wpresidence - en to id_ID translation catalogue (1871 entries)

en:  (*only numbers)
id_ID: (* hanya angka)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
id_ID: Judul kustom, bukan label Multi Unit (* untuk sub unit).

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
id_ID: Judul khusus, bukan label Multi Unit.

en:  Custom title instead of Property Address label.
id_ID: Judul khusus, bukan label Alamat Properti.

en:  Featured Payment
id_ID: Pembayaran Unggulan

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
id_ID: Jika pertanyaan Anda tidak ada di sini, silakan kunjungi http://support.wpestate.org, buat akun dan posting tiket. Pendaftarannya sederhana dan segera setelah Anda mengirim tiket, kami diberi tahu. Kami biasanya menjawab dalam 24 jam berikutnya (kecuali akhir pekan). Silakan gunakan sistem ini dan bukan email. Ini akan membantu kami menjawab pertanyaan Anda lebih cepat. Terima kasih!

en:  Linkedin page link, with https://
id_ID: Tautan halaman Linkedin, dengan https: //

en:  Order in listing page
id_ID: Memesan di halaman daftar

en:  Select the splash page type.
id_ID: Pilih jenis halaman splash.

en:  Slider Images
id_ID: Gambar Slider

en:  click to add currency
id_ID: klik untuk menambahkan mata uang

en:  click to add field
id_ID: klik untuk menambahkan bidang

en:  days ago
id_ID: beberapa hari yang lalu

en:  equal with
id_ID: sama dengan

en:  has
id_ID: punya

en:  hours ago
id_ID: beberapa jam yang lalu

en:  in
id_ID: di

en:  minutes ago
id_ID: beberapa menit yang lalu

en:  on
id_ID: di

en:  package on
id_ID: paket di

en:  seconds ago
id_ID: beberapa detik lalu

en:  similar with
id_ID: serupa dengan

en:  the list of countries where Yelp is available.
id_ID: daftar negara tempat Yelp tersedia.

en: %s (Invalid)
id_ID:  %s (Tidak Valid)

en: %s (Pending)
id_ID:  %s (Tertunda)

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
id_ID:  %sAktifkan plugin Envato Market %s untuk mendapatkan pembaruan untuk item ThemeForest dan CodeCanyon Anda.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
id_ID:  %sInstall plugin Envato Market %s untuk mendapatkan pembaruan untuk item ThemeForest dan CodeCanyon Anda.

en: &laquo; Older Comments
id_ID: &quot; Komentar lama

en: (only numbers)
id_ID: (hanya angka)

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
id_ID: * Setidaknya 1 gambar diperlukan untuk pengiriman yang valid. Ukuran minimum adalah 500/500 piksel.

en: ** Double click on the image to select featured.
id_ID: ** Klik dua kali pada gambar untuk memilih unggulan.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
id_ID: *** Ubah urutan gambar dengan Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
id_ID: **** Unggah file PDF juga didukung.

en: ***** Images might take longer to be processed.
id_ID: ***** Gambar mungkin membutuhkan waktu lebih lama untuk diproses.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
id_ID: *** Harap dipahami bahwa kami tidak dapat menambahkan kontrol warna di sini untuk semua elemen &amp; detail tema. Melakukan itu akan menghasilkan antarmuka yang penuh sesak dan tidak berguna. Detail kecil ini harus diatasi melalui kode css khusus

en: *Address
id_ID: *Alamat

en: *After you change the password you will have to login again.
id_ID: * Setelah Anda mengubah kata sandi, Anda harus masuk lagi.

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
id_ID: * Jangan menduplikasi label dan pastikan bidang pencarian tidak bertentangan dengan dirinya

en: *Hold CTRL for multiple selection
id_ID: * Tahan CTRL untuk seleksi ganda

en: *Hold CTRL for multiple selection.
id_ID: * Tahan CTRL untuk seleksi ganda.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
id_ID: * Label tidak akan berlaku untuk bidang tarik-turun taksonomi

en: *Title (mandatory)
id_ID: * Judul (wajib)

en: *minimum 500px x 500px
id_ID: * minimum 500px x 500px

en: 1. Description
id_ID: 1. Deskripsi

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
id_ID: 1. Jika Anda TIDAK menggunakan &quot;Ultimate Addons for Visual Composer&quot;, nonaktifkan atau matikan modul yang tidak Anda gunakan. Ini akan mengurangi ukuran file javascript yang Anda muat dan meningkatkan kecepatan situs!

en: 100% width column
id_ID: Kolom lebar 100%

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
id_ID: 2 kolom: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
id_ID: 2 kolom: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
id_ID: 2 kolom sama

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
id_ID: 2. Gunakan plugin EWWW Image Optimizer (atau WP Smush IT) untuk mengoptimalkan gambar yang dioptimalkan gambar untuk meningkatkan kecepatan situs.

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
id_ID: 3 kolom: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
id_ID: 3 kolom: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
id_ID: 3 kolom: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
id_ID: 3 kolom sama

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
id_ID: 3. Buat akun gratis di Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) dan gunakan CDN ini.

en: 3. Location
id_ID: 3. Lokasi

en: 4 equal columns
id_ID: 4 kolom yang sama

en: 4. Details
id_ID: 4. Detail

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
id_ID: 4. Jika Anda menggunakan kategori khusus, pastikan Anda menambahkan gambar pin khusus pada Opsi Tema -&gt; Peta -&gt; Pengelolaan Pin. Situs ini akan lambat jika perlu mencari gambar yang tidak ada.

en: 5. Amenities
id_ID: 5. Fasilitas

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
id_ID: <span class="meta-nav">←</span> Posting lama

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
id_ID: Angka yang tinggi akan meningkatkan waktu respons dan beban server. Gunakan nomor yang berfungsi untuk situasi hosting Anda saat ini. Masukan -1 untuk semua pin.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
id_ID: Agen baru ditambahkan pada %site_url. Nama pengguna:% user_profile

en: A new password was sent via email!
id_ID: Kata sandi baru telah dikirim melalui email!

en: A password will be e-mailed to you
id_ID: sebuah kata sandi akan di kirim lewat email kepada Anda

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
id_ID: Seorang pengguna memperbarui profilnya di% website_url. Nama pengguna:% user_profile

en: ADD PROPERTY
id_ID: TAMBAHKAN PROPERTI

en: About Me
id_ID: Tentang saya

en: About Me
id_ID: Tentang saya

en: About Us
id_ID: Tentang kami

en: Account Downgraded
id_ID: Akun Ditingkatkan

en: Account Downgraded on %website_url
id_ID: Akun Ditingkatkan pada %site_url

en: Action Categories
id_ID: Kategori Aksi

en: Action Category
id_ID: Kategori Aksi

en: Activate
id_ID: Mengaktifkan

en: Active
id_ID: Aktif

en: Active Life
id_ID: Kehidupan Aktif

en: Add Agent on Sidebar
id_ID: Tambahkan Agen di Sidebar

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
id_ID: Tambahkan Mata Uang untuk Widget Mata Uang Banyak.

en: Add Custom Field
id_ID: Tambahkan Bidang Khusus

en: Add Listing
id_ID: Tambahkan Daftar

en: Add New Agent
id_ID: Tambahkan Agen Baru

en: Add New Custom Field
id_ID: Tambahkan Bidang Kustom Baru

en: Add New Element in Features and Amenities
id_ID: Tambahkan Elemen Baru di Fitur dan Fasilitas

en: Add New Page
id_ID: Tambahkan Halaman Baru

en: Add New Property
id_ID: Tambahkan Properti Baru

en: Add a little more info about your property.
id_ID: Tambahkan sedikit info lebih lanjut tentang properti Anda.

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
id_ID: Tambahkan hanya ID video dari vimeo atau url youtube.

en: Add logo margin top number.
id_ID: Tambahkan nomor atas margin logo.

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
id_ID: Tambahkan pin Google Maps baru untuk aksi &amp; kategori gabungan (contoh: &#39;apartemen dalam penjualan&#39;)

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
id_ID: Tambahkan pin Google Maps baru untuk tindakan tunggal / kategori tunggal.

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
id_ID: Tambahkan pin Google Maps baru untuk tindakan tunggal / kategori tunggal. Untuk alasan kecepatan, Anda HARUS menambahkan pin jika Anda mengubah kategori dan nama tindakan.

en: Add some information about you.
id_ID: Tambahkan beberapa informasi tentang Anda.

en: Add some information about your agency.
id_ID: Tambahkan beberapa informasi tentang agensi Anda.

en: Add some information about yourself.
id_ID: Tambahkan beberapa informasi tentang diri Anda.

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
id_ID: Tambahkan gambar untuk area kontak halaman kontak. Minim 350px lebar untuk desain yang bagus.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
id_ID: Tambahkan kode ini di file .httaces Anda (salin tempel di bagian akhir). Ini akan mengaktifkan cache browser dan mempercepat situs Anda.

en: Add your contact information.
id_ID: Tambahkan informasi kontak Anda.

en: Add your own currency for Wire payments.
id_ID: Tambahkan mata uang Anda sendiri untuk pembayaran Wire.

en: Add your social media information.
id_ID: Tambahkan informasi media sosial Anda.

en: Add, edit or delete property custom fields.
id_ID: Tambahkan, edit, atau hapus bidang khusus properti.

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
id_ID: Menambahkan harga akan memudahkan pengguna untuk menemukan properti Anda dalam hasil pencarian.

en: Address
id_ID: Alamat

en: Admin - Expired Listing
id_ID: Admin - Daftar Kedaluwarsa

en: Admin - New wire Transfer
id_ID: Admin - Transfer kawat baru

en: Admin Should approve the reviews
id_ID: Admin Harus menyetujui ulasan

en: Adress:
id_ID: Alamat:

en: Advanced
id_ID: Maju

en: Advanced Search
id_ID: Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search
id_ID: Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Background Color
id_ID: Warna Background Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Background color Opacity
id_ID: Pencarian Lanjutan Opacity warna latar belakang

en: Advanced Search Colors
id_ID: Warna Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Fields Font Color
id_ID: Pencarian Tingkat Lanjut Font Warna

en: Advanced Search Font Color
id_ID: Warna Font Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Form
id_ID: Formulir Pencarian Lanjutan

en: Advanced Search Settings
id_ID: Pengaturan Pencarian Lanjut

en: Advanced Search Type ?
id_ID: Jenis Pencarian Tingkat Lanjut?

en: Afghanistan
id_ID: Afganistan

en: After Price Label (ex: "/month")
id_ID: Label Harga Setelah (mis: &quot;/ bulan&quot;)

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
id_ID: Setelah menambahkan fitur baru, pastikan Anda memilihnya untuk menjadi bagian dari formulir pengajuan properti dari Keanggotaan -&gt; Halaman Pengajuan Properti.

en: Agencies in
id_ID: Agensi di

en: Agency
id_ID: Agen

en: Agency Action Category Page
id_ID: Laman Kategori Aksi Agensi

en: Agency Area Page
id_ID: Halaman Area Agensi

en: Agency Area/Categories
id_ID: Area / Kategori Agensi

en: Agency Category Page
id_ID: Halaman Kategori Agensi

en: Agency City Page
id_ID: Halaman Kota Agensi

en: Agency County/State Page
id_ID: Agency County / Negara Bagian

en: Agency Details
id_ID: Detail Agensi

en: Agency Location
id_ID: Lokasi Agensi

en: Agency Name
id_ID: nama agensi

en: Agency Page
id_ID: Halaman Agensi

en: Agency Reviews
id_ID: Tinjauan Agensi

en: Agent
id_ID: Agen

en: Agent Action Category Page
id_ID: Kategori Kategori Aksi Agen

en: Agent Area Page
id_ID: Halaman Area Agen

en: Agent Area/Categories
id_ID: Area / Kategori Agen

en: Agent Categories Page
id_ID: Kategori Agen Halaman

en: Agent City Page
id_ID: Halaman Kota Agen

en: Agent County/State Page
id_ID: Agen County / Negara Bagian

en: Agent Custom Data
id_ID: Data Khusus Agen

en: Agent Details
id_ID: Detail Agen

en: Agent Page
id_ID: Halaman Agen

en: Agent Password
id_ID: Kata Sandi Agen

en: Agent Reviews
id_ID: Ulasan Agen

en: Agent Sidebar Position
id_ID: Posisi Sidebar Agen

en: Agent Unit/Card min height
id_ID: Tinggi unit agen / kartu min

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
id_ID: Tinggi unit Agen / Kartu (berfungsi pada daftar agen dan taksonomi agen)

en: Agent Username
id_ID: Nama Pengguna Agen

en: Agent custom data
id_ID: Data khusus agen

en: Agent list
id_ID: Daftar agen

en: Agent need a first & last name
id_ID: Agen membutuhkan nama depan &amp; belakang

en: Agent page Sidebar
id_ID: Bilah sisi laman agen

en: Agent profile edited
id_ID: Profil agen diedit

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
id_ID: Agen ditambahkan ... Anda akan dialihkan ke daftar agen Anda ...

en: Agents in
id_ID: Agen di

en: Algeria
id_ID: Aljazair

en: All
id_ID: Semua

en: All Actions
id_ID: Semua Tindakan

en: All Areas
id_ID: Semua area

en: All Cities
id_ID: Semua Kota

en: All Counties/States
id_ID: Semua Negara / Negara

en: All Countries
id_ID: Semua negara

en: All Types
id_ID: Semua jenis

en: All installations and activations have been completed.
id_ID: Semua instalasi dan aktivasi telah selesai.

en: All installations have been completed.
id_ID: Semua instalasi telah selesai.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
id_ID: Semua plugin terpasang dan berhasil diaktifkan.  %s

en: Allow login via Facebook ?
id_ID: Izinkan login melalui Facebook?

en: Allow login via Google ?
id_ID: Izinkan masuk melalui Google?

en: Allow login via Yahoo ?
id_ID: Izinkan login via Yahoo?

en: Allow login via Yahoo ?
id_ID: Izinkan login via Yahoo?

en: Allowed Files
id_ID: File yang Diizinkan

en: Amenities and Features
id_ID: Fasilitas dan Fitur

en: Amenities and Features for Advanced Search?
id_ID: Fasilitas dan Fitur untuk Pencarian Lebih Lanjut?

en: American Samoa
id_ID: Samoa Amerika

en: Amount Financed:
id_ID: Jumlah yang dibiayai:

en: Amount:
id_ID: Jumlah:

en: An email with the generated password was sent!
id_ID: Email dengan kata sandi yang dihasilkan telah dikirim!

en: Annual cost of Loan:
id_ID: Biaya Pinjaman tahunan:

en: Antarctica
id_ID: Antartika

en: Antigua and Barbuda
id_ID: Antigua dan Barbuda

en: Any
id_ID: Apa saja

en: Any custom parameters for agent
id_ID: Parameter khusus apa pun untuk agen

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Apperance Options
id_ID: Opsi Penampilan

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
id_ID: Berlaku untuk media header global dengan google maps, kecuali hasil pencarian lanjutan, daftar properti dan halaman taksonomi.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
id_ID: Berlaku untuk media header global dengan google maps. Tambahkan hanya angka (contoh: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
id_ID: Berlaku untuk media header global dengan google maps. Tambahkan hanya angka (mis: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
id_ID: Berlaku untuk header google maps ketika diatur sebagai jenis media header global, kecuali halaman properti.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
id_ID: Berlaku untuk header google maps ketika diatur sebagai jenis media header global.

en: Approved Listings
id_ID: Daftar yang Disetujui

en: Archives
id_ID: Arsip

en: Are you sure you want to delete this?
id_ID: apa kamu yakin ingin menghapus ini?

en: Are you sure you wish to delete
id_ID: Anda yakin ingin menghapusnya

en: Are you sure you wish to delete?
id_ID: Anda yakin ingin menghapus?

en: Area
id_ID: Daerah

en: Arts & Entertainment
id_ID: Seni &amp; Hiburan

en: Automotive
id_ID: Otomotif

en: Available Units
id_ID: Unit Tersedia

en: Available version:
id_ID: Versi yang tersedia:

en: Back to Login
id_ID: Kembali untuk masuk

en: Background Color
id_ID: Warna latar belakang

en: Background for Footer
id_ID: Latar belakang untuk Footer

en: Bahamas
id_ID: Bahama

en: Bathrooms
id_ID: Kamar mandi

en: Bathrooms (*only numbers)
id_ID: Kamar mandi (* hanya angka)

en: Bathrooms High to Low
id_ID: Kamar mandi tinggi ke rendah

en: Bathrooms Low to high
id_ID: Kamar mandi Rendah ke tinggi

en: Baths:
id_ID: Mandi:

en: Baths:
id_ID: Mandi:

en: Beauty & Spas
id_ID: Kecantikan &amp; Spa

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
id_ID: Karena itu, properti atau kategori mungkin tidak langsung muncul di situs Anda.

