाने तक प्रतीक्षा करें।

en: New User Registration
hi_IN: नया उपयोगकर्ता पंजीकरण

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
hi_IN: % Website_url पर नया उपयोगकर्ता पंजीकरण। उपयोगकर्ता नाम:% user_login_register, ई-मेल:% user_email_register

en: Your username and password on %website_url
hi_IN: % Username_url पर आपका उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url में आपका स्वागत है! अब आप नीचे दिए गए क्रेडेंशियल्स का उपयोग करके लॉगिन कर सकते हैं: उपयोगकर्ता नाम:% user_login_register पासवर्ड:% user_pass_register यदि आपको कोई समस्या है, तो कृपया मुझसे संपर्क करें। धन्यवाद!

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
hi_IN: % Website_url पर अनुमोदन के लिए प्रेषित लिस्टिंग समाप्त हो गई

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
hi_IN: हाय वहाँ, एक उपयोगकर्ता ने% website_url पर एक नई संपत्ति फिर से जमा की है! आपको इसे देखना चाहिए। यह संपत्ति शीर्षक है:% deposit_title।

en: Matching Submissions on %website_url
hi_IN: % Website_url पर मिलान सबमिशन

en: New Paid Submission on %website_url
hi_IN: % Website_url पर नया भुगतान सबमिशन

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ, आपके पास% website_url पर एक नया भुगतान जमा है! आपको इसे देखना चाहिए।

en: New Feature Upgrade on  %website_url
hi_IN: % Feature_url पर नया फ़ीचर अपग्रेड करें

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ, आपके पास% website_url पर एक नया फीचर्ड सबमिशन है! आपको इसे देखना चाहिए।

en: Account Downgraded on %website_url
hi_IN: खाता% website_url पर डाउनग्रेड किया गया

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
hi_IN: हाय वहाँ, आपने %subscription_url पर अपनी सदस्यता घटा दी है। चूंकि आपकी लिस्टिंग संख्या वास्तविक पैकेज ऑफ़र की तुलना में अधिक थी, इसलिए हमने आपकी सभी लिस्टिंग की स्थिति &quot;समाप्त हो गई&quot; पर सेट की है। आपको यह चुनने की आवश्यकता होगी कि आप कौन सी लिस्टिंग जीना चाहते हैं और उन्हें अनुमोदन के लिए फिर से भेजें। धन्यवाद!

en: Membership Cancelled on %website_url
hi_IN: सदस्यता% website_url पर रद्द की गई

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url पर आपकी सदस्यता रद्द कर दी गई थी क्योंकि यह समाप्त हो गया था या व्यापारी से आवर्ती भुगतान संसाधित नहीं किया गया था। आपकी सभी लिस्टिंग अब हमारे आगंतुकों के लिए दृश्यमान नहीं हैं बल्कि आपके खाते में रहती हैं। धन्यवाद।

en: Membership Expiration Warning on %website_url
hi_IN: सदस्यता समाप्ति% website_url पर चेतावनी

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url पर आपकी सदस्यता 3 दिनों में समाप्त हो जाएगी। कृपया सुनिश्चित करें कि आप अपनी सदस्यता को नवीनीकृत करते हैं या आपके पास ऑटो नवीनीकरण के लिए पर्याप्त धनराशि है।

en: Membership Activated on %website_url
hi_IN: सदस्यता% website_url पर सक्रिय

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url पर आपकी नई सदस्यता सक्रिय है! आपको इसे देखना चाहिए।

en: Free Listing expired on %website_url
hi_IN: नि: शुल्क लिस्टिंग% website_url पर समाप्त हो गई

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
hi_IN: हाय वहाँ,% website_url पर आपकी निःशुल्क लिस्टिंग में से एक &quot;कालबाह्य&quot; है। लिस्टिंग% expired_listing_url है। धन्यवाद!

en: New Listing Submission on %website_url
hi_IN: % Website_url पर नई लिस्टिंग सबमिशन

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
hi_IN: हाय वहाँ, एक उपयोगकर्ता ने% website_url पर एक नई संपत्ति जमा की है! आपको इसे देखना चाहिए। यह संपत्ति शीर्षक% new_listing_title है!

