wpresidence - en to it_IT translation catalogue (1877 entries)

en:  (*only numbers)
it_IT: (* solo numeri)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Multi Unit (* per unità secondaria).

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Multi Unit.

en:  Custom title instead of Property Address label.
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Indirizzo proprietà.

en:  Featured Payment
it_IT: Pagamento in primo piano

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
it_IT: Se la tua domanda non è qui, vai su http://support.wpestate.org, crea un account e pubblica un ticket. La registrazione è semplice e non appena si invia un biglietto ci viene notificato. Di solito rispondiamo nelle prossime 24 ore (eccetto i fine settimana). Si prega di utilizzare questo sistema e non l&#39;e-mail. Ci aiuterà a rispondere alle tue domande molto più velocemente. Grazie!

en:  Linkedin page link, with https://
it_IT: Link alla pagina collegata, con https: //

en:  Order in listing page
it_IT: Ordine nella pagina dell&#39;elenco

en:  Select the splash page type.
it_IT: Seleziona il tipo di pagina iniziale.

en:  Slider Images
it_IT: Immagini di scorrimento

en:  You can upload maximum %s images
it_IT: Puoi caricare massimo %s immagini

en:  click to add currency
it_IT: clicca per aggiungere valuta

en:  click to add field
it_IT: clicca per aggiungere campo

en:  days ago
it_IT: giorni fa

en:  equal with
it_IT: uguale a

en:  has
it_IT: ha

en:  hours ago
it_IT: ore fa

en:  minutes ago
it_IT: minuti fa

en:  on
it_IT: sopra

en:  package on
it_IT: pacchetto su

en:  seconds ago
it_IT: secondi fa

en:  similar with
it_IT: simile a

en:  the list of countries where Yelp is available.
it_IT: l&#39;elenco dei Paesi in cui è disponibile Yelp.

en: %s (Invalid)
it_IT:  %s (non valido)

en: %s (Pending)
it_IT:  %s (in attesa)

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
it_IT:  %s Attivare il plugin Envato Market %s per ottenere aggiornamenti per gli articoli ThemeForest e CodeCanyon.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
it_IT:  %sInstalla il plug-in Envato Market %s per ottenere aggiornamenti per gli articoli ThemeForest e CodeCanyon.

en: &laquo; Older Comments
it_IT: &quot; Commenti più vecchi

en: (only numbers)
it_IT: (solo numeri)

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
it_IT: * Almeno 1 immagine è necessaria per una presentazione valida. La dimensione minima è 500 / 500px.

en: ** Double click on the image to select featured.
it_IT: ** Fare doppio clic sull&#39;immagine per selezionare la funzione.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
it_IT: *** Cambia l&#39;ordine delle immagini con Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
it_IT: **** Anche il caricamento di file PDF è supportato.

en: ***** Images might take longer to be processed.
it_IT: ***** Le immagini potrebbero richiedere più tempo per essere elaborate.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
it_IT: *** Si prega di capire che non possiamo aggiungere qui i controlli del colore per tutti gli elementi del tema e dettagli. Ciò comporterà un&#39;interfaccia sovraffollata e inutile. Questi piccoli dettagli devono essere affrontati tramite codice CSS personalizzato

en: *Address
it_IT: *Indirizzo

en: *After you change the password you will have to login again.
it_IT: * Dopo aver cambiato la password, dovrai effettuare nuovamente il login.

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
it_IT: * Non duplicare etichette e assicurarsi che i campi di ricerca non siano in contraddizione con se stessi

en: *Hold CTRL for multiple selection
it_IT: * Tenere premuto CTRL per selezione multipla

en: *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
it_IT: * Le etichette non si applicano ai campi a discesa di tassonomia

en: *Title (mandatory)
it_IT: * Titolo (obbligatorio)

en: *minimum 500px x 500px
it_IT: * minimo 500 px x 500 px

en: 1. Description
it_IT: 1. Descrizione

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
it_IT: 1. Se NON stai usando &quot;Ultimate Addons for Visual Composer&quot;, disabilitalo o semplicemente disabilita i moduli che non usi. Ridurrà la dimensione dei file javascript che stai caricando e aumenterà la velocità del sito!

en: 100% width column
it_IT: Colonna di larghezza 100%

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
it_IT: 2 colonne: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
it_IT: 2 colonne: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
it_IT: 2 colonne uguali

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
it_IT: 2. Utilizzare il plug-in EWWW Image Optimizer (o WP Smush IT) per ottimizzare le immagini ottimizzate per aumentare la velocità del sito.

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
it_IT: 3 colonne: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
it_IT: 3 colonne: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
it_IT: 3 colonne: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
it_IT: 3 colonne uguali

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
it_IT: 3. Creare un account gratuito su Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) e utilizzare questo CDN.

en: 3. Location
it_IT: 3. Posizione

en: 4 equal columns
it_IT: 4 colonne uguali

en: 4. Details
it_IT: 4. Dettagli

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
it_IT: 4. Se stai usando categorie personalizzate assicurati di aggiungere le immagini dei perni personalizzati su Opzioni tema -&gt; Mappa -&gt; Gestione Pin. Il sito diventerà lento se ha bisogno di cercare immagini che non esistono.

en: 5. Amenities
it_IT: 5. Servizi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
it_IT: <span class="meta-nav">←</span> Post precedenti

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
it_IT: Un numero elevato aumenterà il tempo di risposta e il carico del server. Usa un numero che funzioni per la tua attuale situazione di hosting. Metti -1 per tutti i birilli.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
it_IT: Un nuovo agente è stato aggiunto su% website_url. Nome utente:% user_profile

en: A new password was sent via email!
it_IT: Una nuova password è stata inviata via email!

en: A password will be e-mailed to you
it_IT: La password verrà inviata via email

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
it_IT: Un utente ha aggiornato il suo profilo su% website_url. Nome utente:% user_profile

en: ADD PROPERTY
it_IT: AGGIUNGI PROPRIETÀ

en: About Me
it_IT: A proposito di me

en: About Me
it_IT: A proposito di me

en: About Us
it_IT: Riguardo a noi

en: Account Downgraded
it_IT: Account declassato

en: Account Downgraded on %website_url
it_IT: Account declassato su% website_url

en: Action Categories
it_IT: Categorie di azioni

en: Action Category
it_IT: Categoria di azione

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Life
it_IT: Vita attiva

en: Add Agent on Sidebar
it_IT: Aggiungi agente nella barra laterale

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
it_IT: Aggiungi valute per il Multi Currency Widget.

en: Add Custom Field
it_IT: Aggiungi campo personalizzato

en: Add Listing
it_IT: Aggiungi elenco

en: Add New Agent
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add New Custom Field
it_IT: Aggiungi un nuovo campo personalizzato

en: Add New Element in Features and Amenities
it_IT: Aggiungi un nuovo elemento in Funzioni e Accessori

en: Add New Page
it_IT: Aggiungi nuova pagina

en: Add New Property
it_IT: Aggiungi nuova proprietà

en: Add a little more info about your property.
it_IT: Aggiungi un po &#39;più informazioni sulla tua proprietà.

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
it_IT: Aggiungi solo l&#39;ID del video dall&#39;URL di vimeo o youtube.

en: Add logo margin top number.
it_IT: Aggiungi il numero superiore del margine del logo.

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
it_IT: Aggiungi nuovi pin di Google Maps per azioni e categorie combinate (esempio: &quot;appartamenti in vendita&quot;)

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
it_IT: Aggiungi nuovi pin di Google Maps per singole azioni / singole categorie.

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
it_IT: Aggiungi nuovi pin di Google Maps per singole azioni / singole categorie. Per motivi di velocità, è necessario aggiungere i pin se si modificano le categorie e i nomi delle azioni.

en: Add some information about you.
it_IT: Aggiungi alcune informazioni su di te.

en: Add some information about your agency.
it_IT: Aggiungi alcune informazioni sulla tua agenzia.

en: Add some information about yourself.
it_IT: Aggiungi alcune informazioni su di te.

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
it_IT: Aggiungi l&#39;immagine per l&#39;area di contatto della pagina di contatto. Minim 350px di larghezza per un bel design.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
it_IT: Aggiungi questo codice nel tuo file .httaces (copia incolla alla fine). Attiva la cache del browser e velocizza il tuo sito.

en: Add your contact information.
it_IT: Aggiungi le tue informazioni di contatto.

en: Add your own currency for Wire payments.
it_IT: Aggiungi la tua valuta per i pagamenti Wire.

en: Add your social media information.
it_IT: Aggiungi le tue informazioni sui social media.

en: Add, edit or delete property custom fields.
it_IT: Aggiungi, modifica o elimina i campi personalizzati delle proprietà.

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
it_IT: L&#39;aggiunta di un prezzo renderà più semplice per gli utenti trovare la tua proprietà nei risultati di ricerca.

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Admin - Expired Listing
it_IT: Amministratore - Elenco scaduto

en: Admin - New wire Transfer
it_IT: Admin - Nuovo bonifico

en: Admin Should approve the reviews
it_IT: Amministratore Dovrebbe approvare le recensioni

en: Adress:
it_IT: Un abito:

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced Search
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Advanced Search
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Advanced Search Background Color
it_IT: Ricerca avanzata Colore di sfondo

en: Advanced Search Background color Opacity
it_IT: Ricerca avanzata Opacità colore di sfondo

en: Advanced Search Colors
it_IT: Ricerca avanzata Colori

en: Advanced Search Fields Font Color
it_IT: Ricerca avanzata Colore carattere campi

en: Advanced Search Font Color
it_IT: Ricerca avanzata Colore carattere

en: Advanced Search Form
it_IT: Modulo di ricerca avanzata

en: Advanced Search Settings
it_IT: Impostazioni di ricerca avanzate

en: Advanced Search Type ?
it_IT: Ricerca avanzata Tipo?

en: Afghanistan
it_IT: afghanistan

en: After Price Label (ex: "/month")
it_IT: Dopo l&#39;etichetta del prezzo (es: &quot;/ mese&quot;)

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
it_IT: Dopo aver aggiunto una nuova funzione, assicurati di selezionarla come parte del modulo di invio della proprietà da Membership -&gt; Pagina di invio della proprietà.

en: Agencies in
it_IT: Agenzie in

en: Agency
it_IT: Agenzia

en: Agency Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria di azione dell&#39;agenzia

en: Agency Area Page
it_IT: Pagina Area dell&#39;Agenzia

en: Agency Area/Categories
it_IT: Area / Categorie dell&#39;Agenzia

en: Agency Category Page
it_IT: Pagina della categoria dell&#39;agenzia

en: Agency City Page
it_IT: Agenzia City Page

en: Agency County/State Page
it_IT: Pagina della contea / stato dell&#39;agenzia

en: Agency Details
it_IT: Dettagli dell&#39;Agenzia

en: Agency Location
it_IT: Posizione dell&#39;agenzia

en: Agency Name
it_IT: Nome dell&#39;agenzia

en: Agency Page
it_IT: Pagina dell&#39;Agenzia

en: Agency Reviews
it_IT: Recensioni di agenzie

en: Agent
it_IT: Agente

en: Agent Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria Azione agente

en: Agent Area Page
it_IT: Pagina Area Agente

en: Agent Area/Categories
it_IT: Area / Categorie agente

en: Agent Categories Page
it_IT: Pagina Categorie di agenti

en: Agent City Page
it_IT: Agente City Page

en: Agent County/State Page
it_IT: Agent County / State Page

en: Agent Custom Data
it_IT: Dati personalizzati dell&#39;agente

en: Agent Details
it_IT: Dettagli dell&#39;agente

en: Agent Page
it_IT: Pagina dell&#39;agente

en: Agent Password
it_IT: Password agente

en: Agent Reviews
it_IT: Recensioni degli agenti

en: Agent Sidebar Position
it_IT: Posizione barra laterale agente

en: Agent Unit/Card min height
it_IT: Agent Unit / Card min height

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
it_IT: Altezza minima unità / tessera agente (funziona sugli elenchi agenti e sulla tassonomia agente)

en: Agent Username
it_IT: Nome utente dell&#39;agente

en: Agent custom data
it_IT: Dati personalizzati dell&#39;agente

en: Agent list
it_IT: Elenco degli agenti

en: Agent need a first & last name
it_IT: Agente bisogno di un nome e cognome

en: Agent page Sidebar
it_IT: Barra laterale della pagina agente

en: Agent profile edited
it_IT: Profilo agente modificato

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
it_IT: Agente aggiunto ... Verrai reindirizzato al tuo elenco agenti ...

en: Agents in
it_IT: Agenti in

en: Algeria
it_IT: algeria

en: All
it_IT: Tutti

en: All Actions
it_IT: Tutte le azioni

en: All Areas
it_IT: Tutte le aree

en: All Cities
it_IT: Tutte le città

en: All Counties/States
it_IT: Tutte le contee / stati

en: All Countries
it_IT: Tutti i paesi

en: All Types
it_IT: Tutti i tipi

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

en: Allow login via Facebook ?
it_IT: Permetti il ​​login via Facebook?

en: Allow login via Google ?
it_IT: Permetti il ​​login tramite Google?

en: Allow login via Yahoo ?
it_IT: Permetti il ​​login tramite Yahoo?

en: Allow login via Yahoo ?
it_IT: Permetti il ​​login tramite Yahoo?

en: Allowed Files
it_IT: File consentiti

en: Amenities and Features
it_IT: Servizi e caratteristiche

en: Amenities and Features for Advanced Search?
it_IT: Servizi e caratteristiche per la ricerca avanzata?

en: American Samoa
it_IT: Samoa americane

en: Amount Financed:
it_IT: Importo finanziato:

en: Amount:
it_IT: Quantità:

en: An email with the generated password was sent!
it_IT: È stata inviata un&#39;e-mail con la password generata!

en: Angola
it_IT: angola

en: Annual cost of Loan:
it_IT: Costo annuale del prestito:

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Any
it_IT: Qualunque

en: Any custom parameters for agent
it_IT: Qualsiasi parametro personalizzato per l&#39;agente

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Apperance Options
it_IT: Opzioni di acquisto

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
it_IT: Si applica a supporti di intestazione globali con google maps, ad eccezione dei risultati di ricerca avanzata, elenco di proprietà e pagine di tassonomie.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
it_IT: Si applica per l&#39;intestazione globale con google maps. Aggiungi solo numeri (es: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
it_IT: Si applica per l&#39;intestazione globale con google maps. Aggiungi solo numeri (es: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
it_IT: Si applica per intestazione google maps quando impostato come tipo di supporto per intestazione globale, ad eccezione della pagina delle proprietà.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
it_IT: Si applica per intestazione google maps quando impostato come tipo di supporto di intestazione globale.

en: Approved Listings
it_IT: Annunci approvati

en: Archives
it_IT: archivio

en: Are you sure you want to delete this?
it_IT: sei sicuro di voler cancellare questo?

en: Are you sure you wish to delete
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare

en: Are you sure you wish to delete?
it_IT: Sei sicuro di voler cancellare?

en: Area
it_IT: La zona

en: Arts & Entertainment
it_IT: Arte e intrattenimento

en: Aruba
it_IT: aruba

en: Automotive
it_IT: Settore automobilistico

en: Available Units
it_IT: Unità disponibili

en: Available version:
it_IT: Versione disponibile:

en: Back to Login
it_IT: Torna al login

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background for Footer
it_IT: Sfondo per il piè di pagina

en: Bathrooms
it_IT: bagni

en: Bathrooms (*only numbers)
it_IT: Bagni (* solo numeri)

en: Bathrooms High to Low
it_IT: Bagni da alto a basso

en: Bathrooms Low to high
it_IT: Bagni da basso a alto

en: Baths:
it_IT: bagni:

en: Baths:
it_IT: bagni:

en: Beauty & Spas
it_IT: Bellezza e Spa

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
it_IT: Per questo motivo, proprietà o categorie potrebbero non apparire immediatamente sul tuo sito.

en: Bedrooms
it_IT: Camere da letto

en: Bedrooms (*only numbers)
it_IT: Camere da letto (* solo numeri)

en: Bedrooms High to Low
it_IT: Camere da letto dal più alto al più basso

en: Bedrooms Low to high
it_IT: Camere da letto ad altezza bassa

en: Before Price Label (ex: "from ")
it_IT: Prima del prezzo etichetta (es: &quot;da&quot;)