en: Bedrooms
id_ID: Kamar tidur

en: Bedrooms (*only numbers)
id_ID: Kamar Tidur (* hanya angka)

en: Bedrooms High to Low
id_ID: Kamar Tidur Tinggi ke Rendah

en: Bedrooms Low to high
id_ID: Kamar Tidur Rendah ke tinggi

en: Before Price Label (ex: "from ")
id_ID: Label Harga Sebelum (mis: &quot;dari&quot;)

en: Billing Type
id_ID: Jenis Penagihan

en: Blog Archives
id_ID: Arsip Blog

en: Blog Category/Archive List type
id_ID: Jenis Kategori / Jenis Arsip Blog

en: Blog Category/Archive Sidebar
id_ID: Kategori Blog / Bilah Sisi Arsip

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
id_ID: Kategori Blog / Posisi Sidebar Arsip

en: Blog Unit/Card min height
id_ID: Jumlah minimum Unit Blog / Kartu

en: Blog Unit/Card min height
id_ID: Jumlah minimum Unit Blog / Kartu

en: Border Bottom Header Height
id_ID: Tinggi Header Perbatasan Bawah

en: Border Bottom Header Height in px
id_ID: Tinggi Header Perbatasan Bawah dalam px

en: Border Color
id_ID: Warna Perbatasan

en: Border Corner Radius
id_ID: Radius Sudut Perbatasan

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
id_ID: Border Corner Radius untuk elemen unit, seperti unit properti, unit agen atau unit blog dll

en: Bosnia and Herzegowina
id_ID: Bosnia dan Herzegovina

en: Bouvet Island
id_ID: Pulau Bouvet

en: Box Shadow on elements like property unit
id_ID: Kotak Bayangan pada elemen seperti unit properti

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
id_ID: Kotak Bayangan pada elemen seperti unit properti. Ketik tidak ada untuk bayangan atau letakkan nilai css seperti 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Boxed Content Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Konten Kotak

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
id_ID: Breadcrumbs, Meta dan Font Warna Baris Kedua

en: British Indian Ocean Territory
id_ID: Wilayah Samudra Hindia Inggris

en: Buy new license
id_ID: Beli lisensi baru

en: CSS Classes (optional)
id_ID: Kelas CSS (opsional)

en: Cache was cleared
id_ID: Cache dihapus

en: Calendar
id_ID: Kalender

en: Cambodia
id_ID: Kamboja

en: Cameroon
id_ID: Kamerun

en: Can\t create user with this credentials
id_ID: Tidak dapat membuat pengguna dengan kredensial ini

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Cancel
id_ID: Membatalkan

en: Cancel Reply
id_ID: Batalkan balasan

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category Archives: %s
id_ID: Arsip Kategori: %s

en: Category:
id_ID: Kategori:

en: Category:
id_ID: Kategori:

en: Cayman Islands
id_ID: Pulau cayman

en: Central African Republic
id_ID: Republik Afrika Tengah

en: Change Colors
id_ID: Ubah Warna

en: Change Password
id_ID: Ganti kata sandi

en: Change log
id_ID: Ubah log

en: Cheatin&#8217; huh?
id_ID: Cheatin &#39;ya?

en: Chile
id_ID: Chili

en: China
id_ID: Cina

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
id_ID: Pilih tata letak tema: lebar atau kotak.

en: Christmas Island
id_ID: Pulau Natal

en: City
id_ID: Kota

en: Clear theme cache after demo import is complete!
id_ID: Hapus cache tema setelah impor demo selesai!

en: Close Street View
id_ID: Tutup Street View

en: Cocos (Keeling) Islands
id_ID: Kepulauan Cocos (Keeling)

en: Colombia
id_ID: Kolumbia

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Comment navigation
id_ID: Navigasi komentar

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar ditutup.

en: Comoros
id_ID: Komoro

en: Company Address
id_ID: Alamat perusahaan

en: Company Name
id_ID: Nama Perusahaan

en: Company name for contact page
id_ID: Nama perusahaan untuk halaman kontak

en: Company phone number.
id_ID: Nomor telepon perusahaan.

en: Company skype
id_ID: Perusahaan skype

en: Compare
id_ID: Membandingkan

en: Compare Listings
id_ID: Bandingkan Daftar

en: Confirm New Password
id_ID: Konfirmasi password baru

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
id_ID: Konfirmasikan permintaan ACCOUNT DELETION Anda! Mengeklik tombol di bawah ini akan menghapus akun dan data Anda. Ini berarti Anda tidak lagi dapat masuk ke akun Anda dan mengakses informasi akun Anda: Profil Saya, Properti Saya, Kotak Masuk, Penelusuran Tersimpan, dan Pesan. Operasi ini TIDAK DAPAT DITOLAK!

en: Congo
id_ID: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
id_ID: Kongo, Republik Demokratik

en: Connecting to Paypal! Please wait...
id_ID: Menghubungkan ke Paypal! Mohon tunggu...

en: Contact 7 Settings
id_ID: Hubungi 7 Pengaturan

en: Contact Me
id_ID: Hubungi saya

en: Contact Page - Company HQ Latitude
id_ID: Halaman Kontak - Perusahaan HQ Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
id_ID: Halaman Kontak - Batasan HQ Perusahaan

en: Contact Page Details
id_ID: Detail Halaman Kontak

en: Contact Us
id_ID: Hubungi kami

en: Contact form 7 code for agent
id_ID: Formulir kontak 7 kode untuk agen

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
id_ID: Formulir kontak 7 kode untuk agen (mis: [kontak-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;hubungi saya&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
id_ID: Kontak formulir 7 kode untuk halaman kontak

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
id_ID: Formulir kontak 7 kode untuk template halaman kontak (mis: [kontak-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;hubungi saya&quot;])

en: Contact me
id_ID: Hubungi saya

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
id_ID: Gaya Wadah (* tetapkan gaya khusus untuk penampung menu mega saja:. Ex: posisi latar belakang, pengulangan latar belakang)

en: Content Area Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Area Konten

en: Content Area Internal Padding
id_ID: Area Konten Padding Internal

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
id_ID: Area Konten Padding Internal (atas, kiri, bawah, kanan)

en: Content Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Konten

en: Content Button Background
id_ID: Latar Belakang Tombol Konten

en: Content Text Color
id_ID: Konten Warna Teks

en: Content Width (In Percent)
id_ID: Lebar Konten (Dalam Persen)

en: Content for
id_ID: Konten untuk

en: Continue
id_ID: Terus

en: Continue Reading
id_ID: Lanjutkan membaca

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
id_ID: Mengontrol nilai radius lingkaran untuk pin geolokasi pengguna. Ketik saja angka (mis: 400).

en: Conversation started by you
id_ID: Percakapan dimulai oleh Anda

en: Cook Islands
id_ID: Kepulauan Cook

en: Copy/paste below the custom map style code.
id_ID: Salin / tempel di bawah kode gaya peta khusus.

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
id_ID: Salin / tempel kode iframe tur video properti Anda.

en: Copyright Message
id_ID: Pesan Hak Cipta

en: Costa Rica
id_ID: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
id_ID: Pantai Gading

en: Country
id_ID: Negara

en: Country
id_ID: Negara

en: County / State
id_ID: County / Negara

en: County State
id_ID: Negara Bagian

en: County, City or Area is
id_ID: County, City atau Area adalah

en: Cover Image for video
id_ID: Tutup Gambar untuk video

en: Create an account
id_ID: Buat sebuah akun

en: Croatia (Hrvatska)
id_ID: Kroasia (Hrvatska)

en: Crop Images on lightbox
id_ID: Pangkas Gambar di lightbox

en: Cuba
id_ID: Kuba

en: Currency
id_ID: Mata uang

en: Currency For Paid Submission
id_ID: Mata Uang Untuk Pengiriman Berbayar

en: Currency Label
id_ID: Label Mata Uang

en: Currency Position
id_ID: Posisi Mata Uang

en: Currency Symbol
id_ID: Simbol Mata Uang

en: Currency Value
id_ID: Nilai Mata Uang

en: Currency label - will appear on front end
id_ID: Label mata uang - akan muncul di bagian depan

en: Currency symbol
id_ID: Simbol mata uang

en: Currency value compared with the base currency value.
id_ID: Nilai mata uang dibandingkan dengan nilai mata uang dasar.

en: Current Version:
id_ID: Versi sekarang:

en: Custom CSS
id_ID: CSS Khusus

en: Custom Colors
id_ID: Warna Khusus

en: Custom Colors Settings
id_ID: Pengaturan Warna Kustom

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
id_ID: Simbol Mata Uang Kustom - * pilih dari daftar di atas setelah Anda menambahkannya.

en: Custom Fields
id_ID: Bidang Khusus

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
id_ID: Bidang Kustom diaktifkan dan diatur dari Formulir Pencarian Lanjutan.

en: Custom Fields list
id_ID: Daftar Bidang Kustom

en: Custom Fonts
id_ID: Font Kustom

en: Custom link for
id_ID: Tautan khusus untuk

en: Custom title instead of Description label.
id_ID: Judul khusus, bukan label Deskripsi.

en: Custom title instead of Property Details label.
id_ID: Judul khusus, bukan label Detail Properti.

en: Cyprus
id_ID: Siprus

en: Czech Republic
id_ID: Republik Ceko

en: Daily Archives: %s
id_ID: Arsip Harian: %s

en: Dashboard Buy Package Select Background
id_ID: Paket Beli Dashboard Pilih Latar Belakang

en: Dashboard Package Select
id_ID: Pilih Paket Dashboard

en: Dashboard Package Selected
id_ID: Paket Dasbor Terpilih

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
id_ID: Dashboard Top Bar Kiri Widget Area

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
id_ID: Dashboard Top Bar, Widget Tepat

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Day
id_ID: Hari

en: Default Map zoom (1 to 20)
id_ID: Zoom Peta Default (1 hingga 20)

en: Delete Agent
id_ID: Hapus Agen

en: Delete profile
id_ID: Hapus profil

en: Delete property
id_ID: Hapus properti

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Design
id_ID: Desain

en: Design Type?
id_ID: Jenis Desain?

en: Developer
id_ID: Pengembang

en: Developer Action Category  Page
id_ID: Laman Kategori Aksi Pengembang

en: Developer Area Page
id_ID: Halaman Area Pengembang

en: Developer Area/Categories
id_ID: Area / Kategori Pengembang

en: Developer Cateogory Page
id_ID: Laman Cateogory Pengembang

en: Developer City Page
id_ID: Halaman Kota Pengembang

en: Developer County/State Page
id_ID: Pengembang County / Negara Bagian

en: Developer Details
id_ID: Detail Pengembang

en: Developer Location
id_ID: Lokasi Pengembang

en: Developer Name
id_ID: Nama Pengembang

en: Developer Page
id_ID: Halaman Pengembang

en: Developer Reviews
id_ID: Ulasan Pengembang

en: Developers in
id_ID: Pengembang di

en: Direct payment instructions
id_ID: Instruksi pembayaran langsung

en: Disable Agent
id_ID: Nonaktifkan Agen

en: Disable Listing
id_ID: Nonaktifkan Cantuman

en: Disabled
id_ID: Cacat

en: Disables or enables the display of advanced search
id_ID: Menonaktifkan atau mengaktifkan tampilan pencarian lanjutan

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
id_ID: Menonaktifkan atau memungkinkan tampilan pencarian lanjutan dalam taksonomi, kategori dan arsip

en: Dismiss this notice
id_ID: Singkirkan pemberitahuan ini

en: Display user roles dropdown in register forms
id_ID: Menampilkan dropdown peran pengguna dalam formulir pendaftaran

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
id_ID: Jarak antara search form dan margin atas browser: Ex 200px atau 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
id_ID: Jarak antara form pencarian dan margin atas browser: Ex 200px atau 20%.

en: Do you want to load the results now ?
id_ID: Apakah Anda ingin memuat hasilnya sekarang?

en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

en: Documents
id_ID: Dokumen

en: Dominica
id_ID: Dominika

en: Dominican Republic
id_ID: Republik Dominika

en: Draw border right on mega menu column?
id_ID: Draw border tepat di mega menu column?

en: Dropdown values
id_ID: Nilai dropdown

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
id_ID: Nilai dropdown dipisahkan oleh &quot;,&quot; (hanya untuk jenis bidang dropdown)

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
id_ID: Karena alasan kecepatan, kami hanya menampilkan 50 cantuman pertama di sini. Jika Anda ingin menambahkan cantuman lain ke dalam penggeser tema, silakan pergi dan edit properti (di admin wordpress) dan pilih &quot;Properti di Penggeser tema&quot; di tab Detail Properti.

en: Duplicate Email
id_ID: Email Duplikat

en: East Timor
id_ID: Timor Timur

en: Ecuador
id_ID: Ekuador

en: Edit Agent
id_ID: Edit Agen

en: Edit Menu Item
id_ID: Edit Item Menu

en: Edit Payment Details
id_ID: Edit Rincian Pembayaran

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
id_ID: Edit tautan teks Properti, Agen, Agen, dan Pengembang

en: Edit Review
id_ID: Edit Ulasan

en: Edit property
id_ID: Edit properti

en: Education
id_ID: pendidikan

en: Egypt
id_ID: Mesir

en: Email
id_ID: E-mail

en: Email Management
id_ID: Manajemen Email

en: Email already exists.  Please choose a new one.
id_ID: Email sudah ada. Silakan pilih yang baru.

en: Email content for
id_ID: Konten email untuk

en: Email field is empty!
id_ID: Bidang email kosong!

en: Email subject for
id_ID: Subjek email untuk

en: Email:
id_ID: E-mail:

en: Embed Video Id
id_ID: Sematkan ID Video

en: Embed Video Type
id_ID: Sematkan Jenis Video

en: Embed Video id:
id_ID: Sematkan ID Video:

en: Embed Virtual Tour
id_ID: Sematkan Virtual Tour

en: Enable
id_ID: Memungkinkan

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan penggeser gambar di unit properti (digunakan dalam daftar).

en: Enable Agent
id_ID: Aktifkan Agen

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
id_ID: Aktifkan Lengkapi Otomatis dalam Formulir Pengajuan Akhir Depan

en: Enable Browser Cache
id_ID: Aktifkan Cache Browser

en: Enable Direct Message
id_ID: Aktifkan Pesan Langsung

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
id_ID: Aktifkan Pembayaran Langsung / Pembayaran Kawat?

en: Enable Google Street View
id_ID: Aktifkan Google Street View

en: Enable Listing
id_ID: Aktifkan Cantuman

en: Enable Paid Submission ?
id_ID: Aktifkan Pengiriman Berbayar?

en: Enable Paypal?
id_ID: Aktifkan Paypal?

en: Enable Stripe?
id_ID: Aktifkan Stripe?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
id_ID: Aktifkan pemuatan otomatis nilai tukar dari gratis.currencyconverterapi.com (1 kali per hari)?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
id_ID: Aktifkan mode kompatibilitas dengan plugin Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
id_ID: Aktifkan dsIDXpress untuk menggunakan peta

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
id_ID: Aktifkan hanya jika Anda mengaktifkan plugin opsional dsIDXpres. Lihat bantuan untuk detailnya.

en: Enable or disable Facebook login.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan login Facebook.

en: Enable or disable Google login.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan login Google.

en: Enable or disable Yahoo login.
id_ID: Mengaktifkan atau menonaktifkan login Yahoo.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan tajuk di dasbor. Header akan selalu lebar &amp; tipe1!

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
id_ID: Mengaktifkan atau menonaktifkan daftar kategori kota atau area kosong dalam dropdown.

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan bilah pencarian Google Maps.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan formulir kontak di lightbox.

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
id_ID: Mengaktifkan atau menonaktifkan tampilan jumlah tampilan berdasarkan grafik hari.

