wpresidence - en to ro_RO translation catalogue (1888 entries)

en:  (*only numbers)
ro_RO: (* numere numai)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
ro_RO: Titlu personalizat în locul etichetei Multi Unit (* pentru subunitatea).

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
ro_RO: Titlu personalizat în locul etichetei Multi Unit.

en:  Custom title instead of Property Address label.
ro_RO: Titlu personalizat în locul etichetei Address Address.

en:  Featured Payment
ro_RO: Plata recomandată

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ro_RO: Dacă întrebarea dvs. nu este aici, accesați http://support.wpestate.org, creați un cont și postați un bilet. Înregistrarea este simplă și de îndată ce trimiteți un bilet, suntem informați. De obicei răspundem în următoarele 24h (cu excepția week-end-urilor). Utilizați acest sistem și nu e-mailul. Aceasta ne va ajuta să răspundem la întrebările dvs. mult mai rapid. Mulțumesc!

en:  Linkedin page link, with https://
ro_RO: Link Link link, cu https: //

en:  Order in listing page
ro_RO: Ordine în pagina de înscriere

en:  Select the splash page type.
ro_RO: Selectați tipul de pagină de tip splash.

en:  You can upload maximum %s images
ro_RO: Puteți încărca imagini maxime %s

en:  click to add currency
ro_RO: clic pentru a adăuga moneda

en:  click to add field
ro_RO: faceți clic pentru a adăuga câmpul

en:  days ago
ro_RO: zile în urmă

en:  equal with
ro_RO: egal cu

en:  has
ro_RO: are

en:  hours ago
ro_RO: ore în urmă

en:  in
ro_RO: în

en:  minutes ago
ro_RO: minute în urmă

en:  on
ro_RO: pe

en:  package on
ro_RO: pachet pe

en:  seconds ago
ro_RO: secunde în urmă

en:  similar with
ro_RO: similar cu

en:  the list of countries where Yelp is available.
ro_RO: lista țărilor în care este disponibil Yelp.

en: %1$s installed and activated successfully.
ro_RO: %1$s a fost instalat și activat cu succes.

en: %1$s installed successfully.
ro_RO: %1$s a fost instalat cu succes.

en: %s (Pending)
ro_RO: %s (In asteptare)

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
ro_RO:  %sActivați pluginul Envato Market %s pentru a obține actualizări pentru elementele dvs. ThemeForest și CodeCanyon.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
ro_RO:  %sInstalați pluginul Envato Market %s pentru a obține actualizări pentru elementele dvs. ThemeForest și CodeCanyon.

en: &laquo; Older Comments
ro_RO: &quot; Comentarii mai vechi

en: (only numbers)
ro_RO: (Numere Numai)

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
ro_RO: * Cel puțin o imagine este necesară pentru o trimitere validă.Mărimea minimă este 500 / 500px.

en: ** Double click on the image to select featured.
ro_RO: ** Faceți dublu clic pe imagine pentru a selecta recomandat.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
ro_RO: *** Schimbați ordinea imaginilor cu Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
ro_RO: **** Încarcă fișiere PDF suportate, de asemenea.

en: ***** Images might take longer to be processed.
ro_RO: Este posibil ca imaginile să dureze mai mult pentru a fi procesate.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
ro_RO: *** Vă rugăm să înțelegeți că nu putem adăuga aici controale de culoare pentru toate elementele tematice și detalii. Acest lucru va duce la o interfață supraaglomerată și inutilă. Aceste detalii mici trebuie să fie adresate prin codul css personalizat

en: *Address
ro_RO: *Adresa

en: *After you change the password you will have to login again.
ro_RO: * După ce schimbați parola, va trebui să vă conectați din nou.

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
ro_RO: * Nu duplicați etichetele și asigurați-vă că câmpurile de căutare nu se contrazic

en: *Hold CTRL for multiple selection
ro_RO: * Țineți apăsat CTRL pentru selecție multiplă

en: *Hold CTRL for multiple selection.
ro_RO: * Țineți apăsat CTRL pentru selecție multiplă.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
ro_RO: * Etichetele nu se vor aplica câmpurilor de dropdown taxonomie

en: *Title (mandatory)
ro_RO: * Titlu (obligatoriu)

en: *minimum 500px x 500px
ro_RO: * minimum 500px x 500px

en: 1. Description
ro_RO: 1. Descrierea

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
ro_RO: 1. Dacă nu folosiți &quot;Addons Ultimate for Visual Composer&quot;, dezactivați-l sau dezactivați modulele pe care nu le utilizați. Aceasta va reduce dimensiunea fișierelor javascript pe care le încărcați și va crește viteza site-ului!

en: 100% width column
ro_RO: Coloană 100% lățime

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
ro_RO: 2 coloane: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
ro_RO: 2 coloane: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
ro_RO: 2 coloane egale

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
ro_RO: 2. Utilizați pluginul EWWW Image Optimizer (sau WP Smush IT) pentru a optimiza imaginile optimizate pentru a crește viteza site-ului.

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
ro_RO: 3 coloane: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
ro_RO: 3 coloane: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
ro_RO: 3 coloane: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
ro_RO: 3 coloane egale

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
ro_RO: 3. Creați un cont gratuit pe Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) și utilizați acest CDN.

en: 3. Location
ro_RO: 3. Locație

en: 4 equal columns
ro_RO: 4 coloane egale

en: 4. Details
ro_RO: 4. Detalii

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
ro_RO: 4. Dacă utilizați categorii personalizate, asigurați-vă că adăugați imaginile personalizate pe Opțiuni tematice -&gt; Harta -&gt; Gestionare pin. Site-ul va deveni încet dacă trebuie să căutați imagini care nu există.

en: 5. Amenities
ro_RO: 5. Facilități

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ro_RO: <span class="meta-nav">←</span> posturi mai vechi

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
ro_RO: Un număr mare va crește timpul de răspuns și încărcarea serverului. Utilizați un număr care funcționează pentru situația actuală de găzduire. Puneți -1 pentru toate pinii.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
ro_RO: Un nou agent a fost adăugat pe %site_url. Nume utilizator:% user_profile

en: A new password was sent via email!
ro_RO: O nouă parolă a fost trimisă prin e-mail!

en: A password will be e-mailed to you
ro_RO: O parola iti va fi trimisa prin e-mail

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
ro_RO: Un utilizator și-a actualizat profilul pe %site_url. Nume utilizator:% user_profile

en: ADD PROPERTY
ro_RO: ADAUGĂ PROPRIETATE

en: About Me
ro_RO: Despre mine

en: About Me
ro_RO: Despre mine

en: About Us
ro_RO: Despre noi

en: Account Downgraded
ro_RO: Contul downgradat

en: Account Downgraded on %website_url
ro_RO: Contul downgradat pe %site_url

en: Action Categories
ro_RO: Categorii de acțiuni

en: Action Category
ro_RO: Categorie acțiune

en: Activate
ro_RO: Activati

en: Activate %2$s
ro_RO: Activați %2$s

en: Active
ro_RO: Activ

en: Active Life
ro_RO: Viața activă

en: Add Agent on Sidebar
ro_RO: Adăugați agent pe bara laterală

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
ro_RO: Adăugați valute pentru Widget Multi Currency.

en: Add Custom Field
ro_RO: Adăugați câmpul personalizat

en: Add Listing
ro_RO: Adăugați o listă

en: Add New Agent
ro_RO: Adăugați agentul nou

en: Add New Custom Field
ro_RO: Adăugați un câmp personalizat nou

en: Add New Element in Features and Amenities
ro_RO: Adăugați element nou în funcții și facilități

en: Add New Page
ro_RO: Adăugați o pagină nouă

en: Add New Property
ro_RO: Adăugați o proprietate nouă

en: Add a little more info about your property.
ro_RO: Adăugați mai multe informații despre proprietatea dvs.

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
ro_RO: Adăugați doar codul video din adresa URL vimeo sau YouTube.

en: Add logo margin top number.
ro_RO: Adăugați numărul de margine de top al logo-ului

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
ro_RO: Adăugați acești caractere noi Google Maps pentru acțiuni și categorii combinate (exemplu: &quot;apartamente în vânzări&quot;)

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
ro_RO: Adăugați acești caractere Google Maps pentru acțiuni unice / categorii unice.

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
ro_RO: Adăugați acești caractere Google Maps pentru acțiuni unice / categorii unice. Din motive de viteză, trebuie să adăugați pini dacă modificați numele categoriilor și acțiunilor.

en: Add some information about you.
ro_RO: Adăugați câteva informații despre dvs.

en: Add some information about your agency.
ro_RO: Adăugați câteva informații despre agenția dvs.

en: Add some information about yourself.
ro_RO: Adăugați câteva informații despre dvs.

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
ro_RO: Adăugați imaginea pentru zona de contact a paginii de contact. Minim 350px lățime pentru un design frumos.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
ro_RO: Adăugați acest cod în fișierul .httaces (copiați pastele la sfârșit). Acesta va activa memoria cache a browserului și va grăbi site-ul.

en: Add your contact information.
ro_RO: Adăugați informațiile dvs. de contact.

en: Add your own currency for Wire payments.
ro_RO: Adăugați-vă propria monedă pentru plățile prin cablu.

en: Add your social media information.
ro_RO: Adăugați informațiile dvs. de mass-media sociale.

en: Add, edit or delete property custom fields.
ro_RO: Adăugați, modificați sau ștergeți câ

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
ro_RO: Adăugarea unui preț va ușura utilizatorii să vă găsească proprietatea în rezultatele căutării.

en: Address
ro_RO: Adresa

en: Admin - Expired Listing
ro_RO: Admin - Înregistrare expirată

en: Admin - New wire Transfer
ro_RO: Admin - Transfer de sârmă nouă

en: Admin Should approve the reviews
ro_RO: Admin Ar trebui să aprobe recenziile

en: Adress:
ro_RO: Adresa:

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: Advanced Search
ro_RO: Cautare Avansata

en: Advanced Search
ro_RO: Cautare Avansata

en: Advanced Search Background Color
ro_RO: Căutare avansată Culoare fundal

en: Advanced Search Background color Opacity
ro_RO: Căutare avansată Culoare fundal Opacitate

en: Advanced Search Colors
ro_RO: Căutare avansată Culori

en: Advanced Search Fields Font Color
ro_RO: Căutare avansată câmpuri Culoare font

en: Advanced Search Font Color
ro_RO: Căutare avansată Culoare font

en: Advanced Search Form
ro_RO: Formularul de căutare avansată

en: Advanced Search Settings
ro_RO: Setări avansate de căutare

en: Advanced Search Type ?
ro_RO: Căutare avansată Tip?

en: Afghanistan
ro_RO: Afganistan

en: After Price Label (ex: "/month")
ro_RO: După eticheta de preț (ex: &quot;/ lună&quot;)

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
ro_RO: După adăugarea unei caracteristici noi, asigurați-vă că o selectați ca parte a formularului de trimitere a proprietății din pagina Membru -&gt; Pagina de prezentare a proprietății.

en: Agencies in
ro_RO: Agenții în

en: Agency
ro_RO: Agenţie

en: Agency Action Category Page
ro_RO: Categoria acțiunii agenției

en: Agency Area Page
ro_RO: Domeniul de activitate al Agenției

en: Agency Area/Categories
ro_RO: Agenția / categoriile

en: Agency Category Page
ro_RO: Categoria agenției Pagina

en: Agency City Page
ro_RO: Agenția orașului

en: Agency County/State Page
ro_RO: Județ Agentie

en: Agency Details
ro_RO: Detalii ale agenției

en: Agency Location
ro_RO: Locația agenției

en: Agency Name
ro_RO: numele agentiei

en: Agency Page
ro_RO: Agenția

en: Agency Reviews
ro_RO: Analiza agențiilor

en: Agent Action Category Page
ro_RO: Categoria de acțiune a agentului

en: Agent Area Page
ro_RO: Domeniu de activitate

en: Agent Area/Categories
ro_RO: Zona / categoriile agentului

en: Agent Categories Page
ro_RO: Categorii de agenți

en: Agent City Page
ro_RO: Agent City

en: Agent County/State Page
ro_RO: Județ Agent

en: Agent Custom Data
ro_RO: Agent personalizat de date

en: Agent Details
ro_RO: Detalii agent

en: Agent Page
ro_RO: Agentul

en: Agent Password
ro_RO: Parola agentului

en: Agent Reviews
ro_RO: Analiza agenților

en: Agent Sidebar Position
ro_RO: Poziția bara laterală a agentului

en: Agent Unit/Card min height
ro_RO: Agent Unitate / înălțime minime de card

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
ro_RO: Agent Unitate / Min minime card (funcționează pe listele de agenți și taxonomia agenților)

en: Agent Username
ro_RO: Nume utilizator agent

en: Agent custom data
ro_RO: Datele personalizate ale agentului

en: Agent list
ro_RO: Lista de agenți

en: Agent need a first & last name
ro_RO: Agentul are nevoie de primul și ultimul nume

en: Agent page Sidebar
ro_RO: Bara laterală a agentului

en: Agent profile edited
ro_RO: Profilul agentului a fost editat

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
ro_RO: Agentul a fost adăugat ... Veți fi redirecționat către lista dvs. de agenți ...

en: Agents in
ro_RO: Agenți în

en: All
ro_RO: Toate

en: All Actions
ro_RO: Toate acțiunile

en: All Areas
ro_RO: Toate zonele

en: All Cities
ro_RO: Toate orașele

en: All Counties/States
ro_RO: Toate județele

en: All Countries
ro_RO: Toate tarile

en: All Types
ro_RO: Toate tipurile

en: All installations and activations have been completed.
ro_RO: Toate instalările și activările au fost finalizate.

en: All installations have been completed.
ro_RO: Toate instalațiile au fost finalizate.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ro_RO: Toate pluginurile au fost instalate și activate cu succes. %1$s

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ro_RO: Toate pluginurile au fost instalate și activate cu succes.  %s

en: Allow login via Facebook ?
ro_RO: Permiteți conectarea prin Facebook?

en: Allow login via Google ?
ro_RO: Permiteți conectarea prin Google?

en: Allow login via Yahoo ?
ro_RO: Permiteți conectarea prin Yahoo?

en: Allow login via Yahoo ?
ro_RO: Permiteți conectarea prin Yahoo?

en: Allowed Files
ro_RO: Fișiere permise

en: Amenities and Features
ro_RO: Facilități și caracteristici

en: Amenities and Features for Advanced Search?
ro_RO: Facilități și caracteristici pentru căutare avansată?

en: American Samoa
ro_RO: Samoa Americană

en: Amount Financed:
ro_RO: Suma finanțată:

en: Amount:
ro_RO: Cantitate:

en: An email with the generated password was sent!
ro_RO: A fost trimis un e-mail cu parola generată!

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ro_RO: A apărut o eroare la instalarea %1$s: <strong>%2$s</strong> .

en: Annual cost of Loan:
ro_RO: Costul anual al împrumutului:

en: Antigua and Barbuda
ro_RO: Antigua si Barbuda

en: Any
ro_RO: Orice

en: Any custom parameters for agent
ro_RO: Orice parametri personalizați pentru agent

en: Appearance
ro_RO: Aspect

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
ro_RO: Se aplică pentru medii de antet globale cu hărți Google, cu excepția rezultatelor căutării avansate, a listelor de proprietăți și a paginilor de taxonomii.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
ro_RO: Se aplică pentru medii globale de antet cu hărți Google. Adăugați numai numere (ex -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
ro_RO: Se aplică pentru medii globale de antet cu hărți Google. Adăugați numai numere (ex .: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
ro_RO: Se aplică pentru hărțile Google antet, dacă este setat ca tip mediu de antet global, cu excepția paginii cu proprietăți.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
ro_RO: Se aplică pentru hărțile Google antet când este setat ca tip de suport global pentru antet.

en: Approved Listings
ro_RO: Lista aprobată

en: Archives
ro_RO: Arhive

en: Are you sure you want to delete this?
ro_RO: Sigur doriți să ștergeți acest lucru?

en: Are you sure you wish to delete
ro_RO: Sigur doriți să ștergeți

en: Are you sure you wish to delete?
ro_RO: Sigur doriți să ștergeți?

en: Area
ro_RO: Zonă

en: Arts & Entertainment
ro_RO: Artă și divertisment

en: Available Units
ro_RO: Unități disponibile

en: Available version:
ro_RO: Versiune disponibilă:

en: Azerbaijan
ro_RO: Azerbaidjan

en: Back to Login
ro_RO: Înapoi la autentificare

en: Background Color
ro_RO: Culoare de fundal

en: Background for Footer
ro_RO: Fundal pentru subsol

en: Bathrooms
ro_RO: bai

en: Bathrooms (*only numbers)
ro_RO: Băi (* numere numai)

en: Bathrooms High to Low
ro_RO: Băile de la mare la scăzute

en: Bathrooms Low to high
ro_RO: Băi joase până la înălțime

en: Baths:
ro_RO: Cade sale de baie:

en: Baths:
ro_RO: Cade sale de baie:

en: Beauty & Spas
ro_RO: Frumusețe și spa-uri

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
ro_RO: Din această cauză, proprietățile sau categoriile pot să nu apară imediat pe site-ul dvs.

en: Bedrooms
ro_RO: dormitoare

en: Bedrooms (*only numbers)
ro_RO: Dormitoare (* numere numai)

en: Bedrooms High to Low
ro_RO: Dormitoare de la mare la joasă

en: Bedrooms Low to high
ro_RO: Dormitoare Scăzut până la înălțime

en: Before Price Label (ex: "from ")
ro_RO: Înainte de eticheta de preț (ex: &quot;de la&quot;)

en: Belarus
ro_RO: Bielorusia

en: Belgium
ro_RO: Belgia

en: Billing Type
ro_RO: Tip de facturare

en: Blog Archives
ro_RO: Arhivele blogului

en: Blog Category/Archive List type
ro_RO: Blog Categoria / Tipul listei de arhivă

en: Blog Category/Archive Sidebar
ro_RO: Blog Categorie / Arhiva Sidebar

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
ro_RO: Categoria blogului / Poziția bara laterală a arhivei

en: Blog Unit/Card min height
ro_RO: Unitate Blog / Înălțimea cardului min

en: Blog Unit/Card min height
ro_RO: Unitate Blog / Înălțimea cardului min

en: Border Bottom Header Height
ro_RO: Înălțimea antetului inferior al frontierei

en: Border Bottom Header Height in px
ro_RO: Înălțimea antetului inferior al frontierei în px

en: Border Bottom Sticky Header Height
ro_RO: Înălțimea antetului în partea inferioară a marginii frontale

en: Border Bottom Sticky Header Height px
ro_RO: Frontiera inferioară înălțimea antetului înălțimii px

en: Border Corner Radius
ro_RO: Raza colțului frontal

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
ro_RO: Raza colțului frontal pentru elementele unității, cum ar fi unitatea de proprietate, unitatea agent sau unitatea de blog etc.

en: Bosnia and Herzegowina
ro_RO: Bosnia și Herțegowina

en: Bouvet Island
ro_RO: Insula Bouvet

en: Box Shadow on elements like property unit
ro_RO: Box Shadow pe elemente cum ar fi unitatea de proprietate

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
ro_RO: Box Shadow pe elemente cum ar fi unitatea de proprietate. Introduceți niciuna pentru a nu umbra sau a pune valorile css ca 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Boxed Content Background Color
ro_RO: Culoare de fundal cu conținut colorat

en: Brazil
ro_RO: Brazilia

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
ro_RO: Breadcrumbs, Meta și linia de culori a doua linie

en: British Indian Ocean Territory
ro_RO: Teritoriul Britanic al Oceanului Indian

en: Buy new license
ro_RO: Cumpărați o nouă licență

en: CSS Classes (optional)
ro_RO: Clasele CSS (opțional)

en: Cache was cleared
ro_RO: Cache-ul a fost șters

en: Cambodia
ro_RO: Cambogia

en: Cameroon
ro_RO: Camerun

en: Can\t create user with this credentials
ro_RO: Nu puteți crea utilizator cu aceste acreditări

en: Cancel
ro_RO: Anulare

en: Cancel Reply
ro_RO: Anuleaza raspunsul

en: Cape Verde
ro_RO: capul Verde

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Category Archives: %s
ro_RO: Categorie Arhive: %s

en: Category:
ro_RO: Categorie:

en: Category:
ro_RO: Categorie:

en: Cayman Islands
ro_RO: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro_RO: Republica Centrafricană

en: Chad
ro_RO: Ciad

en: Change Colors
ro_RO: Modificați culorile

en: Change Password
ro_RO: Schimbaţi parola

en: Change log
ro_RO: Schimbați istoricul

en: Cheatin&#8217; huh?
ro_RO: Cheatin?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
ro_RO: Alegeți aspectul temei: larg sau cutie.

en: Christmas Island
ro_RO: Insula Craciunului

en: City
ro_RO: Oraș

en: Clear theme cache after demo import is complete!
ro_RO: Ștergeți memoria cache după importarea demo-ului!

en: Close Street View
ro_RO: Închideți Street View

en: Cocos (Keeling) Islands
ro_RO: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro_RO: Columbia

en: Comment
ro_RO: cometariu

en: Comment navigation
ro_RO: Comentează navigarea

en: Comments are closed.
ro_RO: Comentariile sunt închise.

en: Comoros
ro_RO: Comore

en: Company Address
ro_RO: adresa companiei

en: Company Name
ro_RO: Numele Companiei

en: Company name for contact page
ro_RO: Numele companiei pentru pagina de contact

en: Company phone number.
ro_RO: Numărul de telefon al companiei.

en: Company skype
ro_RO: Compania skype

en: Compare
ro_RO: Comparaţie

en: Compare Listings
ro_RO: Comparați ofertele

en: Confirm New Password
ro_RO: Confirma noua parola

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
ro_RO: Confirmați solicitarea de debitare a contului dvs.! Dacă faceți clic pe butonul de mai jos, dvs. veți șterge contul și datele. Aceasta înseamnă că nu vă mai veți putea conecta la contul dvs. și nu puteți accesa informațiile despre contul dvs.: Profilul meu, Proprietățile mele, Căsuța poștală, Căutările salvate și Mesajele salvate. Această operație nu poate fi inversată!

en: Congo, the Democratic Republic of the
ro_RO: Congo, Republica Democratică

en: Connecting to Paypal! Please wait...
ro_RO: Conectarea la Paypal! Te rog asteapta...

en: Contact 7 Settings
ro_RO: Contactați 7 Setări

en: Contact Me
ro_RO: Contacteaza-ma

en: Contact Page - Company HQ Latitude
ro_RO: Pagina de contact - Latitudinea companiei

en: Contact Page - Company HQ Longitude
ro_RO: Pagină de contact - Compania de lung metraj

en: Contact Page Details
ro_RO: Detaliile paginii de contact

en: Contact Us
ro_RO: Contacteaza-ne

en: Contact form 7 code for agent
ro_RO: Formular de contact 7 pentru agent

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ro_RO: Formular de contact 7 cod pentru agent (ex: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contactați-mă&quot;)]

en: Contact form 7 code for contact page
ro_RO: Formularul de contact Codul 7 pentru pagina de contact

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ro_RO: Formular de contact 7 cod pentru șablonul de pagină de contact (ex: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contactați-mă&quot;))

en: Contact me
ro_RO: Contacteaza-ma

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
ro_RO: Stiluri de containere (* setarea stilurilor personalizate numai pentru containerul mega-meniu: Ex: poziția de fundal, repetarea fundalului)

en: Content Area Background Color
ro_RO: Culoarea de fundal a zonei de conținut

en: Content Area Internal Padding
ro_RO: Suprafața interioară a zonei de conținut

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
ro_RO: Suprafață interioară pentru zona de conținut (partea superioară, stângă, fund, dreapta)

en: Content Background Color
ro_RO: Conținutul culorii de fundal

en: Content Button Background
ro_RO: Conținutul butonului fundal

en: Content Text Color
ro_RO: Culoare text de conținut

en: Content Width (In Percent)
ro_RO: Lățimea conținutului (în procente)

en: Content for
ro_RO: Conținut pentru

en: Continue
ro_RO: Continua

en: Continue Reading
ro_RO: Continuați lectură

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
ro_RO: Controlează valoarea razei cercului pentru pinul de geolocation al utilizatorului. Introduceți numai numere (ex .: 400).

en: Conversation started by you
ro_RO: Conversația a început de dvs.

en: Cook Islands
ro_RO: Insulele Cook

en: Copy/paste below the custom map style code.
ro_RO: Copiați / lipiți sub codul personalizat al stilului hărții.

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
ro_RO: Copiați / inserați codul iframe al turneului video al proprietății.

en: Copyright Message
ro_RO: Mesaj de autor

en: Cote d'Ivoire
ro_RO: Cote d&#39;Ivoire

en: Country
ro_RO: Țară

en: Country
ro_RO: Țară

en: County / State
ro_RO: Județ

en: County State
ro_RO: Județ

en: County, City or Area is
ro_RO: Județ, oraș sau zonă este

en: Cover Image for video
ro_RO: Cover Image pentru video

en: Create an account
ro_RO: Creează un cont

en: Croatia (Hrvatska)
ro_RO: Croația (Hrvatska)

en: Crop Images on lightbox
ro_RO: Decupați imaginile pe casete luminoase

en: Currency
ro_RO: Valută

en: Currency For Paid Submission
ro_RO: Valuta pentru depunerea plătită

en: Currency Label
ro_RO: Etichetă valută

en: Currency Position
ro_RO: Poziția monetară

en: Currency Symbol
ro_RO: Simbolul valutei

en: Currency Value
ro_RO: Valoarea valutei

en: Currency label - will appear on front end
ro_RO: Etichetă valută - va apărea pe partea frontală

en: Currency symbol
ro_RO: Simbolul valutei

en: Currency value compared with the base currency value.
ro_RO: Valoare valută în comparație cu valoarea valutei de bază.

en: Current Version:
ro_RO: Versiune curentă:

en: Custom CSS
ro_RO: CSS personalizat

en: Custom Colors
ro_RO: Culori personalizate

en: Custom Colors Settings
ro_RO: Setări personalizate pentru culori

en: Custom Css
ro_RO: CSS personalizat

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
ro_RO: Simbol valutar personalizat - * selectați-l din lista de mai sus după ce îl adăugați.

en: Custom Fields
ro_RO: câmpuri customizate

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
ro_RO: Câmpurile personalizate sunt activate și setate din Formularul de căutare avansată.

en: Custom Fields list
ro_RO: Câmpuri personalizate

en: Custom Fonts
ro_RO: Fonturi personalizate

en: Custom link for
ro_RO: Link personalizat pentru

en: Custom title instead of Description label.
ro_RO: Titlu personalizat în locul etichetei Descrierea.

en: Custom title instead of Property Details label.
ro_RO: Titlu personalizat în locul etichetei Detalii de proprietate.

en: Cyprus
ro_RO: Cipru

en: Czech Republic
ro_RO: Republica Cehă

en: Daily Archives: %s
ro_RO: Arhiva zilnică: %s

en: Dashboard Buy Package Select Background
ro_RO: Tablou de bord Buy Buy Pachet Selectați fundal

en: Dashboard Package Select
ro_RO: Tablou de bord Selectare pachet

en: Dashboard Package Selected
ro_RO: Tabloul de bord pentru tablouri selectat

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
ro_RO: Tabloul de bord Top Bar Bară stânga

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
ro_RO: Tabloul de bord al zonei de sus a barei din dreapta

en: Date
ro_RO: Data

en: Day
ro_RO: Zi

en: Default
ro_RO: Mod implicit

en: Default Map zoom (1 to 20)
ro_RO: Zoom implicit pe hartă (de la 1 la 20)

en: Delete Agent
ro_RO: Șterge agentul

en: Delete profile
ro_RO: Ștergeți profilul

en: Delete property
ro_RO: Ștergeți proprietatea

en: Denmark
ro_RO: Danemarca

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Design
ro_RO: Proiecta

en: Design Type?
ro_RO: Tipul de proiectare?

en: Developer
ro_RO: Dezvoltator

en: Developer Action Category  Page
ro_RO: Categoria de acțiune pentru dezvoltatori

en: Developer Area Page
ro_RO: Domeniul dezvoltatorului

en: Developer Area/Categories
ro_RO: Zona / categoriile pentru dezvoltatori

en: Developer Cateogory Page
ro_RO: Dezvoltator Cateogory Page

en: Developer City Page
ro_RO: Orașul dezvoltatorului

en: Developer County/State Page
ro_RO: Județ Dezvoltator

en: Developer Details
ro_RO: Detalii dezvoltator

en: Developer Location
ro_RO: Locația dezvoltatorului

en: Developer Name
ro_RO: Numele dezvoltatorului

en: Developer Page
ro_RO: Pagina dezvoltatorului

en: Developer Reviews
ro_RO: Recenzii pentru dezvoltatori

en: Developers in
ro_RO: Dezvoltatorii din

en: Direct payment instructions
ro_RO: Instrucțiuni de plată directă

en: Disable Agent
ro_RO: Dezactivați agentul

en: Disable Listing
ro_RO: Dezactivați înregistrarea

en: Disabled
ro_RO: invalid

en: Disables or enables the display of advanced search
ro_RO: Dezactivează sau permite afișarea căutării avansate

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
ro_RO: Dezactivează sau permite afișarea căutărilor avansate în taxonomii, categorii și arhive

en: Dismiss this notice
ro_RO: Respingeți această notificare

en: Display user roles dropdown in register forms
ro_RO: Afișați meniul derulării rolurilor utilizatorilor în formularele de înregistrare

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
ro_RO: Distanța între formularul de căutare și marginea superioară a browserului: Ex 200px sau 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
ro_RO: Distanța între formularul de căutare și marginea superioară a browserului: Ex 200px sau 20%.

en: Do you want to load the results now ?
ro_RO: Doriți să încărcați rezultatele acum?

en: Documentation
ro_RO: Documentație

en: Documents
ro_RO: Documente

en: Dominican Republic
ro_RO: Republica Dominicana

en: Draw border right on mega menu column?
ro_RO: Desenați frontiera direct pe coloana de meniuri mega?

en: Dropdown values
ro_RO: Valori de scădere

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
ro_RO: Valori de depășire separate prin &quot;,&quot; (numai pentru tipul de câmp vertical)

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
ro_RO: Din motive de viteză, afișăm doar primele 50 de înregistrări. Dacă doriți să adăugați alte listări în cursorul temei, vă rugăm să mergeți și să editați proprietatea (în wordpress admin) și selectați &quot;Proprietăți în cursorul tematic&quot; din fila Detalii imobil.

en: Duplicate Email
ro_RO: E-mail duplicat

en: East Timor
ro_RO: Timorul de Est

en: Edit
ro_RO: Editați | ×

en: Edit Agent
ro_RO: Editați agentul

en: Edit Menu Item
ro_RO: Editați articolul din meniu

en: Edit Payment Details
ro_RO: Editați detaliile plății

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
ro_RO: Editați legăturile text de proprietate, agent, agenție și dezvoltator

en: Edit Review
ro_RO: Editați recenzia

en: Edit property
ro_RO: Editați proprietatea

en: Education
ro_RO: Educaţie

en: Egypt
ro_RO: Egipt

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Email Management
ro_RO: Managementul e-mailurilor

en: Email already exists.  Please choose a new one.
ro_RO: E-mail există deja. Alegeți unul nou.

en: Email content for
ro_RO: E-mail conținut pentru

en: Email field is empty!
ro_RO: Câmpul de e-mail este gol!

en: Email subject for
ro_RO: Subiectul e - mail pentru

en: Email:
ro_RO: E-mail:

en: Embed Video Id
ro_RO: Identificați codul de imagine video

en: Embed Video Type
ro_RO: Încărcați tipul de video

en: Embed Video id:
ro_RO: Inserați ID-ul videoclipului:

en: Embed Virtual Tour
ro_RO: Includeți tur virtual

en: Enable
ro_RO: Permite

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
ro_RO: Activați / Dezactivați cursorul de imagine în unitatea de proprietăți (utilizat în liste).

en: Enable Agent
ro_RO: Activează agentul

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
ro_RO: Activați completarea automată în formularul de trimitere a părții frontale

en: Enable Browser Cache
ro_RO: Activați memoria cache a browserului

en: Enable Direct Message
ro_RO: Activați mesajul direct

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
ro_RO: Activați plata directă / plata prin cablu?

en: Enable Google Street View
ro_RO: Activați Google Street View

en: Enable Listing
ro_RO: Activați înregistrarea

en: Enable Paid Submission ?
ro_RO: Activați trimiterea plătită?

en: Enable Paypal?
ro_RO: Activați Paypal?

en: Enable Stripe?
ro_RO: Activați Stripe?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
ro_RO: Activați încărcarea automată a cursurilor de schimb de la free.currencyconverterapi.com (1 dată pe zi)?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
ro_RO: Activați modul de compatibilitate cu pluginul Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
ro_RO: Activați dsIDXpress pentru a utiliza harta

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
ro_RO: Activați numai dacă activați pluginul opțional dsIDXpres. Consultați ajutor pentru detalii.

en: Enable or disable Facebook login.
ro_RO: Activați sau dezactivați autentificarea Facebook.

en: Enable or disable Google login.
ro_RO: Activați sau dezactivați datele de conectare Google.

en: Enable or disable Yahoo login.
ro_RO: Activați sau dezactivați autentificarea Yahoo.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
ro_RO: Activați sau dezactivați antetul în tabloul de bord. Antetul va fi întotdeauna lat și tip1!

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
ro_RO: Activați sau dezactivați listarea categoriilor goale de orașe sau zone din meniurile derulante.

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
ro_RO: Activați sau dezactivați bara de căutare Google Maps.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
ro_RO: Activați sau dezactivați formularul de contact din căsuța lightbox.

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
ro_RO: Activați sau dezactivați afișarea numărului de vizualizări pe grafic.

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
ro_RO: Activați sau dezactivați utilizarea antetului transparent la nivel global.

en: Enable or disable the wire payment option.
ro_RO: Activați sau dezactivați opțiunea de plată prin cablu.

en: Enable or disable top bar on mobile devices
ro_RO: Activați sau dezactivați bara superioară pe dispozitivele mobile

en: Enable or disable top bar widget area.
ro_RO: Activați sau dezactivați zona widget-ului de sus.

en: Enable or disable user login menu in header.
ro_RO: Activați sau dezactivați meniul de conectare utilizator în antet.

en: Enable parallax efect for image/video media header.
ro_RO: Activați efectul de parallax pentru antetul media de imagine / video.

en: Energy Class
ro_RO: Clasa energetică

en: Energy Index
ro_RO: Indicele energetic

en: Energy Index in kWh/m2a
ro_RO: Indicele de energie în kWh / m2a

en: Energy class
ro_RO: Clasa energetică

en: Energy index
ro_RO: Indicele de energie

en: Enter Your Email Address
ro_RO: Introduceți adresa dvs. de e-mail

en: Enter address
ro_RO: Introduceți adresa

en: Enter city
ro_RO: Introduceți orașul

en: Equatorial Guinea
ro_RO: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro_RO: Eritreea

en: Ethiopia
ro_RO: Etiopia

en: Event Planning & Services
ro_RO: Planificarea evenimentelor și servicii

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ro_RO: Listă de rezultate expirate trimisă spre aprobare pe %site_url

en: Export Options
ro_RO: Opțiuni de export

en: Export Theme Options
ro_RO: Opțiunile temei de export

en: Export Theme Options
ro_RO: Opțiunile temei de export

en: External Source
ro_RO: Sursă externă

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
ro_RO: Facebook Api Cheie (pentru autentificare Facebook)

en: Facebook Api key
ro_RO: Facebook cheie Api

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
ro_RO: Tasta Facebook Api este necesară pentru autentificare Facebook.

en: Facebook Link
ro_RO: Link-ul Facebook

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
ro_RO: Facebook Secret este necesar pentru autentificare Facebook.

en: Facebook page url, with https://
ro_RO: Pagina URL a paginii Facebook, cu https: //

en: Facebook secret code (for Facebook login)
ro_RO: Cod secret Facebook (pentru autentificare Facebook)

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro_RO: Insulele Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
ro_RO: Insulele Feroe

en: Favorites
ro_RO: Favorite

en: Featured
ro_RO: Recomandate

en: Featured  Fee
ro_RO: Taxă recomandată

en: Featured (extra):
ro_RO: Recomandate (extra):

en: Featured Fee
ro_RO: Taxă recomandată

en: Featured Property
ro_RO: Proprietate recomandată

en: Featured Submission
ro_RO: Prezentare recomandată

en: Features & Amenities
ro_RO: Facilități și facilități

en: Features and Amenities list
ro_RO: Caracteristici și lista de facilități

en: Field Label
ro_RO: Etichetă de câmp

en: Field Label:
ro_RO: Etichetă de câmp:

en: Field Name
ro_RO: Numele domeniului

en: Field Order
ro_RO: Comandă de câmp

en: Field Type
ro_RO: Tip de câmp

en: Field Value:
ro_RO: Valoare câmp:

en: Field name
ro_RO: Numele domeniului

en: File was generated
ro_RO: Fișierul a fost generat

en: Fill the form in order to add a new custom field
ro_RO: Completați formularul pentru a adăuga un nou câmp personalizat

en: Financial Services
ro_RO: Servicii financiare

en: Finland
ro_RO: Finlanda

en: First Footer Widget Area
ro_RO: Prima zona de subsol pentru subsol

en: First Name
ro_RO: Nume

en: Floor Plans
ro_RO: Planurile de planuri

en: Font Color
ro_RO: Culoare font

en: Font Family:
ro_RO: Familie de fonturi:

en: Font Size:
ro_RO: Marimea fontului:

en: Font Weight:
ro_RO: Grosimea fontului:

en: Fonts
ro_RO: Fonturi

en: Food
ro_RO: Alimente

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Footer Background Color
ro_RO: Culoarea fundalului subsolului

en: Footer Copyright Area Background Font Color
ro_RO: Subsol de caractere de fundal

en: Footer Copyright Font Color
ro_RO: Footer Culoare font fonturi

en: Footer Font Color
ro_RO: Culoarea fontului din subsol

en: Footer Menu
ro_RO: Meniul subsol

en: Footer Settings
ro_RO: Setări Footer

en: Footer Type
ro_RO: Subsol tip

en: For
ro_RO: Pentru

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
ro_RO: Pentru tipul de hover 1, 2, 5, 6 - setați opțiunea Meniul Top Hover Font Color

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
ro_RO: Pentru hover Type 3, 4 - setarea opțiunii Top Menu Hover Background Color

en: For IDX (if plugin is enabled)
ro_RO: Pentru IDX (dacă plugin-ul este activat)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
ro_RO: Pentru zona de meniu, când tipul de antet 5 aplică culoarea principală

en: For action
ro_RO: Pentru actiune

en: For action
ro_RO: Pentru actiune

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
ro_RO: Pentru rezultate de viteză mai bune, tema oferă un sistem încorporat de cache pentru proprietăți și categorii.

en: For category:
ro_RO: Pentru categoria:

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
ro_RO: Pentru lucrări personalizate pe această temă, accesați <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , creați un bilet cu cererea dvs. și vă vom oferi o ofertă gratuită.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
ro_RO: Pentru o configurare ulterioară, consultați fișierele noastre de ajutor, articolele de cunoștințe și tutoriale pentru a vă ajuta să faceți acest proces mai ușor și mai plăcut pentru dvs.:

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
ro_RO: Pentru fișiere de ajutor, accesați <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: For help go here!
ro_RO: Pentru ajutor, intră aici!

en: For theme help please check
ro_RO: Pentru ajutor tematic, vă rugăm să verificați

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ro_RO: Pentru ajutor tematic, consultați http://help.wpresidence.net/. Dacă întrebarea dvs. nu este aici, accesați http://support.wpestate.org, creați un cont și postați un bilet. Înregistrarea este simplă și de îndată ce trimiteți un bilet, suntem informați. De obicei răspundem în următoarele 24h (cu excepția week-end-urilor). Utilizați acest sistem și nu e-mailul. Aceasta ne va ajuta să răspundem la întrebările dvs. mult mai rapid. Mulțumesc!

en: Force Google Map at the "closed" size ?
ro_RO: Forțează Google Map la dimensiunea &quot;închisă&quot;?

en: Force Google Map at the full screen size ?
ro_RO: Activați Google Map la dimensiunea ecranului complet?

en: Forgot Password?
ro_RO: Aţi uitat parola?

en: Fourth Footer Widget Area
ro_RO: A patra zonă de subsol pentru subsol

en: France
ro_RO: Franţa

en: France Metropolitan
ro_RO: Franța Metropolitan

en: Free Listing Expired
ro_RO: Listarea gratuită a expirat

en: Free Listing expired on %website_url
ro_RO: Listarea gratuită a expirat pe %site_url

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
ro_RO: Membru gratuit - niciunul dintre listele afișate (pentru modul &quot;membru&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
ro_RO: Membru gratuit - nr de înregistrări (pentru modul &quot;membru&quot;)

en: Free Membership Images - no of images per listing
ro_RO: Imagini gratuite de membru - nr de imagini pe listă

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
ro_RO: Listarea gratuită a membrilor - nr de zile până când o înregistrare gratuită va expira. * Începe de la data publicării proprietății pe site. (pentru modul &quot;membru&quot;)

en: French Guiana
ro_RO: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro_RO: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro_RO: teritoriile din sudul Frantei

en: From
ro_RO: Din

en: From:
ro_RO: Din:

en: Front end registred users should be saved as agents?
ro_RO: Utilizatorii înregistrați din Front End ar trebui salvați ca agenți?

en: Fullscreen
ro_RO: Ecran complet

en: General Design Settings
ro_RO: Setări generale de proiectare

en: General Settings
ro_RO: setari generale

en: Generate Pins
ro_RO: Generați ace

en: Generate pins
ro_RO: Generați ace

en: Generate the pins
ro_RO: Generați ace

en: Generate the pins for the read from file map option
ro_RO: Generează știfturile pentru opțiunea de citire de la fișiere

en: Geo Location Search
ro_RO: Căutare geografică

en: Geolocation Circle over map (in meters)
ro_RO: Geolocation Circle over map (in metri)

en: Geolocation is not supported by this browser.
ro_RO: Geolocația nu este acceptată de acest browser.

en: Geolocation was not successful for the following reason:
ro_RO: Geolocația nu a reușit din următorul motiv:

en: Germany
ro_RO: Germania

en: Get help
ro_RO: Obține ajutor

en: Get this detail after you signup here
ro_RO: Obțineți acest detaliu după ce v-ați înscris aici

en: Global Header Static Image
ro_RO: Imagine statică globală antet

en: Global Revolution Slider
ro_RO: Glisorul de revoluție globală

en: Global Theme Settings
ro_RO: Setări tematice globale

en: Global transparent header?
ro_RO: Antet transparent transparent?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ro_RO: Variabilele globale: %site_url ca adresa URL a site-ului web,% nume_site web ca nume de site,% user_email ca user_email,% username ca nume de utilizator

en: Google Analytics Tracking id
ro_RO: Id de urmărire Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
ro_RO: Codul de urmărire Google Analytics (ex UA-41924406-1)

en: Google Api key (for Google login)
ro_RO: Tasta Google Api (pentru autentificare Google)

en: Google Camera Angle
ro_RO: Unghiul camerei Google

en: Google Client Secret (for Google login)
ro_RO: Secretul clientului Google (pentru autentificare Google)

en: Google Maps API KEY
ro_RO: Tasta API Google Maps

en: Google Maps Search
ro_RO: Căutarea Google Maps

en: Google OAuth client id (for Google login)
ro_RO: Codul clientului Google OAuth (pentru autentificare Google)

en: Google Oauth Api is required for Google Login
ro_RO: Google Oauth Api este necesar pentru Login Google

en: Google Oauth Client Secret
ro_RO: Secretul clientului Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
ro_RO: Secretul clientului Google Oauth este necesar pentru conectarea la Google.

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
ro_RO: Google Street View - Unghiul camerei (valoarea de la 0 la 360)

en: Google api key
ro_RO: Cheie Google api

en: Google api key is required for Google Login.
ro_RO: Cheia Google api este necesară pentru Login Google.

en: Google+ Link
ro_RO: Linkul Google+

en: Google+ page link, with https://
ro_RO: Linkul paginii Google+, cu https: //

en: Greece
ro_RO: Grecia

en: Greenland
ro_RO: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro_RO: Guadelupa

en: Guinea
ro_RO: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro_RO: Guineea-Bissau

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
ro_RO: Half Template Map - asigurați-vă că pagina dvs. are &quot;tipul de antet media&quot; setat ca google map

en: Header
ro_RO: Antet

en: Header 3&4 Text Align?
ro_RO: Header 3 &amp; 4 Text Align?

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 1 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 1 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 2 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 2 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 3 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 3 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 3 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info 3 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
ro_RO: Antetul 5 - widgetul pentru informații 3 - pictograma

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
ro_RO: Antetul 5 - widgetul pentru informații 3 - pictograma. Ex: fa fa-telefon

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
ro_RO: Header 5 - widget Info1 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget1 - icon
ro_RO: Antet 5 - Info widget1 - pictogramă

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
ro_RO: Antet 5 - Info widget1 - pictogramă. Ex: fa fa-telefon

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ro_RO: Antet 5 - Info widget2 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ro_RO: Antet 5 - Info widget2 - Prima linie de text

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
ro_RO: Antet 5 - Info widget2 - Al doilea rând de text

en: Header 5 - Info widget2 - icon
ro_RO: Antet 5 - Info widget2 - pictogramă

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
ro_RO: Antet 5 - Info widget2 - pictogramă. Ex: fa fa-telefon

en: Header Align(Logo Position)?
ro_RO: Head Align (Poziție siglă)?

en: Header Border Bottom Color
ro_RO: Header Border Colour Bottom

en: Header Design & Colors
ro_RO: Header Design &amp; Culori

en: Header Height
ro_RO: Înălțimea antetului

en: Header Height in px
ro_RO: Înălțimea antetului în px

en: Header Settings
ro_RO: Setări antet

en: Header Type?
ro_RO: Tip de antet?

en: Header4 Widget Area
ro_RO: Header4 Area Widget

en: Header4 widget area
ro_RO: Zona widgetului Header4

en: Headings Color
ro_RO: Rubricile de culoare

en: Health & Medical
ro_RO: Sănătate și servicii medicale

en: Heard and Mc Donald Islands
ro_RO: Heard și Insulele Mc Donald

en: Height in px (put 0 for full screen)
ro_RO: Înălțimea în px (puneți 0 pentru ecranul complet)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
ro_RO: Înălțime în px (puneți 0 pentru ecran complet, Implicit: 580px)

en: Height of Google Map when open
ro_RO: Înălțimea hărții Google atunci când este deschisă

en: Height of the Google Map when closed
ro_RO: Înălțimea hărții Google când este închisă

en: Help
ro_RO: Ajutor

en: Help & Custom
ro_RO: Ajutor și personalizat

en: Help and Custom
ro_RO: Ajutor și personalizat

en: Help and custom work
ro_RO: Ajutor și lucrare particularizată

en: Help&Custom
ro_RO: Ajutor și personalizat

en: Hi there,
ro_RO: Bună,

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions: 
    %matching_submissions
ro_RO: Bună, o nouă inregistrare care corespunde criteriilor dvs. a fost publicată pe %website_url.
    Acestea sunt noile sugestii:
    %matching_submissions

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
ro_RO: Bună, un utilizator a editat una dintre înregistrările sale pe %site_url! Ar trebui să verificați. Numele proprietății este:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ro_RO: Bună acolo, Un utilizator a re-depus o nouă proprietate pe %site_url! Ar trebui să verificați. Acesta este titlul de proprietate: %submit_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
ro_RO: Bună, un utilizator a trimis o nouă proprietate pe %site_url! Ar trebui să verificați acest lucru. Acesta este titlul de proprietate% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ro_RO: Bună ziua, Una dintre ofertele dvs. gratuite pe %site_url a expirat. Listarea este% expired_listing_url. Mulțumesc!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
ro_RO: Bună ziua, Am taxat contul dvs. pe% comerciant pentru un abonament pe %site_url! Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
ro_RO: Bună ziua, Bine ați venit la %site_url! Vă puteți conecta acum utilizând următoarele acreditări: Nume de utilizator:% user_login_register Parola:% user_pass_register Dacă aveți probleme, vă rugăm să mă contactați. Mulțumesc!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
ro_RO: Bună, ați redus abonamentul la %site_url. Deoarece numărul dvs. de anunțuri a fost mai mare decât cel oferit de pachetul actual, am setat starea tuturor înregistrărilor dvs. la &quot;expirat&quot;. Va trebui să alegeți înregistrările dorite și să le trimiteți din nou spre aprobare. Mulțumesc!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
ro_RO: Bună ziua, Aveți o nouă prezentare recomandată pe %site_url! Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
ro_RO: Bună ziua, Aveți o nouă trimitere plătită pe %site_url! Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
ro_RO: Bună, ați primit o nouă solicitare de plată prin transfer bancar pe %site_url. Numărul facturii este:% invoice_no, Suma:% total_price. Așteptați până când se efectuează plata pentru a activa achiziția utilizatorului.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
ro_RO: Bună, lista dvs.,% property_title a fost aprobată pe %site_url! Listarea este:% property_url. Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
ro_RO: Bună ziua, noul dvs. membru pe %site_url este activat! Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
ro_RO: Bună ziua, Achiziția dvs. pe %site_url este activată! Ar trebui să verificați.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ro_RO: Bună ziua, abonamentul dvs. din %site_url a fost anulat deoarece a expirat sau nu a fost procesată plata recurentă de la comerciant. Toate înregistrările dvs. nu mai sunt vizibile pentru vizitatorii noștri, ci rămân în contul dvs. Mulțumesc.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
ro_RO: Bună ziua, abonamentul dvs. pe %site_url va expira în 3 zile.Vă rugăm să vă asigurați că vă reînnoiți abonamentul sau dacă aveți suficiente fonduri pentru o reînnoire automată.

en: Hide Details
ro_RO: Ascunde detaliile

en: Highlight your property.
ro_RO: Evidențiați-vă proprietatea.

en: Holy See (Vatican City State)
ro_RO: Sfântul Scaun (Statul Cetății Vaticanului)

en: Home
ro_RO: Acasă

en: Home Services
ro_RO: Acasa Servicii

en: Hospitals
ro_RO: spitale

en: Hotels & Travel
ro_RO: Hoteluri &amp; călătorii

en: Hover Button Color
ro_RO: Culoarea butonului de mutare

en: How it will compare
ro_RO: Cum se va compara

en: Hungary
ro_RO: Ungaria

en: Hybrid
ro_RO: Hibrid

en: I Understand
ro_RO: Inteleg

en: I agree with
ro_RO: Sunt de acord cu

en: Iceland
ro_RO: Islanda

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
ro_RO: Dacă antetul media este setat pe Revolution Slider, introduceți numele cursorului și salvați.

en: If media header is set to image, add the image below.
ro_RO: Dacă antetul media este setat pe imagine, adăugați imaginea de mai jos.

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
ro_RO: Dacă nu, căutarea avansată în antet se va afișa în poziție închisă în mod implicit.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
ro_RO: Dacă nu, câmpul de preț poate fi utilizat în continuare în căutare și va fi tipul de intrare.

en: If no, users will get the auto generated password via email
ro_RO: Dacă nu, utilizatorii vor primi parola generată automat prin e-mail

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
ro_RO: Dacă nu vom afișa prețuri fără înainte și după etichetă și în acest format: 5,23m sau 6,83k

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
ro_RO: Dacă este setat la nu, va trebui să ștergeți șablonul de pagină Inbox.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
ro_RO: Dacă este setat la da, noii pini de proprietăți se vor actualiza pe hartă la fiecare 3 ore.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
ro_RO: Dacă plata prin sir este activată, introduceți instrucțiunile de mai jos.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
ro_RO: Dacă da, admin publică fiecare proprietate prezentată manual în partea frontală.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
ro_RO: Dacă da, grupează pinii din apropiere în cluster.

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
ro_RO: Dacă da, câmpul de adresă din formularul de trimitere din partea frontală va utiliza autocompletarea Google Locații.

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
ro_RO: Dacă da, căutarea geografică va apărea deasupra câmpurilor de căutare pe jumătate

en: If yes, the reviews can be found in comments section
ro_RO: Dacă da, recenziile pot fi găsite în secțiunea de comentarii

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
ro_RO: Dacă da, utilizatorul își poate salva căutările din rezultatele căutării avansate, dacă este conectat la un cont înregistrat.

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
ro_RO: Dacă da, puteți seta propriile câmpuri personalizate în locurile disponibile. Consultați ajutor pentru configurarea corectă.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ro_RO: Dacă adăugați imagini direct în câmpurile de introducere (fără butonul Încărcare), utilizați calea completă a imaginilor. De exemplu: http: //www.wpresidence ...... Dacă utilizați butonul &quot;încărcați&quot;, utilizați și butonul &quot;Inserați în post&quot; din fereastra de tip pop-up.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
ro_RO: Dacă modificați această valoare, noua valoare se aplică noilor utilizatori înregistrați. Valoarea veche se aplică pentru conturile înregistrate mai vechi.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
ro_RO: Dacă nu mai doriți să fiți anunțat, introduceți-vă contul și ștergeți căutarea salvată.Vă mulțumim!

en: Image Gallery
ro_RO: Galerie de imagini

en: Image for Contact Page
ro_RO: Imagine pentru pagina de contact

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
ro_RO: Imaginea trebuie să aibă o lățime de cel puțin 500px și o lățime de 500px!

en: Image size must be 44px x 48px.
ro_RO: Dimensiunea imaginii trebuie să fie 44px x 48px.

en: Image size must be 44px x 48px.
ro_RO: Dimensiunea imaginii trebuie să fie 44px x 48px.

en: Images / per listing
ro_RO: Imagini / pe listă

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
ro_RO: Imaginile vor avea aceeași dimensiune. Dacă este setat pe nu, va trebui să vă asigurați că imaginile au aproximativ aceeași dimensiune

en: Import Completed
ro_RO: Importul finalizat

en: Import Demo Content
ro_RO: Importați conținut demonstrativ

en: Import Options
ro_RO: Opțiuni de import

en: Import Theme Options
ro_RO: Opțiuni tematice de import

en: Import Theme Options
ro_RO: Opțiuni tematice de import

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
ro_RO: Important: Creați și o pagină cu șablon &quot;Splash Page&quot; pentru a vedea cum se aplică setările de tip splash

en: In case you want to send users to another page
ro_RO: În cazul în care doriți să trimiteți utilizatori la o altă pagină

en: In what area are your properties
ro_RO: În ce zonă sunt proprietățile tale

en: Increasing memory allocated to PHP
ro_RO: Creșterea memoriei alocate PHP

en: Indonesia
ro_RO: Indonezia

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
ro_RO: Informațiile sunt preluate de la https://developer.paypal.com/ Consultați ajutorul.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
ro_RO: Informațiile sunt preluate din https://www.paypal.com/ sau http://sandbox.paypal.com/ Consultați ajutorul.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
ro_RO: Informațiile sunt preluate din contul dvs. la adresa https://dashboard.stripe.com/login

en: Initial area radius
ro_RO: Raza inițială a zonei

en: Insert background footer image below.
ro_RO: Introduceți imaginea de fundal de fundal de mai jos.

en: Instagram page link, with https://
ro_RO: Linkul paginii Instagram, cu https: //

en: Install
ro_RO: Instalare

en: Install %2$s
ro_RO: Instalați %2$s

en: Install Plugins
ro_RO: Instalați pluginurile

en: Install Required Plugins
ro_RO: Instalați pluginurile necesare

en: Installed But Not Activated
ro_RO: Instalat dar nu activat

en: Installed version:
ro_RO: Versiune instalată:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro_RO: Instalarea pluginului %1$s (%2$d/%3$d)

en: Installing Plugin: %s
ro_RO: Instalarea pluginului: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro_RO: Instalarea și activarea pluginului %1$s (%2$d/%3$d)

en: Instructions:
ro_RO: Instrucțiuni:

en: Invalid E-mail address!
ro_RO: Adresa email invalida!

en: Invalid Username!
ro_RO: Nume de utilizator invalid!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
ro_RO: Nume de utilizator nevalid (nu folosiți caractere sau spații speciale)!

en: Invoice Type
ro_RO: Tip de factură

en: Iran (Islamic Republic of)
ro_RO: Iran (Republica Islamica a)

en: Iraq
ro_RO: Irak

en: Ireland
ro_RO: Irlanda

en: Italy
ro_RO: Italia

en: Item has 0 views
ro_RO: Elementul are 0 vizionări

en: Japan
ro_RO: Japonia

en: Jordan
ro_RO: Iordania

en: Kazakhstan
ro_RO: Kazahstan

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
ro_RO: Păstrați vizibilă Căutare avansată? (* numai pentru tipurile 1.3 și 4)

en: Kenya
ro_RO: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
ro_RO: Coreea, Republica Populară Democrată

en: Korea, Republic of
ro_RO: Republica Coreea

en: Kuwait
ro_RO: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro_RO: Kârgâzstan

en: Label on Front end
ro_RO: Etichetă de pe front

en: Language for datepicker
ro_RO: Limba pentru alegerea datei

en: Languages
ro_RO: Limbile

en: Lao, People's Democratic Republic
ro_RO: Republica Populară Democrată Laos

en: Last Name
ro_RO: Numele de familie

en: Latitude (for Google Maps)
ro_RO: Latitude (pentru Google Maps)

en: Latvia
ro_RO: Letonia

en: Leave a Reply
ro_RO: lasa un raspuns

en: Leave a Reply to %s
ro_RO: Lasa un raspuns la %s

en: Lebanon
ro_RO: Liban

en: Libyan Arab Jamahiriya
ro_RO: Arab Jamahiriya arabă

en: License
ro_RO: Licență

en: License:
ro_RO: Licență:

en: Line Height:
ro_RO: Inaltimea liniei:

en: Link Color
ro_RO: Culoare legătură

en: Link Relationship (XFN)
ro_RO: Legătură relativă (XFN)

en: List of already added features and amenities
ro_RO: Lista de caracteristici și facilități deja adăugate

en: Listed In
ro_RO: Listate în

en: Listed in
ro_RO: Înscriși în

en: Listing
ro_RO: listarea

en: Listing Details
ro_RO: Detalii privind detaliile

en: Listing Edit
ro_RO: Editare editare

en: Listing Edited on %website_url
ro_RO: Listing Editat pe %site_url

en: Listing Location
ro_RO: Locația locației

en: Listing Media
ro_RO: Înregistrare media

en: Listing Payment
ro_RO: Plata plății

en: Listing Payment with Featured option
ro_RO: Înscriere Plata cu opțiunea Recomandată

en: Listing payment on
ro_RO: Înregistrați plata pe

en: Listings
ro_RO: Anunțuri

en: Listings Features & Amenities
ro_RO: Lista de caracteristici și facilități

en: Listings Labels
ro_RO: Etichete Pagina Proprietatii

en: Lithuania
ro_RO: Lituania

en: Load More Listings
ro_RO: Încărcați mai multe anunțuri

en: Load More Properties
ro_RO: Încărcați mai multe proprietăți

en: Local Flavor
ro_RO: Aromă locală

en: Local Services
ro_RO: Servicii locale

en: Location
ro_RO: Locație

en: Log Out
ro_RO: Deconectați-vă

en: Login
ro_RO: Logare

en: Login successful, redirecting...
ro_RO: Conectați-vă cu succes, redirecționați ...

en: Login with Facebook
ro_RO: Conectați-vă cu Facebook

en: Login with Google
ro_RO: Conectați-vă cu Google

en: Login with Yahoo
ro_RO: Conectați-vă cu Yahoo

en: Logos & Favicon
ro_RO: Logos &amp; Favicon

en: Longitude (for Google Maps)
ro_RO: Longitudine (pentru Google Maps)

en: Lot Size in
ro_RO: Dimensiunea lotului în

en: Lot Size:
ro_RO: Mărimea lotului:

en: Luxembourg
ro_RO: Luxemburg

en: Main Color
ro_RO: Culoarea principală

en: Main Grid Width in px
ro_RO: Lățimea rețelei principale în px

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
ro_RO: Asigurați-vă că câmpurile obligatorii pentru pagina de prezentare a proprietății fac parte din formularul de trimitere (gestionat din setarea de mai sus). Utilizați CTRL pentru mai multe câmpuri selectați ..

en: Make this listing featured from property list.
ro_RO: Faceți această listă recomandată din lista de proprietăți.

en: Malaysia
ro_RO: Malaezia

en: Maldives
ro_RO: Maldive

en: Map
ro_RO: Hartă

en: Map  Settings
ro_RO: Setări de hartă

en: Map Advanced Search Button Background Color
ro_RO: Harta culorii de fundal a butonului Căutare avansată

en: Map Controls Background Color
ro_RO: Harta controlează culoarea de fundal

en: Map Controls Font Color
ro_RO: Harta controlează culoarea fonturilor

en: Map Settings
ro_RO: Setări de hartă

en: Map Type
ro_RO: Tipul hărții

en: Margin Top for logo
ro_RO: Marginea de sus pentru logo

en: Marshall Islands
ro_RO: Insulele Marshall

en: Martinique
ro_RO: Martinica

en: Mass Media
ro_RO: Mass media

en: Matching Submissions
ro_RO: Se potrivesc cu Submissions

en: Matching Submissions on %website_url
ro_RO: Se potrivesc cu Submissions on %site_url

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
ro_RO: Numărul maxim de imagini pe proprietate (numai încărcarea frontală). Funcționează atunci când trimiterea este gratuită sau solicită utilizatorului să plătească o taxă pentru fiecare listă

en: Maximum number of pins to show on the map.
ro_RO: Numărul maxim de pini care se afișează pe hartă.

en: Maximum radius value
ro_RO: Valoarea maximă a razei

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
ro_RO: Nivel maxim de zoom pentru cloud-ul cloud să apară

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
ro_RO: Extensia MbString nu a fost detectată. Contactați furnizorul dvs. de gazduire pentru a vă permite acest lucru.

en: Measurement Unit
ro_RO: Unitate de masura

en: Mega Menu Widget Area
ro_RO: Zona Widgetului Mega Menu

en: Member of
ro_RO: Membru al

en: Member of:
ro_RO: Membru al:

en: Membership
ro_RO: apartenență

en: Membership & Payment Settings
ro_RO: Statutul de membru și setările de plată

en: Membership Activated
ro_RO: Membrii activi

en: Membership Activated on %website_url
ro_RO: Calitatea de membru a fost activată pe %site_url

en: Membership Cancelled
ro_RO: Calitatea de membru anulată

en: Membership Cancelled on %website_url
ro_RO: Calitatea de membru anulată pe %site_url

en: Membership Expiration Warning
ro_RO: Avertisment de expirare a membrilor

en: Membership Expiration Warning on %website_url
ro_RO: Excluderea membrilor Avertisment pe %site_url

en: Membership Payment
ro_RO: Plata pentru membri

en: Membership Settings
ro_RO: Statutul de membru

en: Menu Font
ro_RO: Font meniu

en: Menu Item  Back Color
ro_RO: Elementul de meniu Înapoi Culoare

en: Menu Item Back Color
ro_RO: Elementul de meniu Înapoi Culoare

en: Menu Item Color
ro_RO: Elementul de meniu Culoare

en: Menu Item Font Size
ro_RO: Element de meniu Dimensiune font

en: Menu Item Hover Back Color
ro_RO: Elementul de meniu Hover Back Color

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
ro_RO: Elementul de meniu al pictogramei (ex: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
ro_RO: Meniu Element de meniu (ex: &quot;nou&quot;)

en: Menu Item hover font color
ro_RO: Elementul de meniu hover color font

en: Menu border color
ro_RO: Culoarea frontierei de meniu

en: Message sent from page:
ro_RO: Mesaj trimis de la pagina:

en: Mexico
ro_RO: Mexic

en: Micronesia, Federated States of
ro_RO: Micronezia, Statele Unite ale Americii

en: Minify css and js files
ro_RO: Reduceți fișierele css și js

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
ro_RO: Valoarea minimă și maximă pentru cursorul de prețuri

en: Minimum radius vale
ro_RO: Valea razei minime

en: Minimum radius value
ro_RO: Valoarea minimă a razei

en: Minimum required version:
ro_RO: Versiunea minimă necesară:

en: Mobile
ro_RO: Mobil

en: Mobile Menu
ro_RO: Meniul mobil

en: Mobile Menu Colors
ro_RO: Culorile meniului mobil

en: Mobile header background color
ro_RO: Culoarea fundalului antetului mobil

en: Mobile header icon color
ro_RO: Culoarea pictogramei antetului mobil

en: Mobile menu background color
ro_RO: Culoarea de fundal a meniului mobil

en: Mobile menu font color
ro_RO: Culoarea fonturilor din meniul mobil

en: Mobile menu hover font color
ro_RO: Meniul mobil hover hover font

en: Mobile menu item border color
ro_RO: Culoarea frontală a elementului de meniu mobil

en: Mobile menu item hover background color
ro_RO: Elementul de meniu mobil menține culoarea de fundal

en: Mobile/Tablets Logo
ro_RO: Logo mobil / tablete

en: Mobile:
ro_RO: Mobil:

en: Moldova, Republic of
ro_RO: Republica Moldova, Republica Moldova

en: Montenegro
ro_RO: Muntenegru

en: Monthly Archives: %s
ro_RO: Arhive lunare: %s

en: More Search Options
ro_RO: Mai multe opțiuni de căutare

en: Morocco
ro_RO: Maroc

en: Mortgage Payments:
ro_RO: Plăți în ipotecă:

en: Mozambique
ro_RO: Mozambic

en: Multi Unit Label
ro_RO: Etichetă multifuncțională

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
ro_RO: Etichetă multifuncțională (* pentru subunitatea)

en: My Invoices
ro_RO: Facturile mele

en: My Listings
ro_RO: Listările mele

en: My Location
ro_RO: Locatia mea

en: My Profile
ro_RO: Profilul meu

en: My Properties List
ro_RO: Lista mea de proprietăți

en: My details
ro_RO: Detaliile mele

en: Name
ro_RO: Nume

en: Navigation Label
ro_RO: Etichetă de navigare

en: Need an account? Register here!
ro_RO: Nevoie de un cont? Înregistrează-te aici!

en: Neighborhood
ro_RO: Cartier

en: Netherlands
ro_RO: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro_RO: Antilele Olandeze

en: New Agent
ro_RO: Agent nou

en: New Agent Added
ro_RO: Agent nou adăugat

en: New Caledonia
ro_RO: Noua Caledonie

en: New Feature Upgrade on  %website_url
ro_RO: Noua caracteristică de upgrade pe %site_url

en: New Listing Submission
ro_RO: Introducere în listare nouă

en: New Listing Submission on %website_url
ro_RO: Introducerea unei noi anunțuri pe %site_url

en: New Paid Submission on %website_url
ro_RO: Noua trimitere plătită pe %site_url

en: New Password
ro_RO: Parolă Nouă

en: New User Registration
ro_RO: Înregistrare nouă utilizator

en: New Zealand
ro_RO: Noua Zeelanda

en: New user  notification
ro_RO: Notificare nouă de utilizator

en: New user admin notification
ro_RO: Notificare nouă pentru utilizator

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
ro_RO: Înregistrare nouă utilizator pe %site_url. Nume utilizator:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
ro_RO: Transfer de sârmă nou

en: Newer Comments &raquo;
ro_RO: Comentarii mai noi &quot;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro_RO: Postări mai noi <span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
ro_RO: Cele mai noi primele

en: Next
ro_RO: Următor

en: Next Step
ro_RO: Urmatorul pas

en: Next page
ro_RO: Pagina următoare

en: Nightlife
ro_RO: Viața de noapte

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
ro_RO: Nu = depunerea este gratuită. Cotație plătită = trimiterea solicită utilizatorului să plătească o taxă pentru fiecare înregistrare. Calitatea de membru = depunerea se bazează pe pachetul de participare al utilizatorilor.

en: No More Listings
ro_RO: Nu mai sunt înregistrări

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
ro_RO: Nicio actiune luata. Pluginul %1$s a fost deja activat.

en: No invoices
ro_RO: Fără facturi

en: No of Search fields
ro_RO: Numărul câmpurilor de căutare

en: No of Search fields per row
ro_RO: Numărul câmpurilor de căutare pe rând

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
ro_RO: Numărul câmpurilor de căutare pe rând (valori posibile: 1,2,3,4).

en: No of Search fields.
ro_RO: Numărul câmpurilor de căutare.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
ro_RO: Nr de listări de agenți pe rând atunci când pagina este fără bara laterală

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
ro_RO: Nr de înregistrări de blog pe rând atunci când pagina este fără bara laterală

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
ro_RO: Nr. De proprietăți pe rând când pagina este fără bara laterală

en: No plugins are available to be activated at this time.
ro_RO: Nu sunt disponibile pluginuri pentru a fi activate în acest moment.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ro_RO: Nu sunt disponibile pluginuri care să fie instalate în acest moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ro_RO: Nu sunt disponibile pluginuri care să fie actualizate în acest moment.

en: No plugins to install, update or activate.
ro_RO: Nu există pluginuri pentru instalare, actualizare sau activare.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ro_RO: Nu au fost selectate pluginuri pentru a fi activate. Nicio actiune luata.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ro_RO: Nu au fost selectate pluginuri pentru a fi instalate. Nicio actiune luata.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ro_RO: Nu au fost selectate pluginuri pentru a fi actualizate. Nicio actiune luata.

en: No results found!
ro_RO: Nici un rezultat gasit!

en: None
ro_RO: Nici unul

en: Norfolk Island
ro_RO: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro_RO: Insulele Mariane de Nord

en: Norway
ro_RO: Norvegia

en: Not Installed
ro_RO: Nu este instalat

en: Not Paid
ro_RO: Neplatit

en: Number of Page Views
ro_RO: Numărul de afișări ale paginii

en: Number of milisecons before auto cycling an item
ro_RO: Numărul de milisecons înainte de a efectua un ciclu automat de deplasare

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
ro_RO: Numărul de milisecons înainte de a face un ciclu de auto (5000 = 5sec) .Putați 0 dacă nu doriți să faceți autosalvire.

en: OR
ro_RO: SAU

en: Old Password
ro_RO: Parola veche

en: Old Password is not correct
ro_RO: Parola veche nu este corectă

en: Oldest first
ro_RO: Cei mai in varsta primii

en: Once Weekly
ro_RO: O dată pe săptămână

en: One Time
ro_RO: O data

en: One of the password field is empty!
ro_RO: Un câmp de parolă este gol!

en: Open In Google Maps
ro_RO: Deschideți în Hărți Google

en: Open link in a new window/tab
ro_RO: Deschideți o legătură într-o fereastră nouă / fila

en: Open ticket
ro_RO: Bilet deschis

en: Opening Hours
ro_RO: Ore de deschidere

en: Opening Hours:
ro_RO: Ore de deschidere:

en: Optima Express  settings
ro_RO: Setările Optima Express

en: Optima Express settings
ro_RO: Setările Optima Express

en: Option applies for each free published listing.
ro_RO: Opțiunea se aplică pentru fiecare înregistrare gratuită publicată.

en: Other Agents
ro_RO: Alți agenți

en: Other units in
ro_RO: Alte unități în

en: Our Agents
ro_RO: Agenții noștri

en: Our Taxes:
ro_RO: Taxele noastre:

en: Overlay Color
ro_RO: Suprapunere Culoare

en: Overlay Image
ro_RO: Suprapunere imagine

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
ro_RO: Imagine superioară, format .png, .jpg sau .gif

en: Overlay Opacity
ro_RO: Suprapunere opacitate

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
ro_RO: Overlay Opacity - valori de la 0 la 1, Ex: 0.4

en: Overwrite theme css using custom css.
ro_RO: Suprascrie tema css folosind css personalizat.

en: Owner Notes
ro_RO: Note de proprietar

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
ro_RO: Note proprietar / agent (* nu este vizibil în partea din față)

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
ro_RO: Biblioteca PHP GD NU este instalată pe serverul dvs. web și motivul pentru care tema nu va putea să funcționeze cu imaginile. Vă rugăm să contactați compania dvs. de găzduire pentru a activa această bibliotecă.

en: Package
ro_RO: Pachet

en: Package Payment
ro_RO: Plata plăților

en: Packages Available
ro_RO: Pachete disponibile

en: Page Template
ro_RO: Șablon de pagină

en: Page Title
ro_RO: Titlul paginii

en: Page Views Statistics
ro_RO: Statistici privind afișările de pagină

en: Pages:
ro_RO: Pagini:

en: Paid
ro_RO: Plătit

en: Paid Submission
ro_RO: Plătită trimitere

en: Paid submission
ro_RO: Plata depusă

en: Papua New Guinea
ro_RO: Papua Noua Guinee

en: Paragraph Font
ro_RO: Paragraful aliniat

en: Parallax efect for image/video header media ?
ro_RO: Efectul parallax pentru mediile de antet imagine / video?

en: Parameter Label
ro_RO: Etichetă de parametru

en: Parameter Value
ro_RO: Valoarea parametrului

en: Parameters list
ro_RO: Listă de parametri

en: Password
ro_RO: Parola

en: Password Reset Request
ro_RO: Solicitare de resetare a parolei

en: Password Reseted
ro_RO: Parola resetată

en: Password Updated
ro_RO: Parolă actualizată

en: Password: %s
ro_RO: Parola: %s

en: Passwords do not match
ro_RO: parolele nu se potrivesc

en: Pay with Credit Card
ro_RO: Plătiți cu cardul de credit

en: Pay with Paypal
ro_RO: Plătiți cu PayPal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
ro_RO: Contul de afaceri PayPal este necesar. Informațiile sunt preluate de la https://developer.paypal.com/. Consultați ajutorul.

en: PayPal payment agreement
ro_RO: PayPal contract de plată

en: Payment Method
ro_RO: Modalitate de plată

en: Payments
ro_RO: plăţile

en: Payments will be procesed in %1$s. Prices are displayed in %2$s
ro_RO: Plățile vor fi procesate în %1$s. Prețurile sunt afișate în %2$s

en: Paypal & Stripe Api
ro_RO: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal API Password
ro_RO: Paypal API Parola

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
ro_RO: Parola Paypal API - Începere depășită 1.30.1

en: Paypal API Signature
ro_RO: Paypal API Semnătura

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
ro_RO: Paypal API Signature - Început învechit 1.30.1

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
ro_RO: Paypal Api Keys sunt adăugate. Plățile vor fi procesate.

en: Paypal Api User Name
ro_RO: Numele de utilizator Paypal Api

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
ro_RO: Paypal Api Nume utilizator - Începere depășită 1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
ro_RO: Paypal Client secret cheie

en: Paypal Client Secret Key
ro_RO: Paypal Client secret cheie

en: Paypal Settings
ro_RO: Paypal Setări

en: Paypal receiving email
ro_RO: Paypal primește e-mail

en: Personalize Your Website
ro_RO: Personalizați-vă site-ul

en: Pets
ro_RO: Animale de companie

en: Pharmacies
ro_RO: farmacii

en: Philippines
ro_RO: Filipine

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Phone:
ro_RO: Telefon:

en: Photo
ro_RO: Fotografie

en: Pick a custom property page template you made.
ro_RO: Alegeți un șablon de pagină de proprietate personalizat pe care l-ați făcut.

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
ro_RO: Generația pinurilor funcționează numai dacă opțiunea de citire a fișierului din setarea Google Map este setată la da

en: Pin Management
ro_RO: Managementul pinilor

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
ro_RO: Pin cluster dispare atunci când mărirea hărții este mai mică decât valoarea setată aici.

en: Pins Management
ro_RO: Managementul pinilor

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
ro_RO: Pins versiunea retina trebuie să fie încărcat în același timp (același folder) ca pinul original și numele fișierului retinei ar trebui să fie cu_2x la sfârșitul.

en: Pinterest page link, with https://
ro_RO: Pinterest link-ul paginii, cu https: //

en: Place Pin with Agency Address
ro_RO: Așezați adresa cu adresa agenției

en: Place Pin with Developer Address
ro_RO: Așezați codul PIN cu adresa dezvoltatorului

en: Place Pin with Property Address
ro_RO: Plasați adresa cu adresa proprietății

en: Place in advanced search form
ro_RO: Locul în formularul de căutare avansată

en: Plan Bathrooms
ro_RO: Băile planificate

en: Plan Description
ro_RO: Descrierea planului

en: Plan Image
ro_RO: Planificați imaginea

en: Plan Price
ro_RO: Prețul planului

en: Plan Rooms
ro_RO: Planul camerelor

en: Plan Size
ro_RO: Dimensiunea planului

en: Plan Title
ro_RO: Titlul planului

en: Please contact the administrator of this site for help.
ro_RO: Contactați administratorul acestui site pentru ajutor.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ro_RO: Te rugăm să contactezi furnizorul plugin-ului și să-i ceri să-și împacheteze plugin-ul în conformitate cu ghidul WordPress.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
ro_RO: Vă rugăm să nu schimbați manual gogoșii atunci când adăugați termeni noi. Dacă trebuie să editați un nume de termen, copiați și noul nume în câmpul cu tasare.

en: Please edit your profile page from site interface.
ro_RO: Editați pagina de profil de la interfața site-ului.

en: Please fill in the form correctly and try again!
ro_RO: Completați formularul corect și încercați din nou!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
ro_RO: Rețineți că Yelp nu funcționează pentru toate țările. Vezi aici

en: Please submit a title for your property
ro_RO: Trimiteți un titlu pentru proprietatea dvs.

en: Please submit the
ro_RO: Vă rugăm să trimiteți

en: Please wait while we are processing your submission!
ro_RO: Vă rugăm să așteptați până când procesăm trimiterea dvs.!

en: Please, enter correct email
ro_RO: Introduceți adresa de e-mail corectă

en: Please, enter field:
ro_RO: Introduceți câmpul:

en: Please, enter property title
ro_RO: Introduceți titlul de proprietate

en: Plugin
ro_RO: Conecteaza

en: Plugin activated successfully.
ro_RO: Plugin-ul a fost activat cu succes.

en: Plugin activation failed.
ro_RO: Activarea pluginurilor a eșuat.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ro_RO: Plugin-ul nu este activat. O versiune mai mare a %s este necesară pentru această temă. Actualizați pluginul.

en: Poland
ro_RO: Polonia

en: Portugal
ro_RO: Portugalia

en: Post Comment
ro_RO: posteaza comentariu

en: Post navigation
ro_RO: Afișați navigația

en: Posted by
ro_RO: Postat de

en: Posted on
ro_RO: postat pe

en: Powered by
ro_RO: Cu sprijinul

en: Pre-Packaged
ro_RO: Pre-ambalate

en: Prev
ro_RO: Anterior

en: Prev Step
ro_RO: Pasul anterior

en: Previous Step
ro_RO: Pasul anterior

en: Previous page
ro_RO: Pagina anterioară

en: Price
ro_RO: Preț

en: Price & Currency
ro_RO: Preț și valută

en: Price - thousands separator
ro_RO: Pret - mii separator

en: Price High to Low
ro_RO: Prețul ridicat la scăzut

en: Price Low to High
ro_RO: Preț scăzut la înălțime

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
ro_RO: Prețul pe trimitere (pentru modul &quot;pe listă&quot;)

en: Price SLider values for advanced search with tabs
ro_RO: Valorile valorilor de slider pentru căutarea avansată cu file

en: Price Slider Values(min/max) for
ro_RO: Valoarea cursorului (min / max) pentru

en: Price in
ro_RO: Prețul în

en: Price range:
ro_RO: Preț:

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
ro_RO: Prețul pentru a afișa lista (pentru modul &quot;per înregistrare&quot;)

en: Price:
ro_RO: Preț:

en: Primary Menu
ro_RO: meniu principal

en: Primary Widget Area
ro_RO: Zona principală de widgeturi

en: Print Page Design
ro_RO: Imprimați proiectarea paginii

en: Processing...
ro_RO: Prelucrare...

en: Professional Services
ro_RO: Servicii profesionale

en: Profile Update
ro_RO: Actualizare profil

en: Profile updated
ro_RO: profil actualizat

en: Properties List - Properties number per page
ro_RO: Listă proprietăți - Număr proprietăți pe pagină

en: Properties listed in
ro_RO: Proprietățile enumerate în

en: Property Action Category
ro_RO: Categorie Acțiune de proprietate

en: Property Action Category Page
ro_RO: Categorie Acțiune Proprietate

en: Property Address
ro_RO: Adresa de proprietate

en: Property Address Label
ro_RO: Eticheta adresei de proprietate

en: Property Area
ro_RO: Domeniul proprietății

en: Property Area Page
ro_RO: Domeniul proprietății

en: Property Bathrooms
ro_RO: Imobiliar Băi

en: Property Bathrooms:
ro_RO: Băi:

en: Property Bedrooms
ro_RO: Imobiliare Dormitoare

en: Property Bedrooms:
ro_RO: Proprietăți Dormitoare:

en: Property Card Design
ro_RO: Proiectare card de proprietate

en: Property Categories Page
ro_RO: Categorii de proprietăți

en: Property Category Submit
ro_RO: Categorie de proprietate Trimite

en: Property City
ro_RO: Domeniul imobilier City

en: Property City Page
ro_RO: Proprietatea orașului

en: Property Country
ro_RO: Proprietate Țară

en: Property County
ro_RO: Domeniul imobilier

en: Property County/State Page
ro_RO: Pagina cu proprietati din județ

en: Property Description
ro_RO: Descriere proprietate

en: Property Description & Price
ro_RO: Descriere proprietate &amp; preț

en: Property Description Label
ro_RO: Descriere proprietate Label

en: Property Details
ro_RO: Detalii imobiliare

en: Property Details Label
ro_RO: Detalii despre proprietate Etichetă

en: Property Features Label
ro_RO: Caracteristici de proprietate Label

en: Property Google View
ro_RO: Vizualizare proprietate Google

en: Property Id
ro_RO: ID-ul proprietății

en: Property Keyword:
ro_RO: Cuvânt cheie pentru proprietate:

en: Property Latitude
ro_RO: Imobiliar Latitude

en: Property List Type for Advanced Search
ro_RO: Lista de proprietăți pentru Căutare avansată

en: Property List Type for Taxonomy pages
ro_RO: Lista de proprietăți Tip pentru pagini de taxonomie

en: Property List display(*global option)
ro_RO: Lista de proprietăți afișată (* opțiune globală)

en: Property Longitude
ro_RO: Proprietatea Longitude

en: Property Lot Size
ro_RO: Proprietate Lot Size

en: Property Map
ro_RO: Harta proprietăților

en: Property Media
ro_RO: Proprietatea Media

en: Property Page
ro_RO: Pagina de proprietate

en: Property Page Settings
ro_RO: Setări pentru pagini de proprietate

en: Property Price
ro_RO: Prețul imobilului

en: Property Price Label
ro_RO: Proprietate Preț Label

en: Property Price Label Before
ro_RO: Proprietăți Preț Etichetă Înainte

en: Property Print Page Design
ro_RO: Proiect Imprimare pagină de proprietate

en: Property Reviews
ro_RO: Anunturi imobiliare

en: Property Rooms
ro_RO: Camere de proprietate

en: Property Rooms:
ro_RO: Imobiliare:

en: Property Sidebar Position
ro_RO: Poziția Sidebar al proprietății

en: Property Size
ro_RO: Dimensiune proprietate

en: Property Status
ro_RO: Starea proprietății

en: Property Status
ro_RO: Starea proprietății

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
ro_RO: Starea proprietății (* poate fi necesar să adăugați noi clase CSS - consultați fișierele de ajutor)

en: Property Status:
ro_RO: Starea imobilului:

en: Property Submission Page
ro_RO: Prezentarea paginii de proprietate

en: Property Subunits
ro_RO: Subunități de proprietăți

en: Property Unit/Card Design - BETA
ro_RO: Unitate de proprietate / Design card - BETA

en: Property Unit/Card min height
ro_RO: Unitate de proprietate / înălțime min

en: Property Unit/Card min height
ro_RO: Unitate de proprietate / înălțime min

en: Property Zip
ro_RO: Domeniul imobilier Zip

en: Property and Agent Links
ro_RO: Link-uri de proprietate și de agent

en: Property is featured
ro_RO: Proprietatea este prezentată

en: Property page Sidebar
ro_RO: Pagina de proprietate Bara laterală

en: Property, Agent, Blog Lists Design
ro_RO: Proprietar, Agent, Blog Lists Design

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
ro_RO: Proprietate, Agent și Blog Unitate / Card Backgrond Color

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
ro_RO: Proprietate, agent și unitate de blog / cartela internă de carton

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
ro_RO: Proprietate, agent și blog Unitate / card intern de umplere (top, stânga, fund, dreapta)

en: Public Services & Government
ro_RO: Servicii publice și guvern

en: Publish Listing with Feature
ro_RO: Publicați listele cu funcții

en: Publish Listing with Featured
ro_RO: Publicați o listă cu articole recomandate

en: Published
ro_RO: Publicat

en: Purchase Activated
ro_RO: Achiziția activată

en: Put Search form before the header media ?
ro_RO: Puneți formularul de căutare înainte de mediul de antet?

en: Radius:
ro_RO: Rază:

en: Rate us
ro_RO: Ne evalua

en: Re-type Password
ro_RO: Rescrie parola

en: Read more
ro_RO: Citeste mai mult

en: Real Estate
ro_RO: Proprietate imobiliara

en: Recommended
ro_RO: Recomandat

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
ro_RO: Limita de memorie recomandată ar trebui să fie de cel puțin 96 MB. Va rog, referiti-va la :

en: Recurring
ro_RO: recurent

en: Recurring Payment
ro_RO: Plată recurentă

en: Recurring Payment on %website_url
ro_RO: Plata periodică pe %site_url

en: Register
ro_RO: Inregistreaza-te

en: Register here!
ro_RO: Înregistrează-te aici!

en: Related Posts
ro_RO: postări asemănatoare

en: Religious Organizations
ro_RO: Organizații religioase

en: Remove
ro_RO: Elimina

en: Remove Image
ro_RO: Eliminați imaginea

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
ro_RO: Eliminați versiunea de script - În conformitate cu recomandările Envato, am eliminat această caracteristică.Vă rugăm să utilizați un plugin de cache pentru a elimina versiunea de script.

en: Repeat Footer background ?
ro_RO: Repeta fundalul subsolului?

en: Reply
ro_RO: Răspuns

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Required Update not Available
ro_RO: Actualizarea necesară nu este disponibilă

en: Requires Update
ro_RO: Necesită actualizare

en: Resend for approval
ro_RO: Trimiteți din nou spre aprobare

en: Reset Password
ro_RO: Reseteaza parola

en: Restaurants
ro_RO: Restaurante

en: Return to Login
ro_RO: Reveniți la conectare

en: Return to Required Plugins Installer
ro_RO: Reveniți la Instalatorul de pluginuri necesare

en: Return to the Dashboard
ro_RO: Reveniți la tabloul de bord

en: Retype Password
ro_RO: Rescrie parola

en: Reunion
ro_RO: Reuniune

en: Review Edit Saved
ro_RO: Revizuire Editați salvat

en: Review Sent
ro_RO: Revizuire trimisă

en: Review Title
ro_RO: Examinați titlul

en: Reviews
ro_RO: opinii

en: Roadmap
ro_RO: Foaia de parcurs

en: Romania
ro_RO: România

en: Rooms
ro_RO: camere

en: Rooms (*only numbers)
ro_RO: Camere (* numere numai)

en: Rooms:
ro_RO: camere:

en: Rooms:
ro_RO: camere:

en: Russian Federation
ro_RO: Federația Rusă

en: SAVE CHANGES
ro_RO: SALVEAZĂ MODIFICĂRILE

en: SEARCH
ro_RO: CĂUTARE

en: SEARCH PROPERTIES
ro_RO: PROPRIETATI CAUTARE

en: Saint Kitts and Nevis
ro_RO: Sfântul Kitts și Nevis

en: Saint Lucia
ro_RO: Sfânta Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro_RO: Saint Vincent și Grenadine

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
ro_RO: Sandbox = test API. LIVE = API pentru plăți reale. Actualizați setările PayPal și Stripe în funcție de alegerea tipului API.

en: Sao Tome and Principe
ro_RO: Sao Tome și Principe

en: Satellite
ro_RO: Satelit

en: Saudi Arabia
ro_RO: Arabia Saudită

en: Save Changes
ro_RO: Salvează modificările

en: Save Design
ro_RO: Salvați designul

en: Save Plans
ro_RO: Salvați planurile

en: Save Search
ro_RO: Salvează căutarea

en: Save Search Settings
ro_RO: Salvați setările de căutare

en: Save Search Settings
ro_RO: Salvați setările de căutare

en: Save this Search?
ro_RO: Salvați această căutare?

en: Saved Searches
ro_RO: Căutări salvate

en: Schedule a showing?
ro_RO: Programați o afișare?

en: Schools
ro_RO: şcoli

en: Search
ro_RO: Căutare

en: Search Parameters:
ro_RO: Parametrii de căutare:

en: Search Properties
ro_RO: Proprietăți de căutare

en: Search Results for :
ro_RO: Cauta rezultate pentru :

en: Search State, City or Area
ro_RO: Cauta județ, oraș sau zona

en: Search a listing
ro_RO: Căutați o înregistrare

en: Search field
ro_RO: Câmpul de căutare

en: Search for an Agent
ro_RO: Căutați un agent

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
ro_RO: Căutarea a fost salvată. Veți primi o notificare prin e-mail când au fost publicate proprietăți noi care corespund căutării dvs.

en: Search here...
ro_RO: Caută aici...

en: Search name
ro_RO: Căutați numele

en: Searching...
ro_RO: In cautarea...

en: Second Color
ro_RO: A doua culoare

en: Second Footer Widget Area
ro_RO: A doua zonă de subsol pentru subsol

en: Secondary Widget Area
ro_RO: Zona Widget secundară

en: See All Your Pages
ro_RO: Consultați Toate paginile dvs.

en: See Available Packages and Payment Methods
ro_RO: Consultați pachetele disponibile și metodele de plată

en: See all
ro_RO: Vezi toate

en: See first results here
ro_RO: Vedeți primele rezultate aici

en: Select Categories
ro_RO: Selectați Categorii

en: Select Energy Class
ro_RO: Selectați Clasa energetică

en: Select Energy Class (EU regulation)
ro_RO: Selectați clasa de energie (regulamentul UE)

en: Select Images
ro_RO: Selectați Imagini

en: Select Media
ro_RO: Selectați Media

en: Select Properties
ro_RO: Selectați Proprietăți

en: Select Property Status
ro_RO: Selectați Stare proprietate

en: Select Subunits From the list:
ro_RO: Selectați subunități Din listă:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
ro_RO: Selectați Taxonomiile, unde doriți să afișați un bloc de examinare

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
ro_RO: Selectați Taxonomie pentru opțiunile filelor din Căutare avansată Tip 6, Tip 7, Tip 8, Tip 9

en: Select User Type
ro_RO: Selectați Tip utilizator

en: Select Widget Area
ro_RO: Selectați zona Widget

en: Select a text alignment for header 3&4.
ro_RO: Selectați o aliniere a textului pentru anteturile 3 și 4.

en: Select default country
ro_RO: Selectați țara implicită

en: Select grid or list style for properties list pages.
ro_RO: Selectați stilul grilă sau listă pentru paginile cu lista de proprietăți.

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
ro_RO: Selectați alinierea antetului.Vă rugăm să rețineți că nu există nici o aliniere &quot;centrală&quot; pentru tipurile 3 și 4.

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
ro_RO: Selectați tipul de antet. Tipul Header 4 nu va funcționa cu șablonul listei de proprietăți jumătate.

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
ro_RO: Selectați lista sau stilul grilă pentru tipul de listă Blog / Arhiva.

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
ro_RO: Selectați proprietățile pentru cursor - * apăsați CTRL pentru mai multe selecții

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
ro_RO: Selectați stilul standard sau jumătate pentru pagina de căutare avansată.

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
ro_RO: Selectați stilul de hartă standard sau jumătate pentru paginile cu taxonomii de proprietate.

en: Select tabs or accordion style for property info.
ro_RO: Selectați file sau stil acordeon pentru informații despre proprietăți.

en: Select the Fields for property submission.
ro_RO: Selectați câmpurile pentru trimiterea proprietăților.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
ro_RO: Selectați câmpurile obligatorii pentru trimiterea proprietăților.

en: Select the design type.
ro_RO: Selectați tipul de proiectare.

en: Select the measurement unit you will use on the website
ro_RO: Selectați unitatea de măsură pe care o veți utiliza pe site

en: Select user roles to display in register forms
ro_RO: Selectați rolurile utilizatorilor pentru a fi afișate în formularele de înregistrare

en: Select what features and amenities apply for your property.
ro_RO: Selectați ce caracteristici și facilități se aplică pentru proprietatea dvs.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
ro_RO: Selectați ce funcții din Formularul de căutare avansată. * din motive de viteză, &quot;căsuțele de selectare a caracteristicilor&quot; nu vor filtra fișierele de pe hartă

en: Select what media header to use globally.
ro_RO: Selectați ce antet media să folosească la nivel global.

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
ro_RO: Selectați proprietățile pe care doriți să le afișați ca subunități din cele publicate.

en: Select which features and amenities show in search.
ro_RO: Selectați ce caracteristici și facilități vor apărea în căutare.

en: Select wich user role the admin should approve?
ro_RO: Selectați rolul de utilizator pe care trebuie să îl aprobe adminul?

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
ro_RO: Selectarea unei categorii va ușura utilizatorii să vă găsească proprietatea în rezultatele căutării.

en: Send
ro_RO: Trimite

en: Send Email
ro_RO: Trimite email

en: Send Message
ro_RO: Trimite mesaj

en: Send Private Message
ro_RO: Trimite mesaj privat

en: Send Reply
ro_RO: Trimiteți un răspuns

en: Send all contact emails to
ro_RO: Trimiteți toate e-mailurile de contact la

en: Send all contact emails to:
ro_RO: Trimiteți toate e-mailurile de contact la:

en: Send emails
ro_RO: Trimite emailuri

en: Send me the invoice
ro_RO: Trimiteți-mi factura

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
ro_RO: Trimiteți o alertă prin e-mail săptămânal sau zilnic cu proprietăți noi publicate, care corespund căutărilor salvate de utilizatori.

en: Sending
ro_RO: trimitere

en: Sending user info, please wait...
ro_RO: Trimiterea informațiilor despre utilizatori, vă rugăm să așteptați ...

en: Sent for approval
ro_RO: Trimis spre aprobare

en: Set as Mega Menu?
ro_RO: Setați ca meniu Mega?

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
ro_RO: Setați ca prezentat, * Listarea setată ca prezentată este scăzută din pachetul dvs.

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
ro_RO: Setați locația pinului companiei pentru șablonul de pagină de contact. Latitudinea trebuie să fie un număr (ex. 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
ro_RO: Setați locația pinului companiei pentru șablonul de pagină de contact. Longitudinea trebuie să fie un număr (ex -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
ro_RO: Setați simbolul valutei pentru prețul proprietății.

en: Set how many properties to show per page in lists.
ro_RO: Setați câte proprietăți să fie afișate pe pagină în liste.

en: Set repeat options for background footer image.
ro_RO: Setați opțiunile de repetare pentru imaginea de subsol în fundal.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
ro_RO: Setați eticheta valutară pentru meniul widget cu mai multe valute.

en: Set the position for the currency symbol.
ro_RO: Setați poziția pentru simbolul monedei.

en: Set the thousand separator for price numbers.
ro_RO: Setați separatorul de mii pentru numerele de preț.

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
ro_RO: Setați la Da dacă utilizați SSL (https: //)

en: Set to Yes if you use SSL.
ro_RO: Setați la Da dacă utilizați SSL.

en: Shopping
ro_RO: Cumpărături

en: Show Advanced Search ?
ro_RO: Afișați căutarea avansată?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
ro_RO: Afișați căutare avansată în taxonomii, categorii sau arhive

en: Show Amenities and Features fields?
ro_RO: Afișați câmpurile de opțiuni și caracteristici?

en: Show Breadcrumbs
ro_RO: Afișează Breadcrumbs

en: Show Breadcrumbs?
ro_RO: Arată Breadcrumbs?

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
ro_RO: Afișați orașe și zone cu 0 proprietăți în căutarea avansată

en: Show Contact Form on lightbox
ro_RO: Afișați formularul de contact pe casete luminoase

en: Show Content as
ro_RO: Afișați conținutul ca

en: Show Details
ro_RO: Arata detaliile

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
ro_RO: Afișați meniuri pentru paturi, băi sau camere (* funcționează numai cu câmpurile personalizate - DA)

en: Show Footer ?
ro_RO: Afișați subsolul?

en: Show Footer ?
ro_RO: Afișați subsolul?

en: Show Footer Copyright Area?
ro_RO: Afișați subsolul domeniului de utilizare a subsolului?

en: Show Footer Copyright Area?.
ro_RO: Afișați subsolul de utilizare a subsolului de drepturi de autor ?.

en: Show Google Search over Map?
ro_RO: Afișați căutarea Google pe hartă?

en: Show Graph on Property Page
ro_RO: Afișați graficul pe pagina de proprietate

en: Show Header in Dashboard ?
ro_RO: Afișați antetul în tabloul de bord?

en: Show Reviews on Property Page
ro_RO: Afișați recenzii pe pagina de proprietate

en: Show Reviews on Property Page.
ro_RO: Afișați recenzii pe pagina de proprietate.

en: Show Slider for Price?
ro_RO: Afișați cursorul pentru preț?

en: Show address section
ro_RO: Afișați secțiunea de adresă

en: Show address section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea de adresă în pagina de imprimare?

en: Show agent and contact form on sidebar.
ro_RO: Afișați agentul și formularul de contact pe bara laterală.

en: Show agent details section
ro_RO: Afișează secțiunea Detalii agent

en: Show agent details section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea cu detalii despre agent în pagina tipărită?

en: Show currency before or after price - in front pages
ro_RO: Afișați valuta înainte sau după preț - în paginile anterioare

en: Show description section
ro_RO: Afișați secțiunea descriere

en: Show description section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea de descriere în pagina de imprimare?

en: Show details section
ro_RO: Afișați secțiunea detaliilor

en: Show details section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea detaliilor în pagina de imprimare?

en: Show features & amenities section
ro_RO: Afișează secțiunea de caracteristici și facilități

en: Show features & amenities section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea de caracteristici și facilități în pagina tipărită?

en: Show floor plans section
ro_RO: Afișați secțiunea planurilor de planșeu

en: Show floor plans section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea planurilor de planșeu în pagina tipărită?

en: Show gallery section
ro_RO: Afișează secțiunea galerie

en: Show gallery section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea galeriei în pagina tipărită?

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
ro_RO: Afișați pe pagina de proprietăți caracteristicile și facilitățile care nu sunt selectate?

en: Show submit property button in header?
ro_RO: Afișați butonul de prezentare a proprietății în antet

en: Show subunits section
ro_RO: Afișați secțiunea subunități

en: Show subunits section in print page?
ro_RO: Afișați secțiunea subunități în pagina de imprimare?

en: Show the Features and Amenities that are not available
ro_RO: Afișați caracteristicile și facilitățile care nu sunt disponibile

en: Show top bar on mobile devices?
ro_RO: Afișați bara superioară pe dispozitivele mobile?

en: Show top bar widget menu ?
ro_RO: Afișați meniul widget-ului de sus?

en: Show user login menu in header ?
ro_RO: Afișați meniul de conectare utilizator în antet?

en: Sidebar Heading Background Color
ro_RO: Vedere în bara laterală Culoare fundal

en: Sidebar Heading Color
ro_RO: Bara laterală a culorii

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
ro_RO: Bara laterală a zonei Widget - după meniu

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
ro_RO: Bara laterală a zonei Widget - înainte de meniu

en: Sidebar Widget Background Color
ro_RO: Bara de fundal a barei laterale

en: Sidebar Widget Design
ro_RO: Design bara laterală a barei

en: Sidebar Widget Tab
ro_RO: Tab-ul Widget din bara laterală

en: Sidebar for header type 3 - after menu
ro_RO: Bara laterală pentru tipul de antet 3 - după meniu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
ro_RO: Bara laterală pentru tipul de antet 3 - înainte de meniu

en: Sign into your account
ro_RO: Conectați-vă la contul dvs

en: Similar Listings
ro_RO: Listări similare

en: Singapore
ro_RO: Singapur

en: Single Agent
ro_RO: Agent unic

en: Site Settings
ro_RO: Setările site-ului

en: Site Speed
ro_RO: Viteza site-ului

en: Size
ro_RO: mărimea

en: Size in
ro_RO: Dimensiune în

en: Size:
ro_RO: Mărimea:

en: Size:
ro_RO: Mărimea:

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
ro_RO: Slider Imagini, .png, .jpg sau .gif format

en: Slider Option
ro_RO: Slider Opțiune

en: Slider Transition
ro_RO: Glisorul de trecere

en: Slider Transition Period
ro_RO: Perioada de tranziție a cursorului

en: Slider Type
ro_RO: Tip glisant

en: Slider type
ro_RO: Glisorul tip

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro_RO: Slovacia (Republica Slovacă)

en: Social & Contact
ro_RO: Social &amp; Contact

en: Social Accounts
ro_RO: Conturile sociale

en: Social Accounts
ro_RO: Conturile sociale

en: Social Login
ro_RO: Conectare socială

en: Social Login
ro_RO: Conectare socială

en: Solomon Islands
ro_RO: Insulele Solomon

en: Some energy class description
ro_RO: Unele descrieri ale clasei energetice

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ro_RO: Cineva a comandat un nou transfer bancar

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
ro_RO: Cineva a solicitat resetarea parolei pentru următorul cont:% website_url Username:% username. Dacă a fost o greșeală, ignorați acest e-mail și nimic nu se va întâmpla. Pentru a vă reseta parola, vizitați următoarea adresă:% reset_link, Thank You!

en: Something went wrong with the plugin API.
ro_RO: Ceva a mers prost în pluginul API.

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
ro_RO: Ne pare rău, utilizatorul există deja. Încercați alt nume de utilizator / e-mail

en: Sort by
ro_RO: Filtrează după

en: Source
ro_RO: Sursă

en: South Africa
ro_RO: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro_RO: Georgia de Sud și Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro_RO: Spania

en: Speed Advices
ro_RO: Viteză

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
ro_RO: Imagine Splash, .png, .jpg sau .gif

en: Splash Page - Bottom left area
ro_RO: Splash Page - Zona stângă jos

en: Splash Page - Bottom right area
ro_RO: Splash Page - Spațiul din dreapta jos

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
ro_RO: Splash Page Spațiul din partea stângă a zonei widgetului

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
ro_RO: Pagina Splash Page Bottom Right Widget

en: Splash Page Title
ro_RO: Splash Titlul paginii

en: Splash Video in mp4 format
ro_RO: Splash Video în format mp4

en: Splash Video in mp4 format
ro_RO: Splash Video în format mp4

en: Splash Video in ogv format
ro_RO: Splash Video în format ogv

en: Splash Video in ogv format
ro_RO: Splash Video în format ogv

en: Splash Video in webm format
ro_RO: Splash Video în format webm

en: Splash Video in webm format
ro_RO: Splash Video în format webm

en: Spot no
ro_RO: Spot nr

en: St. Helena
ro_RO: Sf. Helena

en: St. Pierre and Miquelon
ro_RO: St Pierre și Miquelon

en: Start Now
ro_RO: Începe acum

en: Starting Point Latitude
ro_RO: Latitudinea punctului de plecare

en: Starting Point Longitude
ro_RO: Longitudine punct de pornire

en: State/County
ro_RO: Judet

en: Status
ro_RO: stare

en: Sticky Header Border Bottom Color
ro_RO: Culoare de jos a capului frontal lipicios

en: Sticky Header Height
ro_RO: Greutate înălțimea înălțimii

en: Sticky Header Height in px
ro_RO: Valoarea înălțimii antetului în px

en: Sticky Menu Font Color
ro_RO: Culoare fonică pentru meniu

en: Street View
ro_RO: vedere de strada

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
ro_RO: Stripe Api Keys sunt adăugate. Plățile vor fi procesate.

en: Stripe Publishable Key
ro_RO: Stripe cheie publicabilă

en: Stripe Settings
ro_RO: Setări Stripe

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
ro_RO: Stil pentru Google Map. Utilizați https://snazzymaps.com/ pentru a crea stiluri

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Subject for
ro_RO: Subiect pentru

en: Submission & Featured Payment
ro_RO: Prezentare și plată recomandată

en: Submission Fee
ro_RO: Taxa de depunere

en: Submission Payment
ro_RO: Plata depunerii

en: Submit Property
ro_RO: Trimiteți proprietatea

en: Submit Review
ro_RO: Trimite recenzie

en: Submit property will only work with theme register/login.
ro_RO: Trimiteți proprietatea va funcționa numai cu înregistrarea / autentificarea temelor.

en: Submited Listings should be approved by admin?
ro_RO: Ofertele trimise trebuie să fie aprobate de admin?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
ro_RO: Abonați-vă la lista noastră de discuții pentru a primi știri despre noile caracteristici și actualizări ale temelor. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Aboneaza-te aici!</a>

en: Subunits
ro_RO: subunitati

en: Supermarkets
ro_RO: Supermarketuri

en: Suriname
ro_RO: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ro_RO: Insulele Svalbard și Jan Mayen

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Switch to this package
ro_RO: Treceți la acest pachet

en: Switzerland
ro_RO: Elveţia

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
ro_RO: Simbolul trebuie stabilit în conformitate cu standardele internaționale. Lista completă este aici http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
ro_RO: Republica Araba Siriana

en: TGMPA v%s
ro_RO: TGMPA v %s

en: Taiwan, Province of China
ro_RO: Taiwan, provincia China

en: Tajikistan
ro_RO: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic of
ro_RO: Tanzania, Republica Unită

en: Taxes
ro_RO: Impozite

en: Telephone
ro_RO: Telefon

en: Terrain
ro_RO: Teren

en: Thailand
ro_RO: Tailanda

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
ro_RO: Mulțumesc. Verificați adresa de e-mail pentru instrucțiuni de plată.

en: The City field is empty !
ro_RO: Câmpul orașului este gol!

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ro_RO: JavaScript API-ul JavaScript Google v3 CERERE o cheie API pentru a funcționa corect. Obțineți o cheie Consola API și postați codul în Opțiuni Temă. Puteți obține de la

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ro_RO: JavaScript API-ul JavaScript Google v3 CERERE o cheie API pentru a funcționa corect. Obțineți o cheie Consola API și postați codul în Opțiuni Temă. Puteți obține de la

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
ro_RO: Pinii retinei ar trebui să fie încărcați în același loc ca pinul original, iar numele fișierului ar trebui să fie cu_2x

en: The browser couldn't detect your position!
ro_RO: Browserul nu ți-a detectat poziția!

en: The currency in which payments are processed.
ro_RO: Moneda în care sunt procesate plățile.

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
ro_RO: Data și ora sunt deja rezervate. Alegeți unul nou

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ro_RO: Descrierea va fi afișată în meniu dacă tema curentă o acceptă.

en: The email doesn't look right !
ro_RO: E-mailul nu arată bine!

en: The email was not saved because it is used by another user.
ro_RO: E-mailul nu a fost salvat deoarece este utilizat de alt utilizator.

en: The email's domain doesn't look right.
ro_RO: Domeniul e-mailului nu arată bine.

en: The first footer widget area
ro_RO: Prima zonă de subsol pentru subsol

en: The following plugin was activated successfully:
ro_RO: Următorul plugin a fost activat cu succes:

en: The fourth footer widget area
ro_RO: A patra zonă de subsol pentru subsol

en: The inserted code is not a valid one
ro_RO: Codul introdus nu este unul valid

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ro_RO: Procesul de instalare și activare începe. Acest proces poate dura un timp pe unele gazde, deci vă rugăm să aveți răbdare.

en: The installation of %1$s failed.
ro_RO: Instalarea %1$s a eșuat.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ro_RO: Procesul de instalare începe. Acest proces poate dura un timp pe unele gazde, deci vă rugăm să aveți răbdare.

en: The invoice number is:
ro_RO: Numărul facturii este:

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
ro_RO: Numărul maxim de imagini pe care un utilizator le poate încărca cu formularul de trimitere din partea frontală. Utilizați 0 pentru nelimitat. Această valoare nu este utilizată în cazul modului de aderare (fiecare pachet va avea propria imagine maximă fără set)

en: The new password is blank
ro_RO: Noua parolă este necompletată

en: The primary widget area
ro_RO: Zona widget primară

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ro_RO: Pachetul plug-in de la distanță conține mai mult de un fișier, dar fișierele nu sunt ambalate într-un dosar.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ro_RO: Pachetul plug-in de la distanță nu conține un dosar cu melc dorit și redenumirea nu a funcționat.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
ro_RO: Formularul de căutare este &quot;plutitor&quot; peste antetul media și setați poziția.

en: The second footer widget area
ro_RO: A doua zonă de subsol pentru subsol

en: The secondary widget area
ro_RO: Zona widget secundară

en: The state field is empty !
ro_RO: Campul pentru judet este gol!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
ro_RO: Sistemul va elimina versiunea de script atunci când este inclusă. Acest lucru nu îmbunătățește de fapt viteza, dar îmbunătățește scorul testului pe paginile cu instrumente de viteză.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
ro_RO: Sistemul va folosi versiunile miniaturate ale fișierelor css și js

en: The third footer widget area
ro_RO: A treia zonă pentru widget-uri

en: The top bar left widget area
ro_RO: Bara de sus din stânga zonă widget

en: The top bar right widget area
ro_RO: Suprafața widget-ului din dreapta sus al barei

en: The type selected applies for Google Maps header.
ro_RO: Tipul selectat se aplică antetului Google Maps.

en: Theme Slider
ro_RO: Tema Slider

en: Theme Slider
ro_RO: Tema Slider

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
ro_RO: Nu există agenți listați pe această pagină în acest moment. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: There are no posts published!
ro_RO: Nu există postări publicate!

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
ro_RO: Nu există proprietăți afișate pe această pagină în acest moment. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ro_RO: Există una sau mai multe pluginuri necesare sau recomandate pentru instalare, actualizare sau activare.

en: These fields are mandatory: Title
ro_RO: Aceste câmpuri sunt obligatorii: Titlu

en: Third Footer Widget Area
ro_RO: A treia zonă Footer Widget

en: This applies for  the search over media header.
ro_RO: Aceasta se aplică pentru căutarea în antetul media.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
ro_RO: Aceasta se aplică tuturor formularelor de înregistrare. * Țineți apăsat CTRL pentru selecție multiplă.

en: This applies for for all register forms.
ro_RO: Acest lucru se aplică pentru toate formularele de înregistrare.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ro_RO: Aceasta se aplică pentru tipul de câmp calendar disponibil pentru proprietăți.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
ro_RO: Acest lucru este valabil pentru căutarea peste tipul de antet. IMPORTANT! Activați câmpurile personalizate de căutare avansată - DA, tip 5, tip 6, tip 8, tip 10 și tip 11. Tipurile 7 și 9 pot fi obținute cu tipurile 6 și 8 cu formularul flotant setat la da.

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
ro_RO: Această descriere va apărea mai întâi în pagină. Păstrați-o ca o scurtă trecere în revistă, facilitează citirea.

en: This helps preventing registration spam.
ro_RO: Aceasta ajută la prevenirea spam-ului de înregistrare.

en: This is a paid submission.
ro_RO: Aceasta este o trimitere plătită.

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
ro_RO: Aceasta este o transmitere plătită. Cota va fi live după primirea plății.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
ro_RO: Această opțiune definește lățimea principală a conținutului. Valoarea prestabilită este de 1200 pixeli

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
ro_RO: Această pagină nu va funcționa fără WpResidence Core Plugin, vă rugăm să-l activați din meniul plugin-urilor!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ro_RO: Această postare este protejată prin parolă. Introduceți parola pentru a vedea orice comentarii.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
ro_RO: Acest constructor de unități de proprietate este o caracteristică foarte complexă, cu o mulțime de opțiuni și din acest motiv este posibil să nu funcționeze pentru toate ideile de design. Vom continua să îl îmbunătățim, dar vă rugăm să fiți conștienți de faptul că pot apărea probleme css și că acestea vor trebui rezolvate prin adăugarea manuală a codurilor css în cod.

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
ro_RO: Acest lucru va înlocui antetul lipicios. Nu se aplică tipului de căutare 3

en: Time
ro_RO: Timp

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Title Attribute
ro_RO: Atributul titlului

en: Title/Position
ro_RO: Pozitia titlului

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
ro_RO: Pentru a adăuga versiunile logo-ului Retina, creați logo-ul retinei, adăugați _2x la sfârșitul numelui fișierului original (ex logo_2x.jpg) și încărcați-l în același folder de încărcări ca și logo-ul fără retină.

en: To be paid
ro_RO: A fi platit

en: Togo
ro_RO: A merge

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
ro_RO: Culoarea fundalului din partea superioară a barei (meniul Widget pentru antet)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
ro_RO: Culoarea fontului din partea de sus a coloanei (meniul widgetului Header)

en: Top Bar Left Widget Area
ro_RO: Zona de sus a barei stânga a barei

en: Top Bar Right Widget Area
ro_RO: Partea superioară a zonei widget dreapta din bar

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
ro_RO: Meniul de sus și culoarea de fundal a meniului lipicios

en: Top Menu Font Color
ro_RO: Culoarea fonturilor din meniul principal

en: Top Menu Font Size
ro_RO: Mărimea fontului din meniul principal

en: Top Menu Hover Background Color
ro_RO: Meniul de sus menține culoarea de fundal

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
ro_RO: Meniul de sus Mențineți culoarea de fundal (* se aplică anumitor tipuri de hover)

en: Top Menu Hover Font Color
ro_RO: Meniul de sus menține culoarea fontului

en: Top Menu Hover Type
ro_RO: Meniul de sus din partea de sus a meniului

en: Total Fee
ro_RO: Taxa totală

en: Total Invoices:
ro_RO: Facturi totale:

en: Total number of views:
ro_RO: Numărul total de vizualizări:

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
ro_RO: Vedere transparentă - Culoarea fontului din meniul de sus

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
ro_RO: Antet transparent - Topul meniurilor Hover color font

en: Transportation
ro_RO: Transport

en: Trinidad and Tobago
ro_RO: Trinidad și Tobago

en: Turkey
ro_RO: Curcan

en: Turks and Caicos Islands
ro_RO: Insulele Turks și Caicos

en: Twitter Access Secret
ro_RO: Accesul secret în Twitter

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
ro_RO: Accesul Twitter Secret este necesar pentru widget-ul Twitter temă.

en: Twitter Access Token
ro_RO: Acces Twitter Token

en: Twitter Access Token Secret
ro_RO: Accesul la Twitter Token Secret

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
ro_RO: Accesul la Twitter este necesar pentru widget-ul Twitter.

en: Twitter Cache Time
ro_RO: Timpul cache al Twitterului

en: Twitter Cache Time in hours
ro_RO: Twitter Cache Timp în ore

en: Twitter Consumer Key
ro_RO: Twitter Cheie de consum

en: Twitter Consumer Secret
ro_RO: Twitter Secretul consumatorilor

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
ro_RO: Twitter Secretul de consum este necesar pentru widget-ul Twitter temă.

en: Twitter Page Link
ro_RO: Conectați pagina Twitter

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
ro_RO: Twitter consumer_key este necesar pentru widget temă Twitter.

en: Twitter page link
ro_RO: Twitter link-ul paginii

en: Twitter page link, with https://
ro_RO: Pagina Twitter, cu https: //

en: Type
ro_RO: Tip

en: Type Bathrooms No.
ro_RO: Tip baie Nr.

en: Type Bedrooms No.
ro_RO: Tip dormitoare Nr.

en: Type Keyword
ro_RO: Introduceți cuvântul cheie

en: Type Max. Price
ro_RO: Tip Max. Preț

en: Type Min. Price
ro_RO: Tip min. Preț

en: Type address, state, city or area
ro_RO: Introduceți adresa, judetul, orașul sau zona

en: Type and add a new item in features and amenities list.
ro_RO: Introduceți și adăugați un element nou în lista de caracteristici și facilități.

en: Type company address
ro_RO: Introduceți adresa companiei

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
ro_RO: Introduceți aici mesajul privind drepturile de autor care va apărea în subsolul paginii.

en: Type only numbers!
ro_RO: Introduceți numai numere!

en: Type your message...
ro_RO: Introduceți mesajul dvs. ...

en: Type:
ro_RO: Tip:

en: URL
ro_RO: URL-

en: Ukraine
ro_RO: Ucraina

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
ro_RO: Imposibil de conectat. Verificați login / password și încercați din nou

en: Unit Card Type
ro_RO: Tip card tip unitate

en: Unit border size
ro_RO: Mărimea graniței unității

en: Unit/Card border color
ro_RO: Culoarea frontală a unității / cardului

en: United Arab Emirates
ro_RO: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro_RO: Regatul Unit

en: United States
ro_RO: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro_RO: Insulele îndepărtate din Statele Unite

en: Unlimited
ro_RO: Nelimitat

en: Unlimited listings ?
ro_RO: Anunturi nelimitate?

en: Update
ro_RO: Actualizați

en: Update %2$s
ro_RO: Actualizați %2$s

en: Update Profile
ro_RO: Actualizare profil

en: Update Required
ro_RO: Actualizare necesara

en: Update Review
ro_RO: Actualizare recenzie

en: Update profile
ro_RO: Actualizare profil

en: Update recommended
ro_RO: Actualizare recomandată

en: Update the theme & plugins
ro_RO: Actualizați tema și pluginurile

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
ro_RO: Actualizați; Titlu personalizat în locul etichetei &quot;Caracteristici și accesorii&quot;.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro_RO: Actualizarea pluginului %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Plugin: %s
ro_RO: Actualizarea pluginului: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ro_RO: Actualizați mesajul de la autorul pluginului:

en: Upgrade to Featured
ro_RO: Treceți la Recomandate

en: Upgrade to Featured Listing
ro_RO: Treceți la o listă recomandată

en: Upgrade to featured
ro_RO: Treceți la recomandat

en: Upgrade to featured listing on
ro_RO: Treceți la upgrade la listarea recomandată

en: Upload  profile image.
ro_RO: Încarcă imaginea profilului.

en: Upload Background Image for Footer
ro_RO: Încărcați imaginea de fundal pentru subsol

en: Upload Background Image |
ro_RO: Încărcați imaginea de fundal

en: Upload Favicon
ro_RO: Încărcați Favicon

en: Upload Header Image
ro_RO: Încărcați imaginea antetului

en: Upload Image
ro_RO: Incarca imaginea

en: Upload Logo
ro_RO: Logo de încărcare

en: Upload New Logo
ro_RO: Încărcați un nou logo

en: Upload New Plan Image
ro_RO: Încărcați o imagine planificată nouă

en: Upload Pin
ro_RO: Încărcați PIN

en: Upload Video
ro_RO: Încărcați videoclipul

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
ro_RO: Încărcați logo-ul mobil în format jpg sau png.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
ro_RO: Încărcați favicon în format .ico, .png, .jpg sau .gif

en: Upload your profile photo.
ro_RO: Încărcați fotografia de profil.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
ro_RO: Utilizați format .00 pentru zecimale (ex: 1,50). Nu setați prețul ca 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
ro_RO: Utilizați formatul .00 pentru zecimale (ex .: 5,50). Nu setați prețul ca 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
ro_RO: Utilizați CTRL pentru a selecta mai multe câmpuri pentru pagina de prezentare a proprietății.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
ro_RO: Utilizați Cache-ul pentru hărțile Google? (* Cache-ul se va reînnoi la fiecare 3 ore)

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
ro_RO: Utilizați câmpurile personalizate pentru căutare avansată?

en: Use Float Search Form ?
ro_RO: Utilizați formularul de căutare Float?

en: Use Floor Plans
ro_RO: Utilizați planurile de etaj

en: Use Full Price Pins ?
ro_RO: Utilizați pini de preț integral?

en: Use Geo Location Search
ro_RO: Utilizați Căutare geografică

en: Use Google maps with SSL ?
ro_RO: Utilizați Google Maps cu SSL?

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
ro_RO: Utilizați pluginul Optima Express (plugin idx de ihomefinder) - va trebui să activați pluginul?

en: Use Pin Cluster on map
ro_RO: Utilizați Pin Cluster pe hartă

en: Use Saved Search Feature ?
ro_RO: Utilizați funcția de căutare salvată?

en: Use Slider in Property Unit
ro_RO: Utilizați cursorul în unitatea de proprietăți

en: Use Sticky Footer?
ro_RO: Utilizați foaierul Sticky?

en: Use Sticky Footer?
ro_RO: Utilizați foaierul Sticky?

en: Use a custom property page template
ro_RO: Utilizați un șablon de pagină proprietate personalizată

en: Use file reading for pins?
ro_RO: Utilizați citirea fișierelor pentru ace?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
ro_RO: Utilizați citirea fișierelor pentru ace? (* recomandat pentru peste 200 de înregistrări. Citiți manualul pentru diferențe între fișier și citirea mysql)

en: Use price Pins ?
ro_RO: Folosiți prețul Pins?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
ro_RO: Folosiți prețul Pins? (Clasa css pentru pini de preț este &quot;wpestate_marker&quot;.) Fiecare pin primește și o clasă cu numele categoriei sau acțiunii: De exemplu, &quot;vânzările apartamentelor wpestate_marker&quot;)

en: Use reCaptcha on register ?
ro_RO: Utilizați reCaptcha pe registru?

en: Use single Image Pin ?
ro_RO: Utilizați o singură imagine PIN?

en: Use sticky search ?
ro_RO: Folosiți căutări lipicioase?

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
ro_RO: Utilizați butonul Clear WpResidence Cache din bara de administrare pentru a vedea modificările efectuate instantaneu. Actualizările automate au loc la fiecare 4 ore.

en: Use the button to save your property location on the map as well.
ro_RO: Utilizați butonul pentru a salva locația proprietății pe hartă.

en: Use the form below to contact us!
ro_RO: Utilizați formularul de mai jos pentru a ne contacta!

en: Use this unit/card
ro_RO: Utilizați acest aparat / card

en: User
ro_RO: Utilizator

en: User Dashboard - The top bar left widget area
ro_RO: Tabloul de bord pentru utilizatori - Bara de sus din stânga a zonei widgetului

en: User Dashboard - The top bar right widget area
ro_RO: Tabloul de bord pentru utilizatori - zona de sus a barei de sus dreapta a barei

en: User Dashboard Design
ro_RO: Designul tabloului de bord al utilizatorului

en: User Dashboard Menu Background
ro_RO: Tabloul de bord pentru meniul Background

en: User Dashboard Menu Color
ro_RO: Bara de meniu pentru tabloul de bord pentru utilizatori

en: User Dashboard Menu Hover Color
ro_RO: Meniul Tabloul de bord pentru utilizatori Mută ​​culoarea

en: User Dashboard Menu Item Background Color
ro_RO: Baza de meniu a panoului de bord al utilizatorului Culoarea fundalului

en: User Dashboard Package Background
ro_RO: Conținutul pachetului pentru tabloul de bord pentru utilizator

en: User Dashboard Package Color
ro_RO: Tabloul de bord pentru panoul utilizatorului

en: User Details
ro_RO: Detalii utilizator

en: User Param 1
ro_RO: Param utilizator 1

en: User Role Settings
ro_RO: Setările pentru rolurile utilizatorului

en: Username
ro_RO: Nume de utilizator

en: Username already exists.  Please choose a new one.
ro_RO: Nume de utilizator deja existent. Alegeți unul nou.

en: Username and/or Email field is empty!
ro_RO: Numele câmpului de utilizator și / sau e-mail este gol!

en: Username and/or Password field is empty!
ro_RO: Numele câmpului de utilizator și / sau parolă este gol!

en: Username:
ro_RO: Nume de utilizator:

en: Username: %s
ro_RO: Nume utilizator: %s

en: Userpin in geolocation
ro_RO: Userpin în geolocație

en: Users can type the password on registration form
ro_RO: Utilizatorii pot introduce parola pe formularul de înregistrare

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
ro_RO: Utilizatorii vor fi automat aprobați. * Țineți apăsat CTRL pentru selecție multiplă.

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
ro_RO: Utilizând această opțiune, puteți defini lățimea conținutului în procent.Sistemul va ocupa restul spațiului principal de conținut.

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
ro_RO: Valorile între 0 și 1 sunt vizibile

en: Version
ro_RO: Versiune

en: Video Option
ro_RO: Opțiunea video

en: Video from
ro_RO: Video de la

en: View
ro_RO: Vedere

en: View public profile
ro_RO: Vizualizați profilul public

en: View results
ro_RO: Vezi rezultate

en: Views Stats
ro_RO: Vizualizează statistici

en: Virgin Islands (British)
ro_RO: Insulele Virgine (britanice)

en: Virgin Islands (U.S.)
ro_RO: Insulele Virgine (SUA)

en: Virtual Tour
ro_RO: Tur virtual

en: Virtual Tour:
ro_RO: Tur virtual:

en: Waiting for approval
ro_RO: se asteapta aprobarea

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
ro_RO: Informațiile despre Walkscore nu se afișează dacă nu adăugați API-ul.

en: Wallis and Futuna Islands
ro_RO: Insulele Wallis și Futuna

en: Want to find out more?
ro_RO: Vrei să afli mai multe?

en: Warning !
ro_RO: Avertizare !

en: We Speak:
ro_RO: Noi vorbim:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
ro_RO: Ne pare rău, dar nu avem o estimare pentru această proprietate în acest moment!

en: We didn't find any results
ro_RO: Nu am găsit rezultate

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ro_RO: Nu am găsit rezultate. Încercați din nou cu diferiți parametri de căutare.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ro_RO: Nu am găsit rezultate. Încercați din nou cu diferiți parametri de căutare.

en: We don't have any agents yet!
ro_RO: Încă nu avem agenți!

en: We found
ro_RO: Noi am gasit

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
ro_RO: Tocmai v-am trimis o nouă parolă. Vă rugăm să verificați email-ul!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
ro_RO: Tocmai v-am trimis un e-mail cu instrucțiuni de resetare a parolei.

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
ro_RO: Am primit cererea dvs. de plată prin transfer Wire pe %s! Urmați instrucțiunile de mai jos pentru a începe să trimiteți proprietățile cât mai curând posibil.

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
ro_RO: Am primit cererea dvs. de plată prin transfer Wire pe %site_url! Urmați instrucțiunile de mai jos pentru a începe să trimiteți proprietățile cât mai curând posibil. Numărul facturii este:% invoice_no, Suma:% total_price. Instrucțiuni:% payment_details.

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
ro_RO: Vă recomandăm să efectuați primul demo de import și apoi să finalizați această configurare. Adăugarea unui demo de import După ce ați finalizat această setare, modificările opțiunilor de setare se fac la opțiunile demo.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
ro_RO: Vom folosi 1 pini pentru toate marcatorii. Această opțiune va reduce timpul de încărcare pe hărțile tale.

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ro_RO: Vom folosi imaginea la dimensiunea încărcată. Deci, asigurați-vă că se potrivește design-ul dvs. Dacă adăugați imagini direct în câmpurile de introducere (fără butonul Încărcare), utilizați calea completă a imaginilor. De exemplu: http: //www.wpresidence ...... Dacă utilizați butonul &quot;încărcați&quot;, utilizați și butonul &quot;Inserați în post&quot; din fereastra de tip pop-up.

en: Website
ro_RO: website

en: Website Url (without http)
ro_RO: Site URL (fără http)

en: Website:
ro_RO: Site-ul:

en: Welcome back,
ro_RO: Bine ai revenit,

en: Western Sahara
ro_RO: sahara de Vest

en: What kind of listings do you handle?
ro_RO: Ce fel de liste te ocupi?

en: What property slider type to show on property page.
ro_RO: Ce tip de glisor proprietate se afișează pe pagina de proprietăți.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
ro_RO: Ce bara laterală trebuie afișată pentru categoria de bloguri / lista de arhive.

en: What sidebar to show in agent page.
ro_RO: Ce bara laterală trebuie afișată în pagina de agent.

en: What sidebar to show in property page.
ro_RO: Ce bara laterală trebuie afișată în pagina de proprietăți.

en: What's Nearby
ro_RO: Ce este în apropiere

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
ro_RO: Când pagina este cu bara laterală numărul de înregistrări pe rând va fi de 2 sau 3 - în funcție de selecția dvs.

en: Where to show the currency symbol?
ro_RO: Unde să afișați simbolul monedei?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
ro_RO: Unde se afișează bara laterală pentru lista de categorii de bloguri / arhivă.

en: Where to show the sidebar in agent page.
ro_RO: Unde se afișează bara laterală în pagina de agent.

en: Where to show the sidebar in property page.
ro_RO: Unde se afișează bara laterală în pagina de proprietăți.

en: Wide Footer ?
ro_RO: Subsol larg?

en: Wide Header ?
ro_RO: Wide Header?

en: Wide or Boxed?
ro_RO: Wide sau Boxed?

en: Widget Border Color
ro_RO: Widget Color Border

en: Widget Font color
ro_RO: Culoarea fontului Widget

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
ro_RO: Widget Internal Padding (top, stânga, fund, dreapta)

en: Wire Transfer
ro_RO: Transfer prin cablu

en: Wire instructions for direct payment
ro_RO: Instrucțiuni de plată directă

en: WordPress Memory Limit is set to
ro_RO: Limita de memorie WordPress este setată la

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
ro_RO: Funcționează cu opțiunile &quot;Utilizați formularul FLoat&quot; setat la nu! Nu se aplică tipului de căutare 3.

en: Write a Review
ro_RO: Scrie o recenzie

en: Wrong username or password!
ro_RO: Numele de utilizator sau parola greșite!

en: Yearly Archives: %s
ro_RO: Arhivele anuale: %s

en: Yelp - no of results
ro_RO: Yelp - nu există rezultate

en: Yelp - no of results
ro_RO: Yelp - nu există rezultate

en: Yelp Api  Client Id
ro_RO: ID-ul clientului Yelp Api

en: Yelp Api Client Key
ro_RO: Yelp Api Cheie Client

en: Yelp Categories
ro_RO: Categorii Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
ro_RO: Yelp Categorii de afișat pe prima pagină

en: Yelp Distance Measurement Unit
ro_RO: Unitatea de măsurare a distanței Yelp

en: Yelp settings
ro_RO: Setări pentru Yelp

en: You are already logged in! redirecting...
ro_RO: Sunteți deja logat! redirecționează ...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
ro_RO: Puteți activa sau dezactiva butoanele PayPal.

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
ro_RO: Puteți activa sau dezactiva butoanele de plată Stripe.

en: You can now login with your new password at:
ro_RO: Acum vă puteți conecta cu noua dvs. parolă la:

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
ro_RO: Puteți răspunde la mesajele private din pagina &quot;Inbox&quot; din contul dvs. de utilizator.

en: You can select multiple images to upload at one time.
ro_RO: Puteți selecta mai multe imagini pentru a le încărca simultan.

en: You cannot upload more than
ro_RO: Nu puteți încărca mai mult de

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
ro_RO: Nu puteți folosi caractere speciale precum &quot;&amp;&quot;. După schimbarea adresei URL, este posibil să fie necesar să așteptați câteva minute până când WordPress modifică toate urlările. În cazul în care noile dvs. nume nu se actualizează automat, mergeți la Settings - Permalinks și salvați din nou opțiunea &quot;Postări nume&quot;

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
ro_RO: Nu ați adăugat detaliile <strong>Paypal</strong> . Nici o plată Paypal nu va fi procesată

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
ro_RO: Nu ați adăugat detaliile dvs. pentru <strong>Stripe</strong> . Nu va fi procesată nicio plată Stripe

en: You don't have any agents added!
ro_RO: Nu aveți agenți adăugați!

en: You don't have any favorite properties yet!
ro_RO: Nu aveți încă proprietăți favorite!

en: You don't have any plans attached!
ro_RO: Nu aveți planuri atașate!

en: You don't have any properties yet!
ro_RO: Nu aveți încă proprietăți!

en: You don't have any saved searches yet!
ro_RO: Nu aveți încă căutări salvate!

en: You have
ro_RO: Tu ai

en: You have  %1$d listings published:
ro_RO: Ați publicat listarea %1$d

en: You have  %1$d pages published.
ro_RO: Ai publicat %1$d pagini.

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
ro_RO: Ați folosit toate listele &quot;Featured&quot; din pachetul dvs.

en: You need to
ro_RO: Trebuie să

en: You need to agree with terms and conditions !
ro_RO: Trebuie să fiți de acord cu termenii și condițiile!

en: You need to upload at last one image
ro_RO: Trebuie să încărcați în sfârșit o imagine

en: You ordered a new Wire Transfer
ro_RO: Ați comandat un nou transfer bancar

en: Your Address
ro_RO: Adresa ta

en: Your City
ro_RO: Orasul tau

en: Your Current Colors
ro_RO: Culorile dvs. actuale

en: Your Current Logo
ro_RO: Logo-ul curent

en: Your Email
ro_RO: Email-ul tau

en: Your Favicon
ro_RO: Faviconul tău

en: Your Logo
ro_RO: Logo-ul dvs.

en: Your Message
ro_RO: Mesajul tau

en: Your Name
ro_RO: Numele dumneavoastră

en: Your PHP version is
ro_RO: Versiunea dvs. PHP este

en: Your Password was Reset
ro_RO: Parola dvs. a fost resetată

en: Your Payment system is in LIVE mode.
ro_RO: Sistemul dvs. de plată este în modul LIVE.

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
ro_RO: Sistemul dvs. de plată este în modul SANDBOX.

en: Your Phone
ro_RO: Telefonul tau

en: Your Rating & Review
ro_RO: Evaluarea și recenzia dvs.

en: Your Review
ro_RO: Recenzia dumneavoastră

en: Your State Code (ex CA)
ro_RO: Codul judetului (ex CA)

en: Your Sticky Logo
ro_RO: Sigla dvs. sigură

en: Your Transparent Header Logo
ro_RO: Sigla dvs. transparentă pentru anteturi

en: Your account is disabled.
ro_RO: Contul dumneavoastră este dezactivat.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
ro_RO: Contul dvs. așteaptă aprobarea. Vă rugăm să așteptați ca administratorul să o aprobe.

en: Your account was created and you can login now!
ro_RO: Contul dvs. a fost creat și vă puteți conecta acum!

en: Your address field is empty!
ro_RO: Câmpul de adrese este gol!

en: Your comment is awaiting moderation.
ro_RO: Comentariul dvs. așteaptă să fie moderat.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
ro_RO: Pachetul dvs. actual nu vă permite să publicați mai multe proprietăți! Trebuie să vă îmbunătățiți calitatea de membru.

en: Your email address will not be published.
ro_RO: Adresa ta de email nu va fi publicată.

en: Your energy class
ro_RO: Clasa dvs. energetică

en: Your energy class is
ro_RO: Clasa dvs. energetică este

en: Your energy class is
ro_RO: Clasa dvs. energetică este

en: Your listing was approved
ro_RO: Lista dvs. a fost aprobată

en: Your new password for the account at:
ro_RO: Noua dvs. parolă pentru cont la:

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
ro_RO: Noua dvs. parolă pentru cont la:% website_url: Nume utilizator:% nume de utilizator, Parolă:% utilizator_pass. Acum vă puteți conecta cu noua dvs. parolă la: %site_url

en: Your purchase was activated
ro_RO: Achiziția a fost activată

en: Your search results
ro_RO: Rezultatele căutării

en: Your username and password on %website_url
ro_RO: Numele de utilizator și parola dvs. pe %site_url

en: Zillow api key
ro_RO: Zillow api cheie

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
ro_RO: Tasta Zillow api este necesară pentru Zillow Widget.

en: [more]
ro_RO: [Mai Mult]

en: about 1 hour ago
ro_RO: acum aproximativ o oră

en: about 1 minute ago
ro_RO: acum 1 minut

en: ac
ro_RO: AC

en: acres
ro_RO: acri

en: add to favorites
ro_RO: adauga la favorite

en: address
ro_RO: adresa

en: and
ro_RO: și

en: area
ro_RO: zonă

en: areas
ro_RO: zone

en: bathrooms
ro_RO: bai

en: baths:
ro_RO: bai:

en: bedrooms
ro_RO: dormitoare

en: beds
ro_RO: paturi

en: between
ro_RO: între

en: between
ro_RO: între

en: bigger than
ro_RO: mai mare ca

en: bigger than
ro_RO: mai mare ca

en: boxed
ro_RO: cutie

en: by
ro_RO: de

en: cancel stripe subscription
ro_RO: anulați abonamentul cu bandă

en: categories
ro_RO: categorii

en: category
ro_RO: categorie

en: cities
ro_RO: orase

en: city
ro_RO: oraș

en: click to add new status
ro_RO: faceți clic pentru a adăuga o nouă stare

en: click to enable zoom
ro_RO: faceți clic pentru a activa zoomul

en: close map
ro_RO: închideți harta

en: company email
ro_RO: emailul companiei

en: company fax
ro_RO: faxul companiei

en: company mobile
ro_RO: companie mobilă

en: compare
ro_RO: comparaţie

en: daily
ro_RO: zilnic

en: days
ro_RO: zi

en: default
ro_RO: Mod implicit

en: delete
ro_RO: șterge

en: delete message
ro_RO: sterge mesajul

en: delete search
ro_RO: ștergeți căutarea

en: deleting...
ro_RO: ștergerea ...

en: details
ro_RO: Detalii

en: discover more
ro_RO: descopera mai mult

en: expires on
ro_RO: expira la

en: favorite
ro_RO: favorit

en: feet
ro_RO: picioare

en: field
ro_RO: camp

en: for
ro_RO: pentru

en: for category:
ro_RO: pentru categoria:

en: from date
ro_RO: din data

en: full info
ro_RO: informații complete

en: grid
ro_RO: grilă

en: ha
ro_RO: Ha

en: half map
ro_RO: jumătate hartă

en: hectares
ro_RO: hectare

en: help
ro_RO: Ajutor

en: here
ro_RO: aici

en: images
ro_RO: imagini

en: in
ro_RO: în

en: in order to post a review
ro_RO: pentru a posta o recenzie

en: is not editable
ro_RO: nu este editabil

en: keyword
ro_RO: cuvinte cheie

en: list
ro_RO: listă

en: listing
ro_RO: listare

en: listings
ro_RO: listări

en: listings
ro_RO: listări

en: loading results...
ro_RO: loading rezultate ...

en: login
ro_RO: Logare

en: lot size
ro_RO: mărimea lotului

en: m radius
ro_RO: m raza

en: make payment recurring
ro_RO: efectuați plata periodică

en: make the footer 100%.
ro_RO: faceți subsolul 100%.

en: make the header 100%.
ro_RO: faceți header-ul 100%.

en: manage floorplans
ro_RO: gestionați planurile de planuri

en: map
ro_RO: Hartă

en: membership payment on
ro_RO: plata de membru pe

en: meters
ro_RO: metri

en: miles
ro_RO: mile

en: months
ro_RO: luni

en: more details here
ro_RO: mai multe detalii aici

en: new message
ro_RO: mesaj nou

en: no
ro_RO: Nu

en: no listings available
ro_RO: nu există înregistrări disponibile

en: none
ro_RO: nici unul

en: of
ro_RO: de

en: on
ro_RO: pe

en: open map
ro_RO: deschide harta

en: or
ro_RO: sau

en: over a year ago
ro_RO: acum mai bine de un an

en: page should be accesible only via the compare button
ro_RO: pagina trebuie să fie accesibilă numai prin intermediul butonului de comparație

en: pending approval
ro_RO: aprobare in asteptare

en: photos
ro_RO: fotografii

en: posting
ro_RO: postare

en: price range from
ro_RO: gama de prețuri de la

en: price range from:
ro_RO: gama de prețuri de la:

en: price:
ro_RO: Preț:

en: property Size
ro_RO: proprietate Dimensiune

en: property address
ro_RO: adresa de proprietate

en: property bathrooms
ro_RO: bunuri de proprietate

en: property bedrooms
ro_RO: spații de proprietate

en: property country
ro_RO: țară de proprietate

en: property county
ro_RO: proprietate județ

en: property lot size
ro_RO: dimensiunea lotului proprietate

en: property price
ro_RO: prețul imobilului

en: property rooms
ro_RO: camere de proprietate

en: property size
ro_RO: dimensiunea proprietății

en: property state
ro_RO: Județ proprietate

en: property status
ro_RO: statutul proprietății

en: property zip
ro_RO: proprietate zip

en: reCaptcha settings
ro_RO: setările reCaptcha

en: reCaptha secret key
ro_RO: cheia secretă reCaptha

en: reCaptha site key
ro_RO: reCaptha cheia site-ului

en: remove from favorites
ro_RO: eliminați de la favorite

en: removed
ro_RO: îndepărtat

en: reply to message
ro_RO: răspuns la mesaj

en: results
ro_RO: rezultate

en: results.
ro_RO: rezultate.

en: right now
ro_RO: chiar acum

en: rooms
ro_RO: camere

en: rooms:
ro_RO: camere:

en: saving..
ro_RO: economisire..

en: saving...
ro_RO: economisire...

en: sending message..
ro_RO: trimiterea mesajului ..

en: share
ro_RO: acțiune

en: size
ro_RO: mărimea

en: size:
ro_RO: mărimea:

en: smaller than
ro_RO: mai mic ca

en: square
ro_RO: pătrat

en: subscription will be cancelled at the end of current period
ro_RO: abonamentul va fi anulat la sfârșitul perioadei curente

en: terms & conditions
ro_RO: termeni si conditii

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
ro_RO: fișierul Google hartă NU există sau NU este scris

en: to
ro_RO: la

en: to date
ro_RO: la zi

en: type 1
ro_RO: Tipul 1

en: type 2
ro_RO: tip 2

en: type 3
ro_RO: tip 3

en: type 4
ro_RO: tip 4

en: type here the new status...
ro_RO: introduceți aici noul statut ...

en: types
ro_RO: tipuri

en: unread messages
ro_RO: mesaje necitite

en: user id:
ro_RO: numele de utilizator:

en: we found
ro_RO: noi am gasit

en: weekly
ro_RO: săptămânal

en: weeks
ro_RO: săptămâni

en: wide
ro_RO: larg

en: wrong captcha
ro_RO: cod captcha gresit

en: yd
ro_RO: km

en: year
ro_RO: an

en: years
ro_RO: ani

en: yes
ro_RO: da

en: yesterday
ro_RO: ieri

en: you don't have the right to delete this
ro_RO: nu aveți dreptul să ștergeți acest lucru