en: Listing Edited on %website_url
hi_IN: लिस्टिंग% website_url पर संपादित

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
hi_IN: हाय वहाँ, एक उपयोगकर्ता ने% list_url पर अपनी लिस्टिंग में से एक संपादित किया है! आपको इसे देखना चाहिए। संपत्ति का नाम है:% संपादन_listing_title!

en: Recurring Payment on %website_url
hi_IN: आवर्ती भुगतान% website_url पर

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
hi_IN: हाय वहाँ, हमने% account_url पर सदस्यता के लिए% Merchant पर अपना खाता चार्ज किया है! आपको इसे देखना चाहिए।

en: Read more
hi_IN: और पढो

en: Updating Plugin: %s
hi_IN: प्लगइन अपडेट कर रहा है: %s

en: Return to the Dashboard
hi_IN: डाइश्बोर्ड पर वापस आएं

en: The following plugin was activated successfully:
hi_IN: निम्नलिखित प्लगइन सफलतापूर्वक सक्रिय किया गया था:

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
hi_IN: प्लगइन सक्रिय नहीं है। इस विषय के लिए %s का उच्च संस्करण आवश्यक है। कृपया प्लगइन अपडेट करें।

en: Dismiss this notice
hi_IN: इस नोटिस को खारिज करें

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
hi_IN: इंस्टॉल, अपडेट या सक्रिय करने के लिए एक या अधिक आवश्यक या अनुशंसित प्लगइन्स हैं।

en: Please contact the administrator of this site for help.
hi_IN: सहायता के लिए कृपया इस साइट के व्यवस्थापक से संपर्क करें।

en: Update Required
hi_IN: अपडेट की आवश्यकता

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
hi_IN: रिमोट प्लगइन पैकेज में वांछित स्लग के साथ एक फ़ोल्डर नहीं है और नामकरण काम नहीं किया है।

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
hi_IN: कृपया प्लगइन प्रदाता से संपर्क करें और उन्हें WordPress प्लगइन के अनुसार अपनी प्लगइन पैकेज करने के लिए कहें।

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
hi_IN: रिमोट प्लगइन पैकेज में एक से अधिक फाइलें होती हैं, लेकिन फ़ाइलों को किसी फ़ोल्डर में पैक नहीं किया जाता है।

en: Required
hi_IN: अपेक्षित

en: Recommended
hi_IN: सिफारिश की

en: WordPress Repository
hi_IN: वर्डप्रेस रिपोजिटरी

en: External Source
hi_IN: वाह्य स्रोत

en: Pre-Packaged
hi_IN: पहले से पैक किया

en: Not Installed
hi_IN: स्थापित नहीं है

en: Installed But Not Activated
hi_IN: स्थापित लेकिन सक्रिय नहीं है

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Required Update not Available
hi_IN: आवश्यक अद्यतन उपलब्ध नहीं है

en: Requires Update
hi_IN: अद्यतन की आवश्यकता है

en: Update recommended
hi_IN: अद्यतन करने की अनुशंषा की जाती है

en: Installed version:
hi_IN: स्थापित संस्करण:

en: Minimum required version:
hi_IN: न्यूनतम आवश्यक संस्करण:

en: Available version:
hi_IN: उपलब्ध संस्करण:

en: No plugins to install, update or activate.
hi_IN: स्थापित करने, अपडेट करने या सक्रिय करने के लिए कोई प्लगइन्स नहीं।

en: Plugin
hi_IN: लगाना

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: Version
hi_IN: संस्करण

en: Upgrade message from the plugin author:
hi_IN: प्लगइन लेखक से संदेश अपग्रेड करें:

en: Install
hi_IN: इंस्टॉल करें

en: Update
hi_IN: अद्यतन करें

en: Activate
hi_IN: सक्रिय

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
hi_IN: स्थापित करने के लिए कोई प्लगइन्स नहीं चुना गया था। कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
hi_IN: अपडेट करने के लिए कोई प्लगइन्स नहीं चुना गया था। कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No plugins are available to be installed at this time.
hi_IN: इस समय स्थापित करने के लिए कोई प्लगइन्स उपलब्ध नहीं है।

en: No plugins are available to be updated at this time.
hi_IN: इस समय अपडेट करने के लिए कोई प्लगइन्स उपलब्ध नहीं है।

