wpresidence - en to tr_TR translation catalogue (1967 entries)

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
tr_TR: Bu sayfa WpResidence Core Plugin olmadan çalışmayacaktır, Lütfen eklentiler menüsünden etkinleştirin!

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
tr_TR: Hiçbir sonuç bulamadık. Lütfen farklı arama parametrelerini tekrar deneyin.

en: Category Archives: %s
tr_TR: Kategori Arşivi: %s

en: Daily Archives: %s
tr_TR: Günlük Arşivler: %s

en: Monthly Archives: %s
tr_TR: Aylık Arşivler: %s

en: Yearly Archives: %s
tr_TR: Yıllık Arşivler: %s

en: Blog Archives
tr_TR: blog Arşivleri

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr_TR: Bu gönderi şifre korumalı. Tüm yorumları görmek için şifreyi giriniz.

en: Comment navigation
tr_TR: Yorumu gezin

en: &laquo; Older Comments
tr_TR: «Eski Yorumlar

en: Newer Comments &raquo;
tr_TR: Daha yeni yorumlar &quot;

en: Comments are closed.
tr_TR: Yoruma kapalı.

en: Leave a Reply
tr_TR: Cevap bırakın

en: Cancel Reply
tr_TR: Yanıtı iptal et

en: Post Comment
tr_TR: Yorum Gönder

en: Your email address will not be published.
tr_TR: E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

en: Comment
tr_TR: Yorum Yap

en: Name
tr_TR: isim

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: page should be accesible only via the compare button
tr_TR: sayfa sadece karşılaştırma düğmesiyle erişilebilir olmalıdır

en: Compare Listings
tr_TR: Listeleri Karşılaştır

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: city
tr_TR: Kent

en: area
tr_TR: alan

en: size
tr_TR: boyut

en: lot size
tr_TR: lot büyüklüğü

en: rooms
tr_TR: Odalar

en: bedrooms
tr_TR: yatak odaları

en: bathrooms
tr_TR: banyolar

en: Energy Index
tr_TR: Enerji Endeksi

en: Energy Class
tr_TR: Enerji sınıfı

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
tr_TR: Mevcut paketiniz daha fazla mülk yayınlamanıza izin vermiyor! Üyeliğinizi yükseltmeniz gerekiyor.

en: Please submit a title for your property
tr_TR: Lütfen mülkünüz için bir başlık gönderin

en: Please submit the
tr_TR: Lütfen gönderin

en: field
tr_TR: alan

en: 1. Description
tr_TR: 1. Tanım

en: 2. Media
tr_TR: 2. Medya

en: 3. Location
tr_TR: 3. Yer

en: 4. Details
tr_TR: 4. Ayrıntılar

en: 5. Amenities
tr_TR: 5. Özellikler

en: These fields are mandatory: Title
tr_TR: Bu alanlar zorunludur: Başlık

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
tr_TR: Bu ücretli bir gönderimdir. Ödeme, ödeme alındıktan sonra yayınlanacaktır.

en: Prev Step
tr_TR: Önceki Adım

en: Next Step
tr_TR: Sonraki adım

en: Submit Property
tr_TR: Emlak Gönder

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
tr_TR: Daha iyi hız sonuçları için tema, özellikler ve kategoriler için yerleşik bir önbellek sistemi sunar.

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
tr_TR: Bu nedenle, mülkler veya kategoriler sitenizde hemen görünmeyebilir.

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
tr_TR: Anında yapılan değişiklikleri görmek için admin çubuğundaki Clear WpResidence Cache düğmesini kullanın. Otomatik güncellemeler her 4 saatte bir gerçekleşir.

en: I Understand
tr_TR: Anlıyorum

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
tr_TR: Google Haritalar JavaScript API v3, düzgün çalışması için bir API anahtarını GEREKTİRİR. API&#39;lar Konsolu anahtarını alın ve Tema Seçenekleri&#39;nde kodu yayınlayın. Onu alabilirsiniz

en: here
tr_TR: İşte

en: WordPress Memory Limit is set to
tr_TR: WordPress Bellek Sınırı olarak ayarlandı

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
tr_TR: Tavsiye edilen bellek limiti en az 96 MB olmalıdır. Bakınız :

en: Increasing memory allocated to PHP
tr_TR: PHP&#39;ye ayrılan bellek artırılıyor

en: Your PHP version is
tr_TR: PHP sürümünüz

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
tr_TR: PHP GD kütüphanesi web sunucunuzda yüklü DEĞİLDİR ve bu nedenle tema resimlerle çalışamayacaktır. Bu kütüphaneyi aktif hale getirmek için lütfen hosting firmanız ile iletişime geçin.

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
tr_TR: MbString uzantısı tespit edilmedi. Etkinleştirmek için lütfen barındırma sağlayıcınıza başvurun.

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
tr_TR: Yarım Harita Şablonu - sayfanızın google harita olarak ayarlanmış &quot;medya başlığı türü&quot; olduğundan emin olun

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
tr_TR: Yeni şartlar eklerken lütfen sümüklü böcekleri elle değiştirmeyin. Bir terim adını düzenlemeniz gerekiyorsa, yeni adı sümüklübölgede de kopyalayın.

en: Post navigation
tr_TR: navigasyon gönderisi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr_TR: <span class="meta-nav">←</span> Eski yazılar

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: Yeni yazılar <span class="meta-nav">→</span>

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Reply
tr_TR: cevap

en:  on
tr_TR: üzerinde

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor.

en: Please edit your profile page from site interface.
tr_TR: Lütfen profil sayfanızı site arayüzünden düzenleyin.

en: Your new password for the account at:
tr_TR: Hesap için yeni şifreniz:

en: Username: %s
tr_TR: Kullanıcı adı: %s

en: Password: %s
tr_TR: Şifre: %s

en: You can now login with your new password at:
tr_TR: Şimdi yeni şifreniz ile giriş yapabilirsiniz:

en: A new password was sent via email!
tr_TR: E-posta ile yeni bir şifre gönderildi!

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
tr_TR: Size yeni bir şifre gönderdik. Lütfen emailinizi kontrol edin!

en: Message sent from page:
tr_TR: Mesaj sayfadan gönderildi:

en: All Actions
tr_TR: Tüm eylemler

en: All Types
tr_TR: Her türlü

en: All Cities
tr_TR: Tüm şehirler

en: All Areas
tr_TR: Tüm bölgeler

en: Type Bedrooms No.
tr_TR: Yatak Odası No

en: Type Bathrooms No.
tr_TR: Türü Banyo Sayısı

en: Price range:
tr_TR: Fiyat aralığı:

en: Type Min. Price
tr_TR: Min yazın. Fiyat

en: Type Max. Price
tr_TR: Max yazın. Fiyat

en: Clear theme cache after demo import is complete!
tr_TR: Demo içe aktarma tamamlandıktan sonra tema önbelleğini temizle!

en: There are no posts published!
tr_TR: Yayınlanan yazı yok!

en: All Counties/States
tr_TR: Bütün iller / devletler

en: Search Results for :
tr_TR: İçin arama sonuçları :

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
tr_TR: Hiçbir sonuç bulamadık. Lütfen farklı arama parametrelerini tekrar deneyin.

en: Type Keyword
tr_TR: Anahtar Kelime Yaz

en: Search
tr_TR: Arama

en: About Us
tr_TR: Hakkımızda

en: Adress:
tr_TR: Adres:

en: Email:
tr_TR: E-posta:

en: Mobile:
tr_TR: Mobil:

en: Phone:
tr_TR: Telefon:

en: add to favorites
tr_TR: favorilere ekle

en: favorite
tr_TR: favori

en: in
tr_TR: içinde

en: Number of Page Views
tr_TR: Sayfa Görüntüleme Sayısı

en: Posted by
tr_TR: tarafından gönderildi

en: on
tr_TR: üzerinde

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Next page
tr_TR: Sonraki Sayfa

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Welcome back,
tr_TR: Tekrar hoşgeldiniz,

en: You don't have any properties yet!
tr_TR: Henüz bir mülkünüz yok!

en: Search a listing
tr_TR: Bir girişi ara

en: Edit Agent
tr_TR: Aracıyı Düzenle

en: You don't have any agents added!
tr_TR: Eklenen ajan yok!

en: Search for an Agent
tr_TR: Bir Ajan Arayın

en: You don't have any favorite properties yet!
tr_TR: Henüz favori bir mülkünüz yok!

en: for
tr_TR: için

en: Use Floor Plans
tr_TR: Kat Planlarını Kullan

en: Plan Title
tr_TR: Plan Başlığı

en: Plan Description
tr_TR: Plan Açıklaması

en: Plan Size
tr_TR: Plan boyutu

en: Plan Rooms
tr_TR: Plan Odaları

en: Plan Bathrooms
tr_TR: Banyoları Planla

en: Price in
tr_TR: Içindeki fiyat

en: You don't have any plans attached!
tr_TR: Eklenmiş bir planın yok!

en: Upload New Plan Image
tr_TR: Yeni Plan Resmi Yükle

en: Save Plans
tr_TR: Planları Kaydet

en: You have
tr_TR: Var

en: unread messages
tr_TR: okunmamış mesajlar

en: No invoices
tr_TR: Fatura yok

en: from date
tr_TR: itibaren

en: to date
tr_TR: bugüne kadar

en: Any
tr_TR: herhangi

en: Upgrade to Featured
tr_TR: Öne Çıkanlara Yükseltme

en: Publish Listing with Featured
tr_TR: Öne Çıkanlar ile Yayınlama

en: Package
tr_TR: paket

en: Listing
tr_TR: listeleme

en: Paid
tr_TR: ödenmiş

en: Not Paid
tr_TR: Ödenmeyen

en: Total Invoices:
tr_TR: Toplam Faturalar:

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Date
tr_TR: tarih

en: Invoice Type
tr_TR: Fatura türü

en: Billing Type
tr_TR: Fatura Türü

en: Status
tr_TR: durum

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: You don't have any saved searches yet!
tr_TR: Henüz kayıtlı aramanız yok!

en: Update the theme & plugins
tr_TR: Temayı ve eklentileri güncelle

en: Buy new license
tr_TR: Yeni lisans al

en: Change log
tr_TR: Girişi değiştir

en: Get help
tr_TR: Yardım almak

en: Open ticket
tr_TR: Açık bilet

en: Documentation
tr_TR: belgeleme

en: Rate us
tr_TR: Bizi değerlendirin

en: Current Version:
tr_TR: Şimdiki versiyonu:

en: Start Now
tr_TR: Şimdi başla

en: Site Settings
tr_TR: site ayarları

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
tr_TR: Önce demo almayı ve sonra bu kurulumu tamamlamanızı öneririz. Demo içe aktarma ekleme Bu kurulumu tamamladıktan sonra ayar seçeneklerinizi demo seçeneklerine dönüştürür.

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Import Demo Content
tr_TR: Demo İçeriğini İçe Aktar

en: Map Settings
tr_TR: Harita Ayarları

en: Use Google maps with SSL ?
tr_TR: Google haritaları SSL ile kullan?

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
tr_TR: SSL (https: //) kullanıyorsanız Evet&#39;e ayarlayın.

en: Google Maps API KEY
tr_TR: Google Haritalar API ANAHTARI

en: Previous Step
tr_TR: Önceki adım

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Country
tr_TR: ülke

en: Select default country
tr_TR: Varsayılan ülke seç

en: Currency symbol
tr_TR: Para birimi simgesi

en: Set currency symbol for property price.
tr_TR: Özellik fiyatı için para birimi sembolünü ayarlayın.

en: feet
tr_TR: ayaklar

en: meters
tr_TR: metre

en: acres
tr_TR: dönüm

en: ac
tr_TR: AC

en: yards
tr_TR: kilometre

en: hectares
tr_TR: hektar

en: ha
tr_TR: Ha

en: square
tr_TR: kare

en: Measurement Unit
tr_TR: Ölçü birimi

en: Select the measurement unit you will use on the website
tr_TR: Web sitesinde kullanacağınız ölçü birimini seçiniz.

en: Language for datepicker
tr_TR: Datepicker için dil

en: This applies for the calendar field type available for properties.
tr_TR: Bu, özellikler için kullanılabilen takvim alanı türü için geçerlidir.

en: Apperance Options
tr_TR: Görünüm Seçenekleri

en: standard
tr_TR: standart

en: half map
tr_TR: yarım harita

en: Property List Type for Advanced Search
tr_TR: Gelişmiş Arama için Özellik Listesi Türü

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
tr_TR: Gelişmiş arama sonuçları sayfası için standart veya yarım harita stilini seçin.

en: grid
tr_TR: Kafes

en: list
tr_TR: liste

en: Property List display(*global option)
tr_TR: Emlak Listesi ekranı (* global seçenek)

en: Select grid or list style for properties list pages.
tr_TR: Özellikler listesi sayfaları için ızgara veya liste stili seçin.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
tr_TR: Daha fazla kurulum için, bu süreci daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için yardım dosyalarımıza, bilgi bankamıza ve eğitmenlerimize bakın:

en: Personalize Your Website
tr_TR: Web sitenizi kişiselleştirin

en: Add New Page
tr_TR: Yeni Sayfa Ekle

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Add New Property
tr_TR: Yeni Özellik Ekle

en: Powered by
tr_TR: Tarafından desteklenmektedir

en: The state field is empty !
tr_TR: Devlet alanı boş!

en: The City field is empty !
tr_TR: Şehir alanı boş!

en: Your address field is empty!
tr_TR: Adres alanınız boş!

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
tr_TR: Maalesef, şu anda bu mülk için bir tahminimiz yok!

en: Please fill in the form correctly and try again!
tr_TR: Lütfen formu doğru bir şekilde doldurun ve tekrar deneyin!

en: right now
tr_TR: şimdi

en:  seconds ago
tr_TR: saniyeler önce

en: about 1 minute ago
tr_TR: yaklaşık 1 dakika önce

en:  minutes ago
tr_TR: dakika önce

en: about 1 hour ago
tr_TR: Yaklaşık 1 saat önce

en:  hours ago
tr_TR: saatler önce

en: yesterday
tr_TR: dün

en:  days ago
tr_TR: günler önce

en: over a year ago
tr_TR: bir yıl önce

en:  package on
tr_TR: paketlemek

en: PayPal payment agreement
tr_TR: PayPal ödeme sözleşmesi

en: Agent custom data
tr_TR: Ajan özel verileri

en: Add Custom Field
tr_TR: Özel Alan Ekle

en: Parameters list
tr_TR: Parametreler listesi

en: Field Label:
tr_TR: Saha Etiketi:

en: Field Value:
tr_TR: Alan değeri:

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: We didn't find any results
tr_TR: Hiçbir sonuç bulamadık

en: listings
tr_TR: listeleri

en: Listings
tr_TR: Listeler

en: Hi there,
tr_TR: Merhaba,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
tr_TR: Banka Havalesi ödeme isteğinizi %s olarak aldık! Mülklerinizi mümkün olan en kısa zamanda göndermeye başlamak için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin.

en: The invoice number is:
tr_TR: Fatura numarası:

en: Amount:
tr_TR: Miktar:

en: Instructions:
tr_TR: Talimatlar:

en: you don't have the right to delete this
tr_TR: bunu silme hakkın yok

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
tr_TR: Arama kaydedildi. Aramanızla eşleşen yeni mülkler yayınlandığında bir e-posta bildirimi alacaksınız

en: My Profile
tr_TR: Benim profilim

en: My Properties List
tr_TR: Özellikler listem

en: Favorites
tr_TR: Favoriler

en: Saved Searches
tr_TR: Kayıtlı Aramalar

en: My Invoices
tr_TR: Faturalarım

en: Inbox
tr_TR: Gelen kutusu

en: Log Out
tr_TR: Çıkış Yap

en: wrong captcha
tr_TR: yanlış CAPTCHA

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı (özel karakter veya boşluk kullanmayın)!

en: Username and/or Email field is empty!
tr_TR: Kullanıcı adı ve / veya Email alanı boş!

en: The email doesn't look right !
tr_TR: E-posta doğru görünmüyor!

en: The email's domain doesn't look right.
tr_TR: E-postanın alan adı doğru görünmüyor.

en: Username already exists.  Please choose a new one.
tr_TR: Kullanıcı adı zaten var. Lütfen yeni bir tane seçin.

en: One of the password field is empty!
tr_TR: Şifre alanlarından biri boş!

en: Passwords do not match
tr_TR: Parolalar uyuşmuyor

en: Your account was created and you can login now!
tr_TR: Hesabınız oluşturuldu ve şimdi giriş yapabilirsiniz!

en: An email with the generated password was sent!
tr_TR: Oluşturulan şifre ile bir e-posta gönderildi!

en: Email already exists.  Please choose a new one.
tr_TR: Bu e-posta zaten var. Lütfen yeni bir tane seçin.

en: Agent
tr_TR: ajan

en: Agency
tr_TR: Ajans

en: Developer
tr_TR: Geliştirici

en: You are already logged in! redirecting...
tr_TR: Zaten giriş yaptınız! yönlendirme ...

en: Username and/or Password field is empty!
tr_TR: Kullanıcı adı ve / veya Şifre alanı boş!

en: Wrong username or password!
tr_TR: Yanlış kullanıcı adı veya parola!

en: Login successful, redirecting...
tr_TR: Giriş başarılı, yönlendiriliyor ...

en: Email field is empty!
tr_TR: E-posta alanı boş!

en: Invalid E-mail address!
tr_TR: Geçersiz e-posta adresi!

en: Invalid Username!
tr_TR: Geçersiz kullanıcı adı!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
tr_TR: Şifre sıfırlama talimatlarını içeren bir e-posta gönderdik.

en: Agent need a first & last name
tr_TR: Ajan adının soyadı ve soyadı

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
tr_TR: Ajan eklendi ... Aracı listenize yönlendirileceksiniz ...

en: Agent profile edited
tr_TR: Ajan profili düzenlendi

en: The email was not saved because it is used by another user.
tr_TR: E-posta başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığı için kaydedilmedi.