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
id_ID: Mengaktifkan atau menonaktifkan penggunaan header transparan secara global.

en: Enable or disable the wire payment option.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan opsi pembayaran kawat.

en: Enable or disable top bar on mobile devices
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan bilah atas di perangkat seluler

en: Enable or disable top bar widget area.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan area widget bar bagian atas.

en: Enable or disable user login menu in header.
id_ID: Aktifkan atau nonaktifkan menu login pengguna di header.

en: Enable parallax efect for image/video media header.
id_ID: Aktifkan efek paralaks untuk header media gambar / video.

en: Energy Class
id_ID: Kelas Energi

en: Energy Index
id_ID: Indeks Energi

en: Energy Index in kWh/m2a
id_ID: Indeks Energi dalam kWh / m2a

en: Energy class
id_ID: Kelas energi

en: Energy index
id_ID: Indeks energi

en: Enter Your Email Address
id_ID: Masukkan alamat email Anda

en: Enter address
id_ID: Masukkan alamat

en: Enter city
id_ID: Masukkan kota

en: Equatorial Guinea
id_ID: Guinea ekuator

en: Ethiopia
id_ID: Etiopia

en: Event Planning & Services
id_ID: Perencanaan &amp; Layanan Acara

en: Expired
id_ID: Kadaluarsa

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
id_ID: Daftar Kedaluwarsa dikirim untuk disetujui pada %site_url

en: Export Options
id_ID: Opsi Ekspor

en: Export Theme Options
id_ID: Ekspor Opsi Tema

en: Export Theme Options
id_ID: Ekspor Opsi Tema

en: External Source
id_ID: Sumber luar

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
id_ID: Facebook Api Key (untuk login Facebook)

en: Facebook Api key
id_ID: Kunci Api Facebook

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
id_ID: Kunci Api Facebook diperlukan untuk login Facebook.

en: Facebook Link
id_ID: Tautan Facebook

en: Facebook Secret
id_ID: Rahasia Facebook

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
id_ID: Rahasia Facebook diperlukan untuk login Facebook.

en: Facebook Url
id_ID: Url Facebook

en: Facebook page url, with https://
id_ID: Url halaman Facebook, dengan https: //

en: Facebook secret code (for Facebook login)
id_ID: Kode rahasia Facebook (untuk login Facebook)

en: Falkland Islands (Malvinas)
id_ID: Kepulauan Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
id_ID: Kepulauan Faroe

en: Favorites
id_ID: Favorit

en: Featured
id_ID: Unggulan

en: Featured  Fee
id_ID: Biaya Unggulan

en: Featured (extra):
id_ID: Unggulan (ekstra):

en: Featured Fee
id_ID: Biaya Unggulan

en: Featured Property
id_ID: Properti Unggulan

en: Featured Submission
id_ID: Pengajuan Unggulan

en: Features & Amenities
id_ID: Fitur &amp; Fasilitas

en: Features and Amenities list
id_ID: Daftar Fitur dan Fasilitas

en: Field Label
id_ID: Label Bidang

en: Field Label:
id_ID: Label Bidang:

en: Field Name
id_ID: Nama Bidang

en: Field Order
id_ID: Urutan Lapangan

en: Field Type
id_ID: Jenis Bidang

en: Field Value:
id_ID: Nilai Bidang:

en: Field name
id_ID: Nama bidang

en: File was generated
id_ID: File telah dibuat

en: Fill the form in order to add a new custom field
id_ID: Isi formulir untuk menambahkan bidang khusus baru

en: Financial Services
id_ID: Layanan Keuangan

en: Finland
id_ID: Finlandia

en: First Footer Widget Area
id_ID: Area Widget Footer Pertama

en: First Name
id_ID: Nama depan

en: Floor Plans
id_ID: Denah Lantai

en: Font Color
id_ID: Warna huruf

en: Font Family:
id_ID: Keluarga Font:

en: Font Size:
id_ID: Ukuran huruf:

en: Font Subset:
id_ID: Subset Font:

en: Font Weight:
id_ID: Berat Font:

en: Fonts
id_ID: Font

en: Food
id_ID: Makanan

en: Footer Background Color
id_ID: Warna Latar Footer

en: Footer Copyright Area Background Font Color
id_ID: Footer Hak Cipta Area Latar Font Warna

en: Footer Copyright Font Color
id_ID: Footer Hak Cipta Warna Font

en: Footer Font Color
id_ID: Warna Font Footer

en: Footer Menu
id_ID: Menu Footer

en: Footer Settings
id_ID: Pengaturan Footer

en: Footer Type
id_ID: Jenis Footer

en: For
id_ID: Untuk

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
id_ID: Untuk Hover Type 1, 2, 5, 6 - mengatur opsi Top Menu Hover Font Colour

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
id_ID: Untuk Hover Type 3, 4 - setup opsi Top Menu Hover Background Color

en: For IDX (if plugin is enabled)
id_ID: Untuk IDX (jika plugin diaktifkan)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
id_ID: Untuk Area Menu saat Header tipe 5 menggunakan warna utama

en: For action
id_ID: Untuk aksi

en: For action
id_ID: Untuk aksi

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
id_ID: Untuk hasil kecepatan yang lebih baik, tema menawarkan sistem cache internal untuk properti dan kategori.

en: For category:
id_ID: Untuk kategori:

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
id_ID: Untuk pekerjaan ubahsuaian pada tema ini, silakan kunjungi <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , buat tiket dengan permintaan Anda dan kami akan menawarkan penawaran gratis.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
id_ID: Untuk pengaturan lebih lanjut, lihat file bantuan kami, artikel pengetahuan, dan tutorial untuk membantu membuat proses ini lebih mudah dan lebih menyenangkan bagi Anda:

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
id_ID: Untuk file bantuan, silakan kunjungi <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: For help go here!
id_ID: Untuk bantuan, buka di sini!

en: For theme help please check
id_ID: Untuk bantuan tema, silakan periksa

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
id_ID: Untuk bantuan tema, silakan periksa http://help.wpresidence.net/. Jika pertanyaan Anda tidak ada di sini, silakan kunjungi http://support.wpestate.org, buat akun dan posting tiket. Pendaftarannya sederhana dan segera setelah Anda mengirim tiket, kami diberi tahu. Kami biasanya menjawab dalam 24 jam berikutnya (kecuali akhir pekan). Silakan gunakan sistem ini dan bukan email. Ini akan membantu kami menjawab pertanyaan Anda lebih cepat. Terima kasih!

en: Force Google Map at the "closed" size ?
id_ID: Paksa Google Map dengan ukuran &quot;tertutup&quot;?

en: Force Google Map at the full screen size ?
id_ID: Paksa Google Map pada ukuran layar penuh?

en: Forgot Password?
id_ID: Lupa kata sandi?

en: Fourth Footer Widget Area
id_ID: Keempat Footer Widget Area

en: France
id_ID: Perancis

en: Free Listing Expired
id_ID: Daftar Gratis Kadaluarsa

en: Free Listing expired on %website_url
id_ID: Daftar Gratis kedaluwarsa pada %site_url

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
id_ID: Keanggotaan Gratis - tidak ada daftar unggulan (untuk mode &quot;keanggotaan&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
id_ID: Keanggotaan Gratis - tidak ada daftar (untuk &quot;keanggotaan&quot; mode)

en: Free Membership Images - no of images per listing
id_ID: Keanggotaan Gratis Gambar - tidak ada gambar per daftar

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
id_ID: Daftar Keanggotaan Gratis - tidak ada hari sampai daftar gratis akan kedaluwarsa. * Mulai dari saat properti dipublikasikan di situs web. (untuk mode &quot;keanggotaan&quot;)

en: French Guiana
id_ID: Guyana Perancis

en: French Polynesia
id_ID: Polinesia Perancis

en: French Southern Territories
id_ID: Wilayah Selatan Perancis

en: From
id_ID: Dari

en: From:
id_ID: Dari:

en: Front end registred users should be saved as agents?
id_ID: Pengguna Terdaftar depan harus disimpan sebagai agen?

en: Fullscreen
id_ID: Layar penuh

en: General
id_ID: Umum

en: General Design Settings
id_ID: Pengaturan Desain Umum

en: General Settings
id_ID: Pengaturan Umum

en: Generate Pins
id_ID: Hasilkan Pin

en: Generate pins
id_ID: Hasilkan pin

en: Generate the pins
id_ID: Hasilkan pin

en: Generate the pins for the read from file map option
id_ID: Hasilkan pin untuk membaca dari opsi file peta

en: Geo Location Search
id_ID: Pencarian Lokasi Geo

en: Geolocation Circle over map (in meters)
id_ID: Geolocation Lingkari peta (dalam meter)

en: Geolocation is not supported by this browser.
id_ID: Geolokasi tidak didukung oleh browser ini.

en: Geolocation was not successful for the following reason:
id_ID: Geolokasi tidak berhasil karena alasan berikut:

en: Germany
id_ID: Jerman

en: Get help
id_ID: Mendapatkan bantuan

en: Get this detail after you signup here
id_ID: Dapatkan detail ini setelah Anda mendaftar di sini

en: Global Theme Settings
id_ID: Pengaturan Tema global

en: Global transparent header?
id_ID: Header transparan global?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
id_ID: Variabel global: %site_url sebagai url situs web,% namasitus web sebagai nama situs web,% user_email sebagai user_email,% nama pengguna sebagai nama pengguna

en: Google Analytics Tracking id
id_ID: ID Pelacakan Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
id_ID: ID Pelacakan Google Analytics (mis UA-41924406-1)

en: Google Api key (for Google login)
id_ID: Kunci Google Api (untuk login Google)

en: Google Client Secret (for Google login)
id_ID: Rahasia Klien Google (untuk login Google)

en: Google Maps API KEY
id_ID: KUNCI API Google Maps

en: Google Maps Search
id_ID: Pencarian Google Maps

en: Google OAuth client id (for Google login)
id_ID: ID klien Google OAuth (untuk Google masuk)

en: Google Oauth Api is required for Google Login
id_ID: Google Oauth Api diperlukan untuk Login Google

en: Google Oauth Client Secret
id_ID: Rahasia Klien Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
id_ID: Google Oauth Client Secret diperlukan untuk Login Google.

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
id_ID: Google Street View - Sudut Kamera (nilai dari 0 hingga 360)

en: Google api key
id_ID: Kunci api Google

en: Google api key is required for Google Login.
id_ID: Kunci api Google diperlukan untuk Login Google.

en: Google+ Link
id_ID: Tautan Google+

en: Google+ page link, with https://
id_ID: Tautan laman Google+, dengan https: //

en: Greece
id_ID: Yunani

en: Greenland
id_ID: Tanah penggembalaan

en: H1 Font
id_ID: Huruf H1

en: H3 Font
id_ID: Font H3

en: H5 Font
id_ID: Font H5

en: H6 Font
id_ID: Font H6

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
id_ID: Setengah Peta Template - pastikan halaman Anda memiliki &quot;jenis header media&quot; yang ditetapkan sebagai peta google

en: Header 3&4 Text Align?
id_ID: Header 3 &amp; 4 Teks Rata?

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 1 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 1 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 2 - Baris teks kedua

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 2 - Baris teks kedua

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 3 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info 3 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
id_ID: Header 5 - widget Info 3 - Baris kedua dari teks

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
id_ID: Header 5 - widget Info 3 - Baris kedua dari teks

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
id_ID: Header 5 - Widget Info 3 - ikon

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
id_ID: Header 5 - Widget Info 3 - ikon. Ex: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
id_ID: Header 5 - Info widget1 - Baris kedua dari teks

en: Header 5 - Info widget1 - icon
id_ID: Header 5 - Info widget1 - ikon

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
id_ID: Header 5 - Info widget1 - ikon. Ex: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
id_ID: Header 5 - Info widget2 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
id_ID: Header 5 - Info widget2 - Baris teks pertama

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
id_ID: Header 5 - Widget Info2 - Baris kedua dari teks

en: Header 5 - Info widget2 - icon
id_ID: Header 5 - Info widget2 - ikon

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
id_ID: Header 5 - Info widget2 - ikon. Ex: fa fa-phone

en: Header Align(Logo Position)?
id_ID: Header Align (Posisi Logo)?

en: Header Border Bottom Color
id_ID: Warna Bawah Perbatasan Header

en: Header Design & Colors
id_ID: Desain &amp; Warna Tajuk

en: Header Height
id_ID: Tinggi Header

en: Header Height in px
id_ID: Tinggi Header dalam px

en: Header Settings
id_ID: Pengaturan Header

en: Header Type?
id_ID: Jenis Header?

en: Header4 Widget Area
id_ID: Area Widget Header4

en: Header4 widget area
id_ID: Area widget Header4

en: Headings Color
id_ID: Judul Warna

en: Health & Medical
id_ID: Kesehatan &amp; Medis

en: Heard and Mc Donald Islands
id_ID: Heard dan Mc Donald Islands

en: Height in px (put 0 for full screen)
id_ID: Tinggi dalam px (taruh 0 untuk layar penuh)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
id_ID: Tinggi dalam px (taruh 0 untuk layar penuh, Default: 580px)

en: Height of Google Map when open
id_ID: Ketinggian Google Map saat terbuka

en: Height of the Google Map when closed
id_ID: Ketinggian Google Map saat ditutup

en: Help
id_ID: Membantu

en: Help & Custom
id_ID: Bantuan &amp; Khusus

en: Help and Custom
id_ID: Bantuan dan Kustom

en: Help and custom work
id_ID: Bantuan dan pekerjaan khusus

en: Help&Custom
id_ID: Bantuan &amp; Khusus

en: Hi there,
id_ID: Hai,

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
id_ID: Halo, Seorang pengguna telah mengedit salah satu cantumannya di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya. Nama properti adalah:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
id_ID: Halo, Pengguna telah mengirim ulang properti baru di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya. Ini adalah judul properti: %submission_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
id_ID: Halo, pengguna telah mengirimkan properti baru di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya. Ini adalah judul properti% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
id_ID: Halo, Salah satu cantuman gratis Anda di %site_url telah &quot;kedaluwarsa&quot;. Cantumannya adalah% expired_listing_url. Terima kasih!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
id_ID: Halo, Kami menagih akun Anda di% pedagang untuk berlangganan di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
id_ID: Halo, Selamat datang di %site_url! Anda dapat login sekarang menggunakan kredensial di bawah ini: Nama pengguna:% user_login_register Kata sandi:% user_pass_register Jika Anda memiliki masalah, silakan hubungi saya. Terima kasih!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
id_ID: Halo, Anda menurunkan langganan Anda di %site_url. Karena nomor cantuman Anda lebih besar dari yang ditawarkan paket yang sebenarnya, kami menetapkan status semua cantuman Anda menjadi &quot;kedaluwarsa&quot;. Anda harus memilih cantuman mana yang Anda inginkan dan mengirimnya lagi untuk persetujuan. Terima kasih!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
id_ID: Halo, Anda memiliki penyerahan fitur baru di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
id_ID: Halo, Anda memiliki kiriman pembayaran baru di %site_url! Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
id_ID: Halo, Anda menerima permintaan pembayaran Wire Transfer baru di %site_url. Nomor faktur adalah:% invoice_no, Jumlah:% total_harga. Harap tunggu hingga pembayaran dilakukan untuk mengaktifkan pembelian pengguna.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
id_ID: Halo, Listing Anda,% property_title telah disetujui di %site_url! Cantumannya adalah:% property_url. Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
id_ID: Halo, keanggotaan baru Anda di %site_url telah diaktifkan! Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
id_ID: Halo, Pembelian Anda di %site_url sudah diaktifkan! Anda harus pergi memeriksanya.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
id_ID: Halo, langganan Anda di %site_url dibatalkan karena kedaluwarsa atau pembayaran berulang dari pedagang tidak diproses. Semua cantuman Anda tidak lagi terlihat bagi pengunjung kami tetapi tetap ada di akun Anda. Terima kasih.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
id_ID: Halo, langganan Anda di %site_url akan kedaluwarsa dalam 3 hari. Harap pastikan Anda memperbarui langganan Anda atau Anda memiliki cukup dana untuk perpanjangan otomatis.

en: Hide Details
id_ID: Sembunyikan detail

en: Highlight your property.
id_ID: Soroti properti Anda.

en: Holy See (Vatican City State)
id_ID: Holy See (Negara Kota Vatikan)

en: Home
id_ID: Rumah

en: Home Services
id_ID: Layanan Rumah

en: Hong Kong
id_ID: Hongkong

en: Hospitals
id_ID: Rumah sakit

en: Hotels & Travel
id_ID: Hotel &amp; Perjalanan

en: Hover Button Color
id_ID: Warna Tombol Hover

en: How it will compare
id_ID: Bagaimana itu akan membandingkan

en: Hungary
id_ID: Hongaria

en: Hybrid
id_ID: Hibrida

en: I Understand
id_ID: Saya mengerti

en: I agree with
id_ID: saya setuju dengan

en: Iceland
id_ID: Islandia

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
id_ID: Jika header media diatur ke Revolution Slider, ketik nama slider dan simpan.

en: If media header is set to image, add the image below.
id_ID: Jika header media diatur ke gambar, tambahkan gambar di bawah ini.

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
id_ID: Jika tidak, kepala pencarian lanjutan atas akan ditampilkan dalam posisi tertutup secara default.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
id_ID: Jika tidak, kolom harga masih dapat digunakan dalam pencarian dan itu akan menjadi tipe input.

en: If no, users will get the auto generated password via email
id_ID: Jika tidak, pengguna akan mendapatkan kata sandi yang dibuat secara otomatis melalui email

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
id_ID: Jika tidak, kami akan menunjukkan harga tanpa label sebelum dan sesudah dan dalam format ini: 5,23m atau 6,83k

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
id_ID: Jika diatur ke tidak, Anda harus menghapus template halaman Inbox.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
id_ID: Jika diatur ke ya, pin properti baru akan diperbarui di peta setiap 3 jam.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
id_ID: Jika pembayaran kawat diaktifkan, ketikkan petunjuk di bawah ini.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
id_ID: Jika ya, admin menerbitkan setiap properti yang dikirimkan di bagian depan secara manual.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
id_ID: Jika ya, ia mengelompokkan pin yang berdekatan di dalam kelompok.

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
id_ID: Jika ya, bidang alamat di formulir pengiriman ujung depan akan menggunakan pelengkapan otomatis Google Places.

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
id_ID: Jika ya, pencarian lokasi geo akan muncul di atas setengah bidang pencarian peta

en: If yes, the reviews can be found in comments section
id_ID: Jika ya, ulasan dapat ditemukan di bagian komentar

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
id_ID: Jika ya, pengguna dapat menyimpan pencariannya dari Hasil Pencarian Lanjutan, jika dia masuk dengan akun yang terdaftar.