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
hi_IN: सक्रिय होने के लिए कोई प्लगइन्स नहीं चुना गया था। कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No plugins are available to be activated at this time.
hi_IN: इस समय सक्रिय होने के लिए कोई प्लगइन्स उपलब्ध नहीं है।

en: Plugin activation failed.
hi_IN: प्लगइन सक्रियण विफल रहा।

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
hi_IN: स्थापना और सक्रियण प्रक्रिया शुरू हो रही है। कुछ प्रक्रियाओं में इस प्रक्रिया में कुछ समय लग सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: Show Details
hi_IN: प्रदर्शन का विवरण

en: Hide Details
hi_IN: जानकारी छिपाएँ

en: All installations and activations have been completed.
hi_IN: सभी प्रतिष्ठानों और सक्रियणों को पूरा कर लिया गया है।

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
hi_IN: स्थापना प्रक्रिया शुरू हो रही है। कुछ प्रक्रियाओं में इस प्रक्रिया में कुछ समय लग सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: All installations have been completed.
hi_IN: सभी प्रतिष्ठानों को पूरा कर लिया गया है।

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
hi_IN: आपका खाता अनुमोदन के लिए लंबित हैं। व्यवस्थापक को स्वीकृति देने के लिए कृपया प्रतीक्षा करें।

en: Your account is disabled.
hi_IN: आपका खाता अक्षम है।

en: Photo
hi_IN: तस्वीर

en: Upload your profile photo.
hi_IN: अपनी प्रोफाइल फोटो अपलोड करें।

en: Upload  profile image.
hi_IN: प्रोफाइल छवि अपलोड करें।

en: *minimum 500px x 500px
hi_IN: * न्यूनतम 500px x 500px

en: User Details
hi_IN: उपभोक्ता का विवरण

en: Add your contact information.
hi_IN: अपनी संपर्क जानकारी जोड़ें।

en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: Last Name
hi_IN: अंतिम नाम

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Add your social media information.
hi_IN: अपनी सोशल मीडिया जानकारी जोड़ें।

en: Facebook Url
hi_IN: फेसबुक युआरएल

en: Twitter Url
hi_IN: ट्विटर यूआरएल

en: Linkedin Url
hi_IN: लिंक्डइन यूआरएल

en: Instagram Url
hi_IN: Instagram यूआरएल

en: Pinterest Url
hi_IN: Pinterest यूआरएल

en: Website Url (without http)
hi_IN: वेबसाइट यूआरएल (http के बिना)

en: Agent Area/Categories
hi_IN: एजेंट क्षेत्र / श्रेणियाँ

en: What kind of listings do you handle?
hi_IN: आप किस प्रकार की लिस्टिंग संभालते हैं?

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Action Category
hi_IN: एक्शन श्रेणी

en: Agent Custom Data
hi_IN: एजेंट कस्टम डेटा

en: Any custom parameters for agent
hi_IN: एजेंट के लिए कोई कस्टम पैरामीटर

en: User Param 1
hi_IN: उपयोगकर्ता पैराम 1

en: Location
hi_IN: स्थान

en: In what area are your properties
hi_IN: आपकी संपत्ति किस क्षेत्र में है

en: Add some information about yourself.
hi_IN: अपने बारे में कुछ जानकारी जोड़ें।

en: Title/Position
hi_IN: शीर्षक स्थिति

en: About Me
hi_IN: मेरे बारे में

en: Update profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपडेट करें

en: Delete profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल हटाएं

en: Agent Details
hi_IN: एजेंट विवरण

en: Agent Username
hi_IN: एजेंट उपयोगकर्ता नाम

en: Username:
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम:

en: is not editable
hi_IN: संपादन योग्य नहीं है

en: Agent Password
hi_IN: एजेंट पासवर्ड

en: Re-type Password
hi_IN: पासवर्ड फिर से लिखें

en: Member of
hi_IN: का सदस्य

en: Parameter Label
hi_IN: पैरामीटर लेबल

en: Parameter Value
hi_IN: पैरामीटर मूल्य

en: Add New Agent
hi_IN: नया एजेंट जोड़ें

en: Advanced Search
hi_IN: उन्नत खोज

en: SEARCH PROPERTIES
hi_IN: खोज संपत्तियां

en: Search State, City or Area
hi_IN: राज्य, शहर या क्षेत्र खोजें

en: Advanced Search
hi_IN: उन्नत खोज

en: Search Properties
hi_IN: खोज गुण

en: Radius:
hi_IN: त्रिज्या:

en: We found
hi_IN: हमें मिला

en: results.
hi_IN: परिणाम है।

en: Do you want to load the results now ?
hi_IN: क्या आप अब परिणाम लोड करना चाहते हैं?