en: Profile updated
tr_TR: Profil güncellendi

en: The new password is blank
tr_TR: Yeni şifre boş

en: Password Updated
tr_TR: Şifre güncellendi

en: Old Password is not correct
tr_TR: Eski Şifre doğru değil

en: removed
tr_TR: çıkarıldı

en: Listing payment on
tr_TR: Üzerinde ödeme listeleniyor

en: Upgrade to featured listing on
tr_TR: Öne çıkan listelemeye geçme

en: Upgrade to Featured Listing
tr_TR: Öne Çıkan Listelere Yükseltme

en: Listing Payment
tr_TR: Giriş Ödeme

en: Listing Payment with Featured option
tr_TR: Öne çıkan seçenekle ödeme listeleme

en: Sent for approval
tr_TR: Onay için gönderildi

en: no listings available
tr_TR: müsait ilan yok

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
tr_TR: Tarih ve saat zaten rezerve edildi. Lütfen yeni bir tane seçin

en: membership payment on
tr_TR: üyelik ödemesi

en: Membership Payment
tr_TR: Üyelik Ödeme

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
tr_TR: Giriş yapılamıyor. Lütfen, giriş / şifre kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Please, enter correct email
tr_TR: Lütfen doğru e-posta adresini girin

en: Can\t create user with this credentials
tr_TR: Bu kimlik bilgileri ile kullanıcı oluşturulamıyor

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
tr_TR: Üzgünüz, kullanıcı zaten var. Farklı kullanıcı adı / e-posta adresini deneyin

en:  in
tr_TR: içinde

en: The browser couldn't detect your position!
tr_TR: Tarayıcı pozisyonunuzu tespit edemedi!

en: Geolocation is not supported by this browser.
tr_TR: Coğrafi konum bu tarayıcı tarafından desteklenmiyor.

en: m radius
tr_TR: m yarıçapı

en: close map
tr_TR: yakın harita

en: No results found!
tr_TR: Sonuç bulunamadı!

en: loading results...
tr_TR: sonuç yükleniyor ...

en: Geolocation was not successful for the following reason:
tr_TR: Coğrafi konum aşağıdaki nedenle başarısız oldu:

en: Amount Financed:
tr_TR: Finansman Tutarı:

en: Mortgage Payments:
tr_TR: Ev kredisi ödemeleri:

en: Annual cost of Loan:
tr_TR: Kredi Yıllık maliyeti:

en: SEARCH
tr_TR: ARAMA

en: Search here...
tr_TR: Burada ara...

en: Your Name
tr_TR: Adınız

en: Your Email
tr_TR: E-posta adresiniz

en: Your Phone
tr_TR: Telefonunuz

en: Your Message
tr_TR: Mesajın

en: Your Address
tr_TR: Senin adresin

en: Your City
tr_TR: Senin şehirin

en: Your State Code (ex CA)
tr_TR: Eyalet Kodunuz (eski CA)

en: Send Message
tr_TR: Mesaj gönder

en: Sending user info, please wait...
tr_TR: Kullanıcı bilgisi gönderiliyor, lütfen bekleyin ...

en: Street View
tr_TR: sokak Görünümü

en: Close Street View
tr_TR: Sokak Görünümü&#39;nü Kapat

en: open map
tr_TR: haritayı aç

en: Fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Please wait while we are processing your submission!
tr_TR: Gönderinizi işlerken lütfen bekleyin!

en: Are you sure you wish to delete?
tr_TR: Silmek istediğine emin misin?

en: You need to agree with terms and conditions !
tr_TR: Şartları ve koşulları kabul etmeniz gerekiyor!

en: Processing...
tr_TR: İşleme...

en: to
tr_TR: için

en: Send me the invoice
tr_TR: Faturayı bana gönder

en: Direct payment instructions
tr_TR: Doğrudan ödeme talimatları

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
tr_TR: Teşekkür ederim. Ödeme talimatları için lütfen e-postanızı kontrol edin.

en: To be paid
tr_TR: Ödenecek

en: Plan Image
tr_TR: Plan Resmi

en: Plan Price
tr_TR: Plan Fiyatı

en: deleting...
tr_TR: silme ...

en: saving...
tr_TR: tasarruf ...

en: posting
tr_TR: gönderme

en: Review Sent
tr_TR: İnceleme Gönderildi

en: Review Edit Saved
tr_TR: Düzenlemeyi Düzenle&#39;yi Kaydedin

en: Disabled
tr_TR: engelli

en: Published
tr_TR: Yayınlanan

en: Please, enter property title
tr_TR: Lütfen mülkiyet başlığını girin

en: Property is featured
tr_TR: Özellik özellikli

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
tr_TR: Paketinizdeki tüm &quot;Öne Çıkan&quot; listeleri kullandınız.

en: saving..
tr_TR: tasarrufu ..

en: sending message..
tr_TR: mesaj göndermek..

en: Please, enter field:
tr_TR: Lütfen alan girin:

en: You need to upload at last one image
tr_TR: Son bir resme yüklemeniz gerekiyor

en: Connecting to Paypal! Please wait...
tr_TR: Paypal&#39;a Bağlanma! Lütfen bekle...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
tr_TR: abonelik cari dönem sonunda iptal edilecektir

en: Disable Listing
tr_TR: Listeyi Devre Dışı Bırak

en: Enable Listing
tr_TR: Listeyi Etkinleştir

en: Disable Agent
tr_TR: Aracıyı Devre Dışı Bırak

en: Enable Agent
tr_TR: Aracıyı Etkinleştir

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
tr_TR: ACCOUNT DELETION talebinizi onaylayın! Aşağıdaki düğmeye tıklayarak hesabınızı ve verilerinizi silin. Bu, artık hesabınıza giriş yapamayacağınız ve hesap bilgilerinize erişemeyeceğiniz anlamına gelir: Profilim, Özelliklerim, Gelen Kutusu, Kayıtlı Aramalar ve Mesajlar. Bu işlem TERS DEĞİLDİR!

en: Sending
tr_TR: gönderme

en: No More Listings
tr_TR: Daha Fazla İlan Yok

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
tr_TR: Görüntü en az 500 piksel x 500 piksel genişliğinde olmalı!

en: You cannot upload more than
tr_TR: Daha fazla yükleyemezsiniz

en: images
tr_TR: Görüntüler

en: Are you sure you want to delete this?
tr_TR: Bunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Allowed Files
tr_TR: İzin Verilen Dosyalar

en: Warning !
tr_TR: Uyarı!

en: Your Current Logo
tr_TR: Mevcut Logonuz

en: Upload New Logo
tr_TR: Yeni Logo Yükle

en: Your Current Colors
tr_TR: Mevcut Renkleriniz

en: Change Colors
tr_TR: Renkleri Değiştir

en: Page Title
tr_TR: Sayfa başlığı

en: Page Template
tr_TR: Sayfa Şablonu

en: See All Your Pages
tr_TR: Tüm Sayfalarınızı Gör

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
tr_TR: Ödeme sisteminiz SANDBOX modunda.

en: Your Payment system is in LIVE mode.
tr_TR: Ödeme sisteminiz LIVE modunda.

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
tr_TR: <strong>Paypal Ayrıntılarınızı</strong> eklemediniz. Paypal ödeme yapılmayacak

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
tr_TR: Paypal Api Anahtarları eklenmiştir. Ödemeler işlenecektir.

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
tr_TR: <strong>Şerit Detaylarınızı</strong> eklemediniz. Hiçbir şerit ödeme yapılmayacak

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
tr_TR: Şerit Api Anahtarları eklenmiştir. Ödemeler işlenecektir.

en: Edit Payment Details
tr_TR: Ödeme Ayrıntılarını Düzenle

en: share
tr_TR: pay

en: remove from favorites
tr_TR: favorilerden çıkar

en: compare
tr_TR: karşılaştırmak

en: Once Weekly
tr_TR: Haftada bir kez

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
tr_TR: Artık bildirim almak istemiyorsanız, lütfen hesabınızı girin ve kayıtlı aramayı silin. Teşekkürler!

en: [more]
tr_TR: [Daha]

en: Primary Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Mobile Menu
tr_TR: Mobil Menü

en: Footer Menu
tr_TR: Altbilgi Menüsü

en: Primary Widget Area
tr_TR: Birincil Widget Alanı

en: The primary widget area
tr_TR: Birincil widget alanı

en: Secondary Widget Area
tr_TR: İkincil Widget Alanı

en: The secondary widget area
tr_TR: İkincil widget alanı

en: First Footer Widget Area
tr_TR: İlk Footer Widget Alanı

en: The first footer widget area
tr_TR: İlk alt bilgi aracı alanı

en: Second Footer Widget Area
tr_TR: İkinci Alt Widget Alanı

en: The second footer widget area
tr_TR: İkinci alt bilgi aracı alanı

en: Third Footer Widget Area
tr_TR: Üçüncü Alt Widget Alanı

en: The third footer widget area
tr_TR: Üçüncü altyazı widget alanı

en: Fourth Footer Widget Area
tr_TR: Dördüncü Altbilgi Widget Alanı

en: The fourth footer widget area
tr_TR: Dördüncü altyazı widget alanı

en: Top Bar Left Widget Area
tr_TR: Üst Bar Sol Widget Alanı

en: The top bar left widget area
tr_TR: Üst çubuk, widget alanını bıraktı

en: Top Bar Right Widget Area
tr_TR: Üst Bar Sağ Widget Alanı

en: The top bar right widget area
tr_TR: Üst çubuk sağ widget alanı

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
tr_TR: Kenar Çubuğu Menü Widget Alanı - Menüden Önce

en: Sidebar for header type 3 - before menu
tr_TR: Başlık 3 için kenar çubuğu - menüden önce

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
tr_TR: Kenar Çubuğu Menü Widget Alanı - Menüden Sonra

en: Sidebar for header type 3 - after menu
tr_TR: Başlık 3 için kenar çubuğu - menüden sonra

en: Header4 Widget Area
tr_TR: Header4 Widget Alanı

en: Header4 widget area
tr_TR: Header4 widget alanı

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
tr_TR: Pano Üst Bar Sol Widget Alanı

en: User Dashboard - The top bar left widget area
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Tablosu - Üst çubuk sol pencere alanı

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
tr_TR: Pano Üst Bar Sağ Widget Alanı

en: User Dashboard - The top bar right widget area
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli - Üst çubuk sağ widget alanı

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
tr_TR: Splash Sayfa Alt Sağ Widget Alanı

en: Splash Page - Bottom right area
tr_TR: Splash Sayfası - Alt sağ alan

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
tr_TR: Splash Sayfa Alt Sol Widget Alanı

en: Splash Page - Bottom left area
tr_TR: Splash Sayfası - Sol alt bölge

en: Cheatin&#8217; huh?
tr_TR: Cheatin &#39;ha?

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
tr_TR: ThemeForest ve CodeCanyon öğeleriniz için güncellemeler almak için %s Envato Market eklentisini %s etkinleştirin.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
tr_TR: ThemeForest ve CodeCanyon öğeleriniz için güncellemeler almak için %s Envato Market eklentisini %s kullanın.

en: Transport
tr_TR: taşıma

en: Supermarkets
tr_TR: Süpermarketler

en: Schools
tr_TR: Okullar

en: Restaurants
tr_TR: Restoranlar

en: Pharmacies
tr_TR: Eczaneler

en: Hospitals
tr_TR: Hastaneler

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Property Price
tr_TR: Emlak fiyatı

en: Property Price Label
tr_TR: Emlak Fiyatı Etiketi

en: Property Price Label Before
tr_TR: Mülk Fiyat Etiketi Öncesi

en: Property Category Submit
tr_TR: Emlak Kategori Gönder

en: Property Action Category
tr_TR: Emlak Aksiyon Kategorisi

en: Property Media
tr_TR: Emlak Medyası

en: Property Address
tr_TR: Emlak Adresi

en: Property City
tr_TR: Emlak şehir

en: Property Area
tr_TR: Emlak Alanı

en: Property Zip
tr_TR: Mülkiyet Zip

en: Property County
tr_TR: Emlak Bölgesi

en: Property Country
tr_TR: Emlak Ülke

en: Property Map
tr_TR: Emlak Haritası

en: Property Latitude
tr_TR: Mülkiyet Latitude

en: Property Longitude
tr_TR: Mülkiyet Boylamı

en: Google Camera Angle
tr_TR: Google Kamera Açısı

en: Property Google View
tr_TR: Mülk Google Görünümü

en: property Size
tr_TR: özellik Boyut

en: Property Lot Size
tr_TR: Emlak Lot Büyüklüğü

en: Property Rooms
tr_TR: Emlak Odaları

en: Property Bedrooms
tr_TR: Emlak Yatak Odaları

en: Property Bathrooms
tr_TR: Emlak Banyoları

en: Owner Notes
tr_TR: Sahip notları

en: property status
tr_TR: mülk durumu

en: Embed Video Id
tr_TR: Gömülü Video Kimliği

en: Embed Video Type
tr_TR: Gömülü Video Türü

en: Embed Virtual Tour
tr_TR: Gömülü Sanal Tur

en: Property Subunits
tr_TR: Mülk Alt Birimleri

en: Active Life
tr_TR: Aktif yaşam

en: Arts & Entertainment
tr_TR: Sanat ve Eğlence

en: Automotive
tr_TR: Otomotiv

en: Beauty & Spas
tr_TR: Güzellik ve Spalar

en: Education
tr_TR: Eğitim

en: Event Planning & Services
tr_TR: Etkinlik Planlama ve Hizmetleri

en: Financial Services
tr_TR: Finansal hizmetler

en: Food
tr_TR: Gıda

en: Health & Medical
tr_TR: Sağlık ve Tıp

en: Home Services
tr_TR: Ev Hizmetleri

en: Hotels & Travel
tr_TR: Oteller ve Seyahat

en: Local Flavor
tr_TR: Yerel Lezzet

en: Local Services
tr_TR: Yerel Hizmetler

en: Mass Media
tr_TR: Kitle İletişim

en: Nightlife
tr_TR: gece hayatı

en: Pets
tr_TR: Evcil Hayvanlar

en: Professional Services
tr_TR: Profesyonel hizmetler

en: Public Services & Government
tr_TR: Kamu Hizmetleri ve Devlet

en: Real Estate
tr_TR: Emlak

en: Religious Organizations
tr_TR: Dini Organizasyonlar

en: Shopping
tr_TR: Alışveriş yapmak

en: Transportation
tr_TR: taşımacılık

en: miles
tr_TR: mil

en: Similar Listings
tr_TR: Benzer İlanlar

en: more details here
tr_TR: daha fazla detay burada

en: All Countries
tr_TR: Tüm ülkeler

en: More Search Options
tr_TR: Diğer Arama Seçenekleri

en: Pay with Credit Card
tr_TR: Kredi kartıyla öde

en: Submission Payment
tr_TR: Gönderi Ödeme

en: Submission & Featured Payment
tr_TR: Gönderme ve Seçme Ödeme

en: Package Payment
tr_TR: Paket ödeme

en:  Featured Payment
tr_TR: Özellikli Ödeme

en: size:
tr_TR: boyut:

en: rooms:
tr_TR: Odalar:

en: baths:
tr_TR: hamam:

en: price:
tr_TR: fiyat:

en: Documents
tr_TR: evraklar

en: Address
tr_TR: Adres

en: City
tr_TR: Kent

en: Area
tr_TR: alan

en: State/County
tr_TR: Devlet / İlçe

en: Open In Google Maps
tr_TR: Google Haritalar&#39;da Aç

en: Property Id
tr_TR: Emlak Kimliği

en: Property Size
tr_TR: Özellik boyutu

en: Rooms
tr_TR: Odalar

en: Bedrooms
tr_TR: Yatak odaları

en: Bathrooms
tr_TR: Banyolar

en: Energy index
tr_TR: Enerji endeksi

en: Energy class
tr_TR: Enerji sınıfı

en: Your energy class is
tr_TR: Enerji sınıfın

en: Your energy class
tr_TR: Senin enerji sınıfın

en: Your energy class is
tr_TR: Enerji sınıfın

en: %s (Invalid)
tr_TR:  %s (Geçersiz)

en: %s (Pending)
tr_TR:  %s (Beklemede)

en: Edit Menu Item
tr_TR: Menü Öğesini Düzenle

en: Navigation Label
tr_TR: Gezinme Etiketi

en: Title Attribute
tr_TR: Başlık Özniteliği

en: Open link in a new window/tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni bir pencerede / sekmede aç

en: CSS Classes (optional)
tr_TR: CSS Sınıfları (isteğe bağlı)

en: Link Relationship (XFN)
tr_TR: Bağlantı İlişkisi (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
tr_TR: Mevcut tema destekliyorsa, açıklama menüde görüntülenecektir.

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
tr_TR: Menü Öğesi Simgesi (örneğin: fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
tr_TR: Menü Öğesi Etiketi (ör. &quot;Yeni&quot;)

en: Set as Mega Menu?
tr_TR: Mega Menüsü olarak ayarlansın mı?

en: Mega Menu Widget Area
tr_TR: Mega Menü Widget Alanı

en: Select Widget Area
tr_TR: Widget Alanını Seç

en: Upload Background Image |
tr_TR: Arka Plan Resmi Yükle |

en: Remove Image
tr_TR: Resmi Kaldır

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
tr_TR: Kapsayıcı Stilleri (* yalnızca mega menü kabı için özel stilleri ayarlayın: Ex: arka plan konumu, arka plan tekrarı)

en: Draw border right on mega menu column?
tr_TR: Mega menü sütununda sınır çizin mi?

en: Original: %s
tr_TR: Orijinal: %s

en: Cancel
tr_TR: İptal etmek

en: help
tr_TR: yardım et

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
tr_TR: Tek eylemler / tek kategoriler için yeni Google Haritalar pimleri ekleyin.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
tr_TR: Görüntüleri doğrudan giriş alanlarına eklerseniz (Yükle düğmesi olmadan) lütfen tam görüntü yolunu kullanın. Örneğin: http: //www.wpresidence ...... &quot;Yükle&quot; düğmesini kullanırsanız, açılır pencereden &quot;Gönderiye Ekle&quot; düğmesini de kullanın.

