wpresidence - en to ja_JP translation catalogue (2008 entries)

en:  (*only numbers)
ja_JP: （*数字のみ）

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
ja_JP: マルチユニットラベルの代わりにカスタムタイトル（*サブユニット用）。

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
ja_JP: マルチユニットラベルの代わりにカスタムタイトル。

en:  Custom title instead of Property Address label.
ja_JP: プロパティアドレスラベルの代わりにカスタムタイトル。

en:  Featured Payment
ja_JP: 特典支払い

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ja_JP: ご質問がここにない場合は、http：//support.wpestate.orgにアクセスし、アカウントを作成し、チケットを掲示してください。登録は簡単で、チケットを送るとすぐに通知されます。私たちは通常、次の24時間に答えます（週末を除く）。電子メールではなく、このシステムを使用してください。それは私たちがあなたの質問にもっと迅速に答えるのを助けるでしょう。ありがとうございました！

en:  Linkedin page link, with https://
ja_JP: Linkedinページリンク、https：//

en:  Order in listing page
ja_JP: リストのページで注文する

en:  Select the splash page type.
ja_JP: スプラッシュページの種類を選択します。

en:  Slider Images
ja_JP: スライダー画像

en:  click to add currency
ja_JP: クリックして通貨を追加する

en:  click to add field
ja_JP: クリックしてフィールドを追加

en:  days ago
ja_JP: 数日前

en:  equal with
ja_JP: と等しい

en:  has
ja_JP: 持っている

en:  hours ago
ja_JP: 時間前

en:  in
ja_JP: に

en:  minutes ago
ja_JP: 数分前

en:  on
ja_JP: に

en:  package on
ja_JP: パッケージオン

en:  seconds ago
ja_JP: 秒前

en:  similar with
ja_JP: と似ている

en:  the list of countries where Yelp is available.
ja_JP: Yelpが利用可能な国のリスト

en: &laquo; Older Comments
ja_JP: &quot; 古いコメント

en: (only numbers)
ja_JP: （数字のみ）

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
ja_JP: *有効な投稿には少なくとも1つの画像が必要です。最小サイズは500/500ピクセルです。

en: ** Double click on the image to select featured.
ja_JP: **画像をダブルクリックしてフィーチャーを選択してください。

en: *** Change images order with Drag & Drop.
ja_JP: ***ドラッグアンドドロップで画像の順序を変更します。

en: **** PDF files upload supported as well.
ja_JP: **** PDFファイルのアップロードもサポートされています。

en: ***** Images might take longer to be processed.
ja_JP: *****画像の処理に時間がかかることがあります。

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
ja_JP: ***すべてのテーマ要素と詳細について、ここで色コントロールを追加することはできません。そうすると、混雑して無駄なインターフェイスになります。これらの小さな詳細はカスタムCSSコードで対処する必要があります

en: *Address
ja_JP: *住所

en: *After you change the password you will have to login again.
ja_JP: *パスワードを変更した後、もう一度ログインする必要があります。

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
ja_JP: *ラベルを複製したり、検索フィールドが自分と矛盾しないようにしてください

en: *Hold CTRL for multiple selection
ja_JP: *複数選択のためにCTRLを押し続ける

en: *Hold CTRL for multiple selection.
ja_JP: *複数の選択のためのCTRLを保持します。

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
ja_JP: *タクソノミーのドロップダウンフィールドにはラベルは適用されません

en: *Title (mandatory)
ja_JP: *タイトル（必須）

en: *minimum 500px x 500px
ja_JP: *最小500px x 500px

en: 1. Description
ja_JP: 1.説明

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
ja_JP: 1.「Ultimate Addons for Visual Composer」を使用していない場合は、無効にするか、使用しないモジュールを無効にしてください。あなたがロードしているjavascriptファイルのサイズを減らし、サイトのスピードを上げます！

en: 100% width column
ja_JP: 100％幅の列

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
ja_JP: 2列：1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
ja_JP: 2列：2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
ja_JP: 2つの等しい列

en: 2. Media
ja_JP: 2.メディア

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
ja_JP: 2. EWWW Image Optimizer（またはWP Smush IT）プラグインを使用してイメージ最適化イメージを最適化すると、サイトのスピードが向上します。

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
ja_JP: 3列：1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
ja_JP: 3列：1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
ja_JP: 3列：1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
ja_JP: 3列

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
ja_JP: 3. Cloudflare（https://www.cloudflare.com/）で無料のアカウントを作成し、このCDNを使用します。

en: 3. Location
ja_JP: 3.場所

en: 4 equal columns
ja_JP: 4列

en: 4. Details
ja_JP: 4.詳細

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
ja_JP: 4.カスタムカテゴリを使用している場合は、テーマオプション - &gt;マップ - &gt;ピン管理でカスタムピンイメージを追加していることを確認してください。存在しない画像を探す必要がある場合、サイトは遅くなります。

en: 5. Amenities
ja_JP: 5.アメニティ

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ja_JP: <span class="meta-nav">←</span>古い投稿

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
ja_JP: 数値が高いほど、応答時間とサーバー負荷が増加します。現在のホスティング状況に適した番号を使用してください。すべてのピンに-1を付けてください。

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
ja_JP: ％website_urlに新しいエージェントが追加されました。ユーザー名：％user_profile

en: A new password was sent via email!
ja_JP: 新しいパスワードが電子メールで送信されました。

en: A password will be e-mailed to you
ja_JP: パスワードはメールでお送りします

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
ja_JP: ユーザーが％website_urlでプロフィールを更新しました。ユーザー名：％user_profile

en: ADD PROPERTY
ja_JP: 財産を追加する

en: About Me
ja_JP: 私について

en: About Me
ja_JP: 私について

en: About Us
ja_JP: 私たちに関しては

en: Account Downgraded
ja_JP: アカウントのダウングレード

en: Account Downgraded on %website_url
ja_JP: ％website_urlのアカウントのダウングレード

en: Action Categories
ja_JP: アクションカテゴリ

en: Action Category
ja_JP: アクションカテゴリ

en: Activate
ja_JP: アクティブ化する

en: Active
ja_JP: アクティブ

en: Active Life
ja_JP: アクティブライフ

en: Add Agent on Sidebar
ja_JP: サイドバーにエージェントを追加する

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
ja_JP: 複数通貨ウィジェットの通貨を追加する。

en: Add Custom Field
ja_JP: カスタムフィールドの追加

en: Add Listing
ja_JP: リストを追加

en: Add New Agent
ja_JP: 新しいエージェントを追加する

en: Add New Custom Field
ja_JP: 新しいカスタムフィールドを追加する

en: Add New Element in Features and Amenities
ja_JP: 機能とアメニティに新しい要素を追加

en: Add New Page
ja_JP: 新しいページを追加

en: Add New Property
ja_JP: 新しいプロパティを追加

en: Add a little more info about your property.
ja_JP: あなたの財産に関する情報をもう少し追加してください。

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
ja_JP: vimeoまたはyoutubeのURLからビデオIDだけを追加します。

en: Add logo margin top number.
ja_JP: ロゴマージンのトップナンバーを追加する。

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
ja_JP: 結合されたアクションとカテゴリの新しいGoogleマップピンを追加する（例： &#39;アパートメントの販売&#39;）

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
ja_JP: 単一のアクション/単一のカテゴリに対して新しいGoogleマップのピンを追加する

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
ja_JP: 単一のアクション/単一のカテゴリに対して新しいGoogleマップのピンを追加するスピードの理由から、カテゴリとアクションの名前を変更する場合は、ピンを追加する必要があります。

en: Add some information about you.
ja_JP: あなたについての情報を追加してください。

en: Add some information about your agency.
ja_JP: 代理店に関する情報を追加してください。

en: Add some information about yourself.
ja_JP: 自分についての情報を追加してください。

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
ja_JP: 連絡先ページの連絡先エリアの画像を追加します。すばらしいデザインのために最小350px幅。

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
ja_JP: .httacesファイルにこのコードを追加してください（最後に貼り付けてください）。ブラウザのキャッシュを有効にしてサイトを高速化します。

en: Add your contact information.
ja_JP: 連絡先情報を追加します。

en: Add your own currency for Wire payments.
ja_JP: 電信支払いのためにあなた自身の通貨を追加してください。

en: Add your social media information.
ja_JP: あなたのソーシャルメディア情報を追加してください。

en: Add, edit or delete property custom fields.
ja_JP: プロパティカスタムフィールドの追加、編集、または削除。

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
ja_JP: 価格を追加すると、ユーザーは検索結果であなたの財産を簡単に見つけることができます。

en: Address
ja_JP: 住所

en: Admin - Expired Listing
ja_JP: 管理者 - 期限切れのリスト

en: Admin - New wire Transfer
ja_JP: 管理者 - 新しい電信送金

en: Admin Should approve the reviews
ja_JP: 管理者はレビューを承認する必要があります

en: Adress:
ja_JP: 住所：

en: Advanced
ja_JP: 上級

en: Advanced Search
ja_JP: 高度な検索

en: Advanced Search
ja_JP: 高度な検索

en: Advanced Search Background Color
ja_JP: 高度な検索背景色

en: Advanced Search Background color Opacity
ja_JP: 高度な検索背景色の不透明度

en: Advanced Search Colors
ja_JP: 高度な検索色

en: Advanced Search Fields Font Color
ja_JP: 高度な検索フィールドフォントの色

en: Advanced Search Font Color
ja_JP: 高度な検索フォントの色

en: Advanced Search Form
ja_JP: 高度な検索フォーム

en: Advanced Search Settings
ja_JP: 高度な検索設定

en: Advanced Search Type ?
ja_JP: 高度な検索タイプ？

en: Afghanistan
ja_JP: アフガニスタン

en: After Price Label (ex: "/month")
ja_JP: 価格ラベルの後（例：「/月」）

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
ja_JP: 新しいフィーチャーを追加したら、メンバーシップ - &gt;プロパティー提出ページからプロパティー送信フォームの一部として選択してください。

en: Agencies in
ja_JP: 代理店

en: Agency
ja_JP: 代理店

en: Agency Action Category Page
ja_JP: 代理店アクションカテゴリページ

en: Agency Area Page
ja_JP: 代理店エリアページ

en: Agency Area/Categories
ja_JP: 代理店エリア/カテゴリー

en: Agency Category Page
ja_JP: 代理店カテゴリページ

en: Agency City Page
ja_JP: 代理店シティページ

en: Agency County/State Page
ja_JP: Agency County / State Page

en: Agency Details
ja_JP: 代理店の詳細

en: Agency Location
ja_JP: 代理店の場所

en: Agency Name
ja_JP: 代理店の名前

en: Agency Page
ja_JP: 代理店ページ

en: Agency Reviews
ja_JP: 代理店レビュー

en: Agent
ja_JP: エージェント

en: Agent Action Category Page
ja_JP: エージェントアクションカテゴリページ

en: Agent Area Page
ja_JP: エージェントエリアのページ

en: Agent Area/Categories
ja_JP: エージェントエリア/カテゴリ

en: Agent Categories Page
ja_JP: エージェントカテゴリページ

en: Agent City Page
ja_JP: エージェントシティページ

en: Agent County/State Page
ja_JP: エージェント郡/州のページ

en: Agent Custom Data
ja_JP: エージェントのカスタムデータ

en: Agent Details
ja_JP: エージェントの詳細

en: Agent Page
ja_JP: エージェントページ

en: Agent Password
ja_JP: エージェントのパスワード

en: Agent Reviews
ja_JP: エージェントのレビュー

en: Agent Sidebar Position
ja_JP: エージェントのサイドバーの位置

en: Agent Unit/Card min height
ja_JP: エージェントユニット/カードの最小身長

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
ja_JP: エージェントユニット/カード分の高さ（エージェントリストとエージェントタクソノミーに作用する）

en: Agent Username
ja_JP: エージェントユーザー名

en: Agent custom data
ja_JP: エージェントのカスタムデータ

en: Agent list
ja_JP: エージェントリスト

en: Agent need a first & last name
ja_JP: エージェントには姓名が必要です

en: Agent page Sidebar
ja_JP: エージェントページのサイドバー

en: Agent profile edited
ja_JP: エージェントのプロフィールが編集されました

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
ja_JP: エージェントが追加されました...エージェントリストにリダイレクトされます...

en: Agents in
ja_JP: エージェント

en: Albania
ja_JP: アルバニア

en: Algeria
ja_JP: アルジェリア

en: All
ja_JP: すべて

en: All Actions
ja_JP: すべてのアクション

en: All Areas
ja_JP: すべてのエリア

en: All Cities
ja_JP: すべての都市

en: All Counties/States
ja_JP: すべての郡/州

en: All Countries
ja_JP: 全ての国々

en: All Types
ja_JP: いろんなタイプ

en: All installations and activations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールとアクティベーションが完了しました。

en: All installations have been completed.
ja_JP: すべてのインストールが完了しました。

en: Allow login via Facebook ?
ja_JP: Facebook経由でのログインを許可しますか？

en: Allow login via Google ?
ja_JP: Google経由のログインを許可しますか？

en: Allow login via Yahoo ?
ja_JP: Yahoo経由のログインを許可しますか？

en: Allow login via Yahoo ?
ja_JP: Yahoo経由のログインを許可しますか？

en: Allowed Files
ja_JP: 許可されたファイル

en: Amenities and Features
ja_JP: アメニティと特徴

en: Amenities and Features for Advanced Search?
ja_JP: 高度な検索のためのアメニティと機能？

en: American Samoa
ja_JP: アメリカンサモア

en: Amount Financed:
ja_JP: 金額：

en: Amount:
ja_JP: 量：

en: An email with the generated password was sent!
ja_JP: 生成されたパスワードのメールが送信されました！

en: Andorra
ja_JP: アンドラ

en: Angola
ja_JP: アンゴラ

en: Anguilla
ja_JP: アンギラ

en: Annual cost of Loan:
ja_JP: ローンの年間費用：

en: Antarctica
ja_JP: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja_JP: アンティグアバーブーダ

en: Any
ja_JP: どれか

en: Any custom parameters for agent
ja_JP: エージェントのカスタムパラメータ

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Apperance Options
ja_JP: アペランスオプション

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
ja_JP: 高度な検索結果、プロパティリスト、タクソノミのページを除いて、Googleマップでグローバルヘッダーメディアに適用されます。

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
ja_JP: Googleマップでグローバルヘッダーメディアに適用されます。数字のみを追加する（例：-74.155058）。

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
ja_JP: Googleマップでグローバルヘッダーメディアに適用されます。数字のみを追加する（例：40.577906）。

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
ja_JP: プロパティページ以外のグローバルヘッダーメディアタイプとして設定されている場合、ヘッダーグーグルマップに適用されます。

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
ja_JP: グローバルヘッダーメディアタイプとして設定されている場合、ヘッダーグーグルマップに適用されます。

en: Approved Listings
ja_JP: 承認済みリスト

en: Archives
ja_JP: アーカイブ

en: Are you sure you want to delete this?
ja_JP: これを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete
ja_JP: 削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you wish to delete?
ja_JP: 削除してもよろしいですか？

en: Area
ja_JP: エリア

en: Argentina
ja_JP: アルゼンチン

en: Armenia
ja_JP: アルメニア

en: Arts & Entertainment
ja_JP: アート＆エンターテインメント

en: Aruba
ja_JP: アルバ

en: Australia
ja_JP: オーストラリア

en: Austria
ja_JP: オーストリア

en: Automotive
ja_JP: 自動車

en: Available Units
ja_JP: 利用可能なユニット

en: Available version:
ja_JP: 利用可能なバージョン：

en: Azerbaijan
ja_JP: アゼルバイジャン

en: Back to Login
ja_JP: ログインに戻る

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background for Footer
ja_JP: フッターの背景

en: Bahamas
ja_JP: バハマ

en: Bahrain
ja_JP: バーレーン

en: Bangladesh
ja_JP: バングラデシュ

en: Barbados
ja_JP: バルバドス

en: Bathrooms
ja_JP: バスルーム

en: Bathrooms (*only numbers)
ja_JP: バスルーム（*番号のみ）

en: Bathrooms High to Low
ja_JP: バスルーム

en: Bathrooms Low to high
ja_JP: バスルーム

en: Baths:
ja_JP: バス：

en: Baths:
ja_JP: バス：

en: Beauty & Spas
ja_JP: 美容＆スパ

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
ja_JP: そのため、プロパティやカテゴリがサイトにすぐに表示されないことがあります。

en: Bedrooms
ja_JP: ベッドルーム

en: Bedrooms (*only numbers)
ja_JP: ベッドルーム（*数字のみ）

en: Bedrooms High to Low
ja_JP: 高さの低い寝室

en: Bedrooms Low to high
ja_JP: ベッドルームは低から高

en: Before Price Label (ex: "from ")
ja_JP: 価格ラベルの前（例：「from」）

en: Belarus
ja_JP: ベラルーシ

en: Belgium
ja_JP: ベルギー

en: Belize
ja_JP: ベリーズ

en: Benin
ja_JP: ベニン

en: Bermuda
ja_JP: バミューダ

en: Bhutan
ja_JP: ブータン

en: Billing Type
ja_JP: 請求タイプ

en: Blog Archives
ja_JP: ブログのアーカイブ

en: Blog Category/Archive List type
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブリストタイプ

en: Blog Category/Archive Sidebar
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブサイドバー

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブサイドバーの位置

en: Blog Unit/Card min height
ja_JP: ブログ単位/カード分の高さ

en: Blog Unit/Card min height
ja_JP: ブログ単位/カード分の高さ

en: Bolivia
ja_JP: ボリビア

en: Border Bottom Header Height
ja_JP: ボーダーボトムヘッダーの高さ

en: Border Bottom Header Height in px
ja_JP: ボーダーボトムヘッダーの高さ（px）

en: Border Bottom Sticky Header Height
ja_JP: ボーダーボトムスティッキーヘッダーの高さ

en: Border Bottom Sticky Header Height px
ja_JP: ボーダーボトムスティッキーヘッダーの高さpx

en: Border Color
ja_JP: ボーダの色

en: Border Corner Radius
ja_JP: ボーダーコーナー半径

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
ja_JP: プロパティ単位、エージェント単位またはブログ単位などの単位要素の境界コーナー半径

en: Bosnia and Herzegowina
ja_JP: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja_JP: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja_JP: ブーベ島

en: Box Shadow on elements like property unit
ja_JP: プロパティ・ユニットのような要素のボックス・シャドウ

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
ja_JP: プロパティ・ユニットのような要素のボックス・シャドウ。シャドーなしの場合はnoneと入力し、0pxのようなCSSの値を入力してください。2px 0px 0px rgba（227,228,231,1）

en: Boxed Content Background Color
ja_JP: ボックス化されたコンテンツの背景色

en: Brazil
ja_JP: ブラジル

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
ja_JP: ブレッドクラム、メタ、セカンドラインフォントの色

en: British Indian Ocean Territory
ja_JP: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja_JP: ブルネイダルサラーム

en: Bulgaria
ja_JP: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja_JP: ブルキナファソ

en: Burundi
ja_JP: ブルンジ

en: Buy new license
ja_JP: 新しいライセンスを購入する

en: CSS Classes (optional)
ja_JP: CSSクラス（オプション）

en: Cache was cleared
ja_JP: キャッシュがクリアされました

en: Calendar
ja_JP: カレンダー

en: Cambodia
ja_JP: カンボジア

en: Cameroon
ja_JP: カメルーン

en: Can\t create user with this credentials
ja_JP: この資格情報でユーザーを作成することはできません

en: Canada
ja_JP: カナダ

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel Reply
ja_JP: 返信をキャンセル

en: Cape Verde
ja_JP: カーボベルデ

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Category
ja_JP: カテゴリー

en: Category:
ja_JP: カテゴリー：

en: Category:
ja_JP: カテゴリー：

en: Cayman Islands
ja_JP: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja_JP: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja_JP: チャド

en: Change Colors
ja_JP: 色の変更

en: Change Password
ja_JP: パスワードを変更する

en: Change log
ja_JP: ログの変更

en: Cheatin&#8217; huh?
ja_JP: Cheatin &#39;ハァッ？

en: Chile
ja_JP: チリ

en: China
ja_JP: 中国

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
ja_JP: テーマのレイアウトを選択する：ワイドまたはボックス。

en: Christmas Island
ja_JP: クリスマス島

en: City
ja_JP: シティ

en: Clear theme cache after demo import is complete!
ja_JP: デモのインポートが完了したら、テーマキャッシュをクリアしてください！

en: Close Street View
ja_JP: ストリートビューを閉じる

en: Cocos (Keeling) Islands
ja_JP: ココス諸島

en: Colombia
ja_JP: コロンビア

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment navigation
ja_JP: コメントナビゲーション

en: Comments are closed.
ja_JP: コメントは締め切りました。

en: Comoros
ja_JP: コモロ

en: Company Address
ja_JP: 会社の住所

en: Company Name
ja_JP: 会社名

en: Company name for contact page
ja_JP: 連絡先の会社名

en: Company phone number.
ja_JP: 会社の電話番号。

en: Company skype
ja_JP: 会社のスカイプ

en: Compare
ja_JP: 比較

en: Compare Listings
ja_JP: 比較リスト

en: Confirm New Password
ja_JP: 新しいパスワードを確認

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
ja_JP: アカウントの削除リクエストを確認してください。下のボタンをクリックすると、アカウントとデータが削除されます。つまり、自分のアカウントにログインして、自分のプロフィール、マイプロパティ、受信トレイ、保存された検索とメッセージなどのアカウント情報にアクセスすることができなくなります。この操作は元に戻すことはできません！

en: Congo
ja_JP: コンゴ

en: Congo, the Democratic Republic of the
ja_JP: コンゴ、民主共和国

en: Connecting to Paypal! Please wait...
ja_JP: ペイパルに接続！お待ちください...

en: Contact 7 Settings
ja_JP: 連絡先7の設定

en: Contact Me
ja_JP: 私に連絡して

en: Contact Page - Company HQ Latitude
ja_JP: お問い合わせページ - 会社HQ Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
ja_JP: お問い合わせページ - 会社HQ経度

en: Contact Page Details
ja_JP: 連絡先の詳細

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Contact form 7 code for agent
ja_JP: 代理人のためのフォーム7コードへの連絡

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ja_JP: エージェントに連絡するフォーム7のコード（例：[contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;連絡先&quot;]）

en: Contact form 7 code for contact page
ja_JP: コンタクトフォーム7のコード

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ja_JP: コンタクトフォームテンプレートの連絡先フォーム7コード（例：[contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;連絡先&quot;]）

en: Contact me
ja_JP: 私に連絡して

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
ja_JP: コンテナスタイル（*メガメニューコンテナのみのカスタムスタイルを設定：Ex：バックグラウンド位置、バックグラウンドリピート）

en: Content Area Background Color
ja_JP: コンテンツエリアの背景色

en: Content Area Internal Padding
ja_JP: コンテンツエリア内部埋め込み

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
ja_JP: 内容領域内部パディング（上、左、下、右）

en: Content Background Color
ja_JP: コンテンツの背景色

en: Content Button Background
ja_JP: コンテンツボタンの背景

en: Content Text Color
ja_JP: コンテンツテキストの色

en: Content Width (In Percent)
ja_JP: コンテンツの幅（パーセント）

en: Content for
ja_JP: のコンテンツ

en: Continue
ja_JP: 持続する

en: Continue Reading
ja_JP: 読み続けて

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
ja_JP: ユーザージオロケーションピンのサークル半径値を制御します。数字だけを入力してください（例：400）。

en: Conversation started by you
ja_JP: あなたによって開始された会話

en: Cook Islands
ja_JP: クック諸島

en: Copy/paste below the custom map style code.
ja_JP: カスタムマップスタイルコードの下にコピー/貼り付け。

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
ja_JP: プロパティの動画ツアーのiframeコードをコピー/貼り付けします。

en: Copyright Message
ja_JP: 著作権メッセージ

en: Costa Rica
ja_JP: コスタリカ

en: Cote d'Ivoire
ja_JP: コートジボワール

en: Country
ja_JP: 国

en: Country
ja_JP: 国

en: County / State
ja_JP: 郡/州

en: County State
ja_JP: 州の州

en: County, City or Area is
ja_JP: 郡、市またはエリアは

en: Cover Image for video
ja_JP: ビデオのカバー画像

en: Create an account
ja_JP: アカウントを作成する

en: Croatia (Hrvatska)
ja_JP: クロアチア（Hrvatska）

en: Crop Images on lightbox
ja_JP: ライトボックスに画像をトリミングする

en: Cuba
ja_JP: キューバ

en: Curacao
ja_JP: キュラソー

en: Currency
ja_JP: 通貨

en: Currency For Paid Submission
ja_JP: 有料送金の通貨

en: Currency Label
ja_JP: 通貨ラベル

en: Currency Position
ja_JP: 通貨ポジション

en: Currency Symbol
ja_JP: 通貨記号

en: Currency Value
ja_JP: 通貨の価値

en: Currency label - will appear on front end
ja_JP: 通貨ラベル - フロントエンドに表示されます

en: Currency symbol
ja_JP: 通貨記号

en: Currency value compared with the base currency value.
ja_JP: 通貨の価値を基本通貨の価値と比較します。

en: Current Version:
ja_JP: 現行版：

en: Custom CSS
ja_JP: カスタムCSS

en: Custom Colors
ja_JP: カスタム色

en: Custom Colors Settings
ja_JP: カスタム色の設定

en: Custom Css
ja_JP: カスタムCSS

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
ja_JP: カスタム通貨記号 -  *あなたがそれを追加した後、上のリストから選択します。

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
ja_JP: カスタムフィールドは、高度な検索フォームから有効にして設定できます。

en: Custom Fields list
ja_JP: カスタムフィールドリスト

en: Custom Fonts
ja_JP: カスタムフォント

en: Custom link for
ja_JP: のカスタムリンク

en: Custom title instead of Description label.
ja_JP: 説明ラベルの代わりにカスタムタイトル。

en: Custom title instead of Property Details label.
ja_JP: プロパティの詳細ラベルの代わりにカスタムタイトル。

en: Cyprus
ja_JP: キプロス

en: Czech Republic
ja_JP: チェコ共和国

en: Dashboard Buy Package Select Background
ja_JP: ダッシュボード購入パッケージバックグラウンドの選択

en: Dashboard Package Select
ja_JP: ダッシュボードパッケージの選択

en: Dashboard Package Selected
ja_JP: 選択されたダッシュボードパッケージ

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
ja_JP: ダッシュボードトップバー左ウィジェットエリア

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
ja_JP: ダッシュボードトップバー右ウィジェットエリア

en: Date
ja_JP: 日付

en: Day
ja_JP: 日

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Map zoom (1 to 20)
ja_JP: デフォルトマップズーム（1〜20）

en: Delete Agent
ja_JP: エージェントの削除

en: Delete profile
ja_JP: プロファイルを削除

en: Delete property
ja_JP: プロパティの削除

en: Denmark
ja_JP: デンマーク

en: Description
ja_JP: 説明

en: Design
ja_JP: 設計

en: Design Type?
ja_JP: デザインタイプ？

en: Developer
ja_JP: 開発者

en: Developer Action Category  Page
ja_JP: 開発者アクションカテゴリページ

en: Developer Area Page
ja_JP: 開発者エリアページ

en: Developer Area/Categories
ja_JP: 開発者エリア/カテゴリ

en: Developer Cateogory Page
ja_JP: 開発者のカテゴリーページ

en: Developer City Page
ja_JP: 開発者都市ページ

en: Developer County/State Page
ja_JP: 開発者の郡/州のページ

en: Developer Details
ja_JP: 開発者の詳細

en: Developer Location
ja_JP: 開発者の場所

en: Developer Name
ja_JP: 開発者名

en: Developer Page
ja_JP: 開発者ページ

en: Developer Reviews
ja_JP: 開発者のレビュー

en: Developers in
ja_JP: の開発者

en: Direct payment instructions
ja_JP: 直接支払い方法

en: Disable Agent
ja_JP: エージェントを無効にする

en: Disable Listing
ja_JP: リストを無効にする

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Disables or enables the display of advanced search
ja_JP: 高度な検索の表示を無効または有効にする

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
ja_JP: タクソノミ、カテゴリ、アーカイブでの詳細検索の表示を無効または有効にする

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を却下する

en: Display user roles dropdown in register forms
ja_JP: 登録フォームにユーザー役割のドロップダウンを表示する

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
ja_JP: 検索フォームとブラウザの上部マージンとの距離：Ex 200pxまたは20％

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
ja_JP: 検索フォームとブラウザの上部マージンの距離：Ex 200pxまたは20％。

en: Djibouti
ja_JP: ジブチ

en: Do you want to load the results now ?
ja_JP: 今すぐ結果をロードしますか？

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Documents
ja_JP: ドキュメント

en: Dominica
ja_JP: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja_JP: ドミニカ共和国

en: Draw border right on mega menu column?
ja_JP: メガメニューの欄に境界線を描画しますか？

en: Dropdown values
ja_JP: ドロップダウン値

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
ja_JP: &quot;、&quot;で区切られたドロップダウン値（ドロップダウンフィールドタイプのみ）

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
ja_JP: スピードの理由から、ここでは最初の50件のリスティングのみを示します。テーマスライダーに他のリスティングを追加したい場合は、プロパティ（WordPressの管理者）を編集し、「プロパティーの詳細」タブの「テーマスライダーのプロパティー」を選択してください。

en: Duplicate Email
ja_JP: メールの重複

en: East Timor
ja_JP: 東ティモール

en: Ecuador
ja_JP: エクアドル

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Agent
ja_JP: エージェントの編集

en: Edit Menu Item
ja_JP: メニュー項目の編集

en: Edit Payment Details
ja_JP: 支払いの詳細の編集

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
ja_JP: プロパティ、エージェント、代理店、開発者のテキストリンクを編集する

en: Edit Review
ja_JP: 編集レビュー

en: Edit property
ja_JP: プロパティの編集

en: Education
ja_JP: 教育

en: Egypt
ja_JP: エジプト

en: El Salvador
ja_JP: エルサルバドル

en: Email
ja_JP: Eメール

en: Email Management
ja_JP: メール管理

en: Email already exists.  Please choose a new one.
ja_JP: メールは既に存在します。新しいものをお選びください。

en: Email content for
ja_JP: のメールコンテンツ

en: Email field is empty!
ja_JP: メールアドレスが空です！

en: Email subject for
ja_JP: 電子メールの件名：

en: Email:
ja_JP: Eメール：

en: Embed Video Id
ja_JP: 動画IDを埋め込む

en: Embed Video Type
ja_JP: 埋め込みビデオタイプ

en: Embed Video id:
ja_JP: 埋め込みビデオID：

en: Embed Virtual Tour
ja_JP: 仮想ツアーを埋め込む

en: Enable
ja_JP: 有効にする

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
ja_JP: プロパティー単位でイメージスライダーを有効/無効にします（リストで使用されます）。

en: Enable Agent
ja_JP: エージェントを有効にする

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
ja_JP: フロントエンド送信フォームでオートコンプリートを有効にする

en: Enable Browser Cache
ja_JP: ブラウザキャッシュを有効にする

en: Enable Direct Message
ja_JP: 直接メッセージを有効にする

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
ja_JP: 直接支払い/電信支払いを有効にしますか？

en: Enable Google Street View
ja_JP: Googleストリートビューを有効にする

en: Enable Listing
ja_JP: リストを有効にする

en: Enable Paid Submission ?
ja_JP: 有料提出を有効にしますか？

en: Enable Paypal?
ja_JP: Paypalを有効にしますか？

en: Enable Stripe?
ja_JP: ストライプを有効にしますか？

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
ja_JP: free.currencyconverterapi.comからの為替レートの自動ローディングを有効にする（1日1回）？

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
ja_JP: Optima Expressプラグインとの互換モードを有効にする

en: Enable dsIDXpress to use the map
ja_JP: マップを使用するためにdsIDXpressを有効にする

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
ja_JP: dsIDXpresオプションプラグインを有効にした場合のみ有効にします。詳細はヘルプを参照してください。

en: Enable or disable Facebook login.
ja_JP: Facebookログインを有効または無効にする。

en: Enable or disable Google login.
ja_JP: Googleログインを有効または無効にします。

en: Enable or disable Yahoo login.
ja_JP: Yahooログインを有効または無効にする。

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
ja_JP: ダッシュボードのヘッダーを有効または無効にします。ヘッダーは常にワイド＆タイプ1になります！

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
ja_JP: 空の都市またはエリアのカテゴリをドロップダウンリストに表示するかどうかを選択します。

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
ja_JP: Googleマップの検索バーを有効または無効にします。

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
ja_JP: ライトボックスの連絡先フォームを有効または無効にします。

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
ja_JP: 1日あたりのビュー数の表示を有効または無効にします。

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
ja_JP: 透明なヘッダーの使用をグローバルに有効または無効にします。

en: Enable or disable the wire payment option.
ja_JP: 電信支払いオプションを有効または無効にします。

en: Enable or disable top bar on mobile devices
ja_JP: モバイルデバイスのトップバーを有効または無効にする

en: Enable or disable top bar widget area.
ja_JP: トップバーウィジェット領域を有効または無効にします。

en: Enable or disable user login menu in header.
ja_JP: ヘッダーのユーザーログインメニューを有効または無効にします。

en: Enable parallax efect for image/video media header.
ja_JP: イメージ/ビデオメディアヘッダーの視差を有効にします。

en: Energy Class
ja_JP: エネルギークラス

en: Energy Index
ja_JP: エネルギーインデックス

en: Energy Index in kWh/m2a
ja_JP: エネルギーインデックス（kWh / m2a）

en: Energy class
ja_JP: エネルギークラス

en: Energy index
ja_JP: エネルギー指数

en: Enter Your Email Address
ja_JP: メールアドレスを入力してください

en: Enter address
ja_JP: アドレスを入力

en: Enter city
ja_JP: 都市を入力

en: Equatorial Guinea
ja_JP: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja_JP: エリトリア

en: Estonia
ja_JP: エストニア

en: Ethiopia
ja_JP: エチオピア

en: Event Planning & Services
ja_JP: イベントプランニングとサービス

en: Expired
ja_JP: 期限切れ

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ja_JP: 有効期限切れのリスティングが％website_urlの承認のために送信されました

en: Export Options
ja_JP: エクスポートオプション

en: Export Theme Options
ja_JP: テーマのエクスポートオプション

en: Export Theme Options
ja_JP: テーマのエクスポートオプション

en: External Source
ja_JP: 外部ソース

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
ja_JP: Facebook Api Key（Facebookログイン用）

en: Facebook Api key
ja_JP: Facebook APIキー

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
ja_JP: FacebookのログインにFacebookのApiキーが必要です。

en: Facebook Secret
ja_JP: Facebookの秘密

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
ja_JP: Facebook SecretはFacebookログインに必要です。

en: Facebook Url
ja_JP: FacebookのURL

en: Facebook page url, with https://
ja_JP: FacebookページのURL、https：//

en: Facebook secret code (for Facebook login)
ja_JP: Facebookの秘密コード（Facebookログイン用）