en: See first results here
hi_IN: यहां पहले परिणाम देखें

en: we found
hi_IN: हमें मिला

en: results
hi_IN: परिणाम

en: We don't have any agents yet!
hi_IN: हमारे पास अभी तक कोई एजेंट नहीं है!

en: Our Agents
hi_IN: हमारे एजेंट

en: All
hi_IN: सब

en: Load More Properties
hi_IN: अधिक गुण लोड करें

en: Agency Reviews
hi_IN: एजेंसी समीक्षा

en: of
hi_IN: का

en: Posted on
hi_IN: पर प्रविष्ट किया

en: Reviews
hi_IN: समीक्षा

en: Update Review
hi_IN: समीक्षा अद्यतन करें

en: pending approval
hi_IN: लंबित अनुमोदन

en: Write a Review
hi_IN: एक समीक्षा लिखे

en: Your Rating & Review
hi_IN: आपकी रेटिंग और समीक्षा

en: Review Title
hi_IN: शीर्षक की समीक्षा करें

en: Your Review
hi_IN: आपकी समीक्षा

en: Edit Review
hi_IN: समीक्षा संपादित करें

en: Submit Review
hi_IN: समीक्षा जमा करें

en: You need to
hi_IN: आपको

en: login
hi_IN: लॉग इन करें

en: in order to post a review
hi_IN: एक समीक्षा पोस्ट करने के लिए

en: listing
hi_IN: सूची

en: My details
hi_IN: मेरा विवरण

en: Member of:
hi_IN: का सदस्य:

en: About Me
hi_IN: मेरे बारे में

en: Contact Us
hi_IN: हमसे संपर्क करें

en: Contact Me
hi_IN: मुझसे संपर्क करो

en: Schedule a showing?
hi_IN: एक शो निर्धारित करें?

en: Day
hi_IN: दिन

en: Time
hi_IN: पहर

en: Send Email
hi_IN: ईमेल भेजें

en: Send Private Message
hi_IN: निजी संदेश भेजें

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
hi_IN: आप अपने उपयोगकर्ता खाते में &quot;इनबॉक्स&quot; पृष्ठ से निजी संदेशों का जवाब दे सकते हैं।

en: My Listings
hi_IN: मेरी लिस्टिंग

en: Agent Reviews
hi_IN: एजेंट समीक्षा

en: Contact me
hi_IN: मुझसे संपर्क करो

en: Your search results
hi_IN: आपके खोज परिणाम

en: Continue Reading
hi_IN: पढ़ना जारी रखें

en: Home
hi_IN: होम

en: Archives
hi_IN: अभिलेखागार

en: Change Password
hi_IN: पासवर्ड बदलें

en: *After you change the password you will have to login again.
hi_IN: * पासवर्ड बदलने के बाद आपको फिर से लॉगिन करना होगा।

en: Old Password
hi_IN: पुराना पासवर्ड

en: New Password
hi_IN: नया पासवर्ड

en: Confirm New Password
hi_IN: नए पासवर्ड की पुष्टि करें

en: Reset Password
hi_IN: पासवर्ड रीसेट

en: Compare
hi_IN: तुलना

en: user id:
hi_IN: यूज़र आईडी:

en: Delete Agent
hi_IN: एजेंट हटाएं

en: Are you sure you wish to delete
hi_IN: क्या आप वाकई हटाना चाहते हैं

en: Expired
hi_IN: समय सीमा समाप्त

en: Waiting for approval
hi_IN: अनुमोदन के लिए प्रतीक्षा

en: by
hi_IN: द्वारा

en: Featured
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: expires on
hi_IN: पर समय सीमा समाप्त