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Billing Type
it_IT: Tipo di fatturazione

en: Blog Archives
it_IT: Archivi del blog

en: Blog Category/Archive List type
it_IT: Tipo di elenco categoria blog / archivio

en: Blog Category/Archive Sidebar
it_IT: Barra laterale della categoria blog / archivio

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
it_IT: Posizione barra laterale categoria Blog / Archivio

en: Blog Unit/Card min height
it_IT: Altezza minima blog / tessera

en: Blog Unit/Card min height
it_IT: Altezza minima blog / tessera

en: Border Bottom Header Height
it_IT: Altezza intestazione del bordo inferiore

en: Border Bottom Header Height in px
it_IT: Altezza intestazione del bordo inferiore in px

en: Border Bottom Sticky Header Height
it_IT: Altezza dell&#39;intestazione appiccicosa sul bordo inferiore

en: Border Bottom Sticky Header Height px
it_IT: Bordo inferiore Altezza intestazione appiccicosa px

en: Border Color
it_IT: Colore del bordo

en: Border Corner Radius
it_IT: Raggio d&#39;angolo del bordo

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
it_IT: Raggio dell&#39;angolo del bordo per elementi di unità, come unità di proprietà, unità agente o unità blog ecc

en: Bosnia and Herzegowina
it_IT: Bosnia ed Herzegowina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Box Shadow on elements like property unit
it_IT: Box Shadow su elementi come unità di proprietà

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
it_IT: Box Shadow su elementi come unità di proprietà. Digitare none for no shadow o inserire i valori css come 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Boxed Content Background Color
it_IT: Colore di sfondo contenuto in scatola

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
it_IT: Colore dei breadcrumb, Meta e Second Line

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell&#39;Oceano Indiano

en: Buy new license
it_IT: Acquista una nuova licenza

en: CSS Classes (optional)
it_IT: Classi CSS (facoltativo)

en: Cache was cleared
it_IT: La cache è stata cancellata

en: Calendar
it_IT: Calendario

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Can\t create user with this credentials
it_IT: Impossibile creare utenti con queste credenziali

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Reply
it_IT: Cancella risposta

en: Cape Verde
it_IT: capo Verde

en: Categories
it_IT: categorie

en: Category
it_IT: Categoria

en: Category Archives: %s
it_IT: Archivi di categoria: %s

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Change Colors
it_IT: Cambia colori

en: Change Password
it_IT: Cambia la password

en: Change log
it_IT: Registro delle modifiche

en: Cheatin&#8217; huh?
it_IT: Cheatin &#39;huh?

en: China
it_IT: Cina

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
it_IT: Scegli il layout del tema: largo o in scatola.

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: City
it_IT: Città

en: Clear theme cache after demo import is complete!
it_IT: Cancella la cache dei temi al termine dell&#39;importazione della demo!

en: Close Street View
it_IT: Chiudi Street View

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment navigation
it_IT: Navigazione nei commenti

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Company Address
it_IT: indirizzo aziendale

en: Company Name
it_IT: Nome della ditta

en: Company name for contact page
it_IT: Nome dell&#39;azienda per la pagina di contatto

en: Company phone number.
it_IT: Numero di telefono dell&#39;azienda

en: Company skype
it_IT: Società skype

en: Compare
it_IT: Confrontare

en: Compare Listings
it_IT: Confronta gli elenchi

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma la nuova password

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
it_IT: Conferma la tua richiesta ACCOUNT DELETION! Cliccando il pulsante qui sotto cancellerai il tuo account e i tuoi dati. Ciò significa che non potrai più accedere al tuo account e accedere alle informazioni del tuo account: Profilo personale, Proprietà personali, Posta in arrivo, Ricerche salvate e Messaggi. Questa operazione NON PUO &#39;ESSERE INVERSATA!

en: Congo, the Democratic Republic of the
it_IT: Congo, Repubblica Democratica del

en: Connecting to Paypal! Please wait...
it_IT: Connessione a Paypal! Attendere prego...

en: Contact 7 Settings
it_IT: Contatto 7 Impostazioni

en: Contact Me
it_IT: Contattami

en: Contact Page - Company HQ Latitude
it_IT: Pagina di contatto - Company HQ Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
it_IT: Pagina di contatto - HQ Longitudine dell&#39;azienda

en: Contact Page Details
it_IT: Dettagli della pagina di contatto

en: Contact Us
it_IT: Contattaci

en: Contact form 7 code for agent
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per agente

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per agente (es: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per la pagina di contatto

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
it_IT: Modulo di contatto 7 codice per modello di pagina di contatto (es: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact me
it_IT: Contattami

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
it_IT: Stili contenitore (* imposta solo stili personalizzati per il contenitore di menu mega :. Es: posizione di sfondo, ripetizione dello sfondo)

en: Content Area Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;area di contenuto

en: Content Area Internal Padding
it_IT: Area di contenuto Padding interno

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
it_IT: Area del contenuto Padding interno (in alto, a sinistra, in basso, a destra)

en: Content Background Color
it_IT: Colore di sfondo del contenuto

en: Content Button Background
it_IT: Sfondo del pulsante contenuto

en: Content Text Color
it_IT: Colore del testo contenuto

en: Content Width (In Percent)
it_IT: Larghezza del contenuto (in percentuale)

en: Content for
it_IT: Contenuto per

en: Continue
it_IT: Continua

en: Continue Reading
it_IT: Continua a leggere

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
it_IT: Controlla il valore del raggio del cerchio per il pin di geolocalizzazione dell&#39;utente. Digitare solo numeri (es: 400).

en: Conversation started by you
it_IT: Conversazione iniziata da te

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Copy/paste below the custom map style code.
it_IT: Copia / incolla sotto il codice dello stile mappa personalizzato.

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
it_IT: Copia / incolla il codice iframe del tuo tour video di proprietà.

en: Copyright Message
it_IT: Messaggio di copyright

en: Cote d'Ivoire
it_IT: Costa d&#39;Avorio

en: Country
it_IT: Nazione

en: Country
it_IT: Nazione

en: County / State
it_IT: Contea / Stato

en: County State
it_IT: Stato della contea

en: County, City or Area is
it_IT: Contea, Città o Area è

en: Cover Image for video
it_IT: Immagine di copertina per video

en: Create an account
it_IT: Crea un account

en: Croatia (Hrvatska)
it_IT: Croazia (Hrvatska)

en: Crop Images on lightbox
it_IT: Ritaglia immagini su lightbox

en: Currency
it_IT: Moneta

en: Currency For Paid Submission
it_IT: Valuta per invio a pagamento

en: Currency Label
it_IT: Etichetta di valuta

en: Currency Position
it_IT: Posizione di valuta

en: Currency Symbol
it_IT: Simbolo di valuta

en: Currency Value
it_IT: Valuta

en: Currency label - will appear on front end
it_IT: Etichetta di valuta: apparirà sul front-end

en: Currency symbol
it_IT: Simbolo di valuta

en: Currency value compared with the base currency value.
it_IT: Valore della valuta confrontato con il valore della valuta di base.

en: Current Version:
it_IT: Versione attuale:

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom Colors
it_IT: Colori personalizzati

en: Custom Colors Settings
it_IT: Impostazioni colori personalizzati

en: Custom Css
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
it_IT: Simbolo valuta personalizzata - * selezionalo dalla lista sopra dopo averlo aggiunto.

en: Custom Fields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
it_IT: I campi personalizzati sono abilitati e impostati dal modulo di ricerca avanzata.

en: Custom Fields list
it_IT: Elenco campi personalizzati

en: Custom Fonts
it_IT: Caratteri personalizzati

en: Custom link for
it_IT: Link personalizzato per

en: Custom title instead of Description label.
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Descrizione.

en: Custom title instead of Property Details label.
it_IT: Titolo personalizzato anziché etichetta Dettagli proprietà.

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Daily Archives: %s
it_IT: Archivi giornalieri: %s

en: Dashboard Buy Package Select Background
it_IT: Dashboard Acquista pacchetto Seleziona sfondo

en: Dashboard Package Select
it_IT: Seleziona pacchetto dashboard

en: Dashboard Package Selected
it_IT: Pacchetto dashboard selezionato

en: Date
it_IT: Data

en: Day
it_IT: Giorno

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Map zoom (1 to 20)
it_IT: Zoom mappa predefinito (da 1 a 20)

en: Delete Agent
it_IT: Elimina agente

en: Delete profile
it_IT: Elimina profilo

en: Delete property
it_IT: Elimina proprietà

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Design Type?
it_IT: Tipo di progettazione?

en: Developer
it_IT: Sviluppatore

en: Developer Action Category  Page
it_IT: Pagina della categoria delle azioni dello sviluppatore

en: Developer Area Page
it_IT: Pagina Area Sviluppatori

en: Developer Area/Categories
it_IT: Area / categorie degli sviluppatori

en: Developer Cateogory Page
it_IT: Pagina Cateogory dello sviluppatore

en: Developer County/State Page
it_IT: Pagina dello stato / contea dello sviluppatore

en: Developer Details
it_IT: Dettagli dello sviluppatore

en: Developer Location
it_IT: Posizione dello sviluppatore

en: Developer Name
it_IT: Nome dello sviluppatore

en: Developer Page
it_IT: Pagina dello sviluppatore

en: Developer Reviews
it_IT: Recensioni degli sviluppatori

en: Developers in
it_IT: Sviluppatori in

en: Direct payment instructions
it_IT: Istruzioni di pagamento diretto

en: Disable Agent
it_IT: Disabilita agente

en: Disable Listing
it_IT: Disattiva elenco

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disables or enables the display of advanced search
it_IT: Disabilita o abilita la visualizzazione della ricerca avanzata

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
it_IT: Disabilita o abilita la visualizzazione della ricerca avanzata in tassonomie, categorie e archivi

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: Display user roles dropdown in register forms
it_IT: Visualizza il menu a discesa dei ruoli utente nei moduli di registrazione

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore del browser: Ex 200px o 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
it_IT: Distanza tra il modulo di ricerca e il margine superiore del browser: Ex 200px o 20%.

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Do you want to load the results now ?
it_IT: Vuoi caricare i risultati adesso?

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Documents
it_IT: Documenti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Draw border right on mega menu column?
it_IT: Disegna il bordo destro sulla colonna del menu mega?

en: Dropdown values
it_IT: Valori dropdown

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
it_IT: Valori dropdown separati da &quot;,&quot; (solo per il tipo di campo a discesa)

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
it_IT: Per ragioni di velocità, mostriamo solo i primi 50 elenchi. Se si desidera aggiungere altri elenchi nel cursore del tema, andare e modificare la proprietà (nell&#39;amministratore di wordpress) e selezionare &quot;Proprietà nel dispositivo di scorrimento del tema&quot; nella scheda Dettagli proprietà.

en: Duplicate Email
it_IT: Email duplicata

en: East Timor
it_IT: Timor Est

en: Edit
it_IT: modificare

en: Edit Agent
it_IT: Modifica agente

en: Edit Menu Item
it_IT: Modifica la voce di menu

en: Edit Payment Details
it_IT: Modifica i dettagli del pagamento

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
it_IT: Modifica i collegamenti di testo di proprietà, agente, agenzia e sviluppatore

en: Edit Review
it_IT: Modifica recensione

en: Edit property
it_IT: Modifica proprietà

en: Education
it_IT: Formazione scolastica

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email Management
it_IT: Gestione della posta elettronica

en: Email already exists.  Please choose a new one.
it_IT: Email già esistente. Si prega di sceglierne uno nuovo.

en: Email content for
it_IT: Contenuto di posta elettronica per

en: Email field is empty!
it_IT: Il campo email è vuoto!

en: Email subject for
it_IT: Oggetto dell&#39;email per

en: Email:
it_IT: E-mail:

en: Embed Video Id
it_IT: Incorpora ID video

en: Embed Video Type
it_IT: Incorpora tipo di video

en: Embed Video id:
it_IT: Incorpora ID video:

en: Embed Virtual Tour
it_IT: Incorpora tour virtuale

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
it_IT: Abilita / disabilita il cursore dell&#39;immagine nell&#39;unità di proprietà (utilizzata negli elenchi).

en: Enable Agent
it_IT: Abilita agente

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
it_IT: Abilita il completamento automatico nel modulo di invio front-end

en: Enable Browser Cache
it_IT: Abilita cache del browser

en: Enable Direct Message
it_IT: Abilita messaggio diretto

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
it_IT: Abilita pagamento diretto / bonifico bancario?

en: Enable Google Street View
it_IT: Abilita Google Street View

en: Enable Listing
it_IT: Abilita elenco

en: Enable Paid Submission ?
it_IT: Abilita invio a pagamento?

en: Enable Paypal?
it_IT: Abilita Paypal?

en: Enable Stripe?
it_IT: Abilita Stripe?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
it_IT: Abilita il caricamento automatico dei tassi di cambio da free.currencyconverterapi.com (1 volta al giorno)?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
it_IT: Abilita la modalità di compatibilità con il plug-in Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
it_IT: Abilita dsIDXpress per utilizzare la mappa

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
it_IT: Abilita solo se si attiva il plug-in opzionale dsIDXpres. Vedi la guida per i dettagli.

en: Enable or disable Facebook login.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;accesso a Facebook.

en: Enable or disable Google login.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;accesso a Google.

en: Enable or disable Yahoo login.
it_IT: Abilita o disabilita il login di Yahoo.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;intestazione nella dashboard. L&#39;intestazione sarà sempre ampia e type1!

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;elenco delle categorie di città o aree vuote nei menu a discesa.

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
it_IT: Abilita o disabilita la barra di ricerca di Google Maps.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
it_IT: Abilita o disabilita il modulo di contatto su lightbox.

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
it_IT: Abilita o disabilita la visualizzazione del numero di visualizzazioni per giorno.

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;uso dell&#39;intestazione trasparente a livello globale.

en: Enable or disable the wire payment option.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;opzione di pagamento del filo.

en: Enable or disable top bar on mobile devices
it_IT: Abilita o disabilita la barra superiore sui dispositivi mobili

en: Enable or disable top bar widget area.
it_IT: Abilita o disabilita l&#39;area del widget barra superiore.

en: Enable or disable user login menu in header.
it_IT: Abilita o disabilita il menu di accesso utente nell&#39;intestazione.

en: Enable parallax efect for image/video media header.
it_IT: Abilita effetto di parallasse per l&#39;intestazione del supporto immagine / video.

en: Energy Class
it_IT: Classe energetica

en: Energy Index
it_IT: Indice energetico

en: Energy Index in kWh/m2a
it_IT: Indice energetico in kWh / m2a

en: Energy class
it_IT: Classe energetica

en: Energy index
it_IT: Indice energetico

en: Enter Your Email Address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter address
it_IT: Inserisci l&#39;indirizzo

en: Enter city
it_IT: Inserisci città

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Eritrea
it_IT: l&#39;Eritrea

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Event Planning & Services
it_IT: Pianificazione e servizi per eventi

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
it_IT: Elenco scaduto inviato per l&#39;approvazione su% website_url

en: Export Options
it_IT: Opzioni di esportazione

en: Export Theme Options
it_IT: Esporta opzioni tema

en: Export Theme Options
it_IT: Esporta opzioni tema

en: External Source
it_IT: Fonte esterna

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
it_IT: Tasto Api Facebook (per login Facebook)

en: Facebook Api key
it_IT: Tasto Api di Facebook

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
it_IT: La chiave Facebook Api è necessaria per l&#39;accesso a Facebook.

en: Facebook Link
it_IT: Link di Facebook

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
it_IT: Facebook Secret è richiesto per l&#39;accesso a Facebook.

en: Facebook Url
it_IT: URL di Facebook

en: Facebook page url, with https://
it_IT: URL della pagina Facebook, con https: //

en: Facebook secret code (for Facebook login)
it_IT: Codice segreto Facebook (per login Facebook)

en: Falkland Islands (Malvinas)
it_IT: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Favorites
it_IT: Preferiti

en: Featured
it_IT: In primo piano

en: Featured  Fee
it_IT: Tassa in evidenza

en: Featured (extra):
it_IT: In primo piano (extra):

en: Featured Fee
it_IT: Tassa in evidenza

en: Featured Property
it_IT: Proprietà in primo piano

en: Featured Submission
it_IT: Presentazione in primo piano

en: Features & Amenities
it_IT: Caratteristiche e accessori

en: Features and Amenities list
it_IT: Elenco delle caratteristiche e dei servizi

en: Field Label
it_IT: Etichetta di campo

en: Field Label:
it_IT: Etichetta del campo:

en: Field Name
it_IT: Nome del campo

en: Field Order
it_IT: Ordine dei campi

en: Field Type
it_IT: Tipo di campo

en: Field Value:
it_IT: Valore del campo:

en: Field name
it_IT: Nome del campo

en: File was generated
it_IT: Il file è stato generato

en: Fill the form in order to add a new custom field
it_IT: Compila il modulo per aggiungere un nuovo campo personalizzato

en: Financial Services
it_IT: Servizi finanziari

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First Footer Widget Area
it_IT: Prima area widget piè di pagina

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: Floor Plans
it_IT: Planimetrie

en: Font Color
it_IT: Colore del carattere

en: Font Family:
it_IT: Famiglia di font:

en: Font Size:
it_IT: Dimensione del font:

en: Font Weight:
it_IT: Peso del carattere:

en: Fonts
it_IT: Caratteri

en: Food
it_IT: Cibo

en: Footer
it_IT: footer

en: Footer Copyright Area Background Font Color
it_IT: Piè di pagina Copyright Colore carattere di sfondo

en: Footer Copyright Font Color
it_IT: Piè di pagina Copyright Font Font

en: Footer Font Color
it_IT: Colore del carattere del piè di pagina

en: Footer Menu
it_IT: Menu a piè di pagina

en: Footer Settings
it_IT: Impostazioni del piè di pagina

en: Footer Type
it_IT: Tipo di piè di pagina

en: For
it_IT: Per

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
it_IT: Per Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Menu principale Hover Font Color option

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
it_IT: Per Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Colore sfondo

en: For IDX (if plugin is enabled)
it_IT: Per IDX (se il plugin è abilitato)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
it_IT: Per l&#39;area del menu quando il tipo di intestazione 5 applica il colore principale

en: For action
it_IT: Per azione

en: For action
it_IT: Per azione

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
it_IT: Per risultati di velocità migliori, il tema offre un sistema di memorizzazione nella cache integrato per proprietà e categorie.

en: For category:
it_IT: Per categoria:

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
it_IT: Per lavori personalizzati su questo tema, vai su <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , crea un ticket con la tua richiesta e ti offriremo un preventivo gratuito.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
it_IT: Per ulteriori impostazioni, consulta i nostri file della guida, gli articoli della knowledge base e le esercitazioni per rendere questo processo più semplice e divertente per te:

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
it_IT: Per i file della guida, visitare <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: For help go here!
it_IT: Per aiuto vai qui!

en: For theme help please check
it_IT: Per l&#39;aiuto del tema si prega di controllare

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
it_IT: Per la guida ai temi, consultare http://help.wpresidence.net/. Se la tua domanda non è qui, vai su http://support.wpestate.org, crea un account e pubblica un ticket. La registrazione è semplice e non appena si invia un biglietto ci viene notificato. Di solito rispondiamo nelle prossime 24 ore (eccetto i fine settimana). Si prega di utilizzare questo sistema e non l&#39;e-mail. Ci aiuterà a rispondere alle tue domande molto più velocemente. Grazie!

en: Force Google Map at the "closed" size ?
it_IT: Forza Google Map alla dimensione &quot;chiusa&quot;?

en: Force Google Map at the full screen size ?
it_IT: Forza Google Map a tutto schermo?

en: Forgot Password?
it_IT: Ha dimenticato la password?

en: Fourth Footer Widget Area
it_IT: Area Widget del quarto piè di pagina

en: France
it_IT: Francia

en: Free Listing Expired
it_IT: Elenco gratuito scaduto

en: Free Listing expired on %website_url
it_IT: Annuncio gratuito scaduto su% website_url

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
it_IT: Iscrizione gratuita - nessuna delle inserzioni in evidenza (per la modalità &quot;membership&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
it_IT: Iscrizione gratuita - no delle inserzioni (per la modalità &quot;membership&quot;)

en: Free Membership Images - no of images per listing
it_IT: Immagini associative gratuite - nessuna delle immagini per elenco

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
it_IT: Annunci di iscrizione gratuiti - no dei giorni fino alla scadenza di una quotazione gratuita. * Inizia dal momento in cui la proprietà viene pubblicata sul sito web. (per la modalità &quot;membership&quot;)

en: French Guiana
it_IT: Guiana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori della Francia del sud

en: From
it_IT: A partire dal

en: From:
it_IT: A partire dal:

en: Front end registred users should be saved as agents?
it_IT: Gli utenti registrati front-end devono essere salvati come agenti?

en: Fullscreen
it_IT: A schermo intero

en: General
it_IT: Generale

en: General Design Settings
it_IT: Impostazioni generali di progettazione

en: General Settings
it_IT: impostazioni generali

en: Generate Pins
it_IT: Genera pin

en: Generate pins
it_IT: Genera pins

en: Generate the pins
it_IT: Genera i pin

en: Generate the pins for the read from file map option
it_IT: Genera i pin per l&#39;opzione di lettura dalla mappa dei file

en: Geo Location Search
it_IT: Ricerca posizione geografica

en: Geolocation Circle over map (in meters)
it_IT: Cerchia di geolocalizzazione sopra la mappa (in metri)

en: Geolocation is not supported by this browser.
it_IT: La geolocalizzazione non è supportata da questo browser.

en: Geolocation was not successful for the following reason:
it_IT: La geolocalizzazione non ha avuto successo per il seguente motivo:

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get help
it_IT: Ottenere aiuto

en: Get this detail after you signup here
it_IT: Ottieni questo dettaglio dopo l&#39;iscrizione qui

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Global Header Static Image
it_IT: Immagine statica dell&#39;intestazione globale

en: Global Theme Settings
it_IT: Impostazioni del tema globale

en: Global transparent header?
it_IT: Intestazione trasparente globale?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
it_IT: Variabili globali:% website_url come URL del sito web,% website_name come nome del sito web,% user_email come user_email,% username come nome utente

en: Google Analytics Tracking id
it_IT: ID di monitoraggio di Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
it_IT: ID di monitoraggio di Google Analytics (ex UA-41924406-1)

en: Google Api key (for Google login)
it_IT: Chiave Google Api (per il login Google)

en: Google Client Secret (for Google login)
it_IT: Segreto client di Google (per l&#39;accesso a Google)

en: Google Maps API KEY
it_IT: CHIAVE API di Google Maps

en: Google Maps Search
it_IT: Ricerca su Google Maps

en: Google OAuth client id (for Google login)
it_IT: ID cliente OAuth di Google (per l&#39;accesso a Google)

en: Google Oauth Api is required for Google Login
it_IT: Google Oauth Api è richiesto per l&#39;accesso a Google

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
it_IT: Google Oauth Client Secret è richiesto per l&#39;accesso a Google.

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
it_IT: Google Street View - Camera Angle (valore da 0 a 360)

en: Google api key
it_IT: Google API Key

en: Google api key is required for Google Login.
it_IT: La chiave Google API è richiesta per il Login Google.

en: Google+ Link
it_IT: Link di Google+

en: Google+ page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Google+, con https: //

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: H1 Font
it_IT: Font H1

en: H3 Font
it_IT: Carattere H3

en: H4 Font
it_IT: Carattere H4

en: H5 Font
it_IT: Carattere H5

en: H6 Font
it_IT: Font H6

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
it_IT: Half Map Template: assicurati che la tua pagina abbia il &quot;media header type&quot; impostato come google map

en: Header
it_IT: Intestazione

en: Header 3&4 Text Align?
it_IT: Intestazione di testo 3 e 4?

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 1 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 1 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 2 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 2 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - icona

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info 3 - icona. Es: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Info widget1 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget1 - icon
it_IT: Intestazione 5 - Info widget1 - icona

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
it_IT: Intestazione 5 - Info widget1 - icona. Es: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info2 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
it_IT: Intestazione 5 - Widget Info2 - Prima riga di testo

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
it_IT: Intestazione 5 - Info widget2 - Seconda riga di testo

en: Header 5 - Info widget2 - icon
it_IT: Intestazione 5 - Info widget2 - icona

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
it_IT: Intestazione 5 - Info widget2 - icona. Es: fa fa-phone

en: Header Align(Logo Position)?
it_IT: Intestazione (posizione logo)?

en: Header Border Bottom Color
it_IT: Intestazione Bordo Colore inferiore

en: Header Design & Colors
it_IT: Intestazione Design &amp; Colori

en: Header Height
it_IT: Altezza intestazione

en: Header Height in px
it_IT: Altezza intestazione in px

en: Header Settings
it_IT: Impostazioni intestazione

en: Header Type?
it_IT: Tipo di intestazione?

en: Header4 Widget Area
it_IT: Area Widget Header4

en: Header4 widget area
it_IT: Area del widget Header4

en: Headings Color
it_IT: Titolo Colore

en: Health & Medical
it_IT: Salute e medicina

en: Heard and Mc Donald Islands
it_IT: Heard e Mc Donald Islands

en: Height in px (put 0 for full screen)
it_IT: Altezza in px (metti 0 per schermo intero)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
it_IT: Altezza in px (metti 0 per schermo intero, Default: 580px)

en: Height of Google Map when open
it_IT: Altezza di Google Map quando è aperta

en: Height of the Google Map when closed
it_IT: Altezza della mappa di Google quando chiusa

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Help & Custom
it_IT: Aiuto e personalizzato

en: Help and Custom
it_IT: Aiuto e personalizzato

en: Help and custom work
it_IT: Aiuto e lavoro personalizzato

en: Help&Custom
it_IT: Aiuto &amp; Custom

en: Hi there,
it_IT: Ciao,

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
it_IT: Salve, un utente ha modificato una delle sue inserzioni su% website_url! Dovresti andare a controllarlo. Il nome della proprietà è:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
it_IT: Salve, un utente ha reinviato una nuova proprietà su% website_url! Dovresti andare a controllarlo. Questo è il titolo della proprietà: %submission_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
it_IT: Salve, un utente ha inviato una nuova proprietà su% website_url! Dovresti andare a dare un&#39;occhiata. Questo è il titolo della proprietà% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
it_IT: Salve, uno dei tuoi annunci gratuiti su% website_url è &quot;scaduto&quot;. L&#39;elenco è% expired_listing_url. Grazie!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
it_IT: Salve, abbiamo addebitato il tuo account su% commerciante per un abbonamento su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
it_IT: Ciao, benvenuto su% website_url! Puoi accedere ora utilizzando le seguenti credenziali: Nome utente:% user_login_register Password:% user_pass_register Se hai problemi, contattami. Grazie!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
it_IT: Salve, hai effettuato il downgrade dell&#39;abbonamento su% website_url. Poiché il numero delle tue inserzioni è superiore a quello offerto dal pacchetto reale, impostiamo lo stato di tutte le tue inserzioni su &quot;scaduto&quot;. Dovrai scegliere quali annunci vuoi vivere e inviarli di nuovo per l&#39;approvazione. Grazie!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
it_IT: Ciao, hai una nuova presentazione in primo piano su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
it_IT: Salve, hai una nuova richiesta a pagamento su% website_url! Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
it_IT: Salve, hai ricevuto una nuova richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su% website_url. Il numero della fattura è:% invoice_no, Importo:% total_price. Attendi fino a quando non viene effettuato il pagamento per attivare l&#39;acquisto dell&#39;utente.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
it_IT: Salve, la tua inserzione,% property_title è stata approvata su% website_url! L&#39;elenco è:% property_url. Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
it_IT: Salve, la tua nuova iscrizione su% website_url è attivata! Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
it_IT: Salve, il tuo acquisto su% website_url è attivato! Dovresti andare a controllarlo.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
it_IT: Salve, la tua iscrizione su% website_url è stata annullata perché è scaduta o il pagamento ricorrente dal commerciante non è stato elaborato. Tutti i tuoi annunci non sono più visibili per i nostri visitatori ma rimangono nel tuo account. Grazie.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
it_IT: Salve, la tua iscrizione su% website_url scadrà tra 3 giorni.Si prega di assicurarsi di rinnovare l&#39;abbonamento o di disporre di fondi sufficienti per un rinnovo automatico.

en: Hide Details
it_IT: Nascondere dettagli

en: Highlight your property.
it_IT: Evidenzia la tua proprietà.

en: Holy See (Vatican City State)
it_IT: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Home
it_IT: Casa

en: Home Services
it_IT: Servizi domestici

en: Hospitals
it_IT: ospedali

en: Hotels & Travel
it_IT: Alberghi e viaggi

en: Hover Button Color
it_IT: Colore pulsante al passaggio del mouse

en: How it will compare
it_IT: Come si confronterà

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Hybrid
it_IT: Ibrido

en: I Understand
it_IT: Capisco

en: I agree with
it_IT: Sono d&#39;accordo con

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
it_IT: Se l&#39;intestazione del supporto è impostata su Revolution Slider, digitare il nome del cursore e salvare.

en: If media header is set to image, add the image below.
it_IT: Se l&#39;intestazione del supporto è impostata su immagine, aggiungi l&#39;immagine qui sotto.

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
it_IT: In caso contrario, la ricerca avanzata sull&#39;intestazione verrà visualizzata in posizione chiusa per impostazione predefinita.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
it_IT: Se no, il campo del prezzo può ancora essere utilizzato nella ricerca e sarà il tipo di input.

en: If no, users will get the auto generated password via email
it_IT: Se no, gli utenti riceveranno la password generata automaticamente via email

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
it_IT: Altrimenti mostreremo i prezzi senza etichetta prima e dopo e in questo formato: 5,23m o 6,83k

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
it_IT: Se impostato su no, sarà necessario eliminare il modello di pagina della posta in arrivo.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
it_IT: Se impostato su Sì, i nuovi pin di proprietà verranno aggiornati sulla mappa ogni 3 ore.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
it_IT: Se il pagamento via cavo è abilitato, digitare le istruzioni di seguito.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
it_IT: In caso affermativo, l&#39;amministratore pubblica manualmente ciascuna proprietà presentata front-end.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
it_IT: Se sì, raggruppa i pin vicini nel cluster.

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
it_IT: In caso affermativo, il campo indirizzo nel modulo di invio front-end utilizzerà il completamento automatico di Google Places.

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
it_IT: In caso affermativo, la ricerca della posizione geografica verrà visualizzata sopra i campi di ricerca della metà mappa

en: If yes, the reviews can be found in comments section
it_IT: Se sì, le recensioni possono essere trovate nella sezione commenti

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
it_IT: Se sì, l&#39;utente può salvare le sue ricerche da Risultati di ricerca avanzati, se è connesso con un account registrato.

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
it_IT: Se sì, puoi impostare i tuoi campi personalizzati negli spot disponibili. Vedere la guida per la corretta configurazione.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
it_IT: Se aggiungi le immagini direttamente nei campi di input (senza pulsante Upload), utilizza il percorso completo dell&#39;immagine. Per esempio: http: //www.wpresidence ...... Se si utilizza il pulsante &quot;Carica&quot;, utilizzare anche il pulsante &quot;Inserisci nel post&quot; dalla finestra a comparsa.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
it_IT: Se si modifica questo valore, il nuovo valore si applica ai nuovi utenti registrati. Il vecchio valore si applica agli account registrati più vecchi.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
it_IT: Se non desideri più essere informato, inserisci il tuo account ed elimina la ricerca salvata. Grazie!

en: Image Gallery
it_IT: galleria di immagini

en: Image for Contact Page
it_IT: Immagine per pagina di contatto

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
it_IT: L&#39;immagine deve avere un&#39;altezza di almeno 500 px x 500 px di larghezza!

en: Image size must be 44px x 48px.
it_IT: Le dimensioni dell&#39;immagine devono essere 44 x 48 px.

en: Image size must be 44px x 48px.
it_IT: Le dimensioni dell&#39;immagine devono essere 44 x 48 px.

en: Images / per listing
it_IT: Immagini / per elenco

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
it_IT: Le immagini avranno la stessa dimensione. Se impostato su no, è necessario assicurarsi che le immagini abbiano le stesse dimensioni

en: Import
it_IT: Importare

en: Import Completed
it_IT: Importazione completata

en: Import Demo Content
it_IT: Importa contenuto demo

en: Import Options
it_IT: Opzioni di importazione

en: Import Theme Options
it_IT: Importa opzioni tema

en: Import Theme Options
it_IT: Importa opzioni tema

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
it_IT: Importante: crea anche una pagina con il modello &quot;Pagina Splash&quot; per vedere come si applicano le tue impostazioni splash

en: In case you want to send users to another page
it_IT: Nel caso in cui desideri inviare utenti ad un&#39;altra pagina

en: In what area are your properties
it_IT: In quale area sono le tue proprietà

en: Inbox
it_IT: Posta in arrivo

en: Increasing memory allocated to PHP
it_IT: Aumento della memoria allocata a PHP

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
it_IT: Le informazioni sono prese da https://developer.paypal.com/ Vedi aiuto.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
it_IT: Le informazioni sono prese da https://www.paypal.com/ o http://sandbox.paypal.com/ Vedi aiuto.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
it_IT: Le informazioni sono prese dal tuo account su https://dashboard.stripe.com/login

en: Initial area radius
it_IT: Raggio area iniziale

en: Insert background footer image below.
it_IT: Inserisci qui sotto l&#39;immagine del footer di sfondo.

en: Instagram Link
it_IT: Link Instagram

en: Instagram Url
it_IT: URL di Instagram

en: Instagram page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Instagram, con https: //

en: Install
it_IT: Installare

en: Install Plugins
it_IT: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installazione del plugin: %s

en: Instructions:
it_IT: Istruzioni:

en: Invalid E-mail address!
it_IT: Indirizzo email non valido!

en: Invalid Username!
it_IT: Nome utente non valido!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
it_IT: Nome utente non valido (non usare caratteri speciali o spazi)!

en: Invoice Type
it_IT: Tipo di fattura

en: Iran (Islamic Republic of)
it_IT: Iran (Repubblica Islamica del)

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Israel
it_IT: Israele

en: Italy
it_IT: Italia

en: Item has 0 views
it_IT: L&#39;articolo ha 0 visualizzazioni

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
it_IT: Tieni visibile la ricerca avanzata? (* solo per tipo 1,3 e 4)

en: Kenya
it_IT: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
it_IT: Corea, Repubblica Popolare Democratica di

en: Korea, Republic of
it_IT: Corea, Repubblica di

en: Label on Front end
it_IT: Etichetta sul front-end

en: Language for datepicker
it_IT: Lingua per datepicker

en: Languages
it_IT: Le lingue

en: Lao, People's Democratic Republic
it_IT: Lao, Repubblica democratica popolare

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Latitude (for Google Maps)
it_IT: Latitude (per Google Maps)

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Leave a Reply
it_IT: lascia un commento

en: Leave a Reply to %s
it_IT: Lascia un Commento al %s

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Lesotho
it_IT: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
it_IT: Jamahiriya arabo libico

en: License
it_IT: Licenza

en: License:
it_IT: Licenza:

en: Line Height:
it_IT: Altezza della linea:

en: Linkedin Link
it_IT: Link collegato

en: Linkedin Url
it_IT: URL collegato

en: List of already added features and amenities
it_IT: Elenco di funzionalità e servizi già aggiunti

en: Listed In
it_IT: Elencati in

en: Listed in
it_IT: Elencati in

en: Listing
it_IT: listato

en: Listing Details
it_IT: Dettagli elenco

en: Listing Edit
it_IT: Modifica elenco

en: Listing Edited on %website_url
it_IT: Elenco modificato su% website_url

en: Listing Location
it_IT: Posizione dell&#39;elenco

en: Listing payment on
it_IT: Elenco di pagamento su

en: Listings
it_IT: Annunci

en: Listings Features & Amenities
it_IT: Caratteristiche e accessori

en: Listings Labels
it_IT: Etichette di annunci

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Load More Listings
it_IT: Carica più annunci

en: Load More Properties
it_IT: Carica più proprietà

en: Local Flavor
it_IT: Sapore locale

en: Local Services
it_IT: Servizi locali

en: Location
it_IT: Posizione

en: Log Out
it_IT: Disconnettersi

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login successful, redirecting...
it_IT: Accedi con successo, reindirizzamento ...

en: Login with Facebook
it_IT: Fai il login con facebook

en: Login with Google
it_IT: Accedi con Google

en: Login with Yahoo
it_IT: Accedi con Yahoo

en: Logo Link
it_IT: Link al logo

en: Logos & Favicon
it_IT: Loghi e Favicon

en: Longitude (for Google Maps)
it_IT: Longitudine (per Google Maps)

en: Lot Size in
it_IT: Dimensione del lotto in

en: Lot Size:
it_IT: Dimensione del lotto:

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Main Color
it_IT: Colore principale

en: Main Grid Width in px
it_IT: Larghezza griglia principale in px

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
it_IT: Assicurati che i campi obbligatori per la pagina di invio della proprietà facciano parte del modulo di invio (gestito dall&#39;impostazione precedente). Usa CTRL per più campi seleziona ..

en: Make this listing featured from property list.
it_IT: Rendi questa lista inclusa nell&#39;elenco delle proprietà.

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Map
it_IT: Carta geografica

en: Map  Settings
it_IT: Impostazioni della mappa

en: Map Advanced Search Button Background Color
it_IT: Mappa Colore di sfondo del pulsante di ricerca avanzata

en: Map Controls Background Color
it_IT: Mappa controlla il colore di sfondo

en: Map Controls Font Color
it_IT: Colore dei caratteri del controllo mappa

en: Map Settings
it_IT: Impostazioni della mappa

en: Map Type
it_IT: Tipo di mappa

en: Margin Top for logo
it_IT: Margine superiore per logo

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Mass Media
it_IT: Mass media

en: Matching Submissions
it_IT: Submission corrispondenti

en: Matching Submissions on %website_url
it_IT: Contributi corrispondenti su% website_url

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
it_IT: Numero massimo di immagini per proprietà (solo caricamento front-end). Funziona quando l&#39;invio è gratuito o richiede all&#39;utente di pagare una tassa per ogni elenco

en: Maximum number of pins to show on the map.
it_IT: Numero massimo di pin da mostrare sulla mappa.

en: Maximum radius value
it_IT: Raggio massimo

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
it_IT: Livello di zoom massimo per Cloud Cluster

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
it_IT: Estensione MbString non rilevata. Si prega di contattare il proprio fornitore di hosting per abilitarlo.

en: Measurement Unit
it_IT: Unità di misura

en: Media Header Type?
it_IT: Tipo di intestazione media?

en: Member of
it_IT: Membro di

en: Member of:
it_IT: Membro di:

en: Membership
it_IT: membri

en: Membership & Payment Settings
it_IT: Appartenenza e impostazioni di pagamento

en: Membership Activated
it_IT: Iscrizione attivata

en: Membership Activated on %website_url
it_IT: Iscrizione attivata su% website_url

en: Membership Cancelled
it_IT: Iscrizione annullata

en: Membership Cancelled on %website_url
it_IT: Iscrizione annullata su% website_url

en: Membership Expiration Warning
it_IT: Avviso di scadenza dell&#39;appartenenza

en: Membership Expiration Warning on %website_url
it_IT: Avviso di scadenza iscrizione su% website_url

en: Membership Payment
it_IT: Pagamento dell&#39;iscrizione

en: Membership Settings
it_IT: Impostazioni dell&#39;appartenenza

en: Menu Font
it_IT: Carattere del menu

en: Menu Item  Back Color
it_IT: Voce di menu Indietro Colore

en: Menu Item Back Color
it_IT: Voce di menu Indietro Colore

en: Menu Item Color
it_IT: Colore elemento menu

en: Menu Item Font Size
it_IT: Dimensione font elemento menu

en: Menu Item Hover Back Color
it_IT: Voce di menu Sposta indietro colore

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
it_IT: Icona della voce di menu (es: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
it_IT: Etichetta elemento menu (es: &quot;nuovo&quot;)

en: Menu Item hover font color
it_IT: Menu Item hover colore del carattere

en: Menu border color
it_IT: Colore del bordo del menu

en: Message sent from page:
it_IT: Messaggio inviato dalla pagina:

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it_IT: Micronesia, Stati federati di

en: Minify css and js files
it_IT: Minimizza file css e js

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
it_IT: Valore minimo e massimo per il cursore del prezzo

en: Minimum radius vale
it_IT: Raggio minimo vale

en: Minimum radius value
it_IT: Raggio minimo

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Mobile Menu
it_IT: Menu Mobile

en: Mobile Menu Colors
it_IT: Colori del Menu Mobile

en: Mobile header background color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;intestazione mobile

en: Mobile header icon color
it_IT: Colore dell&#39;icona dell&#39;intestazione mobile

en: Mobile menu background color
it_IT: Colore di sfondo del menu mobile

en: Mobile menu font color
it_IT: Colore del carattere del menu mobile

en: Mobile menu hover font color
it_IT: Il menu mobile passa sopra il colore del carattere

en: Mobile menu item border color
it_IT: Colore del bordo della voce del menu mobile

en: Mobile menu item hover background color
it_IT: La voce del menu mobile passa al colore di sfondo

en: Mobile/Tablets Logo
it_IT: Logo per dispositivi mobili / tablet

en: Moldova, Republic of
it_IT: Moldavia, Repubblica di

en: Monthly Archives: %s
it_IT: Archivi mensili: %s

en: More Search Options
it_IT: Altre opzioni di ricerca

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mortgage Payments:
it_IT: Pagamenti del mutuo:

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Multi Unit Label
it_IT: Etichetta multi unità

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
it_IT: Etichetta multi unità (* per unità secondaria)

en: My Invoices
it_IT: Le mie fatture

en: My Listings
it_IT: I miei annunci

en: My Location
it_IT: La mia posizione

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: My Properties List
it_IT: La mia lista delle proprietà

en: My details
it_IT: I miei dettagli

en: Name
it_IT: Nome

en: Navigation Label
it_IT: Etichetta di navigazione

en: Need an account? Register here!
it_IT: Bisogno di un account? Registrati qui!

en: Neighborhood
it_IT: Quartiere

en: Netherlands
it_IT: Olanda

en: Netherlands Antilles
it_IT: Antille Olandesi

en: New Agent
it_IT: Nuovo agente

en: New Agent Added
it_IT: Nuovo agente aggiunto

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Feature Upgrade on  %website_url
it_IT: Aggiornamento di nuove funzionalità su% website_url

en: New Listing Submission
it_IT: Nuovo invio di inserzioni

en: New Listing Submission on %website_url
it_IT: Nuova submission di annuncio su% website_url

en: New Paid Submission on %website_url
it_IT: Nuovo invio a pagamento su% website_url

en: New Password
it_IT: nuova password

en: New User Registration
it_IT: Nuova registrazione utente

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New user  notification
it_IT: Nuova notifica utente

en: New user admin notification
it_IT: Nuova notifica di amministratore degli utenti

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
it_IT: Nuova registrazione utente su% website_url. Nome utente:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
it_IT: Nuovo trasferimento di filo

en: Newer Comments &raquo;
it_IT: Commenti più recenti &quot;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it_IT: Post più recenti <span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
it_IT: Prima i più nuovi

en: Next
it_IT: Il prossimo

en: Next Step
it_IT: Passo successivo

en: Next page
it_IT: Pagina successiva

en: Nightlife
it_IT: Vita notturna

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
it_IT: No = l&#39;invio è gratuito. Elenco a pagamento = l&#39;invio richiede all&#39;utente di pagare una tariffa per ogni elenco. Membership = l&#39;invio è basato sul pacchetto di appartenenza dell&#39;utente.

en: No More Listings
it_IT: Nessun altro elenco

en: No invoices
it_IT: Nessuna fattura

en: No of Search fields
it_IT: No dei campi di ricerca

en: No of Search fields per row
it_IT: Numero di campi di ricerca per riga

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
it_IT: Numero di campi di ricerca per riga (valori possibili: 1,2,3,4).

en: No of Search fields.
it_IT: No dei campi di ricerca.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di elenchi di agenti per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di elenchi di blog per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
it_IT: Numero di inserzioni immobiliari per riga quando la pagina è senza barra laterale

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per essere attivato in questo momento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plug-in è disponibile per essere installato in questo momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per essere aggiornato in questo momento.

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun plug-in è stato selezionato per l&#39;installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere aggiornato. Nessuna azione intrapresa.

en: No results found!
it_IT: Nessun risultato trovato!

en: None
it_IT: Nessuna

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Not Paid
it_IT: Non pagato

en: Number of Page Views
it_IT: Numero di visualizzazioni di pagina

en: Number of milisecons before auto cycling an item
it_IT: Numero di millisecondi prima di eseguire il ciclo automatico di un elemento

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
it_IT: Numero di millisecondi prima di eseguire il ciclo automatico di un elemento (5000 = 5 sec.). Inserire 0 se non si desidera eseguire l&#39;autoslide.

en: OR
it_IT: O

en: Old Password
it_IT: vecchia password

en: Old Password is not correct
it_IT: La vecchia password non è corretta

en: Oldest first
it_IT: Prima i più vecchi

en: Once Weekly
it_IT: Una volta alla settimana

en: One Time
it_IT: Una volta

en: One of the password field is empty!
it_IT: Uno dei campi password è vuoto!

en: Open In Google Maps
it_IT: Apri in Google Maps

en: Open link in a new window/tab
it_IT: Apri il link in una nuova finestra / scheda

en: Open ticket
it_IT: Apri un ticket

en: Opening Hours
it_IT: Orari di apertura

en: Opening Hours:
it_IT: Orari di apertura:

en: Optima Express  settings
it_IT: Impostazioni Optima Express

en: Optima Express settings
it_IT: Impostazioni Optima Express

en: Option applies for each free published listing.
it_IT: L&#39;opzione si applica a ogni annuncio pubblicato gratuitamente.

en: Original: %s
it_IT: Originale: %s

en: Other Agents
it_IT: Altri agenti

en: Other units in
it_IT: Altre unità in

en: Our Agents
it_IT: I nostri agenti

en: Our Taxes:
it_IT: Le nostre tasse:

en: Overlay Color
it_IT: Colore sovrapposizione

en: Overlay Image
it_IT: Immagine sovrapposta

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Immagine sovrapposizione, .png, .jpg o .gif

en: Overlay Opacity
it_IT: Sovrapposizione opacità

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
it_IT: Sovrapponi Opacità: valori da 0 a 1, Es: 0.4

en: Overwrite theme css using custom css.
it_IT: Sovrascrivi i css dei temi usando i css personalizzati.

en: Owner Notes
it_IT: Note del proprietario

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
it_IT: Note del proprietario / dell&#39;agente (* non visibile sul front-end)

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
it_IT: La libreria GD di PHP NON è installata sul tuo server web e per questo motivo il tema non sarà in grado di lavorare con le immagini. Si prega di contattare la società di hosting per attivare questa libreria.

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package Payment
it_IT: Pagamento del pacchetto

en: Packages Available
it_IT: Pacchetti disponibili

en: Page Template
it_IT: Modello di pagina

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Page Views Statistics
it_IT: Statistiche sulle visualizzazioni di pagina

en: Pages:
it_IT: pagine:

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Submission
it_IT: Invio a pagamento

en: Paid submission
it_IT: Invio a pagamento

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Paragraph Font
it_IT: Carattere paragrafo

en: Parallax efect for image/video header media ?
it_IT: Effetto Parallax per i supporti delle immagini / video?

en: Parameter Label
it_IT: Etichetta dei parametri

en: Parameter Value
it_IT: Valore del parametro

en: Parameters list
it_IT: Lista dei parametri

en: Password
it_IT: Parola d&#39;ordine

en: Password Reset Request
it_IT: Richiesta di reimpostazione della password

en: Password Reseted
it_IT: Password resettata

en: Password Updated
it_IT: Password aggiornata

en: Password: %s
it_IT: Le password %s

en: Passwords do not match
it_IT: le passwords non corrispondono

en: Pay with Credit Card
it_IT: Pagare con la carta di credito

en: Pay with Paypal
it_IT: Paga con Paypal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
it_IT: È richiesto un conto business PayPal. Le informazioni sono prese da https://developer.paypal.com/. Vedi aiuto

en: PayPal payment agreement
it_IT: Accordo di pagamento PayPal

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payments
it_IT: pagamenti

en: PaypPal Settings
it_IT: Impostazioni PaypPal

en: Paypal & Stripe Api
it_IT: Paypal e Stripe Api

en: Paypal API Password
it_IT: Password API Paypal

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
it_IT: Password API Paypal - Inizio obsoleto 1.30.1

en: Paypal API Signature
it_IT: Firma dell&#39;API Paypal

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
it_IT: Firma dell&#39;API Paypal - Obsoleto di partenza 1.30.1

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
it_IT: Vengono aggiunte le chiavi Api di Paypal. I pagamenti verranno elaborati.

en: Paypal Api User Name
it_IT: Nome utente Paypal Api

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
it_IT: Nome utente AAP Paypal - Obsoleto a partire da 1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
it_IT: Chiave segreta del client Paypal

en: Paypal Client Secret Key
it_IT: Chiave segreta del client Paypal

en: Paypal Client id
it_IT: ID cliente Paypal

en: Paypal Settings
it_IT: Impostazioni Paypal

en: Paypal receiving email
it_IT: Paypal riceve email

en: Personalize Your Website
it_IT: Personalizza il tuo sito web

en: Peru
it_IT: Perù

en: Pets
it_IT: Animali

en: Pharmacies
it_IT: farmacie

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone:
it_IT: Telefono:

en: Photo
it_IT: Foto

en: Pick a custom property page template you made.
it_IT: Scegli un modello di pagina delle proprietà personalizzate che hai creato.

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
it_IT: Pin Generation funziona solo se l&#39;opzione di lettura dei file nelle impostazioni di Google Map è impostata su sì

en: Pin Management
it_IT: Gestione dei Pin

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
it_IT: Il cluster dei pin scompare quando lo zoom della mappa è inferiore al valore impostato qui.

en: Pins Management
it_IT: Gestione dei perni

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
it_IT: La versione pin della retina deve essere caricata allo stesso tempo (stessa cartella) del pin originale e il nome del file retina dovrebbe essere con_2x alla fine.

en: Pinterest Link
it_IT: Link Pinterest

en: Pinterest page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Pinterest, con https: //

en: Place Pin with Agency Address
it_IT: Inserire il perno con l&#39;indirizzo dell&#39;agenzia

en: Place Pin with Developer Address
it_IT: Inserisci il perno con l&#39;indirizzo dello sviluppatore

en: Place Pin with Property Address
it_IT: Inserire il perno con l&#39;indirizzo della proprietà

en: Place in advanced search form
it_IT: Inserire nel modulo di ricerca avanzato

en: Plan Bathrooms
it_IT: Pianificare i bagni

en: Plan Description
it_IT: Descrizione del piano

en: Plan Image
it_IT: Pianificare l&#39;immagine

en: Plan Price
it_IT: Piano Prezzo

en: Plan Rooms
it_IT: Piano Camere

en: Plan Size
it_IT: Dimensione del piano

en: Plan Title
it_IT: Piano Titolo

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Si prega di contattare l&#39;amministratore di questo sito per aiuto.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Contatta il fornitore del plug-in e chiedi loro di creare il pacchetto in base alle linee guida di WordPress.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
it_IT: Si prega di non modificare manualmente le lumache quando si aggiungono nuovi termini. Se è necessario modificare un nome di termine, copiare anche il nuovo nome nel campo Slug.

en: Please edit your profile page from site interface.
it_IT: Si prega di modificare la pagina del profilo dall&#39;interfaccia del sito.

en: Please fill in the form correctly and try again!
it_IT: Si prega di compilare correttamente il modulo e riprovare!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
it_IT: Si prega di notare che Yelp non funziona per tutti i paesi. Vedere qui

en: Please submit a title for your property
it_IT: Si prega di inviare un titolo per la vostra proprietà

en: Please submit the
it_IT: Si prega di inviare il

en: Please wait while we are processing your submission!
it_IT: Per favore attendi mentre elaboriamo la tua richiesta!

en: Please, enter correct email
it_IT: Per favore, inserisci l&#39;e-mail corretta

en: Please, enter field:
it_IT: Per favore, inserisci il campo:

en: Please, enter property title
it_IT: Per favore, inserisci il titolo della proprietà

en: Plugin
it_IT: Collegare

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it_IT: L&#39;attivazione del plug-in non è riuscita.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Per questo tema è necessaria una versione superiore di %s. Si prega di aggiornare il plugin.

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Post Comment
it_IT: Posta un commento

en: Post navigation
it_IT: Posta successiva

en: Posted by
it_IT: Pubblicato da

en: Posted on
it_IT: postato su

en: Powered by
it_IT: Offerto da

en: Pre-Packaged
it_IT: Preconfezionata

en: Prev
it_IT: prev

en: Prev Step
it_IT: Passo precedente

en: Previous Step
it_IT: Passo precedente

en: Previous page
it_IT: Pagina precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price & Currency
it_IT: Prezzo e valuta

en: Price - thousands separator
it_IT: Prezzo: separatore di migliaia

en: Price High to Low
it_IT: Prezzo dal più alto al più basso

en: Price Low to High
it_IT: Prezzo dal basso all&#39;alto

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
it_IT: Prezzo per invio (per la modalità &quot;per elenco&quot;)

en: Price SLider values for advanced search with tabs
it_IT: Valori del dispositivo di scorrimento del prezzo per la ricerca avanzata con schede

en: Price Slider Values(min/max) for
it_IT: Valori del cursore del prezzo (min / max) per

en: Price in
it_IT: Prezzo in

en: Price range:
it_IT: Fascia di prezzo:

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
it_IT: Prezzo per rendere l&#39;annuncio in evidenza (per la modalità &quot;per elenco&quot;)

en: Price:
it_IT: Prezzo:

en: Primary Menu
it_IT: Menù primario

en: Primary Widget Area
it_IT: Area dei widget primari

en: Print Page Design
it_IT: Stampa il disegno della pagina

en: Processing...
it_IT: In lavorazione...

en: Professional Services
it_IT: Servizi professionali

en: Profile Update
it_IT: Aggiornamento del profilo

en: Profile updated
it_IT: profilo aggiornato

en: Properties List - Properties number per page
it_IT: Elenco proprietà - Numero di proprietà per pagina

en: Properties listed in
it_IT: Proprietà elencate in

en: Property Action Category
it_IT: Categoria di azione immobiliare

en: Property Action Category Page
it_IT: Pagina della categoria delle azioni di proprietà

en: Property Address
it_IT: Indirizzo della proprietà

en: Property Address Label
it_IT: Etichetta indirizzo proprietà

en: Property Area
it_IT: Area proprietà

en: Property Area Page
it_IT: Pagina Area Proprietà

en: Property Bathrooms
it_IT: Bagni di proprietà

en: Property Bathrooms:
it_IT: Bagni di proprietà:

en: Property Bedrooms
it_IT: Camere da letto di proprietà

en: Property Bedrooms:
it_IT: Camere da letto di proprietà:

en: Property Card Design
it_IT: Proprietà Card Design

en: Property Categories Page
it_IT: Pagina delle categorie di proprietà

en: Property Category Submit
it_IT: Proprietà Categoria Invia

en: Property City
it_IT: Proprietà della città

en: Property City Page
it_IT: Pagina della città di proprietà

en: Property Country
it_IT: Paese di proprietà

en: Property County
it_IT: Contea di proprietà

en: Property County/State Page
it_IT: Proprietà della contea / pagina di stato

en: Property Description
it_IT: Descrizione della proprietà

en: Property Description & Price
it_IT: Descrizione e prezzo della proprietà

en: Property Description Label
it_IT: Proprietà Descrizione Etichetta

en: Property Details
it_IT: Dettagli della proprietà

en: Property Details Label
it_IT: Proprietà Dettagli Etichetta

en: Property Features Label
it_IT: Etichetta caratteristiche proprietà

en: Property Google View
it_IT: Proprietà Google View

en: Property Id
it_IT: ID proprietà

en: Property Keyword:
it_IT: Parola chiave della proprietà:

en: Property Latitude
it_IT: Latitudine della proprietà

en: Property List Type for Advanced Search
it_IT: Tipo di lista proprietà per ricerca avanzata

en: Property List Type for Taxonomy pages
it_IT: Tipo di elenco di proprietà per le pagine di tassonomia

en: Property List display(*global option)
it_IT: Visualizzazione Elenco proprietà (* opzione globale)

en: Property Longitude
it_IT: Longitudine Proprietà

en: Property Lot Size
it_IT: Dimensione del lotto di proprietà

en: Property Map
it_IT: Mappa della proprietà

en: Property Media
it_IT: Media di proprietà

en: Property Page
it_IT: Pagina delle proprietà

en: Property Page Settings
it_IT: Impostazioni della pagina proprietà

en: Property Price
it_IT: Prezzo di proprietà

en: Property Price Label
it_IT: Etichetta del prezzo della proprietà

en: Property Price Label Before
it_IT: Etichetta del prezzo della proprietà prima

en: Property Print Page Design
it_IT: Proprietà Stampa pagina Design

en: Property Reviews
it_IT: Recensioni di proprietà

en: Property Rooms
it_IT: Camere di proprietà

en: Property Rooms:
it_IT: Camere di proprietà:

en: Property Sidebar Position
it_IT: Posizione barra laterale proprietà

en: Property Size
it_IT: Dimensione della proprietà

en: Property Status
it_IT: Stato della proprietà

en: Property Status
it_IT: Stato della proprietà

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
it_IT: Stato della proprietà (* potrebbe essere necessario aggiungere nuove classi css - si prega di consultare i file della guida)

en: Property Status:
it_IT: Stato della proprietà:

en: Property Submission Page
it_IT: Pagina di presentazione della proprietà

en: Property Subunits
it_IT: Subunità di proprietà

en: Property Unit/Card Design - BETA
it_IT: Property Unit / Card Design - BETA

en: Property Unit/Card min height
it_IT: Unità immobiliare / Altezza minima della scheda

en: Property Unit/Card min height
it_IT: Unità immobiliare / Altezza minima della scheda

en: Property Zip
it_IT: Proprietà Zip

en: Property and Agent Links
it_IT: Link di proprietà e agenti

en: Property is featured
it_IT: La proprietà è descritta

en: Property page Sidebar
it_IT: Pagina della proprietà

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
it_IT: Proprietà, agente e blog Unità / scheda Colore Backgrond

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
it_IT: Imbottitura interna di proprietà, agente e blog / scheda

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
it_IT: Imbottitura interna di proprietà, agente e blog / scheda (in alto, a sinistra, in basso, a destra)

en: Public Services & Government
it_IT: Servizi pubblici e governo

en: Publish Listing with Feature
it_IT: Pubblica elenco con funzionalità

en: Publish Listing with Featured
it_IT: Pubblica un annuncio con in primo piano

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Purchase Activated
it_IT: Acquisto attivato

en: Put Search form before the header media ?
it_IT: Metti il ​​modulo di ricerca prima del supporto per l&#39;intestazione?

en: Radius:
it_IT: Raggio:

en: Rate us
it_IT: Votaci

en: Re-type Password
it_IT: Ripeti password

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Real Estate
it_IT: Immobiliare

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
it_IT: Il limite di memoria consigliato dovrebbe essere almeno 96 MB. Per favore riferisci a :

en: Recurring
it_IT: periodico

en: Recurring Payment
it_IT: Pagamento ricorrente

en: Recurring Payment on %website_url
it_IT: Pagamento ricorrente su% website_url

en: Register
it_IT: Registrare

en: Register here!
it_IT: Registrati qui!

en: Related Posts
it_IT: Post correlati

en: Religious Organizations
it_IT: Organizzazioni religiose

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Remove Image
it_IT: Rimuovi immagine

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
it_IT: Rimuovi la versione dello script - Seguendo le linee guida di Envato abbiamo rimosso questa funzionalità. Per rimuovere la versione dello script, utilizzare un plug-in di cache.

en: Repeat Footer background ?
it_IT: Ripeti lo sfondo del piè di pagina?

en: Reply
it_IT: rispondere

en: Required
it_IT: necessario

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Richiede l&#39;aggiornamento

en: Resend for approval
it_IT: Invia di nuovo per l&#39;approvazione

en: Reset Password
it_IT: Resetta la password

en: Restaurants
it_IT: Ristoranti

en: Return to Login
it_IT: Ritorna al login

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: torna ai plugin richiesti

en: Return to the Dashboard
it_IT: Ritorna alla Dashboard

en: Retype Password
it_IT: Ripeti password

en: Reunion
it_IT: Riunione

en: Review Edit Saved
it_IT: Rivedi Modifica salvato

en: Review Sent
it_IT: Rivedi inviato

en: Review Title
it_IT: titolo della recensione

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Rooms
it_IT: Camere

en: Rooms (*only numbers)
it_IT: Camere (* solo numeri)

en: Rooms:
it_IT: Camere:

en: Rooms:
it_IT: Camere:

en: Russian Federation
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: SAVE CHANGES
it_IT: SALVA I CAMBIAMENTI

en: SEARCH
it_IT: RICERCA

en: SEARCH PROPERTIES
it_IT: RICERCA PROPRIETÀ

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
it_IT: Sandbox = test API. LIVE = API per pagamenti reali. Aggiorna le impostazioni di PayPal e Stripe in base alla selezione del tipo di API.

en: Sao Tome and Principe
it_IT: Sao Tome e Principe

en: Satellite
it_IT: Satellitare

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save Changes
it_IT: Salva I Cambiamenti

en: Save Design
it_IT: Salva il design

en: Save Plans
it_IT: Salva piani

en: Save Search
it_IT: Salva ricerca

en: Save Search Settings
it_IT: Salva le impostazioni di ricerca

en: Save Search Settings
it_IT: Salva le impostazioni di ricerca

en: Save this Search?
it_IT: Salva questa ricerca?

en: Saved Searches
it_IT: Ricerche salvate

en: Schedule a showing?
it_IT: Pianifica una proiezione?

en: Schools
it_IT: scuole

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search Parameters:
it_IT: Parametri di ricerca:

en: Search Properties
it_IT: Cerca proprietà

en: Search Results for :
it_IT: Cerca risultati per :

en: Search State, City or Area
it_IT: Cerca Stato, Città o Area

en: Search a listing
it_IT: Cerca un annuncio

en: Search field
it_IT: Campo di ricerca

en: Search for an Agent
it_IT: Cerca un agente

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
it_IT: La ricerca è stata salvata. Riceverai una notifica via email quando sono state pubblicate nuove proprietà corrispondenti alla tua ricerca

en: Search here...
it_IT: Cerca qui...

en: Search name
it_IT: Cerca il nome

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso ...

en: Second Color
it_IT: Secondo colore

en: Second Footer Widget Area
it_IT: Area widget secondo piè di pagina

en: Secondary Widget Area
it_IT: Area widget secondario

en: See All Your Pages
it_IT: Vedi tutte le tue pagine

en: See Available Packages and Payment Methods
it_IT: Vedi Pacchetti disponibili e metodi di pagamento

en: See all
it_IT: Vedi tutto

en: See first results here
it_IT: Vedi i primi risultati qui

en: Select Categories
it_IT: Seleziona categorie

en: Select Energy Class
it_IT: Seleziona Classe energetica

en: Select Energy Class (EU regulation)
it_IT: Seleziona Classe energetica (regolamento UE)

en: Select Images
it_IT: Seleziona Immagini

en: Select Media
it_IT: Seleziona Media

en: Select Properties
it_IT: Seleziona Proprietà

en: Select Property Status
it_IT: Seleziona lo stato della proprietà

en: Select Subunits From the list:
it_IT: Seleziona sottounità Dalla lista:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
it_IT: Seleziona Tassonomie, in cui si desidera mostrare il blocco di revisione

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
it_IT: Seleziona Tassonomia per le opzioni di schede in Ricerca avanzata Tipo 6, Tipo 7, Tipo 8, Tipo 9

en: Select User Type
it_IT: Seleziona il tipo di utente

en: Select Widget Area
it_IT: Seleziona l&#39;area dei widget

en: Select a text alignment for header 3&4.
it_IT: Seleziona un allineamento del testo per l&#39;intestazione 3 e 4.

en: Select default country
it_IT: Seleziona il Paese di default

en: Select grid or list style for properties list pages.
it_IT: Seleziona lo stile della griglia o dell&#39;elenco per le pagine dell&#39;elenco delle proprietà.

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
it_IT: Seleziona allineamento intestazione. Si noti che non esiste un allineamento &quot;centrale&quot; per i tipi 3 e 4.

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
it_IT: Seleziona il tipo di intestazione. Il tipo di annuncio 4 NON funziona con il modello di elenco di proprietà a metà mappa.

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
it_IT: Selezionare l&#39;elenco o lo stile della griglia per il tipo di lista Blog / Categoria archivio.

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
it_IT: Seleziona proprietà per cursore - * tieni premuto CTRL per selezione multipla

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
it_IT: Seleziona lo stile standard o half map per la pagina dei risultati di ricerca avanzata.

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
it_IT: Seleziona lo stile standard o half map per le pagine delle tassonomie di proprietà.

en: Select tabs or accordion style for property info.
it_IT: Seleziona schede o stile di fisarmonica per informazioni sulle proprietà.

en: Select the Fields for property submission.
it_IT: Seleziona i campi per l&#39;invio di proprietà.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
it_IT: Seleziona i campi obbligatori per l&#39;invio di proprietà.

en: Select the design type.
it_IT: Seleziona il tipo di progetto.

en: Select the measurement unit you will use on the website
it_IT: Seleziona l&#39;unità di misura che userai sul sito web

en: Select user roles to display in register forms
it_IT: Seleziona i ruoli utente da visualizzare nei moduli di registrazione

en: Select what features and amenities apply for your property.
it_IT: Seleziona quali caratteristiche e servizi si applicano alla tua proprietà.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
it_IT: Seleziona le funzionalità dal modulo di ricerca avanzata. * per motivi di velocità, le &quot;caselle caratteristiche&quot; non filtrano i pin sulla mappa

en: Select what media header to use globally.
it_IT: Seleziona quale intestazione multimediale utilizzare a livello globale.

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
it_IT: Seleziona quali proprietà desideri mostrare come sottounità da quelle pubblicate.

en: Select which features and amenities show in search.
it_IT: Seleziona le funzioni e i servizi visualizzati nella ricerca.

en: Select wich user role the admin should approve?
it_IT: Seleziona quale ruolo utente deve essere approvato dall&#39;amministratore?

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
it_IT: Selezionare una categoria renderà più facile per gli utenti trovare la tua proprietà nei risultati di ricerca.

en: Send
it_IT: Inviare

en: Send Email
it_IT: Invia una email

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: Send Private Message
it_IT: Invia un messaggio privato

en: Send Reply
it_IT: Invia risposta

en: Send all contact emails to
it_IT: Invia tutte le email di contatto a

en: Send all contact emails to:
it_IT: Invia tutte le email di contatto a:

en: Send emails
it_IT: Inviare emails

en: Send me the invoice
it_IT: Mandami la fattura

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
it_IT: Invia settimanalmente o giornalmente un avviso email con nuove proprietà pubblicate che corrispondono alle ricerche salvate dall&#39;utente.

en: Sending
it_IT: invio

en: Sending user info, please wait...
it_IT: Invio di informazioni utente, attendere ...

en: Sent for approval
it_IT: Inviato per l&#39;approvazione

en: Set as Mega Menu?
it_IT: Imposta come Mega Menu?

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
it_IT: Imposta come descritto, * Gli elenchi impostati come funzioni speciali vengono sottratti dal pacchetto

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
it_IT: Imposta la posizione pin aziendale per il modello di pagina di contatto. La latitudine deve essere un numero (es: 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
it_IT: Imposta la posizione pin aziendale per il modello di pagina di contatto. La longitudine deve essere un numero (es: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
it_IT: Imposta il simbolo di valuta per il prezzo della proprietà.

en: Set how many properties to show per page in lists.
it_IT: Imposta quante proprietà mostrare per pagina negli elenchi.

en: Set repeat options for background footer image.
it_IT: Imposta le opzioni di ripetizione per l&#39;immagine del piè di pagina di sfondo.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
it_IT: Imposta l&#39;etichetta della valuta per il menu a discesa dei widget multi-valuta.

en: Set the position for the currency symbol.
it_IT: Imposta la posizione per il simbolo di valuta.

en: Set the thousand separator for price numbers.
it_IT: Imposta il separatore delle migliaia per i numeri di prezzo.

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
it_IT: Impostare su Sì se si utilizza SSL (https: //)

en: Set to Yes if you use SSL.
it_IT: Impostare su Sì se si utilizza SSL.

en: Show Advanced Search ?
it_IT: Mostra ricerca avanzata?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
it_IT: Mostra Ricerca avanzata in Tassonomie, Categorie o Archivi

en: Show Amenities and Features fields?
it_IT: Mostra i campi Servizi e caratteristiche?

en: Show Breadcrumbs
it_IT: Mostra breadcrumb

en: Show Breadcrumbs?
it_IT: Mostra breadcrumbs?

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
it_IT: Mostra città e aree con 0 proprietà nella ricerca avanzata

en: Show Contact Form on lightbox
it_IT: Mostra il modulo di contatto su lightbox

en: Show Content as
it_IT: Mostra contenuto come

en: Show Details
it_IT: Mostra dettagli

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
it_IT: Mostra menu a discesa per letti, bagni o stanze? (* Funziona solo con campi personalizzati - SÌ)

en: Show Footer ?
it_IT: Mostra piè di pagina?

en: Show Footer ?
it_IT: Mostra piè di pagina?

en: Show Footer Copyright Area?
it_IT: Mostra l&#39;area del copyright del piè di pagina?

en: Show Footer Copyright Area?.
it_IT: Mostra l&#39;area Copyright del piè di pagina ?.

en: Show Google Search over Map?
it_IT: Mostra Ricerca Google sulla mappa?

en: Show Graph on Property Page
it_IT: Mostra grafico sulla pagina delle proprietà

en: Show Header in Dashboard ?
it_IT: Mostra intestazione in Dashboard?

en: Show Reviews on Property Page
it_IT: Mostra recensioni sulla pagina delle proprietà

en: Show Reviews on Property Page.
it_IT: Mostra recensioni sulla pagina delle proprietà.

en: Show Slider for Price?
it_IT: Mostra il cursore per il prezzo?

en: Show address section
it_IT: Mostra la sezione degli indirizzi

en: Show address section in print page?
it_IT: Mostra la sezione degli indirizzi nella pagina di stampa?

en: Show agent and contact form on sidebar.
it_IT: Mostra agente e modulo di contatto nella barra laterale.

en: Show agent details section
it_IT: Mostra la sezione dettagli dell&#39;agente

en: Show agent details section in print page?
it_IT: Mostra la sezione dei dettagli dell&#39;agente nella pagina di stampa?

en: Show currency before or after price - in front pages
it_IT: Mostra valuta prima o dopo il prezzo - nelle prime pagine

en: Show description section
it_IT: Mostra la sezione di descrizione

en: Show description section in print page?
it_IT: Mostra la sezione di descrizione nella pagina di stampa?

en: Show details section
it_IT: Mostra la sezione dettagli

en: Show details section in print page?
it_IT: Mostra la sezione dettagli nella pagina di stampa?

en: Show features & amenities section
it_IT: Mostra sezione caratteristiche e servizi

en: Show features & amenities section in print page?
it_IT: Mostra la sezione caratteristiche e servizi nella pagina di stampa?

en: Show floor plans section
it_IT: Mostra la sezione piani

en: Show floor plans section in print page?
it_IT: Mostra la sezione delle planimetrie nella pagina di stampa?

en: Show gallery section
it_IT: Mostra la sezione galleria

en: Show gallery section in print page?
it_IT: Mostra la sezione galleria nella pagina di stampa?

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
it_IT: Mostra sulla pagina delle proprietà le caratteristiche e i servizi che non sono selezionati?

en: Show submit property button in header?
it_IT: Mostra pulsante di proprietà di invio nell&#39;intestazione?

en: Show subunits section
it_IT: Mostra la sezione delle sottounità

en: Show subunits section in print page?
it_IT: Mostra la sezione delle sottounità nella pagina di stampa?

en: Show the Features and Amenities that are not available
it_IT: Mostra le caratteristiche e i servizi che non sono disponibili

en: Show top bar on mobile devices?
it_IT: Mostra la barra in alto sui dispositivi mobili?

en: Show top bar widget menu ?
it_IT: Mostra il menu widget della barra superiore?

en: Show user login menu in header ?
it_IT: Mostra il menu di accesso dell&#39;utente nell&#39;intestazione?

en: Sidebar Heading Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell&#39;intestazione della barra laterale

en: Sidebar Heading Color
it_IT: Colore dell&#39;intestazione della barra laterale

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
it_IT: Area del menu Barra laterale - Dopo il menu

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
it_IT: Area del menu Barra laterale - Prima del menu

en: Sidebar Widget Background Color
it_IT: Colore di sfondo del widget della barra laterale

en: Sidebar Widget Design
it_IT: Design Widget barra laterale

en: Sidebar Widget Tab
it_IT: Tab del widget della sidebar

en: Sidebar for header type 3 - after menu
it_IT: Barra laterale per il tipo di intestazione 3 - dopo il menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
it_IT: Barra laterale per il tipo di intestazione 3 - prima del menu

en: Sign into your account
it_IT: Accedi al tuo account

en: Similar Listings
it_IT: Annunci simili

en: Single Agent
it_IT: Agente singolo

en: Site Settings
it_IT: Impostazioni del sito

en: Site Speed
it_IT: Velocità del sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size in
it_IT: Taglia in

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Immagini slider, .png, .jpg o .gif

en: Slider Option
it_IT: Opzione di scorrimento

en: Slider Transition
it_IT: Transizione del cursore

en: Slider Transition Period
it_IT: Periodo di transizione del cursore

en: Slider Type
it_IT: Tipo di cursore

en: Slider type
it_IT: Tipo di cursore

en: Slovakia (Slovak Republic)
it_IT: Slovacchia (Repubblica slovacca)

en: Social & Contact
it_IT: Sociale e contatto

en: Social Accounts
it_IT: Conti sociali

en: Social Accounts
it_IT: Conti sociali

en: Social Login
it_IT: Accesso sociale

en: Social Login
it_IT: Accesso sociale

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: Some energy class description
it_IT: Qualche descrizione della classe energetica

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
it_IT: Qualcuno ha ordinato un nuovo bonifico

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
it_IT: Qualcuno ha richiesto di reimpostare la password per il seguente account:% website_url Nome utente:% username. Se questo è stato un errore, ignora questa email e non accadrà nulla. Per reimpostare la password, visitare il seguente indirizzo:% reset_link, Grazie!

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con l&#39;API plugin.

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
it_IT: Spiacenti, l&#39;utente esiste già. Prova diverso nome utente / email

en: Sort by
it_IT: Ordina per

en: Source
it_IT: fonte

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Speed Advices
it_IT: Consigli di velocità

en: Splash Image
it_IT: Immagine Splash

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Formato immagine, .png, .jpg o .gif

en: Splash Page
it_IT: Pagina Splash

en: Splash Page - Bottom left area
it_IT: Pagina Splash - Area in basso a sinistra

en: Splash Page - Bottom right area
it_IT: Pagina Splash - In basso a destra

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
it_IT: Splash Pagina In basso a destra Area Widget

en: Splash Page Subtitle
it_IT: Sottotitoli della pagina Splash

en: Splash Page Title
it_IT: Splash Titolo della pagina

en: Splash Video in mp4 format
it_IT: Splash Video in formato mp4

en: Splash Video in mp4 format
it_IT: Splash Video in formato mp4

en: Splash Video in ogv format
it_IT: Splash Video in formato ogv

en: Splash Video in ogv format
it_IT: Splash Video in formato ogv

en: Splash Video in webm format
it_IT: Splash Video in formato webm

en: Splash Video in webm format
it_IT: Splash Video in formato webm

en: St. Helena
it_IT: Sant&#39;Elena

en: St. Pierre and Miquelon
it_IT: St. Pierre e Miquelon

en: Start Now
it_IT: Avviare ora

en: Starting Point Latitude
it_IT: Punto di partenza Latitudine

en: Starting Point Longitude
it_IT: Punto di partenza Longitudine

en: State/County
it_IT: Stato / Paese

en: Status
it_IT: Stato

en: Sticky Header Border Bottom Color
it_IT: Bordo inferiore del bordo appiccicoso

en: Sticky Header Height
it_IT: Altezza dell&#39;intestazione appiccicosa

en: Sticky Header Height in px
it_IT: Altezza intestazione appiccicosa in px

en: Sticky Menu Font Color
it_IT: Colore del carattere del menu Appiccicoso

en: Street View
it_IT: vista stradale

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
it_IT: Vengono aggiunti i tasti Ae delle strisce. I pagamenti verranno elaborati.

en: Stripe Settings
it_IT: Impostazioni della striscia

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
it_IT: Stile per Google Map. Utilizza https://snazzymaps.com/ per creare stili

en: Subject
it_IT: Soggetto

en: Subject for
it_IT: Soggetto per

en: Submission & Featured Payment
it_IT: Presentazione e pagamento in primo piano

en: Submission Fee
it_IT: Tassa di presentazione

en: Submission Payment
it_IT: Pagamento di presentazione

en: Submit Property
it_IT: Invia proprietà

en: Submit Review
it_IT: invia recensione

en: Submit property will only work with theme register/login.
it_IT: Invia proprietà funzionerà solo con il registro dei temi / accesso.

en: Submited Listings should be approved by admin?
it_IT: Gli elenchi inviati devono essere approvati dall&#39;amministratore?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
it_IT: Iscriviti alla nostra mailing list per ricevere notizie su nuove funzionalità e aggiornamenti del tema. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Iscriviti qui!</a>

en: Subunits
it_IT: subunità

en: Supermarkets
it_IT: supermercati

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
it_IT: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switch to this package
it_IT: Passa a questo pacchetto

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
it_IT: Il simbolo deve essere impostato in base agli standard internazionali. La lista completa è qui http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba Siriana

en: TGMPA v%s
it_IT: TGMPA v %s

en: Taiwan, Province of China
it_IT: Taiwan, provincia della Cina

en: Tanzania, United Republic of
it_IT: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Taxes
it_IT: Le tasse

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Terrain
it_IT: Terreno

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
it_IT: Grazie. Controlla la tua email per le istruzioni di pagamento.

en: The City field is empty !
it_IT: Il campo City è vuoto!

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
it_IT: L&#39;API JavaScript di Google Maps v3 RICHIEDE una chiave API per funzionare correttamente. Ottieni una chiave Console API e inserisci il codice in Opzioni tema. Puoi ottenerlo da

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
it_IT: L&#39;API JavaScript di Google Maps v3 RICHIEDE una chiave API per funzionare correttamente. Ottieni una chiave Console API e inserisci il codice in Opzioni tema. Puoi ottenerlo da

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
it_IT: I pin Retina devono essere caricati nello stesso posto del pin originale e il nome del file deve essere con_2x

en: The browser couldn't detect your position!
it_IT: Il browser non è stato in grado di rilevare la tua posizione!

en: The currency in which payments are processed.
it_IT: La valuta in cui vengono elaborati i pagamenti.