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja_JP: フォークランド諸島（マルビナス）

en: Faroe Islands
ja_JP: フェロー諸島

en: Favorites
ja_JP: お気に入り

en: Fax
ja_JP: ファックス

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured  Fee
ja_JP: 特典料金

en: Featured (extra):
ja_JP: おすすめ（追加）：

en: Featured Fee
ja_JP: 特典料金

en: Featured Property
ja_JP: 注目のプロパティ

en: Featured Submission
ja_JP: おすすめの投稿

en: Features & Amenities
ja_JP: 設備とアメニティ

en: Features and Amenities list
ja_JP: 特徴とアメニティのリスト

en: Field Label
ja_JP: フィールドラベル

en: Field Label:
ja_JP: フィールドラベル：

en: Field Name
ja_JP: フィールド名

en: Field Order
ja_JP: フィールドオーダー

en: Field Type
ja_JP: フィールドタイプ

en: Field Value:
ja_JP: フィールド値：

en: Field name
ja_JP: フィールド名

en: Fiji
ja_JP: フィジー

en: File was generated
ja_JP: ファイルが生成されました

en: Fill the form in order to add a new custom field
ja_JP: 新しいカスタムフィールドを追加するためにフォームを入力してください

en: Financial Services
ja_JP: 金融業務

en: Finland
ja_JP: フィンランド

en: First Footer Widget Area
ja_JP: 最初のフッターウィジェットエリア

en: First Name
ja_JP: ファーストネーム

en: Floor Plans
ja_JP: 間取り図

en: Font Color
ja_JP: フォントの色

en: Font Family:
ja_JP: フォントファミリー：

en: Font Size:
ja_JP: フォントサイズ：

en: Font Subset:
ja_JP: フォントサブセット：

en: Font Weight:
ja_JP: フォントの太さ：

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Food
ja_JP: フード

en: Footer
ja_JP: フッター

en: Footer Background Color
ja_JP: フッターの背景色

en: Footer Copyright Area Background Font Color
ja_JP: フッターの著作権エリアの背景フォントの色

en: Footer Copyright Font Color
ja_JP: フッターの著作権フォントの色

en: Footer Font Color
ja_JP: フッターのフォントの色

en: Footer Menu
ja_JP: フッターメニュー

en: Footer Settings
ja_JP: フッター設定

en: Footer Type
ja_JP: フッタータイプ

en: For
ja_JP: ために

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
ja_JP: ホバータイプ1、2、5、6  - セットアップトップメニューホバーフォントカラーオプション

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
ja_JP: ホバータイプ3、4  - セットアップトップメニューホバーバックカラーオプション

en: For IDX (if plugin is enabled)
ja_JP: IDX（プラグインが有効な場合）

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
ja_JP: ヘッダータイプ5がメインカラーを適用する場合のメニュー領域

en: For action
ja_JP: アクションのため

en: For action
ja_JP: アクションのため

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
ja_JP: スピードの向上のために、テーマにはプロパティとカテゴリ用のキャッシングシステムが組み込まれています。

en: For category:
ja_JP: カテゴリ：

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
ja_JP: このテーマに関するカスタム作業については、 <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>にアクセスし、チケットを作成してください。無料の見積もりを提供します。

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
ja_JP: 詳細な設定については、ヘルプファイル、ナレッジベースの記事、およびチュートリアルを参照して、このプロセスをより簡単で楽しいものにしてください：

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
ja_JP: ヘルプファイルについては、 <a href="http://help.wpresidence.net/">http：//help.wpresidence.net</a>を参照して<a href="http://help.wpresidence.net/">ください</a> 。

en: For help go here!
ja_JP: 助けを求めてここに行く！

en: For theme help please check
ja_JP: テーマヘルプのためにチェックしてください

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ja_JP: テーマのヘルプについては、http：//help.wpresidence.net/を参照してください。ご質問がここにない場合は、http：//support.wpestate.orgにアクセスし、アカウントを作成し、チケットを掲示してください。登録は簡単で、チケットを送るとすぐに通知されます。私たちは通常、次の24時間に答えます（週末を除く）。電子メールではなく、このシステムを使用してください。それは私たちがあなたの質問にもっと迅速に答えるのを助けるでしょう。ありがとうございました！

en: Force Google Map at the "closed" size ?
ja_JP: Googleマップを「閉じた」サイズで強制しますか？

en: Force Google Map at the full screen size ?
ja_JP: 強制的にGoogleマップをフルスクリーンで表示しますか？

en: Forgot Password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか？

en: Fourth Footer Widget Area
ja_JP: 第4のフッターウィジェットエリア

en: France
ja_JP: フランス

en: France Metropolitan
ja_JP: フランスメトロポリタン

en: Free Listing Expired
ja_JP: フリー・リスティングの有効期限

en: Free Listing expired on %website_url
ja_JP: 無料のリストは％website_urlで期限切れです

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
ja_JP: 無料会員シップ - 特典リストなし（「会員制」モード用）

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
ja_JP: 無料会員シップ - リスティングのない（「会員資格」モードの場合）

en: Free Membership Images - no of images per listing
ja_JP: 無料のメンバーシップ画像 - リスティングごとの画像はありません

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
ja_JP: 無料の会員リスト - 無料のリストが期限切れになるまでの日数はありません。 *プロパティがウェブサイトに公開された瞬間から始まります。 （「会員制」モードの場合）

en: French Guiana
ja_JP: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja_JP: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja_JP: フランス南部準州

en: From
ja_JP: から

en: From:
ja_JP: から：

en: Front end registred users should be saved as agents?
ja_JP: フロントエンドの登録ユーザーはエージェントとして保存する必要がありますか？

en: Fullscreen
ja_JP: 全画面表示

en: Gabon
ja_JP: ガボン

en: Gambia
ja_JP: ガンビア

en: General
ja_JP: 一般

en: General Design Settings
ja_JP: 一般的なデザイン設定

en: General Settings
ja_JP: 一般設定

en: Generate Pins
ja_JP: ピンを生成する

en: Generate pins
ja_JP: ピンを生成する

en: Generate the pins
ja_JP: ピンを生成する

en: Generate the pins for the read from file map option
ja_JP: ファイルマップオプションから読み取るためのピンを生成する

en: Geo Location Search
ja_JP: ジオロケーション検索

en: Geolocation Circle over map (in meters)
ja_JP: Geolocationサークルオーバーマップ（メートル）

en: Geolocation is not supported by this browser.
ja_JP: Geolocationはこのブラウザではサポートされていません。

en: Geolocation was not successful for the following reason:
ja_JP: ジオロケーションは次の理由で成功しませんでした：

en: Georgia
ja_JP: ジョージア州

en: Germany
ja_JP: ドイツ

en: Get help
ja_JP: 助けを得ます

en: Get this detail after you signup here
ja_JP: ここにサインアップした後、この詳細を入手してください

en: Ghana
ja_JP: ガーナ

en: Gibraltar
ja_JP: ジブラルタル

en: Global Header Static Image
ja_JP: グローバルヘッダ静的イメージ

en: Global Revolution Slider
ja_JP: グローバル革命スライダー

en: Global Theme Settings
ja_JP: グローバルテーマ設定

en: Global transparent header?
ja_JP: グローバルな透過ヘッダ？

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ja_JP: グローバル変数：ウェブサイトのURLとして％website_url、ウェブサイトの名前として％website_name、user_emailとして％user_email、ユーザー名として％username

en: Google Analytics Tracking id
ja_JP: GoogleアナリティクストラッキングID

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
ja_JP: GoogleアナリティクスのトラッキングID（例：UA-41924406-1）

en: Google Api key (for Google login)
ja_JP: Google Apiキー（Googleログイン用）

en: Google Camera Angle
ja_JP: Googleカメラの角度

en: Google Client Secret (for Google login)
ja_JP: Googleクライアントシークレット（Googleログイン用）

en: Google Maps Search
ja_JP: Googleマップ検索

en: Google OAuth client id (for Google login)
ja_JP: Google OAuthクライアントID（Googleログインの場合）

en: Google Oauth Api is required for Google Login
ja_JP: Google Oauth ApiはGoogleログインに必要です

en: Google Oauth Client Secret
ja_JP: Google Oauthクライアントの秘密

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
ja_JP: Google Oauth Client SecretはGoogleログインに必要です。

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
ja_JP: Googleストリートビュー - カメラの角度（0〜360の値）

en: Google api key
ja_JP: GoogleのAPIキー

en: Google api key is required for Google Login.
ja_JP: GoogleのログインにはGoogleのapiキーが必要です。

en: Google+ Link
ja_JP: Google+リンク

en: Google+ page link, with https://
ja_JP: Google+ページのリンク（https：//）

en: Greece
ja_JP: ギリシャ

en: Greenland
ja_JP: グリーンランド

en: Grenada
ja_JP: グレナダ

en: Guadeloupe
ja_JP: グアドループ

en: Guam
ja_JP: グアム

en: Guatemala
ja_JP: グアテマラ

en: Guinea
ja_JP: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja_JP: ギニアビサウ

en: Guyana
ja_JP: ガイアナ

en: H1 Font
ja_JP: H1フォント

en: H2 Font
ja_JP: H2フォント

en: H3 Font
ja_JP: H3フォント

en: H4 Font
ja_JP: H4フォントの

en: H5 Font
ja_JP: H5フォント

en: H6 Font
ja_JP: H6フォントの

en: Haiti
ja_JP: ハイチ

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
ja_JP: ハーフマップテンプレート - ページに &quot;media header type&quot;がGoogleマップとして設定されていることを確認してください

en: Header
ja_JP: ヘッダ

en: Header 3&4 Text Align?
ja_JP: ヘッダー3＆4のテキストは整列しますか？

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット1  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット1  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  -  2行目のテキスト

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  -  2行目のテキスト

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - テキストの2行目

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - テキストの2行目

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - アイコン

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット3  - アイコン。例：fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット1  -  2行目のテキスト

en: Header 5 - Info widget1 - icon
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット1  - アイコン

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット1  - アイコン。例：fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  - テキストの最初の行

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  - テキストの2行目

en: Header 5 - Info widget2 - icon
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  - アイコン

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
ja_JP: ヘッダー5  - 情報ウィジェット2  - アイコン。例：fa fa-phone

en: Header Align(Logo Position)?
ja_JP: ヘッダーの位置合わせ（ロゴ位置）？

en: Header Border Bottom Color
ja_JP: ヘッダーボーダーボトムカラー

en: Header Design & Colors
ja_JP: ヘッダーデザインと色

en: Header Height
ja_JP: ヘッダーの高さ

en: Header Height in px
ja_JP: ヘッダーの高さ（px）

en: Header Settings
ja_JP: ヘッダー設定

en: Header Type?
ja_JP: ヘッダータイプ？

en: Header4 Widget Area
ja_JP: Header4ウィジェットエリア

en: Header4 widget area
ja_JP: Header4ウィジェットエリア

en: Headings Color
ja_JP: 見出しの色

en: Health & Medical
ja_JP: 健康と医療

en: Heard and Mc Donald Islands
ja_JP: ヒアードとマクドナルド諸島

en: Height in px (put 0 for full screen)
ja_JP: 高さ（px）（全画面で0を入力）

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
ja_JP: 高さ（px）（フルスクリーンの場合は0、デフォルト：580px）

en: Height of Google Map when open
ja_JP: 開いているときのGoogleマップの高さ

en: Height of the Google Map when closed
ja_JP: 閉じたときのGoogleマップの高さ

en: Help
ja_JP: 助けて

en: Help & Custom
ja_JP: ヘルプ＆カスタム

en: Help and Custom
ja_JP: ヘルプとカスタム

en: Help and custom work
ja_JP: ヘルプとカスタム作業

en: Help&Custom
ja_JP: ヘルプ＆カスタム

en: Hi there,
ja_JP: こんにちは、

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
ja_JP: こんにちは、ユーザーは％website_urlで彼のリストの1つを編集しました！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。プロパティ名は％editing_listing_titleです！

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ja_JP: こんにちは、ユーザーは％website_urlに新しいプロパティを再提出しました！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。これはプロパティのタイトルです：％submission_title。

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
ja_JP: こんにちは、ユーザーは％website_urlに新しいプロパティを投稿しました！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。これはプロパティタイトル％new_listing_titleです！

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ja_JP: こんにちは、％website_urlのあなたの無料のリストの1つが &quot;期限切れ&quot;です。リストは％expired_listing_urlです。ありがとうございました！

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、％website_urlの定期購読で％merchandにアカウントを請求しました。あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
ja_JP: こんにちは、％website_urlへようこそ！以下の認証情報を使用して今すぐログインできます：ユーザー名：％user_login_registerパスワード：％user_pass_register何か問題がある場合は、私に連絡してください。ありがとうございました！

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
ja_JP: こんにちは、％website_urlであなたのサブスクリプションをダウングレードしました。お客様のリスティング番号が実際のパッケージよりも大きいため、すべてのリスティングのステータスが「期限切れ」に設定されています。あなたが生きたいリストを選択し、承認のためにそれらをもう一度送る必要があります。ありがとうございました！

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、％website_urlに新機能の投稿があります！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、％website_urlに新しい有料提出物があります！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
ja_JP: こんにちは、％website_urlで新しい電信送金のお支払いリクエストを受け取りました。請求書番号は、％invoice_no、金額：％total_priceです。ユーザーの購入を有効にするために支払いが行われるまでお待ちください。

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、あなたのリスト、％property_titleは％website_urlで承認されました！リストは％property_urlです。あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、％website_urlの新しいメンバーシップが有効になっています！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
ja_JP: こんにちは、％website_urlでの購入が有効になっています！あなたはそれをチェックアウトする必要があります。

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ja_JP: こんにちは、％website_urlの定期購読が期限切れになったか、または加盟店からの定期支払いが処理されなかったため、あなたの購読はキャンセルされました。すべてのリスティングは訪問者から見えなくなり、アカウントに残ります。ありがとうございました。

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
ja_JP: こんにちは、％website_urlでのあなたのサブスクリプションは3日間で有効期限が切れます。サブスクリプションを更新するか、または自動更新のための十分な資金があることを確認してください。

en: Hide Details
ja_JP: 詳細を隠す

en: Highlight your property.
ja_JP: プロパティを強調表示します。

en: Holy See (Vatican City State)
ja_JP: 聖なる館（バチカン市国）

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Home Services
ja_JP: ホームサービス

en: Honduras
ja_JP: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja_JP: 香港

en: Hospitals
ja_JP: 病院

en: Hotels & Travel
ja_JP: ホテル＆旅行

en: Hover Button Color
ja_JP: ホバーボタンの色

en: How it will compare
ja_JP: それがどのように比較されるか

en: Hungary
ja_JP: ハンガリー

en: Hybrid
ja_JP: ハイブリッド

en: I Understand
ja_JP: わかりました

en: I agree with
ja_JP: 同意する

en: ID:
ja_JP: ID：

en: Iceland
ja_JP: アイスランド

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
ja_JP: メディアヘッダがRevolution Sliderに設定されている場合は、スライダ名を入力して保存します。

en: If media header is set to image, add the image below.
ja_JP: メディアヘッダがimageに設定されている場合は、下の画像を追加します。

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
ja_JP: 表示されていない場合は、ヘッダーの詳細検索がデフォルトで閉じた位置に表示されます。

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
ja_JP: そうでない場合、価格フィールドは引き続き検索で使用でき、入力タイプになります。

en: If no, users will get the auto generated password via email
ja_JP: そうでない場合、ユーザーはメールで自動生成されたパスワードを取得します

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
ja_JP: そうでない場合は、ラベルの前後に価格が表示されます。価格は5,23mまたは6.83k

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
ja_JP: noに設定すると、受信トレイのページテンプレートを削除する必要があります。

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
ja_JP: yesに設定すると、3時間ごとに新しいプロパティピンがマップ上で更新されます。

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
ja_JP: 電信支払いが有効になっている場合は、以下の手順を入力します。

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
ja_JP: そうである場合、管理者はフロントエンドで提出された各プロパティを手動で公開します。

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
ja_JP: はいの場合、クラスタ内の近くのピンをグループ化します。

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
ja_JP: そうである場合は、フロントエンドの送信フォームのアドレス欄にGoogleプレイスのオートコンプリートが使用されます。

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
ja_JP: はいの場合、ジオロケーションの検索は地図の半分の検索フィールドの上に表示されます

en: If yes, the reviews can be found in comments section
ja_JP: はいの場合、レビューはコメントセクションにあります

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
ja_JP: はいの場合、ユーザーは登録されたアカウントでログインしている場合、検索結果を高度な検索結果から保存できます。

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
ja_JP: はいの場合、使用可能なスポットに独自のカスタムフィールドを設定できます。正しい設定についてはヘルプを参照してください。

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ja_JP: 入力フィールドに画像を直接追加する場合は（アップロードボタンなし）、完全な画像パスを使用してください。例：http：//www.wpresidence ..... 「アップロード」ボタンを使用する場合は、ポップアップウィンドウから「投稿に挿入」ボタンも使用します。

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
ja_JP: この値を変更すると、新規登録ユーザーに新しい値が適用されます。古い登録アカウントには古い値が適用されます。

en: Image Gallery
ja_JP: イメージギャラリー

en: Image for Contact Page
ja_JP: 連絡先ページの画像

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
ja_JP: 画像の高さは500px以上500px以上にする必要があります。

en: Image size must be 44px x 48px.
ja_JP: 画像サイズは44ピクセルx 48ピクセルでなければなりません。

en: Image size must be 44px x 48px.
ja_JP: 画像サイズは44ピクセルx 48ピクセルでなければなりません。

en: Images / per listing
ja_JP: 画像/リストごと

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
ja_JP: 画像は同じサイズになります。 noに設定すると、イメージがほぼ同じサイズであることを確認する必要があります

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import Completed
ja_JP: インポートが完了しました

en: Import Demo Content
ja_JP: デモコンテンツのインポート

en: Import Options
ja_JP: インポートオプション

en: Import Theme Options
ja_JP: テーマオプションのインポート

en: Import Theme Options
ja_JP: テーマオプションのインポート

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
ja_JP: 重要：「スプラッシュページ」テンプレートを含むページも作成して、スプラッシュ設定の適用方法を確認してください

en: In case you want to send users to another page
ja_JP: ユーザーを別のページに送信する場合

en: In what area are your properties
ja_JP: あなたの物件はどのエリアにありますか

en: Inbox
ja_JP: 受信トレイ

en: Increasing memory allocated to PHP
ja_JP: PHPに割り当てられるメモリの増加

en: India
ja_JP: インド

en: Indonesia
ja_JP: インドネシア

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
ja_JP: 情報はhttps://developer.paypal.com/から取得します。ヘルプを参照してください。

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
ja_JP: 情報はhttps://www.paypal.com/またはhttp://sandbox.paypal.com/から取得します。ヘルプを参照してください。

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
ja_JP: 情報はhttps://dashboard.stripe.com/loginであなたのアカウントから取得されます

en: Initial area radius
ja_JP: 初期面積半径

en: Insert background footer image below.
ja_JP: 下のバックグラウンドフッターイメージを挿入します。

en: Instagram page link, with https://
ja_JP: Instagramのページリンク、https：//

en: Install
ja_JP: インストール

en: Install Plugins
ja_JP: プラグインをインストールする

en: Install Required Plugins
ja_JP: 必要なプラグインをインストールする

en: Installed But Not Activated
ja_JP: インストールされているがアクティブ化されていない

en: Installed version:
ja_JP: インストールされたバージョン：

en: Instructions:
ja_JP: 指示：

en: Invalid E-mail address!
ja_JP: 無効なメールアドレス！

en: Invalid Username!
ja_JP: 無効なユーザー名！

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
ja_JP: 無効なユーザー名（特殊文字やスペースは使用しないでください）！

en: Invoice Type
ja_JP: 請求書タイプ

en: Iran (Islamic Republic of)
ja_JP: イラン（イスラム共和国）

en: Iraq
ja_JP: イラク

en: Ireland
ja_JP: アイルランド

en: Israel
ja_JP: イスラエル

en: Italy
ja_JP: イタリア

en: Item has 0 views
ja_JP: アイテムにビューが0件あります

en: Jamaica
ja_JP: ジャマイカ

en: Japan
ja_JP: 日本

en: Jordan
ja_JP: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja_JP: カザフスタン

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
ja_JP: 詳細検索を表示したままにしますか？ （※タイプ1,3,4の場合のみ）

en: Kenya
ja_JP: ケニア

en: Kiribati
ja_JP: キリバス

en: Korea, Democratic People's Republic of
ja_JP: 韓国、朝鮮民主主義人民共和国

en: Korea, Republic of
ja_JP: 大韓民国

en: Kuwait
ja_JP: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja_JP: キルギス

en: Label on Front end
ja_JP: フロントエンドのラベル

en: Language for datepicker
ja_JP: datepickerの言語

en: Languages
ja_JP: 言語

en: Lao, People's Democratic Republic
ja_JP: ラオス人民民主共和国

en: Last Name
ja_JP: 苗字

en: Latitude (for Google Maps)
ja_JP: Latitude（Googleマップの場合）

en: Latvia
ja_JP: ラトビア

en: Leave a Reply
ja_JP: 返信を残す

en: Lebanon
ja_JP: レバノン

en: Lesotho
ja_JP: レソト

en: Liberia
ja_JP: リベリア

en: Libyan Arab Jamahiriya
ja_JP: リビアアラブJamahiriya

en: License
ja_JP: ライセンス

en: License:
ja_JP: ライセンス：

en: Liechtenstein
ja_JP: リヒテンシュタイン

en: Line Height:
ja_JP: 行の高さ：

en: Link Color
ja_JP: リンクの色

en: Link Relationship (XFN)
ja_JP: リンク関係（XFN）

en: List of already added features and amenities
ja_JP: 既に追加された機能とアメニティのリスト

en: Listed In
ja_JP: リストされた

en: Listed in
ja_JP: リストされている

en: Listing
ja_JP: リスト

en: Listing Details
ja_JP: リスティングの詳細

en: Listing Edit
ja_JP: リスト編集

en: Listing Edited on %website_url
ja_JP: ％website_urlで編集されたリスト

en: Listing Location
ja_JP: リスティングの場所

en: Listing Media
ja_JP: メディアの一覧表示

en: Listing Payment
ja_JP: お支払いの表示

en: Listing Payment with Featured option
ja_JP: 特典オプションによるお支払いの照会

en: Listing payment on
ja_JP: 支払いの上場

en: Listings
ja_JP: リスト

en: Listings Features & Amenities
ja_JP: リスティングの特徴とアメニティ

en: Listings Labels
ja_JP: リストラ

en: Lithuania
ja_JP: リトアニア

en: Load More Listings
ja_JP: 他のリストを読み込む

en: Load More Properties
ja_JP: その他のプロパティをロードする

en: Local Flavor
ja_JP: ローカルフレーバー

en: Local Services
ja_JP: ローカルサービス

en: Location
ja_JP: ロケーション

en: Log Out
ja_JP: ログアウト

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login successful, redirecting...
ja_JP: ログインに成功し、リダイレクトしています...

en: Login with Facebook
ja_JP: Facebookでログイン

en: Login with Google
ja_JP: Googleでログイン

en: Login with Yahoo
ja_JP: Yahooとのログイン

en: Logo Link
ja_JP: ロゴリンク

en: Logos & Favicon
ja_JP: ロゴ＆ファビコン

en: Longitude (for Google Maps)
ja_JP: 経度（Googleマップの場合）

en: Lot Size in
ja_JP: ロットサイズin

en: Lot Size:
ja_JP: ロットサイズ：

en: Luxembourg
ja_JP: ルクセンブルク

en: Macau
ja_JP: マカオ

en: Macedonia (FYROM)
ja_JP: マケドニア（FYROM）

en: Madagascar
ja_JP: マダガスカル

en: Main Color
ja_JP: メインカラー

en: Main Grid Width in px
ja_JP: メイングリッド幅（px単位）

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
ja_JP: プロパティの提出ページの必須フィールドが、送信フォームの一部であることを確認します（上記の設定から管理されます）。複数のフィールドを選択するにはCTRLを使用します。

en: Make this listing featured from property list.
ja_JP: このリストをプロパティリストから選んでください。

en: Malawi
ja_JP: マラウイ

en: Malaysia
ja_JP: マレーシア

en: Maldives
ja_JP: モルディブ

en: Mali
ja_JP: マリ

en: Malta
ja_JP: マルタ

en: Map
ja_JP: 地図

en: Map  Settings
ja_JP: 地図の設定

en: Map Advanced Search Button Background Color
ja_JP: マップ詳細検索ボタンの背景色

en: Map Controls Background Color
ja_JP: マップコントロール背景色

en: Map Controls Font Color
ja_JP: マップコントロールフォントの色

en: Map Settings
ja_JP: 地図の設定

en: Map Type
ja_JP: 地図の種類

en: Margin Top for logo
ja_JP: マージントップロゴ

en: Marshall Islands
ja_JP: マーシャル諸島

en: Martinique
ja_JP: マルティニーク島

en: Mass Media
ja_JP: マスメディア

en: Matching Submissions
ja_JP: マッチングの提出

en: Matching Submissions on %website_url
ja_JP: ％website_urlでの投稿とのマッチング

en: Mauritania
ja_JP: モーリタニア

en: Mauritius
ja_JP: モーリシャス

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
ja_JP: プロパティごとの最大画像数（フロントエンドアップロードのみ）。投稿が無料の場合や、ユーザーが各リスティングについて料金を支払う必要がある場合

en: Maximum number of pins to show on the map.
ja_JP: マップに表示するピンの最大数。

en: Maximum radius value
ja_JP: 最大半径値

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
ja_JP: クラウドクラスタが表示される最大ズームレベル

en: Mayotte
ja_JP: マヨット

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
ja_JP: MbString拡張が検出されません。有効にするには、ホスティングプロバイダにお問い合わせください。

en: Measurement Unit
ja_JP: 測定単位

en: Media Header Type?
ja_JP: メディアヘッダーの種類

en: Mega Menu Widget Area
ja_JP: メガメニューウィジェットエリア

en: Member of
ja_JP: メンバー

en: Member of:
ja_JP: メンバー：

en: Membership
ja_JP: 会員

en: Membership & Payment Settings
ja_JP: メンバーシップ＆支払いの設定

en: Membership Activated
ja_JP: 会員増強

en: Membership Activated on %website_url
ja_JP: ％website_urlでメンバーシップを有効にしました

en: Membership Cancelled
ja_JP: メンバーシップのキャンセル

en: Membership Cancelled on %website_url
ja_JP: ％website_urlでメンバーシップがキャンセルされました

en: Membership Expiration Warning
ja_JP: 会員期限の警告

en: Membership Expiration Warning on %website_url
ja_JP: ％website_urlのメンバシップ満了警告

en: Membership Payment
ja_JP: 会員支払い

en: Membership Settings
ja_JP: メンバーシップの設定

en: Menu Font
ja_JP: メニューフォント

en: Menu Item  Back Color
ja_JP: メニュー項目の背景色

en: Menu Item Back Color
ja_JP: メニュー項目の背景色

en: Menu Item Color
ja_JP: メニュー項目の色

en: Menu Item Font Size
ja_JP: メニュー項目のフォントサイズ

en: Menu Item Hover Back Color
ja_JP: メニュー項目ホバーバックカラー

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
ja_JP: メニュー項目アイコン（例：fa fa-comment）

en: Menu Item Label(ex: "new")
ja_JP: メニュー項目ラベル（例：「new」）

en: Menu Item hover font color
ja_JP: メニュー項目のホバーフォントの色

en: Menu border color
ja_JP: メニューの境界線の色

en: Message sent from page:
ja_JP: ページから送信されたメッセージ：

en: Mexico
ja_JP: メキシコ

en: Micronesia, Federated States of
ja_JP: ミクロネシア、連邦

en: Minify css and js files
ja_JP: cssファイルとjsファイルを縮小する

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
ja_JP: 価格スライダの最小値と最大値

en: Minimum radius vale
ja_JP: 最小半径値

en: Minimum radius value
ja_JP: 最小半径値

en: Minimum required version:
ja_JP: 必要最小限のバージョン：

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Mobile Menu
ja_JP: モバイルメニュー

en: Mobile Menu Colors
ja_JP: モバイルメニューの色

en: Mobile header background color
ja_JP: モバイルヘッダの背景色

en: Mobile header icon color
ja_JP: モバイルヘッダアイコンの色

en: Mobile menu background color
ja_JP: モバイルメニューの背景色

en: Mobile menu font color
ja_JP: モバイルメニューのフォントの色

en: Mobile menu hover font color
ja_JP: モバイルメニューのホバーフォントの色

en: Mobile menu item border color
ja_JP: モバイルメニュー項目の境界線の色

en: Mobile menu item hover background color
ja_JP: モバイルメニューアイテムのホバーの背景色

en: Mobile/Tablets Logo
ja_JP: モバイル/タブレットロゴ

en: Mobile:
ja_JP: モバイル：

en: Moldova, Republic of
ja_JP: モルドバ共和国

en: Monaco
ja_JP: モナコ

en: Mongolia
ja_JP: モンゴル

en: Montenegro
ja_JP: モンテネグロ

en: Montserrat
ja_JP: モントセラト

en: More Search Options
ja_JP: その他の検索オプション

en: Morocco
ja_JP: モロッコ

en: Mortgage Payments:
ja_JP: 住宅ローンの支払い：

en: Mozambique
ja_JP: モザンビーク

en: Multi Unit Label
ja_JP: マルチユニットラベル

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
ja_JP: マルチユニットラベル（*はサブユニット用）

en: My Invoices
ja_JP: 私の請求書

en: My Listings
ja_JP: マイリスティング

en: My Location
ja_JP: 私の場所

en: My Profile
ja_JP: 私のプロフィール

en: My Properties List
ja_JP: 私のプロパティリスト

en: My details
ja_JP: 私の詳細

en: Myanmar
ja_JP: ミャンマー

en: Name
ja_JP: 名

en: Namibia
ja_JP: ナミビア

en: Nauru
ja_JP: ナウル

en: Navigation Label
ja_JP: ナビゲーションラベル

en: Need an account? Register here!
ja_JP: アカウントが必要です？ここに登録！

en: Neighborhood
ja_JP: ご近所

en: Nepal
ja_JP: ネパール

en: Netherlands
ja_JP: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja_JP: オランダ領アンティル諸島

en: New Agent
ja_JP: 新エージェント

en: New Agent Added
ja_JP: 新しいエージェントが追加されました

en: New Caledonia
ja_JP: ニューカレドニア

en: New Feature Upgrade on  %website_url
ja_JP: ％website_urlの新機能アップグレード

en: New Listing Submission
ja_JP: 新規リスティングの提出

en: New Listing Submission on %website_url
ja_JP: ％website_urlの新しいリスト提出

en: New Paid Submission on %website_url
ja_JP: ％website_url上の新しい有料提出

en: New Password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New User Registration
ja_JP: 新しいユーザー登録

en: New Zealand
ja_JP: ニュージーランド

en: New user  notification
ja_JP: 新しいユーザー通知

en: New user admin notification
ja_JP: 新しいユーザー管理通知

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
ja_JP: ％website_urlへの新規ユーザー登録。ユーザー名：％user_login_register、電子メール：％user_email_register

en: New wire Transfer
ja_JP: 新しい電信送金

en: Newer Comments &raquo;
ja_JP: 新しいコメント &quot;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja_JP: 新しい投稿<span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
ja_JP: 最新のものから

en: Next
ja_JP: 次

en: Next Step
ja_JP: 次のステップ

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Nicaragua
ja_JP: ニカラグア

en: Niger
ja_JP: ニジェール

en: Nigeria
ja_JP: ナイジェリア

en: Nightlife
ja_JP: ナイトライフ

en: Niue
ja_JP: ニウエ

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
ja_JP: いいえ=提出は無料です。有料リスティング=提出では、ユーザーはリスティングごとに料金を支払う必要があります。 Membership = submissionはユーザーのメンバーシップパッケージに基づいています。

en: No More Listings
ja_JP: その他のリスティング

en: No invoices
ja_JP: 請求書がありません

en: No of Search fields
ja_JP: 検索フィールドの数

en: No of Search fields per row
ja_JP: 行ごとに検索フィールドがない

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
ja_JP: 行ごとに検索フィールドがない（可能な値：1,2,3,4）。

en: No of Search fields.
ja_JP: 検索フィールドはありません。

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
ja_JP: ページにサイドバーがない場合は、1行にはエージェントのリストが表示されません

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
ja_JP: ページにサイドバーがない場合は、行ごとにブログのリストは表示されません

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
ja_JP: ページにサイドバーがない場合に行ごとにプロパティリストが表示されない

en: No plugins are available to be activated at this time.
ja_JP: この時点でアクティブにできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be installed at this time.
ja_JP: この時点でインストールできるプラグインはありません。

en: No plugins are available to be updated at this time.
ja_JP: 現時点で更新できるプラグインはありません。

en: No plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール、更新、またはアクティブ化するプラグインはありません。

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ja_JP: 有効にするプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ja_JP: インストールするプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ja_JP: 更新するプラグインは選択されていません。措置は取られません。

en: No results found!
ja_JP: 結果が見つかりません！

en: None
ja_JP: なし

en: Norfolk Island
ja_JP: ノーフォーク島

en: Northern Mariana Islands
ja_JP: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja_JP: ノルウェー

en: Not Installed
ja_JP: インストールされていない

en: Not Paid
ja_JP: 未払い

en: Number of Page Views
ja_JP: ページビュー数

en: Number of milisecons before auto cycling an item
ja_JP: アイテムの自動サイクリング前のミリ秒数

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
ja_JP: アイテムを自動サイクリングする前のミリ秒数（5000 = 5秒）。オートスライドしたくない場合は0にします。

en: OR
ja_JP: または

en: Old Password
ja_JP: 以前のパスワード

en: Old Password is not correct
ja_JP: 古いパスワードが正しくありません

en: Oldest first
ja_JP: 最も古いもの

en: Oman
ja_JP: オマーン

en: Once Weekly
ja_JP: 週に1回

en: One Time
ja_JP: 一度

en: One of the password field is empty!
ja_JP: パスワードフィールドの1つが空です！

en: Open In Google Maps
ja_JP: Googleマップで開く

en: Open link in a new window/tab
ja_JP: 新しいウィンドウ/タブでリンクを開く

en: Open ticket
ja_JP: チケットを開く

en: Opening Hours
ja_JP: 営業時間

en: Opening Hours:
ja_JP: 営業時間：

en: Optima Express  settings
ja_JP: Optima Expressの設定

en: Optima Express settings
ja_JP: Optima Expressの設定

en: Option applies for each free published listing.
ja_JP: オプションは、無料で公開されている各リストに適用されます。

en: Other Agents
ja_JP: 他のエージェント

en: Other units in
ja_JP: その他のユニット

en: Our Agents
ja_JP: 代理店

en: Our Taxes:
ja_JP: 私たちの税金：

en: Overlay Color
ja_JP: オーバーレイカラー

en: Overlay Image
ja_JP: オーバーレイ画像

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
ja_JP: オーバーレイ画像、.png、.jpg、または.gif形式

en: Overlay Opacity
ja_JP: オーバーレイの不透明度

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
ja_JP: オーバーレイの不透明度 -  0〜1の値、例：0.4

en: Overwrite theme css using custom css.
ja_JP: カスタムCSSを使用してテーマのCSSを上書きします。

en: Owner Notes
ja_JP: オーナーノート

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
ja_JP: オーナー/エージェントのメモ（*フロントエンドには表示されません）

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
ja_JP: PHP GDライブラリはあなたのWebサーバにはインストールされていないので、そのテーマはイメージでは動作しません。このライブラリを有効にするには、ホスティング会社にお問い合わせください。

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Package Payment
ja_JP: パッケージ支払い

en: Packages Available
ja_JP: 利用可能なパッケージ

en: Page Template
ja_JP: ページテンプレート

en: Page Title
ja_JP: ページタイトル

en: Page Views Statistics
ja_JP: ページビュー統計

en: Pages:
ja_JP: ページ：

en: Paid
ja_JP: 有料

en: Paid Submission
ja_JP: 有料提出

en: Paid submission
ja_JP: 有料提出

en: Pakistan
ja_JP: パキスタン

en: Palau
ja_JP: パラオ

en: Panama
ja_JP: パナマ

en: Papua New Guinea
ja_JP: パプアニューギニア

en: Paragraph Font
ja_JP: パラグラフフォント

en: Paraguay
ja_JP: パラグアイ

en: Parallax efect for image/video header media ?
ja_JP: 画像/ビデオヘッダーメディアのパララックスefect？

en: Parameter Label
ja_JP: パラメータラベル

en: Parameter Value
ja_JP: パラメータ値

en: Parameters list
ja_JP: パラメータ一覧

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password Reset Request
ja_JP: パスワードリセット要求

en: Password Reseted
ja_JP: パスワードがリセットされました

en: Password Updated
ja_JP: パスワードの更新

en: Passwords do not match
ja_JP: パスワードが一致していません

en: Pay with Credit Card
ja_JP: クレジットカードで支払う

en: Pay with Paypal
ja_JP: ペイパルで支払う

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
ja_JP: PayPalビジネスアカウントが必要です。情報はhttps://developer.paypal.com/から取得します。ヘルプを参照してください。

en: PayPal payment agreement
ja_JP: PayPal支払い決済

en: Payment Method
ja_JP: 支払方法

en: Payments
ja_JP: 支払い

en: PaypPal Settings
ja_JP: PayPPalの設定

en: Paypal & Stripe Api
ja_JP: Paypal＆Stripe Api

en: Paypal API Password
ja_JP: Paypal APIのパスワード

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
ja_JP: Paypal APIパスワード -  1.30.1から廃止

en: Paypal API Signature
ja_JP: Paypal API署名

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
ja_JP: Paypal API Signature  -  1.30.1からの廃止

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
ja_JP: Paypal Api Keysが追加されます。支払いは処理されます。

en: Paypal Api User Name
ja_JP: Paypal Apiユーザー名

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
ja_JP: Paypal Apiユーザー名 - 廃止予定1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
ja_JP: Paypal Clientの秘密鍵

en: Paypal Client Secret Key
ja_JP: Paypal Clientの秘密鍵

en: Paypal Client id
ja_JP: PaypalクライアントID

en: Paypal Settings
ja_JP: Paypalの設定

en: Paypal receiving email
ja_JP: Paypalがメールを受信

en: Personalize Your Website
ja_JP: あなたのウェブサイトをパーソナライズする

en: Peru
ja_JP: ペルー

en: Pets
ja_JP: ペット

en: Pharmacies
ja_JP: 薬局

en: Philippines
ja_JP: フィリピン

en: Phone
ja_JP: 電話

en: Phone:
ja_JP: 電話：

en: Photo
ja_JP: 写真

en: Pick a custom property page template you made.
ja_JP: 作成したカスタムプロパティページテンプレートを選択します。

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
ja_JP: ピンの生成は、Googleマップ設定のファイル読み取りオプションが[はい]に設定されている場合にのみ機能します

en: Pin Management
ja_JP: ピン管理

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
ja_JP: 地図のズームがここで設定した値よりも小さいと、ピンクラスタが消えます。

en: Pingback:
ja_JP: Pingback：

en: Pins Management
ja_JP: ピン管理

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
ja_JP: ピンの網膜のバージョンは、元のピンと同じ時間（同じフォルダ）でアップロードする必要があり、網膜ファイルの名前は最後にwith_2xにする必要があります。

en: Pinterest page link, with https://
ja_JP: Pinterestのページリンク、https：//

en: Pitcairn
ja_JP: ピットケアンズ

en: Place Pin with Agency Address
ja_JP: 代理店住所と住所ピン

en: Place Pin with Developer Address
ja_JP: 開発者アドレスのピン配置

en: Place Pin with Property Address
ja_JP: プロパティ住所付きピン配置

en: Place in advanced search form
ja_JP: 高度な検索フォームに配置

en: Plan Bathrooms
ja_JP: バスルームの計画

en: Plan Description
ja_JP: 計画の説明

en: Plan Image
ja_JP: 計画イメージ

en: Plan Price
ja_JP: 計画価格

en: Plan Rooms
ja_JP: プランルーム

en: Plan Size
ja_JP: 計画サイズ

en: Plan Title
ja_JP: 計画のタイトル

en: Please contact the administrator of this site for help.
ja_JP: このサイトの管理者に連絡してください。

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ja_JP: プラグインプロバイダに連絡し、WordPressのガイドラインに従ってプラグインをパッケージ化するよう依頼してください。

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
ja_JP: 新しい用語を追加するときに、スラグを手動で変更しないでください。ターム名を編集する必要がある場合は、スラッグフィールドの新しい名前もコピーします。

en: Please edit your profile page from site interface.
ja_JP: サイトのインターフェイスからプロフィールページを編集してください。

en: Please fill in the form correctly and try again!
ja_JP: フォームに正しく記入して、もう一度お試しください！

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
ja_JP: Yelpはすべての国で動作していないことに注意してください。ここをクリック

en: Please submit a title for your property
ja_JP: あなたの財産のタイトルを提出してください

en: Please submit the
ja_JP: あなたは

en: Please wait while we are processing your submission!
ja_JP: 提出を処理している間お待ちください！

en: Please, enter correct email
ja_JP: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please, enter field:
ja_JP: フィールドに入力してください：

en: Please, enter property title
ja_JP: 不動産のタイトルを入力してください

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugin activated successfully.
ja_JP: プラグインが正常に起動しました。

en: Plugin activation failed.
ja_JP: プラグインのアクティベーションに失敗しました。

en: Poland
ja_JP: ポーランド

en: Portugal
ja_JP: ポルトガル

en: Post Comment
ja_JP: コメントを投稿

en: Post navigation
ja_JP: 投稿ナビゲーション

en: Posted by
ja_JP: 投稿者

en: Posted on
ja_JP: ポストする

en: Powered by
ja_JP: 搭載

en: Pre-Packaged
ja_JP: プリパッケージ済み

en: Prev
ja_JP: 前の

en: Prev Step
ja_JP: 前のステップ

en: Previous Step
ja_JP: 一つ前の手順

en: Previous page
ja_JP: 前のページ

en: Price
ja_JP: 価格

en: Price & Currency
ja_JP: 価格と通貨

en: Price - thousands separator
ja_JP: 価格 - 千単位のセパレータ

en: Price High to Low
ja_JP: 価格の高い順

en: Price Low to High
ja_JP: 価格が低いから高い

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
ja_JP: 提出価格（「1リストあたり」モードの場合）

en: Price SLider values for advanced search with tabs
ja_JP: タブを使用した高度な検索の価格SLiderの値

en: Price Slider Values(min/max) for
ja_JP: 価格スライダの値（最小/最大）

en: Price in
ja_JP: の価格

en: Price range:
ja_JP: 価格帯：

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
ja_JP: リスティングを表示する価格（「リスティング」モードの場合）

en: Price:
ja_JP: 価格：

en: Primary Menu
ja_JP: メインメニュー

en: Primary Widget Area
ja_JP: プライマリウィジェットエリア

en: Print Page Design
ja_JP: ページデザインを印刷する

en: Processing...
ja_JP: 処理...

en: Professional Services
ja_JP: プロフェッショナルサービス

en: Profile Update
ja_JP: プロフィールの更新

en: Profile updated
ja_JP: プロフィール更新

en: Properties List - Properties number per page
ja_JP: プロパティリスト - ページごとのプロパティ番号

en: Properties listed in
ja_JP: リストされたプロパティ

en: Property Action Category
ja_JP: プロパティアクションカテゴリ

en: Property Action Category Page
ja_JP: プロパティアクションカテゴリページ

en: Property Address
ja_JP: プロパティアドレス

en: Property Address Label
ja_JP: プロパティーアドレスラベル

en: Property Area
ja_JP: プロパティエリア

en: Property Area Page
ja_JP: プロパティエリアページ

en: Property Bathrooms
ja_JP: プロパティバスルーム

en: Property Bathrooms:
ja_JP: プロパティバスルーム：

en: Property Bedrooms
ja_JP: プロパティベッドルーム

en: Property Bedrooms:
ja_JP: プロパティ寝室：

en: Property Card Design
ja_JP: プロパティカードのデザイン

en: Property Categories Page
ja_JP: プロパティカテゴリページ

en: Property Category Submit
ja_JP: プロパティカテゴリ送信

en: Property City
ja_JP: プロパティシティ

en: Property City Page
ja_JP: プロパティシティページ

en: Property Country
ja_JP: プロパティの国

en: Property County
ja_JP: プロパティ郡

en: Property County/State Page
ja_JP: プロパティ郡/州のページ

en: Property Description
ja_JP: プロパティの説明

en: Property Description & Price
ja_JP: プロパティの説明と価格

en: Property Description Label
ja_JP: プロパティ説明ラベル

en: Property Details
ja_JP: 不動産の詳細

en: Property Details Label
ja_JP: プロパティの詳細ラベル

en: Property Features Label
ja_JP: プロパティの特徴ラベル

en: Property Google View
ja_JP: プロパティGoogleビュー

en: Property Id
ja_JP: プロパティID

en: Property Keyword:
ja_JP: プロパティキーワード：

en: Property Latitude
ja_JP: プロパティ緯度

en: Property List Type for Advanced Search
ja_JP: 高度な検索のプロパティリストの種類

en: Property List Type for Taxonomy pages
ja_JP: タクソノミーページのプロパティリストタイプ

en: Property List display(*global option)
ja_JP: プロパティ一覧表示（*グローバルオプション）

en: Property Longitude
ja_JP: プロパティ経度

en: Property Lot Size
ja_JP: プロパティロットサイズ

en: Property Map
ja_JP: プロパティマップ

en: Property Media
ja_JP: プロパティメディア

en: Property Page
ja_JP: プロパティページ

en: Property Page Settings
ja_JP: プロパティページの設定

en: Property Price
ja_JP: 不動産価格

en: Property Price Label
ja_JP: 不動産価格ラベル

en: Property Price Label Before
ja_JP: 前の不動産価格ラベル

en: Property Print Page Design
ja_JP: プロパティ印刷ページデザイン

en: Property Reviews
ja_JP: プロパティのレビュー

en: Property Rooms
ja_JP: プロパティルーム

en: Property Rooms:
ja_JP: お部屋：

en: Property Sidebar Position
ja_JP: プロパティサイドバーの位置

en: Property Size
ja_JP: プロパティのサイズ

en: Property Status
ja_JP: プロパティステータス

en: Property Status
ja_JP: プロパティステータス

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
ja_JP: プロパティのステータス（*新しいCSSクラスを追加する必要があるかもしれません - ヘルプファイルを参照してください）

en: Property Status:
ja_JP: プロパティステータス：

en: Property Submission Page
ja_JP: プロパティの投稿ページ

en: Property Subunits
ja_JP: プロパティサブユニット

en: Property Unit/Card Design - BETA
ja_JP: プロパティユニット/カードデザイン - ベータ

en: Property Unit/Card min height
ja_JP: プロパティユニット/カード分の高さ

en: Property Unit/Card min height
ja_JP: プロパティユニット/カード分の高さ

en: Property Zip
ja_JP: プロパティZip

en: Property and Agent Links
ja_JP: プロパティとエージェントのリンク

en: Property is featured
ja_JP: プロパティが紹介されています

en: Property page Sidebar
ja_JP: プロパティページのサイドバー

en: Property, Agent, Blog Lists Design
ja_JP: プロパティ、エージェント、ブログリストデザイン

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
ja_JP: プロパティ、エージェント、ブログ単位/カードバックグラウンドカラー

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
ja_JP: プロパティ、エージェント、ブログ単位/カード内部埋め込み

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
ja_JP: プロパティ、エージェント、ブログ単位/カード内部埋め込み（上、左、下、右）

en: Public Services & Government
ja_JP: 公共サービスと政府

en: Publish Listing with Feature
ja_JP: フィーチャを使用したリスティングの公開

en: Publish Listing with Featured
ja_JP: 注目のリストを公開する

en: Published
ja_JP: 発行済み

en: Puerto Rico
ja_JP: プエルトリコ

en: Purchase Activated
ja_JP: 購入購入

en: Put Search form before the header media ?
ja_JP: ヘッダーメディアの前に検索フォームを置く？

en: Qatar
ja_JP: カタール

en: Radius:
ja_JP: 半径：

en: Rate us
ja_JP: 私たちを評価してください

en: Re-type Password
ja_JP: パスワードを再入力してください

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Real Estate
ja_JP: 不動産

en: Recommended
ja_JP: おすすめ

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
ja_JP: 推奨メモリ容量は96MB以上にする必要があります。参照してください：

en: Recurring
ja_JP: 繰り返し

en: Recurring Payment
ja_JP: 定期支払い

en: Recurring Payment on %website_url
ja_JP: ％website_urlでの定期支払い

en: Register
ja_JP: 登録

en: Register here!
ja_JP: ここに登録！

en: Related Posts
ja_JP: 関連記事

en: Religious Organizations
ja_JP: 宗教団体

en: Remove
ja_JP: 削除する

en: Remove Image
ja_JP: イメージを削除

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
ja_JP: スクリプトバージョンを削除する -  Envatoのガイドラインに従って、この機能を削除しました。スクリプトバージョンを削除するには、キャッシュプラグインを使用してください。

en: Repeat Footer background ?
ja_JP: フッターの背景を繰り返しますか？

en: Reply
ja_JP: 応答

en: Required
ja_JP: 必須

en: Required Update not Available
ja_JP: 必要な更新が利用できない

en: Requires Update
ja_JP: 更新が必要です

en: Resend for approval
ja_JP: 承認のために再送信

en: Reset Password
ja_JP: パスワードを再設定する

en: Restaurants
ja_JP: レストラン

en: Return to Login
ja_JP: ログインに戻る

en: Return to Required Plugins Installer
ja_JP: 必要なプラグインインストーラに戻る

en: Return to the Dashboard
ja_JP: ダッシュボードに戻る

en: Retype Password
ja_JP: パスワードを再入力してください

en: Reunion
ja_JP: 再会

en: Review Edit Saved
ja_JP: 編集済みのレビューを確認する

en: Review Sent
ja_JP: レビューが送信されました

en: Review Title
ja_JP: レビュータイトル

en: Reviews
ja_JP: レビュー

en: Roadmap
ja_JP: ロードマップ

en: Romania
ja_JP: ルーマニア

en: Rooms
ja_JP: 部屋

en: Rooms (*only numbers)
ja_JP: 客室（*数字のみ）

en: Rooms:
ja_JP: 部屋：

en: Rooms:
ja_JP: 部屋：

en: Russian Federation
ja_JP: ロシア連邦

en: Rwanda
ja_JP: ルワンダ

en: SAVE CHANGES
ja_JP: 変更内容を保存

en: SEARCH
ja_JP: サーチ

en: SEARCH PROPERTIES
ja_JP: 検索プロパティ

en: Saint Kitts and Nevis
ja_JP: セントクリストファー・ネイビス

en: Saint Lucia
ja_JP: セントルシア

en: Saint Martin
ja_JP: サンマルタン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja_JP: セントビンセントとグレナディーン

en: Samoa
ja_JP: サモア

en: San Marino
ja_JP: サンマリノ

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
ja_JP: Sandbox =テストAPI。 LIVE =実質支払いAPI。 APIタイプの選択に従ってPayPalとStripeの設定を更新します。

en: Sao Tome and Principe
ja_JP: サントメプリンシペ

en: Satellite
ja_JP: 衛星

en: Saudi Arabia
ja_JP: サウジアラビア

en: Save Changes
ja_JP: 変更内容を保存

en: Save Design
ja_JP: デザインを保存する

en: Save Plans
ja_JP: 計画を保存する

en: Save Search
ja_JP: 保存検索

en: Save Search Settings
ja_JP: 検索設定を保存

en: Save Search Settings
ja_JP: 検索設定を保存

en: Save this Search?
ja_JP: この検索を保存しますか？

en: Saved Searches
ja_JP: 保存された検索

en: Schedule a showing?
ja_JP: 表示をスケジュールする？

en: Schools
ja_JP: 学校

en: Search
ja_JP: サーチ

en: Search Parameters:
ja_JP: 検索パラメータ：

en: Search Properties
ja_JP: 検索プロパティ

en: Search Results for :
ja_JP: の検索結果 ：

en: Search State, City or Area
ja_JP: 州、市または区域の検索

en: Search a listing
ja_JP: リストを検索する

en: Search field
ja_JP: 検索フィールド

en: Search for an Agent
ja_JP: エージェントを検索する

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
ja_JP: 検索が保存されました。検索に一致する新しいプロパティが公開されたときに電子メール通知が届きます

en: Search here...
ja_JP: 検索...

en: Search name
ja_JP: 検索名

en: Searching...
ja_JP: 検索中...

en: Second Color
ja_JP: 二番目の色

en: Second Footer Widget Area
ja_JP: 2番目のフッターウィジェットエリア

en: Secondary Widget Area
ja_JP: セカンダリウィジェットエリア

en: See All Your Pages
ja_JP: あなたのすべてのページを見る

en: See Available Packages and Payment Methods
ja_JP: 「利用可能なパッケージと支払い方法」を参照してください。

en: See all
ja_JP: すべてを見る

en: See first results here
ja_JP: 最初の結果はこちら

en: Select Categories
ja_JP: カテゴリを選択

en: Select Energy Class
ja_JP: エネルギークラスの選択

en: Select Energy Class (EU regulation)
ja_JP: エネルギークラスの選択（EU規制）

en: Select Images
ja_JP: 画像を選択

en: Select Media
ja_JP: メディアの選択

en: Select Properties
ja_JP: プロパティを選択

en: Select Property Status
ja_JP: プロパティステータスの選択

en: Select Subunits From the list:
ja_JP: サブユニットの選択リストから：

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
ja_JP: レビューブロックを表示する分類を選択します。

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
ja_JP: 高度な検索タイプ6、タイプ7、タイプ8、タイプ9のタブオプションの分類を選択

en: Select User Type
ja_JP: ユーザータイプの選択

en: Select Widget Area
ja_JP: ウィジェット領域を選択

en: Select a text alignment for header 3&4.
ja_JP: ヘッダー3と4のテキストの配置を選択します。

en: Select default country
ja_JP: デフォルトの国を選択

en: Select grid or list style for properties list pages.
ja_JP: プロパティリストページのグリッドまたはリストのスタイルを選択します。

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
ja_JP: ヘッダーの配置を選択してください。タイプ3と4の &quot;中央&quot;の配置はありません。

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
ja_JP: ヘッダータイプを選択します。ヘッダータイプ4はハーフマッププロパティーリストテンプレートでは機能しません。

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブリストタイプのリストまたはグリッドスタイルを選択します。

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
ja_JP: スライダのプロパティを選択する -  *複数の選択に対してCTRLキーを押したままにする

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
ja_JP: 高度な検索結果ページで標準または半角マップスタイルを選択します。

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
ja_JP: プロパティ分類ページの標準または半マップスタイルを選択します。

en: Select tabs or accordion style for property info.
ja_JP: プロパティ情報のタブまたはアコーディオンスタイルを選択します。

en: Select the Fields for property submission.
ja_JP: プロパティの送信に使用するフィールドを選択します。

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
ja_JP: プロパティの送信に必須のフィールドを選択します。

en: Select the design type.
ja_JP: デザインタイプを選択します。

en: Select the measurement unit you will use on the website
ja_JP: ウェブサイトで使用する測定単位を選択します

en: Select user roles to display in register forms
ja_JP: 登録フォームに表示するユーザーの役割を選択する

en: Select what features and amenities apply for your property.
ja_JP: あなたの物件に適用される機能とアメニティを選択してください。

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
ja_JP: 高度な検索フォームからどの機能を選択しますか。 *速度上の理由から、「機能チェックボックス」は地図上のピンをフィルタリングしません

en: Select what media header to use globally.
ja_JP: グローバルに使用するメディアヘッダーを選択します。

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
ja_JP: 公開されたサブユニットとして表示するプロパティを選択します。

en: Select which features and amenities show in search.
ja_JP: 検索に表示される機能やアメニティを選択します。

en: Select wich user role the admin should approve?
ja_JP: 管理者が承認するユーザーロールを選択しますか？

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
ja_JP: カテゴリを選択すると、ユーザーが検索結果のプロパティを簡単に見つけることができます。

en: Send
ja_JP: 送信

en: Send Email
ja_JP: メールを送る

en: Send Message
ja_JP: メッセージを送る

en: Send Private Message
ja_JP: プライベートメッセージを送信する

en: Send Reply
ja_JP: 返信を送る

en: Send all contact emails to
ja_JP: すべての連絡先メールをに送信

en: Send all contact emails to:
ja_JP: すべての連絡先電子メールを以下に送信してください：

en: Send emails
ja_JP: メールを送る

en: Send me the invoice
ja_JP: 請求書を送ってください

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
ja_JP: 毎週または毎日、ユーザーが保存した検索結果と一致する新しい公開プロパティーをメールで送信します。

en: Sending
ja_JP: 送信

en: Sending user info, please wait...
ja_JP: ユーザー情報を送信しています。しばらくお待ちください...

en: Senegal
ja_JP: セネガル

en: Sent for approval
ja_JP: 承認のために送信されました

en: Serbia
ja_JP: セルビア

en: Set as Mega Menu?
ja_JP: メガメニューに設定しますか？

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
ja_JP: 特集として設定されている*あなたのパッケージから特徴として設定されたリストが減算されます

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
ja_JP: 連絡先ページテンプレートの会社ピンの場所を設定します。 Latitudeは数字でなければなりません（例：40.577906）。

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
ja_JP: 連絡先ページテンプレートの会社ピンの場所を設定します。経度は数値でなければなりません（例：-74.155058）。

en: Set currency symbol for property price.
ja_JP: 不動産価格の通貨記号を設定します。

en: Set how many properties to show per page in lists.
ja_JP: リスト内の1ページあたりに表示するプロパティの数を設定します。

en: Set repeat options for background footer image.
ja_JP: 背景フッターイメージの繰り返しオプションを設定します。

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
ja_JP: 複数通貨ウィジェットのドロップダウンの通貨ラベルを設定します。

en: Set the position for the currency symbol.
ja_JP: 通貨記号の位置を設定します。

en: Set the thousand separator for price numbers.
ja_JP: 価格の数値に1000の区切り文字を設定します。

en: Set to Yes if you use SSL.
ja_JP: SSLを使用する場合は「はい」に設定します。

en: Seychelles
ja_JP: セイシェル

en: Shopping
ja_JP: ショッピング

en: Show Advanced Search ?
ja_JP: 高度な検索を表示しますか？

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
ja_JP: タクソノミー、カテゴリまたはアーカイブで高度な検索を表示する

en: Show Amenities and Features fields?
ja_JP: アメニティとフィーチャーのフィールドを表示しますか？

en: Show Breadcrumbs
ja_JP: ブレッドクラムを表示

en: Show Breadcrumbs?
ja_JP: パンくずリストを表示しますか？

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
ja_JP: 高度な検索で0のプロパティを持つ都市と地域を表示する

en: Show Contact Form on lightbox
ja_JP: ライトボックスにコンタクトフォームを表示する

en: Show Content as
ja_JP: コンテンツを次のように表示する

en: Show Details
ja_JP: 詳細を表示

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
ja_JP: ベッド、バスルーム、またはルームのドロップダウンを表示しますか？（*カスタムフィールドでのみ動作します - はい）

en: Show Footer ?
ja_JP: フッターを表示しますか？

en: Show Footer ?
ja_JP: フッターを表示しますか？

en: Show Footer Copyright Area?
ja_JP: フッターの著作権エリアを表示しますか？

en: Show Footer Copyright Area?.
ja_JP: フッターの著作権エリアを表示しますか？

en: Show Google Search over Map?
ja_JP: 地図上にGoogle検索を表示しますか？

en: Show Graph on Property Page
ja_JP: プロパティページにグラフを表示する

en: Show Header in Dashboard ?
ja_JP: ダッシュボードにヘッダーを表示しますか？

en: Show Reviews on Property Page
ja_JP: プロパティページのレビューを表示する

en: Show Reviews on Property Page.
ja_JP: プロパティページのレビューを表示します。

en: Show Slider for Price?
ja_JP: 価格のスライダを表示しますか？

en: Show address section
ja_JP: 住所のセクションを表示する

en: Show address section in print page?
ja_JP: 印刷ページのアドレス欄を表示しますか？

en: Show agent and contact form on sidebar.
ja_JP: サイドバーにエージェントと連絡先フォームを表示する。

en: Show agent details section
ja_JP: エージェント詳細の表示セクション

en: Show agent details section in print page?
ja_JP: 印刷ページにエージェント詳細セクションを表示しますか？

en: Show currency before or after price - in front pages
ja_JP: フロントページの価格の前後に通貨を表示する

en: Show description section
ja_JP: 説明セクションを表示する

en: Show description section in print page?
ja_JP: 印刷ページに説明セクションを表示しますか？

en: Show details section
ja_JP: 詳細セクションを表示

en: Show details section in print page?
ja_JP: 印刷ページの詳細セクションを表示しますか？

en: Show features & amenities section
ja_JP: 特徴とアメニティセクションを表示する

en: Show features & amenities section in print page?
ja_JP: 印刷ページに機能とアメニティのセクションを表示しますか？

en: Show floor plans section
ja_JP: フロアプランセクションを表示する

en: Show floor plans section in print page?
ja_JP: プリントページにフロアプランのセクションを表示しますか？

en: Show gallery section
ja_JP: ギャラリーセクションを表示する

en: Show gallery section in print page?
ja_JP: 印刷ページにギャラリーセクションを表示しますか？

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
ja_JP: プロパティページに、選択されていない機能やアメニティを表示しますか？

en: Show submit property button in header?
ja_JP: ヘッダーにサブミットプロパティーボタンを表示しますか？

en: Show subunits section
ja_JP: サブユニットのセクションを表示する

en: Show subunits section in print page?
ja_JP: 印刷ページにサブユニットのセクションを表示しますか？

en: Show the Features and Amenities that are not available
ja_JP: 利用できない機能とアメニティを表示する

en: Show top bar on mobile devices?
ja_JP: モバイルデバイスのトップバーを表示しますか？

en: Show top bar widget menu ?
ja_JP: トップバーのウィジェットメニューを表示しますか？

en: Show user login menu in header ?
ja_JP: ヘッダーにユーザーログインメニューを表示しますか？

en: Sidebar Heading Background Color
ja_JP: サイドバー見出しの背景色

en: Sidebar Heading Color
ja_JP: サイドバー見出しの色

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
ja_JP: サイドバーメニューウィジェットエリア - メニューの後

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
ja_JP: サイドバーメニューウィジェットエリア - メニュー前

en: Sidebar Widget Background Color
ja_JP: サイドバーウィジェットの背景色

en: Sidebar Widget Design
ja_JP: サイドバーウィジェットデザイン

en: Sidebar Widget Tab
ja_JP: サイドバーウィジェットタブ

en: Sidebar for header type 3 - after menu
ja_JP: ヘッダータイプのサイドバー3  - メニューの後

en: Sidebar for header type 3 - before menu
ja_JP: ヘッダタイプ3のサイドバー - メニューの前

en: Sierra Leone
ja_JP: シエラレオネ

en: Sign into your account
ja_JP: アカウントにサインインする

en: Similar Listings
ja_JP: 類似の物件

en: Singapore
ja_JP: シンガポール

en: Single Agent
ja_JP: シングルエージェント

en: Site Settings
ja_JP: サイトの設定

en: Site Speed
ja_JP: サイト速度

en: Size
ja_JP: サイズ

en: Size in
ja_JP: サイズ

en: Size:
ja_JP: サイズ：

en: Size:
ja_JP: サイズ：

en: Skype:
ja_JP: Skype：

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
ja_JP: スライダー画像、.png、.jpg、または.gif形式

en: Slider Option
ja_JP: スライダオプション

en: Slider Transition
ja_JP: スライダ遷移

en: Slider Transition Period
ja_JP: スライダ移行期間

en: Slider Type
ja_JP: スライダタイプ

en: Slider type
ja_JP: スライダタイプ

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja_JP: スロバキア（スロバキア共和国）

en: Slovenia
ja_JP: スロベニア

en: Social & Contact
ja_JP: ソーシャル＆コンタクト

en: Social Accounts
ja_JP: 社会的なアカウント

en: Social Accounts
ja_JP: 社会的なアカウント

en: Social Login
ja_JP: 社会的なログイン

en: Social Login
ja_JP: 社会的なログイン

en: Solomon Islands
ja_JP: ソロモン諸島

en: Somalia
ja_JP: ソマリア

en: Some energy class description
ja_JP: いくつかのエネルギークラス記述

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ja_JP: 誰かが新しい電信送金を注文しました

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
ja_JP: 誰かが次のアカウントのパスワードをリセットするよう要求しました：％website_url Username：％username。これが間違いだった場合は、このメールを無視して何も起こりません。パスワードをリセットするには、次のアドレスにアクセスしてください：％reset_link、ありがとう！

en: Something went wrong with the plugin API.
ja_JP: プラグインAPIで問題が発生しました。

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
ja_JP: 申し訳ありませんが、ユーザーは既に存在しています。別のユーザー名/電子メールを試して

en: Sort by
ja_JP: 並び替え

en: Source
ja_JP: ソース

en: South Africa
ja_JP: 南アフリカ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja_JP: サウスジョージア州とサウス・サンドイッチ諸島

en: Spain
ja_JP: スペイン

en: Speed Advices
ja_JP: スピードアドバイス

en: Splash Image
ja_JP: スプラッシュイメージ

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
ja_JP: スプラッシュイメージ、.png、.jpg、または.gif形式

en: Splash Page
ja_JP: スプラッシュページ

en: Splash Page - Bottom left area
ja_JP: スプラッシュページ - 左下領域

en: Splash Page - Bottom right area
ja_JP: スプラッシュページ - 右下領域

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
ja_JP: スプラッシュページ下部左ウィジェットエリア

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
ja_JP: スプラッシュページ下部右ウィジェットエリア

en: Splash Page Subtitle
ja_JP: スプラッシュページの字幕

en: Splash Page Title
ja_JP: スプラッシュページのタイトル

en: Splash Video in mp4 format
ja_JP: スプラッシュビデオをmp4形式で

en: Splash Video in mp4 format
ja_JP: スプラッシュビデオをmp4形式で

en: Splash Video in ogv format
ja_JP: スプラッシュビデオをogv形式で

en: Splash Video in ogv format
ja_JP: スプラッシュビデオをogv形式で

en: Splash Video in webm format
ja_JP: スプラッシュビデオをwebm形式で

en: Splash Video in webm format
ja_JP: スプラッシュビデオをwebm形式で

en: Spot no
ja_JP: スポットなし

en: Sri Lanka
ja_JP: スリランカ

en: St. Helena
ja_JP: セントヘレナ

en: St. Pierre and Miquelon
ja_JP: サンピエールとミケロン

en: Start Now
ja_JP: 今すぐ開始

en: Starting Point Latitude
ja_JP: 始点緯度

en: Starting Point Longitude
ja_JP: 始点経度

en: State/County
ja_JP: 州/郡

en: Status
ja_JP: 状態

en: Sticky Header Border Bottom Color
ja_JP: スティッキーヘッダーボーダーボトムカラー

en: Sticky Header Height
ja_JP: スティッキーヘッダーの高さ

en: Sticky Header Height in px
ja_JP: スティッキーヘッダーの高さ（px）

en: Sticky Menu Font Color
ja_JP: スティッキーメニューのフォントの色

en: Street View
ja_JP: ストリートビュー

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
ja_JP: Stripe Api Keysが追加されます。支払いは処理されます。

en: Stripe Publishable Key
ja_JP: ストライプ公開可能キー

en: Stripe Secret Key
ja_JP: ストライプシークレットキー

en: Stripe Settings
ja_JP: ストライプ設定

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
ja_JP: Googleマップのスタイル。スタイルを作成するにはhttps://snazzymaps.com/を使用してください

en: Subject
ja_JP: 件名

en: Subject for
ja_JP: 件名

en: Submission & Featured Payment
ja_JP: 提出と特典支払い

en: Submission Fee
ja_JP: 提出料

en: Submission Payment
ja_JP: 提出支払い

en: Submit Property
ja_JP: プロパティを送信

en: Submit Review
ja_JP: レビュー送信

en: Submit property will only work with theme register/login.
ja_JP: Submitプロパティは、テーマ登録/ログインでのみ機能します。

en: Submited Listings should be approved by admin?
ja_JP: 提出されたリストは管理者によって承認されるべきですか？

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
ja_JP: 新機能やテーマのアップグレードに関するニュースを受け取るには、メーリングリストに登録してください。 <a href="http://eepurl.com/CP5U5">ここに購読する！</a>

en: Subunits
ja_JP: サブユニット

en: Sudan
ja_JP: スーダン

en: Supermarkets
ja_JP: スーパーマーケット

en: Suriname
ja_JP: スリナム

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ja_JP: スバールバル諸島とヤンマイエン諸島

en: Swaziland
ja_JP: スワジランド

en: Sweden
ja_JP: スウェーデン

en: Switch to this package
ja_JP: このパッケージに切り替える

en: Switzerland
ja_JP: スイス

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
ja_JP: シンボルは国際規格に従って設定する必要があります。完全なリストはhttp://www.xe.com/iso4217.phpです。

en: Syrian Arab Republic
ja_JP: シリアアラブ共和国

en: Taiwan, Province of China
ja_JP: 台湾、中国

en: Tajikistan
ja_JP: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic of
ja_JP: タンザニア、連合共和国

en: Taxes
ja_JP: 税金

en: Telephone
ja_JP: 電話

en: Terrain
ja_JP: 地形

en: Thailand
ja_JP: タイ

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
ja_JP: ありがとうございました。支払い方法については、メールでご確認ください。

en: The City field is empty !
ja_JP: 市のフィールドは空です！

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ja_JP: Google Maps JavaScript API v3では、APIキーが正しく機能する必要があります。 APIコンソールキーを取得し、テーマオプションでコードを投稿してください。あなたはそれをから得ることができます

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ja_JP: Google Maps JavaScript API v3では、APIキーが正しく機能する必要があります。 APIコンソールキーを取得し、テーマオプションでコードを投稿してください。あなたはそれをから得ることができます

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
ja_JP: Retinaピンは、元のピンと同じ場所にアップロードする必要があり、ファイルの名前はwith_2x

en: The browser couldn't detect your position!
ja_JP: ブラウザがあなたの位置を検出できませんでした。

en: The currency in which payments are processed.
ja_JP: 支払いが処理される通貨。

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
ja_JP: 日時はすでに予約されています。新しいものをお選びください

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ja_JP: 現在のテーマでサポートされている場合、説明がメニューに表示されます。

en: The email doesn't look right !
ja_JP: 電子メールが正しく表示されません！

en: The email was not saved because it is used by another user.
ja_JP: 電子メールは別のユーザーが使用しているため保存されませんでした。

en: The email's domain doesn't look right.
ja_JP: 電子メールのドメインが正しく表示されません。

en: The first footer widget area
ja_JP: 最初のフッターウィジェット領域

en: The following plugin was activated successfully:
ja_JP: 以下のプラグインが正常に起動しました：

en: The fourth footer widget area
ja_JP: 4番目のフッターウィジェット領域

en: The inserted code is not a valid one
ja_JP: 挿入されたコードは有効ではありません

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールとアクティベーションのプロセスが開始されています。このプロセスは、一部のホストではしばらく時間がかかることがありますので、しばらくお待ちください。

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja_JP: インストールプロセスが開始されています。このプロセスは、一部のホストではしばらく時間がかかることがありますので、しばらくお待ちください。

en: The invoice number is:
ja_JP: 請求書番号は次のとおりです。

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
ja_JP: ユーザーがフロントエンドの送信フォームでアップロードできる画像の最大数。無制限には0を使用します。この値はメンバシップモードの場合は使用されません（各パッケージには独自の最大イメージがありません）

en: The new password is blank
ja_JP: 新しいパスワードは空白です

en: The primary widget area
ja_JP: 主要ウィジェット領域

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ja_JP: リモートプラグインパッケージは複数のファイルで構成されていますが、ファイルはフォルダにパッケージ化されていません。

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ja_JP: リモートプラグインパッケージには、目的のスラッグを含むフォルダが含まれていないため、名前の変更が機能しませんでした。

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
ja_JP: 検索フォームは、メディアヘッダーに「浮動」して、位置を設定します。

en: The second footer widget area
ja_JP: 第2フッターウィジェット領域

en: The secondary widget area
ja_JP: 2次ウィジェット領域

en: The state field is empty !
ja_JP: 状態フィールドは空です！

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
ja_JP: スクリプトバージョンが含まれている場合、システムはスクリプトバージョンを削除します。これは実際にはスピードを向上させるものではなく、スピードツールページのテストスコアを向上させます。

en: The system will use the minified versions of the css and js files
ja_JP: システムは、cssファイルとjsファイルの縮小版を使用します

en: The third footer widget area
ja_JP: 3番目のフッターウィジェット領域

en: The top bar left widget area
ja_JP: 上のバー左ウィジェット領域

en: The top bar right widget area
ja_JP: 上部バーの右ウィジェット領域

en: The type selected applies for Google Maps header.
ja_JP: 選択したタイプはGoogleマップのヘッダーに適用されます。

en: Theme Slider
ja_JP: テーマスライダー

en: Theme Slider
ja_JP: テーマスライダー

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
ja_JP: 現時点では、このページにはエージェントがリストされていません。後でもう一度お試しください。

en: There are no posts published!
ja_JP: 公開された投稿はありません！

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
ja_JP: 現時点でこのページに掲載されているプロパティはありません。後でもう一度お試しください。

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ja_JP: インストール、更新、またはアクティブ化するために、1つまたは複数の必須プラグインまたは推奨プラグインがあります。

en: These fields are mandatory: Title
ja_JP: これらのフィールドは必須です：タイトル

en: Third Footer Widget Area
ja_JP: 3番目のフッターウィジェットエリア

en: This applies for  the search over media header.
ja_JP: これは、メディアヘッダーの検索に適用されます。

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
ja_JP: これはすべての登録フォームに適用されます。 *複数の選択のためのCTRLを保持します。

en: This applies for for all register forms.
ja_JP: これはすべての登録フォームに適用されます。

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ja_JP: これは、プロパティで使用可能なカレンダフィールドタイプに適用されます。

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
ja_JP: これはヘッダータイプの検索に適用されます。重要！ Enable Advanced Search Custom Fields  - タイプ5、タイプ6、タイプ8、タイプ10、タイプ11の場合はYESです。

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
ja_JP: この説明は最初に表示されます。簡単な概要として保存すると、読みやすくなります。

en: This helps preventing registration spam.
ja_JP: これは、登録スパムの防止に役立ちます。

en: This is a paid submission.
ja_JP: これは有料の提出です。

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
ja_JP: これは有料の提出です。支払いが受け取られた後、リストはライブになります。

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
ja_JP: このオプションは、メインのコンテンツ幅を定義します。デフォルト値は1200pxです。

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
ja_JP: このページはWpResidence Core Pluginなしでは動作しません。プラグインメニューから起動してください！

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するには、パスワードを入力します。

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
ja_JP: このプロパティユニットビルダは、非常に複雑な機能であり、多くのオプションがあり、そのため、すべてのデザインアイデアで機能しない可能性があります。私たちはそれを改善し続けるつもりですが、CSSの問題が現れるかもしれないことに注意してください。これらの問題はコード内に手動でCSSルールを追加することで解決する必要があります。

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
ja_JP: これにより、固定ヘッダーが置き換えられます。検索タイプ3には適用されません。

en: Time
ja_JP: 時間

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title Attribute
ja_JP: タイトル属性

en: Title/Position
ja_JP: タイトル/位置

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
ja_JP: Retinaロゴのバージョンを追加するには、網膜のロゴを作成し、元のファイルの名前の末尾に_2xを追加し（ex logo_2x.jpg）、非網膜のロゴと同じアップロードフォルダにアップロードします。

en: To be paid
ja_JP: 支払う

en: Togo
ja_JP: 行く

en: Tokelau
ja_JP: トケラウ

en: Tonga
ja_JP: トンガ

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
ja_JP: トップバーの背景色（ヘッダーウィジェットメニュー）

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
ja_JP: トップバーフォントの色（ヘッダーウィジェットメニュー）

en: Top Bar Left Widget Area
ja_JP: トップバー左ウィジェットエリア

en: Top Bar Right Widget Area
ja_JP: トップバー右ウィジェットエリア

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
ja_JP: トップメニューとスティッキーメニューの背景色

en: Top Menu Font Color
ja_JP: トップメニューフォントの色

en: Top Menu Font Size
ja_JP: トップメニューのフォントサイズ

en: Top Menu Hover Background Color
ja_JP: トップメニューホバー背景色

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
ja_JP: トップメニューの背景色（*いくつかのホバータイプに適用されます）

en: Top Menu Hover Font Color
ja_JP: トップメニューホバーフォントの色

en: Top Menu Hover Type
ja_JP: トップメニュー

en: Total Fee
ja_JP: 合計料金

en: Total Invoices:
ja_JP: 総請求書：

en: Total number of views:
ja_JP: 総ビュー数：

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
ja_JP: 透明なヘッダー - トップメニューフォントの色

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
ja_JP: 透明なヘッダー - トップメニューHoverフォントの色

en: Transport
ja_JP: 輸送

en: Transportation
ja_JP: 交通

en: Trinidad and Tobago
ja_JP: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja_JP: チュニジア

en: Turkey
ja_JP: 七面鳥

en: Turkmenistan
ja_JP: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja_JP: タークスカイコス諸島

en: Tuvalu
ja_JP: ツバル

en: Twitter Access Secret
ja_JP: Twitterアクセス​​シークレット

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
ja_JP: テーマTwitterウィジェットにはTwitter Access Secretが必要です。

en: Twitter Access Token
ja_JP: Twitterアクセス​​トークン

en: Twitter Access Token Secret
ja_JP: Twitterアクセス​​トークンシークレット

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
ja_JP: テーマTwitterウィジェットにはTwitterアクセス​​トークンが必要です。

en: Twitter Cache Time
ja_JP: Twitterキャッシュ時間

en: Twitter Cache Time in hours
ja_JP: Twitterのキャッシュ時間（時）

en: Twitter Consumer Key
ja_JP: Twitterコンシューマーキー

en: Twitter Consumer Secret
ja_JP: Twitterのコンシューマーシークレット

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
ja_JP: Twitterのコンシューマーシークレットは、テーマのTwitterウィジェットに必要です。

en: Twitter Page Link
ja_JP: Twitterのページリンク

en: Twitter Url
ja_JP: TwitterのURL

en: Twitter Widget
ja_JP: Twitterウィジェット

en: Twitter consumer_key
ja_JP: Twitterのconsumer_key

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
ja_JP: テーマTwitterウィジェットにはTwitterのconsumer_keyが必要です。

en: Twitter page link
ja_JP: Twitterのページリンク

en: Twitter page link, with https://
ja_JP: Twitterページのリンク（https：//）

en: Type
ja_JP: タイプ

en: Type Bathrooms No.
ja_JP: タイプバスルーム番号

en: Type Bedrooms No.
ja_JP: タイプ寝室番号

en: Type Keyword
ja_JP: タイプキーワード

en: Type Max. Price
ja_JP: タイプMax。価格

en: Type Min. Price
ja_JP: Minを入力します。価格

en: Type address, state, city or area
ja_JP: タイプ住所、州、市または区域

en: Type and add a new item in features and amenities list.
ja_JP: タイプと機能と設備リストの新しい項目を追加します。

en: Type company address
ja_JP: 会社の住所を入力してください

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
ja_JP: フッターに表示される著作権メッセージをここに入力してください。

en: Type only numbers!
ja_JP: 数字だけを入力してください！

en: Type your message...
ja_JP: メッセージを入力してください...

en: Type:
ja_JP: タイプ：

en: Uganda
ja_JP: ウガンダ

en: Ukraine
ja_JP: ウクライナ

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
ja_JP: ログインできません。ログイン/パスワードを確認してもう一度お試しください

en: Unit Card Type
ja_JP: ユニットカードタイプ

en: Unit border size
ja_JP: ユニットの境界線のサイズ

en: Unit/Card border color
ja_JP: ユニット/カードの境界線の色

en: United Arab Emirates
ja_JP: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja_JP: イギリス

en: United States
ja_JP: アメリカ

en: United States Minor Outlying Islands
ja_JP: アメリカ合衆国外諸島

en: Unlimited
ja_JP: 無制限

en: Unlimited listings ?
ja_JP: 無制限のリスティング？

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update Profile
ja_JP: プロフィールを更新

en: Update Required
ja_JP: アップデートしてください

en: Update Review
ja_JP: アップデートレビュー

en: Update profile
ja_JP: プロフィールを更新

en: Update recommended
ja_JP: 推奨アップデート

en: Update the theme & plugins
ja_JP: テーマとプラグインを更新する

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
ja_JP: 更新;機能とアメニティのラベルの代わりにカスタムタイトル。

en: Upgrade message from the plugin author:
ja_JP: プラグインの作成者からメッセージをアップグレード：

en: Upgrade to Featured
ja_JP: 注目にアップグレード

en: Upgrade to Featured Listing
ja_JP: 注目リストへのアップグレード

en: Upgrade to featured
ja_JP: フィーチャーにアップグレードする

en: Upgrade to featured listing on
ja_JP: 特集リストへのアップグレード

en: Upload  profile image.
ja_JP: プロフィール画像をアップロードします。

en: Upload Background Image for Footer
ja_JP: フッターの背景画像をアップロードする

en: Upload Background Image |
ja_JP: アップロード背景画像|

en: Upload Favicon
ja_JP: Faviconをアップロード

en: Upload Header Image
ja_JP: アップロードヘッダーイメージ

en: Upload Image
ja_JP: 画像をアップロード

en: Upload Logo
ja_JP: ロゴをアップロードする

en: Upload New Logo
ja_JP: 新しいロゴをアップロードする

en: Upload New Plan Image
ja_JP: 新しいプラン画像をアップロードする

en: Upload Pin
ja_JP: アップロードピン

en: Upload Video
ja_JP: ビデオをアップロードする

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
ja_JP: jpgまたはpng形式でモバイルロゴをアップロードします。

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
ja_JP: .ico、.png、.jpg、または.gif形式でサイトのfaviconをアップロードする

en: Upload your profile photo.
ja_JP: プロフィール写真をアップロードします。

en: Uruguay
ja_JP: ウルグアイ

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
ja_JP: 小数は.00形式を使用してください（例：1.50）。価格を0に設定しないでください！

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
ja_JP: 小数は.00形式を使用します（例：5.50）。価格を0に設定しないでください！

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
ja_JP: CTRLを使用して、プロパティ送信ページの複数のフィールドを選択します。

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
ja_JP: Googleマップにキャッシュを使用しますか？（*キャッシュは3hごとに更新されます）

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
ja_JP: 高度な検索のためにカスタムフィールドを使用しますか？

en: Use Float Search Form ?
ja_JP: フロート検索フォームを使用しますか？

en: Use Floor Plans
ja_JP: フロアプランを使用する

en: Use Full Price Pins ?
ja_JP: フルプライスピンを使用しますか？

en: Use Geo Location Search
ja_JP: 地理位置検索を使用する

en: Use Google maps with SSL ?
ja_JP: SSLでGoogleマップを使用しますか？

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
ja_JP: Optima Expressプラグイン（idx plugin by ihomefinder）を使用する - プラグインを有効にする必要がありますか？

en: Use Pin Cluster on map
ja_JP: マップ上にピンクラスターを使用する

en: Use Saved Search Feature ?
ja_JP: 保存された検索機能を使用しますか？

en: Use Slider in Property Unit
ja_JP: プロパティユニットでのスライダの使用

en: Use Sticky Footer?
ja_JP: スティッキーフッタを使用しますか？

en: Use Sticky Footer?
ja_JP: スティッキーフッタを使用しますか？

en: Use a custom property page template
ja_JP: カスタムプロパティページテンプレートを使用する

en: Use file reading for pins?
ja_JP: ピンのファイル読み込みを使用しますか？

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
ja_JP: ピンのファイル読み込みを使用しますか？ （* 200以上のリスティングにはおすすめです。ファイルとmysqlの読書の間の差異については、マニュアルを読んでください）

en: Use price Pins ?
ja_JP: 価格ピンを使用しますか？

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
ja_JP: 価格ピンを使用しますか？（価格ピンのcssクラスは &quot;wpestate_marker&quot;です。各ピンにはカテゴリまたはアクションの名前を持つクラスもあります。たとえば、 &quot;wpestate_marker apartments sales&quot;）

en: Use reCaptcha on register ?
ja_JP: 登録時にreCaptchaを使用しますか？

en: Use single Image Pin ?
ja_JP: 単一のイメージピンを使用しますか？

en: Use sticky search ?
ja_JP: スティッキー検索を使用しますか？

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
ja_JP: 管理バーのClear WpResidence Cacheボタンを使用して、変更内容を即座に確認してください。自動更新は4時間ごとに行われます。

en: Use the button to save your property location on the map as well.
ja_JP: ボタンを使用して、プロパティの場所もマップに保存します。

en: Use the form below to contact us!
ja_JP: お問い合わせには、以下のフォームを使用してください！

en: Use this unit/card
ja_JP: このユニット/カードを使用する

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Dashboard - The top bar left widget area
ja_JP: ユーザーダッシュボード - 上部バーの左ウィジェットエリア

en: User Dashboard - The top bar right widget area
ja_JP: ユーザーダッシュボード - 上部バーの右ウィジェット領域

en: User Dashboard Design
ja_JP: ユーザーダッシュボードの設計

en: User Dashboard Menu Background
ja_JP: ユーザーダッシュボードメニューの背景

en: User Dashboard Menu Color
ja_JP: ユーザーダッシュボードメニューの色

en: User Dashboard Menu Hover Color
ja_JP: ユーザーダッシュボードメニューホバーカラー

en: User Dashboard Menu Item Background Color
ja_JP: ユーザーダッシュボードメニューアイテムの背景色

en: User Dashboard Package Background
ja_JP: ユーザーダッシュボードパッケージの背景

en: User Dashboard Package Color
ja_JP: ユーザーダッシュボードパッケージの色

en: User Details
ja_JP: ユーザーの詳細

en: User Param 1
ja_JP: ユーザーパラメータ1

en: User Role Settings
ja_JP: ユーザーの役割の設定

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username already exists.  Please choose a new one.
ja_JP: ユーザー名は既に存在します。新しいものをお選びください。

en: Username and/or Email field is empty!
ja_JP: ユーザー名や電子メールのフィールドが空です！

en: Username and/or Password field is empty!
ja_JP: ユーザー名またはパスワードのフィールドが空です！

en: Username:
ja_JP: ユーザー名：

en: Userpin in geolocation
ja_JP: ジオロケーションのユーザーピン

en: Users can type the password on registration form
ja_JP: ユーザーは登録フォームにパスワードを入力できます

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
ja_JP: ユーザーは自動的に承認されます。 *複数の選択のためのCTRLを保持します。