en: Listed in
hi_IN: में सूचीबद्ध

en: Edit property
hi_IN: संपत्ति संपादित करें

en: Delete property
hi_IN: संपत्ति हटाएं

en: Floor Plans
hi_IN: मंजिल की योजना

en: Views Stats
hi_IN: दृश्य आँकड़े

en: Item has 0 views
hi_IN: आइटम में 0 विचार हैं

en: Resend for approval
hi_IN: अनुमोदन के लिए पुनः भेजें

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
hi_IN: फीचर्ड के रूप में सेट करें, * फीचर्ड के रूप में सेट की गई सूची आपके पैकेज से घटा दी गई है

en: Submission Fee
hi_IN: जमा शुल्क

en: Featured Fee
hi_IN: फीचर्ड शुल्क

en: Total Fee
hi_IN: कुल शुल्क

en: Pay with Paypal
hi_IN: पेपैल के साथ भुगतान करें

en: Wire Transfer
hi_IN: तार स्थानांतरण

en: Featured  Fee
hi_IN: फीचर्ड शुल्क

en: Upgrade to featured
hi_IN: फीचर्ड में अपग्रेड करें

en: Total number of views:
hi_IN: विचारों की कुल संख्या:

en: Developer Reviews
hi_IN: डेवलपर समीक्षा

en: Size:
hi_IN: आकार:

en: Lot Size:
hi_IN: बहुत आकार:

en: Property Rooms:
hi_IN: संपत्ति के कमरे:

en: Property Bedrooms:
hi_IN: संपत्ति बेडरूम:

en: Property Bathrooms:
hi_IN: संपत्ति बाथरूम:

en: Property Status:
hi_IN: संपत्ति की स्थिति:

en: Property Status
hi_IN: संपत्ति की स्थिति

en: Property Keyword:
hi_IN: संपत्ति कुंजीशब्द:

en: keyword
hi_IN: कीवर्ड

en: full info
hi_IN: पूरी जानकारी

en: map
hi_IN: नक्शा

en: Featured Property
hi_IN: प्रदर्शित संपत्ति

en: discover more
hi_IN: और ढूंढें

en: Use the form below to contact us!
hi_IN: हमसे संपर्क करने के लिए नीचे के फ़ॉर्म का उपयोग करें!

en: Type your message...
hi_IN: अपना संदेश टाइप करें...

en: Send
hi_IN: भेजना

en: SAVE CHANGES
hi_IN: परिवर्तनों को सुरक्षित करें

en: ADD PROPERTY
hi_IN: संपत्ति जोड़ें

en: click to enable zoom
hi_IN: ज़ूम सक्षम करने के लिए क्लिक करें

en: Searching...
hi_IN: खोज कर...

en: View
hi_IN: राय

en: Roadmap
hi_IN: रोडमैप

en: Satellite
hi_IN: उपग्रह

en: Hybrid
hi_IN: संकर

en: Terrain
hi_IN: इलाक़ा

en: My Location
hi_IN: मेरा स्थान

en: Prev
hi_IN: पिछला

en: Next
hi_IN: आगामी

en: Google Maps Search
hi_IN: Google मानचित्र खोज

en: Search Parameters:
hi_IN: खोज पैरामीटर्स:

en: Save this Search?
hi_IN: इस खोज को बचाओ?

en: Search name
hi_IN: खोज नाम

en: Save Search
hi_IN: खोज संग्रहित करें

en: Login
hi_IN: लॉग इन करें

en: Properties listed in
hi_IN: में सूचीबद्ध गुण

en: Website:
hi_IN: वेबसाइट:

en: We Speak:
hi_IN: हमने बोला:

en: Opening Hours:
hi_IN: खुलने का समय:

en: License:
hi_IN: लाइसेंस:

en: Our Taxes:
hi_IN: हमारे कर:

en: Want to find out more?
hi_IN: क्या अधिक खोजना चाहते हैं?

en: Publish Listing with Feature
hi_IN: फ़ीचर के साथ लिस्टिंग प्रकाशित करें

en: One Time
hi_IN: एक बार

en: Recurring
hi_IN: आवर्ती

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Image Gallery
hi_IN: छवि गैलरी

en: Sign into your account
hi_IN: अपने अकाउंट में साइन इन करें

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Password
hi_IN: पारण शब्द

en: or
hi_IN: या

en: Login with Facebook
hi_IN: फेसबुक में जाये

en: Login with Google
hi_IN: Google के साथ लॉगिन करें

en: Login with Yahoo
hi_IN: याहू के साथ लॉगिन करें

en: Create an account
hi_IN: खाता बनाएं

en: Retype Password
hi_IN: पासवर्ड फिर से लिखें

en: Select User Type
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रकार का चयन करें

en: I agree with
hi_IN: मैं सहमत हूं

en: terms & conditions
hi_IN: नियम एवं शर्तें

en: A password will be e-mailed to you
hi_IN: आपको एक पासवर्ड भेज दिया जाएगा

en: Register
hi_IN: रजिस्टर

en: Enter Your Email Address
hi_IN: अपना ईमेल पता दर्ज करें

en: Register here!
hi_IN: यहां रजिस्टर करें!