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
tr_TR: Retina pimleri, orijinal pim ile aynı yere yüklenmeli ve dosyanın adı, xx ile olmalıdır.

en: For action
tr_TR: Hareket için

en: Upload Pin
tr_TR: Pin yükle

en: for category:
tr_TR: kategori için:

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
tr_TR: Birleştirilen eylemler ve kategoriler için yeni Google Haritalar pimleri ekleyin (örnek: &#39;satışlardaki daireler&#39;)

en: For action
tr_TR: Hareket için

en: category
tr_TR: kategori

en: For IDX (if plugin is enabled)
tr_TR: IDX için (eklenti etkinse)

en: Userpin in geolocation
tr_TR: Coğrafi konumdaki Userpin

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gerekli Eklentileri yükleyin

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Yükle

en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Eklentinin Yüklenmesi: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API&#39;sında bir sorun oluştu.

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gerekli Eklentiler Yükleyicisine Geri Dön

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
tr_TR: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi.  %s

en: Field Name
tr_TR: Alan adı

en: Field Label
tr_TR: Saha Etiketi

en: Field Type
tr_TR: Alan türü

en: Field Order
tr_TR: Saha Düzeni

en: Dropdown values
tr_TR: Açılır değerler

en: delete
tr_TR: silmek

en: Custom Fields
tr_TR: Özel Alanlar

en: Add New Custom Field
tr_TR: Yeni Özel Alan Ekle

en: Field name
tr_TR: Alan adı

en:  Order in listing page
tr_TR: Giriş sayfasında sipariş

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
tr_TR: &quot;,&quot; Ile ayrılan açılır değerler (yalnızca açılır alan türü için)

en:  click to add field
tr_TR: alan eklemek için tıklayın

en: Listings Features & Amenities
tr_TR: Listeler Özellikler ve Özellikler

en: Listings Labels
tr_TR: Listeleme Etiketleri

en: Type address, state, city or area
tr_TR: Adres, eyalet, şehir veya alan yazın

en: County, City or Area is
tr_TR: İlçe, Şehir veya Bölge

en: Category
tr_TR: Kategori

en: For
tr_TR: İçin

en: County / State
tr_TR: İlçe / Eyalet

en: types
tr_TR: türleri

en: categories
tr_TR: kategoriler

en: cities
tr_TR: şehirler

en: areas
tr_TR: alanlar

en: property price
tr_TR: Emlak fiyatı

en: property size
tr_TR: özellik boyutu

en: property lot size
tr_TR: özellik büyüklüğü

en: property rooms
tr_TR: mülk odaları

en: property bedrooms
tr_TR: mülk yatak odası

en: property bathrooms
tr_TR: mülkiyet banyoları

en: property address
tr_TR: mülk adresi

en: property county
tr_TR: mülk ilçesi

en: property state
tr_TR: mülkiyet durumu

en: property zip
tr_TR: mülkiyet zip

en: property country
tr_TR: mülk ülke

en: address
tr_TR: adres

en: between
tr_TR: arasında

en: and
tr_TR: ve

en: between
tr_TR: arasında

en:  similar with
tr_TR: Benzer

en:  has
tr_TR: vardır

en:  equal with
tr_TR: ile eşit

en: smaller than
tr_TR: daha küçük

en: bigger than
tr_TR: daha büyük

en: price range from:
tr_TR: fiyat aralığı:

en: bigger than
tr_TR: daha büyük

en: price range from
tr_TR: fiyat aralığı

en: General
tr_TR: Genel

en: Social & Contact
tr_TR: Sosyal iletişim

en: Map
tr_TR: Harita

en: Design
tr_TR: dizayn

en: Advanced
tr_TR: ileri

en: Membership
tr_TR: Üyelik

en: Help & Custom
tr_TR: Yardım ve Özel

en: Global Theme Settings
tr_TR: Küresel Tema Ayarları

en: User Role Settings
tr_TR: Kullanıcı Rolü Ayarları

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Logos & Favicon
tr_TR: Logolar ve Favicon

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Footer
tr_TR: Alt Bilgi

en: Price & Currency
tr_TR: Fiyat ve Para Birimi

en: Features & Amenities
tr_TR: Özellikleri ve özellikleri

en: Theme Slider
tr_TR: Tema Kaydırıcı

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
tr_TR: Mülk, Ajan, Ajans ve Geliştirici metin bağlantılarını düzenle

en: Splash Page
tr_TR: Sayfa Splash

en: Contact Page Details
tr_TR: İletişim Sayfası Ayrıntıları

en: Social Accounts
tr_TR: Sosyal Hesaplar

en: Social Login
tr_TR: Sosyal Giriş

en: Contact 7 Settings
tr_TR: İletişim 7 Ayarlar

en: Twitter Widget
tr_TR: Twitter Widget&#39;ı

en: Pins Management
tr_TR: Pimleri Yönetimi

en: Generate Pins
tr_TR: Pimler üret

en: General Design Settings
tr_TR: Genel Tasarım Ayarları

en: Property Page
tr_TR: Özellik sayfası

en: Property Print Page Design
tr_TR: Emlak Sayfası Sayfası Tasarımı

en: Custom Colors
tr_TR: Özel renkler

en: Header Design & Colors
tr_TR: Başlık Tasarımı ve Renkler

en: Mobile Menu Colors
tr_TR: Mobil Menü Renkleri

en: Property, Agent, Blog Lists Design
tr_TR: Emlak, Ajan, Blog Listeleri Tasarımı

en: Sidebar Widget Design
tr_TR: Kenar Çubuğu Widget Tasarımı

en: User Dashboard Design
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Tablosu Tasarımı

en: Fonts
tr_TR: Yazı

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Property Unit/Card Design - BETA
tr_TR: Emlakçı / Kart Tasarımı - BETA

en: Advanced Search Settings
tr_TR: Gelişmiş Arama Ayarları

en: Advanced Search Form
tr_TR: Gelişmiş Arama Formu

en: Geo Location Search
tr_TR: Coğrafi Konum Araması

en: Save Search Settings
tr_TR: Arama Ayarlarını Kaydet

en: Advanced Search Colors
tr_TR: Gelişmiş Arama Renkleri

en: Membership Settings
tr_TR: Üyelik Ayarları

en: Property Submission Page
tr_TR: Emlak Gönderme Sayfası

en: Paypal Settings
tr_TR: Paypal Ayarları

en: Stripe Settings
tr_TR: Şerit Ayarları

en: Email Management
tr_TR: E-posta Yönetimi

en: Site Speed
tr_TR: Site Hızı

en: Export Options
tr_TR: İhracat Seçenekleri

en: Import Options
tr_TR: İçe Aktarma Seçenekleri

en: reCaptcha settings
tr_TR: reCaptcha ayarları

en: Yelp settings
tr_TR: Yelp ayarları

en: Optima Express  settings
tr_TR: Optima Express ayarları

en: Header Settings
tr_TR: Başlık Ayarları

en: Footer Settings
tr_TR: Altbilgi Ayarları

en: Property and Agent Links
tr_TR: Mülkiyet ve Ajan Linkleri

en: Theme Slider
tr_TR: Tema Kaydırıcı

en: Social Accounts
tr_TR: Sosyal Hesaplar

en: Social Login
tr_TR: Sosyal Giriş

en: Map  Settings
tr_TR: Harita Ayarları

en: Pin Management
tr_TR: Pin Yönetimi

en: Property Page Settings
tr_TR: Özellik Sayfası Ayarları

en: Print Page Design
tr_TR: Sayfayı Yazdır

en: Custom Colors Settings
tr_TR: Özel Renkler Ayarları

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
tr_TR: *** Lütfen tüm tema öğeleri ve detaylar için renk kontrollerini ekleyemeyeceğimizi unutmayın. Bunu yapmak aşırı kalabalık ve işe yaramaz bir arabirime yol açacaktır. Bu küçük detayların özel css koduyla ele alınması gerekir

en: Sidebar Widget Tab
tr_TR: Kenar Çubuğu Widget Sekmesi

en: Custom Fonts
tr_TR: Özel yazı tipleri

en: Property Card Design
tr_TR: Gayrimenkul Kartı Tasarımı

en: Save Search Settings
tr_TR: Arama Ayarlarını Kaydet

en: PaypPal Settings
tr_TR: PaypPal Ayarları

en: Optima Express settings
tr_TR: Optima Express ayarları

en: Help&Custom
tr_TR: Yardım &amp; Özel

en: Generate pins
tr_TR: Pimler oluştur

en: Membership & Payment Settings
tr_TR: Üyelik ve Ödeme Ayarları

en: Submited Listings should be approved by admin?
tr_TR: Gönderilen Listeler yönetici tarafından onaylanmalıdır?

en: Front end registred users should be saved as agents?
tr_TR: Ön taraftaki kayıtlı kullanıcılar aracı olarak kaydedilmeli mi?

en: Enable Paid Submission ?
tr_TR: Ücretli Gönderiyi Etkinleştirin

en: Enable Paypal?
tr_TR: Paypal etkinleştirme?

en: Enable Stripe?
tr_TR: Stripe&#39;yi etkinleştirin mi?

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
tr_TR: Doğrudan Ödeme / Tel Ödemeyi Etkinleştirin?

en: Currency For Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderim İçin Para Birimi

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
tr_TR: Özel Para Birimi Simgesi - * ekledikten sonra yukarıdaki listeden seçin.

en: Paypal Client id
tr_TR: Paypal Müşteri kimliği

en: Paypal Client Secret Key
tr_TR: Paypal İstemci Gizli Anahtarı

en: Paypal & Stripe Api
tr_TR: Paypal ve Şerit Api

en: Paypal Api User Name
tr_TR: Paypal Api Kullanıcı Adı

en: Paypal API Password
tr_TR: Paypal API Şifresi

en: Paypal API Signature
tr_TR: Paypal API İmzası

en: Paypal receiving email
tr_TR: Paypal e-posta alma

en: Stripe Secret Key
tr_TR: Şerit gizli anahtar

en: Stripe Publishable Key
tr_TR: Şerit Yayılabilir Anahtar

en: Wire instructions for direct payment
tr_TR: Doğrudan ödeme için tel talimatları

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
tr_TR: Gönderme Başına Fiyat (&quot;listeleme başına&quot; modu için)

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
tr_TR: Girişi listeleme seçeneği (&quot;listeleme başına&quot; modu için)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
tr_TR: Ücretsiz Üyelik - listelemelerin hiçbiri (&quot;üyelik&quot; modu için)

en: Unlimited listings ?
tr_TR: Sınırsız girişler?

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
tr_TR: Ücretsiz Üyelik - özellikli ilanların hiçbiri (&quot;üyelik&quot; modu için)

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
tr_TR: Ücretsiz Üyelik Listeleri - ücretsiz girişin geçerliliğine kadar geçen gün sayısı. * Mülkün web sitesinde yayınlandığı andan itibaren başlar. (&quot;üyelik&quot; modu için)

en: Image for Contact Page
tr_TR: İletişim Sayfası için Resim

en: Upload Image
tr_TR: Fotoğraf yükleniyor

en: Company Name
tr_TR: Şirket Adı

en: Send all contact emails to:
tr_TR: Tüm iletişim e-postalarını şu adrese gönder:

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Mobile
tr_TR: seyyar

en: Fax
tr_TR: Faks

en: Facebook Link
tr_TR: Facebook Bağlantısı

en: Twitter Page Link
tr_TR: Twitter Sayfası Bağlantısı

en: Google+ Link
tr_TR: Google+ Bağlantısı

en: Pinterest Link
tr_TR: Pinterest Bağlantısı

en: Linkedin Link
tr_TR: Linkedin Bağlantısı

en: Twitter Consumer Key
tr_TR: Twitter Tüketici Anahtarı

en: Twitter Consumer Secret
tr_TR: Twitter Tüketici Sırrı

en: Twitter Access Token
tr_TR: Twitter Erişim Simgesi

en: Twitter Cache Time in hours
tr_TR: Twitter Cache Önbellek Saati

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
tr_TR: Facebook Api Key (Facebook girişi için)

en: Facebook secret code (for Facebook login)
tr_TR: Facebook gizli kodu (Facebook girişi için)

en: Google OAuth client id (for Google login)
tr_TR: Google OAuth istemcisi kimliği (Google girişi için)

en: Google Client Secret (for Google login)
tr_TR: Google Müşteri Sırrı (Google girişi için)

en: Google Api key (for Google login)
tr_TR: Google Api anahtarı (Google girişi için)

en: Allow login via Facebook ?
tr_TR: Facebook üzerinden giriş yapalım mı?

en: Allow login via Google ?
tr_TR: Google üzerinden giriş yapmaya izin verilsin mi?

en: Allow login via Yahoo ?
tr_TR: Yahoo üzerinden giriş yapalım mı?

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
tr_TR: Ajan için iletişim formu 7 kodu (ör: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;bana ulaşın&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
tr_TR: İletişim formu şablonu için iletişim formu 7 kodu (ör. [Contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;bana ulaşın&quot;])

en: Help
tr_TR: yardım et

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
tr_TR: Tema yardımı için lütfen http://help.wpresidence.net/ adresini kontrol edin. Sorunuz burada değilse, lütfen http://support.wpestate.org adresine gidin, bir hesap oluşturun ve bir bilet gönderin. Kayıt basittir ve bir bilet gönderdiğinizde size bildirilir. Genellikle önümüzdeki 24 saat içinde cevap veririz (hafta sonları hariç). Lütfen e-postayı değil, bu sistemi kullanın. Sorularınıza daha hızlı cevap vermemize yardımcı olacaktır. Teşekkür ederim!

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
tr_TR: Bu temada özel çalışma için lütfen <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> adresine gidin, isteğinizle bir bilet oluşturun ve ücretsiz bir teklif sunacağız.

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
tr_TR: Yardım dosyaları için lütfen <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> adresine gidin.

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
tr_TR: Yeni özellikler ve tema yükseltmeleri hakkında haberler almak için posta listemize abone olun. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Abone olun!</a>

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: Angola
tr_TR: Angora

en: Antarctica
tr_TR: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Austria
tr_TR: Avusturya

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbeycan

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bosnia and Herzegowina
tr_TR: Bosna ve Hersek

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr_TR: Brunei Sultanlığı

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Chile
tr_TR: Şili

en: China
tr_TR: Çin

en: Christmas Island
tr_TR: Noel Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Congo
tr_TR: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
tr_TR: Kongo, Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Croatia (Hrvatska)
tr_TR: Hırvatistan (Hrvatska)

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: East Timor
tr_TR: Doğu Timor

en: Ecuador
tr_TR: Ekvador

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr_TR: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: France
tr_TR: Fransa

en: France Metropolitan
tr_TR: Fransa Büyükşehir

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Toprakları

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Georgia
tr_TR: Gürcistan

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: Heard and Mc Donald Islands
tr_TR: Heard ve Mc Donald Adaları

en: Holy See (Vatican City State)
tr_TR: Holy See (Vatikan Şehir Devleti)

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Iran (Islamic Republic of)
tr_TR: İran (İslam Cumhuriyeti)

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr_TR: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr_TR: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Lao, People's Democratic Republic
tr_TR: Lao, Halkın Demokratik Cumhuriyeti

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr_TR: Libya Arap Jamahırışı

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macau
tr_TR: Makao

en: Macedonia (FYROM)
tr_TR: Makedonya (FYROM)

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Marshall Islands
tr_TR: Marşal Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr_TR: Mikronezya Federal Devletleri

en: Moldova, Republic of
tr_TR: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr_TR: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Reunion
tr_TR: birleşme

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Russian Federation
tr_TR: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin
tr_TR: Aziz Martin

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr_TR: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr_TR: Seyşeller

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr_TR: Slovakya (Slovak Cumhuriyeti)

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr_TR: ispanya

en: St. Pierre and Miquelon
tr_TR: Pierre ve Miquelon

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr_TR: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan, Province of China
tr_TR: Tayvan, Çin&#39;in bölgesi

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr_TR: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Togo
tr_TR: Gitmek

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr_TR: Birleşik Krallık

en: United States
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States Minor Outlying Islands
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Virgin Islands (British)
tr_TR: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr_TR: Virgin Adaları (ABD)

en: Wallis and Futuna Islands
tr_TR: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
tr_TR: Ön Uç Gönderme Formunda Otomatik Tamamlamayı Etkinleştir

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
tr_TR: Evetse, ön uç gönderim formundaki adres alanı Google Rehber otomatik tamamlama özelliğini kullanır.

en: Google Analytics Tracking id
tr_TR: Google Analytics İzleme kimliği

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
tr_TR: Google Analytics İzleme Kimliği (eski UA-41924406-1)

en: User
tr_TR: kullanıcı

en: Display user roles dropdown in register forms
tr_TR: Kayıt formlarında kullanıcı rollerini görüntüle

en: This applies for for all register forms.
tr_TR: Bu tüm kayıt formları için geçerlidir.

en: Single Agent
tr_TR: Tek Ajan

en: Select user roles to display in register forms
tr_TR: Kayıt formlarında görüntülenecek kullanıcı rollerini seçin

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: Bu tüm kayıt formları için geçerlidir. * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
tr_TR: İnceleme bloğunu göstermek istediğiniz Taksonomi&#39;leri seçin

en: *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: Admin Should approve the reviews
tr_TR: Yönetici yorumları onaylamalıdır

en: If yes, the reviews can be found in comments section
tr_TR: Evet ise yorumlar yorum bölümünde bulunabilir

en: Select wich user role the admin should approve?
tr_TR: Yöneticinin onaylaması gereken kullanıcı rolünü seçin.