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
id_ID: Jika ya, Anda dapat mengatur bidang kustom Anda sendiri di tempat yang tersedia. Lihat bantuan untuk pengaturan yang benar.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
id_ID: Jika Anda menambahkan gambar langsung ke kolom input (tanpa tombol Upload), gunakan jalur gambar penuh. Untuk ex: http: //www.wpresidence ...... Jika Anda menggunakan tombol &quot;unggah&quot; gunakan juga tombol &quot;Masukkan ke dalam Post&quot; dari jendela pop-up.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
id_ID: Jika Anda mengubah nilai ini, nilai baru berlaku untuk pengguna terdaftar baru. Nilai lama berlaku untuk akun terdaftar yang lebih lama.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
id_ID: Jika Anda tidak ingin diberitahu lagi, silakan masukkan akun Anda dan hapus pencarian yang disimpan. Terima kasih!

en: Image Gallery
id_ID: Galeri Gambar

en: Image for Contact Page
id_ID: Gambar untuk Halaman Kontak

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
id_ID: Gambar harus berukuran paling sedikit 500 piksel x lebar x 500 piksel!

en: Image size must be 44px x 48px.
id_ID: Ukuran gambar harus 44px x 48px.

en: Image size must be 44px x 48px.
id_ID: Ukuran gambar harus 44px x 48px.

en: Images / per listing
id_ID: Gambar / per daftar

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
id_ID: Gambar akan memiliki ukuran yang sama. Jika diatur ke tidak Anda akan perlu memastikan bahwa gambar adalah tentang ukuran yang sama

en: Import
id_ID: Impor

en: Import Completed
id_ID: Impor Selesai

en: Import Demo Content
id_ID: Impor Konten Demo

en: Import Options
id_ID: Opsi Impor

en: Import Theme Options
id_ID: Impor Opsi Tema

en: Import Theme Options
id_ID: Impor Opsi Tema

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
id_ID: Penting: Buat juga halaman dengan template &quot;Splash Page&quot; untuk melihat bagaimana pengaturan splash Anda berlaku

en: In case you want to send users to another page
id_ID: Jika Anda ingin mengirim pengguna ke halaman lain

en: In what area are your properties
id_ID: Di area apa properti Anda

en: Increasing memory allocated to PHP
id_ID: Meningkatkan memori yang dialokasikan ke PHP

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
id_ID: Info diambil dari https://developer.paypal.com/ Lihat bantuan.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
id_ID: Info diambil dari https://www.paypal.com/ atau http://sandbox.paypal.com/ Lihat bantuan.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
id_ID: Info diambil dari akun Anda di https://dashboard.stripe.com/login

en: Initial area radius
id_ID: Radius area awal

en: Insert background footer image below.
id_ID: Masukkan gambar footer latar belakang di bawah ini.

en: Instagram Link
id_ID: Tautan Instagram

en: Instagram Url
id_ID: Url Instagram

en: Instagram page link, with https://
id_ID: Tautan halaman Instagram, dengan https: //

en: Install
id_ID: Memasang

en: Install Plugins
id_ID: Pasang Plugin

en: Install Required Plugins
id_ID: Pasang Plugin yang Diperlukan

en: Installed But Not Activated
id_ID: Dipasang Tapi Tidak Diaktifkan

en: Installed version:
id_ID: Versi yang diinstal:

en: Installing Plugin: %s
id_ID: Memasang Plugin: %s

en: Instructions:
id_ID: Instruksi:

en: Invalid E-mail address!
id_ID: Alamat email salah!

en: Invalid Username!
id_ID: Nama pengguna tidak valid!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
id_ID: Nama pengguna tidak valid (jangan gunakan karakter atau spasi khusus)!

en: Invoice Type
id_ID: Jenis Faktur

en: Iran (Islamic Republic of)
id_ID: Iran (Republik Islam)

en: Iraq
id_ID: Irak

en: Ireland
id_ID: Irlandia

en: Italy
id_ID: Italia

en: Item has 0 views
id_ID: Item memiliki 0 tampilan

en: Jamaica
id_ID: Jamaika

en: Japan
id_ID: Jepang

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
id_ID: Biarkan Penelusuran Lanjutan terlihat? (* hanya untuk Tipe 1,3 dan 4)

en: Korea, Democratic People's Republic of
id_ID: Korea, Republik Rakyat Demokratik

en: Korea, Republic of
id_ID: Korea, Republik

en: Kyrgyzstan
id_ID: Kirgistan

en: Label on Front end
id_ID: Label di bagian depan

en: Language for datepicker
id_ID: Bahasa untuk datepicker

en: Languages
id_ID: Bahasa

en: Lao, People's Democratic Republic
id_ID: Lao, Republik Demokratik Rakyat

en: Last Name
id_ID: Nama keluarga

en: Latitude (for Google Maps)
id_ID: Latitude (untuk Google Maps)

en: Leave a Reply
id_ID: Tinggalkan Balasan

en: Leave a Reply to %s
id_ID: Tinggalkan Balasan ke %s

en: Lebanon
id_ID: Libanon

en: Libyan Arab Jamahiriya
id_ID: Jamahiriya Arab Libya

en: License
id_ID: Lisensi

en: License:
id_ID: Lisensi:

en: Line Height:
id_ID: Tinggi garis:

en: Link Color
id_ID: Warna Tautan

en: Link Relationship (XFN)
id_ID: Hubungan Tautan (XFN)

en: Linkedin Link
id_ID: Tautan Linkedin

en: Linkedin Url
id_ID: Url Linkedin

en: List of already added features and amenities
id_ID: Daftar fitur dan fasilitas yang sudah ditambahkan

en: Listed In
id_ID: Terdaftar di

en: Listed in
id_ID: Terdaftar di

en: Listing
id_ID: Daftar

en: Listing Details
id_ID: Rincian Listing

en: Listing Edit
id_ID: Mendaftar Edit

en: Listing Edited on %website_url
id_ID: Listing Diedit pada %site_url

en: Listing Location
id_ID: Lokasi Tempat

en: Listing Media
id_ID: Daftar Media

en: Listing Payment
id_ID: Pembayaran Cantuman

en: Listing Payment with Featured option
id_ID: Pembayaran Cantuman dengan opsi Unggulan

en: Listing payment on
id_ID: Pembayaran pencatatan pada

en: Listings
id_ID: Daftar

en: Listings Features & Amenities
id_ID: Fitur Daftar &amp; Fasilitas

en: Listings Labels
id_ID: Label Cantuman

en: Load More Listings
id_ID: Muat Lebih Banyak Daftar

en: Load More Properties
id_ID: Muat Lebih Banyak Properti

en: Local Flavor
id_ID: Rasa lokal

en: Local Services
id_ID: Layanan Lokal

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Log Out
id_ID: Keluar

en: Login
id_ID: Masuk

en: Login successful, redirecting...
id_ID: Login berhasil, mengalihkan ...

en: Login with Facebook
id_ID: Masuk dengan Facebook

en: Login with Google
id_ID: Login dengan Google

en: Login with Yahoo
id_ID: Login dengan Yahoo

en: Logo Link
id_ID: Tautan Logo

en: Logos & Favicon
id_ID: Logos &amp; Favicon

en: Longitude (for Google Maps)
id_ID: Bujur (untuk Google Maps)

en: Lot Size in
id_ID: Ukuran Lot dalam

en: Lot Size:
id_ID: Banyak ukuran:

en: Luxembourg
id_ID: Luksemburg

en: Madagascar
id_ID: Madagaskar

en: Main Color
id_ID: Warna utama

en: Main Grid Width in px
id_ID: Lebar Kotak Utama dalam px

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
id_ID: Pastikan bidang wajib untuk halaman pengajuan properti adalah bagian dari formulir pengiriman (dikelola dari pengaturan di atas). Gunakan CTRL untuk beberapa bidang pilih ..

en: Make this listing featured from property list.
id_ID: Buat daftar ini ditampilkan dari daftar properti.

en: Maldives
id_ID: Maladewa

en: Map
id_ID: Peta

en: Map  Settings
id_ID: Pengaturan Peta

en: Map Advanced Search Button Background Color
id_ID: Peta Tombol Warna Tombol Pencarian Lanjutan

en: Map Controls Background Color
id_ID: Kontrol Peta Warna Latar Belakang

en: Map Controls Font Color
id_ID: Kontrol Peta Warna Font

en: Map Settings
id_ID: Pengaturan Peta

en: Map Type
id_ID: Jenis peta

en: Margin Top for logo
id_ID: Margin Top untuk logo

en: Marshall Islands
id_ID: Pulau Marshall

en: Mass Media
id_ID: Media massa

en: Matching Submissions
id_ID: Pengajuan Pencocokan

en: Matching Submissions on %website_url
id_ID: Menyesuaikan Pengiriman pada %site_url

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
id_ID: Maksimal tidak ada gambar per properti (hanya unggahan front-end). Bekerja saat pengiriman gratis atau mengharuskan pengguna membayar biaya untuk setiap cantuman

en: Maximum number of pins to show on the map.
id_ID: Jumlah pin maksimum untuk ditampilkan di peta.

en: Maximum radius value
id_ID: Nilai radius maksimum

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
id_ID: Tingkat zoom maksimum untuk Cloud Cluster akan muncul

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
id_ID: Ekstensi MbString tidak terdeteksi. Silakan hubungi penyedia hosting Anda untuk mengaktifkannya.

en: Measurement Unit
id_ID: Unit pengukuran

en: Media Header Type?
id_ID: Jenis Header Media?

en: Mega Menu Widget Area
id_ID: Area Widget Menu Mega

en: Member of
id_ID: Anggota dari

en: Member of:
id_ID: Anggota dari:

en: Membership
id_ID: Keanggotaan

en: Membership & Payment Settings
id_ID: Keanggotaan &amp; Pengaturan Pembayaran

en: Membership Activated
id_ID: Keanggotaan Diaktifkan

en: Membership Activated on %website_url
id_ID: Keanggotaan Diaktifkan pada %site_url

en: Membership Cancelled
id_ID: Keanggotaan Dibatalkan

en: Membership Cancelled on %website_url
id_ID: Keanggotaan Dibatalkan pada %site_url

en: Membership Expiration Warning
id_ID: Peringatan Kedaluwarsa Keanggotaan

en: Membership Expiration Warning on %website_url
id_ID: Peringatan Kedaluwarsa Keanggotaan pada %site_url

en: Membership Payment
id_ID: Pembayaran Keanggotaan

en: Membership Settings
id_ID: Pengaturan Keanggotaan

en: Menu Font
id_ID: Font Menu

en: Menu Item  Back Color
id_ID: Item Menu Warna Kembali

en: Menu Item Back Color
id_ID: Item Menu Warna Kembali

en: Menu Item Color
id_ID: Item Menu Warna

en: Menu Item Font Size
id_ID: Item Menu Ukuran Font

en: Menu Item Hover Back Color
id_ID: Item Menu Hover Back Color

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
id_ID: Item Menu Icon (mis: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
id_ID: Label Item Menu (contoh: &quot;baru&quot;)

en: Menu Item hover font color
id_ID: Item Menu hover warna font

en: Menu border color
id_ID: Warna batas menu

en: Message sent from page:
id_ID: Pesan yang dikirim dari halaman:

en: Mexico
id_ID: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
id_ID: Mikronesia, Negara Federasi

en: Minify css and js files
id_ID: Perkecil file css dan js

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
id_ID: Nilai Minimum dan Maksimum untuk Penggeser Harga

en: Minimum radius value
id_ID: Nilai radius minimum

en: Minimum required version:
id_ID: Versi wajib minimum:

en: Mobile
id_ID: Seluler

en: Mobile Menu
id_ID: Menu Seluler

en: Mobile Menu Colors
id_ID: Warna Menu Seluler

en: Mobile header background color
id_ID: Warna latar belakang kepala seluler

en: Mobile header icon color
id_ID: Warna ikon header seluler

en: Mobile menu background color
id_ID: Warna latar belakang menu seluler

en: Mobile menu font color
id_ID: Warna font menu seluler

en: Mobile menu hover font color
id_ID: Warna font menu seluler hover

en: Mobile menu item border color
id_ID: Warna batas item menu seluler

en: Mobile menu item hover background color
id_ID: Warna menu seluler melayang-layang warna latar belakang

en: Mobile/Tablets Logo
id_ID: Logo Seluler / Tablet

en: Mobile:
id_ID: Seluler:

en: Moldova, Republic of
id_ID: Moldova, Republik

en: Monthly Archives: %s
id_ID: Arsip Bulanan: %s

en: More Search Options
id_ID: Lebih Banyak Opsi Pencarian

en: Morocco
id_ID: Maroko

en: Mortgage Payments:
id_ID: Pembayaran Hipotek:

en: Mozambique
id_ID: Mozambik

en: Multi Unit Label
id_ID: Label Multi Unit

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
id_ID: Label Multi Unit (* untuk sub unit)

en: My Invoices
id_ID: Faktur saya

en: My Listings
id_ID: Daftar Saya

en: My Location
id_ID: Lokasi saya

en: My Profile
id_ID: Profil saya

en: My Properties List
id_ID: Daftar Properti Saya

en: My details
id_ID: Detail saya

en: Name
id_ID: Nama

en: Navigation Label
id_ID: Label Navigasi

en: Need an account? Register here!
id_ID: Perlu akun? Daftar disini!

en: Neighborhood
id_ID: Lingkungan

en: Netherlands
id_ID: Belanda

en: Netherlands Antilles
id_ID: Antillen Belanda

en: New Agent
id_ID: Agen Baru

en: New Agent Added
id_ID: Agen Baru Ditambahkan

en: New Caledonia
id_ID: Kaledonia Baru

en: New Feature Upgrade on  %website_url
id_ID: Peningkatan Fitur Baru di %site_url

en: New Listing Submission
id_ID: Pendaftaran Cantuman Baru

en: New Listing Submission on %website_url
id_ID: Pendaftaran Cantuman Baru di %site_url

en: New Paid Submission on %website_url
id_ID: Pengajuan Berbayar Baru di %site_url

en: New Password
id_ID: kata sandi baru

en: New User Registration
id_ID: pendaftaran pengguna baru

en: New Zealand
id_ID: Selandia Baru

en: New user  notification
id_ID: Notifikasi pengguna baru

en: New user admin notification
id_ID: Notifikasi admin pengguna baru

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
id_ID: Pendaftaran pengguna baru di %site_url. Nama pengguna:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
id_ID: Transfer kawat baru

en: Newer Comments &raquo;
id_ID: Komentar terbaru &quot;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id_ID: Posting baru <span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
id_ID: Pertama Terbaru

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next Step
id_ID: Langkah berikutnya

en: Next page
id_ID: Halaman selanjutnya

en: Nicaragua
id_ID: Nikaragua

en: Nightlife
id_ID: Dunia malam

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
id_ID: Tidak = pengiriman gratis. Daftar Berbayar = pengiriman mengharuskan pengguna membayar biaya untuk setiap daftar. Keanggotaan = pengiriman didasarkan pada paket keanggotaan pengguna.

en: No More Listings
id_ID: Tidak Ada Lagi Daftar

en: No invoices
id_ID: Tidak ada faktur

en: No of Search fields
id_ID: Tidak ada kolom Search

en: No of Search fields per row
id_ID: Tidak ada bidang Pencarian per baris

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
id_ID: Tidak ada bidang Pencarian per baris (Nilai yang memungkinkan: 1,2,3,4).

en: No of Search fields.
id_ID: Tidak ada kolom Search.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
id_ID: Tidak ada daftar agen per baris ketika halaman tanpa sidebar

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
id_ID: Tidak ada daftar blog per baris ketika halaman tanpa sidebar

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
id_ID: Tidak ada daftar properti per baris ketika halaman tanpa sidebar

en: No plugins are available to be activated at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diaktifkan saat ini.

en: No plugins are available to be installed at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk dipasang saat ini.

en: No plugins are available to be updated at this time.
id_ID: Tidak ada plugin yang tersedia untuk diperbarui saat ini.

en: No plugins to install, update or activate.
id_ID: Tidak ada plugin untuk menginstal, memperbarui, atau mengaktifkan.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang dipilih untuk diaktifkan. Tidak ada tindakan yang diambil.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang dipilih untuk dipasang. Tidak ada tindakan yang diambil.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
id_ID: Tidak ada plugin yang dipilih untuk diperbarui. Tidak ada tindakan yang diambil.

en: No results found!
id_ID: Tidak ada hasil yang ditemukan!

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Norfolk Island
id_ID: Pulau Norfolk

en: Northern Mariana Islands
id_ID: Kepulauan Mariana Utara

en: Not Installed
id_ID: Tidak terpasang

en: Not Paid
id_ID: Tidak dibayarkan

en: Number of Page Views
id_ID: Jumlah Tampilan Halaman

en: Number of milisecons before auto cycling an item
id_ID: Jumlah milisekon sebelum otomatis bersepeda item

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
id_ID: Jumlah milisecons sebelum auto cycling item (5000 = 5detik) .Tempatkan 0 jika Anda tidak ingin autoslide.

en: OR
id_ID: ATAU

en: Old Password
id_ID: password lama

en: Old Password is not correct
id_ID: Kata Sandi Lama tidak benar

en: Oldest first
id_ID: Terlama lebih dulu

en: Once Weekly
id_ID: Semingguan

en: One Time
id_ID: Satu kali

en: One of the password field is empty!
id_ID: Salah satu bidang kata sandi kosong!

en: Open In Google Maps
id_ID: Buka Di Google Maps

en: Open link in a new window/tab
id_ID: Buka tautan di jendela / tab baru

en: Open ticket
id_ID: Buka tiket

en: Opening Hours
id_ID: Jam buka

en: Opening Hours:
id_ID: Jam buka:

en: Optima Express  settings
id_ID: Pengaturan Optima Express

en: Optima Express settings
id_ID: Pengaturan Optima Express

en: Option applies for each free published listing.
id_ID: Opsi berlaku untuk setiap daftar yang dipublikasikan secara gratis.

en: Original: %s
id_ID: Asli: %s

en: Other Agents
id_ID: Agen Lain

en: Other units in
id_ID: Unit lainnya di

en: Our Agents
id_ID: Agen Kami

en: Our Taxes:
id_ID: Pajak Kami:

en: Overlay Color
id_ID: Warna Overlay

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
id_ID: Overlay Image, .png, .jpg atau .gif format

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
id_ID: Overlay Opacity- nilai dari 0 hingga 1, Ex: 0,4

en: Overwrite theme css using custom css.
id_ID: Menimpa tema css menggunakan custom css.

en: Owner Notes
id_ID: Catatan Pemilik

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
id_ID: Catatan Pemilik / Agen (* tidak terlihat di bagian depan)

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
id_ID: Pustaka GD PHP TIDAK dipasang di server web Anda dan karena itu tema tidak akan dapat berfungsi dengan gambar. Silakan hubungi perusahaan hosting Anda untuk mengaktifkan perpustakaan ini.

en: Package
id_ID: Paket

en: Package Payment
id_ID: Pembayaran Paket

en: Packages Available
id_ID: Paket Tersedia

en: Page Template
id_ID: Halaman Template

en: Page Title
id_ID: Judul halaman

en: Page Views Statistics
id_ID: Tampilan Halaman Statistik

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Paid
id_ID: Berbayar

en: Paid Submission
id_ID: Pengiriman Berbayar

en: Paid submission
id_ID: Pengiriman berbayar

en: Papua New Guinea
id_ID: Papua Nugini

en: Paragraph Font
id_ID: Font Paragraf

en: Parallax efect for image/video header media ?
id_ID: Parallax efek untuk media gambar / video?

en: Parameter Label
id_ID: Label Parameter

en: Parameter Value
id_ID: Nilai Parameter

en: Parameters list
id_ID: Daftar parameter

en: Password
id_ID: Kata sandi

en: Password Reset Request
id_ID: Permintaan Setel Ulang Sandi

en: Password Reseted
id_ID: Kata sandi Disetel ulang

en: Password Updated
id_ID: Kata sandi diperbarui

en: Password: %s
id_ID: Kata Sandi: %s

en: Passwords do not match
id_ID: Sandi tidak cocok

en: Pay with Credit Card
id_ID: Bayar dengan Kartu Kredit

en: Pay with Paypal
id_ID: Bayar dengan Paypal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
id_ID: Akun bisnis PayPal diperlukan. Info diambil dari https://developer.paypal.com/. Lihat bantuan.

en: PayPal payment agreement
id_ID: Perjanjian pembayaran PayPal

en: Payment Method
id_ID: Metode pembayaran

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: PaypPal Settings
id_ID: Pengaturan PaypPal

en: Paypal & Stripe Api
id_ID: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal API Password
id_ID: Sandi API Paypal

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
id_ID: Paypal API Password - Usang mulai 1.30.1

en: Paypal API Signature
id_ID: Signature API Paypal

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
id_ID: Signature API Paypal - Usang mulai 1.30.1

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
id_ID: Kunci Api Paypal ditambahkan. Pembayaran akan diproses.

en: Paypal Api User Name
id_ID: Nama Pengguna Api Paypal

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
id_ID: Nama Pengguna Paypal Api - Usang mulai 1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
id_ID: Kunci Rahasia Klien Paypal

en: Paypal Client Secret Key
id_ID: Kunci Rahasia Klien Paypal

en: Paypal Client id
id_ID: Id Klien Paypal

en: Paypal Settings
id_ID: Pengaturan Paypal

en: Paypal receiving email
id_ID: Paypal menerima email

en: Personalize Your Website
id_ID: Personalisasi Situs Web Anda

en: Pets
id_ID: Hewan piaraan

en: Pharmacies
id_ID: Apotik

en: Philippines
id_ID: Filipina

en: Phone
id_ID: Telepon

en: Phone:
id_ID: Telepon:

en: Photo
id_ID: Foto

en: Pick a custom property page template you made.
id_ID: Pilih template halaman properti kustom yang Anda buat.

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
id_ID: Generasi Pin hanya berfungsi jika opsi membaca file di pengaturan Google Map diatur ke ya

en: Pin Management
id_ID: Manajemen Pin

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
id_ID: Gugus pin menghilang saat zoom peta kurang dari nilai yang ditetapkan di sini.

en: Pins Management
id_ID: Manajemen Pins

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
id_ID: Versi pin retina harus diunggah pada saat yang sama (folder yang sama) sebagai pin asli dan nama file retina harus with_2x di bagian akhir.

en: Pinterest Link
id_ID: Tautan Pinterest

en: Pinterest Url
id_ID: Url Pinterest

en: Pinterest page link, with https://
id_ID: Tautan halaman Pinterest, dengan https: //

en: Place Pin with Agency Address
id_ID: Tempatkan Pin dengan Alamat Agensi

en: Place Pin with Developer Address
id_ID: Tempatkan Pin dengan Alamat Pengembang

en: Place Pin with Property Address
id_ID: Tempatkan Pin dengan Alamat Properti

en: Place in advanced search form
id_ID: Tempatkan dalam bentuk pencarian lanjutan

en: Plan Bathrooms
id_ID: Rencanakan Kamar Mandi

en: Plan Description
id_ID: Deskripsi Paket

en: Plan Image
id_ID: Gambar Paket

en: Plan Price
id_ID: Harga Paket

en: Plan Rooms
id_ID: Kamar Plan

en: Plan Size
id_ID: Rencanakan Ukuran

en: Plan Title
id_ID: Judul Paket

en: Please contact the administrator of this site for help.
id_ID: Silakan hubungi administrator situs ini untuk bantuan.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
id_ID: Silakan hubungi penyedia plugin dan minta mereka untuk mengemas plugin mereka sesuai dengan panduan WordPress.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
id_ID: Jangan secara manual mengubah siput saat menambahkan istilah baru. Jika Anda perlu mengedit nama panjang salin nama baru di bidang siput juga.

en: Please edit your profile page from site interface.
id_ID: Silakan edit halaman profil Anda dari antarmuka situs.

en: Please fill in the form correctly and try again!
id_ID: Harap isi formulir dengan benar dan coba lagi!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
id_ID: Harap perhatikan bahwa Yelp tidak berfungsi untuk semua negara. Lihat disini

en: Please submit a title for your property
id_ID: Harap kirimkan judul untuk properti Anda

en: Please submit the
id_ID: Silakan kirimkan

en: Please wait while we are processing your submission!
id_ID: Harap tunggu sementara kami memproses kiriman Anda!

en: Please, enter correct email
id_ID: Tolong, masukkan email yang benar

en: Please, enter field:
id_ID: Silakan, masukkan bidang:

en: Please, enter property title
id_ID: Silakan, masukkan judul properti

en: Plugin activated successfully.
id_ID: Plugin berhasil diaktifkan.

en: Plugin activation failed.
id_ID: Aktivasi Plugin gagal.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
id_ID: Plugin tidak diaktifkan. Versi yang lebih tinggi dari %s diperlukan untuk tema ini. Silakan perbarui plugin.

en: Poland
id_ID: Polandia

en: Post Comment
id_ID: Kirim Komentar

en: Post navigation
id_ID: Poskan navigasi

en: Posted by
id_ID: dikirim oleh

en: Posted on
id_ID: Diposting pada

en: Powered by
id_ID: Dipersembahkan oleh

en: Pre-Packaged
id_ID: Pra-Paket

en: Prev
id_ID: Sebelumnya

en: Prev Step
id_ID: Langkah Sebelumnya

en: Previous Step
id_ID: Langkah sebelumnya

en: Previous page
id_ID: Halaman sebelumnya

en: Price
id_ID: Harga

en: Price & Currency
id_ID: Harga &amp; Mata Uang

en: Price - thousands separator
id_ID: Harga - pemisah ribuan

en: Price High to Low
id_ID: Harga Tinggi ke Rendah

en: Price Low to High
id_ID: Harga Rendah ke Tinggi

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
id_ID: Harga per Submission (untuk mode &quot;per listing&quot;)

en: Price SLider values for advanced search with tabs
id_ID: Harga nilai SLider untuk pencarian lanjutan dengan tab

en: Price Slider Values(min/max) for
id_ID: Nilai Slider Harga (min / maks) untuk

en: Price in
id_ID: Harga masuk

en: Price range:
id_ID: Kisaran harga:

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
id_ID: Harga untuk membuat daftar unggulan (untuk mode &quot;per daftar&quot;)

en: Price:
id_ID: Harga:

en: Primary Menu
id_ID: Menu Utama

en: Primary Widget Area
id_ID: Area Widget Utama

en: Print Page Design
id_ID: Desain Halaman Cetak

en: Processing...
id_ID: Pengolahan...

en: Professional Services
id_ID: Layanan profesional

en: Profile Update
id_ID: Pembaruan Profil

en: Profile updated
id_ID: Profil diperbarui

en: Properties List - Properties number per page
id_ID: Daftar Properti - Jumlah properti per halaman

en: Properties listed in
id_ID: Properti yang tercantum dalam

en: Property Action Category
id_ID: Kategori Aksi Properti

en: Property Action Category Page
id_ID: Kategori Aksi Properti

en: Property Address
id_ID: Alamat Properti

en: Property Address Label
id_ID: Label Alamat Properti

en: Property Area
id_ID: Area Properti

en: Property Area Page
id_ID: Halaman Area Properti

en: Property Bathrooms
id_ID: Kamar mandi properti

en: Property Bathrooms:
id_ID: Kamar mandi Properti:

en: Property Bedrooms
id_ID: Kamar Tidur Properti

en: Property Bedrooms:
id_ID: Kamar Tidur Properti:

en: Property Card Design
id_ID: Desain Kartu Properti

en: Property Categories Page
id_ID: Kategori Properti Halaman

en: Property Category Submit
id_ID: Kategori Properti Kirim

en: Property City
id_ID: Kota Properti

en: Property City Page
id_ID: Halaman Kota Properti

en: Property Country
id_ID: Negara Properti

en: Property County
id_ID: County Properti

en: Property County/State Page
id_ID: Kabupaten / Negara Bagian Properti

en: Property Description
id_ID: Deskripsi properti

en: Property Description & Price
id_ID: Deskripsi Properti &amp; Harga

en: Property Description Label
id_ID: Deskripsi Properti Label

en: Property Details
id_ID: Detail Properti

en: Property Details Label
id_ID: Label Detail Properti

en: Property Features Label
id_ID: Label Fitur Properti

en: Property Google View
id_ID: Properti Google View

en: Property Id
id_ID: ID Properti

en: Property Keyword:
id_ID: Kata Kunci Properti:

en: Property Latitude
id_ID: Lintang Properti

en: Property List Type for Advanced Search
id_ID: Tipe Daftar Properti untuk Pencarian Lanjutan

en: Property List Type for Taxonomy pages
id_ID: Tipe Daftar Properti untuk halaman Taksonomi

en: Property List display(*global option)
id_ID: Tampilan Daftar Properti (* opsi global)

en: Property Longitude
id_ID: Bujur Properti

en: Property Lot Size
id_ID: Ukuran Lot Properti

en: Property Map
id_ID: Peta Properti

en: Property Media
id_ID: Media Properti

en: Property Page
id_ID: Halaman Properti

en: Property Page Settings
id_ID: Pengaturan Halaman Properti

en: Property Price
id_ID: Harga Properti

en: Property Price Label
id_ID: Label Harga Properti

en: Property Price Label Before
id_ID: Label Harga Properti Sebelum

en: Property Print Page Design
id_ID: Desain Halaman Cetak Properti

en: Property Reviews
id_ID: Ulasan Properti

en: Property Rooms
id_ID: Kamar Properti

en: Property Rooms:
id_ID: Kamar Properti:

en: Property Sidebar Position
id_ID: Posisi Bilah Sisi Properti

en: Property Size
id_ID: Ukuran Properti

en: Property Status
id_ID: Status Properti

en: Property Status
id_ID: Status Properti

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
id_ID: Status Properti (* Anda mungkin perlu menambahkan kelas css baru - silakan lihat file bantuan)

en: Property Status:
id_ID: Status Properti:

en: Property Submission Page
id_ID: Pengajuan Properti Halaman

en: Property Subunits
id_ID: Subunit Properti

en: Property Unit/Card Design - BETA
id_ID: Unit Properti / Desain Kartu - BETA

en: Property Unit/Card min height
id_ID: Tinggi unit properti / Kartu min

en: Property Unit/Card min height
id_ID: Tinggi unit properti / Kartu min

en: Property Zip
id_ID: Zip Properti

en: Property and Agent Links
id_ID: Tautan Properti dan Agen

en: Property is featured
id_ID: Properti ditampilkan

en: Property page Sidebar
id_ID: Bilah sisi properti

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
id_ID: Unit Properti, Agen dan Blog / Warna Backgrond Kartu

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
id_ID: Unit Properti, Agen dan Blog / Kartu Padding Internal

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
id_ID: Unit Properti, Agen dan Blog / Kartu Padding Internal (atas, kiri, bawah, kanan)

en: Public Services & Government
id_ID: Layanan Publik &amp; Pemerintah

en: Publish Listing with Feature
id_ID: Publikasikan Cantuman dengan Fitur

en: Publish Listing with Featured
id_ID: Menerbitkan Cantuman dengan Unggulan

en: Published
id_ID: Diterbitkan

en: Purchase Activated
id_ID: Pembelian Diaktifkan

en: Put Search form before the header media ?
id_ID: Masukkan form pencarian sebelum media header?

en: Rate us
id_ID: Beri kami nilai

en: Re-type Password
id_ID: Ketik ulang kata sandi

en: Read more
id_ID: Baca lebih banyak

en: Real Estate
id_ID: Perumahan

en: Recommended
id_ID: Disarankan

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
id_ID: Batas memori yang direkomendasikan harus setidaknya 96MB. Silakan merujuk ke:

en: Recurring
id_ID: Berulang

en: Recurring Payment
id_ID: Pembayaran Berulang

en: Recurring Payment on %website_url
id_ID: Pembayaran Berulang pada% website_url

en: Register
id_ID: Daftar

en: Register here!
id_ID: Daftar disini!

en: Related Posts
id_ID: Pos terkait

en: Religious Organizations
id_ID: Organisasi Keagamaan

en: Remove
id_ID: Menghapus

en: Remove Image
id_ID: Hapus Gambar

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
id_ID: Hapus versi skrip - Mengikuti panduan Envato kami menghapus fitur ini. Silakan gunakan plugin cache untuk menghapus versi skrip.

en: Repeat Footer background ?
id_ID: Ulangi Footer background?

en: Reply
id_ID: Balasan

en: Required
id_ID: Wajib

en: Required Update not Available
id_ID: Pembaruan yang Diperlukan tidak tersedia

en: Requires Update
id_ID: Membutuhkan Pembaruan

en: Resend for approval
id_ID: Kirim ulang untuk persetujuan

en: Reset Password
id_ID: Setel ulang kata sandi

en: Restaurants
id_ID: Restoran

en: Return to Login
id_ID: Kembali ke Login

en: Return to Required Plugins Installer
id_ID: Kembali ke Installer Plugin yang Diperlukan

en: Return to the Dashboard
id_ID: Kembali ke Dasbor

en: Retype Password
id_ID: Ketik ulang kata sandi

en: Reunion
id_ID: Reuni

en: Review Edit Saved
id_ID: Tinjau Sunting Tersimpan

en: Review Sent
id_ID: Ulasan Terkirim

en: Review Title
id_ID: Tinjau Judul

en: Reviews
id_ID: Ulasan

en: Roadmap
id_ID: Peta jalan

en: Romania
id_ID: Rumania

en: Rooms
id_ID: Kamar

en: Rooms (*only numbers)
id_ID: Kamar (* hanya angka)

en: Rooms:
id_ID: Kamar:

en: Rooms:
id_ID: Kamar:

en: Russian Federation
id_ID: Federasi Rusia

en: SAVE CHANGES
id_ID: SIMPAN PERUBAHAN

en: SEARCH
id_ID: PENCARIAN

en: SEARCH PROPERTIES
id_ID: MENCARI PROPERTI

en: Saint Kitts and Nevis
id_ID: Saint Kitts dan Nevis

en: Saint Vincent and the Grenadines
id_ID: Saint Vincent dan Grenadines

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
id_ID: Sandbox = uji API. LANGSUNG = API pembayaran nyata. Perbarui pengaturan PayPal dan Stripe sesuai dengan pemilihan jenis API.

en: Sao Tome and Principe
id_ID: Sao Tome dan Principe

en: Satellite
id_ID: Satelit

en: Saudi Arabia
id_ID: Arab Saudi

en: Save Changes
id_ID: Simpan perubahan

en: Save Design
id_ID: Simpan Desain

en: Save Plans
id_ID: Simpan Paket

en: Save Search
id_ID: Simpan pencarian

en: Save Search Settings
id_ID: Simpan Pengaturan Pencarian

en: Save Search Settings
id_ID: Simpan Pengaturan Pencarian

en: Save this Search?
id_ID: Simpan Pencarian ini?

en: Saved Searches
id_ID: Pencarian Tersimpan

en: Schedule a showing?
id_ID: Jadwalkan pertunjukan?

en: Schools
id_ID: Sekolah

en: Search
id_ID: Pencarian

en: Search Parameters:
id_ID: Parameter Pencarian:

en: Search Properties
id_ID: Cari Properti

en: Search Results for :
id_ID: Hasil pencarian :

en: Search State, City or Area
id_ID: Cari Negara, Kota atau Daerah

en: Search a listing
id_ID: Cari daftar

en: Search field
id_ID: Cari bidang

en: Search for an Agent
id_ID: Cari Agen

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
id_ID: Pencarian telah disimpan. Anda akan menerima pemberitahuan email ketika properti baru yang cocok dengan pencarian Anda telah dipublikasikan

en: Search here...
id_ID: Cari di sini...

en: Search name
id_ID: Nama pencarian

en: Searching...
id_ID: Mencari ...

en: Second Color
id_ID: Warna Kedua

en: Second Footer Widget Area
id_ID: Area Footer Widget Kedua

en: Secondary Widget Area
id_ID: Area Widget Sekunder

en: See All Your Pages
id_ID: Lihat Semua Halaman Anda

en: See Available Packages and Payment Methods
id_ID: Lihat Paket dan Metode Pembayaran yang Tersedia

en: See all
id_ID: Lihat semua

en: See first results here
id_ID: Lihat hasil pertama di sini

en: Select Categories
id_ID: Pilih Kategori

en: Select Energy Class
id_ID: Pilih Kelas Energi

en: Select Energy Class (EU regulation)
id_ID: Pilih Kelas Energi (peraturan Uni Eropa)

en: Select Images
id_ID: Pilih Gambar

en: Select Media
id_ID: Pilih Media

en: Select Properties
id_ID: Pilih Properties

en: Select Property Status
id_ID: Pilih Status Properti

en: Select Subunits From the list:
id_ID: Pilih Sub-unit Dari daftar:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
id_ID: Pilih Taksonomi, tempat Anda ingin menampilkan blok ulasan

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
id_ID: Pilih Taksonomi untuk opsi tab di Pencarian Lanjutan Tipe 6, Ketik 7, Tipe 8, Tipe 9

en: Select User Type
id_ID: Pilih Jenis Pengguna

en: Select Widget Area
id_ID: Pilih Area Widget

en: Select a text alignment for header 3&4.
id_ID: Pilih perataan teks untuk header 3 &amp; 4.

en: Select default country
id_ID: Pilih negara default

en: Select grid or list style for properties list pages.
id_ID: Pilih gaya kisi atau daftar untuk halaman daftar properti.

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
id_ID: Pilih penyelarasan header. Harap perhatikan bahwa tidak ada garis tengah &quot;&quot; untuk tipe 3 dan 4.

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
id_ID: Pilih tipe header.Header tipe 4 TIDAK akan bekerja dengan template daftar properti setengah peta.

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
id_ID: Pilih daftar atau gaya kisi untuk jenis Kategori Blog / Jenis arsip.

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
id_ID: Pilih properti untuk slider - * tahan CTRL untuk memilih beberapa

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
id_ID: Pilih gaya peta standar atau setengah untuk halaman hasil pencarian lanjutan.

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
id_ID: Pilih gaya peta standar atau setengah untuk halaman taksonomi properti.

en: Select tabs or accordion style for property info.
id_ID: Pilih tab atau gaya akordeon untuk info properti.

en: Select the Fields for property submission.
id_ID: Pilih Fields untuk pengiriman properti.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
id_ID: Pilih Kolom Wajib untuk pengiriman properti.

en: Select the design type.
id_ID: Pilih jenis desain.

en: Select the measurement unit you will use on the website
id_ID: Pilih unit pengukuran yang akan Anda gunakan di situs web

en: Select user roles to display in register forms
id_ID: Pilih peran pengguna untuk ditampilkan dalam formulir pendaftaran

en: Select what features and amenities apply for your property.
id_ID: Pilih fitur dan fasilitas apa yang berlaku untuk properti Anda.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
id_ID: Pilih fitur apa dari Formulir Pencarian Lanjutan. * untuk alasan kecepatan, &quot;fitur kotak centang&quot; tidak akan menyaring pin di peta

en: Select what media header to use globally.
id_ID: Pilih header media apa yang digunakan secara global.

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
id_ID: Pilih properti apa yang ingin Anda tunjukkan sebagai subunit dari yang dipublikasikan.

en: Select which features and amenities show in search.
id_ID: Pilih fitur dan fasilitas mana yang ditampilkan dalam pencarian.

en: Select wich user role the admin should approve?
id_ID: Pilih peran pengguna mana yang harus disetujui oleh admin?

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
id_ID: Memilih kategori akan mempermudah pengguna untuk menemukan properti Anda dalam hasil pencarian.

en: Send
id_ID: Kirim

en: Send Email
id_ID: Mengirim email

en: Send Message
id_ID: Mengirim pesan

en: Send Private Message
id_ID: Kirim Pesan Pribadi

en: Send Reply
id_ID: Kirim balasan

en: Send all contact emails to
id_ID: Kirim semua email kontak ke

en: Send all contact emails to:
id_ID: Kirim semua email kontak ke:

en: Send emails
id_ID: Mengirim email

en: Send me the invoice
id_ID: Kirimkan saya faktur

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
id_ID: Kirim email atau email setiap hari dengan properti baru yang diterbitkan yang cocok dengan pencarian yang disimpan pengguna.

en: Sending
id_ID: Mengirim

en: Sending user info, please wait...
id_ID: Mengirim info pengguna, harap tunggu ...

en: Sent for approval
id_ID: Dikirim untuk persetujuan

en: Set as Mega Menu?
id_ID: Ditetapkan sebagai Menu Mega?

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
id_ID: Setel sebagai unggulan, * Daftar listing sebagai unggulan dikurangi dari paket Anda

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
id_ID: Setel lokasi pin perusahaan untuk template halaman kontak. Lintang harus berupa angka (mis .: 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
id_ID: Setel lokasi pin perusahaan untuk template halaman kontak. Bujur harus berupa angka (mis: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
id_ID: Setel simbol mata uang untuk harga properti.

en: Set how many properties to show per page in lists.
id_ID: Atur berapa banyak properti yang ditampilkan per halaman dalam daftar.

en: Set repeat options for background footer image.
id_ID: Setel opsi pengulangan untuk gambar footer latar belakang.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
id_ID: Setel label mata uang untuk tarik-turun multi-mata uang widget.

en: Set the position for the currency symbol.
id_ID: Atur posisi untuk simbol mata uang.

en: Set the thousand separator for price numbers.
id_ID: Setel ribu pemisah untuk nomor harga.

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
id_ID: Setel ke Ya jika Anda menggunakan SSL (https: //)

en: Set to Yes if you use SSL.
id_ID: Setel ke Ya jika Anda menggunakan SSL.

en: Shopping
id_ID: Perbelanjaan

en: Show Advanced Search ?
id_ID: Tampilkan Pencarian Lanjutan?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
id_ID: Tampilkan Pencarian Lanjutan dalam Taksonomi, Kategori atau Arsip

en: Show Amenities and Features fields?
id_ID: Tampilkan kolom Fasilitas dan Fitur?

en: Show Breadcrumbs
id_ID: Tampilkan Breadcrumbs

en: Show Breadcrumbs?
id_ID: Tampilkan Breadcrumbs?

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
id_ID: Tampilkan Kota dan Daerah dengan 0 properti di pencarian lanjutan

en: Show Contact Form on lightbox
id_ID: Tampilkan Formulir Kontak di lightbox

en: Show Content as
id_ID: Tampilkan Konten sebagai

en: Show Details
id_ID: Tampilkan Detail

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
id_ID: Tampilkan Dropdown untuk tempat tidur, kamar mandi, atau kamar? (* Hanya berfungsi dengan Bidang Khusus - YES)

en: Show Footer ?
id_ID: Tampilkan Footer?

en: Show Footer ?
id_ID: Tampilkan Footer?

en: Show Footer Copyright Area?
id_ID: Tampilkan Area Hak Cipta Footer?

en: Show Footer Copyright Area?.
id_ID: Tampilkan Area Hak Cipta Footer ?.

en: Show Google Search over Map?
id_ID: Tampilkan Google Penelusuran melalui Peta?

en: Show Graph on Property Page
id_ID: Tampilkan Grafik di Halaman Properti

en: Show Header in Dashboard ?
id_ID: Tampilkan Header di Dasbor?

en: Show Reviews on Property Page
id_ID: Tampilkan Ulasan di Halaman Properti

en: Show Reviews on Property Page.
id_ID: Tampilkan Ulasan di Halaman Properti.

en: Show Slider for Price?
id_ID: Tampilkan Penggeser untuk Harga?

en: Show address section
id_ID: Tampilkan bagian alamat

en: Show address section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian alamat di halaman cetak?

en: Show agent and contact form on sidebar.
id_ID: Tampilkan agen dan formulir kontak di sidebar.

en: Show agent details section
id_ID: Tampilkan bagian detail agen

en: Show agent details section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian detail agen di halaman cetak?

en: Show currency before or after price - in front pages
id_ID: Tampilkan mata uang sebelum atau sesudah harga - di halaman depan

en: Show description section
id_ID: Tampilkan bagian deskripsi

en: Show description section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian deskripsi di halaman cetak?

en: Show details section
id_ID: Tampilkan bagian detail

en: Show details section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian detail di halaman cetak?

en: Show features & amenities section
id_ID: Tampilkan bagian fitur &amp; fasilitas

en: Show features & amenities section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian fitur &amp; fasilitas di halaman cetak?

en: Show floor plans section
id_ID: Tampilkan bagian denah lantai

en: Show floor plans section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian denah lantai di halaman cetak?

en: Show gallery section
id_ID: Tampilkan bagian galeri

en: Show gallery section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian galeri di halaman cetak?

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
id_ID: Tampilkan pada halaman properti fitur dan fasilitas yang tidak dipilih?

en: Show submit property button in header?
id_ID: Tampilkan menyerahkan tombol properti di header?

en: Show subunits section
id_ID: Tampilkan bagian subunit

en: Show subunits section in print page?
id_ID: Tampilkan bagian subunit di halaman cetak?

en: Show the Features and Amenities that are not available
id_ID: Tampilkan Fitur dan Fasilitas yang tidak tersedia

en: Show top bar on mobile devices?
id_ID: Tampilkan bilah teratas di perangkat seluler?

en: Show top bar widget menu ?
id_ID: Tampilkan menu widget bilah atas?

en: Show user login menu in header ?
id_ID: Tampilkan menu login pengguna di header?

en: Sidebar Heading Background Color
id_ID: Warna Latar Sidebar Heading

en: Sidebar Heading Color
id_ID: Warna Bilah Sisi Sidebar

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
id_ID: Sidebar Menu Widget Area - Setelah Menu

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
id_ID: Sidebar Menu Widget Area - Sebelum Menu

en: Sidebar Widget Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Sidebar Widget

en: Sidebar Widget Design
id_ID: Desain Bilah Sisi Sidebar

en: Sidebar Widget Tab
id_ID: Tab Widget Bilah Sisi

en: Sidebar for header type 3 - after menu
id_ID: Sidebar untuk header tipe 3 - setelah menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
id_ID: Sidebar untuk jenis header 3 - sebelum menu

en: Sign into your account
id_ID: Masuk ke akun Anda

en: Similar Listings
id_ID: Daftar Serupa

en: Singapore
id_ID: Singapura

en: Single Agent
id_ID: Agen Tunggal

en: Site Settings
id_ID: Pengaturan Situs

en: Site Speed
id_ID: Kecepatan Situs

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Size in
id_ID: Ukuran dalam

en: Size:
id_ID: Ukuran:

en: Size:
id_ID: Ukuran:

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
id_ID: Gambar Slider, .png, .jpg atau .gif format

en: Slider Option
id_ID: Opsi Slider

en: Slider Transition
id_ID: Transisi Slider

en: Slider Transition Period
id_ID: Periode Transisi Slider

en: Slider type
id_ID: Jenis Slider

en: Slovakia (Slovak Republic)
id_ID: Slowakia (Slovak Republic)

en: Social & Contact
id_ID: Kontak sosial

en: Social Accounts
id_ID: Akun Sosial

en: Social Accounts
id_ID: Akun Sosial

en: Social Login
id_ID: Login Sosial

en: Social Login
id_ID: Login Sosial

en: Solomon Islands
id_ID: Pulau Solomon

en: Some energy class description
id_ID: Beberapa deskripsi kelas energi

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
id_ID: Seseorang memesan Transfer Kawat baru

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
id_ID: Seseorang meminta agar kata sandi disetel ulang untuk akun berikut: %site_url Nama pengguna:% nama pengguna. Jika ini adalah kesalahan, abaikan saja email ini dan tidak akan ada yang terjadi. Untuk mereset kata sandi Anda, kunjungi alamat berikut:% reset_link, Terima Kasih!

en: Something went wrong with the plugin API.
id_ID: Ada yang salah dengan API plugin.

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
id_ID: Maaf, pengguna sudah ada. Coba nama pengguna / email yang berbeda

en: Sort by
id_ID: Sortir dengan

en: Source
id_ID: Sumber

en: South Africa
id_ID: Afrika Selatan

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
id_ID: Georgia Selatan dan Kepulauan Sandwich Selatan

en: Spain
id_ID: Spanyol

en: Speed Advices
id_ID: Saran Kecepatan

en: Splash Image
id_ID: Gambar Splash

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
id_ID: Splash Image, .png, .jpg atau .gif format

en: Splash Page
id_ID: Halaman Percikan

en: Splash Page - Bottom left area
id_ID: Splash Page - Bagian bawah kiri

en: Splash Page - Bottom right area
id_ID: Halaman Splash - Bawah kanan daerah

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
id_ID: Halaman Splash Bawah Kiri Widget Area

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
id_ID: Halaman Splash Bawah Kanan Widget Area

en: Splash Page Subtitle
id_ID: Subtitle Halaman Splash

en: Splash Page Title
id_ID: Judul Halaman Splash

en: Splash Video in mp4 format
id_ID: Splash Video dalam format mp4

en: Splash Video in mp4 format
id_ID: Splash Video dalam format mp4

en: Splash Video in ogv format
id_ID: Splash Video dalam format ogv

en: Splash Video in ogv format
id_ID: Splash Video dalam format ogv

en: Splash Video in webm format
id_ID: Splash Video dalam format webm

en: Splash Video in webm format
id_ID: Splash Video dalam format webm

en: Sri Lanka
id_ID: Srilanka

en: St. Pierre and Miquelon
id_ID: St. Pierre dan Miquelon

en: Start Now
id_ID: Mulai sekarang

en: Starting Point Latitude
id_ID: Mulai Titik Lintang

en: Starting Point Longitude
id_ID: Mulai Titik Bujur

en: State/County
id_ID: Negara Bagian / Wilayah

en: Sticky Header Border Bottom Color
id_ID: Warna Dasar Header Lengket

en: Sticky Header Height
id_ID: Ketinggian Sticky Header

en: Sticky Header Height in px
id_ID: Sticky Header Height dalam px

en: Sticky Menu Font Color
id_ID: Warna Font Menu Sticky

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
id_ID: Kunci Stripe Api ditambahkan. Pembayaran akan diproses.

en: Stripe Publishable Key
id_ID: Kunci yang Dapat Dicetak Stripe

en: Stripe Secret Key
id_ID: Kunci Rahasia Stripe

en: Stripe Settings
id_ID: Pengaturan Stripe

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
id_ID: Gaya untuk Google Map. Gunakan https://snazzymaps.com/ untuk membuat gaya

en: Subject
id_ID: Subyek

en: Subject for
id_ID: Subjek untuk

en: Submission & Featured Payment
id_ID: Pembayaran Subbagian &amp; Unggulan

en: Submission Fee
id_ID: Biaya Penyerahan

en: Submission Payment
id_ID: Pembayaran Submission

en: Submit Property
id_ID: Kirim Properti

en: Submit Review
id_ID: Kirim Ulasan

en: Submit property will only work with theme register/login.
id_ID: Kirim properti hanya akan berfungsi dengan register / info masuk.

en: Submited Listings should be approved by admin?
id_ID: Cantuman yang Dikirimkan harus disetujui oleh admin?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
id_ID: Berlangganan ke milis kami untuk menerima berita tentang fitur-fitur baru dan peningkatan tema. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Berlangganan Di Sini!</a>

en: Subunits
id_ID: Subunit

en: Supermarkets
id_ID: Supermarket

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
id_ID: Svalbard dan Jan Mayen Islands

en: Sweden
id_ID: Swedia

en: Switch to this package
id_ID: Beralih ke paket ini

en: Switzerland
id_ID: Swiss

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
id_ID: Simbol harus diatur sesuai dengan standar internasional. Daftar lengkap ada di sini http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
id_ID: Republik Arab Syria

en: TGMPA v%s
id_ID: TGMPA v %s

en: Taiwan, Province of China
id_ID: Taiwan, Provinsi Cina

en: Tanzania, United Republic of
id_ID: Tanzania, Amerika Serikat

en: Taxes
id_ID: Pajak

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Terrain
id_ID: Medan

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
id_ID: Terima kasih. Silakan periksa email Anda untuk instruksi pembayaran.

en: The City field is empty !
id_ID: Bidang Kota kosong!

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
id_ID: Google Maps JavaScript API v3 MEMBUTUHKAN kunci API untuk berfungsi dengan benar. Dapatkan kunci Konsol API dan poskan kode di Opsi Tema. Anda bisa mendapatkannya

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
id_ID: Google Maps JavaScript API v3 MEMBUTUHKAN kunci API untuk berfungsi dengan benar. Dapatkan kunci Konsol API dan poskan kode di Opsi Tema. Anda bisa mendapatkannya

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
id_ID: Pin Retina harus diunggah di tempat yang sama dengan pin asli dan nama file harus dengan_2x

en: The browser couldn't detect your position!
id_ID: Browser tidak dapat mendeteksi posisi Anda!

en: The currency in which payments are processed.
id_ID: Mata uang tempat pembayaran diproses.