en: Forgot Password?
hi_IN: पासवर्ड भूल गए?

en: Back to Login
hi_IN: लॉगिन पर वापस जाएं

en: Return to Login
hi_IN: लॉगिन पर लौटें

en: See all
hi_IN: सभी देखें

en: photos
hi_IN: तस्वीरें

en: new message
hi_IN: नया संदेश

en: Conversation started by you
hi_IN: आपके द्वारा वार्तालाप शुरू हुआ

en: From
hi_IN: से

en: Subject
hi_IN: विषय

en: reply to message
hi_IN: संदेश का जवाब

en: delete message
hi_IN: संदेश को हटाएं

en: From:
hi_IN: से:

en: Send Reply
hi_IN: उत्तर भेजें

en: Agent list
hi_IN: एजेंट सूची

en: Need an account? Register here!
hi_IN: एक खाता चाहिए? यहां रजिस्टर करें!

en: Other units in
hi_IN: में अन्य इकाइयां

en: Available Units
hi_IN: उपलब्ध इकाइयां

en: Category:
hi_IN: वर्ग:

en: Rooms:
hi_IN: कमरे:

en: Baths:
hi_IN: स्नान:

en: Size:
hi_IN: आकार:

en: Sort by
hi_IN: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें

en: Price High to Low
hi_IN: उच्च से कम मूल्य

en: Price Low to High
hi_IN: कीमतों का उतार - चढ़ाव

en: Newest first
hi_IN: नवीनतम पहले

en: Oldest first
hi_IN: सबसे पुराना पहले

en: Bedrooms High to Low
hi_IN: बेडरूम उच्च से कम

en: Bedrooms Low to high
hi_IN: बेडरूम कम से कम

en: Bathrooms High to Low
hi_IN: कम से कम बाथरूम

en: Bathrooms Low to high
hi_IN: बाथरूम कम से कम

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
hi_IN: इस समय इस पृष्ठ पर कोई गुण सूचीबद्ध नहीं है। बाद में पुन: प्रयास करें।

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
hi_IN: इस समय इस पृष्ठ पर कोई एजेंट सूचीबद्ध नहीं है। बाद में पुन: प्रयास करें।

en: Load More Listings
hi_IN: अधिक लिस्टिंग लोड करें

en: Agents in
hi_IN: में एजेंट

en: Agencies in
hi_IN: एजेंसियां

en: Developers in
hi_IN: डेवलपर्स में

en: Other Agents
hi_IN: अन्य एजेंट

en: View results
hi_IN: परिणाम देखें

en: Property Details
hi_IN: संपत्ति ब्यौरा

en: Amenities and Features
hi_IN: सुविधाएं और सुविधाएं

en: Virtual Tour
hi_IN: आभासी यात्रा

en: What's Nearby
hi_IN: पास क्या है

en: Page Views Statistics
hi_IN: पृष्ठ दृश्य सांख्यिकी

en: Property Reviews
hi_IN: संपत्ति समीक्षा

en: Rooms:
hi_IN: कमरे:

en: Baths:
hi_IN: स्नान:

en: Category:
hi_IN: वर्ग:

en: beds
hi_IN: बेड

en: details
hi_IN: विवरण

en: Size
hi_IN: आकार

en: Related Posts
hi_IN: संबंधित पोस्ट

en: delete search
hi_IN: खोज हटाएं

en: Add Listing
hi_IN: लिस्टिंग जोड़ें

en: cancel stripe subscription
hi_IN: पट्टी सदस्यता रद्द करें

en: See Available Packages and Payment Methods
hi_IN: उपलब्ध पैकेज और भुगतान विधियां देखें

en: Packages Available
hi_IN: पैकेज उपलब्ध हैं

en: Unlimited
hi_IN: असीमित

en: listings
hi_IN: लिस्टिंग

en: Images / per listing
hi_IN: छवियां / प्रति लिस्टिंग

en: Switch to this package
hi_IN: इस पैकेज पर स्विच करें

en: Payment Method
hi_IN: भुगतान का तरीका

en: make payment recurring
hi_IN: आवर्ती भुगतान करें

en: days
hi_IN: दिन

en: weeks
hi_IN: सप्ताह

en: months
hi_IN: महीने

en: year
hi_IN: साल

en: years
hi_IN: वर्षों

en: Calendar
hi_IN: कैलेंडर

en: Agency Details
hi_IN: एजेंसी विवरण

en: Agency Name
hi_IN: एजेंसी का नाम

en: Taxes
hi_IN: करों

en: Opening Hours
hi_IN: खुलने का समय

en: Languages
hi_IN: बोली

en: License
hi_IN: लाइसेंस

en: Agency Area/Categories
hi_IN: एजेंसी क्षेत्र / श्रेणियाँ

en: Agency Location
hi_IN: एजेंसी स्थान

en: Add some information about your agency.
hi_IN: अपनी एजेंसी के बारे में कुछ जानकारी जोड़ें।

en: Place Pin with Agency Address
hi_IN: एजेंसी पते के साथ पिन रखें

en: View public profile
hi_IN: सार्वजनिक प्रोफ़ाइल देखें

en: Developer Details
hi_IN: डेवलपर विवरण

en: Developer Name
hi_IN: डेवलपर का नाम

en: Developer Area/Categories
hi_IN: डेवलपर क्षेत्र / श्रेणियाँ

en: Developer Location
hi_IN: डेवलपर स्थान

en: Add some information about you.
hi_IN: आपके बारे में कुछ जानकारी जोड़ें।

en: Place Pin with Developer Address
hi_IN: डेवलपर पता के साथ पिन रखें

en: Select what features and amenities apply for your property.
hi_IN: चुनें कि आपकी संपत्ति के लिए कौन सी सुविधाएं और सुविधाएं लागू होती हैं।

en: Select Categories
hi_IN: श्रेणियाँ का चयन करें

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
hi_IN: किसी श्रेणी का चयन करने से उपयोगकर्ताओं को खोज परिणामों में आपको संपत्ति मिलना आसान हो जाएगा।

en: Listed In
hi_IN: में सूचीबद्ध

en: Property Description
hi_IN: संपत्ति विवरण

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
hi_IN: यह विवरण पहले पृष्ठ में दिखाई देगा। इसे एक संक्षिप्त अवलोकन के रूप में रखते हुए इसे पढ़ने में आसान बनाता है।

en: *Title (mandatory)
hi_IN: * शीर्षक (अनिवार्य)

en: Property Description & Price
hi_IN: संपत्ति विवरण और मूल्य

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
hi_IN: कीमत जोड़ने से उपयोगकर्ताओं को खोज परिणामों में आपकी संपत्ति मिलना आसान हो जाएगा।

en: (only numbers)
hi_IN: (केवल संख्याएं)

en: After Price Label (ex: "/month")
hi_IN: मूल्य लेबल के बाद (उदा: &quot;/ माह&quot;)

en: Before Price Label (ex: "from ")
hi_IN: मूल्य लेबल से पहले (उदा: &quot;से&quot;)

en: Listing Details
hi_IN: सूची विवरण

en: Add a little more info about your property.
hi_IN: अपनी संपत्ति के बारे में थोड़ा और जानकारी जोड़ें।

en: Size in
hi_IN: आकार में

en:  (*only numbers)
hi_IN: (* केवल संख्याएं)

en: Lot Size in
hi_IN: बहुत आकार में

en: Rooms (*only numbers)
hi_IN: कमरे (* केवल संख्याएं)

en: Bedrooms (*only numbers)
hi_IN: बेडरूम (* केवल संख्याएं)

en: Bathrooms (*only numbers)
hi_IN: बाथरूम (* केवल संख्याएं)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
hi_IN: मालिक / एजेंट नोट्स (* सामने के अंत में दिखाई नहीं दे रहे हैं)