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
ja_JP: このオプションを使用すると、コンテンツの幅をpercent.Sidebarで定義して、残りのメインコンテンツスペースを占有することができます。

en: Uzbekistan
ja_JP: ウズベキスタン

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
ja_JP: 0〜1の間の値と1〜完全に可視

en: Vanuatu
ja_JP: バヌアツ

en: Venezuela
ja_JP: ベネズエラ

en: Version
ja_JP: バージョン

en: Video
ja_JP: ビデオ

en: Video Option
ja_JP: ビデオオプション

en: Video from
ja_JP: からのビデオ

en: Vietnam
ja_JP: ベトナム

en: View
ja_JP: ビュー

en: View public profile
ja_JP: 公開プロフィールを表示

en: View results
ja_JP: 結果を見る

en: Views Stats
ja_JP: ビューの統計

en: Virgin Islands (British)
ja_JP: バージン諸島（英国）

en: Virgin Islands (U.S.)
ja_JP: バージン諸島（米）

en: Virtual Tour
ja_JP: バーチャル・ツアー

en: Virtual Tour:
ja_JP: バーチャル・ツアー：

en: Waiting for approval
ja_JP: 承認待ち

en: WalkScore
ja_JP: ウォークスコア

en: Walkscore APi Key
ja_JP: ウォークスコアーAPiキー

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
ja_JP: APIを追加しないとWalkscoreの情報は表示されません。

en: Wallis and Futuna Islands
ja_JP: ウォリス島とフツナ諸島

en: Want to find out more?
ja_JP: もっと知りたいですか？

en: Warning !
ja_JP: 警告！

en: We Speak:
ja_JP: 私たちは話す：

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
ja_JP: 申し訳ありませんが、現時点ではこのプロパティの見積もりはありません。

en: We didn't find any results
ja_JP: 結果は見つかりませんでした

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ja_JP: 結果は見つかりませんでした。別の検索パラメータでもう一度お試しください。

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ja_JP: 結果は見つかりませんでした。別の検索パラメータでもう一度お試しください。

en: We don't have any agents yet!
ja_JP: まだエージェントはありません！

en: We found
ja_JP: 私たちが見つかりました

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
ja_JP: 新しいパスワードをお送りしました。メールを確認してください！

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
ja_JP: パスワードリセットの手順が記載されたメールをお送りしました。

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
ja_JP: ％website_urlで電信送金のお支払いリクエストを受け取りました。できるだけ早く物件を提出するため、以下の指示に従ってください。請求書番号は、％invoice_no、金額：％total_priceです。指示：％payment_details。

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
ja_JP: 最初にデモのインポートを行い、その後この設定を終了することをお勧めします。デモをインポートするこの設定を完了すると、設定オプションがデモオプションに変更されます。

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
ja_JP: すべてのマーカーに1本のシングルピンを使用します。このオプションを使用すると、マップの読み込み時間が短縮されます。

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ja_JP: アップロードしたサイズで画像を使用します。だからあなたのデザインに合っていることを確認してください。入力フィールドに画像を直接追加する場合は（アップロードボタンなし）、完全な画像パスを使用してください。例：http：//www.wpresidence ..... 「アップロード」ボタンを使用する場合は、ポップアップウィンドウから「投稿に挿入」ボタンも使用します。

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Website Url (without http)
ja_JP: ウェブサイトURL（httpなし）

en: Website:
ja_JP: ウェブサイト：

en: Welcome back,
ja_JP: お帰りなさい、

en: Western Sahara
ja_JP: 西サハラ

en: What kind of listings do you handle?
ja_JP: どのような種類のリストを扱いますか？

en: What property slider type to show on property page.
ja_JP: プロパティページに表示するプロパティスライダの種類。

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブリストに表示するサイドバー。

en: What sidebar to show in agent page.
ja_JP: エージェントページに表示するサイドバー。

en: What sidebar to show in property page.
ja_JP: プロパティページに表示するサイドバー。

en: What's Nearby
ja_JP: 近くのもの

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
ja_JP: ページがサイドバーにある場合、行ごとのリストの数は2または3になります - 選択に応じて

en: Where to show the currency symbol?
ja_JP: 通貨記号を表示する場所は？

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
ja_JP: ブログカテゴリ/アーカイブリストのサイドバーを表示する場所

en: Where to show the sidebar in agent page.
ja_JP: エージェントページにサイドバーを表示する場所。

en: Where to show the sidebar in property page.
ja_JP: プロパティページにサイドバーを表示する場所。

en: Wide Footer ?
ja_JP: ワイドフッター？

en: Wide Header ?
ja_JP: ワイドヘッダー？

en: Wide or Boxed?
ja_JP: ワイドまたはボックス？

en: Widget Border Color
ja_JP: ウィジェットの境界線の色

en: Widget Border Size
ja_JP: ウィジェットのボーダーサイズ

en: Widget Font color
ja_JP: ウィジェットフォントの色

en: Widget Internal Padding
ja_JP: ウィジェット内部埋め込み

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
ja_JP: ウィジェット内部パッディング（上、左、下、右）

en: Wire Transfer
ja_JP: 電信送金

en: Wire instructions for direct payment
ja_JP: 直接支払いのための配線手順

en: WordPress Memory Limit is set to
ja_JP: WordPressメモリ制限がに設定されています

en: WordPress Repository
ja_JP: ワードプレスリポジトリ

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
ja_JP: &quot;Use FLoat Form&quot;オプションはnoに設定されています！検索タイプ3には適用されません。

en: Write a Review
ja_JP: レビューを書く

en: Wrong username or password!
ja_JP: 間違ったユーザー名またはパスワード！

en: Yelp - no of results
ja_JP: Yelp  - いいえ結果

en: Yelp - no of results
ja_JP: Yelp  - いいえ結果

en: Yelp Api  Client Id
ja_JP: Yelp ApiクライアントID

en: Yelp Api Client Key
ja_JP: Yelp Apiクライアントキー

en: Yelp Categories to show on front page
ja_JP: 前のページに表示するYelpのカテゴリ

en: Yelp Distance Measurement Unit
ja_JP: イエップ距離測定ユニット

en: Yelp settings
ja_JP: Yelpの設定

en: Yemen
ja_JP: イエメン

en: You are already logged in! redirecting...
ja_JP: あなたは既にログインしています！リダイレクト中...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
ja_JP: PayPalボタンを有効または無効にすることができます。

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
ja_JP: ストライプ支払いボタンを有効または無効にすることができます。

en: You can now login with your new password at:
ja_JP: 新しいパスワードでログインできるようになりました：

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
ja_JP: 自分のユーザーアカウントの「受信トレイ」ページからプライベートメッセージに返信することができます。

en: You can select multiple images to upload at one time.
ja_JP: 一度にアップロードする複数の画像を選択することができます。

en: You cannot upload more than
ja_JP: アップロードすることはできません

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
ja_JP: &quot;＆&quot;のような特殊文字は使用できません。 URLを変更したら、WordPressがすべてのURLを変更するまで数分待つ必要があるかもしれません。あなたの新しい名前が自動的に更新されない場合は、設定 -  Permalinksに行き、 &quot;Permalinks Settings&quot;  -  &quot;Post name&quot;オプションをもう一度保存してください。

en: You don't have any agents added!
ja_JP: エージェントを追加していない！

en: You don't have any favorite properties yet!
ja_JP: あなたはまだお気に入りのプロパティを持っていません！

en: You don't have any plans attached!
ja_JP: あなたはどんな計画も添付していません！

en: You don't have any properties yet!
ja_JP: まだプロパティはありません！

en: You don't have any saved searches yet!
ja_JP: 保存済み検索はまだありません。

en: You have
ja_JP: あなたが持っている

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
ja_JP: パッケージ内のすべての「特集」リストを使用しました。

en: You need to
ja_JP: 必要がある

en: You need to agree with terms and conditions !
ja_JP: あなたは利用規約に同意する必要があります！

en: You need to upload at last one image
ja_JP: 最後に1枚の画像をアップロードする必要があります

en: You ordered a new Wire Transfer
ja_JP: 新しい電信送金を注文しました

en: Your Address
ja_JP: あなたの住所

en: Your City
ja_JP: あなたの都市

en: Your Current Colors
ja_JP: あなたの現在の色

en: Your Current Logo
ja_JP: 現在のロゴ

en: Your Email
ja_JP: あなたのメールアドレス

en: Your Favicon
ja_JP: あなたのファビコン

en: Your Logo
ja_JP: あなたのロゴ

en: Your Message
ja_JP: あなたのメッセージ

en: Your Name
ja_JP: あなたの名前

en: Your PHP version is
ja_JP: あなたのPHPバージョンは

en: Your Password was Reset
ja_JP: あなたのパスワードはリセットされました

en: Your Payment system is in LIVE mode.
ja_JP: お支払いシステムはLIVEモードです。

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
ja_JP: お支払いシステムはサンドボックスモードです。

en: Your Phone
ja_JP: あなたの電話

en: Your Rating & Review
ja_JP: あなたの評価とレビュー

en: Your Review
ja_JP: あなたのレビュー

en: Your State Code (ex CA)
ja_JP: 州コード（ex CA）

en: Your Sticky Logo
ja_JP: あなたの付箋ロゴ

en: Your Transparent Header Logo
ja_JP: あなたの透明なヘッダーのロゴ

en: Your account is disabled.
ja_JP: あなたのアカウントは無効になりました。

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
ja_JP: あなたのアカウントは承認待ちです。管理者が承認するまでお待ちください。

en: Your account was created and you can login now!
ja_JP: あなたのアカウントが作成され、今すぐログインすることができます！

en: Your address field is empty!
ja_JP: あなたのアドレス欄は空です！

en: Your comment is awaiting moderation.
ja_JP: あなたのコメントは管理者の承認待ちです。

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
ja_JP: 現在のパッケージでは、より多くのプロパティを公開することはできません！メンバーシップをアップグレードする必要があります。

en: Your email address will not be published.
ja_JP: あなたのメールアドレスが公開されることはありません。

en: Your energy class
ja_JP: あなたのエネルギークラス

en: Your energy class is
ja_JP: あなたのエネルギークラスは

en: Your energy class is
ja_JP: あなたのエネルギークラスは

en: Your listing was approved
ja_JP: リスティングが承認されました

en: Your new password for the account at:
ja_JP: アカウントの新しいパスワード：

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
ja_JP: アカウントの新しいパスワード：％website_url：ユーザー名：％username、パスワード：％user_pass。新しいパスワードでログインできるようになりました：％website_url

en: Your purchase was activated
ja_JP: 購入が有効になりました

en: Your search results
ja_JP: あなたの検索結果

en: Your username and password on %website_url
ja_JP: ％website_urlのユーザー名とパスワード

en: Zambia
ja_JP: ザンビア

en: Zillow api key
ja_JP: Zillow APIキー

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
ja_JP: Zillow WidgetにはZillow APIキーが必要です。

en: Zimbabwe
ja_JP: ジンバブエ

en: Zip
ja_JP: ジップ

en: Zip
ja_JP: ジップ

en: [more]
ja_JP: [もっと]

en: about 1 hour ago
ja_JP: 約1時間前

en: about 1 minute ago
ja_JP: 約1分前

en: ac
ja_JP: 交流

en: acres
ja_JP: エーカー

en: add to favorites
ja_JP: お気に入りに追加

en: addded
ja_JP: 追加された

en: address
ja_JP: 住所

en: and
ja_JP: そして

en: area
ja_JP: エリア

en: areas
ja_JP: エリア

en: bathrooms
ja_JP: バスルーム

en: baths:
ja_JP: お風呂：

en: bedrooms
ja_JP: 寝室

en: beds
ja_JP: ベッド

en: between
ja_JP: の間に

en: between
ja_JP: の間に

en: bigger than
ja_JP: より大きい

en: bigger than
ja_JP: より大きい

en: boxed
ja_JP: 箱入り

en: by
ja_JP: 〜によって

en: cancel stripe subscription
ja_JP: ストライプ加入をキャンセルする

en: categories
ja_JP: カテゴリ

en: category
ja_JP: カテゴリー

en: cities
ja_JP: 都市

en: city
ja_JP: シティ

en: click to add new status
ja_JP: 新しいステータスを追加するにはここをクリック

en: click to enable zoom
ja_JP: クリックしてズームを有効にする

en: close map
ja_JP: 地図を閉じる

en: company email
ja_JP: 会社のメール

en: company fax
ja_JP: 会社のファックス

en: company mobile
ja_JP: 会社のモバイル

en: compare
ja_JP: 比較する

en: daily
ja_JP: 毎日

en: days
ja_JP: 日々

en: default
ja_JP: デフォルト

en: delete
ja_JP: 削除

en: delete message
ja_JP: メッセージを削除する

en: delete search
ja_JP: 検索を削除する

en: deleting...
ja_JP: 削除中...

en: details
ja_JP: 詳細

en: discover more
ja_JP: もっと発見する

en: expires on
ja_JP: 有効期限

en: favorite
ja_JP: お気に入り

en: feet
ja_JP: フィート

en: field
ja_JP: フィールド

en: for
ja_JP: ために

en: for category:
ja_JP: カテゴリ：

en: from date
ja_JP: 日付から

en: ft
ja_JP: フィート

en: full info
ja_JP: 完全な情報

en: grid
ja_JP: グリッド

en: ha
ja_JP: ハ

en: half map
ja_JP: ハーフマップ

en: hectares
ja_JP: ヘクタール

en: help
ja_JP: 助けて

en: here
ja_JP: ここに

en: images
ja_JP: イメージ

en: in
ja_JP: に

en: in order to post a review
ja_JP: レビューを投稿するために

en: is not editable
ja_JP: 編集可能ではありません

en: keyword
ja_JP: キーワード

en: list
ja_JP: リスト

en: listing
ja_JP: リスト

en: listings
ja_JP: リスト

en: listings
ja_JP: リスト

en: loading results...
ja_JP: 結果を読み込んでいます...

en: login
ja_JP: ログイン

en: lot size
ja_JP: ロットサイズ

en: m radius
ja_JP: 半径

en: make payment recurring
ja_JP: 支払いを定期的に行う

en: make the footer 100%.
ja_JP: フッターを100％にする。

en: make the header 100%.
ja_JP: ヘッダを100％にする。

en: manage floorplans
ja_JP: フロアプランを管理する

en: map
ja_JP: 地図

en: membership payment on
ja_JP: のメンバーシップ支払い

en: meters
ja_JP: メートル

en: miles
ja_JP: マイル

en: months
ja_JP: 数ヶ月

en: more details here
ja_JP: 詳細はこちら

en: new message
ja_JP: 新しいメッセージ

en: no
ja_JP: いいえ

en: no listings available
ja_JP: 利用可能なリストはありません

en: none
ja_JP: なし

en: normal
ja_JP: 正常

en: of
ja_JP: の

en: on
ja_JP: に

en: open map
ja_JP: オープンマップ

en: or
ja_JP: または

en: over a year ago
ja_JP: 1年以上前

en: page should be accesible only via the compare button
ja_JP: ページは比較ボタンを介してのみアクセス可能でなければなりません

en: pending approval
ja_JP: 承認待ちの

en: photos
ja_JP: 写真

en: posting
ja_JP: 転記

en: price range from
ja_JP: からの価格帯

en: price range from:
ja_JP: 価格帯：

en: price:
ja_JP: 価格：

en: property Size
ja_JP: プロパティサイズ

en: property address
ja_JP: プロパティアドレス

en: property bathrooms
ja_JP: プロパティバスルーム

en: property bedrooms
ja_JP: プロパティベッドルーム

en: property country
ja_JP: 財産国

en: property county
ja_JP: プロパティ郡

en: property lot size
ja_JP: プロパティロットサイズ

en: property price
ja_JP: 不動産価格

en: property rooms
ja_JP: プロパティルーム

en: property size
ja_JP: プロパティサイズ

en: property state
ja_JP: プロパティ状態

en: property status
ja_JP: プロパティステータス

en: property zip
ja_JP: プロパティzip

en: reCaptcha settings
ja_JP: reCaptchaの設定

en: reCaptha secret key
ja_JP: 秘密鍵を再取得する

en: reCaptha site key
ja_JP: reCapthaサイトキー

en: remove from favorites
ja_JP: お気に入りから削除

en: removed
ja_JP: 除去された

en: reply to message
ja_JP: メッセージに返信する

en: results
ja_JP: 結果

en: results.
ja_JP: 結果。

en: right now
ja_JP: たった今

en: rooms
ja_JP: 部屋

en: rooms:
ja_JP: 部屋：

en: saving..
ja_JP: 貯蓄..

en: saving...
ja_JP: 保存しています...

en: sending message..
ja_JP: メッセージを送る..

en: share
ja_JP: シェア

en: size
ja_JP: サイズ

en: size:
ja_JP: サイズ：

en: smaller than
ja_JP: より小さい

en: square
ja_JP: 平方

en: standard
ja_JP: 標準

en: subscription will be cancelled at the end of current period
ja_JP: サブスクリプションは現在の期間の終わりにキャンセルされます

en: terms & conditions
ja_JP: 利用規約

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
ja_JP: Googleマップファイルが存在しないか、書き込み可能ではありません

en: to
ja_JP: に

en: to date
ja_JP: 現在まで

en: type 1
ja_JP: タイプ1

en: type 2
ja_JP: タイプ2

en: type 3
ja_JP: タイプ3

en: type 4
ja_JP: タイプ4

en: type here the new status...
ja_JP: ここに新しいステータスを入力してください...

en: types
ja_JP: タイプ

en: unread messages
ja_JP: 未読メッセージ

en: user id:
ja_JP: ユーザーID：

en: we found
ja_JP: 私たちが見つかりました

en: weekly
ja_JP: 毎週

en: weeks
ja_JP: 週

en: wide
ja_JP: ワイド

en: wrong captcha
ja_JP: 間違ったCAPTCHA

en: yards
ja_JP: ヤード

en: year
ja_JP: 年

en: years
ja_JP: 年

en: yes
ja_JP: はい

en: yesterday
ja_JP: 昨日

en: you don't have the right to delete this
ja_JP: あなたはこれを削除する権利がありません

en: zip
ja_JP: ジップ