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
id_ID: Tanggal &amp; waktu sudah dipesan. Silakan pilih yang baru

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
id_ID: Deskripsi akan ditampilkan di menu jika tema saat ini mendukungnya.

en: The email doesn't look right !
id_ID: Emailnya tidak terlihat benar!

en: The email was not saved because it is used by another user.
id_ID: Email itu tidak disimpan karena digunakan oleh pengguna lain.

en: The email's domain doesn't look right.
id_ID: Domain email tidak terlihat benar.

en: The first footer widget area
id_ID: Area widget footer pertama

en: The following plugin was activated successfully:
id_ID: Plugin berikut telah berhasil diaktifkan:

en: The fourth footer widget area
id_ID: Area widget footer keempat

en: The inserted code is not a valid one
id_ID: Kode yang dimasukkan bukan yang valid

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id_ID: Proses instalasi dan aktivasi dimulai. Proses ini mungkin memerlukan waktu beberapa host, jadi harap bersabar.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
id_ID: Proses instalasi dimulai. Proses ini mungkin memerlukan waktu beberapa host, jadi harap bersabar.

en: The invoice number is:
id_ID: Nomor faktur adalah:

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
id_ID: Maksimal tidak ada gambar yang dapat diunggah oleh pengguna dengan formulir pengiriman ujung depan. Gunakan 0 untuk tidak terbatas. Nilai ini TIDAK digunakan dalam kasus mode keanggotaan (setiap paket akan memiliki gambar maks sendiri tidak ada pengaturan)

en: The new password is blank
id_ID: Kata sandi baru kosong

en: The primary widget area
id_ID: Area widget utama

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
id_ID: Paket plugin jauh terdiri dari lebih dari satu file, tetapi file tidak dikemas dalam folder.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
id_ID: Paket plugin jauh tidak berisi folder dengan siput yang diinginkan dan penggantian nama tidak berfungsi.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
id_ID: Formulir pencarian &quot;mengambang&quot; di atas header media dan Anda mengatur posisinya.

en: The second footer widget area
id_ID: Area widget footer kedua

en: The secondary widget area
id_ID: Area widget sekunder

en: The state field is empty !
id_ID: Bidang negara kosong!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
id_ID: Sistem akan menghapus versi skrip ketika disertakan. Hal ini tidak benar-benar meningkatkan kecepatan, tetapi meningkatkan nilai tes pada halaman alat-alat kecepatan.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
id_ID: Sistem akan menggunakan versi file css dan js yang telah di-minify

en: The third footer widget area
id_ID: Area widget footer ketiga

en: The top bar left widget area
id_ID: Bar bagian atas meninggalkan area widget

en: The top bar right widget area
id_ID: Area widget kanan bar bagian atas

en: The type selected applies for Google Maps header.
id_ID: Jenis yang dipilih berlaku untuk header Google Maps.

en: Theme Slider
id_ID: Slider Tema

en: Theme Slider
id_ID: Slider Tema

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
id_ID: Tidak ada agen yang terdaftar di halaman ini pada saat ini. Silakan coba lagi nanti.

en: There are no posts published!
id_ID: Tidak ada tulisan yang diterbitkan!

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
id_ID: Tidak ada properti yang terdaftar di halaman ini pada saat ini. Silakan coba lagi nanti.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
id_ID: Ada satu atau lebih plugin yang diperlukan atau yang direkomendasikan untuk menginstal, memperbarui atau mengaktifkan.

en: These fields are mandatory: Title
id_ID: Bidang-bidang ini wajib: Judul

en: Third Footer Widget Area
id_ID: Area Widget Footer Ketiga

en: This applies for  the search over media header.
id_ID: Ini berlaku untuk pencarian melalui header media.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
id_ID: Ini berlaku untuk semua formulir pendaftaran. * Tahan CTRL untuk seleksi ganda.

en: This applies for for all register forms.
id_ID: Ini berlaku untuk semua formulir pendaftaran.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
id_ID: Ini berlaku untuk jenis bidang kalender yang tersedia untuk properti.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
id_ID: Ini berlaku untuk pencarian melalui tipe header. PENTING! Aktifkan Bidang Kustom Pencarian Lanjutan - YES, untuk Tipe 5, Tipe 6, Tipe 8, Tipe 10 dan Tipe 11. Tipe 7 &amp; 9 terlihat dapat diperoleh dengan tipe 6 dan 8 dengan bentuk float diatur ke ya.

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
id_ID: Deskripsi ini akan muncul pertama di halaman. Menyimpannya sebagai gambaran singkat membuatnya lebih mudah dibaca.

en: This helps preventing registration spam.
id_ID: Ini membantu mencegah spam pendaftaran.

en: This is a paid submission.
id_ID: Ini adalah pengiriman berbayar.

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
id_ID: Ini adalah pengiriman berbayar. Pendaftaran akan langsung setelah pembayaran diterima.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
id_ID: Opsi ini menentukan lebar konten utama. Nilai defaultnya adalah 1200px

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
id_ID: Halaman ini tidak akan berfungsi tanpa WpResidence Core Plugin, Silakan aktifkan dari menu plugin!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
id_ID: Posting ini dilindungi kata sandi. Masukkan kata sandi untuk melihat komentar apa pun.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
id_ID: Pembangun unit properti ini adalah fitur yang sangat kompleks, dengan banyak opsi, dan karena itu mungkin tidak berfungsi untuk semua ide desain. Kami akan terus memperbaikinya, tetapi perlu diketahui bahwa masalah css dapat muncul dan itu harus diselesaikan dengan menambahkan aturan css secara manual dalam kode.

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
id_ID: Ini akan menggantikan header yang lengket. Tidak berlaku untuk jenis pencarian 3

en: Time
id_ID: Waktu

en: Title
id_ID: Judul

en: Title Attribute
id_ID: Atribut Judul

en: Title/Position
id_ID: Posisi judul

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
id_ID: Untuk menambahkan versi logo Retina, buat logo retina, tambahkan _2x di akhir nama file asli (untuk ex logo_2x.jpg) dan unggah di folder unggahan yang sama dengan logo non retina.

en: To be paid
id_ID: Untuk dibayar

en: Togo
id_ID: Untuk pergi

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
id_ID: Warna Latar Belakang Bar Atas (Menu Widget Tajuk)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
id_ID: Warna Font Bar Top (Menu Widget Header)

en: Top Bar Right Widget Area
id_ID: Area Widget Kanan Atas Bar

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
id_ID: Menu Atas &amp; Warna Latar Belakang Menu Sticky

en: Top Menu Font Color
id_ID: Warna Font Menu Atas

en: Top Menu Font Size
id_ID: Ukuran Font Menu Atas

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
id_ID: Warna Latar Belakang Menu Atas Warna (* berlaku untuk beberapa jenis hover)

en: Top Menu Hover Type
id_ID: Jenis Hover Atas Menu

en: Total Fee
id_ID: Total Biaya

en: Total Invoices:
id_ID: Total Faktur:

en: Total number of views:
id_ID: Jumlah total tampilan:

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
id_ID: Header Transparan - Warna Font Menu Atas

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
id_ID: Header Transparan - Top Menu Hover Font Color

en: Transport
id_ID: Mengangkut

en: Transportation
id_ID: Angkutan

en: Trinidad and Tobago
id_ID: Trinidad dan Tobago

en: Turkey
id_ID: Turki

en: Turks and Caicos Islands
id_ID: Kepulauan Turks dan Caicos

en: Twitter Access Secret
id_ID: Rahasia Akses Twitter

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
id_ID: Twitter Access Secret diperlukan untuk tema widget Twitter.

en: Twitter Access Token
id_ID: Token Akses Twitter

en: Twitter Access Token Secret
id_ID: Rahasia Token Akses Twitter

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
id_ID: Token Akses Twitter diperlukan untuk tema widget Twitter.

en: Twitter Cache Time
id_ID: Waktu Cache Twitter

en: Twitter Cache Time in hours
id_ID: Waktu Cache Twitter dalam beberapa jam

en: Twitter Consumer Key
id_ID: Kunci Konsumen Twitter

en: Twitter Consumer Secret
id_ID: Rahasia Konsumen Twitter

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
id_ID: Twitter Consumer Secret diperlukan untuk tema widget Twitter.

en: Twitter Page Link
id_ID: Tautan Halaman Twitter

en: Twitter Url
id_ID: Url Twitter

en: Twitter Widget
id_ID: Widget Twitter

en: Twitter consumer_key
id_ID: Consumer_key Twitter

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
id_ID: Twitter consumer_key diperlukan untuk tema widget Twitter.

en: Twitter page link
id_ID: Tautan halaman Twitter

en: Twitter page link, with https://
id_ID: Tautan halaman Twitter, dengan https: //

en: Type
id_ID: Mengetik

en: Type Bathrooms No.
id_ID: Tipe Kamar mandi No.

en: Type Bedrooms No.
id_ID: Tipe Kamar Tidur No.

en: Type Keyword
id_ID: Ketik Kata Kunci

en: Type Max. Price
id_ID: Ketik Max. Harga

en: Type Min. Price
id_ID: Ketik Min. Harga

en: Type address, state, city or area
id_ID: Ketik alamat, negara bagian, kota atau daerah

en: Type and add a new item in features and amenities list.
id_ID: Ketik dan tambahkan item baru dalam daftar fitur dan fasilitas.

en: Type company address
id_ID: Ketik alamat perusahaan

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
id_ID: Ketik di sini pesan hak cipta yang akan muncul di footer.

en: Type only numbers!
id_ID: Ketikkan hanya angka!

en: Type your message...
id_ID: Ketik pesan anda...

en: Type:
id_ID: Mengetik:

en: Ukraine
id_ID: Ukraina

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
id_ID: Tidak dapat masuk. Silakan, periksa login / kata sandi dan coba lagi

en: Unit Card Type
id_ID: Tipe Kartu Unit

en: Unit border size
id_ID: Ukuran batas unit

en: Unit/Card border color
id_ID: Warna batas Satuan / Kartu

en: United Arab Emirates
id_ID: Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id_ID: Kerajaan Inggris

en: United States
id_ID: Amerika Serikat

en: United States Minor Outlying Islands
id_ID: Kepulauan Terluar Kecil Amerika Serikat

en: Unlimited
id_ID: Tak terbatas

en: Unlimited listings ?
id_ID: Cantuman tidak terbatas?

en: Update
id_ID: Memperbarui

en: Update Profile
id_ID: Memperbaharui profil

en: Update Required
id_ID: Perbarui Diperlukan

en: Update Review
id_ID: Perbarui Ulasan

en: Update profile
id_ID: Memperbaharui profil

en: Update recommended
id_ID: Pembaruan disarankan

en: Update the theme & plugins
id_ID: Perbarui tema &amp; plugin

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
id_ID: Memperbarui; Judul khusus, bukan label Fitur dan Fasilitas.

en: Updating Plugin: %s
id_ID: Memperbarui Plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
id_ID: Perbarui pesan dari penulis plugin:

en: Upgrade to Featured
id_ID: Tingkatkan ke Unggulan

en: Upgrade to Featured Listing
id_ID: Tingkatkan ke Daftar Unggulan

en: Upgrade to featured
id_ID: Tingkatkan ke unggulan

en: Upgrade to featured listing on
id_ID: Tingkatkan ke cantuman unggulan

en: Upload  profile image.
id_ID: Unggah gambar profil.

en: Upload Background Image for Footer
id_ID: Unggah Gambar Latar untuk Footer

en: Upload Background Image |
id_ID: Unggah Gambar Latar Belakang |

en: Upload Favicon
id_ID: Unggah Favicon

en: Upload Header Image
id_ID: Unggah Header Image

en: Upload Image
id_ID: Unggah Gambar

en: Upload Logo
id_ID: Unggah Logo

en: Upload New Logo
id_ID: Unggah Logo Baru

en: Upload New Plan Image
id_ID: Unggah Gambar Paket Baru

en: Upload Pin
id_ID: Unggah Pin

en: Upload Video
id_ID: Mengunggah video

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
id_ID: Unggah logo seluler dalam format jpg atau png.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
id_ID: Unggah favicon situs dalam format .ico, .png, .jpg atau .gif

en: Upload your profile photo.
id_ID: Unggah foto profil Anda.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
id_ID: Gunakan format .00 untuk desimal (mis: 1.50). Jangan tetapkan harga sebagai 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
id_ID: Gunakan format 0,00 untuk desimal (mis: 5,50). Jangan tetapkan harga sebagai 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
id_ID: Gunakan CTRL untuk memilih beberapa bidang untuk halaman pengiriman properti.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
id_ID: Gunakan Cache untuk Google maps? (* Cache akan diperbarui sendiri setiap 3 jam)

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
id_ID: Gunakan Bidang Khusus Untuk Pencarian Lebih Lanjut?

en: Use Float Search Form ?
id_ID: Gunakan Formulir Pencarian Float?

en: Use Floor Plans
id_ID: Gunakan Rencana Lantai

en: Use Full Price Pins ?
id_ID: Gunakan Pin Harga Penuh?

en: Use Geo Location Search
id_ID: Gunakan Pencarian Lokasi Geo

en: Use Google maps with SSL ?
id_ID: Gunakan Google maps dengan SSL?

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
id_ID: Gunakan plugin Optima Express (plugin idx oleh ihomefinder) - Anda perlu mengaktifkan plugin?

en: Use Pin Cluster on map
id_ID: Gunakan Pin Cluster di peta

en: Use Saved Search Feature ?
id_ID: Gunakan Fitur Pencarian Tersimpan?

en: Use Slider in Property Unit
id_ID: Gunakan Slider di Unit Properti

en: Use Sticky Footer?
id_ID: Gunakan Sticky Footer?

en: Use Sticky Footer?
id_ID: Gunakan Sticky Footer?

en: Use a custom property page template
id_ID: Gunakan template halaman properti kustom

en: Use file reading for pins?
id_ID: Gunakan pembacaan file untuk pin?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
id_ID: Gunakan pembacaan file untuk pin? (* direkomendasikan untuk lebih dari 200 daftar. Baca manual untuk perbedaan antara file dan mysql reading)

en: Use price Pins ?
id_ID: Gunakan Pin harga?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
id_ID: Gunakan Pin harga? (Kelas css untuk pin harga adalah &quot;wpestate_marker&quot;. Setiap pin juga menerima kelas dengan nama kategori atau tindakan: Misalnya &quot;penjualan apartemen wpestate_marker&quot;)

en: Use reCaptcha on register ?
id_ID: Gunakan reCAPTCHA pada daftar?

en: Use single Image Pin ?
id_ID: Gunakan Pin Gambar tunggal?

en: Use sticky search ?
id_ID: Gunakan pencarian lengket?

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
id_ID: Gunakan tombol Clear WpResidence Cache dari bilah admin untuk melihat perubahan yang dibuat secara instan. Pembaruan otomatis terjadi setiap 4 jam.

en: Use the button to save your property location on the map as well.
id_ID: Gunakan tombol untuk menyimpan lokasi properti Anda di peta juga.

en: Use the form below to contact us!
id_ID: Gunakan formulir di bawah ini untuk menghubungi kami!

en: Use this unit/card
id_ID: Gunakan unit / kartu ini

en: User
id_ID: Pengguna

en: User Dashboard - The top bar left widget area
id_ID: Dasbor Pengguna - Bar bagian atas meninggalkan area widget

en: User Dashboard - The top bar right widget area
id_ID: Dasbor Pengguna - Kolom kanan atas bar area widget

en: User Dashboard Design
id_ID: Desain Dasbor Pengguna

en: User Dashboard Menu Background
id_ID: Latar Belakang Menu Dasbor Pengguna

en: User Dashboard Menu Color
id_ID: Warna Menu Dasbor Pengguna

en: User Dashboard Menu Hover Color
id_ID: Menu Dashboard Pengguna Melayang Warna

en: User Dashboard Menu Item Background Color
id_ID: Item Menu Dashboard Pengguna Warna Latar Belakang

en: User Dashboard Package Background
id_ID: Latar Belakang Paket Dasbor Pengguna

en: User Dashboard Package Color
id_ID: Warna Paket Dasbor Pengguna

en: User Details
id_ID: Detail Pengguna

en: User Param 1
id_ID: Parameter Pengguna 1

en: User Role Settings
id_ID: Pengaturan Peran Pengguna

en: Username
id_ID: Nama pengguna

en: Username already exists.  Please choose a new one.
id_ID: Nama pengguna sudah ada. Silakan pilih yang baru.

en: Username and/or Email field is empty!
id_ID: Bidang Nama Pengguna dan / atau Email kosong!

en: Username and/or Password field is empty!
id_ID: Bidang Nama pengguna dan / atau Kata Sandi kosong!

en: Username:
id_ID: Nama pengguna:

en: Username: %s
id_ID: Nama pengguna: %s

en: Userpin in geolocation
id_ID: Userpin dalam geolokasi

en: Users can type the password on registration form
id_ID: Pengguna dapat mengetikkan kata sandi pada formulir pendaftaran

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
id_ID: Pengguna akan disetujui secara otomatis. * Tahan CTRL untuk seleksi ganda.

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
id_ID: Dengan menggunakan opsi ini Anda dapat menentukan lebar konten dalam persen.Sedud akan menempati sisa ruang konten utama.

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
id_ID: Nilai antara 0 -inilateral dan 1 - sepenuhnya terlihat

en: Version
id_ID: Versi

en: Video Option
id_ID: Opsi Video

en: Video from
id_ID: Video dari

en: View
id_ID: Melihat

en: View public profile
id_ID: Lihat profil publik

en: View results
id_ID: Lihat hasil

en: Views Stats
id_ID: Tampilan Statistik

en: Virgin Islands (British)
id_ID: Virgin Islands (Inggris)

en: Virgin Islands (U.S.)
id_ID: Kepulauan Virgin (AS)

en: Virtual Tour
id_ID: Tur Virtual

en: Virtual Tour:
id_ID: Tur Virtual:

en: Waiting for approval
id_ID: Menunggu persetujuan

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
id_ID: Informasi walkscore tidak muncul jika Anda tidak menambahkan API.

en: Wallis and Futuna Islands
id_ID: Kepulauan Wallis dan Futuna

en: Want to find out more?
id_ID: Ingin mengetahui lebih lanjut?

en: Warning !
id_ID: PERINGATAN !

en: We Speak:
id_ID: Kita berbicara:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
id_ID: Kami minta maaf, tetapi kami tidak memiliki taksiran untuk properti ini pada saat ini!

en: We didn't find any results
id_ID: Kami tidak menemukan hasil apa pun

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
id_ID: Kami tidak menemukan hasil apa pun. Silakan coba lagi dengan parameter pencarian yang berbeda.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
id_ID: Kami tidak menemukan hasil apa pun. Silakan coba lagi dengan parameter pencarian yang berbeda.

en: We don't have any agents yet!
id_ID: Kami belum punya agen!

en: We found
id_ID: Kami menemukan

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
id_ID: Kami baru saja mengirimi Anda kata sandi baru. Silakan periksa email Anda!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
id_ID: Kami baru saja mengirimi Anda email dengan instruksi penyetelan ulang Sandi.

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
id_ID: Kami menerima permintaan pembayaran Wire Transfer Anda di %s! Ikuti petunjuk di bawah ini untuk mulai mengirimkan properti sesegera mungkin.

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
id_ID: Kami menerima permintaan pembayaran Wire Transfer Anda di %site_url! Ikuti petunjuk di bawah ini untuk mulai mengirimkan properti sesegera mungkin. Nomor faktur adalah:% invoice_no, Jumlah:% total_harga. Petunjuk:% payment_details.

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
id_ID: Sebaiknya lakukan demo impor terlebih dahulu dan kemudian selesaikan penyiapan ini. Menambahkan impor Demo SETELAH menyelesaikan pengaturan ini mengubah opsi pengaturan Anda ke opsi demo.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
id_ID: Kami akan menggunakan 1 pin tunggal untuk semua penanda. Pilihan ini akan mengurangi waktu pemuatan pada peta Anda.

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
id_ID: Kami akan menggunakan gambar pada ukuran yang diunggah. Jadi pastikan itu sesuai dengan desain Anda. Jika Anda menambahkan gambar langsung ke kolom input (tanpa tombol Upload), gunakan jalur gambar penuh. Untuk ex: http: //www.wpresidence ...... Jika Anda menggunakan tombol &quot;unggah&quot; gunakan juga tombol &quot;Masukkan ke dalam Post&quot; dari jendela pop-up.

en: Website
id_ID: Situs web

en: Website Url (without http)
id_ID: Url Situs Web (tanpa http)

en: Website:
id_ID: Situs web:

en: Welcome back,
id_ID: Selamat datang kembali,

en: Western Sahara
id_ID: Sahara Barat

en: What kind of listings do you handle?
id_ID: Daftar apa yang Anda tangani?

en: What property slider type to show on property page.
id_ID: Apa jenis slider properti untuk ditampilkan di halaman properti.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
id_ID: Apa sidebar untuk ditampilkan untuk daftar kategori / arsip blog.

en: What sidebar to show in agent page.
id_ID: Sidebar apa yang ditampilkan di halaman agen.

en: What sidebar to show in property page.
id_ID: Sidebar apa untuk ditampilkan di halaman properti.

en: What's Nearby
id_ID: Apa yang Terdekat

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
id_ID: Ketika halaman dengan sidebar tidak ada daftar per baris akan menjadi 2 atau 3 - tergantung pada pilihan Anda

en: Where to show the currency symbol?
id_ID: Di mana menunjukkan simbol mata uang?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
id_ID: Di mana menampilkan sidebar untuk daftar kategori / arsip blog.

en: Where to show the sidebar in agent page.
id_ID: Di mana untuk menunjukkan sidebar di halaman agen.

en: Where to show the sidebar in property page.
id_ID: Di mana untuk menunjukkan sidebar di halaman properti.

en: Wide Footer ?
id_ID: Footer Lebar?

en: Wide Header ?
id_ID: Header Lebar?

en: Wide or Boxed?
id_ID: Lebar atau Kotak?

en: Widget Border Color
id_ID: Warna Border Widget

en: Widget Border Size
id_ID: Ukuran Border Widget

en: Widget Font color
id_ID: Warna Font Widget

en: Widget Internal Padding
id_ID: Padding Internal Widget

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
id_ID: Padding Internal Widget (atas, kiri, bawah, kanan)

en: Wire Transfer
id_ID: Transfer rekening

en: Wire instructions for direct payment
id_ID: Instruksi kawat untuk pembayaran langsung

en: WordPress Memory Limit is set to
id_ID: Batas Memori WordPress diatur ke

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
id_ID: Berfungsi dengan opsi &quot;Gunakan FLoat Form&quot; diatur ke no! Tidak berlaku untuk jenis pencarian 3.

en: Write a Review
id_ID: Menulis review

en: Wrong username or password!
id_ID: Username atau password salah!

en: Yearly Archives: %s
id_ID: Arsip Tahunan: %s

en: Yelp - no of results
id_ID: Yelp - tidak ada hasil

en: Yelp - no of results
id_ID: Yelp - tidak ada hasil

en: Yelp Api  Client Id
id_ID: Id Klien Yelp Api

en: Yelp Api Client Key
id_ID: Kunci Klien Yelp Api

en: Yelp Categories
id_ID: Kategori Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
id_ID: Yelp Kategori untuk ditampilkan di halaman depan

en: Yelp Distance Measurement Unit
id_ID: Unit Pengukuran Jarak Yelp

en: Yelp settings
id_ID: Pengaturan Yelp

en: Yemen
id_ID: Yaman

en: You are already logged in! redirecting...
id_ID: Kamu sudah masuk! mengarahkan ...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
id_ID: Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan tombol PayPal.

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
id_ID: Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan tombol pembayaran Stripe.

en: You can now login with your new password at:
id_ID: Anda sekarang dapat masuk dengan kata sandi baru Anda di:

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
id_ID: Anda dapat membalas pesan pribadi dari halaman &quot;Inbox&quot; di akun pengguna Anda.

en: You can select multiple images to upload at one time.
id_ID: Anda dapat memilih beberapa gambar untuk diunggah sekaligus.

en: You cannot upload more than
id_ID: Anda tidak dapat mengunggah lebih dari

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
id_ID: Anda tidak dapat menggunakan karakter khusus seperti &quot;&amp;&quot;. Setelah mengubah url, Anda mungkin perlu menunggu beberapa menit hingga WordPress mengubah semua url. Jika nama baru Anda tidak diperbarui secara otomatis, buka Pengaturan - Permalinks dan Simpan lagi &quot;Pengaturan Permalinks&quot; - opsi &quot;Tulis nama&quot;

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
id_ID: Anda tidak menambahkan <strong>Rincian Paypal</strong> Anda. Tidak ada pembayaran Paypal yang akan diproses

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
id_ID: Anda tidak menambahkan <strong>Detail Stripe</strong> Anda. Pembayaran Stripe tidak akan diproses

en: You don't have any agents added!
id_ID: Anda tidak memiliki agen yang ditambahkan!

en: You don't have any favorite properties yet!
id_ID: Anda belum memiliki properti favorit!

en: You don't have any plans attached!
id_ID: Anda tidak memiliki rencana apa pun!

en: You don't have any properties yet!
id_ID: Anda belum memiliki properti!

en: You don't have any saved searches yet!
id_ID: Anda belum memiliki penelusuran tersimpan!

en: You have
id_ID: Kamu punya

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
id_ID: Anda telah menggunakan semua daftar &quot;Unggulan&quot; dalam paket Anda.

en: You need to
id_ID: Kamu butuh

en: You need to agree with terms and conditions !
id_ID: Anda harus menyetujui syarat dan ketentuan!

en: You need to upload at last one image
id_ID: Anda perlu mengunggah gambar terakhir

en: You ordered a new Wire Transfer
id_ID: Anda memesan Transfer Kawat baru

en: Your Address
id_ID: Alamat Anda

en: Your City
id_ID: Kotamu

en: Your Current Colors
id_ID: Warna Anda Saat Ini

en: Your Current Logo
id_ID: Logo Anda Saat Ini

en: Your Email
id_ID: Email mu

en: Your Favicon
id_ID: Favicon Anda

en: Your Logo
id_ID: Logo Anda

en: Your Message
id_ID: Pesan Anda

en: Your Name
id_ID: Namamu

en: Your PHP version is
id_ID: Versi PHP Anda

en: Your Password was Reset
id_ID: Kata Sandi Anda telah disetel ulang

en: Your Payment system is in LIVE mode.
id_ID: Sistem Pembayaran Anda dalam mode LANGSUNG.

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
id_ID: Sistem Pembayaran Anda dalam mode SANDBOX.

en: Your Phone
id_ID: Telepon Anda

en: Your Rating & Review
id_ID: Rating &amp; Ulasan Anda

en: Your Review
id_ID: Ulasan Anda

en: Your State Code (ex CA)
id_ID: Kode Negara Anda (ex CA)

en: Your Sticky Logo
id_ID: Logo Sticky Anda

en: Your Transparent Header Logo
id_ID: Logo Header Transparan Anda

en: Your account is disabled.
id_ID: Akun Anda dinonaktifkan.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
id_ID: Akun Anda sedang menunggu persetujuan. Harap tunggu admin untuk menyetujuinya.

en: Your account was created and you can login now!
id_ID: Akun Anda telah dibuat dan Anda dapat masuk sekarang!

en: Your address field is empty!
id_ID: Bidang alamat Anda kosong!

en: Your comment is awaiting moderation.
id_ID: Komentar dari anda sedang menunggu moderasi.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
id_ID: Paket Anda saat ini tidak membiarkan Anda mempublikasikan lebih banyak properti! Anda perlu meningkatkan keanggotaan Anda.

en: Your email address will not be published.
id_ID: Alamat email Anda tidak akan dipublikasikan.

en: Your energy class
id_ID: Kelas energi Anda

en: Your energy class is
id_ID: Kelas energi Anda

en: Your energy class is
id_ID: Kelas energi Anda

en: Your listing was approved
id_ID: Listing Anda disetujui

en: Your new password for the account at:
id_ID: Kata sandi baru Anda untuk akun di:

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
id_ID: Kata sandi baru Anda untuk akun di: %site_url: Nama pengguna:% nama pengguna, Kata sandi:% user_pass. Anda sekarang dapat masuk dengan kata sandi baru Anda di: %site_url

en: Your purchase was activated
id_ID: Pembelian Anda telah diaktifkan

en: Your search results
id_ID: Hasil pencarian Anda

en: Your username and password on %website_url
id_ID: Nama pengguna dan kata sandi Anda di %site_url

en: Zillow api key
id_ID: Kunci api Zillow

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
id_ID: Kunci api Zillow diperlukan untuk Zillow Widget.

en: [more]
id_ID: [lebih]

en: about 1 hour ago
id_ID: sekitar 1 jam yang lalu

en: about 1 minute ago
id_ID: sekitar 1 menit yang lalu

en: acres
id_ID: hektar

en: add to favorites
id_ID: Tambahkan ke Favorit

en: addded
id_ID: ditambahkan

en: address
id_ID: alamat

en: and
id_ID: dan

en: area
id_ID: daerah

en: areas
id_ID: daerah

en: bathrooms
id_ID: kamar mandi

en: baths:
id_ID: mandi:

en: bedrooms
id_ID: kamar tidur

en: beds
id_ID: tempat tidur

en: between
id_ID: antara

en: between
id_ID: antara

en: bigger than
id_ID: lebih besar dari

en: bigger than
id_ID: lebih besar dari

en: boxed
id_ID: kemas

en: by
id_ID: oleh

en: cancel stripe subscription
id_ID: batalkan langganan stripe

en: categories
id_ID: kategori

en: category
id_ID: kategori

en: cities
id_ID: kota-kota

en: city
id_ID: kota

en: click to add new status
id_ID: klik untuk menambah status baru

en: click to enable zoom
id_ID: klik untuk mengaktifkan zoom

en: close map
id_ID: peta dekat

en: company email
id_ID: email perusahaan

en: company fax
id_ID: faks perusahaan

en: company mobile
id_ID: ponsel perusahaan

en: compare
id_ID: membandingkan

en: daily
id_ID: harian

en: days
id_ID: hari

en: delete
id_ID: menghapus

en: delete message
id_ID: Hapus pesan

en: delete search
id_ID: hapus pencarian

en: deleting...
id_ID: menghapus ...

en: details
id_ID: rincian

en: discover more
id_ID: temukan lebih banyak

en: expires on
id_ID: Kadaluarsa pada

en: favorite
id_ID: favorit

en: feet
id_ID: kaki

en: field
id_ID: bidang

en: for
id_ID: untuk

en: for category:
id_ID: untuk kategori:

en: from date
id_ID: dari tanggal

en: full info
id_ID: info lengkap

en: grid
id_ID: jaringan

en: ha
id_ID: Ha

en: half map
id_ID: setengah peta

en: hectares
id_ID: hektar

en: help
id_ID: membantu

en: here
id_ID: sini

en: images
id_ID: gambar

en: in
id_ID: di

en: in order to post a review
id_ID: untuk memposting ulasan

en: is not editable
id_ID: tidak dapat diedit

en: keyword
id_ID: kata kunci

en: list
id_ID: daftar

en: listing
id_ID: daftar

en: listings
id_ID: daftar

en: listings
id_ID: daftar

en: loading results...
id_ID: memuat hasil ...

en: login
id_ID: masuk

en: lot size
id_ID: banyak ukuran

en: m radius
id_ID: radius m

en: make payment recurring
id_ID: lakukan pembayaran berulang

en: make the footer 100%.
id_ID: buat footer 100%.

en: make the header 100%.
id_ID: buat tajuk 100%.

en: manage floorplans
id_ID: kelola denah lantai

en: map
id_ID: peta

en: membership payment on
id_ID: pembayaran keanggotaan

en: meters
id_ID: meter

en: miles
id_ID: mil

en: months
id_ID: bulan

en: more details here
id_ID: detail lebih lanjut di sini

en: new message
id_ID: pesan baru

en: no
id_ID: tidak

en: no listings available
id_ID: tidak ada daftar yang tersedia

en: none
id_ID: tidak ada

en: of
id_ID: dari

en: on
id_ID: di

en: open map
id_ID: buka peta

en: or
id_ID: atau

en: over a year ago
id_ID: lebih dari setahun lalu

en: page should be accesible only via the compare button
id_ID: halaman harus diakses hanya melalui tombol bandingkan

en: pending approval
id_ID: menunggu persetujuan

en: photos
id_ID: foto

en: price range from
id_ID: kisaran harga mulai

en: price range from:
id_ID: kisaran harga dari:

en: price:
id_ID: harga:

en: property Size
id_ID: Ukuran properti

en: property address
id_ID: alamat properti

en: property bathrooms
id_ID: kamar mandi properti

en: property bedrooms
id_ID: kamar tidur properti

en: property country
id_ID: negara properti

en: property county
id_ID: county properti

en: property lot size
id_ID: ukuran lot properti

en: property price
id_ID: harga properti

en: property rooms
id_ID: kamar properti

en: property size
id_ID: ukuran properti

en: property state
id_ID: keadaan properti

en: property status
id_ID: status properti

en: property zip
id_ID: zip properti

en: reCaptcha settings
id_ID: pengaturan reCAPTCHA

en: reCaptha secret key
id_ID: kunci rahasia reCaptha

en: reCaptha site key
id_ID: kunci situs reCaptha

en: remove from favorites
id_ID: hapus dari favorit

en: removed
id_ID: dihapus

en: reply to message
id_ID: balas pesan

en: results
id_ID: hasil

en: results.
id_ID: hasil.

en: right now
id_ID: sekarang juga

en: rooms
id_ID: kamar

en: rooms:
id_ID: kamar:

en: saving..
id_ID: penghematan..

en: saving...
id_ID: penghematan...

en: sending message..
id_ID: mengirim pesan..

en: share
id_ID: Bagikan

en: size
id_ID: ukuran

en: size:
id_ID: ukuran:

en: smaller than
id_ID: lebih kecil dari

en: square
id_ID: kotak

en: standard
id_ID: standar

en: subscription will be cancelled at the end of current period
id_ID: langganan akan dibatalkan pada akhir periode berjalan

en: terms & conditions
id_ID: Syarat &amp; Ketentuan

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
id_ID: file Google map TIDAK ada atau TIDAK bisa ditulis

en: to
id_ID: untuk

en: to date
id_ID: saat ini

en: type 1
id_ID: tipe 1

en: type 2
id_ID: tipe 2

en: type 3
id_ID: tipe 3

en: type 4
id_ID: tipe 4

en: type here the new status...
id_ID: ketik di sini status baru ...

en: types
id_ID: jenis

en: unread messages
id_ID: pesan yang belum dibaca

en: user id:
id_ID: identitas pengguna:

en: we found
id_ID: kami menemukan

en: weekly
id_ID: mingguan

en: weeks
id_ID: minggu

en: wide
id_ID: lebar

en: wrong captcha
id_ID: Captcha yang salah

en: yards
id_ID: yard

en: year
id_ID: tahun

en: years
id_ID: tahun

en: yes
id_ID: iya nih

en: yesterday
id_ID: kemarin

en: you don't have the right to delete this
id_ID: Anda tidak berhak menghapus ini