en: Select Energy Class
hi_IN: ऊर्जा वर्ग का चयन करें

en: Some energy class description
hi_IN: कुछ ऊर्जा वर्ग विवरण

en: Select Energy Class (EU regulation)
hi_IN: ऊर्जा वर्ग का चयन करें (ईयू विनियमन)

en: Energy Index in kWh/m2a
hi_IN: केडब्ल्यूएच / एम 2 ए में ऊर्जा सूचकांक

en: Make this listing featured from property list.
hi_IN: इस लिस्टिंग को संपत्ति सूची से दिखाएं।

en: Listing Media
hi_IN: लिस्टिंग मीडिया

en: You can select multiple images to upload at one time.
hi_IN: आप एक बार में अपलोड करने के लिए एकाधिक छवियों का चयन कर सकते हैं।

en: Select Media
hi_IN: मीडिया का चयन करें

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
hi_IN: * वैध सबमिशन के लिए कम से कम 1 छवि की आवश्यकता है। न्यूनतम आकार 500/500 पीएक्स है।

en:  You can upload maximum %s images
hi_IN: आप अधिकतम %s छवियां अपलोड कर सकते हैं

en: ** Double click on the image to select featured.
hi_IN: ** विशेषताओं का चयन करने के लिए छवि पर डबल क्लिक करें।

en: *** Change images order with Drag & Drop.
hi_IN: *** खींचें और ड्रॉप के साथ छवियों के क्रम बदलें।

en: **** PDF files upload supported as well.
hi_IN: **** पीडीएफ फाइलें भी समर्थित हैं।

en: ***** Images might take longer to be processed.
hi_IN: ***** छवियों को संसाधित करने में अधिक समय लग सकता है।

en: manage floorplans
hi_IN: फर्शप्लान का प्रबंधन करें

en: Listing Location
hi_IN: लिस्टिंग स्थान

en: Use the button to save your property location on the map as well.
hi_IN: मानचित्र पर अपनी संपत्ति स्थान को सहेजने के लिए बटन का भी उपयोग करें।

en: *Address
hi_IN: * पता

en: Enter address
hi_IN: पता लिखिए

en: Enter city
hi_IN: शहर दर्ज करें

en: Neighborhood
hi_IN: आस - पड़ोस

en: Zip
hi_IN: ज़िप

en: Country
hi_IN: देश

en: Place Pin with Property Address
hi_IN: संपत्ति पता के साथ पिन रखें

en: Latitude (for Google Maps)
hi_IN: अक्षांश (Google मानचित्र के लिए)

en: Longitude (for Google Maps)
hi_IN: देशांतर (Google मानचित्र के लिए)

en: Enable Google Street View
hi_IN: Google सड़क दृश्य सक्षम करें

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
hi_IN: Google स्ट्रीट व्यू - कैमरा कोण (0 से 360 तक का मान)

en: Slider Option
hi_IN: स्लाइडर विकल्प

en: Slider type
hi_IN: स्लाइडर प्रकार

en: Select Property Status
hi_IN: संपत्ति की स्थिति का चयन करें

en: Highlight your property.
hi_IN: अपनी संपत्ति को हाइलाइट करें।

en: normal
hi_IN: साधारण

en: Subunits
hi_IN: सब यूनिटों

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
hi_IN: प्रकाशित करें कि आप प्रकाशित संपत्तियों से उपनिवेश के रूप में कौन से गुण दिखाना चाहते हैं।

en: Enable
hi_IN: सक्षम करें

en: Select Subunits From the list:
hi_IN: सूची से सब्यूनिट्स का चयन करें:

en: Video Option
hi_IN: वीडियो विकल्प

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
hi_IN: Vimeo या youtube url से केवल वीडियो आईडी जोड़ें।

en: Video from
hi_IN: से वीडियो

en: Embed Video id:
hi_IN: वीडियो आईडी एम्बेड करें:

en: Paid submission
hi_IN: भुगतान जमा

en: This is a paid submission.
hi_IN: यह एक भुगतान सबमिशन है।

en: Price:
hi_IN: मूल्य:

en: Featured (extra):
hi_IN: फीचर्ड (अतिरिक्त):

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
hi_IN: अपनी संपत्ति वीडियो टूर के आईफ्रेम कोड को कॉपी / पेस्ट करें।

en: Virtual Tour:
hi_IN: आभासी यात्रा:
