wpresidence - en to ru_RU translation catalogue (2023 entries)

en:  (*only numbers)
ru_RU: (* только цифры)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
ru_RU: Пользовательское название вместо метки Multi Unit (* для дополнительного устройства).

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
ru_RU: Пользовательское название вместо метки Multi Unit.

en:  Custom title instead of Property Address label.
ru_RU: Пользовательское название вместо метки Property Address.

en:  Featured Payment
ru_RU: Рекомендуемые платежи

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ru_RU: Если вашего вопроса нет, перейдите по адресу http://support.wpestate.org, создайте учетную запись и отправьте билет. Регистрация проста, и как только вы отправляете билет, мы уведомляемся. Обычно мы отвечаем в течение следующих 24 часов (кроме выходных). Пожалуйста, используйте эту систему, а не электронную почту. Это поможет нам быстрее ответить на ваши вопросы. Спасибо!

en:  Linkedin page link, with https://
ru_RU: Ссылка на ссылку Linkedin, с https: //

en:  Order in listing page
ru_RU: Заказ на странице листинга

en:  Select the splash page type.
ru_RU: Выберите тип страницы всплеска.

en:  Slider Images
ru_RU: Изображения слайдера

en:  You can upload maximum %s images
ru_RU: Вы можете загрузить максимум %s изображений

en:  click to add currency
ru_RU: нажмите, чтобы добавить валюту

en:  click to add field
ru_RU: нажмите, чтобы добавить поле

en:  days ago
ru_RU: дней назад

en:  equal with
ru_RU: равный

en:  has
ru_RU: имеет

en:  hours ago
ru_RU: несколько часов назад

en:  in
ru_RU: в

en:  minutes ago
ru_RU: минут назад

en:  on
ru_RU: на

en:  package on
ru_RU: пакет на

en:  seconds ago
ru_RU: секунд назад

en:  similar with
ru_RU: похож на

en:  the list of countries where Yelp is available.
ru_RU: список стран, где доступен Yelp.

en: %s (Invalid)
ru_RU:  %s (недействительно)

en: %s (Pending)
ru_RU:  %s (ожидается)

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
ru_RU:  %sActivate плагин Envato Market %s для получения обновлений для ваших объектов ThemeForest и CodeCanyon.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
ru_RU:  %sУстановите плагин Envato Market %s для получения обновлений для ваших объектов ThemeForest и CodeCanyon.

en: &laquo; Older Comments
ru_RU: &quot; Старые комментарии

en: (only numbers)
ru_RU: (только числа)

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
ru_RU: * Для действительного представления требуется не менее 1 изображения. Минимальный размер - 500/500 пикселей.

en: ** Double click on the image to select featured.
ru_RU: ** Дважды щелкните по изображению, чтобы выбрать функцию.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
ru_RU: *** Измените порядок изображений с помощью Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
ru_RU: **** Также поддерживается загрузка файлов PDF.

en: ***** Images might take longer to be processed.
ru_RU: ***** Изображения могут занимать больше времени для обработки.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
ru_RU: *** Пожалуйста, поймите, что мы не можем добавлять элементы управления цветом для всех элементов темы и деталей. Это приведет к переполненному и бесполезному интерфейсу. Эти мелкие детали необходимо решать с помощью специального кода css

en: *Address
ru_RU: *Адрес

en: *After you change the password you will have to login again.
ru_RU: * После того, как вы измените пароль, вам придется снова войти в систему.

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
ru_RU: * Не дублируйте метки и убедитесь, что поля поиска не противоречат самим себе

en: *Hold CTRL for multiple selection
ru_RU: * Удерживайте CTRL для множественного выбора

en: *Hold CTRL for multiple selection.
ru_RU: * Удерживайте CTRL для множественного выбора.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
ru_RU: * Этикетки не будут применяться для выпадающих полей таксономии

en: *Title (mandatory)
ru_RU: * Название (обязательно)

en: *minimum 500px x 500px
ru_RU: * минимум 500 пикселей x 500 пикселей

en: 1. Description
ru_RU: 1. Описание

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
ru_RU: 1. Если вы НЕ используете «Ultimate Addons for Visual Composer», отключите его или просто отключите модули, которые вы не используете. Это уменьшит размер загружаемых javascript-файлов и увеличит скорость сайта!

en: 100% width column
ru_RU: Столбец шириной 100%

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
ru_RU: 2 колонки: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
ru_RU: 2 колонки: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
ru_RU: 2 равных столбца

en: 2. Media
ru_RU: 2. Медиа

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
ru_RU: 2. Используйте плагин EWWW Image Optimizer (или WP Smush IT) для оптимизации изображений с оптимизированными изображениями, чтобы увеличить скорость сайта.

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
ru_RU: 3 колонки: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
ru_RU: 3 колонки: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
ru_RU: 3 колонки: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
ru_RU: 3 равных столбца

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
ru_RU: 3. Создайте бесплатную учетную запись на Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) и используйте этот CDN.

en: 3. Location
ru_RU: 3. Расположение

en: 4 equal columns
ru_RU: 4 равных столбца

en: 4. Details
ru_RU: 4. Детали

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
ru_RU: 4. Если вы используете пользовательские категории, убедитесь, что вы добавляете пользовательские изображения контактов в разделе «Параметры темы» -&gt; «Карта» - «Управление записью». Сайт будет медленным, если ему нужно искать изображения, которых не существует.

en: 5. Amenities
ru_RU: 5. Удобства

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
ru_RU: <span class="meta-nav">←</span> Предыдущая тема

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
ru_RU: Большое число увеличит время отклика и нагрузку на сервер. Используйте число, которое работает для вашей текущей ситуации размещения. Положите -1 для всех контактов.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
ru_RU: На %site_url добавлен новый агент. Имя пользователя:% user_profile

en: A new password was sent via email!
ru_RU: Новый пароль был отправлен по электронной почте!

en: A password will be e-mailed to you
ru_RU: Пароль будет отправлен вам по электронной почте

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
ru_RU: Пользователь обновил свой профиль на% website_url. Имя пользователя:% user_profile

en: ADD PROPERTY
ru_RU: ДОБАВИТЬ СОБСТВЕННОСТЬ

en: About Me
ru_RU: Обо мне

en: About Me
ru_RU: Обо мне

en: About Us
ru_RU: О нас

en: Account Downgraded
ru_RU: Учетная запись понижена

en: Account Downgraded on %website_url
ru_RU: Аккаунт понижен на% website_url

en: Action Categories
ru_RU: Категории действий

en: Action Category
ru_RU: Категория действия

en: Activate
ru_RU: активировать

en: Active
ru_RU: активный

en: Active Life
ru_RU: Активный отдых

en: Add Agent on Sidebar
ru_RU: Добавить агент на боковой панели

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
ru_RU: Добавить валюту для нескольких валютных виджета.

en: Add Custom Field
ru_RU: Добавить пользовательское поле

en: Add Listing
ru_RU: Добавить объявление

en: Add New Agent
ru_RU: Добавить новый агент

en: Add New Custom Field
ru_RU: Добавить новое настраиваемое поле

en: Add New Element in Features and Amenities
ru_RU: Добавление нового элемента в функции и возможности

en: Add New Page
ru_RU: Добавить новую страницу

en: Add New Property
ru_RU: Добавить новое свойство

en: Add a little more info about your property.
ru_RU: Добавьте немного больше информации о своей собственности.

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
ru_RU: Добавьте только идентификатор видео с URL-адреса vimeo или youtube.

en: Add logo margin top number.
ru_RU: Добавить верхний номер поля логотипа.

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
ru_RU: Добавьте новые контакты Google Maps для совместных действий и категорий (пример: «квартиры в продажах»)

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
ru_RU: Добавьте новые контакты Google Maps для одиночных действий / отдельных категорий.

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
ru_RU: Добавьте новые контакты Google Maps для одиночных действий / отдельных категорий. По причине скорости вы ДОЛЖНЫ добавлять булавки, если вы меняете названия категорий и действий.

en: Add some information about you.
ru_RU: Добавьте информацию о вас.

en: Add some information about your agency.
ru_RU: Добавьте информацию о своем агентстве.

en: Add some information about yourself.
ru_RU: Добавьте информацию о себе.

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
ru_RU: Добавьте изображение для контактной области контактной страницы. Minim 350px широкий для приятного дизайна.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
ru_RU: Добавьте этот код в свой файл .httaces (скопируйте в конец). Он активирует кеш браузера и ускорит работу вашего сайта.

en: Add your contact information.
ru_RU: Добавьте свою контактную информацию.

en: Add your own currency for Wire payments.
ru_RU: Добавьте свою собственную валюту для проводных платежей.

en: Add your social media information.
ru_RU: Добавьте информацию о социальных сетях.

en: Add, edit or delete property custom fields.
ru_RU: Добавление, изменение или удаление настраиваемых полей свойств.

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
ru_RU: Добавление цены облегчит пользователям поиск вашей недвижимости в результатах поиска.

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Admin - Expired Listing
ru_RU: Admin - Истек срок действия

en: Admin - New wire Transfer
ru_RU: Admin - новый банковский перевод

en: Admin Should approve the reviews
ru_RU: Администратор должен одобрить отзывы

en: Adress:
ru_RU: Адрес:

en: Advanced
ru_RU: продвинутый

en: Advanced Search
ru_RU: Расширенный поиск

en: Advanced Search
ru_RU: Расширенный поиск

en: Advanced Search Background Color
ru_RU: Расширенный поиск Цвет фона

en: Advanced Search Background color Opacity
ru_RU: Расширенный поиск Цвет фона Непрозрачность

en: Advanced Search Colors
ru_RU: Расширенный поиск Цвета

en: Advanced Search Fields Font Color
ru_RU: Расширенный поиск Поля Цвет шрифта

en: Advanced Search Font Color
ru_RU: Расширенный поиск Цвет шрифта

en: Advanced Search Form
ru_RU: Расширенный поиск

en: Advanced Search Settings
ru_RU: Настройки расширенного поиска

en: Advanced Search Type ?
ru_RU: Расширенный поиск?

en: Afghanistan
ru_RU: Афганистан

en: After Price Label (ex: "/month")
ru_RU: После метки цены (например: «месяц»)

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
ru_RU: После добавления новой функции убедитесь, что вы выбрали ее частью формы подачи собственности из «Членство» -&gt; «Страница представления собственности».

en: Agencies in
ru_RU: Агентства в

en: Agency
ru_RU: Агентство

en: Agency Action Category Page
ru_RU: Страница категории действий агентства

en: Agency Area Page
ru_RU: Страница агентства

en: Agency Area/Categories
ru_RU: Область / категория агентства

en: Agency Category Page
ru_RU: Страница категории агентства

en: Agency City Page
ru_RU: Страница города агентства

en: Agency County/State Page
ru_RU: Графство агентства / государственная страница

en: Agency Details
ru_RU: Информация агентства

en: Agency Location
ru_RU: Расположение агентства

en: Agency Name
ru_RU: Название агентства

en: Agency Page
ru_RU: Страница агентства

en: Agency Reviews
ru_RU: Обзоры агентств

en: Agent
ru_RU: агент

en: Agent Action Category Page
ru_RU: Страница категории действия агента

en: Agent Area Page
ru_RU: Страница агента

en: Agent Area/Categories
ru_RU: Область агента / категории

en: Agent Categories Page
ru_RU: Страница агентов

en: Agent City Page
ru_RU: Страница агента

en: Agent County/State Page
ru_RU: Область агента / государственная страница

en: Agent Custom Data
ru_RU: Пользовательские данные агента

en: Agent Details
ru_RU: Сведения о агенте

en: Agent Page
ru_RU: Страница агента

en: Agent Password
ru_RU: Пароль агента

en: Agent Reviews
ru_RU: Отзывы об агентах

en: Agent Sidebar Position
ru_RU: Позиция боковой панели агента

en: Agent Unit/Card min height
ru_RU: Высота агента / высота карты

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
ru_RU: Высота агента / минимальная высота карты (работает с списками агентов и таксономии агентов)

en: Agent Username
ru_RU: Имя агента

en: Agent custom data
ru_RU: Пользовательские данные агента

en: Agent list
ru_RU: Список агентов

en: Agent need a first & last name
ru_RU: Агенту необходимо имя и фамилия

en: Agent page Sidebar
ru_RU: Боковая панель агента

en: Agent profile edited
ru_RU: Обновлен профиль агента

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
ru_RU: Агент добавлен ... Вы будете перенаправлены в список агентов ...

en: Agents in
ru_RU: Агенты в

en: Albania
ru_RU: Албания

en: Algeria
ru_RU: Алжир

en: All
ru_RU: Все

en: All Actions
ru_RU: Все действия

en: All Areas
ru_RU: Все районы

en: All Cities
ru_RU: Все города

en: All Counties/States
ru_RU: Все округа / штаты

en: All Countries
ru_RU: Все страны

en: All Types
ru_RU: Все типы

en: All installations and activations have been completed.
ru_RU: Все установки и активации завершены.

en: All installations have been completed.
ru_RU: Все установки завершены.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
ru_RU: Все плагины установлены и успешно активированы.  %s

en: Allow login via Facebook ?
ru_RU: Разрешить вход через Facebook?

en: Allow login via Google ?
ru_RU: Разрешить вход через Google?

en: Allow login via Yahoo ?
ru_RU: Разрешить вход через Yahoo?

en: Allow login via Yahoo ?
ru_RU: Разрешить вход через Yahoo?

en: Allowed Files
ru_RU: Разрешенные файлы

en: Amenities and Features
ru_RU: Удобства и особенности

en: Amenities and Features for Advanced Search?
ru_RU: Возможности и возможности для расширенного поиска?

en: American Samoa
ru_RU: американское Самоа

en: Amount Financed:
ru_RU: Сумма финансирования:

en: Amount:
ru_RU: Количество:

en: An email with the generated password was sent!
ru_RU: Было отправлено письмо с сгенерированным паролем!

en: Andorra
ru_RU: андорра

en: Angola
ru_RU: Ангола

en: Anguilla
ru_RU: Ангилья

en: Annual cost of Loan:
ru_RU: Годовая стоимость займа:

en: Antarctica
ru_RU: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru_RU: Антигуа и Барбуда

en: Any
ru_RU: Любые

en: Any custom parameters for agent
ru_RU: Любые пользовательские параметры для агента

en: Appearance
ru_RU: Внешность

en: Apperance Options
ru_RU: Параметры опций

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
ru_RU: Применяется для глобального заголовка с картами Google, за исключением расширенных результатов поиска, списка свойств и страниц таксономии.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
ru_RU: Применяется для глобального заголовка с картами google. Добавьте только числа (например: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
ru_RU: Применяется для глобального заголовка с картами google. Добавьте только числа (например: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
ru_RU: Применяется для карт заголовка google при установке в качестве типа заголовка глобального заголовка, кроме страницы свойств.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
ru_RU: Применяется для карточек google заголовков при установке в качестве типа заголовка глобального заголовка.

en: Approved Listings
ru_RU: Утвержденные списки

en: Archives
ru_RU: архив

en: Are you sure you want to delete this?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить это?

en: Are you sure you wish to delete
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить

en: Are you sure you wish to delete?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Area
ru_RU: Площадь

en: Argentina
ru_RU: Аргентина

en: Armenia
ru_RU: Армения

en: Arts & Entertainment
ru_RU: Искусство и развлечения

en: Aruba
ru_RU: Аруба

en: Australia
ru_RU: Австралия

en: Austria
ru_RU: Австрия

en: Automotive
ru_RU: автомобильный

en: Available Units
ru_RU: Доступные единицы

en: Available version:
ru_RU: Доступная версия:

en: Azerbaijan
ru_RU: Азербайджан

en: Back to Login
ru_RU: Вернуться на страницу входа

en: Background Color
ru_RU: Фоновый цвет

en: Background for Footer
ru_RU: Фон для нижнего колонтитула

en: Bahamas
ru_RU: Багамские о-ва

en: Bahrain
ru_RU: Бахрейн

en: Bangladesh
ru_RU: Бангладеш

en: Barbados
ru_RU: Барбадос

en: Bathrooms
ru_RU: В ванных комнатах

en: Bathrooms (*only numbers)
ru_RU: Ванные комнаты (* только номера)

en: Bathrooms High to Low
ru_RU: Ванные комнаты от высоких до низких

en: Bathrooms Low to high
ru_RU: Ванные комнаты от низкого до высокого

en: Baths:
ru_RU: Ванны:

en: Baths:
ru_RU: Ванны:

en: Beauty & Spas
ru_RU: Красота и СПА

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
ru_RU: Из-за этого свойства или категории могут не отображаться сразу на вашем сайте.

en: Bedrooms
ru_RU: спальни

en: Bedrooms (*only numbers)
ru_RU: Спальни (* только номера)

en: Bedrooms High to Low
ru_RU: Спальни с высокой до низкой

en: Bedrooms Low to high
ru_RU: Спальни От низкого до высокого

en: Before Price Label (ex: "from ")
ru_RU: Перед ценовой меткой (например: «от»)

en: Belarus
ru_RU: Беларусь

en: Belgium
ru_RU: Бельгия

en: Belize
ru_RU: Белиз

en: Benin
ru_RU: Бенин

en: Bermuda
ru_RU: Бермудские острова

en: Bhutan
ru_RU: Бутан

en: Billing Type
ru_RU: Тип выставления счетов

en: Blog Archives
ru_RU: Архив блога

en: Blog Category/Archive List type
ru_RU: Тип списка блога / типа архива

en: Blog Category/Archive Sidebar
ru_RU: Страница «Боковая панель» / «Архивная панель»

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
ru_RU: Позиция в блоге / положение боковой панели

en: Blog Unit/Card min height
ru_RU: Размер блога / минимальная высота карты

en: Blog Unit/Card min height
ru_RU: Размер блога / минимальная высота карты

en: Bolivia
ru_RU: Боливия

en: Border Bottom Header Height
ru_RU: Высота нижней границы борта

en: Border Bottom Header Height in px
ru_RU: Высота заголовка нижней границы в пикселях

en: Border Bottom Sticky Header Height
ru_RU: Высота бортовой нижней липкой высоты

en: Border Bottom Sticky Header Height px
ru_RU: Пограничная нижняя липкая высота заголовка px

en: Border Color
ru_RU: Цвет границы

en: Border Corner Radius
ru_RU: Радиус граничного угла

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
ru_RU: Радиус граничного угла для элементов элементов, таких как единица имущества, блок агента или блок блога и т. Д.

en: Bosnia and Herzegowina
ru_RU: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru_RU: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru_RU: Остров Буве

en: Box Shadow on elements like property unit
ru_RU: Коробка Тени на элементах, таких как единица собственности

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
ru_RU: Box Shadow на элементах, таких как единица собственности. Введите no for no shadow или поместите значения css как 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Boxed Content Background Color
ru_RU: Цвет материала в штучной упаковке

en: Brazil
ru_RU: Бразилия

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
ru_RU: Панели для обложек, мета и вторая строка

en: British Indian Ocean Territory
ru_RU: Британская территория Индийского океана

en: Brunei Darussalam
ru_RU: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
ru_RU: Болгария

en: Burkina Faso
ru_RU: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru_RU: Бурунди

en: Buy new license
ru_RU: Купить новую лицензию

en: CSS Classes (optional)
ru_RU: Классы CSS (необязательно)

en: Cache was cleared
ru_RU: Кэш был очищен

en: Calendar
ru_RU: Календарь

en: Cambodia
ru_RU: Камбоджа

en: Cameroon
ru_RU: Камерун

en: Can\t create user with this credentials
ru_RU: Невозможно создать пользователя с этими учетными данными

en: Canada
ru_RU: Канада

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Cancel Reply
ru_RU: Отменить ответ

en: Cape Verde
ru_RU: Кабо-Верде

en: Categories
ru_RU: категории

en: Category
ru_RU: категория

en: Category Archives: %s
ru_RU: Архивы категорий: %s

en: Category:
ru_RU: Категория:

en: Category:
ru_RU: Категория:

en: Cayman Islands
ru_RU: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru_RU: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru_RU: Чад

en: Change Colors
ru_RU: Изменить цвета

en: Change Password
ru_RU: Изменить пароль

en: Change log
ru_RU: Журнал изменений

en: Cheatin&#8217; huh?
ru_RU: Чейт?

en: Chile
ru_RU: Чили

en: China
ru_RU: Китай

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
ru_RU: Выберите макет темы: широкий или в штучной упаковке.

en: Christmas Island
ru_RU: Остров Рождества

en: City
ru_RU: город

en: Clear theme cache after demo import is complete!
ru_RU: Очистить кэш тем после демонстрационного импорта завершен!

en: Close Street View
ru_RU: Закрыть уличный обзор

en: Cocos (Keeling) Islands
ru_RU: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru_RU: Колумбия

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Comment navigation
ru_RU: Комментарий навигации

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии закрыты.

en: Comoros
ru_RU: Коморские острова

en: Company Address
ru_RU: Адрес компании

en: Company Name
ru_RU: название компании

en: Company name for contact page
ru_RU: Название компании для контактной страницы

en: Company phone number.
ru_RU: Телефон компании.

en: Company skype
ru_RU: Компания skype

en: Compare
ru_RU: сравнить

en: Compare Listings
ru_RU: Сравнить списки

en: Confirm New Password
ru_RU: Подтвердите новый пароль

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
ru_RU: Подтвердите свой запрос УДАЛЕНИЯ АККАУНТА! Нажав кнопку ниже, вы удалите свою учетную запись и данные. Это означает, что вы больше не сможете войти в свою учетную запись и получить доступ к своим данным учетной записи: Мой профиль, Мои свойства, Входящие, Сохраненные поиски и сообщения. Эта операция НЕ МОЖЕТ БЫТЬ ОТВЕРСТИЙ!

en: Congo
ru_RU: Конго

en: Congo, the Democratic Republic of the
ru_RU: Конго, Демократическая Республика

en: Connecting to Paypal! Please wait...
ru_RU: Подключение к Paypal! Пожалуйста, подождите...

en: Contact 7 Settings
ru_RU: Контакты 7 Настройки

en: Contact Me
ru_RU: Свяжитесь со мной

en: Contact Page - Company HQ Latitude
ru_RU: Контактная страница - Широта компании HQ

en: Contact Page - Company HQ Longitude
ru_RU: Контактная страница - Долгота компании HQ

en: Contact Page Details
ru_RU: Контактная информация

en: Contact Us
ru_RU: Свяжитесь с нами

en: Contact form 7 code for agent
ru_RU: Контактная форма 7 код для агента

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ru_RU: Контактная форма 7 код для агента (например: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
ru_RU: Контактная форма 7 код для контактной страницы

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
ru_RU: Контактная форма 7 код для шаблона контактной страницы (например: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact me
ru_RU: Свяжитесь со мной

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
ru_RU: Container Styles (* установить пользовательские стили только для контейнера для мега-меню :. Ex: фоновое положение, повтор фона)

en: Content Area Background Color
ru_RU: Цвет фона области содержимого

en: Content Area Internal Padding
ru_RU: Внутренняя прокладка области содержимого

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
ru_RU: Внутренняя прокладка области содержимого (верхняя, левая, нижняя, правая)

en: Content Background Color
ru_RU: Цвет фона содержимого

en: Content Button Background
ru_RU: Фон информации о содержимом

en: Content Text Color
ru_RU: Цвет текста контента

en: Content Width (In Percent)
ru_RU: Ширина содержимого (в процентах)

en: Content for
ru_RU: Содержание для

en: Continue
ru_RU: Продолжать

en: Continue Reading
ru_RU: Продолжить чтение

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
ru_RU: Управляет радиусом окружности радиуса геолокации пользователя. Введите только числа (например: 400).

en: Conversation started by you
ru_RU: Разговор, начатый вами

en: Cook Islands
ru_RU: Острова Кука

en: Copy/paste below the custom map style code.
ru_RU: Скопируйте / вставьте под кодом пользовательского кода карты.

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
ru_RU: Скопируйте / вставьте код iframe в видео-тур вашей недвижимости.

en: Copyright Message
ru_RU: Авторское право

en: Costa Rica
ru_RU: Коста-Рика

en: Cote d'Ivoire
ru_RU: Берег Слоновой Кости

en: Country
ru_RU: Страна

en: Country
ru_RU: Страна

en: County / State
ru_RU: Графство / Государство

en: County State
ru_RU: Уездное государство

en: County, City or Area is
ru_RU: Графство, город или район

en: Cover Image for video
ru_RU: Изображение обложки для видео

en: Create an account
ru_RU: Завести аккаунт

en: Croatia (Hrvatska)
ru_RU: Хорватия (Хватская)

en: Crop Images on lightbox
ru_RU: Обрезать изображения на лайтбокс

en: Cuba
ru_RU: Куба

en: Curacao
ru_RU: ликер кюрасо

en: Currency
ru_RU: валюта

en: Currency For Paid Submission
ru_RU: Валюта для платного представления

en: Currency Label
ru_RU: Обозначение валюты

en: Currency Position
ru_RU: Валютная позиция

en: Currency Symbol
ru_RU: Символ валюты

en: Currency Value
ru_RU: Валютная стоимость

en: Currency label - will appear on front end
ru_RU: Значок валюты - появится на лицевой стороне

en: Currency symbol
ru_RU: Символ валюты

en: Currency value compared with the base currency value.
ru_RU: Валютная стоимость по сравнению с базовой валютой.

en: Current Version:
ru_RU: Текущая версия:

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательские CSS

en: Custom Colors
ru_RU: Пользовательские цвета

en: Custom Colors Settings
ru_RU: Настройки пользовательских цветов

en: Custom Css
ru_RU: Пользовательские CSS

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
ru_RU: Пользовательский символ валюты - * выберите его из списка выше, после его добавления.

en: Custom Fields
ru_RU: Настраиваемые поля

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
ru_RU: Пользовательские поля активируются и устанавливаются в форме расширенного поиска.

en: Custom Fields list
ru_RU: Список настраиваемых полей

en: Custom Fonts
ru_RU: Пользовательские шрифты

en: Custom link for
ru_RU: Пользовательская ссылка для

en: Custom title instead of Description label.
ru_RU: Пользовательское название вместо метки Description.

en: Custom title instead of Property Details label.
ru_RU: Пользовательский заголовок вместо метки Property Details.

en: Cyprus
ru_RU: Кипр

en: Czech Republic
ru_RU: Чешская Республика

en: Daily Archives: %s
ru_RU: Ежедневные архивы: %s

en: Dashboard Buy Package Select Background
ru_RU: Панель инструментов Купить пакет Выберите фон

en: Dashboard Package Select
ru_RU: Выбор пакета панели инструментов

en: Dashboard Package Selected
ru_RU: Выбран пакет палитры

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
ru_RU: Панель верхней панели панели панели управления

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
ru_RU: Верхняя панель панели управления правой панели виджета

en: Date
ru_RU: Дата

en: Day
ru_RU: День

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Default Map zoom (1 to 20)
ru_RU: Масштабирование карты по умолчанию (от 1 до 20)

en: Delete Agent
ru_RU: Удалить агент

en: Delete profile
ru_RU: Удалить профиль

en: Delete property
ru_RU: Удалить свойство

en: Denmark
ru_RU: Дания

en: Description
ru_RU: Описание

en: Design
ru_RU: дизайн

en: Design Type?
ru_RU: Тип дизайна?

en: Developer
ru_RU: разработчик

en: Developer Action Category  Page
ru_RU: Страница категории действий разработчика

en: Developer Area Page
ru_RU: Страница разработчика

en: Developer Area/Categories
ru_RU: Область разработчика / категории

en: Developer Cateogory Page
ru_RU: Страница разработчика Cateogory

en: Developer City Page
ru_RU: Страница города разработчика

en: Developer County/State Page
ru_RU: Графство разработчиков / государственная страница

en: Developer Details
ru_RU: Сведения о разработчике

en: Developer Location
ru_RU: Расположение разработчика

en: Developer Name
ru_RU: Имя разработчика

en: Developer Page
ru_RU: Страница разработчика

en: Developer Reviews
ru_RU: Отзывы разработчиков

en: Developers in
ru_RU: Разработчики в

en: Direct payment instructions
ru_RU: Прямые платежные инструкции

en: Disable Agent
ru_RU: Отключить агент

en: Disable Listing
ru_RU: Отключить листинг

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disables or enables the display of advanced search
ru_RU: Отключает или разрешает отображение расширенного поиска

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
ru_RU: Отключает или разрешает отображение расширенного поиска в таксономиях, категориях и архивах

en: Dismiss this notice
ru_RU: Закрыть это уведомление

en: Display user roles dropdown in register forms
ru_RU: Отображение раскрывающихся списков пользователей в регистрационных формах

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
ru_RU: Расстояние между формой поиска и верхним краем браузера: Ex 200px или 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
ru_RU: Расстояние между формой поиска и верхним краем браузера: Ex 200px или 20%.

en: Djibouti
ru_RU: Джибути

en: Do you want to load the results now ?
ru_RU: Вы хотите загрузить результаты сейчас?

en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Documents
ru_RU: документы

en: Dominica
ru_RU: Доминика

en: Dominican Republic
ru_RU: Доминиканская Республика

en: Draw border right on mega menu column?
ru_RU: Нарисовать границу прямо в столбце мега-меню?

en: Dropdown values
ru_RU: Выпадающие значения

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
ru_RU: Выпадающие значения, разделенные символом «,» (только для типа поля выпадающего списка)

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
ru_RU: Из-за скорости мы показываем здесь только первые 50 списков. Если вы хотите добавить другие списки в тему слайдера, пожалуйста, перейдите в свойство (в wordpress admin) и выберите «Свойство в слайдере темы» на вкладке «Сведения о свойствах».

en: Duplicate Email
ru_RU: Дублировать электронную почту

en: East Timor
ru_RU: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru_RU: Эквадор

en: Edit
ru_RU: редактировать

en: Edit Agent
ru_RU: Изменить агент

en: Edit Menu Item
ru_RU: Пункт меню редактирования

en: Edit Payment Details
ru_RU: Изменить платежные данные

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
ru_RU: Редактировать ссылки на объекты недвижимости, агента, агентства и разработчика

en: Edit Review
ru_RU: Редактировать обзор

en: Edit property
ru_RU: Изменить свойство

en: Education
ru_RU: образование

en: Egypt
ru_RU: Египет

en: El Salvador
ru_RU: Сальвадор

en: Email
ru_RU: Эл. адрес

en: Email Management
ru_RU: Управление электронной почтой

en: Email already exists.  Please choose a new one.
ru_RU: Эл. адрес уже существует. Выберите новый.

en: Email content for
ru_RU: Содержание электронной почты для

en: Email field is empty!
ru_RU: Поле электронной почты пуста!

en: Email subject for
ru_RU: Тема электронной почты для

en: Email:
ru_RU: Эл. адрес:

en: Embed Video Id
ru_RU: Вставить идентификатор видео

en: Embed Video Type
ru_RU: Вставить тип видео

en: Embed Video id:
ru_RU: Вставить ID видео:

en: Embed Virtual Tour
ru_RU: Вставить виртуальный тур

en: Enable
ru_RU: включить

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
ru_RU: Включить / отключить слайдер изображения в блоке свойств (используется в списках).

en: Enable Agent
ru_RU: Включить агент

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
ru_RU: Включить автозаполнение в форме представления переднего плана

en: Enable Browser Cache
ru_RU: Включить кеш браузера

en: Enable Direct Message
ru_RU: Включить прямое сообщение

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
ru_RU: Включить прямой платеж / проводной платеж?

en: Enable Google Street View
ru_RU: Включить Google Street View

en: Enable Listing
ru_RU: Включить листинг

en: Enable Paid Submission ?
ru_RU: Включить оплату?

en: Enable Paypal?
ru_RU: Включить Paypal?

en: Enable Stripe?
ru_RU: Включить полосу?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
ru_RU: Включить автоматическую загрузку обменных курсов с free.currencyconverterapi.com (1 раз в день)?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
ru_RU: Включить режим совместимости с плагином Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
ru_RU: Включить dsIDXpress для использования карты

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
ru_RU: Включить, только если вы активируете дополнительный плагин dsIDXpres. Подробнее см. Справку.

en: Enable or disable Facebook login.
ru_RU: Включение или отключение входа в систему Facebook.

en: Enable or disable Google login.
ru_RU: Включение или отключение входа в систему Google.

en: Enable or disable Yahoo login.
ru_RU: Включение или отключение входа в систему Yahoo.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
ru_RU: Включить или отключить заголовок на панели управления. Заголовок всегда будет широким и type1!

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
ru_RU: Включить или отключить перечисление пустых городов или областей в выпадающих меню.

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
ru_RU: Включить или отключить панель поиска Google Карт.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
ru_RU: Включение или отключение формы контакта в лайтбокс.

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
ru_RU: Включить или отключить отображение количества графиков просмотра по дням.

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
ru_RU: Включить или отключить использование прозрачного заголовка глобально.

en: Enable or disable the wire payment option.
ru_RU: Включить или отключить опцию проводного платежа.

en: Enable or disable top bar on mobile devices
ru_RU: Включение или отключение верхней панели на мобильных устройствах

en: Enable or disable top bar widget area.
ru_RU: Включить или отключить область виджета верхнего бара.

en: Enable or disable user login menu in header.
ru_RU: Включить или отключить меню входа пользователя в заголовок.

en: Enable parallax efect for image/video media header.
ru_RU: Включить эффект параллакса для заголовка видео / видео.

en: Energy Class
ru_RU: Класс энергии

en: Energy Index
ru_RU: Индекс энергии

en: Energy Index in kWh/m2a
ru_RU: Индекс энергии в кВтч / м2a

en: Energy class
ru_RU: Энергетический класс

en: Energy index
ru_RU: Индекс энергии

en: Enter Your Email Address
ru_RU: Введите ваш адрес электронной почты

en: Enter address
ru_RU: Введите адрес

en: Enter city
ru_RU: Введите город

en: Equatorial Guinea
ru_RU: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru_RU: Эритрея

en: Estonia
ru_RU: Эстония

en: Ethiopia
ru_RU: Эфиопия

en: Event Planning & Services
ru_RU: Планирование событий и услуги

en: Expired
ru_RU: Истекший

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
ru_RU: Истек срок листинга, отправленный для утверждения на% website_url

en: Export Options
ru_RU: Параметры экспорта

en: Export Theme Options
ru_RU: Параметры экспортной темы

en: Export Theme Options
ru_RU: Параметры экспортной темы

en: External Source
ru_RU: Внешний источник

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
ru_RU: Facebook Api Key (для входа в Facebook)

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
ru_RU: Facebook для доступа к Facebook требуется Facebook Api.

en: Facebook Secret
ru_RU: Секретный секрет

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
ru_RU: Секрет Facebook необходим для входа в Facebook.

en: Facebook Url
ru_RU: URL-адрес Facebook

en: Facebook page url, with https://
ru_RU: URL страницы страницы Facebook, с https: //

en: Facebook secret code (for Facebook login)
ru_RU: Секретный код Facebook (для входа в Facebook)

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru_RU: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Faroe Islands
ru_RU: Фарерские острова

en: Favorites
ru_RU: Избранные

en: Fax
ru_RU: факс

en: Featured
ru_RU: Рекомендуемые

en: Featured  Fee
ru_RU: Рекомендуемая комиссия

en: Featured (extra):
ru_RU: Рекомендуемые (дополнительные):

en: Featured Fee
ru_RU: Рекомендуемая комиссия

en: Featured Property
ru_RU: Избранные объекты

en: Featured Submission
ru_RU: Избранные

en: Features & Amenities
ru_RU: Особенности и удобства

en: Features and Amenities list
ru_RU: Особенности и список удобств

en: Field Label
ru_RU: Полевая метка

en: Field Label:
ru_RU: Полевая метка:

en: Field Name
ru_RU: Имя поля

en: Field Order
ru_RU: Порядок полей

en: Field Type
ru_RU: Тип поля

en: Field Value:
ru_RU: Значение поля:

en: Field name
ru_RU: Имя поля

en: Fiji
ru_RU: Фиджи

en: File was generated
ru_RU: Файл был сгенерирован

en: Fill the form in order to add a new custom field
ru_RU: Заполните форму, чтобы добавить новое настраиваемое поле.

en: Financial Services
ru_RU: Финансовые услуги

en: Finland
ru_RU: Финляндия

en: First Footer Widget Area
ru_RU: Область виджета нижнего колонтитула

en: First Name
ru_RU: Имя

en: Floor Plans
ru_RU: Планировка этажей

en: Font Color
ru_RU: Цвет шрифта

en: Font Family:
ru_RU: Семейство шрифтов:

en: Font Size:
ru_RU: Размер шрифта:

en: Font Subset:
ru_RU: Подмножество шрифтов:

en: Font Weight:
ru_RU: Вес шрифта:

en: Fonts
ru_RU: шрифты

en: Food
ru_RU: питание

en: Footer
ru_RU: нижний колонтитул

en: Footer Background Color
ru_RU: Цвет фона нижнего колонтитула

en: Footer Copyright Area Background Font Color
ru_RU: Нижний колонтитул

en: Footer Copyright Font Color
ru_RU: Footer Copyright Цвет шрифта

en: Footer Font Color
ru_RU: Цвет шрифта нижнего колонтитула

en: Footer Menu
ru_RU: Нижний колонтитул

en: Footer Settings
ru_RU: Настройки нижнего

en: Footer Type
ru_RU: Нижний колонтитул

en: For
ru_RU: Для

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
ru_RU: Для типа Hover Type 1, 2, 5, 6 - настройка цвета шрифта верхнего меню Hover

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
ru_RU: Для типа Hover Type 3, 4 - настройка верхнего фонового цвета на верхнем меню

en: For IDX (if plugin is enabled)
ru_RU: Для IDX (если плагин включен)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
ru_RU: Для области меню, когда тип заголовка 5 применяет основной цвет

en: For action
ru_RU: Для действий

en: For action
ru_RU: Для действий

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
ru_RU: Для получения более точных результатов, тема предлагает встроенную систему кеширования для свойств и категорий.

en: For category:
ru_RU: Для категории:

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
ru_RU: Для пользовательской работы по этой теме перейдите по <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">адресу http://support.wpestate.org</a> , создайте билет с вашим запросом, и мы предложим бесплатную котировку.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
ru_RU: Для дальнейшей настройки см. Наши файлы справки, статьи базы знаний и учебные пособия, которые помогут сделать этот процесс более легким и приятным для вас:

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
ru_RU: Для получения справки перейдите по <a href="http://help.wpresidence.net/">адресу http://help.wpresidence.net</a> .

en: For help go here!
ru_RU: За помощью пойдите сюда!

en: For theme help please check
ru_RU: Для справки по теме, пожалуйста, проверьте

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
ru_RU: Для справки по теме, пожалуйста, проверьте http://help.wpresidence.net/. Если вашего вопроса нет, перейдите по адресу http://support.wpestate.org, создайте учетную запись и отправьте билет. Регистрация проста, и как только вы отправляете билет, мы уведомляемся. Обычно мы отвечаем в течение следующих 24 часов (кроме выходных). Пожалуйста, используйте эту систему, а не электронную почту. Это поможет нам быстрее ответить на ваши вопросы. Спасибо!

en: Force Google Map at the "closed" size ?
ru_RU: Заставить Google Map в «закрытом» размере?

en: Force Google Map at the full screen size ?
ru_RU: Настроить карту Google на весь размер экрана?

en: Forgot Password?
ru_RU: Забыли пароль?

en: Fourth Footer Widget Area
ru_RU: Четвертая область виджета нижнего колонтитула

en: France
ru_RU: Франция

en: France Metropolitan
ru_RU: Франция Митрополит

en: Free Listing Expired
ru_RU: Бесплатный листинг

en: Free Listing expired on %website_url
ru_RU: Бесплатный листинг истек на% website_url

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
ru_RU: Бесплатное членство - нет избранных списков (для режима «членства»)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
ru_RU: Бесплатное членство - нет списков (для режима «членства»)

en: Free Membership Images - no of images per listing
ru_RU: Бесплатные изображения членства - нет изображений в листинге

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
ru_RU: Бесплатные списки участников - без дней до истечения срока бесплатного листинга. * Начинается с момента публикации собственности на веб-сайте. (для режима «членства»)

en: French Guiana
ru_RU: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru_RU: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru_RU: Южные Французские Территории

en: From
ru_RU: Из

en: From:
ru_RU: Из:

en: Front end registred users should be saved as agents?
ru_RU: Регистрируемые пользователи должны быть сохранены в качестве агентов?

en: Fullscreen
ru_RU: Полноэкранный

en: Gabon
ru_RU: Габон

en: Gambia
ru_RU: Гамбия

en: General
ru_RU: Генеральная

en: General Design Settings
ru_RU: Общие настройки дизайна

en: General Settings
ru_RU: общие настройки

en: Generate Pins
ru_RU: Создание контактов

en: Generate pins
ru_RU: Генерировать контакты

en: Generate the pins
ru_RU: Генерировать контакты

en: Generate the pins for the read from file map option
ru_RU: Сгенерировать контакты для чтения из файла карты

en: Geo Location Search
ru_RU: Географический поиск

en: Geolocation Circle over map (in meters)
ru_RU: Геолокация по карте (в метрах)

en: Geolocation is not supported by this browser.
ru_RU: Геолокация не поддерживается этим браузером.

en: Geolocation was not successful for the following reason:
ru_RU: Геолокация не была успешной по следующей причине:

en: Georgia
ru_RU: Грузия

en: Germany
ru_RU: Германия

en: Get help
ru_RU: Получить помощь

en: Get this detail after you signup here
ru_RU: Получите эту информацию после регистрации здесь

en: Ghana
ru_RU: Гана

en: Gibraltar
ru_RU: Гибралтар

en: Global Header Static Image
ru_RU: Глобальное статическое изображение заголовка

en: Global Revolution Slider
ru_RU: Глобальный слайдер революции

en: Global Theme Settings
ru_RU: Настройки глобальной темы

en: Global transparent header?
ru_RU: Глобальный прозрачный заголовок?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
ru_RU: Глобальные переменные:% website_url в качестве URL-адреса веб-сайта,% имя_сайта как имя веб-сайта,% user_email как user_email,% username as username

en: Google Analytics Tracking id
ru_RU: Идентификатор отслеживания Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
ru_RU: Идентификатор отслеживания Google Analytics (ex UA-41924406-1)

en: Google Api key (for Google login)
ru_RU: Google Api ключ (для входа в Google)

en: Google Camera Angle
ru_RU: Угол камеры Google

en: Google Client Secret (for Google login)
ru_RU: Секрет Google Client (для входа в Google)

en: Google Maps API KEY
ru_RU: Ключ API Карт Google

en: Google Maps Search
ru_RU: Поиск в Google Картах

en: Google OAuth client id (for Google login)
ru_RU: Идентификатор клиента Google OAuth (для входа в Google)

en: Google Oauth Api is required for Google Login
ru_RU: Google Oauth Api требуется для входа в Google

en: Google Oauth Client Secret
ru_RU: Секретный клиент Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
ru_RU: Служба Google Oauth Client Secret требуется для входа в Google.

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
ru_RU: Google Street View - Угол камеры (значение от 0 до 360)

en: Google api key is required for Google Login.
ru_RU: Ключ Google api необходим для входа в Google.

en: Google+ Link
ru_RU: Ссылка Google+

en: Google+ page link, with https://
ru_RU: Ссылка на + страницу с https: //

en: Greece
ru_RU: Греция

en: Greenland
ru_RU: Гренландия

en: Grenada
ru_RU: Гренада

en: Guadeloupe
ru_RU: Гваделупа

en: Guam
ru_RU: Гуам

en: Guatemala
ru_RU: Гватемала

en: Guinea
ru_RU: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru_RU: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru_RU: Гайана

en: H1 Font
ru_RU: Шрифт H1

en: H2 Font
ru_RU: Шрифт H2

en: H4 Font
ru_RU: Шрифт H4

en: H5 Font
ru_RU: Шрифт H5

en: H6 Font
ru_RU: Шрифт H6

en: Haiti
ru_RU: Гаити

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
ru_RU: Шаблон половинной карты - убедитесь, что на вашей странице есть «тип медиа-заголовка», заданный как карта google

en: Header
ru_RU: заголовок

en: Header 3&4 Text Align?
ru_RU: Заголовок 3 и 4 выравнивания текста?

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 1 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 1 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 2 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 2 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - значок

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет 3 - значок. Пример: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет1 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget1 - icon
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget1 - значок

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget1 - значок. Пример: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget2 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget2 - Первая строка текста

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
ru_RU: Заголовок 5 - Информационный виджет2 - Вторая строка текста

en: Header 5 - Info widget2 - icon
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget2 - значок

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
ru_RU: Заголовок 5 - Info widget2 - значок. Пример: fa fa-phone

en: Header Align(Logo Position)?
ru_RU: Выравнивание заголовка (положение логотипа)?

en: Header Border Bottom Color
ru_RU: Верхний нижний цвет заголовка

en: Header Design & Colors
ru_RU: Дизайн и цвета заголовков

en: Header Height
ru_RU: Высота заголовка

en: Header Height in px
ru_RU: Высота заголовка в px

en: Header Settings
ru_RU: Настройки заголовка

en: Header Type?
ru_RU: Тип заголовка?

en: Header4 Widget Area
ru_RU: Область виджета Header4

en: Header4 widget area
ru_RU: Область виджетов заголовка4

en: Headings Color
ru_RU: Цвет заголовков

en: Health & Medical
ru_RU: Здоровье и медицина

en: Heard and Mc Donald Islands
ru_RU: Острова Херд и Мак Дональд

en: Height in px (put 0 for full screen)
ru_RU: Высота в px (положить 0 для полного экрана)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
ru_RU: Высота в пикселях (положить 0 для полного экрана, по умолчанию: 580 пикселей)

en: Height of Google Map when open
ru_RU: Высота Карты Google при открытии

en: Height of the Google Map when closed
ru_RU: Высота карты Google при закрытии

en: Help
ru_RU: Помогите

en: Help & Custom
ru_RU: Помощь и пользовательские

en: Help and Custom
ru_RU: Помощь и пользовательские

en: Help and custom work
ru_RU: Помощь и пользовательская работа

en: Help&Custom
ru_RU: Помощь и на заказ

en: Hi there,
ru_RU: Всем привет,

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
ru_RU: Привет, Пользователь редактировал один из своих объявлений на% website_url! Вы должны пойти проверить это. Имя свойства:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
ru_RU: Привет, Пользователь повторно отправил новое свойство на% website_url! Вы должны пойти проверить это. Это название свойства: %submission_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
ru_RU: Привет, Пользователь отправил новое свойство на% website_url! Вы должны пойти проверить это. Это название собственности% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
ru_RU: Привет, один из ваших бесплатных объявлений на% website_url «истек». В списке указано% expired_listing_url. Спасибо!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
ru_RU: Привет, Мы начислили вашу учетную запись на% торговца для подписки на% website_url! Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
ru_RU: Привет, Добро пожаловать в% website_url! Вы можете войти в систему, используя следующие учетные данные: Имя пользователя:% user_login_register Пароль:% user_pass_register Если у вас возникли проблемы, свяжитесь со мной. Спасибо!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
ru_RU: Привет, вы снизили свою подписку на% website_url. Поскольку номер вашего списка больше, чем предлагает фактический пакет, мы устанавливаем статус всех ваших объявлений на «истек». Вам нужно будет выбрать, какие списки вы хотите жить, и отправить их снова для утверждения. Спасибо!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
ru_RU: Привет, У вас есть новый признанный комментарий на% website_url! Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
ru_RU: Привет, У вас есть новая платная подача на% website_url! Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
ru_RU: Привет, Вы получили новый запрос на банковский перевод на% website_url. Номер счета-фактуры:% invoice_no, Amount:% total_price. Подождите, пока платеж будет произведен для активации покупки пользователя.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
ru_RU: Привет, ваш листинг,% property_title был одобрен на% website_url! В листинге:% property_url. Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
ru_RU: Привет, ваше новое членство на% website_url активировано! Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
ru_RU: Привет, Ваша покупка на% website_url активирована! Вы должны пойти проверить это.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
ru_RU: Привет, Ваша подписка на% website_url была отменена, поскольку она истекла или повторяющийся платеж от продавца не обрабатывался. Все ваши объявления больше не отображаются для наших посетителей, но остаются в вашем аккаунте. Спасибо.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
ru_RU: Привет, Ваша подписка на% website_url истечет через 3 дня. Пожалуйста, убедитесь, что вы продлеваете подписку или у вас достаточно средств для автоматического обновления.

en: Hide Details
ru_RU: Скрыть детали

en: Highlight your property.
ru_RU: Выделите свою собственность.

en: Holy See (Vatican City State)
ru_RU: Святейший Престол (Государство Ватикан)

en: Home
ru_RU: Главная

en: Home Services
ru_RU: Главная Услуги

en: Honduras
ru_RU: Гондурас

en: Hong Kong
ru_RU: Гонконг

en: Hospitals
ru_RU: Больницы

en: Hotels & Travel
ru_RU: Отели и путешествия

en: Hover Button Color
ru_RU: Цвет кнопки наведения

en: How it will compare
ru_RU: Как он будет сравнивать

en: Hungary
ru_RU: Венгрия

en: Hybrid
ru_RU: Гибридный

en: I Understand
ru_RU: Я понимаю

en: I agree with
ru_RU: я согласен с

en: ID:
ru_RU: Я БЫ:

en: Iceland
ru_RU: Исландия

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
ru_RU: Если для заголовка мультимедиа установлен режим слайдера Revolution, введите имя слайдера и сохраните его.

en: If media header is set to image, add the image below.
ru_RU: Если для заголовка носителя установлено изображение, добавьте изображение ниже.

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
ru_RU: Если нет, расширенный поиск по заголовку будет отображаться в закрытом положении по умолчанию.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
ru_RU: Если нет, поле цены все еще может использоваться в поиске, и это будет тип ввода.

en: If no, users will get the auto generated password via email
ru_RU: Если нет, пользователи получат автоматически сгенерированный пароль по электронной почте

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
ru_RU: Если нет, мы покажем цены без до и после лейбла и в этом формате: 5,23 м или 6,83 тыс.

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
ru_RU: Если установлено значение «Нет», вам нужно будет удалить шаблон страницы «Входящие».

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
ru_RU: Если установлено «да», новые значки свойств будут обновляться на карте каждые 3 часа.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
ru_RU: Если проводная оплата включена, введите следующие инструкции.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
ru_RU: Если да, администратор публикует каждое свойство, представленное в интерфейсе вручную.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
ru_RU: Если да, он группирует соседние контакты в кластере.

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
ru_RU: Если да, в поле адреса в форме отправки переднего плана будет использоваться автозаполнение Google Адресов.

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
ru_RU: Если да, поиск местоположения геоданных появится над полями поиска половинной карты

en: If yes, the reviews can be found in comments section
ru_RU: Если да, отзывы можно найти в разделе комментариев

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
ru_RU: Если да, пользователь может сохранить свои поисковые запросы из результатов расширенного поиска, если он вошел в систему с зарегистрированной учетной записью.

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
ru_RU: Если да, вы можете настроить свои собственные поля в доступных местах. См. Справку по правильной настройке.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ru_RU: Если вы добавляете изображения непосредственно в поля ввода (без кнопки «Загрузить»), используйте полный путь к изображению. Например: http: //www.wpresidence ...... Если вы используете кнопку «загрузить», используйте кнопку «Вставить в сообщение» из всплывающего окна.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
ru_RU: Если вы измените это значение, новое значение будет применяться для новых зарегистрированных пользователей. Старое значение применяется для старых зарегистрированных учетных записей.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
ru_RU: Если вы больше не хотите получать уведомления, введите свою учетную запись и удалите сохраненный поиск. Спасибо!

en: Image Gallery
ru_RU: Галерея

en: Image for Contact Page
ru_RU: Изображение для контактной страницы

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
ru_RU: Изображение должно быть не менее 500px height x 500px wide!

en: Image size must be 44px x 48px.
ru_RU: Размер изображения должен быть 44px x 48px.

en: Image size must be 44px x 48px.
ru_RU: Размер изображения должен быть 44px x 48px.

en: Images / per listing
ru_RU: Изображения / за листинг

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
ru_RU: Изображения будут иметь одинаковый размер. Если установлено значение нет, вам нужно будет убедиться, что изображения примерно одинакового размера

en: Import
ru_RU: Импортировать

en: Import Completed
ru_RU: Импорт завершен

en: Import Demo Content
ru_RU: Импорт демо-контента

en: Import Options
ru_RU: Параметры импорта

en: Import Theme Options
ru_RU: Параметры темы импорта

en: Import Theme Options
ru_RU: Параметры темы импорта

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
ru_RU: Важно. Создайте также страницу с шаблоном «Всплывающая страница», чтобы узнать, как применяются ваши настройки всплеска

en: In case you want to send users to another page
ru_RU: Если вы хотите отправить пользователей на другую страницу

en: In what area are your properties
ru_RU: В какой области ваши свойства

en: Inbox
ru_RU: входящие

en: Increasing memory allocated to PHP
ru_RU: Увеличение памяти, выделенной для PHP

en: India
ru_RU: Индия

en: Indonesia
ru_RU: Индонезия

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
ru_RU: Информация взята из https://developer.paypal.com/ См. Справку.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
ru_RU: Информация взята с https://www.paypal.com/ или http://sandbox.paypal.com/ См. Справку.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
ru_RU: Информация берется из вашей учетной записи на странице https://dashboard.stripe.com/login

en: Initial area radius
ru_RU: Исходный радиус зоны

en: Insert background footer image below.
ru_RU: Вставьте изображение нижнего колонтитула ниже.

en: Instagram Link
ru_RU: Ссылка на Instagram

en: Instagram page link, with https://
ru_RU: Ссылка на страницу Instagram, с https: //

en: Install
ru_RU: устанавливать

en: Install Plugins
ru_RU: Установка плагинов

en: Install Required Plugins
ru_RU: Установка необходимых плагинов

en: Installed But Not Activated
ru_RU: Установленные но не активированы

en: Installed version:
ru_RU: Установленная версия:

en: Installing Plugin: %s
ru_RU: Установка плагина: %s

en: Instructions:
ru_RU: Инструкции:

en: Invalid E-mail address!
ru_RU: Неверный адрес электронной почты!

en: Invalid Username!
ru_RU: Неверное имя пользователя!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
ru_RU: Неверное имя пользователя (не используйте специальные символы или пробелы)!

en: Invoice Type
ru_RU: Тип счета-фактуры

en: Iran (Islamic Republic of)
ru_RU: Иран (Исламская Республика)

en: Iraq
ru_RU: Ирак

en: Ireland
ru_RU: Ирландия

en: Israel
ru_RU: Израиль

en: Italy
ru_RU: Италия

en: Item has 0 views
ru_RU: Товар имеет 0 просмотров

en: Jamaica
ru_RU: Ямайка

en: Japan
ru_RU: Япония

en: Jordan
ru_RU: Иордания

en: K
ru_RU: К

en: Kazakhstan
ru_RU: Казахстан

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
ru_RU: Сохранять расширенный поиск? (* только для типов 1,3 и 4)

en: Kenya
ru_RU: Кения

en: Kiribati
ru_RU: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru_RU: Корейская Народно-Демократическая Республика

en: Korea, Republic of
ru_RU: Корея, Республика

en: Kuwait
ru_RU: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru_RU: Киргизия

en: Label on Front end
ru_RU: Метка на лицевой стороне

en: Language for datepicker
ru_RU: Язык для datepicker

en: Languages
ru_RU: Языки

en: Lao, People's Democratic Republic
ru_RU: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Last Name
ru_RU: Фамилия

en: Latitude (for Google Maps)
ru_RU: Широта (для Карт Google)

en: Latvia
ru_RU: Латвия

en: Leave a Reply
ru_RU: оставьте ответ

en: Lebanon
ru_RU: Ливан

en: Lesotho
ru_RU: Лесото

en: Liberia
ru_RU: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru_RU: Ливийская арабская джамахирия

en: License
ru_RU: Лицензия

en: License:
ru_RU: Лицензия:

en: Liechtenstein
ru_RU: Лихтенштейн

en: Line Height:
ru_RU: Высота линии:

en: Link Color
ru_RU: Цвет ссылки

en: Link Relationship (XFN)
ru_RU: Связь связи (XFN)

en: Linkedin Link
ru_RU: Ссылка Linkedin

en: List of already added features and amenities
ru_RU: Список уже добавленных функций и удобств

en: Listed In
ru_RU: Перечислены в

en: Listed in
ru_RU: Перечислены в

en: Listing
ru_RU: список

en: Listing Details
ru_RU: Детали листинга

en: Listing Edit
ru_RU: Листинг Править

en: Listing Edited on %website_url
ru_RU: Листинг, измененный на% website_url

en: Listing Location
ru_RU: Расположение листинга

en: Listing Media
ru_RU: Листинг мультимедиа

en: Listing Payment
ru_RU: Листинг платежей

en: Listing Payment with Featured option
ru_RU: Листинг платежа с помощью опции

en: Listing payment on
ru_RU: Листинг

en: Listings
ru_RU: Объявления

en: Listings Features & Amenities
ru_RU: Листинги Возможности и удобства

en: Listings Labels
ru_RU: Списки ярлыков

en: Lithuania
ru_RU: Литва

en: Load More Listings
ru_RU: Загрузить дополнительные объявления

en: Load More Properties
ru_RU: Загрузить дополнительные свойства

en: Local Flavor
ru_RU: Местный аромат

en: Local Services
ru_RU: Местные службы

en: Location
ru_RU: Место нахождения

en: Log Out
ru_RU: Выйти

en: Login
ru_RU: Авторизоваться

en: Login successful, redirecting...
ru_RU: Вход успешно, перенаправление ...

en: Login with Facebook
ru_RU: Войти с Facebook

en: Login with Google
ru_RU: Войти через Google

en: Login with Yahoo
ru_RU: Вход с Yahoo

en: Logo Link
ru_RU: Логотип

en: Logos & Favicon
ru_RU: Логотипы и значки

en: Longitude (for Google Maps)
ru_RU: Долгота (для Карт Google)

en: Lot Size in
ru_RU: Размер лота в

en: Lot Size:
ru_RU: Объем партии:

en: Luxembourg
ru_RU: Люксембург

en: Macau
ru_RU: Макао

en: Macedonia (FYROM)
ru_RU: Македония (БЮРМ)

en: Madagascar
ru_RU: Мадагаскар

en: Main Color
ru_RU: Основной цвет

en: Main Grid Width in px
ru_RU: Ширина главной сетки в px

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
ru_RU: Убедитесь, что обязательные поля для страницы представления свойств являются частью формы отправки (управляемой из приведенной выше настройки). Используйте CTRL для нескольких полей.

en: Make this listing featured from property list.
ru_RU: Сделайте этот список включенным в список свойств.

en: Malawi
ru_RU: Малави

en: Malaysia
ru_RU: Малайзия

en: Maldives
ru_RU: Мальдивы

en: Mali
ru_RU: Мали

en: Malta
ru_RU: Мальта

en: Map
ru_RU: карта

en: Map  Settings
ru_RU: Настройки карты

en: Map Advanced Search Button Background Color
ru_RU: Карта Расширенный поиск Кнопка Цвет фона

en: Map Controls Background Color
ru_RU: Управление цветом карты

en: Map Controls Font Color
ru_RU: Управление сетью Цвет шрифта

en: Map Settings
ru_RU: Настройки карты

en: Map Type
ru_RU: Тип карты

en: Margin Top for logo
ru_RU: Margin Top для логотипа

en: Marshall Islands
ru_RU: Маршалловы острова

en: Martinique
ru_RU: Мартиника

en: Mass Media
ru_RU: СМИ

en: Matching Submissions
ru_RU: Соответствующие материалы

en: Matching Submissions on %website_url
ru_RU: Соответствующие материалы на% website_url

en: Mauritania
ru_RU: Мавритания

en: Mauritius
ru_RU: Маврикий

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
ru_RU: Максимальное количество изображений на каждое свойство (только загрузка на передний план). Работает, когда подача бесплатна или требует от пользователя уплаты пошлины за каждый листинг

en: Maximum number of pins to show on the map.
ru_RU: Максимальное количество контактов для отображения на карте.

en: Maximum radius value
ru_RU: Максимальное значение радиуса

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
ru_RU: Максимальный уровень масштабирования для облачного кластера

en: Mayotte
ru_RU: Майотта

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
ru_RU: Расширение MbString не обнаружено. Пожалуйста, свяжитесь с вашим провайдером хостинга, чтобы включить его.

en: Measurement Unit
ru_RU: Измерительное устройство

en: Media Header Type?
ru_RU: Тип заголовка мультимедиа?

en: Mega Menu Widget Area
ru_RU: Область виджета Mega Menu

en: Member of
ru_RU: Член

en: Member of:
ru_RU: Член:

en: Membership
ru_RU: членство

en: Membership & Payment Settings
ru_RU: Настройки членства и оплаты

en: Membership Activated
ru_RU: Активировано членство

en: Membership Activated on %website_url
ru_RU: Членство активировано на% website_url

en: Membership Cancelled
ru_RU: Членство отменено

en: Membership Cancelled on %website_url
ru_RU: Членство отменено на% website_url

en: Membership Expiration Warning
ru_RU: Предупреждение об истечении срока действия членства

en: Membership Expiration Warning on %website_url
ru_RU: Предупреждение об истечении срока действия членства на% website_url

en: Membership Payment
ru_RU: Оплата членства

en: Membership Settings
ru_RU: Настройки членства

en: Menu Font
ru_RU: Шрифт меню

en: Menu Item  Back Color
ru_RU: Пункт меню Назад Цвет

en: Menu Item Back Color
ru_RU: Пункт меню Назад Цвет

en: Menu Item Color
ru_RU: Цвет элемента меню

en: Menu Item Font Size
ru_RU: Пункт меню Размер шрифта

en: Menu Item Hover Back Color
ru_RU: Пункт меню наведите на задний цвет

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
ru_RU: Значок пункта меню (например: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
ru_RU: Метка меню (например: «новый»)

en: Menu Item hover font color
ru_RU: Цвет шрифта курсора меню

en: Menu border color
ru_RU: Цвет рамки меню

en: Message sent from page:
ru_RU: Сообщение, отправленное со страницы:

en: Mexico
ru_RU: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
ru_RU: Микронезия, Федеративные Штаты

en: Minify css and js files
ru_RU: Минимизировать css и js-файлы

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
ru_RU: Минимальное и максимальное значение для ценового слайдера

en: Minimum radius vale
ru_RU: Минимальный радиус

en: Minimum radius value
ru_RU: Значение минимального радиуса

en: Minimum required version:
ru_RU: Минимальная требуемая версия:

en: Mobile
ru_RU: мобильный

en: Mobile Menu
ru_RU: Мобильное меню

en: Mobile Menu Colors
ru_RU: Цвета мобильного меню

en: Mobile header background color
ru_RU: Цвет фона для мобильного заголовка

en: Mobile header icon color
ru_RU: Цвет значка мобильного заголовка

en: Mobile menu background color
ru_RU: Цвет фона для мобильного меню

en: Mobile menu font color
ru_RU: Цвет шрифта мобильного меню

en: Mobile menu hover font color
ru_RU: Цвет шрифта мобильного браузера

en: Mobile menu item border color
ru_RU: Пункт меню «Цвет меню».

en: Mobile menu item hover background color
ru_RU: Пункт меню наведите курсор на цвет меню

en: Mobile/Tablets Logo
ru_RU: Логотип Mobile / Tablets

en: Mobile:
ru_RU: Мобильный телефон:

en: Moldova, Republic of
ru_RU: Молдова, Республика

en: Monaco
ru_RU: Монако

en: Mongolia
ru_RU: Монголия

en: Montenegro
ru_RU: Черногория

en: Monthly Archives: %s
ru_RU: Ежемесячные архивы: %s

en: Montserrat
ru_RU: Монсеррат

en: More Search Options
ru_RU: Дополнительные параметры поиска

en: Morocco
ru_RU: Марокко

en: Mortgage Payments:
ru_RU: Ипотечные платежи:

en: Mozambique
ru_RU: Мозамбик

en: Multi Unit Label
ru_RU: Мультимедийная метка

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
ru_RU: Multi Unit Label (* для дополнительного устройства)

en: My Invoices
ru_RU: Мои счета-фактуры

en: My Listings
ru_RU: Мои объявления

en: My Location
ru_RU: Мое местонахождение

en: My Profile
ru_RU: Мой профайл

en: My Properties List
ru_RU: Мой список свойств

en: My details
ru_RU: Мои детали

en: Myanmar
ru_RU: Мьянма

en: Name
ru_RU: имя

en: Namibia
ru_RU: Намибия

en: Nauru
ru_RU: Науру

en: Navigation Label
ru_RU: Навигационная надпись

en: Need an account? Register here!
ru_RU: Нужна учетная запись? Зарегистрируйтесь здесь!

en: Neighborhood
ru_RU: окрестности

en: Nepal
ru_RU: Непал

en: Netherlands
ru_RU: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru_RU: Нидерландские Антильские острова

en: New Agent
ru_RU: Новый агент

en: New Agent Added
ru_RU: Добавлен новый агент

en: New Caledonia
ru_RU: Новая Каледония

en: New Feature Upgrade on  %website_url
ru_RU: Обновление новой функции на% website_url

en: New Listing Submission
ru_RU: Представление нового списка

en: New Listing Submission on %website_url
ru_RU: Представление нового списка на% website_url

en: New Paid Submission on %website_url
ru_RU: Новое платное представление на% website_url

en: New Password
ru_RU: новый пароль

en: New User Registration
ru_RU: Регистрация нового пользователя

en: New Zealand
ru_RU: Новая Зеландия

en: New user  notification
ru_RU: Уведомление нового пользователя

en: New user admin notification
ru_RU: Уведомление о новом пользователе

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
ru_RU: Регистрация нового пользователя на% website_url. Имя пользователя:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
ru_RU: Новый банковский перевод

en: Newer Comments &raquo;
ru_RU: Новые Комментарии &quot;

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Новые сообщения <span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
ru_RU: Новички вперед

en: Next
ru_RU: следующий

en: Next Step
ru_RU: Следующий шаг

en: Next page
ru_RU: Следущая страница

en: Nicaragua
ru_RU: Никарагуа

en: Niger
ru_RU: Нигер

en: Nigeria
ru_RU: Нигерия

en: Nightlife
ru_RU: ночная жизнь

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
ru_RU: Нет = представление бесплатное. Платный листинг = передача требует, чтобы пользователь платил плату за каждый листинг. Членство = представление основано на пакете членства пользователя.

en: No More Listings
ru_RU: Больше статей

en: No invoices
ru_RU: Нет счетов-фактур

en: No of Search fields
ru_RU: Нет полей поиска

en: No of Search fields per row
ru_RU: Нет полей поиска в строке

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
ru_RU: Нет полей поиска в строке (Возможные значения: 1,2,3,4).

en: No of Search fields.
ru_RU: Нет полей поиска.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
ru_RU: Нет списков агентов в строке, если страница без боковой панели

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
ru_RU: Нет записей в блогах в строке, если страница без боковой панели

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
ru_RU: Нет списков свойств в строке, если страница без боковой панели

en: No plugins are available to be activated at this time.
ru_RU: В настоящее время плагины недоступны.

en: No plugins are available to be installed at this time.
ru_RU: В настоящее время плагины не доступны для установки.

en: No plugins are available to be updated at this time.
ru_RU: В настоящее время плагины не доступны для обновления.

en: No plugins to install, update or activate.
ru_RU: Нет плагинов для установки, обновления или активации.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
ru_RU: Плагины не были выбраны для активации. Никаких действий не принимается.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
ru_RU: Плагины не были выбраны для установки. Никаких действий не принимается.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
ru_RU: Плагины не были выбраны для обновления. Никаких действий не принимается.

en: No results found!
ru_RU: Результатов не найдено!

en: None
ru_RU: Никто

en: Norfolk Island
ru_RU: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru_RU: Северные Марианские острова

en: Norway
ru_RU: Норвегия

en: Not Installed
ru_RU: Не установлен

en: Not Paid
ru_RU: Не оплачен

en: Number of Page Views
ru_RU: Количество просмотров страницы

en: Number of milisecons before auto cycling an item
ru_RU: Количество милисекундов перед автоциклированием элемента

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
ru_RU: Количество милисекунтов перед автоциклированием предмета (5000 = 5 секунд). Нажмите 0, если вы не хотите автожира.

en: OR
ru_RU: ИЛИ

en: Old Password
ru_RU: Старый пароль

en: Old Password is not correct
ru_RU: Старый пароль неверен

en: Oldest first
ru_RU: Старейший первый

en: Oman
ru_RU: Оман

en: Once Weekly
ru_RU: Один раз в неделю

en: One Time
ru_RU: Один раз

en: One of the password field is empty!
ru_RU: Одно из полей пароля пуст!

en: Open In Google Maps
ru_RU: Открыть в Google Картах

en: Open link in a new window/tab
ru_RU: Открыть ссылку в новом окне / вкладке

en: Open ticket
ru_RU: Открытый билет

en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

en: Opening Hours:
ru_RU: Часы работы:

en: Optima Express  settings
ru_RU: Настройки Optima Express

en: Optima Express settings
ru_RU: Настройки Optima Express

en: Option applies for each free published listing.
ru_RU: Опция применяется для каждого бесплатного опубликованного списка.

en: Original: %s
ru_RU: Оригинал: %s

en: Other Agents
ru_RU: Другие агенты

en: Other units in
ru_RU: Другие единицы в

en: Our Agents
ru_RU: Наши агенты

en: Our Taxes:
ru_RU: Наши Налоги:

en: Overlay Color
ru_RU: Цвет оверлей

en: Overlay Image
ru_RU: Наложение изображения

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
ru_RU: Формат Overlay Image, .png, .jpg или .gif

en: Overlay Opacity
ru_RU: Наложение непрозрачности

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
ru_RU: Overlay Opacity - значения от 0 до 1, пример: 0,4

en: Overwrite theme css using custom css.
ru_RU: Перезапишите тему css, используя пользовательский css.

en: Owner Notes
ru_RU: Примечания владельца

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
ru_RU: Заметки владельца / агента (* не видны на лицевой стороне)

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
ru_RU: Библиотека PHP GD НЕ установлена ​​на вашем веб-сервере, и из-за этого тема не сможет работать с изображениями. Пожалуйста, свяжитесь с вашей хостинговой компанией, чтобы активировать эту библиотеку.

en: Package
ru_RU: пакет

en: Package Payment
ru_RU: Оплата пакета

en: Packages Available
ru_RU: Доступные пакеты

en: Page Template
ru_RU: Шаблон страницы

en: Page Title
ru_RU: Заголовок страницы

en: Page Views Statistics
ru_RU: Статистика просмотров страниц

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

en: Paid
ru_RU: оплаченный

en: Paid Submission
ru_RU: Платное представление

en: Paid submission
ru_RU: Платное представление

en: Pakistan
ru_RU: Пакистан

en: Panama
ru_RU: Панама

en: Papua New Guinea
ru_RU: Папуа - Новая Гвинея

en: Paragraph Font
ru_RU: Шрифт абзаца

en: Paraguay
ru_RU: Парагвай

en: Parallax efect for image/video header media ?
ru_RU: Parallax efect для медиафайлов изображений / видео?

en: Parameter Label
ru_RU: Метка параметра

en: Parameter Value
ru_RU: Значение параметра

en: Parameters list
ru_RU: Список параметров

en: Password
ru_RU: пароль

en: Password Reset Request
ru_RU: Запрос на возврат пароля

en: Password Reseted
ru_RU: Сброс пароля

en: Password Updated
ru_RU: Обновлен пароль

en: Password: %s
ru_RU: Пароль: %s

en: Passwords do not match
ru_RU: Пароли не совпадают

en: Pay with Credit Card
ru_RU: Оплата кредитной картой

en: Pay with Paypal
ru_RU: Оплата с PayPal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
ru_RU: Необходимо иметь деловую учетную запись PayPal. Информация взята из https://developer.paypal.com/. См. Справку.

en: PayPal payment agreement
ru_RU: Платежное соглашение PayPal

en: Payment Method
ru_RU: Способ оплаты

en: Payments
ru_RU: платежи

en: PaypPal Settings
ru_RU: Настройки PaypPal

en: Paypal & Stripe Api
ru_RU: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal API Password
ru_RU: Пароль API Paypal

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
ru_RU: Пароль API Paypal - устаревший запуск 1.30.1

en: Paypal API Signature
ru_RU: Подпись Paypal API

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
ru_RU: Подпись Paypal API - устаревший запуск 1.30.1

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
ru_RU: Добавлены ключи Api Paypal. Платежи будут обработаны.

en: Paypal Api User Name
ru_RU: Имя пользователя Paypal Api

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
ru_RU: Имя пользователя Paypal Api - Устаревшее начало 1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
ru_RU: Секретный ключ клиента Paypal

en: Paypal Client Secret Key
ru_RU: Секретный ключ клиента Paypal

en: Paypal Client id
ru_RU: Идентификатор клиента Paypal

en: Paypal Settings
ru_RU: Настройки Paypal

en: Paypal receiving email
ru_RU: Paypal, получающий электронную почту

en: Personalize Your Website
ru_RU: Персонализируйте свой сайт

en: Peru
ru_RU: Перу

en: Pets
ru_RU: Домашние питомцы

en: Pharmacies
ru_RU: Аптеки

en: Philippines
ru_RU: Филиппины

en: Phone
ru_RU: Телефон

en: Phone:
ru_RU: Телефон:

en: Photo
ru_RU: Фото

en: Pick a custom property page template you made.
ru_RU: Выберите шаблон страницы пользовательского свойства, который вы создали.

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
ru_RU: Создание контактов работает только в том случае, если для параметра «Просмотр файлов» в настройке «Карта Google» установлено значение «да»

en: Pin Management
ru_RU: Управление выводом

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
ru_RU: Коннектор контактов исчезает, когда масштаб карты меньше установленного здесь значения.

en: Pins Management
ru_RU: Управление штифтами

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
ru_RU: Версия штифтов сетчатки должна быть загружена в одно и то же время (в той же папке), что и исходный вывод, а имя файла сетчатки должно быть с_2x в конце.

en: Pinterest page link, with https://
ru_RU: Ссылка страницы Pinterest, https: //

en: Pitcairn
ru_RU: Питкэрн

en: Place Pin with Agency Address
ru_RU: Место Pin с адресом агентства

en: Place Pin with Developer Address
ru_RU: Разместите контакт с адресом разработчика

en: Place Pin with Property Address
ru_RU: Место Пин с адресом собственности

en: Place in advanced search form
ru_RU: Место в расширенной форме поиска

en: Plan Bathrooms
ru_RU: План Ванных комнат

en: Plan Description
ru_RU: Описание плана

en: Plan Image
ru_RU: Изображение плана

en: Plan Price
ru_RU: Плановая цена

en: Plan Rooms
ru_RU: Планировка номеров

en: Plan Size
ru_RU: Размер плана

en: Plan Title
ru_RU: Название плана

en: Please contact the administrator of this site for help.
ru_RU: Обратитесь за помощью к администратору этого сайта.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
ru_RU: Обратитесь к поставщику плагинов и попросите их упаковать их плагин в соответствии с рекомендациями WordPress.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
ru_RU: При добавлении новых терминов не изменяйте вручную пули. Если вам нужно отредактировать имя имени, добавьте новое имя в поле slug.

en: Please edit your profile page from site interface.
ru_RU: Измените страницу своего профиля на сайте.

en: Please fill in the form correctly and try again!
ru_RU: Пожалуйста, заполните форму и повторите попытку!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
ru_RU: Обратите внимание, что Yelp не работает для всех стран. Глянь сюда

en: Please submit a title for your property
ru_RU: Пожалуйста, укажите название своей собственности

en: Please submit the
ru_RU: Пожалуйста, отправьте

en: Please wait while we are processing your submission!
ru_RU: Подождите, пока мы обработаем вашу заявку!

en: Please, enter correct email
ru_RU: Введите правильный адрес электронной почты

en: Please, enter field:
ru_RU: Введите поле:

en: Please, enter property title
ru_RU: Пожалуйста, введите название собственности

en: Plugin activated successfully.
ru_RU: Плагин успешно активирован.

en: Plugin activation failed.
ru_RU: Не удалось активировать плагин.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
ru_RU: Плагин не активирован. Для этой темы требуется более высокая версия %s. Обновите плагин.

en: Poland
ru_RU: Польша

en: Portugal
ru_RU: Португалия

en: Post Comment
ru_RU: Оставить комментарий

en: Post navigation
ru_RU: Почтовая навигация

en: Posted by
ru_RU: Сообщение от

en: Posted on
ru_RU: опубликовано

en: Powered by
ru_RU: Питаться от

en: Pre-Packaged
ru_RU: Расфасованных

en: Prev
ru_RU: Предыдущая

en: Prev Step
ru_RU: Пред. Шаг

en: Previous Step
ru_RU: Предыдущий шаг

en: Previous page
ru_RU: Предыдущая страница

en: Price
ru_RU: Цена

en: Price & Currency
ru_RU: Цена и валюта

en: Price - thousands separator
ru_RU: Цена - разделитель тысяч

en: Price High to Low
ru_RU: Цена с высокой до низкой

en: Price Low to High
ru_RU: Цена от низкого до высокого

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
ru_RU: Цена за отправление (для режима «для каждого листинга»)

en: Price SLider values for advanced search with tabs
ru_RU: Цена Значения SLider для расширенного поиска с вкладками

en: Price Slider Values(min/max) for
ru_RU: Значения ценника (мин / макс) для

en: Price in
ru_RU: Цена в

en: Price range:
ru_RU: Ценовой диапазон:

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
ru_RU: Цена, чтобы сделать список включенным (для режима «для каждого листинга»)

en: Price:
ru_RU: Цена:

en: Primary Menu
ru_RU: основное меню

en: Primary Widget Area
ru_RU: Область первичной виджеты

en: Print Page Design
ru_RU: Дизайн печатной страницы

en: Processing...
ru_RU: Обработка ...

en: Professional Services
ru_RU: Профессиональные услуги

en: Profile Update
ru_RU: Обновление профиля

en: Profile updated
ru_RU: Профиль обновлен

en: Properties List - Properties number per page
ru_RU: Список свойств - номер свойства на странице

en: Properties listed in
ru_RU: Свойства, перечисленные в

en: Property Action Category
ru_RU: Недвижимость

en: Property Action Category Page
ru_RU: Страница свойств объекта действия

en: Property Address
ru_RU: Адрес собственности

en: Property Address Label
ru_RU: Ярлык адреса собственности

en: Property Area
ru_RU: Площадь недвижимости

en: Property Area Page
ru_RU: Страница свойств

en: Property Bathrooms
ru_RU: Недвижимость

en: Property Bathrooms:
ru_RU: Недвижимость Ванные:

en: Property Bedrooms
ru_RU: Недвижимость Спальни

en: Property Bedrooms:
ru_RU: Недвижимость Спальни:

en: Property Card Design
ru_RU: Дизайн недвижимости

en: Property Categories Page
ru_RU: Категории объектов

en: Property Category Submit
ru_RU: Категория объекта Отправить

en: Property City
ru_RU: Город недвижимости

en: Property City Page
ru_RU: Страница города собственности

en: Property Country
ru_RU: Страна собственности

en: Property County
ru_RU: Недвижимость

en: Property County/State Page
ru_RU: Область собственности / государственная страница

en: Property Description
ru_RU: Описание недвижимости

en: Property Description & Price
ru_RU: Описание недвижимости и цена

en: Property Description Label
ru_RU: Свойство Описание Ярлык

en: Property Details
ru_RU: Информация о недвижимости

en: Property Details Label
ru_RU: Описание объекта

en: Property Features Label
ru_RU: Свойства свойства Ярлык

en: Property Google View
ru_RU: Свойство Google View

en: Property Id
ru_RU: ИД объекта

en: Property Keyword:
ru_RU: Ключевое слово недвижимости:

en: Property Latitude
ru_RU: Свойство Широта

en: Property List Type for Advanced Search
ru_RU: Тип списка объектов для расширенного поиска

en: Property List Type for Taxonomy pages
ru_RU: Тип списка свойств для страниц таксономии

en: Property List display(*global option)
ru_RU: Отображение списка свойств (* глобальная опция)

en: Property Longitude
ru_RU: Долгота недвижимости

en: Property Lot Size
ru_RU: Размер земельного участка

en: Property Map
ru_RU: Карта недвижимости

en: Property Media
ru_RU: Недвижимость

en: Property Page
ru_RU: Страница свойств

en: Property Page Settings
ru_RU: Настройки страницы свойств

en: Property Price
ru_RU: Цена недвижимости

en: Property Price Label
ru_RU: Идентификатор цен на недвижимость

en: Property Price Label Before
ru_RU: Идентификация цены собственности перед

en: Property Print Page Design
ru_RU: Дизайн страницы печати

en: Property Reviews
ru_RU: Обзоры недвижимости

en: Property Rooms
ru_RU: Недвижимость

en: Property Rooms:
ru_RU: Комнат:

en: Property Sidebar Position
ru_RU: Позиция боковой панели

en: Property Size
ru_RU: Размер недвижимости

en: Property Status
ru_RU: Статус недвижимости

en: Property Status
ru_RU: Статус недвижимости

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
ru_RU: Статус свойства (* вам может потребоваться добавить новые классы css - см. Файлы справки)

en: Property Status:
ru_RU: Статус недвижимости:

en: Property Submission Page
ru_RU: Страница представления собственности

en: Property Subunits
ru_RU: Субъекты собственности

en: Property Unit/Card Design - BETA
ru_RU: Имущество / Дизайн карты - BETA

en: Property Unit/Card min height
ru_RU: Имущество / Минимальная высота карты

en: Property Unit/Card min height
ru_RU: Имущество / Минимальная высота карты

en: Property Zip
ru_RU: Свойство Zip

en: Property and Agent Links
ru_RU: Ссылки на недвижимость и агент

en: Property is featured
ru_RU: Недвижимость

en: Property page Sidebar
ru_RU: Страница свойств Боковая панель

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
ru_RU: Имущество, агент и блок блога / цвет карты Backgrond

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
ru_RU: Имущество, агент и блок блога / внутренняя прокладка карты

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
ru_RU: Элемент Property, Agent и Blog Unit / Card Internal Padding (верхний, левый, нижний, правый)

en: Public Services & Government
ru_RU: Государственные услуги и правительство

en: Publish Listing with Feature
ru_RU: Опубликовать листинг с функцией

en: Publish Listing with Featured
ru_RU: Опубликовать листинг с избранными

en: Published
ru_RU: опубликованный

en: Puerto Rico
ru_RU: Пуэрто-Рико

en: Purchase Activated
ru_RU: Покупка активирована

en: Put Search form before the header media ?
ru_RU: Поместить форму поиска перед заголовком?

en: Qatar
ru_RU: Катар

en: Radius:
ru_RU: Радиус:

en: Rate us
ru_RU: Оцените нас

en: Re-type Password
ru_RU: Повторите ввод пароля

en: Read more
ru_RU: Прочитайте больше

en: Real Estate
ru_RU: Недвижимость

en: Recommended
ru_RU: рекомендуемые

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
ru_RU: Рекомендуемый предел памяти должен быть не менее 96 МБ. Пожалуйста, обратитесь к :

en: Recurring
ru_RU: Периодическая

en: Recurring Payment
ru_RU: Повторяющийся платеж

en: Recurring Payment on %website_url
ru_RU: Повторяющийся платеж на% website_url

en: Register
ru_RU: регистр

en: Register here!
ru_RU: Зарегистрируйтесь здесь!

en: Related Posts
ru_RU: Похожие сообщения

en: Religious Organizations
ru_RU: Религиозные организации

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove Image
ru_RU: Удалить изображение

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
ru_RU: Удалите версию сценария. Следуя инструкциям Envato, мы удалили эту функцию. Пожалуйста, используйте плагин кеша, чтобы удалить версию скрипта.

en: Repeat Footer background ?
ru_RU: Повторить нижний колонтитул?

en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Required
ru_RU: необходимые

en: Required Update not Available
ru_RU: Требуемое обновление недоступно

en: Requires Update
ru_RU: Требуется обновление

en: Resend for approval
ru_RU: Отправить на утверждение

en: Reset Password
ru_RU: Сброс пароля

en: Restaurants
ru_RU: ресторан

en: Return to Login
ru_RU: Вернуться в Вход

en: Return to Required Plugins Installer
ru_RU: Вернитесь к установщику обязательных подключаемых модулей

en: Return to the Dashboard
ru_RU: Вернуться на панель инструментов

en: Retype Password
ru_RU: Повторите ввод пароля

en: Reunion
ru_RU: воссоединение

en: Review Edit Saved
ru_RU: Обзор Редактировать Сохранено

en: Review Sent
ru_RU: Отзыв отправлен

en: Review Title
ru_RU: Заголовок отзыва

en: Reviews
ru_RU: Отзывы

en: Roadmap
ru_RU: Дорожная карта

en: Romania
ru_RU: Румыния

en: Rooms
ru_RU: Номера

en: Rooms (*only numbers)
ru_RU: Номера (* только номера)

en: Rooms:
ru_RU: Номера:

en: Rooms:
ru_RU: Номера:

en: Russian Federation
ru_RU: Российская Федерация

en: Rwanda
ru_RU: Руанда

en: SAVE CHANGES
ru_RU: СОХРАНИТЬ ИЗМЕНЕНИЯ

en: SEARCH
ru_RU: ПОИСК

en: SEARCH PROPERTIES
ru_RU: ПОИСК НЕДВИЖИМОСТИ

en: Saint Kitts and Nevis
ru_RU: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru_RU: Санкт-Люсия

en: Saint Martin
ru_RU: Сен-Мартен

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru_RU: Святой Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru_RU: Самоа

en: San Marino
ru_RU: Сан-Марино

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
ru_RU: Sandbox = тестовый API. LIVE = API реальных платежей. Обновите параметры PayPal и Stripe в соответствии с выбором типа API.

en: Sao Tome and Principe
ru_RU: Сан-Томе и Принсипи

en: Satellite
ru_RU: спутник

en: Saudi Arabia
ru_RU: Саудовская Аравия

en: Save Changes
ru_RU: Сохранить изменения

en: Save Design
ru_RU: Сохранить дизайн

en: Save Plans
ru_RU: Сохранить планы

en: Save Search
ru_RU: Сохранить поиск

en: Save Search Settings
ru_RU: Сохранить настройки поиска

en: Save Search Settings
ru_RU: Сохранить настройки поиска

en: Save this Search?
ru_RU: Сохранить этот поиск?

en: Saved Searches
ru_RU: Сохраненные поиски

en: Schedule a showing?
ru_RU: Запланировать показ?

en: Schools
ru_RU: Школы

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Search Parameters:
ru_RU: Параметры поиска:

en: Search Properties
ru_RU: Свойства поиска

en: Search Results for :
ru_RU: Результаты поиска для:

en: Search State, City or Area
ru_RU: Поиск состояния, города или области

en: Search a listing
ru_RU: Поиск в списке

en: Search field
ru_RU: Поле поиска

en: Search for an Agent
ru_RU: Поиск агента

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
ru_RU: Поиск сохранен. Вы получите уведомление по электронной почте, когда будут опубликованы новые свойства, соответствующие вашему поиску.

en: Search here...
ru_RU: Поищи здесь...

en: Search name
ru_RU: Имя поиска

en: Searching...
ru_RU: Поиск ...

en: Second Color
ru_RU: Второй цвет

en: Second Footer Widget Area
ru_RU: Вторая область виджета нижнего колонтитула

en: Secondary Widget Area
ru_RU: Область вторичного виджета

en: See All Your Pages
ru_RU: Просмотреть все ваши страницы

en: See Available Packages and Payment Methods
ru_RU: См. Доступные пакеты и способы оплаты

en: See all
ru_RU: Увидеть все

en: See first results here
ru_RU: Посмотрите первые результаты здесь

en: Select Categories
ru_RU: Выбрать категории

en: Select Energy Class
ru_RU: Выберите класс энергии

en: Select Energy Class (EU regulation)
ru_RU: Выберите класс энергии (регулирование ЕС)

en: Select Images
ru_RU: Выбрать изображения

en: Select Media
ru_RU: Выбрать носитель

en: Select Properties
ru_RU: Выберите Свойства

en: Select Property Status
ru_RU: Выберите статус свойства

en: Select Subunits From the list:
ru_RU: Выберите субъединицы из списка:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
ru_RU: Выберите таксономии, где вы хотите отобразить блок обзора

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
ru_RU: Выберите «Таксономия» для параметров вкладок в режиме расширенного поиска 6, Тип 7, Тип 8, Тип 9

en: Select User Type
ru_RU: Выберите тип пользователя

en: Select Widget Area
ru_RU: Выберите область виджета

en: Select a text alignment for header 3&4.
ru_RU: Выберите выравнивание текста для заголовков 3 и 4.

en: Select default country
ru_RU: Выберите страну по умолчанию

en: Select grid or list style for properties list pages.
ru_RU: Выберите стиль сетки или списка для страниц списка свойств.

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
ru_RU: Выберите выравнивание заголовка. Обратите внимание, что для типов 3 и 4 нет выравнивания по центру.

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
ru_RU: Выберите тип заголовка. Тип Header 4 не будет работать с шаблоном списка свойств половинной карты.

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
ru_RU: Выберите тип списка или стиль сетки для типа списка категорий в блогах.

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
ru_RU: Выберите свойства для слайдера - * удерживайте CTRL для множественного выбора

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
ru_RU: Выберите стандартный или половинный стиль карты для страницы расширенного поиска.

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
ru_RU: Выберите стандартный или половинный стиль карты для страниц таксономии свойств.

en: Select tabs or accordion style for property info.
ru_RU: Выберите вкладки или стиль аккордеона для информации о свойствах.

en: Select the Fields for property submission.
ru_RU: Выберите поля для отправки свойств.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
ru_RU: Выберите обязательные поля для отправки собственности.

en: Select the design type.
ru_RU: Выберите тип проекта.

en: Select the measurement unit you will use on the website
ru_RU: Выберите единицы измерения, которые вы будете использовать на веб-сайте

en: Select user roles to display in register forms
ru_RU: Выбор ролей пользователей для отображения в регистрационных формах

en: Select what features and amenities apply for your property.
ru_RU: Выберите, какие функции и удобства относятся к вашей собственности.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
ru_RU: Выберите функции из расширенной формы поиска. * по соображениям скорости флажки «функции» не будут фильтровать контакты на карте

en: Select what media header to use globally.
ru_RU: Выберите, какой медиа-заголовок использовать глобально.

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
ru_RU: Выберите, какие свойства вы хотите отображать как субъединицы из опубликованных.

en: Select which features and amenities show in search.
ru_RU: Выберите, какие функции и удобства показывают в поиске.

en: Select wich user role the admin should approve?
ru_RU: Выберите роль пользователя, которую должен одобрить администратор?

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
ru_RU: Выбор категории облегчит пользователям поиск вас в результатах поиска.

en: Send
ru_RU: послать

en: Send Email
ru_RU: Отправить электронное письмо

en: Send Message
ru_RU: Отправить сообщение

en: Send Private Message
ru_RU: Отправить личное сообщение

en: Send Reply
ru_RU: Отправить ответ

en: Send all contact emails to
ru_RU: Отправить все контактные письма

en: Send all contact emails to:
ru_RU: Отправить все контактные адреса электронной почты:

en: Send emails
ru_RU: Отправить письма

en: Send me the invoice
ru_RU: Отправьте мне счет-фактуру

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
ru_RU: Отправляйте еженедельно или ежедневно оповещение по электронной почте с новыми опубликованными свойствами, соответствующими сохраненным поисковым запросам.

en: Sending
ru_RU: Отправка

en: Sending user info, please wait...
ru_RU: Отправка информации о пользователе, пожалуйста, подождите ...

en: Senegal
ru_RU: Сенегал

en: Sent for approval
ru_RU: Отправлено для утверждения

en: Serbia
ru_RU: Сербия

en: Set as Mega Menu?
ru_RU: Установить как Mega Menu?

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
ru_RU: Установите в качестве признака, * Набор листингов, как указано, вычитается из вашего пакета

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
ru_RU: Задайте расположение контактов для контактного шаблона страницы. Широта должна быть числом (например: 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
ru_RU: Задайте расположение контактов для контактного шаблона страницы. Долгота должна быть числом (например: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
ru_RU: Установите символ валюты для цены на недвижимость.

en: Set how many properties to show per page in lists.
ru_RU: Укажите количество свойств, отображаемых на странице в списках.

en: Set repeat options for background footer image.
ru_RU: Установите параметры повтора для изображения нижнего колонтитула фона.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
ru_RU: Установите метку валюты для выпадающего меню нескольких валют.

en: Set the position for the currency symbol.
ru_RU: Установите позицию для символа валюты.

en: Set the thousand separator for price numbers.
ru_RU: Установите тысячу разделителей для номеров цен.

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
ru_RU: Установите значение «Да», если вы используете SSL (https: //)

en: Set to Yes if you use SSL.
ru_RU: Установите значение «Да», если вы используете SSL.

en: Seychelles
ru_RU: Сейшельские острова

en: Shopping
ru_RU: Покупка

en: Show Advanced Search ?
ru_RU: Показать расширенный поиск?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
ru_RU: Показать расширенный поиск в таксономиях, категориях или архивах

en: Show Amenities and Features fields?
ru_RU: Показать удобства и возможности?

en: Show Breadcrumbs
ru_RU: Показать панировочные сухари

en: Show Breadcrumbs?
ru_RU: Показать Панировочные сухари?

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
ru_RU: Показать города и районы с 0 свойствами в расширенном поиске

en: Show Contact Form on lightbox
ru_RU: Показать контактную форму на лайтбокс

en: Show Content as
ru_RU: Показать контент как

en: Show Details
ru_RU: Показать детали

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
ru_RU: Show Dropdowns для кроватей, ванных комнат или комнат? (* Работает только с пользовательскими полями - ДА)

en: Show Footer ?
ru_RU: Показать нижний колонтитул?

en: Show Footer ?
ru_RU: Показать нижний колонтитул?

en: Show Footer Copyright Area?
ru_RU: Показывать область авторских прав нижнего белья?

en: Show Footer Copyright Area?.
ru_RU: Показывать область авторского права нижнего колонтитула ?.

en: Show Google Search over Map?
ru_RU: Показать Google Поиск по карте?

en: Show Graph on Property Page
ru_RU: Показать график на странице свойств

en: Show Header in Dashboard ?
ru_RU: Показать заголовок на панели инструментов?

en: Show Reviews on Property Page
ru_RU: Показать отзывы на странице недвижимости

en: Show Reviews on Property Page.
ru_RU: Показать отзывы на странице свойств.

en: Show Slider for Price?
ru_RU: Показать слайдер для цены?

en: Show address section
ru_RU: Показать адресный раздел

en: Show address section in print page?
ru_RU: Показать адресную страницу на странице печати?

en: Show agent and contact form on sidebar.
ru_RU: Показать агент и контактную форму на боковой панели.

en: Show agent details section
ru_RU: Показать данные агента

en: Show agent details section in print page?
ru_RU: Показать информацию о агентах на странице печати?

en: Show currency before or after price - in front pages
ru_RU: Показывать валюту до или после цены - на первых страницах

en: Show description section
ru_RU: Показать раздел описания

en: Show description section in print page?
ru_RU: Показать раздел описания на странице печати?

en: Show details section
ru_RU: Показать детали

en: Show details section in print page?
ru_RU: Показать в разделе сведений на странице печати?

en: Show features & amenities section
ru_RU: Показать возможности и удобства

en: Show features & amenities section in print page?
ru_RU: Показать функции и удобства на странице печати?

en: Show floor plans section
ru_RU: Показать раздел планов этажей

en: Show floor plans section in print page?
ru_RU: Показать раздел планов этажей на странице печати?

en: Show gallery section
ru_RU: Показать галерею

en: Show gallery section in print page?
ru_RU: Показать раздел галереи на странице печати?

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
ru_RU: Показать на странице свойств функции и удобства, которые не выбраны?

en: Show submit property button in header?
ru_RU: Показать отправить кнопку свойства в заголовке?

en: Show subunits section
ru_RU: Показать раздел субъединиц

en: Show subunits section in print page?
ru_RU: Показать раздел субъединиц на странице печати?

en: Show the Features and Amenities that are not available
ru_RU: Показывать функции и возможности, которые недоступны

en: Show top bar on mobile devices?
ru_RU: Показать верхнюю панель на мобильных устройствах?

en: Show top bar widget menu ?
ru_RU: Показывать меню виджета верхнего планшета?

en: Show user login menu in header ?
ru_RU: Показать меню входа пользователя в заголовок?

en: Sidebar Heading Background Color
ru_RU: Цвет фона заголовка боковой панели

en: Sidebar Heading Color
ru_RU: Цвет заголовка боковой панели

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
ru_RU: Область виджета меню боковой панели - после меню

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
ru_RU: Область виджета меню боковой панели - перед меню

en: Sidebar Widget Background Color
ru_RU: Цвет фона виджета боковой панели

en: Sidebar Widget Design
ru_RU: Дизайн виджета боковой панели

en: Sidebar Widget Tab
ru_RU: Вкладка виджета боковой панели

en: Sidebar for header type 3 - after menu
ru_RU: Боковая панель для заголовка типа 3 - после меню

en: Sidebar for header type 3 - before menu
ru_RU: Боковая панель для заголовка типа 3 - перед меню

en: Sierra Leone
ru_RU: Сьерра-Леоне

en: Sign into your account
ru_RU: Войдите в свой аккаунт

en: Similar Listings
ru_RU: Похожие объявления

en: Singapore
ru_RU: Сингапур

en: Single Agent
ru_RU: Единый агент

en: Site Settings
ru_RU: Настройки сайта

en: Site Speed
ru_RU: Скорость сайта

en: Size
ru_RU: Размер

en: Size in
ru_RU: Размер в

en: Size:
ru_RU: Размер:

en: Size:
ru_RU: Размер:

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
ru_RU: Изображения слайдера, .png, .jpg или .gif

en: Slider Option
ru_RU: Ползунок

en: Slider Transition
ru_RU: Переход слайдера

en: Slider Transition Period
ru_RU: Период перехода ползунка

en: Slider Type
ru_RU: Тип слайдера

en: Slider type
ru_RU: Тип ползунка

en: Slovakia (Slovak Republic)
ru_RU: Словакия (Республика Словакия)

en: Slovenia
ru_RU: Словения

en: Social & Contact
ru_RU: Социальные и контакты

en: Social Accounts
ru_RU: Социальные счета

en: Social Accounts
ru_RU: Социальные счета

en: Social Login
ru_RU: Социальный вход

en: Social Login
ru_RU: Социальный вход

en: Solomon Islands
ru_RU: Соломоновы острова

en: Somalia
ru_RU: Сомали

en: Some energy class description
ru_RU: Некоторые описания энергетического класса

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
ru_RU: Кто-то заказал новый банковский перевод

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
ru_RU: Кто-то попросил сбросить пароль для следующей учетной записи:% website_url Имя пользователя:% username. Если это была ошибка, просто игнорируйте это письмо, и ничего не произойдет. Чтобы сбросить пароль, перейдите по следующему адресу:% reset_link, Thank You!

en: Something went wrong with the plugin API.
ru_RU: Что-то пошло не так с API-интерфейсом плагина.

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
ru_RU: К сожалению, пользователь уже существует. Попробуйте использовать другое имя пользователя / адрес электронной почты

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Source
ru_RU: Источник

en: South Africa
ru_RU: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru_RU: Южная Георгия и Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru_RU: Испания

en: Speed Advices
ru_RU: Советы по скорости

en: Splash Image
ru_RU: Всплеск изображения

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
ru_RU: Формат Splash, .png, .jpg или .gif

en: Splash Page
ru_RU: Всплескная страница

en: Splash Page - Bottom left area
ru_RU: Всплывающая страница - нижняя левая область

en: Splash Page - Bottom right area
ru_RU: Страница всплеска - нижняя правая область

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
ru_RU: Всплывающая страница Внизу справа область виджета

en: Splash Page Subtitle
ru_RU: Субтитры

en: Splash Page Title
ru_RU: Название страницы Splash

en: Splash Video in mp4 format
ru_RU: Splash Video в формате mp4

en: Splash Video in mp4 format
ru_RU: Splash Video в формате mp4

en: Splash Video in ogv format
ru_RU: Всплеск видео в формате ogv

en: Splash Video in ogv format
ru_RU: Всплеск видео в формате ogv

en: Splash Video in webm format
ru_RU: Splash Video в формате webm

en: Splash Video in webm format
ru_RU: Splash Video в формате webm

en: Spot no
ru_RU: Пятно нет

en: Sri Lanka
ru_RU: Шри-Ланка

en: St. Helena
ru_RU: Остров Св. Елены

en: St. Pierre and Miquelon
ru_RU: Сен-Пьер и Микелон

en: Start Now
ru_RU: Начать сейчас

en: Starting Point Latitude
ru_RU: Широта точки начала

en: Starting Point Longitude
ru_RU: Начальная точка долготы

en: State/County
ru_RU: Штат / Страна

en: Status
ru_RU: Положение дел

en: Sticky Header Border Bottom Color
ru_RU: Липкий нижний цвет рамки заголовка

en: Sticky Header Height
ru_RU: Липкая высота заголовка

en: Sticky Header Height in px
ru_RU: Липкая высота заголовка в px

en: Sticky Menu Font Color
ru_RU: Цвет шрифта липкого меню

en: Street View
ru_RU: Просмотр улиц

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
ru_RU: Добавлены ключи Strip Api. Платежи будут обработаны.

en: Stripe Publishable Key
ru_RU: Опубликованный ключ полосы

en: Stripe Secret Key
ru_RU: Секретный ключ Stripe

en: Stripe Settings
ru_RU: Настройки полосы

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
ru_RU: Стиль для Карты Google. Используйте https://snazzymaps.com/ для создания стилей.

en: Subject
ru_RU: Предмет

en: Subject for
ru_RU: Тема для

en: Submission & Featured Payment
ru_RU: Представление и рекомендуемый платеж

en: Submission Fee
ru_RU: Комиссионный сбор

en: Submission Payment
ru_RU: Подача платежа

en: Submit Property
ru_RU: Отправить недвижимость

en: Submit Review
ru_RU: добавить отзыв

en: Submit property will only work with theme register/login.
ru_RU: Отправить собственность будет работать только с регистрацией темы / логином.

en: Submited Listings should be approved by admin?
ru_RU: Перечисленные листинги должны быть одобрены администратором?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
ru_RU: Подпишитесь на нашу рассылку, чтобы получать новости о новых функциях и обновлениях темы. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Подпишитесь здесь!</a>

en: Subunits
ru_RU: субъединицы

en: Sudan
ru_RU: Судан

en: Supermarkets
ru_RU: Супермаркеты

en: Suriname
ru_RU: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
ru_RU: Острова Свальбард и Ян-Майен

en: Swaziland
ru_RU: Свазиленд

en: Sweden
ru_RU: Швеция

en: Switch to this package
ru_RU: Переключиться на этот пакет

en: Switzerland
ru_RU: Швейцария

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
ru_RU: Символ должен быть установлен в соответствии с международными стандартами. Полный список находится здесь http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
ru_RU: Сирийская Арабская Республика

en: TGMPA v%s
ru_RU: TGMPA v %s

en: Taiwan, Province of China
ru_RU: Тайвань, провинция Китая

en: Tajikistan
ru_RU: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic of
ru_RU: Танзания, Объединенная Республика

en: Taxes
ru_RU: налоги

en: Telephone
ru_RU: телефон

en: Terrain
ru_RU: местность

en: Thailand
ru_RU: Таиланд

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
ru_RU: Спасибо. Пожалуйста, проверьте электронную почту для получения инструкций по оплате.

en: The City field is empty !
ru_RU: Поле City пусто!

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ru_RU: API JavaScript для Google Maps v3 ТРЕБУЕТСЯ использовать ключ API для правильной работы. Получите ключ консоли API и опубликуйте код в разделе «Параметры темы». Вы можете получить его от

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
ru_RU: API JavaScript для Google Maps v3 ТРЕБУЕТСЯ использовать ключ API для правильной работы. Получите ключ консоли API и опубликуйте код в разделе «Параметры темы». Вы можете получить его от

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
ru_RU: Штыри Retina должны быть загружены в том же месте, что и исходный вывод, и имя файла должно быть с_2x

en: The browser couldn't detect your position!
ru_RU: Браузер не смог определить вашу позицию!

en: The currency in which payments are processed.
ru_RU: Валюта, в которой обрабатываются платежи.

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
ru_RU: Дата и время уже забронированы. Выберите новый

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ru_RU: Описание будет отображаться в меню, если текущая тема поддерживает его.

en: The email doesn't look right !
ru_RU: Письмо не выглядит правильным!

en: The email was not saved because it is used by another user.
ru_RU: Электронная почта не была сохранена, потому что она используется другим пользователем.

en: The email's domain doesn't look right.
ru_RU: Домен электронной почты не выглядит правильным.

en: The first footer widget area
ru_RU: Первая область виджета нижнего колонтитула

en: The following plugin was activated successfully:
ru_RU: Следующий плагин был успешно активирован:

en: The fourth footer widget area
ru_RU: Область виджетов четвертого нижнего колонтитула

en: The inserted code is not a valid one
ru_RU: Введенный код недействителен

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru_RU: Запускается процесс установки и активации. Этот процесс может занять некоторое время на некоторых хостах, поэтому, пожалуйста, будьте терпеливы.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ru_RU: Процесс установки начинается. Этот процесс может занять некоторое время на некоторых хостах, поэтому, пожалуйста, будьте терпеливы.

en: The invoice number is:
ru_RU: Номер счета-фактуры:

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
ru_RU: Максимальное количество изображений, которые пользователь может загрузить с помощью формы отправки на передний план. Используйте 0 для неограниченного использования. Это значение НЕ используется в случае режима членства (каждый пакет будет иметь свое собственное максимальное изображение без набора)

en: The new password is blank
ru_RU: Новый пароль пуст.

en: The primary widget area
ru_RU: Область основного виджета

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
ru_RU: Пакет удаленных плагинов состоит из нескольких файлов, но файлы не упакованы в папку.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
ru_RU: Пакет удаленных плагинов не содержит папку с желаемым слизнем, и переименование не работает.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
ru_RU: Форма поиска «плавающая» над заголовком мультимедиа, и вы устанавливаете позицию.

en: The second footer widget area
ru_RU: Область виджета второго нижнего колонтитула

en: The secondary widget area
ru_RU: Вторичная область виджетов

en: The state field is empty !
ru_RU: Поле состояния пуста!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
ru_RU: Система будет удалять версию скрипта, когда она включена. Это на самом деле не улучшает скорость, но улучшает оценку теста на страницах инструментов скорости.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
ru_RU: Система будет использовать мини-версии файлов css и js

en: The third footer widget area
ru_RU: Область виджетов третьего нижнего колонтитула

en: The top bar left widget area
ru_RU: Верхняя панель слева от области виджетов

en: The top bar right widget area
ru_RU: Область виджета верхнего бара справа

en: The type selected applies for Google Maps header.
ru_RU: Выбранный тип применяется для заголовка Карт Google.

en: Theme Slider
ru_RU: Тематический слайдер

en: Theme Slider
ru_RU: Тематический слайдер

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
ru_RU: На данный момент агентов нет на этой странице. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: There are no posts published!
ru_RU: Нет публикаций

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
ru_RU: На данный момент свойств нет на этой странице. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
ru_RU: Для установки, обновления или активации есть один или несколько обязательных или рекомендуемых модулей.

en: These fields are mandatory: Title
ru_RU: Эти поля обязательны: Название

en: Third Footer Widget Area
ru_RU: Третья область виджета нижнего колонтитула

en: This applies for  the search over media header.
ru_RU: Это относится к поиску по заголовку мультимедиа.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
ru_RU: Это относится ко всем формам регистра. * Удерживайте CTRL для множественного выбора.

en: This applies for for all register forms.
ru_RU: Это относится ко всем формам регистра.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
ru_RU: Это относится к типу поля календаря, доступному для свойств.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
ru_RU: Это применяется для поиска по типу заголовка. ВАЖНЫЙ! Включить расширенные поисковые поля - YES, для типов 5, типа 6, типа 8, типа 10 и типа 11. Типы 7 и 9 можно получить с типом 6 и 8 с поплавковой формой, установленной в «Да».

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
ru_RU: Это описание появится на первой странице. Хранение его в качестве краткого обзора облегчает чтение.

en: This helps preventing registration spam.
ru_RU: Это помогает предотвратить спам регистрации.

en: This is a paid submission.
ru_RU: Это платная подача.

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
ru_RU: Это платная подача. Листинг будет вживую после получения оплаты.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
ru_RU: Этот параметр определяет основную ширину содержимого. Значение по умолчанию - 1200 пикселей

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
ru_RU: Эта страница не будет работать без WpResidence Core Plugin, пожалуйста, активируйте ее из меню плагинов!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ru_RU: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы просматривать комментарии.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
ru_RU: Этот конструктор единиц собственности является очень сложной функцией с множеством опций, и из-за этого он может не работать для всех дизайнерских идей. Мы будем продолжать улучшать его, но, пожалуйста, имейте в виду, что проблемы css могут появиться, и их нужно будет решить, добавив вручную правила css.

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
ru_RU: Это заменит липкий заголовок. Не применяется к типу поиска 3

en: Time
ru_RU: Время

en: Title
ru_RU: заглавие

en: Title Attribute
ru_RU: Атрибут заголовка

en: Title/Position
ru_RU: Название / Должность

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
ru_RU: Чтобы добавить версии логотипа Retina, создайте логотип сетчатки, добавьте _2x в конец имени исходного файла (для ex logo_2x.jpg) и загрузите его в ту же папку загрузок, что и логотип не сетчатки.

en: To be paid
ru_RU: Быть оплаченным

en: Togo
ru_RU: Идти

en: Tokelau
ru_RU: Токелау

en: Tonga
ru_RU: Тонга

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
ru_RU: Цвет фона верхней панели (меню виджетов заголовков)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
ru_RU: Верхний цвет шрифта панели (меню виджета заголовка)

en: Top Bar Left Widget Area
ru_RU: Верхняя панель левого виджета

en: Top Bar Right Widget Area
ru_RU: Верхняя панель правого виджета

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
ru_RU: Главное меню и липкое меню Цвет фона

en: Top Menu Font Color
ru_RU: Цвет шрифта верхнего меню

en: Top Menu Font Size
ru_RU: Размер шрифта верхнего меню

en: Top Menu Hover Background Color
ru_RU: Верхний цвет фонового рисунка меню

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
ru_RU: Верхний цвет фонового рисунка меню (* применяется для некоторых типов зависания)

en: Top Menu Hover Font Color
ru_RU: Верхний цвет шрифта меню Hover

en: Top Menu Hover Type
ru_RU: Тип верхнего меню

en: Total Fee
ru_RU: Общая комиссия

en: Total Invoices:
ru_RU: Всего счетов-фактур:

en: Total number of views:
ru_RU: Общее количество просмотров:

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
ru_RU: Прозрачный заголовок - верхнее меню Цвет шрифта

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
ru_RU: Прозрачный заголовок - верхний шрифт

en: Transport
ru_RU: Транспорт

en: Transportation
ru_RU: Транспорт

en: Trinidad and Tobago
ru_RU: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru_RU: Тунис

en: Turkey
ru_RU: Турция

en: Turkmenistan
ru_RU: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru_RU: Острова Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru_RU: Тувалу

en: Twitter Access Secret
ru_RU: Секретный доступ в Twitter

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
ru_RU: Для титровального виджета Twitter нужен секрет секретности Twitter.

en: Twitter Access Token
ru_RU: Твиттер доступа

en: Twitter Access Token Secret
ru_RU: Секретный токен доступа к Интернету

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
ru_RU: Для титровального виджета Twitter нужен токен доступа к Интернету.

en: Twitter Cache Time
ru_RU: Время в кеше Twitter

en: Twitter Cache Time in hours
ru_RU: Время в часах в часах

en: Twitter Consumer Key
ru_RU: Ключ потребителя Twitter

en: Twitter Consumer Secret
ru_RU: Секрет потребительского секса

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
ru_RU: Щебетать Секрет Секрет требуется для виджета темы Twitter.

en: Twitter Page Link
ru_RU: Ссылка на страницу Twitter

en: Twitter Url
ru_RU: URL-адрес Twitter

en: Twitter Widget
ru_RU: Twitter-виджет

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
ru_RU: Щебетать user_key требуется для виджета темы Twitter.

en: Twitter page link
ru_RU: Ссылка на страницу Twitter

en: Twitter page link, with https://
ru_RU: Ссылка на страницу Twitter, с https: //

en: Type
ru_RU: Тип

en: Type Bathrooms No.
ru_RU: Тип Ванные комнаты №

en: Type Bedrooms No.
ru_RU: Тип Спальни №.

en: Type Keyword
ru_RU: Тип Ключевое слово

en: Type Max. Price
ru_RU: Тип Макс. Цена

en: Type Min. Price
ru_RU: Тип Мин. Цена

en: Type address, state, city or area
ru_RU: Введите адрес, штат, город или область

en: Type and add a new item in features and amenities list.
ru_RU: Введите и добавьте новый элемент в список функций и удобств.

en: Type company address
ru_RU: Введите адрес компании

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
ru_RU: Введите здесь сообщение об авторских правах, которое появится в нижнем колонтитуле.

en: Type only numbers!
ru_RU: Введите только цифры!

en: Type your message...
ru_RU: Введите свое сообщение ...

en: Type:
ru_RU: Тип:

en: Uganda
ru_RU: Уганда

en: Ukraine
ru_RU: Украина

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
ru_RU: Невозможно войти. Пожалуйста, проверьте логин / пароль и повторите попытку.

en: Unit Card Type
ru_RU: Тип карты устройства

en: Unit border size
ru_RU: Размер границы раздела

en: Unit/Card border color
ru_RU: Цвет рамки / карты

en: United Arab Emirates
ru_RU: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru_RU: Великобритания

en: United States
ru_RU: Соединенные Штаты

en: United States Minor Outlying Islands
ru_RU: Малые отдаленные острова Соединенных Штатов

en: Unlimited
ru_RU: неограниченный

en: Unlimited listings ?
ru_RU: Неограниченные списки?

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update Profile
ru_RU: Обновить профиль

en: Update Required
ru_RU: Требуется обновление

en: Update Review
ru_RU: Обновить обзор

en: Update profile
ru_RU: Обновить профиль

en: Update recommended
ru_RU: Рекомендованное обновление

en: Update the theme & plugins
ru_RU: Обновление темы и плагинов

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
ru_RU: Обновить; Пользовательское название вместо ярлыков «Особенности и удобства».

en: Updating Plugin: %s
ru_RU: Обновление плагина: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
ru_RU: Обновить сообщение от автора плагина:

en: Upgrade to Featured
ru_RU: Обновление до избранных

en: Upgrade to Featured Listing
ru_RU: Переход к избранному списку

en: Upgrade to featured
ru_RU: Обновление до

en: Upgrade to featured listing on
ru_RU: Обновите список, включенный в список

en: Upload  profile image.
ru_RU: Загрузите изображение профиля.

en: Upload Background Image for Footer
ru_RU: Загрузка фонового изображения для нижнего колонтитула

en: Upload Background Image |
ru_RU: Загрузить фоновое изображение |

en: Upload Favicon
ru_RU: Загрузить Favicon

en: Upload Header Image
ru_RU: Загрузить изображение заголовка

en: Upload Image
ru_RU: Загрузить изображение

en: Upload Logo
ru_RU: Загрузить логотип

en: Upload New Logo
ru_RU: Загрузить новый логотип

en: Upload New Plan Image
ru_RU: Загрузить новое изображение плана

en: Upload Pin
ru_RU: Загрузить контакт

en: Upload Video
ru_RU: Загрузить видео

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
ru_RU: Загрузите мобильный логотип в формате jpg или png.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
ru_RU: Загрузить сайт favicon в формате .ico, .png, .jpg или .gif

en: Upload your profile photo.
ru_RU: Загрузите фотографию своего профиля.

en: Uruguay
ru_RU: Уругвай

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
ru_RU: Используйте формат .00 для десятичных знаков (например: 1.50). Не устанавливайте цену как 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
ru_RU: Используйте формат .00 для десятичных знаков (например: 5.50). Не устанавливайте цену как 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
ru_RU: Используйте CTRL, чтобы выбрать несколько полей для страницы представления свойств.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
ru_RU: Используйте кеш для карт Google? (* Кеш будет обновляться каждые 3 часа)

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
ru_RU: Использовать настраиваемые поля для расширенного поиска?

en: Use Float Search Form ?
ru_RU: Использовать форму поиска поплавка?

en: Use Floor Plans
ru_RU: Использовать планы этажей

en: Use Full Price Pins ?
ru_RU: Использовать штырьки полной цены?

en: Use Geo Location Search
ru_RU: Использовать геопозиционирование

en: Use Google maps with SSL ?
ru_RU: Использовать карты Google с помощью SSL?

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
ru_RU: Используйте плагин Optima Express (плагин idx от ihomefinder) - вам нужно включить плагин?

en: Use Pin Cluster on map
ru_RU: Использование Pin Cluster на карте

en: Use Saved Search Feature ?
ru_RU: Использовать функцию сохраненного поиска?

en: Use Slider in Property Unit
ru_RU: Использование ползунка в блоке свойств

en: Use Sticky Footer?
ru_RU: Использовать липкий нижний колонтитул?

en: Use Sticky Footer?
ru_RU: Использовать липкий нижний колонтитул?

en: Use a custom property page template
ru_RU: Использовать шаблон страницы настраиваемого свойства

en: Use file reading for pins?
ru_RU: Использовать чтение файлов для контактов?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
ru_RU: Использовать чтение файлов для контактов? (* рекомендуется для более чем 200 списков. Прочтите руководство по различиям между чтением файла и mysql)

en: Use price Pins ?
ru_RU: Использовать цены?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
ru_RU: Использовать цену Pins? (Класс css для котировок цены - «wpestate_marker». Каждый контакт также получает класс с названием категории или действия: например, «продажа квартир в wpestate_marker»)

en: Use reCaptcha on register ?
ru_RU: Использовать reCaptcha для регистрации?

en: Use single Image Pin ?
ru_RU: Использовать одиночный Pin изображения?

en: Use sticky search ?
ru_RU: Использовать липкий поиск?

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
ru_RU: Используйте кнопку Clear WpResidence Cache из панели администратора, чтобы просмотреть сделанные изменения мгновенно. Автоматическое обновление происходит каждые 4 часа.

en: Use the button to save your property location on the map as well.
ru_RU: Используйте кнопку, чтобы сохранить свое местоположение на карте.

en: Use the form below to contact us!
ru_RU: Используйте форму ниже, чтобы связаться с нами!

en: Use this unit/card
ru_RU: Используйте это устройство / карту

en: User
ru_RU: пользователь

en: User Dashboard - The top bar left widget area
ru_RU: Панель инструментов пользователя - верхняя область виджета слева

en: User Dashboard - The top bar right widget area
ru_RU: Панель пользователя - панель верхнего правого виджета

en: User Dashboard Design
ru_RU: Дизайн пользовательской панели

en: User Dashboard Menu Background
ru_RU: Фон панели меню пользователя

en: User Dashboard Menu Color
ru_RU: Цвет панели пользовательской панели

en: User Dashboard Menu Hover Color
ru_RU: Цвет панели управления на панели управления пользователя

en: User Dashboard Menu Item Background Color
ru_RU: Элемент меню панели управления пользователя Цвет фона

en: User Dashboard Package Background
ru_RU: Справочная информация

en: User Dashboard Package Color
ru_RU: Цвет панели пользовательской панели управления

en: User Details
ru_RU: Информация о пользователе

en: User Param 1
ru_RU: Пользовательский параметр 1

en: User Role Settings
ru_RU: Настройки роли пользователя

en: Username
ru_RU: имя пользователя

en: Username already exists.  Please choose a new one.
ru_RU: Имя пользователя уже занято. Выберите новый.

en: Username and/or Email field is empty!
ru_RU: Имя пользователя и / или поле электронной почты пусто!

en: Username and/or Password field is empty!
ru_RU: Имя пользователя и / или пароль не заполнено!

en: Username:
ru_RU: Имя пользователя:

en: Username: %s
ru_RU: Имя пользователя: %s

en: Userpin in geolocation
ru_RU: Userpin в геолокации

en: Users can type the password on registration form
ru_RU: Пользователи могут вводить пароль в форме регистрации

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
ru_RU: Пользователи будут автоматически одобрены. * Удерживайте CTRL для множественного выбора.

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
ru_RU: Используя эту опцию, вы можете определить ширину содержимого в процентах. Силовая панель будет занимать остальную часть основного содержимого.

en: Uzbekistan
ru_RU: Узбекистан

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
ru_RU: Значения между 0-невидимыми и 1 - полностью видимыми

en: Vanuatu
ru_RU: Вануату

en: Venezuela
ru_RU: Венесуэла

en: Version
ru_RU: Версия

en: Video
ru_RU: видео

en: Video Option
ru_RU: Вариант видео

en: Video from
ru_RU: Видео с

en: Vietnam
ru_RU: Вьетнам

en: View
ru_RU: Посмотреть

en: View public profile
ru_RU: Посмотреть профиль

en: View results
ru_RU: Посмотреть Результаты

en: Views Stats
ru_RU: Статистика просмотров

en: Virgin Islands (British)
ru_RU: Виргинские острова (англ.)

en: Virgin Islands (U.S.)
ru_RU: Виргинские острова (США)

en: Virtual Tour
ru_RU: Виртуальный тур

en: Virtual Tour:
ru_RU: Виртуальный тур:

en: Waiting for approval
ru_RU: Ожидание подтверждения

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
ru_RU: Информация о Walkscore не отображается, если вы не добавляете API.

en: Wallis and Futuna Islands
ru_RU: Острова Уоллис и Футуна

en: Want to find out more?
ru_RU: Хотите узнать больше?

en: Warning !
ru_RU: Внимание!

en: We Speak:
ru_RU: Мы говорим:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
ru_RU: Извините, но у нас нет оценки этого свойства в данный момент!

en: We didn't find any results
ru_RU: Мы не нашли никаких результатов

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ru_RU: Мы не нашли никаких результатов. Повторите попытку с различными параметрами поиска.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
ru_RU: Мы не нашли никаких результатов. Повторите попытку с различными параметрами поиска.

en: We don't have any agents yet!
ru_RU: У нас пока нет агентов!

en: We found
ru_RU: Мы нашли

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
ru_RU: Мы только что отправили вам новый пароль. Проверьте свою электронную почту!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
ru_RU: Мы только что отправили вам электронное письмо с инструкциями по сбросу пароля.

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
ru_RU: Мы получили ваш банковский платеж на %s! Следуйте приведенным ниже инструкциям, чтобы начать отправку свойств как можно скорее.

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
ru_RU: Мы получили ваш банковский платеж на% website_url! Следуйте приведенным ниже инструкциям, чтобы начать отправку свойств как можно скорее. Номер счета-фактуры:% invoice_no, Amount:% total_price. Инструкции:% payment_details.

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
ru_RU: Сначала рекомендуется выполнить демонстрационный импорт, а затем завершить эту настройку. Добавление демо-импорта ПОСЛЕ завершения этой настройки изменяет параметры параметров на демонстрационные параметры.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
ru_RU: Мы будем использовать 1 одиночный штырь для всех маркеров. Этот параметр уменьшит время загрузки на ваших картах.

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
ru_RU: Мы будем использовать изображение в загруженном размере. Поэтому убедитесь, что он соответствует вашему дизайну. Если вы добавляете изображения непосредственно в поля ввода (без кнопки «Загрузить»), используйте полный путь к изображению. Например: http: //www.wpresidence ...... Если вы используете кнопку «загрузить», используйте кнопку «Вставить в сообщение» из всплывающего окна.

en: Website
ru_RU: Веб-сайт

en: Website Url (without http)
ru_RU: Веб-сайт (без http)

en: Website:
ru_RU: Веб-сайт:

en: Welcome back,
ru_RU: Добро пожаловать,

en: Western Sahara
ru_RU: Западная Сахара

en: What kind of listings do you handle?
ru_RU: С какими списками вы обращаетесь?

en: What property slider type to show on property page.
ru_RU: Какой тип слайдера свойств отображается на странице свойств.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
ru_RU: Какую боковую панель показывать для категории блога / списка архивов.

en: What sidebar to show in agent page.
ru_RU: Какую боковую панель показывать на странице агента.

en: What sidebar to show in property page.
ru_RU: Какую боковую панель показывать на странице свойств.

en: What's Nearby
ru_RU: Что рядом

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
ru_RU: Когда страница с боковой панелью, количество списков в строке будет 2 или 3 - в зависимости от вашего выбора

en: Where to show the currency symbol?
ru_RU: Где показать символ валюты?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
ru_RU: Где показать боковую панель для категории блога / списка архивов.

en: Where to show the sidebar in agent page.
ru_RU: Где показывать боковую панель на странице агента.

en: Where to show the sidebar in property page.
ru_RU: Где показать боковую панель на странице свойств.

en: Wide Footer ?
ru_RU: Широкий Нижний колонтитул?

en: Wide Header ?
ru_RU: Широкий заголовок?

en: Wide or Boxed?
ru_RU: Широкий или в штучной упаковке?

en: Widget Border Color
ru_RU: Цвет границы виджета

en: Widget Border Size
ru_RU: Размер границы виджета

en: Widget Font color
ru_RU: Цвет шрифта виджета

en: Widget Internal Padding
ru_RU: Внутреннее заполнение виджета

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
ru_RU: Widget Internal Padding (верхний, левый, нижний, правый)

en: Wire Transfer
ru_RU: Передача по проводам

en: Wire instructions for direct payment
ru_RU: Инструкции по проводке для прямой оплаты

en: WordPress Memory Limit is set to
ru_RU: Предел памяти WordPress установлен на

en: WordPress Repository
ru_RU: Репозиторий WordPress

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
ru_RU: Работает с параметрами «Использовать форму FLoat», установленными на нет! Не применяется к типу поиска 3.

en: Write a Review
ru_RU: Написать обзор

en: Wrong username or password!
ru_RU: Неверное имя пользователя или пароль!

en: Yearly Archives: %s
ru_RU: Ежегодные архивы: %s

en: Yelp - no of results
ru_RU: Yelp - нет результатов

en: Yelp - no of results
ru_RU: Yelp - нет результатов

en: Yelp Api  Client Id
ru_RU: Идентификатор клиента Yelp Api

en: Yelp Api Client Key
ru_RU: Ключ клиента Yelp Api

en: Yelp Categories
ru_RU: Категории Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
ru_RU: Категории Yelp для показа на главной странице

en: Yelp Distance Measurement Unit
ru_RU: Блок измерения расстояния Yelp

en: Yelp settings
ru_RU: Настройки Yelp

en: Yemen
ru_RU: Йемен

en: You are already logged in! redirecting...
ru_RU: Вы уже вошли в! Перенаправление ...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
ru_RU: Вы можете включать или отключать кнопки PayPal.

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
ru_RU: Вы можете включить или отключить кнопки оплаты Stripe.

en: You can now login with your new password at:
ru_RU: Теперь вы можете войти с новым паролем:

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
ru_RU: Вы можете отвечать на личные сообщения со страницы «Входящие» в своей учетной записи пользователя.

en: You can select multiple images to upload at one time.
ru_RU: Вы можете одновременно выбрать несколько изображений для загрузки.

en: You cannot upload more than
ru_RU: Вы не можете загружать больше, чем

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
ru_RU: Вы не можете использовать специальные символы, такие как «&amp;». После изменения URL-адреса вам может потребоваться несколько минут, пока WordPress не изменит все URL-адреса. Если ваши новые имена не будут обновляться автоматически, перейдите в Настройки - Permalinks и снова сохраните «Настройки постоянных ссылок» - параметр «Название сообщения»,

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
ru_RU: Вы не добавили свои <strong>данные в Paypal</strong> . Платеж Paypal не будет обработан

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
ru_RU: Вы не добавили свои <strong>данные о Stripe</strong> . Никакой платеж по полосе не будет обработан

en: You don't have any agents added!
ru_RU: У вас нет добавленных агентов!

en: You don't have any favorite properties yet!
ru_RU: У вас пока нет избранных объектов!

en: You don't have any plans attached!
ru_RU: У вас нет планов!

en: You don't have any properties yet!
ru_RU: У вас пока нет свойств!

en: You don't have any saved searches yet!
ru_RU: У вас еще нет сохраненных поисков!

en: You have
ru_RU: У тебя есть

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
ru_RU: Вы использовали все «Избранные» списки в своем пакете.

en: You need to
ru_RU: Тебе нужно

en: You need to agree with terms and conditions !
ru_RU: Вы должны согласиться с положениями и условиями!

en: You need to upload at last one image
ru_RU: Вам нужно загрузить, наконец, одно изображение

en: You ordered a new Wire Transfer
ru_RU: Вы заказали новый банковский перевод

en: Your Address
ru_RU: Ваш адресс

en: Your City
ru_RU: Ваш город

en: Your Current Colors
ru_RU: Ваши текущие цвета

en: Your Current Logo
ru_RU: Ваш текущий логотип

en: Your Email
ru_RU: Ваш адрес электронной почты

en: Your Favicon
ru_RU: Ваш Favicon

en: Your Logo
ru_RU: Ваш логотип

en: Your Message
ru_RU: Ваше сообщение

en: Your Name
ru_RU: Ваше имя

en: Your PHP version is
ru_RU: Ваша версия PHP

en: Your Password was Reset
ru_RU: Ваш пароль был сброшен

en: Your Payment system is in LIVE mode.
ru_RU: Ваша платежная система находится в режиме LIVE.

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
ru_RU: Ваша платежная система находится в режиме SANDBOX.

en: Your Phone
ru_RU: Ваш телефон

en: Your Rating & Review
ru_RU: Ваш рейтинг и обзор

en: Your Review
ru_RU: Ваш обзор

en: Your State Code (ex CA)
ru_RU: Ваш Государственный Кодекс (ex CA)

en: Your Sticky Logo
ru_RU: Ваш личный логотип

en: Your Transparent Header Logo
ru_RU: Ваш прозрачный логотип заголовка

en: Your account is disabled.
ru_RU: Ваша учетная запись отключена.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
ru_RU: Ваша учетная запись находится на рассмотрении. Подождите, пока администратор одобрит его.

en: Your account was created and you can login now!
ru_RU: Ваша учетная запись была создана, и вы можете войти в систему прямо сейчас!

en: Your address field is empty!
ru_RU: Ваше поле адреса пусто!

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий ожидает модерации.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
ru_RU: Ваш текущий пакет не позволяет публиковать больше свойств! Вам необходимо обновить свое членство.

en: Your email address will not be published.
ru_RU: Ваш электронный адрес не будет опубликован.

en: Your energy class
ru_RU: Ваш энергетический класс

en: Your energy class is
ru_RU: Ваш энергетический класс

en: Your energy class is
ru_RU: Ваш энергетический класс

en: Your listing was approved
ru_RU: Ваше объявление было одобрено

en: Your new password for the account at:
ru_RU: Ваш новый пароль для учетной записи:

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
ru_RU: Ваш новый пароль для учетной записи:% website_url: Имя пользователя:% username, Password:% user_pass. Теперь вы можете войти с новым паролем:% website_url

en: Your purchase was activated
ru_RU: Ваша покупка была активирована

en: Your search results
ru_RU: Результаты поиска

en: Your username and password on %website_url
ru_RU: Ваше имя пользователя и пароль на% website_url

en: Zambia
ru_RU: Замбия

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
ru_RU: Для Zilow Widget требуется ключ Zilow api.

en: Zimbabwe
ru_RU: Зимбабве

en: Zip
ru_RU: застежка-молния

en: Zip
ru_RU: застежка-молния

en: [more]
ru_RU: [Больше]

en: about 1 hour ago
ru_RU: около 1 часа назад

en: about 1 minute ago
ru_RU: около 1 минуты назад

en: ac
ru_RU: переменный ток

en: acres
ru_RU: акра

en: add to favorites
ru_RU: добавить в избранное

en: address
ru_RU: адрес

en: and
ru_RU: а также

en: area
ru_RU: площадь

en: areas
ru_RU: районы

en: bathrooms
ru_RU: ванные комнаты

en: baths:
ru_RU: ванны:

en: bedrooms
ru_RU: спальни

en: beds
ru_RU: кровати

en: between
ru_RU: между

en: between
ru_RU: между

en: bigger than
ru_RU: больше чем

en: bigger than
ru_RU: больше чем

en: boxed
ru_RU: в штучной упаковке

en: by
ru_RU: от

en: cancel stripe subscription
ru_RU: отменить подписку на полосу

en: categories
ru_RU: категории

en: category
ru_RU: категория

en: cities
ru_RU: города

en: city
ru_RU: город

en: click to add new status
ru_RU: нажмите, чтобы добавить новый статус

en: click to enable zoom
ru_RU: нажмите, чтобы включить масштабирование

en: close map
ru_RU: закрыть карту

en: company email
ru_RU: электронная почта компании

en: company fax
ru_RU: факс компании

en: company mobile
ru_RU: мобильная компания

en: compare
ru_RU: сравнить

en: daily
ru_RU: ежедневно

en: days
ru_RU: дней

en: default
ru_RU: по умолчанию

en: delete
ru_RU: Удалить

en: delete message
ru_RU: удаленное сообщение

en: delete search
ru_RU: удалить поиск

en: deleting...
ru_RU: удаление ...

en: details
ru_RU: Детали

en: discover more
ru_RU: Открой для себя больше

en: expires on
ru_RU: годен до

en: favorite
ru_RU: любимый

en: feet
ru_RU: ноги

en: field
ru_RU: поле

en: for
ru_RU: для

en: for category:
ru_RU: для категории:

en: from date
ru_RU: с даты

en: ft
ru_RU: фут

en: full info
ru_RU: полная информация

en: grid
ru_RU: сетка

en: ha
ru_RU: ха

en: half map
ru_RU: половина карты

en: hectares
ru_RU: га

en: help
ru_RU: Помогите

en: here
ru_RU: Вот

en: images
ru_RU: изображений

en: in
ru_RU: в

en: in order to post a review
ru_RU: чтобы опубликовать обзор

en: is not editable
ru_RU: не редактируется

en: keyword
ru_RU: ключевое слово

en: km
ru_RU: км

en: list
ru_RU: список

en: listing
ru_RU: список

en: listings
ru_RU: объявления

en: listings
ru_RU: объявления

en: loading results...
ru_RU: Загрузка результатов ...

en: login
ru_RU: авторизоваться

en: lot size
ru_RU: объем партии

en: m
ru_RU: м

en: m radius
ru_RU: м радиус

en: make payment recurring
ru_RU: повторять платеж

en: make the footer 100%.
ru_RU: сделайте нижний колонтитул 100%.

en: make the header 100%.
ru_RU: сделайте заголовок 100%.

en: manage floorplans
ru_RU: управлять планами этажей

en: map
ru_RU: карта

en: membership payment on
ru_RU: членский взнос по

en: meters
ru_RU: метры

en: miles
ru_RU: миль

en: months
ru_RU: месяцы

en: more details here
ru_RU: подробнее здесь

en: new message
ru_RU: новое сообщение

en: no
ru_RU: нет

en: no listings available
ru_RU: нет доступных объявлений

en: none
ru_RU: никто

en: normal
ru_RU: нормальный

en: of
ru_RU: из

en: on
ru_RU: на

en: open map
ru_RU: открыть карту

en: or
ru_RU: или

en: over a year ago
ru_RU: более года назад

en: page should be accesible only via the compare button
ru_RU: страница должна быть доступна только с помощью кнопки сравнения

en: pending approval
ru_RU: в ожидании утверждения

en: photos
ru_RU: фото

en: posting
ru_RU: проводка

en: price range from
ru_RU: диапазон цен от

en: price range from:
ru_RU: диапазон цен от:

en: price:
ru_RU: цена:

en: property Size
ru_RU: свойство Размер

en: property address
ru_RU: адрес собственности

en: property bathrooms
ru_RU: ванная комната

en: property bedrooms
ru_RU: недвижимость

en: property country
ru_RU: страна собственности

en: property county
ru_RU: область недвижимости

en: property lot size
ru_RU: размер лота

en: property price
ru_RU: цена на недвижимость

en: property rooms
ru_RU: гостиничные номера

en: property size
ru_RU: размер собственности

en: property state
ru_RU: состояние собственности

en: property status
ru_RU: статус собственности

en: property zip
ru_RU: свойство zip

en: reCaptcha settings
ru_RU: Настройки reCaptcha

en: reCaptha secret key
ru_RU: секретный ключ reCaptha

en: reCaptha site key
ru_RU: Ключ сайта reCaptha

en: remove from favorites
ru_RU: удалить из Избранного

en: removed
ru_RU: удален

en: reply to message
ru_RU: ответить на сообщение

en: results
ru_RU: Результаты

en: results.
ru_RU: Результаты.

en: right now
ru_RU: прямо сейчас

en: rooms
ru_RU: номера

en: rooms:
ru_RU: номера:

en: saving..
ru_RU: сохранение ..

en: saving...
ru_RU: сохранение ...

en: sending message..
ru_RU: Отправка сообщения..

en: share
ru_RU: доля

en: size
ru_RU: размер

en: size:
ru_RU: размер:

en: smaller than
ru_RU: меньше чем

en: square
ru_RU: квадрат

en: standard
ru_RU: стандарт

en: subscription will be cancelled at the end of current period
ru_RU: подписка будет отменена в конце текущего периода

en: terms & conditions
ru_RU: условия и условия

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
ru_RU: файл карты Google НЕ существует или НЕ доступен для записи

en: to
ru_RU: в

en: to date
ru_RU: встретиться

en: type 1
ru_RU: Тип 1

en: type 2
ru_RU: тип 2

en: type 3
ru_RU: тип 3

en: type 4
ru_RU: тип 4

en: type here the new status...
ru_RU: введите здесь новый статус ...

en: types
ru_RU: типы

en: unread messages
ru_RU: непрочитанные сообщения

en: user id:
ru_RU: Идентификатор пользователя:

en: we found
ru_RU: мы нашли

en: weekly
ru_RU: еженедельно

en: weeks
ru_RU: недель

en: wide
ru_RU: широкий

en: wrong captcha
ru_RU: неправильный код

en: yards
ru_RU: ярды

en: yd
ru_RU: ярд

en: year
ru_RU: год

en: years
ru_RU: лет

en: yes
ru_RU: да

en: yesterday
ru_RU: вчера

en: you don't have the right to delete this
ru_RU: вы не имеете права удалять это

en: zip
ru_RU: застежка-молния