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
it_IT: La data e l&#39;ora sono già prenotate. Si prega di sceglierne uno nuovo

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
it_IT: La descrizione verrà visualizzata nel menu se il tema corrente lo supporta.

en: The email doesn't look right !
it_IT: L&#39;email non sembra giusta!

en: The email was not saved because it is used by another user.
it_IT: L&#39;email non è stata salvata perché è utilizzata da un altro utente.

en: The email's domain doesn't look right.
it_IT: Il dominio dell&#39;email non sembra corretto.

en: The first footer widget area
it_IT: La prima area del widget footer

en: The following plugin was activated successfully:
it_IT: Il seguente plug-in è stato attivato correttamente:

en: The fourth footer widget area
it_IT: La quarta area del widget footer

en: The inserted code is not a valid one
it_IT: Il codice inserito non è valido

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Alcuni processi potrebbero richiedere del tempo, quindi per favore sii paziente.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta iniziando. Alcuni processi potrebbero richiedere del tempo, quindi per favore sii paziente.

en: The invoice number is:
it_IT: Il numero della fattura è:

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
it_IT: Il numero massimo di immagini che un utente può caricare con il modulo di invio front-end. Usa 0 per illimitato. Questo valore NON è utilizzato in caso di modalità di appartenenza (ogni pacchetto avrà la sua immagine massima senza set)

en: The new password is blank
it_IT: La nuova password è vuota

en: The primary widget area
it_IT: L&#39;area del widget principale

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto di plug-in remoto è composto da più di un file, ma i file non sono inclusi in una cartella.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto del plugin remoto non contiene una cartella con lo slug desiderato e la rinomina non ha funzionato.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
it_IT: Il modulo di ricerca è &quot;mobile&quot; sull&#39;intestazione del supporto e si imposta la posizione.

en: The second footer widget area
it_IT: La seconda area del widget footer

en: The secondary widget area
it_IT: L&#39;area del widget secondario

en: The state field is empty !
it_IT: Il campo dello stato è vuoto!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
it_IT: Il sistema rimuoverà la versione dello script quando è inclusa. Questo tentativo non migliora la velocità, ma migliora il punteggio del test sulle pagine degli strumenti di velocità.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
it_IT: Il sistema utilizzerà le versioni minificate dei file css e js

en: The third footer widget area
it_IT: L&#39;area del widget del terzo footer

en: The top bar left widget area
it_IT: La barra in alto ha lasciato l&#39;area del widget

en: The top bar right widget area
it_IT: L&#39;area del widget di destra della barra superiore

en: The type selected applies for Google Maps header.
it_IT: Il tipo selezionato si applica per l&#39;intestazione di Google Maps.

en: Theme Slider
it_IT: Cursore del tema

en: Theme Slider
it_IT: Cursore del tema

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
it_IT: Non ci sono agenti elencati in questa pagina in questo momento. Per favore riprova più tardi.

en: There are no posts published!
it_IT: Non ci sono post pubblicati!

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
it_IT: Non ci sono proprietà elencate in questa pagina in questo momento. Per favore riprova più tardi.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin obbligatori o richiesti da installare, aggiornare o attivare.

en: These fields are mandatory: Title
it_IT: Questi campi sono obbligatori: Titolo

en: Third Footer Widget Area
it_IT: Area widget terzo footer

en: This applies for  the search over media header.
it_IT: Questo vale per la ricerca sull&#39;intestazione del supporto.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: Questo vale per tutti i moduli di registrazione. * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: This applies for for all register forms.
it_IT: Questo vale per tutti i moduli di registrazione.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
it_IT: Questo vale per il tipo di campo del calendario disponibile per le proprietà.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
it_IT: Questo vale per la ricerca sul tipo di intestazione. IMPORTANTE! Abilita ricerca avanzata Campi personalizzati - SÌ, per Tipo 5, Tipo 6, Tipo 8, Tipo 10 e Tipo 11. Tipi di aspetto 7 e 9 possono essere ottenuti con il tipo 6 e 8 con il modulo mobile impostato su sì.

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
it_IT: Questa descrizione apparirà prima nella pagina. Mantenerlo come una breve panoramica rende più facile la lettura.

en: This helps preventing registration spam.
it_IT: Questo aiuta a prevenire lo spam di registrazione.

en: This is a paid submission.
it_IT: Questa è una richiesta a pagamento.

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
it_IT: Questa è una richiesta a pagamento. L&#39;annuncio sarà pubblicato dopo che il pagamento è stato ricevuto.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
it_IT: Questa opzione definisce la larghezza del contenuto principale. Il valore predefinito è 1200px

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
it_IT: Questa pagina non funzionerà senza WpResidence Core Plugin, per favore attivalo dal menu plugin!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it_IT: Questo post è protetto da password. Inserire la password per visualizzare i commenti.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
it_IT: Questo generatore di unità immobiliari è una funzionalità molto complessa, con molte opzioni e, a causa di ciò, potrebbe non funzionare per tutte le ideologie di progettazione. Continueremo a migliorarlo, ma si prega di essere consapevoli che possono apparire problemi di css e quelli dovranno essere risolti aggiungendo manualmente le regole CSS nel codice.

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
it_IT: Questo sostituirà l&#39;intestazione appiccicosa. Non si applica al tipo di ricerca 3

en: Time
it_IT: Tempo

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title Attribute
it_IT: Attributo del titolo

en: Title/Position
it_IT: Posizione del titolo

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
it_IT: Per aggiungere versioni del logo Retina, creare il logo retina, aggiungere _2x alla fine del nome del file originale (per ex logo_2x.jpg) e caricarlo nella stessa cartella di upload del logo non retina.

en: To be paid
it_IT: Essere pagato

en: Togo
it_IT: Andare

en: Tonga
it_IT: tonga

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
it_IT: Colore di sfondo della barra superiore (menu Widget intestazione)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
it_IT: Colore carattere barra superiore (menu Widget intestazione)

en: Top Bar Left Widget Area
it_IT: Area sinistra sinistra del widget superiore

en: Top Bar Right Widget Area
it_IT: Area in alto a destra

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
it_IT: Menu principale e colore di sfondo del menu appiccicoso

en: Top Menu Font Color
it_IT: Colore del menu del menu principale

en: Top Menu Font Size
it_IT: Dimensione del carattere del menu principale

en: Top Menu Hover Background Color
it_IT: Top Menu Hover Colore di sfondo

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
it_IT: Top Menu Hover Background Color (* si applica su alcuni tipi di hover)

en: Top Menu Hover Font Color
it_IT: Menu principale Colore carattere al passaggio del mouse

en: Top Menu Hover Type
it_IT: Menu superiore Tipo di passaggio del mouse

en: Total Fee
it_IT: Tariffa totale

en: Total Invoices:
it_IT: Fatture totali:

en: Total number of views:
it_IT: Numero totale di visualizzazioni:

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
it_IT: Intestazione trasparente - Colore carattere menu superiore

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
it_IT: Intestazione trasparente - Menu superiore Colore carattere al passaggio del mouse

en: Transport
it_IT: Trasporto

en: Transportation
it_IT: Trasporti

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it_IT: tacchino

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
it_IT: È richiesto Twitter Access Secret per il widget di tema Twitter.

en: Twitter Access Token
it_IT: Token di accesso Twitter

en: Twitter Access Token Secret
it_IT: Segreto dei token di accesso Twitter

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
it_IT: Il token di accesso di Twitter è richiesto per il widget di tema Twitter.

en: Twitter Cache Time
it_IT: Tempo di cache di Twitter

en: Twitter Cache Time in hours
it_IT: Tempo della cache di Twitter in ore

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
it_IT: Twitter Consumer Secret è richiesto per il widget di tema Twitter.

en: Twitter Page Link
it_IT: Link alla pagina Twitter

en: Twitter Url
it_IT: URL di Twitter

en: Twitter Widget
it_IT: Widget Twitter

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
it_IT: Twitter consumer_key è richiesto per il widget di tema Twitter.

en: Twitter page link
it_IT: Link alla pagina Twitter

en: Twitter page link, with https://
it_IT: Link alla pagina Twitter, con https: //

en: Type
it_IT: genere

en: Type Bathrooms No.
it_IT: Tipo Bagni n.

en: Type Bedrooms No.
it_IT: Tipo N. camere

en: Type Keyword
it_IT: Digita la parola chiave

en: Type Max. Price
it_IT: Digitare Max. Prezzo

en: Type Min. Price
it_IT: Tipo min. Prezzo

en: Type address, state, city or area
it_IT: Digita indirizzo, stato, città o area

en: Type and add a new item in features and amenities list.
it_IT: Digitare e aggiungere un nuovo elemento nell&#39;elenco delle caratteristiche e dei servizi.

en: Type company address
it_IT: Digita l&#39;indirizzo dell&#39;azienda

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
it_IT: Scrivi qui il messaggio di copyright che apparirà nel piè di pagina.

en: Type only numbers!
it_IT: Digita solo numeri!

en: Type your message...
it_IT: Scrivi il tuo messaggio ...

en: Type:
it_IT: Genere:

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
it_IT: Impossibile fare il log in. Per favore, controlla login / password e riprova

en: Unit Card Type
it_IT: Tipo di carta unità

en: Unit border size
it_IT: Dimensione del bordo dell&#39;unità

en: Unit/Card border color
it_IT: Colore del bordo unità / scheda

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori secondarie degli Stati Uniti

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited listings ?
it_IT: Elenchi illimitati?

en: Update
it_IT: Aggiornare

en: Update Profile
it_IT: Aggiorna il profilo

en: Update Required
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: Update Review
it_IT: Revisione dell&#39;aggiornamento

en: Update profile
it_IT: Aggiorna il profilo

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento consigliato

en: Update the theme & plugins
it_IT: Aggiorna il tema e i plug-in

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
it_IT: Aggiornare; Titolo personalizzato anziché etichetta Funzioni e accessori.

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Aggiornamento del plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Aggiorna messaggio dall&#39;autore del plugin:

en: Upgrade to Featured
it_IT: Aggiorna a In primo piano

en: Upgrade to Featured Listing
it_IT: Aggiorna a Elenco in primo piano

en: Upgrade to featured
it_IT: Esegui l&#39;upgrade a funzionalità

en: Upgrade to featured listing on
it_IT: Esegui l&#39;upgrade alla scheda in evidenza su

en: Upload  profile image.
it_IT: Carica l&#39;immagine del profilo.

en: Upload Background Image for Footer
it_IT: Carica l&#39;immagine di sfondo per il piè di pagina

en: Upload Background Image |
it_IT: Carica l&#39;immagine di sfondo |

en: Upload Favicon
it_IT: Carica Favicon

en: Upload Header Image
it_IT: Carica l&#39;immagine dell&#39;intestazione

en: Upload Image
it_IT: Carica immagine

en: Upload Logo
it_IT: Carica logo

en: Upload New Logo
it_IT: Carica nuovo logo

en: Upload New Plan Image
it_IT: Carica la nuova immagine del piano

en: Upload Pin
it_IT: Carica Pin

en: Upload Video
it_IT: Carica video

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
it_IT: Carica il logo mobile in formato jpg o png.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
it_IT: Carica favicon sito in formato .ico, .png, .jpg o .gif

en: Upload your profile photo.
it_IT: Carica la tua foto del profilo.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
it_IT: Usa il formato .00 per i decimali (es: 1,50). Non impostare il prezzo come 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
it_IT: Usa il formato .00 per i decimali (es: 5.50). Non impostare il prezzo come 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
it_IT: Utilizzare CTRL per selezionare più campi per la pagina di invio di proprietà.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
it_IT: Usa Cache per le mappe di Google? (* La cache si rinnoverà ogni 3 ore)

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
it_IT: Usa campi personalizzati per la ricerca avanzata?

en: Use Float Search Form ?
it_IT: Usa il modulo di ricerca mobile?

en: Use Floor Plans
it_IT: Usa le planimetrie

en: Use Full Price Pins ?
it_IT: Utilizzare i pin del prezzo pieno?

en: Use Geo Location Search
it_IT: Usa ricerca posizione geografica

en: Use Google maps with SSL ?
it_IT: Usa le mappe di Google con SSL?

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
it_IT: Usa il plugin Optima Express (plugin idx di ihomefinder) - dovrai abilitare il plugin?

en: Use Pin Cluster on map
it_IT: Usa Pin Cluster sulla mappa

en: Use Saved Search Feature ?
it_IT: Usa la funzione di ricerca salvata?

en: Use Slider in Property Unit
it_IT: Usa cursore in Unità di proprietà

en: Use Sticky Footer?
it_IT: Usa il piè di pagina appiccicoso?

en: Use Sticky Footer?
it_IT: Usa il piè di pagina appiccicoso?

en: Use a custom property page template
it_IT: Utilizzare un modello di pagina delle proprietà personalizzate

en: Use file reading for pins?
it_IT: Utilizzare la lettura dei file per i pin?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
it_IT: Utilizzare la lettura dei file per i pin? (* consigliato per oltre 200 elenchi. Leggi il manuale per diffrences tra lettura di file e mysql)

en: Use price Pins ?
it_IT: Usa il prezzo Pin?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
it_IT: Usa prezzo Pins? (La classe css per i pin del prezzo è &quot;wpestate_marker&quot;. Ogni pin ha anche ricevuto una classe con il nome della categoria o dell&#39;azione: Ad esempio &quot;wpestate_marker apartments sales&quot;)

en: Use reCaptcha on register ?
it_IT: Usa reCaptcha al registro?

en: Use single Image Pin ?
it_IT: Usa un solo pin immagine?

en: Use sticky search ?
it_IT: Usa la ricerca appiccicosa?

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
it_IT: Utilizza il pulsante Cancella cache WpResidence dalla barra di amministrazione per vedere immediatamente le modifiche apportate. Gli aggiornamenti automatici avvengono ogni 4 ore.

en: Use the button to save your property location on the map as well.
it_IT: Utilizzare il pulsante per salvare la posizione della proprietà sulla mappa.

en: Use the form below to contact us!
it_IT: Utilizza il modulo sottostante per contattarci!

en: Use this unit/card
it_IT: Usa questa unità / carta

en: User
it_IT: Utente

en: User Dashboard - The top bar left widget area
it_IT: User Dashboard: la barra in alto a sinistra dell&#39;area del widget

en: User Dashboard - The top bar right widget area
it_IT: User Dashboard: l&#39;area del widget di destra in alto

en: User Dashboard Menu Background
it_IT: Sfondo del menu Dashboard utente

en: User Dashboard Menu Color
it_IT: Colore menu Dashboard utente

en: User Dashboard Menu Hover Color
it_IT: Menu Dashboard utente Colore al passaggio del mouse

en: User Dashboard Menu Item Background Color
it_IT: Colore sfondo elemento menu utente cruscotto

en: User Dashboard Package Background
it_IT: Sfondo del pacchetto User Dashboard

en: User Dashboard Package Color
it_IT: Colore pacchetto dashboard utente

en: User Details
it_IT: Dettagli utente

en: User Param 1
it_IT: Param utente 1

en: User Role Settings
it_IT: Impostazioni ruolo utente

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username already exists.  Please choose a new one.
it_IT: Il nome utente esiste già. Si prega di sceglierne uno nuovo.

en: Username and/or Email field is empty!
it_IT: Il nome utente e / o il campo Email sono vuoti!

en: Username and/or Password field is empty!
it_IT: Il campo Nome utente e / o Password è vuoto!

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Username: %s
it_IT: Nome utente: %s

en: Userpin in geolocation
it_IT: Userpin in geolocalizzazione

en: Users can type the password on registration form
it_IT: Gli utenti possono digitare la password nel modulo di registrazione

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
it_IT: Gli utenti verranno automaticamente approvati. * Tenere premuto CTRL per selezione multipla.

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
it_IT: Usando questa opzione puoi definire la larghezza del contenuto in percentuale. La barra laterale occuperà il resto dello spazio contenuto principale.

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
it_IT: Valori tra 0-invisibile e 1 - completamente visibile

en: Version
it_IT: Versione

en: Video
it_IT: video

en: Video Option
it_IT: Opzione video

en: Video from
it_IT: Video da

en: View
it_IT: vista

en: View public profile
it_IT: Visualizza il profilo pubblico

en: View results
it_IT: Vedi i risultati

en: Views Stats
it_IT: Viste statistiche

en: Virgin Islands (British)
it_IT: Isole Vergini (britanniche)

en: Virgin Islands (U.S.)
it_IT: Isole Vergini (USA)

en: Virtual Tour
it_IT: Tour virtuale

en: Virtual Tour:
it_IT: Tour virtuale:

en: Waiting for approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Walkscore APi Key
it_IT: Chiave APK Walkscore

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
it_IT: Le informazioni di Walkscore non vengono visualizzate se non si aggiunge l&#39;API.

en: Wallis and Futuna Islands
it_IT: Isole Wallis e Futuna

en: Want to find out more?
it_IT: Vuoi saperne di più?

en: Warning !
it_IT: Avvertimento !

en: We Speak:
it_IT: Noi parliamo:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
it_IT: Siamo spiacenti, ma non abbiamo una stima per questa proprietà in questo momento!

en: We didn't find any results
it_IT: Non abbiamo trovato alcun risultato

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
it_IT: Non abbiamo trovato alcun risultato. Si prega di riprovare con diversi parametri di ricerca.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
it_IT: Non abbiamo trovato alcun risultato. Si prega di riprovare con diversi parametri di ricerca.

en: We don't have any agents yet!
it_IT: Non abbiamo ancora agenti!

en: We found
it_IT: Abbiamo trovato

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
it_IT: Ti abbiamo appena inviato una nuova password. Si prega di controllare la tua email!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
it_IT: Ti abbiamo appena inviato un&#39;email con le istruzioni per la reimpostazione della password.

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
it_IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su %s! Si prega di seguire le istruzioni qui sotto per iniziare l&#39;invio delle proprietà il più presto possibile.

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
it_IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su% website_url! Si prega di seguire le istruzioni qui sotto per iniziare l&#39;invio delle proprietà il più presto possibile. Il numero della fattura è:% invoice_no, Importo:% total_price. Istruzioni:% payment_details.

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
it_IT: Raccomandiamo di eseguire prima l&#39;importazione demo e quindi di terminare questa configurazione. Aggiunta di un&#39;importazione demo DOPO aver completato questa configurazione, le opzioni di impostazione vengono modificate in opzioni demo.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
it_IT: Useremo 1 pin singoli per tutti i marker. Questa opzione riduce il tempo di caricamento sulle tue mappe.

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
it_IT: Useremo l&#39;immagine nella dimensione caricata. Quindi assicurati che si adatti al tuo design. Se aggiungi le immagini direttamente nei campi di input (senza pulsante Upload), utilizza il percorso completo dell&#39;immagine. Per esempio: http: //www.wpresidence ...... Se si utilizza il pulsante &quot;Carica&quot;, utilizzare anche il pulsante &quot;Inserisci nel post&quot; dalla finestra a comparsa.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Website Url (without http)
it_IT: URL sito Web (senza http)

en: Website:
it_IT: Sito web:

en: Welcome back,
it_IT: Ben tornato,

en: Western Sahara
it_IT: Sahara occidentale

en: What kind of listings do you handle?
it_IT: Che tipo di inserzioni gestisci?

en: What property slider type to show on property page.
it_IT: Quale tipo di dispositivo di scorrimento della proprietà mostrare nella pagina delle proprietà.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
it_IT: Quale barra laterale mostrare per la categoria di blog / elenco di archivi.

en: What sidebar to show in agent page.
it_IT: Quale barra laterale mostrare nella pagina dell&#39;agente.

en: What sidebar to show in property page.
it_IT: Quale barra laterale mostrare nella pagina delle proprietà.

en: What's Nearby
it_IT: Cosa c&#39;è nelle vicinanze

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
it_IT: Quando la pagina è con la barra laterale, il numero di annunci per riga sarà 2 o 3, a seconda della selezione

en: Where to show the currency symbol?
it_IT: Dove mostrare il simbolo della valuta?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale per la categoria di blog / elenco di archivi.

en: Where to show the sidebar in agent page.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale nella pagina dell&#39;agente.

en: Where to show the sidebar in property page.
it_IT: Dove mostrare la barra laterale nella pagina delle proprietà.

en: Wide Footer ?
it_IT: Wide Footer?

en: Wide Header ?
it_IT: Ampia intestazione?

en: Wide or Boxed?
it_IT: Largo o in scatola?

en: Widget Border Color
it_IT: Colore del bordo del widget

en: Widget Border Size
it_IT: Dimensione del bordo del widget

en: Widget Font color
it_IT: Colore del carattere del widget

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
it_IT: Widget Internal Padding (in alto, a sinistra, in basso, a destra)

en: Wire Transfer
it_IT: Bonifico bancario

en: Wire instructions for direct payment
it_IT: Istruzioni per filo per pagamento diretto

en: WordPress Memory Limit is set to
it_IT: Il limite di memoria di WordPress è impostato su

en: WordPress Repository
it_IT: Repository WordPress

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
it_IT: Funziona con le opzioni &quot;Usa modulo FLoat&quot; impostato su no! Non si applica al tipo di ricerca 3.

en: Write a Review
it_IT: Scrivere una recensione

en: Wrong username or password!
it_IT: Nome utente o password errati!

en: Yearly Archives: %s
it_IT: Archivi annuali: %s

en: Yelp - no of results
it_IT: Yelp - nessun risultato

en: Yelp - no of results
it_IT: Yelp - nessun risultato

en: Yelp Api  Client Id
it_IT: Id del cliente API di Yelp

en: Yelp Api Client Key
it_IT: Chiave cliente Api di Yelp

en: Yelp Categories
it_IT: Categorie di Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
it_IT: Categorie di Yelp da mostrare in prima pagina

en: Yelp Distance Measurement Unit
it_IT: Unità di misurazione della distanza di Yelp

en: Yelp settings
it_IT: Impostazioni di Yelp

en: Yemen
it_IT: yemen

en: You are already logged in! redirecting...
it_IT: Sei già loggato! reindirizzamento ...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
it_IT: Puoi abilitare o disabilitare i pulsanti PayPal.

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
it_IT: È possibile abilitare o disabilitare i pulsanti di pagamento Stripe.

en: You can now login with your new password at:
it_IT: Ora puoi accedere con la tua nuova password a:

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
it_IT: Puoi rispondere ai messaggi privati ​​dalla pagina &quot;Posta in arrivo&quot; del tuo account utente.

en: You can select multiple images to upload at one time.
it_IT: È possibile selezionare più immagini da caricare contemporaneamente.

en: You cannot upload more than
it_IT: Non puoi caricare più di

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
it_IT: Non è possibile utilizzare caratteri speciali come &quot;&amp;&quot;. Dopo aver modificato l&#39;url potrebbe essere necessario attendere alcuni minuti fino a quando WordPress non modificherà tutti gli URL. Nel caso in cui i nuovi nomi non si aggiornino automaticamente, vai su Impostazioni - Permalink e Salva di nuovo le &quot;Impostazioni permalink&quot; - opzione &quot;Inserisci nome&quot;

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
it_IT: Non hai aggiunto i tuoi <strong>dettagli Paypal</strong> . Nessun pagamento Paypal sarà processato

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
it_IT: Non hai aggiunto i tuoi <strong>dettagli Stripe</strong> . Non verrà elaborato alcun pagamento Stripe

en: You don't have any agents added!
it_IT: Non hai nessun agente aggiunto!

en: You don't have any favorite properties yet!
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà preferita!

en: You don't have any plans attached!
it_IT: Non hai nessun piano allegato!

en: You don't have any properties yet!
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà!

en: You don't have any saved searches yet!
it_IT: Non hai ancora ricerche salvate!

en: You have
it_IT: Hai

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
it_IT: Hai utilizzato tutti gli elenchi &quot;In primo piano&quot; nel tuo pacchetto.

en: You need to
it_IT: Devi

en: You need to agree with terms and conditions !
it_IT: Devi essere d&#39;accordo con i termini e le condizioni!

en: You need to upload at last one image
it_IT: È necessario caricare almeno un&#39;immagine

en: You ordered a new Wire Transfer
it_IT: Hai ordinato un nuovo bonifico

en: Your Address
it_IT: Il tuo indirizzo

en: Your City
it_IT: La tua città

en: Your Current Colors
it_IT: I tuoi colori attuali

en: Your Current Logo
it_IT: Il tuo logo attuale

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Your Favicon
it_IT: Il tuo favicon

en: Your Logo
it_IT: Il tuo logo

en: Your Message
it_IT: Il tuo messaggio

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your PHP version is
it_IT: La tua versione di PHP è

en: Your Password was Reset
it_IT: La tua password è stata ripristinata

en: Your Payment system is in LIVE mode.
it_IT: Il tuo sistema di pagamento è in modalità LIVE.

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
it_IT: Il tuo sistema di pagamento è in modalità SANDBOX.

en: Your Phone
it_IT: Il tuo telefono

en: Your Rating & Review
it_IT: Il tuo voto e recensione

en: Your Review
it_IT: Il tuo commento

en: Your State Code (ex CA)
it_IT: Il tuo codice di stato (ex CA)

en: Your Sticky Logo
it_IT: Il tuo logo appiccicoso

en: Your Transparent Header Logo
it_IT: Il tuo logo di intestazione trasparente

en: Your account is disabled.
it_IT: Il tuo account è disabilitato.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
it_IT: Il tuo account è in attesa di approvazione. Per favore attendi che l&#39;amministratore lo approvi.

en: Your account was created and you can login now!
it_IT: Il tuo account è stato creato ed è possibile accedere ora!

en: Your address field is empty!
it_IT: Il tuo campo indirizzo è vuoto!

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
it_IT: Il tuo attuale pacchetto non ti consente di pubblicare più proprietà! Devi aggiornare la tua iscrizione.

en: Your email address will not be published.
it_IT: L&#39;indirizzo email non verrà pubblicato.

en: Your energy class
it_IT: La tua classe di energia

en: Your energy class is
it_IT: La tua classe energetica è

en: Your energy class is
it_IT: La tua classe energetica è

en: Your listing was approved
it_IT: Il tuo elenco è stato approvato

en: Your new password for the account at:
it_IT: La tua nuova password per l&#39;account in:

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
it_IT: La tua nuova password per l&#39;account in:% website_url: Username:% username, Password:% user_pass. Ora puoi accedere con la tua nuova password a:% website_url

en: Your purchase was activated
it_IT: Il tuo acquisto è stato attivato

en: Your search results
it_IT: I tuoi risultati di ricerca

en: Your username and password on %website_url
it_IT: Il tuo nome utente e password su% website_url

en: Zillow api key
it_IT: Chiave Zillow API

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
it_IT: La chiave Zillow API è richiesta per Zillow Widget.

en: Zip
it_IT: Cerniera lampo

en: Zip
it_IT: Cerniera lampo

en: [more]
it_IT: [Di Più]

en: about 1 hour ago
it_IT: circa 1 ora fa

en: about 1 minute ago
it_IT: circa 1 minuto fa

en: ac
it_IT: AC

en: acres
it_IT: acri

en: add to favorites
it_IT: Aggiungi ai preferiti

en: address
it_IT: indirizzo

en: and
it_IT: e

en: area
it_IT: la zona

en: areas
it_IT: le zone

en: bathrooms
it_IT: bagni

en: baths:
it_IT: bagni:

en: bedrooms
it_IT: camere da letto

en: beds
it_IT: letti

en: between
it_IT: fra

en: between
it_IT: fra

en: bigger than
it_IT: più grande di

en: bigger than
it_IT: più grande di

en: by
it_IT: di

en: cancel stripe subscription
it_IT: annullare l&#39;abbonamento a stripe

en: categories
it_IT: categorie

en: category
it_IT: categoria

en: cities
it_IT: città

en: city
it_IT: città

en: click to add new status
it_IT: fai clic per aggiungere un nuovo stato

en: click to enable zoom
it_IT: clicca per abilitare lo zoom

en: close map
it_IT: chiudi la mappa

en: company email
it_IT: email aziendale

en: company fax
it_IT: fax aziendale

en: company mobile
it_IT: compagnia mobile

en: compare
it_IT: confrontare

en: daily
it_IT: quotidiano

en: days
it_IT: giorni

en: default
it_IT: predefinito

en: delete
it_IT: Elimina

en: delete message
it_IT: cancella il messaggio

en: delete search
it_IT: cancella la ricerca

en: deleting...
it_IT: eliminazione ...

en: details
it_IT: dettagli

en: discover more
it_IT: scopri di più

en: expires on
it_IT: scade il

en: favorite
it_IT: preferito

en: feet
it_IT: piedi

en: field
it_IT: campo

en: for
it_IT: per

en: for category:
it_IT: per categoria:

en: from date
it_IT: dalla data

en: full info
it_IT: informazioni complete

en: grid
it_IT: griglia

en: ha
it_IT: ah

en: half map
it_IT: mezza mappa

en: hectares
it_IT: ettari

en: help
it_IT: Aiuto

en: here
it_IT: Qui

en: images
it_IT: immagini

en: in order to post a review
it_IT: per pubblicare una recensione

en: is not editable
it_IT: non è modificabile

en: keyword
it_IT: parola chiave

en: list
it_IT: elenco

en: listing
it_IT: listato

en: listings
it_IT: annunci

en: listings
it_IT: annunci

en: loading results...
it_IT: caricamento risultati ...

en: login
it_IT: accesso

en: lot size
it_IT: dimensione del lotto

en: m radius
it_IT: raggio di m

en: make payment recurring
it_IT: effettuare il pagamento periodico

en: make the footer 100%.
it_IT: rendere il piè di pagina al 100%.

en: make the header 100%.
it_IT: rendere l&#39;intestazione 100%.

en: manage floorplans
it_IT: gestire le planimetrie

en: map
it_IT: carta geografica

en: membership payment on
it_IT: pagamento dell&#39;iscrizione su

en: meters
it_IT: metri

en: miles
it_IT: miglia

en: months
it_IT: mesi

en: more details here
it_IT: maggiori dettagli qui

en: new message
it_IT: nuovo messaggio

en: no listings available
it_IT: nessun annuncio disponibile

en: none
it_IT: nessuna

en: normal
it_IT: normale

en: of
it_IT: di

en: on
it_IT: sopra

en: open map
it_IT: apri la mappa

en: or
it_IT: o

en: over a year ago
it_IT: più di un anno fa

en: page should be accesible only via the compare button
it_IT: la pagina dovrebbe essere accessibile solo tramite il pulsante Confronta

en: pending approval
it_IT: in attesa di approvazione

en: photos
it_IT: fotografie

en: posting
it_IT: spedizione

en: price range from
it_IT: fascia di prezzo da

en: price range from:
it_IT: fascia di prezzo da:

en: price:
it_IT: prezzo:

en: property Size
it_IT: dimensione della proprietà

en: property address
it_IT: indirizzo di proprietà

en: property bathrooms
it_IT: bagni di proprietà

en: property bedrooms
it_IT: camere da letto di proprietà

en: property country
it_IT: paese di proprietà

en: property county
it_IT: contea di proprietà

en: property lot size
it_IT: dimensione del lotto di proprietà

en: property price
it_IT: prezzo della proprietà

en: property rooms
it_IT: stanze di proprietà

en: property size
it_IT: dimensione della proprietà

en: property state
it_IT: stato di proprietà

en: property status
it_IT: stato della proprietà

en: property zip
it_IT: zip proprietà

en: reCaptcha settings
it_IT: impostazioni reCaptcha

en: reCaptha secret key
it_IT: chiave segreta di reCaptha

en: reCaptha site key
it_IT: chiave del sito di reCaptha

en: remove from favorites
it_IT: rimuovi dai preferiti

en: removed
it_IT: rimosso

en: reply to message
it_IT: rispondi al messaggio

en: results
it_IT: risultati

en: results.
it_IT: risultati.

en: right now
it_IT: proprio adesso

en: rooms
it_IT: camere

en: rooms:
it_IT: camere:

en: saving..
it_IT: Salvataggio..

en: saving...
it_IT: Salvataggio...

en: sending message..
it_IT: invio del messaggio ..

en: share
it_IT: Condividere

en: size
it_IT: dimensione

en: size:
it_IT: dimensione:

en: smaller than
it_IT: più piccolo di

en: square
it_IT: piazza

en: subscription will be cancelled at the end of current period
it_IT: l&#39;abbonamento verrà annullato alla fine del periodo corrente

en: terms & conditions
it_IT: Termini &amp; Condizioni

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
it_IT: il file Google map NON esiste o NON è scrivibile

en: to
it_IT: a

en: to date
it_IT: ad oggi

en: type 1
it_IT: tipo 1

en: type 2
it_IT: digitare 2

en: type 3
it_IT: digitare 3

en: type 4
it_IT: digitare 4

en: type here the new status...
it_IT: digita qui il nuovo stato ...

en: types
it_IT: tipi

en: unread messages
it_IT: Messaggi non letti

en: user id:
it_IT: ID utente:

en: we found
it_IT: abbiamo trovato

en: weekly
it_IT: settimanalmente

en: weeks
it_IT: settimane

en: wide
it_IT: largo

en: wrong captcha
it_IT: Captcha errato

en: yards
it_IT: cantieri

en: yd
it_IT: km

en: year
it_IT: anno

en: years
it_IT: anni

en: yes
it_IT: sì

en: yesterday
it_IT: ieri

en: you don't have the right to delete this
it_IT: non hai il diritto di cancellare questo

en: zip
it_IT: cerniera lampo