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
tr_TR: Kullanıcılar otomatik olarak onaylanacaktır. * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun.

en: Users can type the password on registration form
tr_TR: Kullanıcılar kayıt formunda şifreyi yazabilirler

en: If no, users will get the auto generated password via email
tr_TR: Hayır ise, kullanıcılar otomatik oluşturulan şifreyi e-postayla alırlar.

en: Your Favicon
tr_TR: Senin Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: .ico, .png, .jpg veya .gif biçiminde site favicon yükleyin

en: Upload Favicon
tr_TR: Favicon Yükle

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
tr_TR: Retina logosu sürümlerini eklemek için retina logosu oluşturun, orijinal dosyanın adının sonuna _2x ekleyin (ex logo_2x.jpg için) ve retina logosuyla aynı yükleme klasörüne yükleyin.

en: Your Logo
tr_TR: Senin logon

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
tr_TR: Resmi yüklenen boyutta kullanacağız. Bu yüzden tasarımınıza uyduğundan emin olun. Görüntüleri doğrudan giriş alanlarına eklerseniz (Yükle düğmesi olmadan) lütfen tam görüntü yolunu kullanın. Örneğin: http: //www.wpresidence ...... &quot;Yükle&quot; düğmesini kullanırsanız, açılır pencereden &quot;Gönderiye Ekle&quot; düğmesini de kullanın.

en: Upload Logo
tr_TR: Logoyu yükle

en: Your Sticky Logo
tr_TR: Yapışkan Logonuz

en: Your Transparent Header Logo
tr_TR: Şeffaf Başlık Logonuz

en: Margin Top for logo
tr_TR: Logo için Margin Top

en: Add logo margin top number.
tr_TR: Logo marjı üst numarası ekleyin.

en: Mobile/Tablets Logo
tr_TR: Mobil / Tablet Logosu

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
tr_TR: Mobil logoyu jpg veya png formatında yükleyin.

en: Show top bar widget menu ?
tr_TR: Üst çubuk widget menüsünü göster?

en: Enable or disable top bar widget area.
tr_TR: Üst çubuk widget alanını etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Show top bar on mobile devices?
tr_TR: Mobil cihazlarda en iyi çubuğu göster?

en: Enable or disable top bar on mobile devices
tr_TR: Mobil cihazlarda üst çubuğu etkinleştirme veya devre dışı bırakma

en: Show user login menu in header ?
tr_TR: Kullanıcı giriş menüsünü başlıkta gösterilsin mi?

en: Enable or disable user login menu in header.
tr_TR: Üstbilgide kullanıcı giriş menüsünü etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Show submit property button in header?
tr_TR: Gönderme mülkünü başlıkta gösterilsin mi?

en: Submit property will only work with theme register/login.
tr_TR: Gönderme özelliği sadece tema kayıt / giriş ile çalışacaktır.

en: Global transparent header?
tr_TR: Küresel şeffaf başlık?

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
tr_TR: Küresel olarak şeffaf üstbilgi kullanımını etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Header Type?
tr_TR: Başlık Türü

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
tr_TR: Üstbilgi türünü seçin. Yazı tipi 4, yarım harita özellik listesi şablonuyla çalışmaz.

en: Header Align(Logo Position)?
tr_TR: Başlık Hizala (Logo Konumu)?

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
tr_TR: Başlık hizalamasını seçin. Lütfen 3. ve 4. tip için &quot;orta&quot; hizalamanın bulunmadığını unutmayın.

en: Header 3&4 Text Align?
tr_TR: Başlık 3 ve 4 Metin Hizalaması?

en: Select a text alignment for header 3&4.
tr_TR: Başlık 3 ve 4 için bir metin hizalaması seçin.

en: Wide Header ?
tr_TR: Geniş Başlık?

en: make the header 100%.
tr_TR: Başlığı% 100 yapın.

en: Media Header Type?
tr_TR: Medya Başlık Türü?

en: Select what media header to use globally.
tr_TR: Global olarak hangi medya başlığını kullanacağınızı seçin.

en: Global Revolution Slider
tr_TR: Küresel Devrim Kaydırıcısı

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
tr_TR: Medya başlığı Revolution Slider olarak ayarlanmışsa, kaydırıcı adını yazın ve kaydedin.

en: Global Header Static Image
tr_TR: Küresel Header Statik Görüntü

en: If media header is set to image, add the image below.
tr_TR: Medya başlığı resim olarak ayarlanmışsa, aşağıdaki resmi ekleyin.

en: Upload Header Image
tr_TR: Üstbilgi Resmi Yükle

en: Parallax efect for image/video header media ?
tr_TR: Resim / video başlık ortamı için Paralaks efekti?

en: Enable parallax efect for image/video media header.
tr_TR: Resim / video medya başlığı için paralaks etkinliğini etkinleştir.

en: Header 5 - Info widget1 - icon
tr_TR: Üstbilgi 5 - Bilgi widget1 - simgesi

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi eklendi1 - simgesi. Ör: Fa-fa-telefon

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget2 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget2 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget2 - İkinci metin satırı

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı1 - İkinci metin satırı

en: Header 5 - Info widget2 - icon
tr_TR: Üstbilgi 5 - Bilgi widget2 - simgesi

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget2 - simgesi. Ör: Fa-fa-telefon

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 1 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 1 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 2 - Metnin ikinci satırı

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 2 - Metnin ikinci satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
tr_TR: Üstbilgi 5 - Bilgi eklendi 3 - simge

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi eklendi 3 - simgesi. Ör: Fa-fa-telefon

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - Metnin ilk satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - İkinci metin satırı

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
tr_TR: Başlık 5 - Bilgi widget&#39;ı 3 - İkinci metin satırı

en: Show Footer ?
tr_TR: Altbilgiyi Göster?

en: Show Footer ?
tr_TR: Altbilgiyi Göster?

en: Show Footer Copyright Area?
tr_TR: Footer Telif Alanını Göster?

en: Show Footer Copyright Area?.
tr_TR: Footer Telif Alanını Göster?

en: Use Sticky Footer?
tr_TR: Yapışkan Altbilgi Kullan?

en: Use Sticky Footer?
tr_TR: Yapışkan Altbilgi Kullan?

en: Copyright Message
tr_TR: Telif Hakkı Mesajı

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
tr_TR: Altbilgide görünecek telif hakkı iletisini buraya yazın.

en: Background for Footer
tr_TR: Altbilgi için arka plan

en: Insert background footer image below.
tr_TR: Arka plan altbilgisi resmini aşağıya ekleyin.

en: Upload Background Image for Footer
tr_TR: Altbilgi için Arka Plan Resmi Yükle

en: Repeat Footer background ?
tr_TR: Altbilgi arka planını tekrarla?

en: Set repeat options for background footer image.
tr_TR: Arka plan altbilgisi görüntüsü için tekrarlama seçeneklerini ayarlayın.

en: Wide Footer ?
tr_TR: Geniş Altbilgi?

en: make the footer 100%.
tr_TR: altbilgiyi% 100 yapın.

en: 4 equal columns
tr_TR: 4 eşit sütun

en: 3 equal columns
tr_TR: 3 eşit sütun

en: 2 equal columns
tr_TR: 2 eşit sütun

en: 100% width column
tr_TR: % 100 genişlik sütunu

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
tr_TR: 3 sütun: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
tr_TR: 3 sütun: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
tr_TR: 3 sütun: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
tr_TR: 2 sütun: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
tr_TR: 2 sütun: 1/3 + 2/3

en: Footer Type
tr_TR: Altbilgi Türü

en: Export Theme Options
tr_TR: Tema Seçeneklerini Dışarı Aktar

en: Export Theme Options
tr_TR: Tema Seçeneklerini Dışarı Aktar

en: Import Completed
tr_TR: Tamamlanan İçe Aktar

en: The inserted code is not a valid one
tr_TR: Girilen kod geçerli bir değil

en: Import Theme Options
tr_TR: Tema Seçeneklerini İçe Aktar

en: Import Theme Options
tr_TR: Tema Seçeneklerini İçe Aktar

en: Import
tr_TR: İthalat

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
tr_TR: İletişim sayfası iletişim alanı için resmi ekleyin. Güzel bir tasarım için 350 mm genişliğindedir.

en: Company name for contact page
tr_TR: İletişim sayfası için şirket adı

en: company email
tr_TR: şirket e-postası

en: Duplicate Email
tr_TR: Tekrarlanan e posta

en: Send all contact emails to
tr_TR: Tüm iletişim e-postalarını gönder

en: Company phone number.
tr_TR: Şirket telefon numarası.

en: company mobile
tr_TR: şirket cep telefonu

en: company fax
tr_TR: şirket faksı

en: Company skype
tr_TR: Şirket skype

en: Company Address
tr_TR: şirket adresi

en: Type company address
tr_TR: Şirket adresini yaz

en: Contact Page - Company HQ Latitude
tr_TR: İletişim Sayfası - Şirket HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
tr_TR: İletişim sayfası şablonu için şirket pin konumunu ayarlayın. Enlem bir sayı olmalıdır (ör: 40.577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
tr_TR: İletişim Sayfası - Firma HQ Boylamı

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
tr_TR: İletişim sayfası şablonu için şirket pin konumunu ayarlayın. Boylam bir sayı olmalıdır (örn .: -74.155058).

en: Facebook page url, with https://
tr_TR: Https: // ile facebook sayfası URL&#39;si

en: Twitter page link
tr_TR: Twitter sayfası bağlantısı

en: Twitter page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Twitter sayfası bağlantısı

en: Google+ page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Google+ sayfası bağlantısı

en:  Linkedin page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Linkedin sayfa bağlantısı

en: Pinterest page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Pinterest sayfası bağlantısı

en: Instagram page link, with https://
tr_TR: Https: // ile Instagram sayfa bağlantısı

en: Zillow api key
tr_TR: Zillow api tuşu

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
tr_TR: Zillow Widget için Zillow api anahtarı gereklidir.

en: Enable or disable Facebook login.
tr_TR: Facebook girişini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Facebook Api key
tr_TR: Facebook Api anahtarı

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
tr_TR: Facebook giriş için Facebook Api anahtarı gereklidir.

en: Facebook Secret
tr_TR: Facebook sırrı

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
tr_TR: Facebook giriş için Facebook Secret gereklidir.

en: Enable or disable Google login.
tr_TR: Google girişini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Google Oauth Api
tr_TR: Google Oauth API

en: Google Oauth Api is required for Google Login
tr_TR: Google Oauth Api, Google Giriş için gereklidir

en: Google Oauth Client Secret
tr_TR: Google Oauth Müşteri Sırrı

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
tr_TR: Google Oauth İstemci Sırrı Google Giriş için gereklidir.

en: Google api key
tr_TR: Google api anahtarı

en: Google api key is required for Google Login.
tr_TR: Google Giriş anahtarı için Google API anahtarı gereklidir.

en: Allow login via Yahoo ?
tr_TR: Yahoo üzerinden giriş yapalım mı?

en: Enable or disable Yahoo login.
tr_TR: Yahoo girişini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Contact form 7 code for agent
tr_TR: Ajan için iletişim formu 7 kodu

en: Contact form 7 code for contact page
tr_TR: İletişim formu İletişim sayfası için 7 kod

en: Twitter consumer_key
tr_TR: Twitter tüketici_anahtarı

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Twitter Twitter widget&#39;ı için Twitter customers_key gereklidir.

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Tema Twitter widget&#39;ı için Twitter Tüketici Sırrı gereklidir.

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Tema Twitter widget&#39;ı için Twitter Access Token gereklidir.

en: Twitter Access Secret
tr_TR: Twitter Erişim Sırrı

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
tr_TR: Tema Twitter widget&#39;ı için Twitter Access Secret gereklidir.

en: Twitter Cache Time
tr_TR: Twitter Önbellek Zamanı

en: wide
tr_TR: geniş

en: boxed
tr_TR: kutulu

en: Wide or Boxed?
tr_TR: Geniş veya kutulu?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
tr_TR: Tema düzenini seçin: geniş veya kutulu.

en: Properties List - Properties number per page
tr_TR: Özellikler Listesi - Sayfa başına özellik numarası

en: Set how many properties to show per page in lists.
tr_TR: Listelerde sayfa başına kaç özellik gösterileceğini ayarlayın.

en: no
tr_TR: yok hayır

en: yes
tr_TR: Evet

en: Use Slider in Property Unit
tr_TR: Mülkte Kaydırıcıyı Kullan

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
tr_TR: Özellik birimindeki görüntü kaydırıcısını etkinleştirme / devre dışı bırakma (listelerde kullanılır).

en: Property List Type for Taxonomy pages
tr_TR: Özellik Listesi Taksonomi sayfaları için yazın

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
tr_TR: Özellik taksonomisi sayfaları için standart veya yarım harita stilini seçin.

en: Agent Sidebar Position
tr_TR: Ajan Kenar Çubuğu Konumu

en: Where to show the sidebar in agent page.
tr_TR: Aracı sayfada kenar çubuğunu göstermek.

en: Agent page Sidebar
tr_TR: Ajan sayfası Kenar çubuğu

en: What sidebar to show in agent page.
tr_TR: Aracı sayfasında gösterilecek kenar çubuğu.

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
tr_TR: Blog Kategori / Arşiv Kenar Çubuğu Konumu

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
tr_TR: Blog kategorisi / arşiv listesi için kenar çubuğunun nerede gösterileceği.

en: Blog Category/Archive Sidebar
tr_TR: Blog Kategori / Arşiv Kenar Çubuğu

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
tr_TR: Blog kategorisi / arşiv listesi için hangi kenar çubuğunu gösterir.

en: Blog Category/Archive List type
tr_TR: Blog Kategori / Arşiv Listesi türü

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
tr_TR: Blog Kategori / Arşiv listesi türü için liste veya ızgara stili seçin.

en: default
tr_TR: varsayılan

en: Use a custom property page template
tr_TR: Özel özellik sayfası şablonu kullan

en: Pick a custom property page template you made.
tr_TR: Yaptığınız bir özel özellik sayfası şablonu seçin.

en: Property Sidebar Position
tr_TR: Mülk Kenar Çubuğu Konumu

en: Where to show the sidebar in property page.
tr_TR: Mülk sayfasında kenar çubuğunun nerede gösterileceği.

en: Property page Sidebar
tr_TR: Özellik sayfası Kenar çubuğu

en: What sidebar to show in property page.
tr_TR: Mülk sayfasında gösterilecek kenar çubuğu.

en: Add Agent on Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunda Ajan ekle

en: Show agent and contact form on sidebar.
tr_TR: Kenar çubuğunda aracı ve iletişim formunu göster.

en: Slider Type
tr_TR: Slider Türü

en: What property slider type to show on property page.
tr_TR: Özellik sayfasında gösterilecek özellik kaydırıcı türü.

en: Show Content as
tr_TR: İçeriği olarak göster

en: Select tabs or accordion style for property info.
tr_TR: Özellik bilgisi için sekmeleri veya akordeon stilini seçin.

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
tr_TR: API&#39;yi eklemezseniz Walkscore bilgisi gösterilmez.

en: Show Graph on Property Page
tr_TR: Özellik Sayfasındaki Grafiği Göster

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
tr_TR: Günlük görüntülenme sayısının görüntülenmesini etkinleştirme veya devre dışı bırakma.

en: Show Reviews on Property Page
tr_TR: Özellik Sayfasındaki Yorumları Göster

en: Show Reviews on Property Page.
tr_TR: Özellik Sayfasında İncelemeleri Göster.

en: Enable Direct Message
tr_TR: Doğrudan İletiyi Etkinleştir

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
tr_TR: Hayır olarak ayarlanırsa Gelen kutusu şablonunu silmeniz gerekir.

en: Show Contact Form on lightbox
tr_TR: Işık Kutusunda İletişim Formunu Göster

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
tr_TR: Işık kutusundaki iletişim formunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Crop Images on lightbox
tr_TR: Işık kutusundaki Resimleri Kırp

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
tr_TR: Görüntüler aynı boyuta sahip olacak. Hayır olarak ayarlanırsa, resimlerin aynı boyutta olduğundan emin olmanız gerekir

en: Main Grid Width in px
tr_TR: Px Ana Izgara Genişliği

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
tr_TR: Bu seçenek ana içerik genişliğini tanımlar. Varsayılan değer 1200px

en: Content Width (In Percent)
tr_TR: İçerik Genişliği (Yüzde)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
tr_TR: Bu seçeneği kullanarak, içeriğin genişliğini yüzde cinsinden tanımlayabilirsiniz. Temel çubuk, ana içerik alanının geri kalanını işgal edecektir.

en: Content Area Internal Padding
tr_TR: İçerik Alanı İç Dolgusu

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
tr_TR: İçerik Alanı İç Dolgusu (üst, sol, alt, sağ)

en: Content Area Background Color
tr_TR: İçerik Alanı Arkaplan Rengi

en: Show Breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumbs göster

en: Show Breadcrumbs?
tr_TR: Breadcrumbs göster?

en: Border Corner Radius
tr_TR: Kenar Köşesi Yarıçapı

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
tr_TR: Özellik birimi, aracı birimi veya blog birimi vb. Gibi birim öğeler için Kenar Köşesi Yarıçapı

en: Box Shadow on elements like property unit
tr_TR: Özellik birimi gibi öğeler üzerinde Kutu Gölge

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
tr_TR: Özellik birimi gibi öğeler üzerinde Kutu Gölge. Gölge içermeyenleri yazın veya css değerlerini 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1) gibi girin.

en: Currency Symbol
tr_TR: Para birimi sembolü

en: Currency Label
tr_TR: Para birimi etiketi

en: Currency Value
tr_TR: Döviz değeri

en: Currency Position
tr_TR: Döviz pozisyonu

en: Price - thousands separator
tr_TR: Fiyat - binlik ayırıcı

en: Set the thousand separator for price numbers.
tr_TR: Fiyat numaraları için bin ayırıcıyı ayarlayın.

en: Currency label - will appear on front end
tr_TR: Para birimi etiketi - ön uçta görünecek

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
tr_TR: Çoklu para birimi widget&#39;ı için para birimi etiketini ayarlayın.

en: Where to show the currency symbol?
tr_TR: Para birimi sembolü nerede gösterilsin?

en: Set the position for the currency symbol.
tr_TR: Para birimi sembolü için pozisyonu ayarlayın.

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
tr_TR: Free.currencyconverterapi.com&#39;dan (günde 1 kez) döviz kurlarının otomatik yüklenmesini etkinleştirin mi?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
tr_TR: Sembol uluslararası standartlara göre ayarlanmalıdır. Tam liste burada http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
tr_TR: Çok Dövizli Widget için Para Birimleri ekleyin.

en: Currency
tr_TR: Para birimi

en: Currency value compared with the base currency value.
tr_TR: Para birimi değeri, temel para birimi değeriyle karşılaştırılmıştır.

en: Show currency before or after price - in front pages
tr_TR: Ön sayfalarda fiyattan önce veya sonra para birimi göster -

en:  click to add currency
tr_TR: para birimi eklemek için tıklayın

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
tr_TR: Google haritası dosyası mevcut değil veya yazılabilir değil

en: Use file reading for pins?
tr_TR: Pim için dosya okumayı kullan?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
tr_TR: Pim için dosya okumayı kullan? (* 200&#39;den fazla liste için tavsiye edilir. Dosya ve mysql okuma arasındaki farklar için kılavuzu okuyunuz)

en: Maximum number of pins to show on the map.
tr_TR: Haritada gösterilecek maksimum pin sayısı.

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
tr_TR: Yüksek bir sayı, yanıt süresini ve sunucu yükünü artıracaktır. Mevcut barındırma durumunuz için çalışan bir numara kullanın. Tüm iğnelere -1 koy.

en: Set to Yes if you use SSL.
tr_TR: SSL kullanıyorsanız Evet&#39;e ayarlayın.

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
tr_TR: Google Haritalar JavaScript API v3, düzgün çalışması için bir API anahtarını GEREKTİRİR. API&#39;lar Konsolu anahtarını alın ve Tema Seçenekleri&#39;nde kodu yayınlayın. Onu alabilirsiniz

en: Starting Point Latitude
tr_TR: Başlangıç ​​Noktası Enlemi

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
tr_TR: Google haritalarıyla küresel başlık medyası için geçerlidir. Sadece sayılar ekleyin (örn .: 40.577906).

en: Starting Point Longitude
tr_TR: Başlangıç ​​Noktası Boylamı

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
tr_TR: Google haritalarıyla küresel başlık medyası için geçerlidir. Sadece sayılar ekleyin (ör: -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
tr_TR: Varsayılan Harita yakınlaştırma (1 ila 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
tr_TR: Gelişmiş arama sonuçları, özellikler listesi ve taksonomi sayfaları hariç, google haritalarla küresel başlık medyası için geçerlidir.

en: Map Type
tr_TR: Harita türü

en: The type selected applies for Google Maps header.
tr_TR: Seçilen tür, Google Haritalar başlığı için geçerlidir.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
tr_TR: Google haritaları için Önbellek kullanın (* önbellek her 3 saatte bir yenilenir)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
tr_TR: Evet olarak ayarlanmışsa, yeni mülk pimleri her 3 saatte bir harita üzerinde güncellenir.

en: Use Pin Cluster on map
tr_TR: Haritadaki Pin Kümesini kullanma

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
tr_TR: Evet ise, kümedeki yakın pinleri gruplandırır.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
tr_TR: Bulut Kümesi&#39;nin görünmesi için maksimum yakınlaştırma seviyesi

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
tr_TR: Harita yakınlaştırması burada ayarlanan değerden daha az olduğunda pin kümesi kaybolur.

en: Enable dsIDXpress to use the map
tr_TR: Haritayı kullanmak için dsIDXpress&#39;i etkinleştir

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
tr_TR: Yalnızca dsIDXpres isteğe bağlı eklentisini etkinleştirirseniz etkinleştirin. Ayrıntılar için yardıma bakınız.

en: Geolocation Circle over map (in meters)
tr_TR: Coğrafi Konum Haritada göster (metre cinsinden)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
tr_TR: Kullanıcı konum belirleme pimi için daire yarıçapı değerini kontrol eder. Sadece sayıları yazın (ör: 400).

en: Height of the Google Map when closed
tr_TR: Google Haritanın yüksekliği kapalı olduğunda

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
tr_TR: Genel başlık medya türü olarak ayarlandığında başlık google haritalarına uygulanır.

en: Height of Google Map when open
tr_TR: Google Haritanın yüksekliği açıkken

en: Force Google Map at the "closed" size ?
tr_TR: Google Map&#39;i &quot;kapalı&quot; boyutta zorla?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
tr_TR: Özellik sayfası hariç genel başlık medya türü olarak ayarlandığında başlık google haritalarına uygulanır.

en: Force Google Map at the full screen size ?
tr_TR: Google Map&#39;i tam ekran boyutunda zorla?

en: Show Google Search over Map?
tr_TR: Google Arama&#39;yı Harita üzerinde göster?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
tr_TR: Google Haritalar arama çubuğunu etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
tr_TR: Google Harita için Stil. Stil oluşturmak için https://snazzymaps.com/ adresini kullanın

en: Copy/paste below the custom map style code.
tr_TR: Özel harita stili kodunun altına kopyala / yapıştır.

en: Main Color
tr_TR: Ana renk

en: Second Color
tr_TR: Ikinci renk

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Content Background Color
tr_TR: İçerik Arkaplan Rengi

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
tr_TR: Breadcrumbs, Meta ve Second Line Yazı Tipi Rengi

en: Font Color
tr_TR: Yazı rengi

en: Link Color
tr_TR: Bağlantı rengi

en: Headings Color
tr_TR: Başlıklar Renk

en: Footer Background Color
tr_TR: Altbilgi Arkaplan Rengi

en: Footer Font Color
tr_TR: Alt Yazı Yazı Tipi Rengi

en: Footer Copyright Font Color
tr_TR: Altbilgi Telif Hakkı Yazı Tipi Rengi

en: Footer Copyright Area Background Font Color
tr_TR: Altbilgi Telif Hakkı Alanı Arka Plan Yazı Rengi

en: Boxed Content Background Color
tr_TR: Kutulu İçerik Arkaplan Rengi

en: Border Color
tr_TR: Sınır rengi

en: Hover Button Color
tr_TR: Vurgulu Düğme Rengi

en: Map Controls Background Color
tr_TR: Harita Denetimleri Arka Plan Rengi

en: Map Controls Font Color
tr_TR: Harita Denetimleri Yazı Tipi Rengi

en: Custom Css
tr_TR: Özel Css

en: Overwrite theme css using custom css.
tr_TR: Özel css kullanarak tema css üzerine yaz.

en: H1 Font
tr_TR: H1 Yazı Tipi

en: Font Family:
tr_TR: Font ailesi:

en: Font Subset:
tr_TR: Yazı Tipi Altkümesi:

en: Font Size:
tr_TR: Yazı Boyutu:

en: Line Height:
tr_TR: Satır yüksekliği:

en: Font Weight:
tr_TR: Yazı Tipi Ağırlığı:

en: H2 Font
tr_TR: H2 Yazı Tipi

en: H3 Font
tr_TR: H3 Yazı Tipi

en: H4 Font
tr_TR: H4 Yazı Tipi

en: H5 Font
tr_TR: H5 Yazı Tipi

en: H6 Font
tr_TR: H6 Yazı Tipi

en: Paragraph Font
tr_TR: Paragraf Yazı Tipi

en: Menu Font
tr_TR: Menü Yazı Tipi

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
tr_TR: Hayır = gönderim ücretsizdir. Ücretli giriş = gönderim, kullanıcının her bir giriş için bir ücret ödemesini gerektirir. Üyelik = gönderim, kullanıcı üyelik paketine dayanmaktadır.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
tr_TR: Evetse, yönetici, ön tarafa gönderilen her mülkü manuel olarak yayınlar.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
tr_TR: Mülk başına maksimum görüntü sayısı (yalnızca ön uç yükleme). Gönderim ücretsiz olduğunda veya kullanıcının her bir liste için bir ücret ödemesini gerektirdiğinde çalışır

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
tr_TR: Bir kullanıcının ön uç başvuru formunu kullanarak yükleyebileceği maksimum resim sayısı. Sınırsız için 0 kullanın. Bu değer üyelik modu için kullanılmaz (her paketin kendi maksimum resmi ayarlanmayacaktır)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
tr_TR: Sandbox = test API&#39;si. LIVE = gerçek ödemeler API&#39;sı. API tipi seçimine göre PayPal ve Şerit ayarlarını güncelleyin.

en: The currency in which payments are processed.
tr_TR: Ödemelerin işlendiği para birimi.

en: Add your own currency for Wire payments.
tr_TR: Banka ödemeleri için kendi para biriminizi ekleyin.

en: Enable or disable the wire payment option.
tr_TR: Tel ödeme seçeneğini etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
tr_TR: Tel ödemesi etkinse, aşağıdaki talimatları yazın.

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
tr_TR: Ondalık için .00 formatı kullanın (ör: 5.50). Fiyatı 0 olarak ayarlamayın!

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
tr_TR: Ondalık için .00 formatı kullanın (örn .: 1.50). Fiyatı 0 olarak ayarlamayın!

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
tr_TR: Bu değeri değiştirirseniz, yeni değer yeni kayıtlı kullanıcılar için geçerlidir. Eski değer eski kayıtlı hesaplar için geçerlidir.

en: Option applies for each free published listing.
tr_TR: Yayımlanan her ücretsiz liste için seçenek geçerlidir.

en: Free Membership Images - no of images per listing
tr_TR: Ücretsiz Üyelik Görüntüler - listeleme başına görüntü yok

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
tr_TR: Şerit ödeme tuşlarını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
tr_TR: Bilgi https://dashboard.stripe.com/login adresinden hesabınızdan alınmıştır.

en: You can enable or disable PayPal buttons.
tr_TR: PayPal düğmelerini etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
tr_TR: PayPal işletme hesabı gereklidir. Bilgi https://developer.paypal.com/ adresinden alınmıştır. Yardım bakın.

en: Paypal Client Secret Key
tr_TR: Paypal İstemci Gizli Anahtarı

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
tr_TR: Bilgi https://developer.paypal.com/ adresinden alınmıştır.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
tr_TR: Bilgi https://www.paypal.com/ veya http://sandbox.paypal.com/ adresinden alınmıştır.

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
tr_TR: Paypal Api Kullanıcı Adı - Eskiden başlayan 1.30.1

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
tr_TR: Paypal API Şifresi - Eskiden başlayan 1.30.1

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
tr_TR: Paypal API İmzası - Eskiden başlayan 1.30.1

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
tr_TR: Tek eylemler / tek kategoriler için yeni Google Haritalar pimleri ekleyin. Hız nedeni için, kategorileri ve eylem adlarını değiştirirseniz pimler eklemeniz GEREKİR.

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
tr_TR: Pin retina sürümü, orijinal pin ile aynı anda (aynı klasör) yüklenmelidir ve retina dosyasının adı, sonunda xx ile olmalıdır.

en: For help go here!
tr_TR: Yardım için buraya gidin!

en: Use price Pins ?
tr_TR: Fiyat iğnelerini kullan?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
tr_TR: Fiyat iğneleri kullanın? (Fiyat iğneleri için css sınıfı &quot;wpestate_marker&quot; dır. Her pin, kategori veya eylemin adıyla bir sınıf da alır: Örneğin &quot;wpestate_marker daire satışı&quot;)

en: Use Full Price Pins ?
tr_TR: Tam fiyat pimleri kullanın?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
tr_TR: Aksi taktirde fiyatlar etiketsiz ve etiketsiz olarak ve 5,23m veya 6,83k olarak gösterilecektir.

en: Use single Image Pin ?
tr_TR: Tek Görüntü Pin&#39;i kullan?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
tr_TR: Tüm işaretçiler için 1 adet pin kullanacağız. Bu seçenek, haritalarınızdaki yükleme süresini azaltacaktır.

en: Image size must be 44px x 48px.
tr_TR: Görüntü boyutu 44 piksel x 48 piksel olmalıdır.

en: For category:
tr_TR: Kategori için:

en: Image size must be 44px x 48px.
tr_TR: Görüntü boyutu 44 piksel x 48 piksel olmalıdır.

en: Use Geo Location Search
tr_TR: Coğrafi Konum Arama&#39;yı Kullan

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
tr_TR: Evetse, coğrafi konum araması yarım harita arama alanlarının üstünde görünecek

en: Initial area radius
tr_TR: İlk alan yarıçapı

en: Minimum radius vale
tr_TR: Minimum yarıçap vale

en: Minimum radius value
tr_TR: Minimum yarıçap değeri

en: Maximum radius value
tr_TR: Maksimum yarıçap değeri

en: Use Saved Search Feature ?
tr_TR: Kayıtlı Arama Özelliğini Kullan?

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
tr_TR: Evet ise, kullanıcı kayıtlı bir hesapla oturum açtıysa, aramalarını Gelişmiş Arama Sonuçlarından kaydedebilir.

en: daily
tr_TR: günlük

en: weekly
tr_TR: haftalık

en: Send emails
tr_TR: Mailleri gönder

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
tr_TR: Kullanıcı tarafından kaydedilen aramalarla eşleşen yeni yayınlanan mülklerle haftalık veya günlük bir e-posta uyarısı gönderin.

en: Advanced Search Background Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Arkaplan Rengi

en: Advanced Search Background color Opacity
tr_TR: Gelişmiş Arama Arkaplan rengi Opaklık

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
tr_TR: 0 - görünmez ve 1 - tamamen görünür değerler

en: Advanced Search Font Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Yazı Tipi Rengi

en: Map Advanced Search Button Background Color
tr_TR: Harita Gelişmiş Arama Düğmesi Arkaplan Rengi

en: Advanced Search Fields Font Color
tr_TR: Gelişmiş Arama Alanları Font Rengi

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
tr_TR: Gelişmiş Arama için Özel Alanları Kullan?

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
tr_TR: Varsa, kendi özel alanlarınızı mevcut noktalarda ayarlayabilirsiniz. Doğru kurulum için yardıma bakınız.

en: Put Search form before the header media ?
tr_TR: Başlık medyasından önce Arama formunu koyun?

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
tr_TR: &quot;Use FLoat Form&quot; seçenekleriyle birlikte çalışacak! Arama türü 3&#39;e uygulanmaz.

en: Use sticky search ?
tr_TR: Yapışkan arama kullan?

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
tr_TR: Bu yapışkan başlık yerini alacak. Arama türü 3&#39;e uygulanmaz

en: Use Float Search Form ?
tr_TR: Float Arama Formunu Kullan?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
tr_TR: Arama formu medya üstbilgisinde &quot;yüzer&quot; ve konumu siz belirlersiniz.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
tr_TR: Arama formu ve tarayıcının üst kenar boşluğu arasındaki mesafe: Ex 200px veya% 20

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
tr_TR: Arama formu ve tarayıcının üst kenar boşluğu arasındaki mesafe: Ex 200px veya% 20.

en: No of Search fields
tr_TR: Arama alanı yok

en: No of Search fields.
tr_TR: Arama alanı yok.

en: No of Search fields per row
tr_TR: Satır başına Arama alanı yok

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
tr_TR: Satır başına Arama alanı yok (Olası değerler: 1,2,3,4).

en: none
tr_TR: Yok

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Action Categories
tr_TR: Eylem Kategorileri

en: County State
tr_TR: İlçe Devleti

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
tr_TR: Gelişmiş Arama Tipi 6, Tip 7, Tip 8, Tip 9&#39;daki sekmeler seçenekleri için Taksonomi seçin.

en: This applies for  the search over media header.
tr_TR: Bu, medya üst bilgisi üzerinden arama için geçerlidir.

en: Price SLider values for advanced search with tabs
tr_TR: Sekmelerle gelişmiş arama için fiyat SLider değerleri

en: Price Slider Values(min/max) for
tr_TR: Fiyat Kaydırıcı Değerleri (min / max) için

en: Place in advanced search form
tr_TR: Gelişmiş arama formuna yerleştirin

en: Search field
tr_TR: Arama alanı

en: How it will compare
tr_TR: Karşılaştırması nasıl

en: Label on Front end
tr_TR: Ön uçta etiket

en: Spot no
tr_TR: Nokta no

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
tr_TR: * Etiketleri çoğaltmayın ve arama alanlarının kendileriyle çelişmediğinden emin olun.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
tr_TR: * Etiketler, sınıflandırma açılır alanları için geçerli olmaz

en: Amenities and Features for Advanced Search?
tr_TR: Gelişmiş Arama için Özellikler ve Özellikler?

en: Select which features and amenities show in search.
tr_TR: Aramada hangi özelliklerin ve özelliklerin gösterileceğini seçin.

en: *Hold CTRL for multiple selection
tr_TR: * Çoklu seçim için CTRL tuşunu basılı tutun

en: Type
tr_TR: tip

en: Advanced Search Type ?
tr_TR: Gelişmiş Arama Türü

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
tr_TR: Bu, başlık üstündeki arama türü için geçerlidir. ÖNEMLİ! Gelişmiş Arama Özel Alanlarını Etkinleştir - YES, Tip 5, Tip 6, Tip 8, Tip 10 ve Tip 11 için. Tip 7 ve 9 görünümü, evet olarak ayarlanmış olan float formlu tip 6 ve 8 ile elde edilebilir.

en: Show Advanced Search ?
tr_TR: Gelişmiş Arama&#39;yı Göster?

en: Disables or enables the display of advanced search
tr_TR: Gelişmiş aramanın görüntülenmesini devre dışı bırakır veya etkinleştirir

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
tr_TR: Gelişmiş aramada 0 mülk olan Şehirleri ve Alanları Göster

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
tr_TR: Açılır sayfalarda boş şehir veya alan kategorilerini listelemeyi etkinleştirin veya devre dışı bırakın.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
tr_TR: Taksonomi, Kategoriler veya Arşivlerde Gelişmiş Arama&#39;yı Göster

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
tr_TR: Taksonomi, kategori ve arşivlerdeki gelişmiş aramaların görüntülenmesini devre dışı bırakır veya etkinleştirir

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
tr_TR: Gelişmiş Arama görünür durumda mı? (* sadece Tip 1,3 ve 4 için)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
tr_TR: Hayır ise, başlık üzerinde gelişmiş arama varsayılan olarak kapalı konumda görünecektir.

en: Show Amenities and Features fields?
tr_TR: Özellikler ve Özellikler alanlarını göster?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
tr_TR: Gelişmiş Arama Formundan hangi özellikleri seçin. * hız nedenleriyle &quot;özellikler onay kutuları&quot; haritadaki iğnelere filtre uygulanmaz

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
tr_TR: Yatak, banyo veya oda için Dropdown gösterilsin mi? (* Sadece Özel Alanlar ile çalışır - EVET)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
tr_TR: Özel Alanlar etkinleştirildi ve Gelişmiş Arama Formu&#39;ndan ayarlandı.

en: Show Slider for Price?
tr_TR: Fiyat için Kaydırıcıyı Göster?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
tr_TR: Hayır ise, arama alanında hala fiyat alanı kullanılabilir ve giriş tipi olacaktır.

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
tr_TR: Fiyat Kaydırıcısı için Minimum ve Maksimum Değer

en: Type only numbers!
tr_TR: Sadece sayıları yaz!

en: Custom Fields list
tr_TR: Özel Alanlar listesi

en: Add, edit or delete property custom fields.
tr_TR: Özellik özel alanlarını ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Fill the form in order to add a new custom field
tr_TR: Yeni bir özel alan eklemek için formu doldurun

en: Add New Element in Features and Amenities
tr_TR: Özellikler ve Özelliklerde Yeni Öğe Ekle

en: Type and add a new item in features and amenities list.
tr_TR: Özellikler ve aktivite listesine yeni bir öğe yazın ve ekleyin.

en: Features and Amenities list
tr_TR: Özellikler ve Özellikler listesi

en: List of already added features and amenities
tr_TR: Zaten eklenen özellikler ve kolaylıklar listesi

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
tr_TR: Yeni bir özellik ekledikten sonra, Üyelik -&gt; Mülkiyet Gönderme Sayfası&#39;ndan mülk teslimi formunun bir parçası olarak seçtiğinizden emin olun.

en: Show the Features and Amenities that are not available
tr_TR: Kullanılamayan Özellikleri ve Olanakları Göster

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
tr_TR: Özellik sayfasında, seçili olmayan özellikleri ve özellikleri gösterilsin mi?

en:  Select the splash page type.
tr_TR: Giriş sayfası türünü seçin.

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
tr_TR: Önemli: Sıçrama ayarlarınızın nasıl uygulandığını görmek için şablon &quot;Splash Sayfası&quot; ile de bir sayfa oluşturun.

en: Splash Image
tr_TR: Sıçrama Resmi

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Sıçrama Görüntü, .png, .jpg veya .gif formatı

en:  Slider Images
tr_TR: Slider görüntüleri

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Slider Görüntüler, .png, .jpg veya .gif formatı

en: Select Images
tr_TR: Görüntüler Seç

en: Slider Transition
tr_TR: Kaydırıcı Geçişi

en: Slider Transition Period
tr_TR: Slider Geçiş Dönemi

en: Splash Video in mp4 format
tr_TR: MP4 formatında Splash Video

en: Splash Video in mp4 format
tr_TR: MP4 formatında Splash Video

en: Upload Video
tr_TR: Video yükle

en: Splash Video in webm format
tr_TR: Web formatındaki Videoyu Splash

en: Splash Video in webm format
tr_TR: Web formatındaki Videoyu Splash

en: Splash Video in ogv format
tr_TR: Ogv formatında Splash Video

en: Splash Video in ogv format
tr_TR: Ogv formatında Splash Video

en: Cover Image for video
tr_TR: Video için Kapak Resmi

en: Overlay Image
tr_TR: Görüntüyü Yerleştir

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
tr_TR: Görüntü, .png, .jpg veya .gif biçimini kaplama

en: Overlay Color
tr_TR: Yerleşimi Renk

en: Overlay Opacity
tr_TR: Yerleşimi Saydamlık

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
tr_TR: Yerleşim Opaklığı değerleri 0 ila 1, Ör: 0.4

en: Splash Page Title
tr_TR: Splash Sayfa Başlığı

en: Splash Page Subtitle
tr_TR: Splash Sayfa Altyazısı

en: Logo Link
tr_TR: Logo Bağlantısı

en: In case you want to send users to another page
tr_TR: Kullanıcıları başka bir sayfaya göndermek istiyorsanız

en: Property Categories Page
tr_TR: Emlak Kategoriler Sayfası

en: Property Action Category Page
tr_TR: Emlak Eylem Kategori Sayfası

en: Property City Page
tr_TR: Emlak Şehir Sayfası

en: Property Area Page
tr_TR: Emlak Alanı Sayfası

en: Property County/State Page
tr_TR: Mülk Bölgesi / Eyalet Sayfası

en: Agent Page
tr_TR: Ajan Sayfası

en: Agent Categories Page
tr_TR: Ajan Kategorileri Sayfası

en: Agent Action Category Page
tr_TR: Ajan Eylem Kategori Sayfası

en: Agent City Page
tr_TR: Ajan Şehir Sayfası

en: Agent Area Page
tr_TR: Ajan Alanı Sayfası

en: Agent County/State Page
tr_TR: Ajan İlçesi / Eyalet Sayfası

en: Agency Category Page
tr_TR: Ajans Kategori Sayfası

en: Agency Action Category Page
tr_TR: Ajans Eylem Kategori Sayfası

en: Agency City Page
tr_TR: Ajans Şehir Sayfası

en: Agency Area Page
tr_TR: Ajans Alanı Sayfası

en: Agency County/State Page
tr_TR: Ajans İlçe / Eyalet Sayfası

en: Developer Cateogory Page
tr_TR: Geliştirici Cateogory Sayfa

en: Developer Action Category  Page
tr_TR: Geliştirici Eylem Kategorisi Sayfası

en: Developer City Page
tr_TR: Geliştirici Şehir Sayfası

en: Developer Area Page
tr_TR: Geliştirici Alanı Sayfası

en: Developer County/State Page
tr_TR: Geliştirici Bölgesi / Eyalet Sayfası

en: Agency Page
tr_TR: Ajans Sayfası

en: Developer Page
tr_TR: Geliştirici Sayfası

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
tr_TR: &quot;&amp;&quot; Gibi özel karakterler kullanamazsınız. URL&#39;yi değiştirdikten sonra, WordPress&#39;in tüm URL&#39;leri değiştirene kadar birkaç dakika beklemeniz gerekebilir. Yeni isimleriniz otomatik olarak güncellenmezse, Ayarlar - Permalinks&#39;e gidin ve tekrar &quot;Permalinks Ayarları&quot; - Kaydet &quot;Post name&quot;

en: Custom link for
tr_TR: Için özel bağlantı

en: Multi Unit Label
tr_TR: Çok Üniteli Etiket

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
tr_TR: Multi Unit etiketi yerine özel başlık.

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
tr_TR: Çoklu Birim Etiketi (alt ünite için *)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
tr_TR: Çoklu Ünite etiketi yerine özel başlık (alt ünite için *).

en: Property Address Label
tr_TR: Mülkiyet Adresi Etiketi

en:  Custom title instead of Property Address label.
tr_TR: Mülk Adresi etiketi yerine özel başlık.

en: Property Features Label
tr_TR: Özellik Özellikleri Etiketi

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
tr_TR: Güncelleştirme; Özellikler ve Özellikler etiketi yerine özel başlık.

en: Property Description Label
tr_TR: Özellik Açıklama Etiketi

en: Custom title instead of Description label.
tr_TR: Açıklama etiketi yerine özel başlık.

en: Property Details Label
tr_TR: Emlak Detayları Etiketi

en: Custom title instead of Property Details label.
tr_TR: Mülk Ayrıntıları etiketi yerine özel başlık.

en: Property Status
tr_TR: Emlak Durumu

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
tr_TR: Emlak Durumu (* yeni css sınıflarını eklemeniz gerekebilir - lütfen yardım dosyalarına bakın)

en: type here the new status...
tr_TR: yeni durumu buraya yazın ...

en: click to add new status
tr_TR: yeni durum eklemek için tıklayın

en: Select Properties
tr_TR: Özellikleri Seç

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
tr_TR: Kaydırıcı için özellikleri seçin - çoklu seçim için * CTRL tuşunu basılı tutun

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
tr_TR: Hız nedenlerinden dolayı sadece ilk 50 listeyi gösteriyoruz. Tema kaydırıcısına başka girişler eklemek istiyorsanız, lütfen mülk detayları sekmesinde bulunan (wordpress admin&#39;te) gidip düzenle ve &quot;Tema Kaydırıcıda Özellik&quot; i seçin.

en: Number of milisecons before auto cycling an item
tr_TR: Bir öğeyi otomatik olarak geçirmeden önce milisons sayısı

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
tr_TR: Bir öğenin otomatik olarak çevrilmesinden önce milisecons sayısı (5000 = 5sec). Otomatikleştirmek istemiyorsanız 0.

en: Design Type?
tr_TR: Tasarım Türü

en: Select the design type.
tr_TR: Tasarım tipini seçin.

en: Height in px (put 0 for full screen)
tr_TR: Px cinsinden yükseklik (tam ekran için 0 koy)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
tr_TR: Px cinsinden yükseklik (tam ekran için 0, Varsayılan: 580 piksel)

en: New user  notification
tr_TR: Yeni kullanıcı bildirimi

en: New user admin notification
tr_TR: Yeni kullanıcı yöneticisi bildirimi

en: Purchase Activated
tr_TR: Satınalma Etkinleştirildi

en: Password Reset Request
tr_TR: Parola Sıfırlama İsteği

en: Password Reseted
tr_TR: Şifre sıfırlandı

en: Approved Listings
tr_TR: Onaylanan Girişler

en: New wire Transfer
tr_TR: Yeni banka havalesi

en: Admin - New wire Transfer
tr_TR: Yönetici - Yeni banka havalesi

en: Admin - Expired Listing
tr_TR: Yönetici - Süresi Dolmuş Liste

en: Matching Submissions
tr_TR: Eşleşen Gönderimler

en: Paid Submission
tr_TR: Ücretli Gönderi

en: Featured Submission
tr_TR: Sunulan Gönderim

en: Account Downgraded
tr_TR: Hesap indirildi

en: Membership Cancelled
tr_TR: Üyelik İptal edildi

en: Membership Expiration Warning
tr_TR: Üyelik Süre Sonu Uyarısı

en: Free Listing Expired
tr_TR: Ücretsiz İlan Süresi Doldu

en: New Listing Submission
tr_TR: Yeni Liste Gönderme

en: Listing Edit
tr_TR: Listeleme Düzenle

en: Recurring Payment
tr_TR: Yinelenen ödeme

en: Membership Activated
tr_TR: Üyelik Etkin

en: Update Profile
tr_TR: Profili Güncelle

en: New Agent
tr_TR: Yeni Ajan

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
tr_TR: Küresel değişkenler:% website_url web sitesi URL&#39;si,% website_name, web sitesi adı,% user_email user_email,% kullanıcı adı olarak kullanıcı adı

en: Subject for
tr_TR: Için konu

en: Email subject for
tr_TR: Için e-posta konusu

en: Content for
tr_TR: Için içerik

en: Email content for
tr_TR: Için e-posta içeriği

en: Speed Advices
tr_TR: Hız önerileri

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
tr_TR: 1. &quot;Visual Composer için En İyi Eklentileri&quot; kullanmıyorsanız lütfen devre dışı bırakın ya da kullanmadığınız modülleri devre dışı bırakın. Yüklediğiniz javascript dosyalarının boyutunu azaltacak ve site hızını artıracaktır!

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
tr_TR: 2. Görüntüleri optimize edilmiş görüntülerin site hızını arttırmak için EWWW Image Optimizer (veya WP Smush IT) eklentisini kullanın.

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
tr_TR: 3. Cloudflare&#39;de ücretsiz bir hesap oluşturun (https://www.cloudflare.com/) ve bu CDN&#39;yi kullanın.

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
tr_TR: 4. Özel kategoriler kullanıyorsanız, Tema Seçenekleri -&gt; Harita -&gt; Pin Yönetimi öğelerindeki özel iğnelere resimler eklediğinizden emin olun. Var olmayan resimlere bakmak gerekirse site yavaşlayacak.

en: Minify css and js files
tr_TR: Css ve js dosyalarını küçültün

en: The system will use the minified versions of the css and js files
tr_TR: Sistem css ve js dosyalarının küçültülmüş sürümlerini kullanacaktır.

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
tr_TR: Komut dosyası sürümünü kaldır - Envato yönergelerini takip ettikten sonra bu özelliği kaldırdık. Lütfen betik sürümünü kaldırmak için bir önbellek eklentisi kullanın.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
tr_TR: Sistem, dahil edildiğinde betik sürümünü kaldıracaktır. Bu yoklama aslında hızı artırmaz, ancak hız araçları sayfalarında test puanını geliştirir.

en: Enable Browser Cache
tr_TR: Tarayıcı Önbelleğini Etkinleştir

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
tr_TR: Bu kodu .httaces dosyanıza ekleyin (sonunda yapıştırın). Tarayıcı önbelleğini aktif hale getirecek ve sitenizi hızlandıracaktır.

en: File was generated
tr_TR: Dosya oluşturuldu

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
tr_TR: Pin Üretimi, yalnızca Google Map ayarındaki dosya okuma seçeneği yes olarak ayarlanmışsa çalışır

en: Generate the pins
tr_TR: Pimleri oluştur

en: Generate the pins for the read from file map option
tr_TR: Dosya harita seçeneğinden okunan pimleri oluştur

en: Help and Custom
tr_TR: Yardım ve Özel

en: Help and custom work
tr_TR: Yardım ve özel çalışma

en: For theme help please check
tr_TR: Tema yardımı için lütfen kontrol edin

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
tr_TR: Sorunuz burada değilse, lütfen http://support.wpestate.org adresine gidin, bir hesap oluşturun ve bir bilet gönderin. Kayıt basittir ve bir bilet gönderdiğinizde size bildirilir. Genellikle önümüzdeki 24 saat içinde cevap veririz (hafta sonları hariç). Lütfen e-postayı değil, bu sistemi kullanın. Sorularınıza daha hızlı cevap vermemize yardımcı olacaktır. Teşekkür ederim!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
tr_TR: Yelp&#39;nin tüm ülkeler için çalışmadığını lütfen unutmayın. Buraya bakın

en:  the list of countries where Yelp is available.
tr_TR: Yelp’nin bulunduğu ülkelerin listesi.

en: Yelp Api  Client Id
tr_TR: Yelp Api İstemci Kimliği

en: Get this detail after you signup here
tr_TR: Buradan kaydolduktan sonra bu ayrıntıyı alın

en: Yelp Api Client Key
tr_TR: Yelp Api İstemci Anahtarı

en: Yelp Categories
tr_TR: Yelp Kategorileri

en: Yelp Categories to show on front page
tr_TR: Ön sayfada gösterilecek Yelp Kategorileri

en: Yelp - no of results
tr_TR: Yelp - sonuçlardan hiçbiri

en: Yelp - no of results
tr_TR: Yelp - sonuçlardan hiçbiri

en: Yelp Distance Measurement Unit
tr_TR: Yelp Mesafe Ölçüm Birimi

en: Use reCaptcha on register ?
tr_TR: Kayıtta reCaptcha kullan?

en: This helps preventing registration spam.
tr_TR: Bu, kayıt spam&#39;inin önlenmesine yardımcı olur.

en: reCaptha site key
tr_TR: reCaptha site anahtarı

en: reCaptha secret key
tr_TR: reCaptha gizli anahtar

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
tr_TR: Optima Express eklentisini kullanın (ihomefinder tarafından idx eklentisi) - eklentiyi etkinleştirmeniz gerekecek mi?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
tr_TR: Optima Express eklentisi ile uyumluluk modunu etkinleştirin

en: Widget Internal Padding
tr_TR: Widget İç Dolgu

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
tr_TR: Widget İç Dolgu (üst, sol, alt, sağ)

en: Sidebar Widget Background Color
tr_TR: Kenar çubuğu Widget Arkaplan Rengi

en: Sidebar Heading Color
tr_TR: Kenar Çubuğu Başlık Rengi

en: Sidebar Heading Background Color
tr_TR: Kenar Çubuğu Başlığı Arkaplan Rengi

en: Widget Font color
tr_TR: Widget Yazı tipi rengi

en: Widget Border Size
tr_TR: Widget Sınır Boyutu

en: Widget Border Color
tr_TR: Widget Kenarlık Rengi

en: Mobile header background color
tr_TR: Mobil başlık arka plan rengi

en: Mobile header icon color
tr_TR: Mobil başlık simgesi rengi

en: Mobile menu font color
tr_TR: Mobil menü yazı tipi rengi

en: Mobile menu hover font color
tr_TR: Mobil menü vurgulu yazı tipi rengi

en: Mobile menu item hover background color
tr_TR: Mobil menü öğesi vurgulu arka plan rengi

en: Mobile menu background color
tr_TR: Mobil menü arka plan rengi

en: Mobile menu item border color
tr_TR: Mobil menü öğesi kenarlık rengi

en: Header Height
tr_TR: Başlık Yüksekliği

en: Header Height in px
tr_TR: Üstbilgi Yüksekliği px

en: Sticky Header Height
tr_TR: Yapışkan Başlık Yüksekliği

en: Sticky Header Height in px
tr_TR: Yapışkan Başlık Yüksekliği px

en: Top Menu Font Size
tr_TR: Üst Menü Yazı Tipi Boyutu

en: Menu Item Font Size
tr_TR: Menü Öğesi Yazı Boyutu

en: Border Bottom Header Height
tr_TR: Kenarlık Alt Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Header Height in px
tr_TR: Px&#39;de Sınır Alt Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Sticky Header Height
tr_TR: Kenarlık Alt Yapışkan Başlık Yüksekliği

en: Border Bottom Sticky Header Height px
tr_TR: Kenarlık Alt Yapışkan Başlık Yüksekliği px

en: Header Border Bottom Color
tr_TR: Üstbilgi Kenarlığı Alt Rengi

en: Sticky Header Border Bottom Color
tr_TR: Yapışkan Başlık Sınır Alt Rengi

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
tr_TR: Üst Bar Arkaplan Rengi (Header Widget Menu)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
tr_TR: Üst Bar Yazı Tipi Rengi (Başlık Widget Menüsü)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
tr_TR: Üst Menü ve Yapışkan Menü Arkaplan Rengi

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
tr_TR: Başlık 5&#39;in ana renk uygulandığında Menü Alanı için

en: Sticky Menu Font Color
tr_TR: Yapışkan Menü Yazı Rengi

en: Top Menu Font Color
tr_TR: Üst Menü Yazı Tipi Rengi

en: Top Menu Hover Font Color
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Rengi

en: Top Menu Hover Background Color
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Arkaplan Rengi

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Arkaplan Rengi (* bazı vurgulu tiplerinde geçerlidir)

en: Top Menu Hover Type
tr_TR: Üst Menü Vurgulu Türü

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
tr_TR: Hover Tipi 1, 2, 5, 6 için - Kurulum Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Renk seçeneği

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
tr_TR: Vurgulu Tip 3, 4 için - Üst Menü Vurgulu Arkaplan Renk seçeneğini ayarla

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
tr_TR: Şeffaf Başlık - Üst Menü Yazı Tipi Rengi

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
tr_TR: Şeffaf Üstbilgi - Üst Menü Vurgulu Yazı Tipi Rengi

en: Menu Item Color
tr_TR: Menü Öğesi Rengi

en: Menu Item hover font color
tr_TR: Menü Öğesi vurgulu yazı tipi rengi

en: Menu Item Back Color
tr_TR: Menü Öğesi Geri Rengi

en: Menu Item  Back Color
tr_TR: Menü Öğesi Geri Rengi

en: Menu Item Hover Back Color
tr_TR: Menü Öğesi Hover Geri Rengi

en: Menu border color
tr_TR: Menü kenarlığı rengi

en: type 1
tr_TR: 1 yazın

en: type 2
tr_TR: Tip 2

en: type 3
tr_TR: tip 3

en: type 4
tr_TR: tip 4

en: Unit Card Type
tr_TR: Birim Kartı Türü

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğu olmadan olduğunda satır başına özellik listeleri yok

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
tr_TR: Sayfa kenar çubuğunda olduğunda, satır başına giriş sayısı 2 veya 3 olacaktır - seçiminize bağlı olarak

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğu olmadan olduğunda satır başına ajan listeleri yok

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
tr_TR: Sayfa kenar çubuğundayken satır başına blog listelerinden hiç biri yok

en: Property Unit/Card min height
tr_TR: Mülkiyet Birimi / Kart min yüksekliği

en: Property Unit/Card min height
tr_TR: Mülkiyet Birimi / Kart min yüksekliği

en: Agent Unit/Card min height
tr_TR: Ajan Ünitesi / Kart min yüksekliği

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
tr_TR: Ajan Ünitesi / Kart min yüksekliği (ajan listeleri ve ajan taksonomisi üzerinde çalışır)

en: Blog Unit/Card min height
tr_TR: Blog Ünitesi / Kart min yüksekliği

en: Blog Unit/Card min height
tr_TR: Blog Ünitesi / Kart min yüksekliği

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
tr_TR: Emlak, Ajan ve Blog Ünitesi / Kart İç Dolgusu

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
tr_TR: Mülk, Ajan ve Blog Ünitesi / Kart İç Dolgusu (üst, sol, alt, sağ)

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
tr_TR: Emlak, Ajan ve Blog Ünitesi / Kart Backgrond Rengi

en: Unit border size
tr_TR: Birim sınır boyutu

en: Unit/Card border color
tr_TR: Birim / Kart kenarlığı rengi

en: Use this unit/card
tr_TR: Bu birimi / kartı kullan

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
tr_TR: Bu özellik birimi oluşturucu, çok fazla seçeneğe sahip çok karmaşık bir özelliktir ve bu nedenle tüm tasarım öğelerinde çalışmayabilir. Bunu geliştirmeye devam edeceğiz, ancak lütfen css sorunlarının ortaya çıkabileceğini ve bunların kodda css kurallarını manuel olarak ekleyerek çözülmesi gerektiğini unutmayın.

en: Save Design
tr_TR: Tasarrufu Kaydet

en: Show subunits section
tr_TR: Alt birimler bölümünü göster

en: Show subunits section in print page?
tr_TR: Yazdırılan sayfada alt birim bölümünü göster?

en: Show agent details section
tr_TR: Ajan detayları bölümünü göster

en: Show agent details section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasındaki ajan detayları bölümünü göster?

en: Show description section
tr_TR: Açıklama bölümünü göster

en: Show description section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasında açıklama bölümünü göster?

en: Show address section
tr_TR: Adres bölümünü göster

en: Show address section in print page?
tr_TR: Yazdır sayfasındaki adres bölümünü göster?

en: Show details section
tr_TR: Detayları göster

en: Show details section in print page?
tr_TR: Yazdır sayfasındaki ayrıntılar bölümünü göster

en: Show features & amenities section
tr_TR: Özellikleri ve aktivite bölümünü göster

en: Show features & amenities section in print page?
tr_TR: Baskı sayfasındaki özellikler ve olanaklar bölümünü göster?

en: Show floor plans section
tr_TR: Kat planları bölümünü göster

en: Show floor plans section in print page?
tr_TR: Basılı sayfada kat planları bölümünü göster?

en: Show gallery section
tr_TR: Galeri bölümünü göster

en: Show gallery section in print page?
tr_TR: Basılı sayfada galeri bölümünü göster?

en: Show Header in Dashboard ?
tr_TR: Başlığı Gösterge Panosunda Gösterilsin mi?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
tr_TR: Kontrol panelinde üstbilgiyi etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Başlık her zaman geniş ve tip1 olacak!

en: User Dashboard Menu Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menüsü Rengi

en: User Dashboard Menu Hover Color
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Menüsü Vurgulu Rengi

en: User Dashboard Menu Item Background Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menü Öğesi Arka Plan Rengi

en: User Dashboard Menu Background
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Menüsü Arka Planı

en: User Dashboard Package Background
tr_TR: Kullanıcı Gösterge Tablosu Paketi Arka Planı

en: User Dashboard Package Color
tr_TR: Kullanıcı Kontrol Paneli Paketi Rengi

en: Dashboard Buy Package Select Background
tr_TR: Pano Satın Al Paketi Seç Arka Plan

en: Dashboard Package Selected
tr_TR: Seçilen Pano Paketi

en: Dashboard Package Select
tr_TR: Pano Paketi Seçimi

en: Content Button Background
tr_TR: İçerik Düğmesi Arka Planı

en: Content Text Color
tr_TR: İçerik Metin Rengi

en: Select the Fields for property submission.
tr_TR: Özellik gönderimi için Alanları seçin.

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
tr_TR: Özellik gönderme sayfası için birden çok alanı seçmek için CTRL&#39;yi kullanın.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
tr_TR: Özellik sunumu için Zorunlu Alanları seçin.

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
tr_TR: Mülk gönderme sayfası için zorunlu alanların, gönderim formunun bir parçası olduğundan emin olun (yukarıdaki ayardan yönetilir). Birden çok alan için CTRL kullanın ..

en: Cache was cleared
tr_TR: Önbellek temizlendi

en: New Agent Added
tr_TR: Yeni Ajan Eklendi

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
tr_TR: % Website_url adresinde yeni bir ajan eklendi. Kullanıcı adı:% user_profile

en: Profile Update
tr_TR: Profil Güncellemesi

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
tr_TR: Bir kullanıcı profilini% website_url adresinde güncelledi. Kullanıcı adı:% user_profile

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
tr_TR: Birisi, aşağıdaki hesap için şifrenin sıfırlanmasını istedi:% website_url Kullanıcı adı:% kullanıcı adı. Bu bir hataysa, bu e-postayı yok sayın ve hiçbir şey olmayacak. Şifrenizi sıfırlamak için şu adresi ziyaret edin:% reset_link, Teşekkürler!

en: Your Password was Reset
tr_TR: Şifreniz Sıfırlandı

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
tr_TR: Hesap için yeni şifreniz:% website_url: Kullanıcı adı:% kullanıcı adı, Şifre:% user_pass. Şimdi yeni şifrenizle şu adresten giriş yapabilirsiniz:% website_url

en: Your purchase was activated
tr_TR: Satın alma işleminiz etkinleştirildi

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerindeki satın alma işleminiz etkinleştirildi! Kontrol etmelisin.

en: Your listing was approved
tr_TR: Girişiniz onaylandı

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
tr_TR: Merhaba, Girişiniz% property_title% website_url adresinden onaylandı! Giriş:% property_url. Kontrol etmelisin.

en: You ordered a new Wire Transfer
tr_TR: Yeni bir Banka Havalesi siparişi verdiniz

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
tr_TR: Banka Havalesi ödeme isteğinizi% website_url adresinden aldık! Mülklerinizi mümkün olan en kısa zamanda göndermeye başlamak için lütfen aşağıdaki talimatları izleyin. Fatura numarası:% invoice_no, Tutar:% total_price. Talimatlar:% payment_details.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
tr_TR: Birileri yeni bir Tel Transferi emrini verdi

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresinde yeni bir Tel Aktarım ödeme isteği aldınız. Fatura numarası:% invoice_no, Tutar:% total_price. Lütfen kullanıcı alımını etkinleştirmek için ödeme yapılmasını bekleyin.

en: New User Registration
tr_TR: yeni kullanıcı kaydı

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
tr_TR: Yeni kullanıcı kaydı% website_url. Kullanıcı adı:% user_login_register, E-posta:% user_email_register

en: Your username and password on %website_url
tr_TR: % Website_url üzerindeki kullanıcı adınız ve şifreniz

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba,% website_url adresine hoş geldiniz! Aşağıdaki kimlik bilgilerini kullanarak şimdi giriş yapabilirsiniz: Kullanıcı adı:% user_login_register Şifre:% user_pass_register Sorun yaşarsanız lütfen bana ulaşın. Teşekkür ederim!

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
tr_TR: Süresi dolmuş Liste% website_url onayı için gönderildi

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı% website_url adresindeki yeni bir mülkü tekrar gönderdi! Kontrol etmelisin. Bu özellik title: %submission_title.

en: Matching Submissions on %website_url
tr_TR: % Web_url adresinde eşleşen gönderimler

en: New Paid Submission on %website_url
tr_TR: % Web sitesi_url tarihinde yeni Ücretli Gönderi

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerinde yeni bir ücretli gönderim var! Kontrol etmelisin.

en: New Feature Upgrade on  %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde Yeni Özellik Yükseltmesi

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresinde yeni özellikli bir sunumunuz var! Kontrol etmelisin.

en: Account Downgraded on %website_url
tr_TR: Hesap,% website_url tarihinde düştü

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba, aboneliğinizi% website_url adresinde düşürdünüz. Giriş numaranız, gerçek paketin sunduğundan daha büyük olduğu için, tüm girişlerinizin durumunu &quot;süresi doldu&quot; olarak ayarladık. Hangi girişlerin canlı olmasını istediğinizi seçmeniz ve onay için tekrar göndermeniz gerekecek. Teşekkür ederim!

en: Membership Cancelled on %website_url
tr_TR: Üyelik% website_url tarihinde iptal edildi

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
tr_TR: Merhaba, Abonelik% website_url tarihinde sona erdiği veya satıcının tekrar eden ödemesinin işleme konmadığı için iptal edildi. Tüm girişleriniz artık ziyaretçilerimiz için görünmez, ancak hesabınızda kalır. Teşekkür ederim.

en: Membership Expiration Warning on %website_url
tr_TR: Üyelik Süresi Sonu Uyarısı% website_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
tr_TR: Merhaba,% website_url üzerindeki aboneliğinizin süresi 3 gün içinde sona erecek.Lütfen aboneliğinizi yenilediğinizden veya otomatik yenileme için yeterli paranız olduğundan emin olun.

en: Membership Activated on %website_url
tr_TR: Üyelik% website_url tarihinde etkinleştirildi

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba,% website_url adresindeki yeni üyeliğiniz aktif! Kontrol etmelisin.

en: Free Listing expired on %website_url
tr_TR: Ücretsiz Giriş,% website_url tarihinde sona ermiştir

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
tr_TR: Merhaba,% website_url adresindeki ücretsiz listelerinizden birinin &quot;süresi doldu&quot;. Giriş% expired_listing_url. Teşekkür ederim!

en: New Listing Submission on %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde Yeni Liste Gönderme

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı% website_url adresinde yeni bir mülk gönderdi! Gidip kontrol etmelisin.Bu özellik% new_listing_title!

en: Listing Edited on %website_url
tr_TR: % Website_url adresinde listelendi

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
tr_TR: Merhaba, Bir kullanıcı listelerinden birini% website_url adresinde düzenledi! Kontrol etmelisin. Özellik adı:% editing_listing_title!

en: Recurring Payment on %website_url
tr_TR: % Website_url üzerinde yinelenen ödeme

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
tr_TR: Merhaba, hesabınızı,% website_url adresinden bir abonelik için %satıcıda borçlandırdık! Kontrol etmelisin.

en: Read more
tr_TR: Daha fazla oku

en: Updating Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor: %s

en: Return to the Dashboard
tr_TR: Gösterge Tablosuna Dön

en: The following plugin was activated successfully:
tr_TR: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr_TR: Eklenti aktif değil. Bu tema için %s daha yüksek bir sürüme ihtiyaç vardır. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu bildirimi reddet

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için bir veya daha fazla gerekli veya önerilen eklenti vardır.

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr_TR: Yardım için lütfen bu sitenin yöneticisine başvurun.

en: Update Required
tr_TR: Güncelleştirme gerekli

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr_TR: Uzak eklenti paketi istenen sümüklü bir klasör içermiyor ve yeniden adlandırma çalışmıyordu.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr_TR: Lütfen eklenti sağlayıcısına başvurun ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr_TR: Uzak eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasörde paketlenmez.

en: TGMPA v%s
tr_TR: TGMPA %s

en: Required
tr_TR: gereklidir

en: Recommended
tr_TR: Tavsiye edilen

en: WordPress Repository
tr_TR: WordPress Deposu

en: External Source
tr_TR: Dış kaynak

en: Pre-Packaged
tr_TR: Ön Paketlenmiş

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Installed But Not Activated
tr_TR: Yüklü Ama Aktif Değil

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Required Update not Available
tr_TR: Gerekli Güncelleme Mevcut Değil

en: Requires Update
tr_TR: Güncelleme gerektirir

en: Update recommended
tr_TR: Tavsiye edilen güncelleme

en: Installed version:
tr_TR: Yüklü sürümü:

en: Minimum required version:
tr_TR: Gerekli minimum sürüm:

en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürümü:

en: No plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için eklenti yok.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Version
tr_TR: versiyon

en: Upgrade message from the plugin author:
tr_TR: Eklenti yazarından mesajı yükseltin:

en: Install
tr_TR: kurmak

en: Update
tr_TR: Güncelleştirme

en: Activate
tr_TR: etkinleştirmek

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr_TR: Yüklenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr_TR: Güncellenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr_TR: Şu anda yüklenecek eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr_TR: Şu anda güncellenecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr_TR: Etkinleştirilecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr_TR: Şu anda etkinleştirilecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti aktivasyonu başarısız oldu.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum ve aktivasyon süreci başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: Show Details
tr_TR: Detayları göster

en: Hide Details
tr_TR: Detayları gizle

en: All installations and activations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Yükleme işlemi başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: All installations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
tr_TR: Hesabınız onay bekliyor. Lütfen yöneticinin onaylaması için bekleyin.

en: Your account is disabled.
tr_TR: Hesabınız devre dışı.

en: Photo
tr_TR: Fotoğraf

en: Upload your profile photo.
tr_TR: Profil fotoğrafını yükle.

en: Upload  profile image.
tr_TR: Profil resmini yükle.

en: *minimum 500px x 500px
tr_TR: * minimum 500 piksel x 500 piksel

en: User Details
tr_TR: Kullanıcı detayları

en: Add your contact information.
tr_TR: İletişim bilgilerinizi ekleyin.

en: First Name
tr_TR: İsim

en: Last Name
tr_TR: Soyadı

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Add your social media information.
tr_TR: Sosyal medya bilgilerinizi ekleyin.

en: Facebook Url
tr_TR: Facebook URL

en: Twitter Url
tr_TR: Twitter URL&#39;si

en: Linkedin Url
tr_TR: Linkedin URL&#39;si

en: Instagram Url
tr_TR: Instagram URL

en: Website Url (without http)
tr_TR: Web Sitesi URL&#39;si (http değil)

en: Agent Area/Categories
tr_TR: Ajan Alanı / Kategoriler

en: What kind of listings do you handle?
tr_TR: Ne tür girişimlerde bulunuyorsunuz?

en: None
tr_TR: Yok

en: Action Category
tr_TR: Aksiyon kategorisi

en: Agent Custom Data
tr_TR: Ajan Özel Veriler

en: Any custom parameters for agent
tr_TR: Ajan için herhangi bir özel parametre

en: User Param 1
tr_TR: Kullanıcı Param 1

en: Location
tr_TR: yer

en: In what area are your properties
tr_TR: Hangi alanlarda mülkünüz var?

en: Add some information about yourself.
tr_TR: Kendiniz hakkında biraz bilgi ekleyin.

en: Title/Position
tr_TR: Başlık / Görev

en: About Me
tr_TR: Benim hakkımda

en: Update profile
tr_TR: Profili Güncelle

en: Delete profile
tr_TR: Profili sil

en: Agent Details
tr_TR: Ajan Detayları

en: Agent Username
tr_TR: Ajan Kullanıcı Adı

en: Username:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: is not editable
tr_TR: düzenlenebilir değil

en: Agent Password
tr_TR: Ajan Şifresi

en: Re-type Password
tr_TR: Şifrenizi yeniden yazın

en: Member of
tr_TR: Üyesi

en: Parameter Label
tr_TR: Parametre Etiketi

en: Parameter Value
tr_TR: Parametre değeri

en: Add New Agent
tr_TR: Yeni Ajan ekle

en: Advanced Search
tr_TR: gelişmiş Arama

en: SEARCH PROPERTIES
tr_TR: ARAMA ÖZELLİKLERİ

en: Search State, City or Area
tr_TR: Eyalet, Şehir veya Bölgede Ara

en: Advanced Search
tr_TR: gelişmiş Arama

en: Search Properties
tr_TR: Arama Özellikleri

en: Radius:
tr_TR: radius:

en: We found
tr_TR: Bulduk

en: results.
tr_TR: Sonuçlar.

en: Do you want to load the results now ?
tr_TR: Sonuçları şimdi yüklemek istiyor musunuz?

en: See first results here
tr_TR: İlk sonuçları burada gör

en: we found
tr_TR: bulduk

en: results
tr_TR: Sonuçlar

en: We don't have any agents yet!
tr_TR: Henüz bir acentemiz yok!

en: Our Agents
tr_TR: Bizim ajanlar

en: All
tr_TR: Herşey

en: Load More Properties
tr_TR: Daha Fazla Özellik Yükle

en: Agency Reviews
tr_TR: Ajans Yorumları

en: of
tr_TR: arasında

en: Posted on
tr_TR: Yayınlanan

en: Reviews
tr_TR: yorumlar

en: Update Review
tr_TR: İnceleme Güncellemesi

en: pending approval
tr_TR: Onay bekleyen

en: Write a Review
tr_TR: Bir değerlendirme yazın

en: Your Rating & Review
tr_TR: Derecelendirmeniz ve İncelemeniz

en: Review Title
tr_TR: Yorum Başlığı

en: Your Review
tr_TR: Yorumun

en: Edit Review
tr_TR: Yorumu Düzenle

en: Submit Review
tr_TR: İnceleme Gönder

en: You need to
tr_TR: Gerek

en: login
tr_TR: oturum aç

en: in order to post a review
tr_TR: Yorum yapmak için

en: listing
tr_TR: listeleme

en: My details
tr_TR: Detaylarım

en: Member of:
tr_TR: Üyesi:

en: About Me
tr_TR: Benim hakkımda

en: Contact Us
tr_TR: Bizimle iletişime geçin

en: Contact Me
tr_TR: Benimle irtibata geçin

en: Schedule a showing?
tr_TR: Bir gösterme mi planlıyorsunuz?

en: Day
tr_TR: Gün

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Send Email
tr_TR: Eposta gönder

en: Send Private Message
tr_TR: özel mesaj gönder

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
tr_TR: Kullanıcı hesabınızdaki &quot;Gelen Kutusu&quot; sayfasından özel mesajlara cevap verebilirsiniz.

en: My Listings
tr_TR: Listelerim

en: Agent Reviews
tr_TR: Ajan Değerlendirmeler

en: Contact me
tr_TR: Benimle irtibata geçin

en: Your search results
tr_TR: Arama sonuçlarınız

en: Continue Reading
tr_TR: Okumaya devam et

en: Home
tr_TR: Ev

en: Archives
tr_TR: arşiv

en: Change Password
tr_TR: Şifre değiştir

en: *After you change the password you will have to login again.
tr_TR: * Şifreyi değiştirdikten sonra tekrar giriş yapmanız gerekecektir.

en: Old Password
tr_TR: eski şifre

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni şifreyi onayla

en: Reset Password
tr_TR: Şifreyi yenile

en: Compare
tr_TR: Karşılaştırmak

en: user id:
tr_TR: Kullanıcı adı:

en: Delete Agent
tr_TR: Aracıyı Sil

en: Are you sure you wish to delete
tr_TR: Silmek istediğinden emin misin?

en: Expired
tr_TR: Süresi doldu

en: Waiting for approval
tr_TR: onay bekleniyor

en: by
tr_TR: tarafından

en: Featured
tr_TR: Öne çıkan

en: expires on
tr_TR: tarihinde sona eriyor

en: Listed in
tr_TR: Listelenen

en: Edit property
tr_TR: Mülk düzenle

en: Delete property
tr_TR: Mülkü sil

en: Floor Plans
tr_TR: Kat planları

en: Views Stats
tr_TR: Görünüm İstatistikleri

en: Item has 0 views
tr_TR: Öğe 0 kez görüntülendi

en: Resend for approval
tr_TR: Onay için tekrar gönder

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
tr_TR: Öne çıkan olarak ayarla, * Öne çıkan olarak belirlenen listeler, paketinizden çıkarılır

en: Submission Fee
tr_TR: Başvuru Ücreti

en: Featured Fee
tr_TR: Sunulan Ücret

en: Total Fee
tr_TR: Toplam ücret

en: Pay with Paypal
tr_TR: PayPal ile öde

en: Wire Transfer
tr_TR: Elektronik transfer

en: Featured  Fee
tr_TR: Sunulan Ücret

en: Upgrade to featured
tr_TR: Öne çıkarıldı

en: Total number of views:
tr_TR: Toplam görüntüleme sayısı:

en: Developer Reviews
tr_TR: Geliştirici Yorumları

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Lot Size:
tr_TR: Lot büyüklüğü:

en: Property Rooms:
tr_TR: Emlak odaları:

en: Property Bedrooms:
tr_TR: Mülkiyet Odaları

en: Property Bathrooms:
tr_TR: Mülkiyet Banyoları

en: Property Status:
tr_TR: Emlak Durumu

en: Property Status
tr_TR: Emlak Durumu

en: Property Keyword:
tr_TR: Mülkiyet Anahtar Kelimesi:

en: keyword
tr_TR: anahtar kelime

en: full info
tr_TR: tam bilgi

en: map
tr_TR: harita

en: Featured Property
tr_TR: Özellikli mülk

en: discover more
tr_TR: daha fazlasını keşfet

en: Use the form below to contact us!
tr_TR: Bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu kullanın!

en: Type your message...
tr_TR: Mesajını yaz...

en: Send
tr_TR: göndermek

en: SAVE CHANGES
tr_TR: DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDET

en: ADD PROPERTY
tr_TR: EK ÜCRET

en: click to enable zoom
tr_TR: yakınlaştırmayı etkinleştirmek için tıklayın

en: Searching...
tr_TR: Aramak...

en: View
tr_TR: Görünüm

en: Roadmap
tr_TR: Yol Haritası

en: Satellite
tr_TR: Uydu

en: Hybrid
tr_TR: melez

en: Terrain
tr_TR: Arazi

en: My Location
tr_TR: Benim konumum

en: Prev
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Google Maps Search
tr_TR: Google Haritalar Araması

en: Search Parameters:
tr_TR: Arama Parametreleri:

en: Save this Search?
tr_TR: Bu Aramayı Kaydet?

en: Search name
tr_TR: Arama adı

en: Save Search
tr_TR: Kaydet arama

en: Login
tr_TR: Oturum aç

en: Properties listed in
tr_TR: Listelenen özellikler

en: Website:
tr_TR: Web sitesi:

en: We Speak:
tr_TR: Biz konuşuruz:

en: Opening Hours:
tr_TR: Açılış saatleri:

en: License:
tr_TR: Lisans:

en: Our Taxes:
tr_TR: Vergilerimiz:

en: Want to find out more?
tr_TR: Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

en: Publish Listing with Feature
tr_TR: Özellikle Yayınlama İsteği

en: One Time
tr_TR: Bir kere

en: Recurring
tr_TR: yinelenen

en: Image Gallery
tr_TR: Resim Galerisi

en: Sign into your account
tr_TR: Hesabınıza giriş yapın

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Password
tr_TR: Parola

en: or
tr_TR: veya

en: Login with Facebook
tr_TR: Facebook ile giriş

en: Login with Google
tr_TR: Google ile giriş yap

en: Login with Yahoo
tr_TR: Yahoo ile giriş yap

en: Create an account
tr_TR: Hesap oluştur

en: Retype Password
tr_TR: Şifrenizi yeniden yazın

en: Select User Type
tr_TR: Kullanıcı Türü Seç

en: I agree with
tr_TR: katılıyorum

en: terms & conditions
tr_TR: şartlar ve koşullar

en: A password will be e-mailed to you
tr_TR: Bir şifre size e-posta ile gönderilecek

en: Register
tr_TR: Kayıt olmak

en: Enter Your Email Address
tr_TR: Email adresinizi giriniz

en: Register here!
tr_TR: Buradan kayıt olun!

en: Forgot Password?
tr_TR: Parolanızı mı unuttunuz?

en: Back to Login
tr_TR: Giriş&#39;e geri dön

en: Return to Login
tr_TR: Girişe Dön

en: See all
tr_TR: Hepsini gör

en: photos
tr_TR: fotoğraflar

en: new message
tr_TR: yeni Mesaj

en: Conversation started by you
tr_TR: Konuşma sizin tarafınızdan başlatıldı

en: From
tr_TR: itibaren

en: Subject
tr_TR: konu

en: reply to message
tr_TR: mesaja cevap vermek

en: delete message
tr_TR: mesajı sil

en: From:
tr_TR: Gönderen:

en: Send Reply
tr_TR: Cevap Gönder

en: Agent list
tr_TR: Ajan listesi

en: Need an account? Register here!
tr_TR: Bir hesaba mı ihtiyacınız var? Buradan kayıt olun!

en: Other units in
tr_TR: Diğer birimler

en: Available Units
tr_TR: Mevcut Birimler

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Rooms:
tr_TR: Odalar:

en: Baths:
tr_TR: Banyolar:

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Sort by
tr_TR: Göre sırala

en: Price High to Low
tr_TR: Fiyat pahalıdan ucuza

en: Price Low to High
tr_TR: Yüksek Fiyat Düşük

en: Newest first
tr_TR: En yeni ilk

en: Oldest first
tr_TR: En eski

en: Bedrooms High to Low
tr_TR: Yatak Odaları Düşük Düşük

en: Bedrooms Low to high
tr_TR: Yatak odaları Düşükten yükseğe

en: Bathrooms High to Low
tr_TR: Düşük Yüksek Banyolar

en: Bathrooms Low to high
tr_TR: Banyolar Düşükten yükseğe

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
tr_TR: Şu anda bu sayfada listelenen özellikler bulunmuyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
tr_TR: Şu anda bu sayfada listelenen aracı yok. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Load More Listings
tr_TR: Daha Fazla Liste Yükle

en: Agents in
tr_TR: Ajanları

en: Agencies in
tr_TR: Ajanslar

en: Developers in
tr_TR: Içindeki geliştiriciler

en: Other Agents
tr_TR: Diğer Ajanlar

en: View results
tr_TR: Sonuçları Görüntüle

en: Property Details
tr_TR: Mülk Detayları

en: Amenities and Features
tr_TR: Özellikler ve Özellikler

en: Virtual Tour
tr_TR: Sanal Tur

en: What's Nearby
tr_TR: Yakınlarda Neler Var?

en: Page Views Statistics
tr_TR: Sayfa Görüntüleme İstatistikleri

en: Property Reviews
tr_TR: Emlak Yorumları

en: Rooms:
tr_TR: Odalar:

en: Baths:
tr_TR: Banyolar:

en: ID:
tr_TR: İD:

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: beds
tr_TR: yataklar

en: details
tr_TR: ayrıntılar

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Related Posts
tr_TR: İlgili Mesajlar

en: delete search
tr_TR: aramayı sil

en: Add Listing
tr_TR: İlan ekle

en: cancel stripe subscription
tr_TR: şerit aboneliğini iptal et

en: See Available Packages and Payment Methods
tr_TR: Kullanılabilir Paketleri ve Ödeme Yöntemlerini Gör

en: Packages Available
tr_TR: Paketler Mevcut

en: Unlimited
tr_TR: Sınırsız

en: listings
tr_TR: listeleri

en: Images / per listing
tr_TR: Resimler / liste başına

en: Switch to this package
tr_TR: Bu pakete geç

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme şekli

en: make payment recurring
tr_TR: ödemeyi tekrarlamak

en: days
tr_TR: günler

en: weeks
tr_TR: haftalar

en: months
tr_TR: ay

en: year
tr_TR: yıl

en: years
tr_TR: yıl

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Agency Details
tr_TR: Ajans Detayları

en: Agency Name
tr_TR: Ajans İsmi

en: Taxes
tr_TR: Vergiler

en: Opening Hours
tr_TR: Açılış saatleri

en: Languages
tr_TR: duujjil

en: License
tr_TR: Lisans

en: Agency Area/Categories
tr_TR: Ajans Alanı / Kategorileri

en: Agency Location
tr_TR: Ajans Yeri

en: Add some information about your agency.
tr_TR: Ajansınız hakkında bilgi ekleyin.

en: Place Pin with Agency Address
tr_TR: Ajans Adresi ile Yer İğnesi

en: View public profile
tr_TR: Genel profili görüntüle

en: Developer Details
tr_TR: Geliştirici Detayları

en: Developer Name
tr_TR: Geliştirici Adı

en: Developer Area/Categories
tr_TR: Geliştirici Alanı / Kategorileri

en: Developer Location
tr_TR: Geliştirici Konumu

en: Add some information about you.
tr_TR: Hakkınızdaki bazı bilgileri ekleyin.

en: Place Pin with Developer Address
tr_TR: Geliştirici Adresi ile Yer İğnesi

en: Select what features and amenities apply for your property.
tr_TR: Mülkünüz için hangi özellik ve özelliklerin geçerli olduğunu seçin.

en: Select Categories
tr_TR: Kategorileri Seç

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
tr_TR: Bir kategori seçmek, kullanıcıların arama sonuçlarında mülk bulmasını kolaylaştırır.

en: Listed In
tr_TR: Listelenen

en: Property Description
tr_TR: Emlak Açıklaması

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
tr_TR: Bu açıklama sayfada ilk olarak görünecektir. Kısa bir genel bakış olarak tutmak, okumayı daha kolay hale getirir.

en: *Title (mandatory)
tr_TR: * Başlık (zorunlu)

en: Property Description & Price
tr_TR: Emlak Açıklaması ve Fiyat

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
tr_TR: Bir fiyat eklemek, kullanıcıların arama sonuçlarında mülkünüzü bulmasını kolaylaştıracaktır.

en: (only numbers)
tr_TR: (Sadece sayılar)

en: After Price Label (ex: "/month")
tr_TR: Fiyat Etiketinden Sonra (örn .: &quot;/ month&quot;)

en: Before Price Label (ex: "from ")
tr_TR: Fiyat Etiketinden Önce (örn: &quot;from&quot;)

en: Listing Details
tr_TR: Liste ayrıntıları

en: Add a little more info about your property.
tr_TR: Mülkünüz hakkında biraz daha bilgi ekleyin.

en: Size in
tr_TR: Boyut

en:  (*only numbers)
tr_TR: (*Sadece sayılar)

en: Lot Size in
tr_TR: Çok boyutu

en: Rooms (*only numbers)
tr_TR: Odalar (* sadece sayılar)

en: Bedrooms (*only numbers)
tr_TR: Yatak odaları (* sadece sayılar)

en: Bathrooms (*only numbers)
tr_TR: Banyolar (* sadece sayılar)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
tr_TR: Sahip / Ajan notları (* ön uçta görünmez)

en: Select Energy Class
tr_TR: Enerji Sınıfı Seç

en: Some energy class description
tr_TR: Bazı enerji sınıfı açıklaması

en: Select Energy Class (EU regulation)
tr_TR: Enerji Sınıfını Seç (AB Yönetmeliği)

en: Energy Index in kWh/m2a
tr_TR: KWh / m2a cinsinden Enerji Endeksi

en: Make this listing featured from property list.
tr_TR: Bu girişi özellik listesinden öne çıkar.

en: Listing Media
tr_TR: Medya Listeleme

en: You can select multiple images to upload at one time.
tr_TR: Bir kerede yüklemek için birden fazla görüntü seçebilirsiniz.

en: Select Media
tr_TR: Medya Seç

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
tr_TR: * Geçerli bir gönderim için en az 1 resim gereklidir. Minimum boyut 500/500 pikseldir.

en:  You can upload maximum %s images
tr_TR: Maksimum %s resim yükleyebilirsiniz

en: ** Double click on the image to select featured.
tr_TR: ** Öne çıkanları seçmek için resmin üzerine çift tıklayın.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
tr_TR: *** Sürükle &amp; Bırak ile görüntü siparişini değiştirin.

en: **** PDF files upload supported as well.
tr_TR: **** PDF dosyaları da destekleniyor.

en: ***** Images might take longer to be processed.
tr_TR: ***** Resimlerin işlenmesi daha uzun sürebilir.

en: manage floorplans
tr_TR: kat planları yönet

en: Listing Location
tr_TR: İlan Yeri

en: Use the button to save your property location on the map as well.
tr_TR: Mülk konumunuzu haritada da kaydetmek için düğmeyi kullanın.

en: *Address
tr_TR: *Adres

en: Enter address
tr_TR: Adresi girin

en: Enter city
tr_TR: Şehir gir

en: Neighborhood
tr_TR: Komşuluk

en: Country
tr_TR: ülke

en: Place Pin with Property Address
tr_TR: Mülk Adresle Yerleştirin

en: Latitude (for Google Maps)
tr_TR: Enlem (Google Maps için)

en: Longitude (for Google Maps)
tr_TR: Boylam (Google Maps için)

en: Enable Google Street View
tr_TR: Google Sokak Görünümü&#39;nü etkinleştir

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
tr_TR: Google Street View - Kamera Açığı (0&#39;dan 360&#39;a kadar değer)

en: Slider Option
tr_TR: Kaydırıcı Seçeneği

en: Slider type
tr_TR: Kaymak tipi

en: Select Property Status
tr_TR: Emlak Durumu Seç

en: Highlight your property.
tr_TR: Mülkünüzü vurgulayın.

en: Subunits
tr_TR: alt birimler

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
tr_TR: Yayınlananlardan alt birimler olarak göstermek istediğiniz özellikleri seçin.

en: Enable
tr_TR: etkinleştirme

en: Select Subunits From the list:
tr_TR: Alt birimleri listeden seçin:

en: Video Option
tr_TR: Video Seçeneği

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
tr_TR: Sadece video kimliğini vimeo veya youtube URL&#39;sinden ekleyin.

en: Video from
tr_TR: Videodan

en: Embed Video id:
tr_TR: Göm video kimliği:

en: Paid submission
tr_TR: Ücretli gönderim

en: This is a paid submission.
tr_TR: Bu ücretli bir sunum.

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Featured (extra):
tr_TR: Özellikli (ekstra):

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
tr_TR: Mülk video turunuzun iframe kodunu kopyalayın / yapıştırın.

en: Virtual Tour:
tr_TR: Sanal Tur:
