wpresidence - en to vi_VN translation catalogue (1873 entries)

en:  (*only numbers)
vi_VN: (* chỉ số)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
vi_VN: Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Đa đơn vị (* cho đơn vị phụ).

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
vi_VN: Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Đa đơn vị.

en:  Custom title instead of Property Address label.
vi_VN: Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Địa chỉ thuộc tính.

en:  Featured Payment
vi_VN: Thanh toán nổi bật

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
vi_VN: Nếu câu hỏi của bạn không có ở đây, vui lòng truy cập http://support.wpestate.org, tạo tài khoản và đăng một vé. Việc đăng ký rất đơn giản và ngay sau khi bạn gửi một vé, chúng tôi sẽ được thông báo. Chúng tôi thường trả lời trong 24h tiếp theo (trừ cuối tuần). Vui lòng sử dụng hệ thống này chứ không phải email. Nó sẽ giúp chúng tôi trả lời câu hỏi của bạn nhanh hơn nhiều. Cảm ơn bạn!

en:  Linkedin page link, with https://
vi_VN: Liên kết trang được liên kết với https: //

en:  Order in listing page
vi_VN: Đặt hàng trong trang danh sách

en:  Select the splash page type.
vi_VN: Chọn loại trang splash.

en:  Slider Images
vi_VN: Hình ảnh trượt

en:  You can upload maximum %s images
vi_VN: Bạn có thể tải lên tối đa %s hình ảnh

en:  click to add currency
vi_VN: bấm để thêm tiền tệ

en:  click to add field
vi_VN: bấm để thêm trường

en:  days ago
vi_VN: ngày trước

en:  equal with
vi_VN: Bằng

en:  has
vi_VN: có

en:  hours ago
vi_VN: nhiều giờ trước

en:  in
vi_VN: trong

en:  minutes ago
vi_VN: Vài phút trước

en:  on
vi_VN: trên

en:  package on
vi_VN: gói trên

en:  seconds ago
vi_VN: Cách đây vài giây

en:  similar with
vi_VN: tương tự với

en:  the list of countries where Yelp is available.
vi_VN: danh sách các quốc gia có Yelp.

en: %s (Invalid)
vi_VN:  %s (Không hợp lệ)

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
vi_VN:  %sActivate plugin Envato Market %s để nhận các bản cập nhật cho các mục ThemeForest và CodeCanyon của bạn.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
vi_VN:  %sInstall plugin Envato Market %s để nhận các bản cập nhật cho các mục ThemeForest và CodeCanyon của bạn.

en: &laquo; Older Comments
vi_VN: «Nhận xét cũ hơn

en: (only numbers)
vi_VN: (chỉ số)

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
vi_VN: * Yêu cầu ít nhất 1 hình ảnh cho một lần gửi hợp lệ. Kích thước tối đa là 500 / 500px.

en: ** Double click on the image to select featured.
vi_VN: ** Nhấp đúp vào hình ảnh để chọn nổi bật.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
vi_VN: *** Thay đổi thứ tự hình ảnh bằng Kéo &amp; Thả.

en: **** PDF files upload supported as well.
vi_VN: **** Tải lên các tệp PDF được hỗ trợ.

en: ***** Images might take longer to be processed.
vi_VN: ***** Hình ảnh có thể mất nhiều thời gian hơn để được xử lý.

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
vi_VN: *** Hãy hiểu rằng chúng tôi không thể thêm điều khiển màu ở đây cho tất cả các yếu tố và chi tiết chủ đề. Làm như vậy sẽ dẫn đến một giao diện quá tải và vô dụng. Những chi tiết nhỏ cần phải được giải quyết thông qua mã css tùy chỉnh

en: *Address
vi_VN: *Địa chỉ nhà

en: *After you change the password you will have to login again.
vi_VN: * Sau khi bạn thay đổi mật khẩu, bạn sẽ phải đăng nhập lại.

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
vi_VN: * Không trùng lặp các nhãn và đảm bảo các trường tìm kiếm không mâu thuẫn với chính chúng

en: *Hold CTRL for multiple selection
vi_VN: * Giữ CTRL cho nhiều lựa chọn

en: *Hold CTRL for multiple selection.
vi_VN: * Giữ CTRL cho nhiều lựa chọn.

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
vi_VN: * Nhãn sẽ không áp dụng cho các trường thả xuống phân loại

en: *Title (mandatory)
vi_VN: * Tiêu đề (bắt buộc)

en: *minimum 500px x 500px
vi_VN: * tối thiểu 500px x 500px

en: 1. Description
vi_VN: 1. Mô tả

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
vi_VN: 1. Nếu bạn KHÔNG sử dụng &quot;Ultimate Addons for Visual Composer&quot;, hãy tắt nó hoặc chỉ vô hiệu hóa các module bạn không sử dụng. Nó sẽ làm giảm kích thước của các tập tin javascript bạn đang tải và tăng tốc độ trang web!

en: 100% width column
vi_VN: Cột có chiều rộng 100%

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
vi_VN: 2 cột: 1/3 + 2/3

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
vi_VN: 2 cột: 2/3 + 1/3

en: 2 equal columns
vi_VN: 2 cột bằng nhau

en: 2. Media
vi_VN: 2. Phương tiện

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
vi_VN: 2. Sử dụng plugin EWWW Image Optimizer (hoặc WP Smush IT) để tối ưu hóa hình ảnh tối ưu hóa hình ảnh làm tăng tốc độ trang web.

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
vi_VN: 3 cột: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
vi_VN: 3 cột: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
vi_VN: 3 cột: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 3 equal columns
vi_VN: 3 cột bằng nhau

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
vi_VN: 3. Tạo một tài khoản miễn phí trên Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) và sử dụng CDN này.

en: 3. Location
vi_VN: 3. Vị trí

en: 4 equal columns
vi_VN: 4 cột bằng nhau

en: 4. Details
vi_VN: 4. Chi tiết

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
vi_VN: 4. Nếu bạn đang sử dụng các danh mục tùy chỉnh, hãy đảm bảo bạn đang thêm hình ảnh chân tùy chỉnh vào Tùy chọn chủ đề -&gt; Bản đồ -&gt; Quản lý pin. Trang web sẽ bị chậm nếu cần tìm hình ảnh không tồn tại.

en: 5. Amenities
vi_VN: 5. Tiện nghi

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
vi_VN: <span class="meta-nav">← Bài</span> đăng cũ hơn

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
vi_VN: Số lượng lớn sẽ tăng thời gian phản hồi và tải máy chủ. Sử dụng một số làm việc cho tình hình lưu trữ hiện tại của bạn. Đặt -1 cho tất cả các chân.

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
vi_VN: Một đại lý mới đã được thêm vào% website_url. Tên người dùng:% user_profile

en: A new password was sent via email!
vi_VN: Một mật khẩu mới đã được gửi qua email!

en: A password will be e-mailed to you
vi_VN: Mật khẩu sẽ được gửi đến bạn bằng email

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
vi_VN: Một người dùng đã cập nhật tiểu sử của anh ấy trên% website_url. Tên người dùng:% user_profile

en: ADD PROPERTY
vi_VN: THÊM SỞ HỮU

en: About Me
vi_VN: Về tôi

en: About Me
vi_VN: Về tôi

en: About Us
vi_VN: Về chúng tôi

en: Account Downgraded
vi_VN: Đã hạ cấp tài khoản

en: Account Downgraded on %website_url
vi_VN: Tài khoản bị hạ cấp trên% website_url

en: Action Categories
vi_VN: Danh mục hành động

en: Action Category
vi_VN: Danh mục hành động

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Active Life
vi_VN: Cuộc sống năng động

en: Add Agent on Sidebar
vi_VN: Thêm tác nhân trên thanh bên

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
vi_VN: Thêm tiền tệ cho Widget đa tiền tệ.

en: Add Custom Field
vi_VN: Thêm trường tùy chỉnh

en: Add Listing
vi_VN: Thêm danh sách

en: Add New Agent
vi_VN: Thêm tác nhân mới

en: Add New Custom Field
vi_VN: Thêm trường tùy chỉnh mới

en: Add New Element in Features and Amenities
vi_VN: Thêm phần tử mới vào các tính năng và tiện ích

en: Add New Page
vi_VN: Thêm trang mới

en: Add New Property
vi_VN: Thêm thuộc tính mới

en: Add a little more info about your property.
vi_VN: Thêm một chút thông tin về tài sản của bạn.

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
vi_VN: Chỉ thêm ID video từ url vimeo hoặc youtube.

en: Add logo margin top number.
vi_VN: Thêm số đầu lề của biểu tượng.

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
vi_VN: Thêm ghim Google Maps mới cho hành động và danh mục được kết hợp (ví dụ: &#39;căn hộ bán hàng&#39;)

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
vi_VN: Thêm ghim Google Maps mới cho các hành động đơn lẻ / danh mục đơn lẻ.

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
vi_VN: Thêm ghim Google Maps mới cho các hành động đơn lẻ / danh mục đơn lẻ. Vì lý do tốc độ, bạn PHẢI thêm ghim nếu bạn thay đổi tên danh mục và hành động.

en: Add some information about you.
vi_VN: Thêm một số thông tin về bạn.

en: Add some information about your agency.
vi_VN: Thêm một số thông tin về đại lý của bạn.

en: Add some information about yourself.
vi_VN: Thêm một số thông tin về bản thân bạn.

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
vi_VN: Thêm hình ảnh cho khu vực liên lạc của trang liên hệ. Chiều rộng tối thiểu 350px cho thiết kế đẹp mắt.

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
vi_VN: Thêm mã này vào tệp .httaces của bạn (dán bản sao ở cuối). Nó sẽ kích hoạt bộ nhớ cache của trình duyệt và tăng tốc trang web của bạn.

en: Add your contact information.
vi_VN: Thêm thông tin liên hệ của bạn.

en: Add your own currency for Wire payments.
vi_VN: Thêm tiền tệ của riêng bạn cho các khoản thanh toán qua Wire.

en: Add your social media information.
vi_VN: Thêm thông tin truyền thông xã hội của bạn.

en: Add, edit or delete property custom fields.
vi_VN: Thêm, chỉnh sửa hoặc xóa các trường tùy chỉnh thuộc tính.

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
vi_VN: Việc thêm giá sẽ giúp người dùng tìm thấy thuộc tính của bạn dễ dàng hơn trong kết quả tìm kiếm.

en: Address
vi_VN: Địa chỉ nhà

en: Admin - Expired Listing
vi_VN: Admin - Danh sách hết hạn

en: Admin - New wire Transfer
vi_VN: Quản trị - Chuyển khoản ngân hàng mới

en: Admin Should approve the reviews
vi_VN: Quản trị viên nên phê duyệt đánh giá

en: Adress:
vi_VN: Địa chỉ:

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Advanced Search
vi_VN: tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search
vi_VN: tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Background Color
vi_VN: Màu nền tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Background color Opacity
vi_VN: Độ mờ màu nền tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Colors
vi_VN: Màu tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Fields Font Color
vi_VN: Màu phông chữ của trường tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Font Color
vi_VN: Màu phông chữ tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Form
vi_VN: Biểu mẫu tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Settings
vi_VN: Cài đặt tìm kiếm nâng cao

en: Advanced Search Type ?
vi_VN: Loại tìm kiếm nâng cao?

en: After Price Label (ex: "/month")
vi_VN: Sau nhãn giá (ví dụ: &quot;/ tháng&quot;)

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
vi_VN: Sau khi thêm một tính năng mới, hãy đảm bảo bạn chọn tính năng này là một phần của biểu mẫu gửi thuộc tính từ Tư cách thành viên -&gt; Trang gửi thuộc tính.

en: Agencies in
vi_VN: Các cơ quan trong

en: Agency
vi_VN: Đại lý

en: Agency Action Category Page
vi_VN: Trang danh mục hành động đại lý

en: Agency Area Page
vi_VN: Trang Vùng đại lý

en: Agency Area/Categories
vi_VN: Vùng đại lý / Danh mục

en: Agency Category Page
vi_VN: Trang danh mục đại lý

en: Agency City Page
vi_VN: Trang thành phố đại lý

en: Agency County/State Page
vi_VN: Trang của Cơ quan / Tiểu bang

en: Agency Details
vi_VN: Chi tiết đại lý

en: Agency Location
vi_VN: Vị trí đại lý

en: Agency Name
vi_VN: Tên cơ quan

en: Agency Page
vi_VN: Trang đại lý

en: Agency Reviews
vi_VN: Đánh giá đại lý

en: Agent
vi_VN: Đặc vụ

en: Agent Action Category Page
vi_VN: Trang Danh mục Hành động Đại lý

en: Agent Area Page
vi_VN: Trang khu vực đại lý

en: Agent Area/Categories
vi_VN: Khu vực đại lý / thể loại

en: Agent Categories Page
vi_VN: Trang Danh mục Đại lý

en: Agent City Page
vi_VN: Trang thành phố đại lý

en: Agent County/State Page
vi_VN: Đại lý Hạt / Trang Nhà nước

en: Agent Custom Data
vi_VN: Dữ liệu tùy chỉnh đại lý

en: Agent Details
vi_VN: Chi tiết đại lý

en: Agent Page
vi_VN: Trang đại lý

en: Agent Password
vi_VN: Mật khẩu đại lý

en: Agent Reviews
vi_VN: Đánh giá tác nhân

en: Agent Sidebar Position
vi_VN: Vị trí thanh tác nhân

en: Agent Unit/Card min height
vi_VN: Đơn vị đại lý / Thẻ chiều cao tối thiểu

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
vi_VN: Đơn vị đại lý / Chiều cao tối thiểu của thẻ (hoạt động trên danh sách tác nhân và phân loại tác nhân)

en: Agent Username
vi_VN: Tên người dùng đại lý

en: Agent custom data
vi_VN: Đại lý dữ liệu tùy chỉnh

en: Agent list
vi_VN: Danh sách đại lý

en: Agent need a first & last name
vi_VN: Đại lý cần một họ và tên

en: Agent page Sidebar
vi_VN: Trang tác nhân Sidebar

en: Agent profile edited
vi_VN: Đã chỉnh sửa tiểu sử đại lý

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
vi_VN: Đại lý đã được thêm ... Bạn sẽ được chuyển hướng đến danh sách đại lý của mình ...

en: Agents in
vi_VN: Đại lý tại

en: All
vi_VN: Tất cả các

en: All Actions
vi_VN: Tất cả hành động

en: All Areas
vi_VN: Tất cả các khu vực

en: All Cities
vi_VN: Tất cả các thành phố

en: All Counties/States
vi_VN: Tất cả các hạt / tiểu bang

en: All Countries
vi_VN: Tất cả các nước

en: All Types
vi_VN: Các loại

en: All installations and activations have been completed.
vi_VN: Tất cả các cài đặt và kích hoạt đã hoàn thành.

en: All installations have been completed.
vi_VN: Tất cả các cài đặt đã được hoàn thành.

en: Allow login via Facebook ?
vi_VN: Cho phép đăng nhập qua Facebook?

en: Allow login via Google ?
vi_VN: Cho phép đăng nhập qua Google?

en: Allow login via Yahoo ?
vi_VN: Cho phép đăng nhập qua Yahoo?

en: Allow login via Yahoo ?
vi_VN: Cho phép đăng nhập qua Yahoo?

en: Allowed Files
vi_VN: Tệp được phép

en: Amenities and Features
vi_VN: Tiện nghi và tính năng

en: Amenities and Features for Advanced Search?
vi_VN: Tiện ích và tính năng cho Tìm kiếm nâng cao?

en: Amount Financed:
vi_VN: Số tiền được tài trợ:

en: Amount:
vi_VN: Số tiền:

en: An email with the generated password was sent!
vi_VN: Một email với mật khẩu được tạo đã được gửi!

en: Annual cost of Loan:
vi_VN: Chi phí vay hàng năm:

en: Antarctica
vi_VN: Nam Cực

en: Antigua and Barbuda
vi_VN: Antigua và Barbuda

en: Any
vi_VN: Bất kì

en: Any custom parameters for agent
vi_VN: Bất kỳ thông số tùy chỉnh nào cho đại lý

en: Appearance
vi_VN: Xuất hiện

en: Apperance Options
vi_VN: Tùy chọn Apperance

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
vi_VN: Áp dụng cho phương tiện truyền thông tiêu đề toàn cầu với bản đồ google, ngoại trừ kết quả tìm kiếm nâng cao, danh sách thuộc tính và trang phân loại.

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
vi_VN: Áp dụng cho phương tiện truyền thông tiêu đề toàn cầu với bản đồ google. Chỉ thêm số (ví dụ: -74.155058).

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
vi_VN: Áp dụng cho phương tiện truyền thông tiêu đề toàn cầu với bản đồ google. Chỉ thêm số (ví dụ: 40.577906).

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
vi_VN: Áp dụng cho tiêu đề bản đồ google khi được đặt làm loại phương tiện tiêu đề toàn cục, ngoại trừ trang thuộc tính.

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
vi_VN: Áp dụng cho tiêu đề bản đồ google khi được đặt làm loại phương tiện tiêu đề toàn cầu.

en: Approved Listings
vi_VN: Danh sách được phê duyệt

en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: Are you sure you want to delete this?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa mục này không?

en: Are you sure you wish to delete
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa không

en: Are you sure you wish to delete?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa không?

en: Area
vi_VN: Khu vực

en: Arts & Entertainment
vi_VN: Nghệ thuật &amp; Giải trí

en: Australia
vi_VN: Châu Úc

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Automotive
vi_VN: Ô tô

en: Available Units
vi_VN: Đơn vị có sẵn

en: Available version:
vi_VN: Phiên bản có sẵn:

en: Back to Login
vi_VN: Quay lại đăng nhập

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background for Footer
vi_VN: Nền cho chân trang

en: Bathrooms
vi_VN: Phòng tắm

en: Bathrooms (*only numbers)
vi_VN: Phòng tắm (* chỉ số)

en: Bathrooms High to Low
vi_VN: Phòng tắm cao đến thấp

en: Bathrooms Low to high
vi_VN: Phòng tắm Thấp đến cao

en: Baths:
vi_VN: Phòng tắm:

en: Baths:
vi_VN: Phòng tắm:

en: Beauty & Spas
vi_VN: Làm đẹp &amp; Spa

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
vi_VN: Do đó, các thuộc tính hoặc danh mục có thể không xuất hiện ngay trên trang web của bạn.

en: Bedrooms
vi_VN: Phòng ngủ

en: Bedrooms (*only numbers)
vi_VN: Phòng ngủ (* chỉ số)

en: Bedrooms High to Low
vi_VN: Phòng ngủ Cao đến Thấp

en: Bedrooms Low to high
vi_VN: Phòng ngủ Thấp đến cao

en: Before Price Label (ex: "from ")
vi_VN: Trước nhãn giá (ví dụ: &quot;từ&quot;)

en: Belgium
vi_VN: nước Bỉ

en: Billing Type
vi_VN: Loại thanh toán

en: Blog Archives
vi_VN: Lưu trữ Blog

en: Blog Category/Archive List type
vi_VN: Danh mục Blog / Loại danh sách lưu trữ

en: Blog Category/Archive Sidebar
vi_VN: Danh mục Blog / Thanh bên lưu trữ

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
vi_VN: Danh mục Blog / Lưu trữ Vị trí thanh bên

en: Blog Unit/Card min height
vi_VN: Chiều cao tối thiểu của đơn vị blog / thẻ

en: Blog Unit/Card min height
vi_VN: Chiều cao tối thiểu của đơn vị blog / thẻ

en: Border Bottom Header Height
vi_VN: Chiều cao tiêu đề dưới của đường viền

en: Border Bottom Header Height in px
vi_VN: Chiều cao tiêu đề dưới của đường viền trong px

en: Border Bottom Sticky Header Height
vi_VN: Chiều cao tiêu đề dính dưới của đường viền

en: Border Bottom Sticky Header Height px
vi_VN: Chiều cao tiêu đề cuối đường viền phía dưới px

en: Border Color
vi_VN: Màu đường viền

en: Border Corner Radius
vi_VN: Bán kính góc biên giới

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
vi_VN: Đường viền góc bán kính cho các phần tử đơn vị, như đơn vị thuộc tính, đơn vị tác nhân hoặc đơn vị blog, v.v.

en: Bosnia and Herzegowina
vi_VN: Bosnia và Herzegowina

en: Bouvet Island
vi_VN: Đảo Bouvet

en: Box Shadow on elements like property unit
vi_VN: Hộp bóng trên các yếu tố như đơn vị tài sản

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
vi_VN: Hộp bóng trên các yếu tố như đơn vị tài sản. Gõ không cho không có bóng hoặc đặt các giá trị css như 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Boxed Content Background Color
vi_VN: Màu nền nội dung được đóng hộp

en: Brazil
vi_VN: Braxin

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
vi_VN: Breadcrumbs, Meta và dòng chữ thứ hai màu

en: British Indian Ocean Territory
vi_VN: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Brunei Darussalam
vi_VN: Vương quốc Bru-nây

en: Bulgaria
vi_VN: Bungari

en: Buy new license
vi_VN: Mua giấy phép mới

en: CSS Classes (optional)
vi_VN: Lớp CSS (tùy chọn)

en: Cache was cleared
vi_VN: Đã xóa bộ nhớ cache

en: Calendar
vi_VN: Lịch

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: Can\t create user with this credentials
vi_VN: Không thể tạo người dùng bằng thông tin xác thực này

en: Cancel
vi_VN: Hủy bỏ

en: Cancel Reply
vi_VN: Hủy trả lời

en: Categories
vi_VN: Thể loại

en: Category
vi_VN: thể loại

en: Category Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ Danh mục: %s

en: Category:
vi_VN: Thể loại:

en: Category:
vi_VN: Thể loại:

en: Cayman Islands
vi_VN: Quần đảo Cayman

en: Central African Republic
vi_VN: Cộng hòa trung phi

en: Change Colors
vi_VN: Thay đổi màu sắc

en: Change Password
vi_VN: Đổi mật khẩu

en: Change log
vi_VN: Thay đổi nhật ký

en: Cheatin&#8217; huh?
vi_VN: Cheatin hả?

en: China
vi_VN: Trung Quốc

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
vi_VN: Chọn bố cục chủ đề: rộng hoặc đóng hộp.

en: Christmas Island
vi_VN: Đảo Christmas

en: City
vi_VN: Thành phố

en: Clear theme cache after demo import is complete!
vi_VN: Xóa bộ nhớ cache chủ đề sau khi nhập demo hoàn tất!

en: Close Street View
vi_VN: Đóng Chế độ xem phố

en: Cocos (Keeling) Islands
vi_VN: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

en: Comments are closed.
vi_VN: Các ý kiến ​​đóng lại.

en: Company Address
vi_VN: địa chỉ công ty

en: Company Name
vi_VN: Tên công ty

en: Company name for contact page
vi_VN: Tên công ty cho trang liên hệ

en: Company phone number.
vi_VN: Số điện thoại công ty.

en: Company skype
vi_VN: Công ty skype

en: Compare
vi_VN: So sánh

en: Compare Listings
vi_VN: So sánh các bảng liệt kê

en: Confirm New Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu mới

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
vi_VN: Xác nhận yêu cầu DELOUNTION TÀI KHOẢN của bạn! Nhấp vào nút bên dưới sẽ xóa tài khoản và dữ liệu của bạn. Điều này có nghĩa là bạn sẽ không còn có thể đăng nhập vào tài khoản của mình và truy cập thông tin tài khoản của bạn: Hồ sơ của tôi, Thuộc tính của tôi, Hộp thư đến, Tìm kiếm và Tin nhắn đã lưu. Hoạt động này KHÔNG THỂ ĐƯỢC CHUYỂN ĐỔI!

en: Congo, the Democratic Republic of the
vi_VN: Congo, Cộng hòa Dân chủ

en: Connecting to Paypal! Please wait...
vi_VN: Kết nối với Paypal! Vui lòng chờ ...

en: Contact 7 Settings
vi_VN: Liên hệ 7 Cài đặt

en: Contact Me
vi_VN: Liên hệ với tôi

en: Contact Page - Company HQ Latitude
vi_VN: Trang liên hệ - Công ty HQ Latitude

en: Contact Page - Company HQ Longitude
vi_VN: Trang liên hệ - Công ty HQ Longitude

en: Contact Page Details
vi_VN: Chi tiết trang liên hệ

en: Contact Us
vi_VN: Liên hệ chúng tôi

en: Contact form 7 code for agent
vi_VN: Mẫu liên hệ 7 mã cho đại lý

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
vi_VN: Mẫu liên hệ 7 mã cho đại lý (ví dụ: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;liên hệ với tôi&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page
vi_VN: Mẫu liên hệ 7 mã cho trang liên hệ

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
vi_VN: Mẫu liên hệ 7 mã cho mẫu trang liên hệ (ví dụ: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;liên hệ với tôi&quot;])

en: Contact me
vi_VN: Liên hệ với tôi

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
vi_VN: Kiểu chứa (* đặt kiểu tùy chỉnh cho vùng chứa thực đơn lớn. Ví dụ: vị trí nền, lặp lại nền)

en: Content Area Background Color
vi_VN: Màu nền của vùng nội dung

en: Content Area Internal Padding
vi_VN: Vùng nội bộ đệm

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
vi_VN: Vùng nội dung vùng đệm (trên cùng, bên trái, dưới cùng, bên phải)

en: Content Background Color
vi_VN: Màu nền của nội dung

en: Content Button Background
vi_VN: Nền nút nội dung

en: Content Text Color
vi_VN: Màu văn bản nội dung

en: Content Width (In Percent)
vi_VN: Chiều rộng nội dung (tính theo phần trăm)

en: Content for
vi_VN: Nội dung cho

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Continue Reading
vi_VN: Tiếp tục đọc

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
vi_VN: Kiểm soát giá trị bán kính vòng tròn cho mã định vị địa lý của người dùng. Chỉ nhập các số (ví dụ: 400).

en: Conversation started by you
vi_VN: Cuộc hội thoại do bạn bắt đầu

en: Cook Islands
vi_VN: Quần đảo Cook

en: Copy/paste below the custom map style code.
vi_VN: Sao chép / dán bên dưới mã kiểu bản đồ tùy chỉnh.

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
vi_VN: Sao chép / dán mã khung nội tuyến của chuyến tham quan video thuộc tính của bạn.

en: Copyright Message
vi_VN: Tin nhắn bản quyền

en: Cote d'Ivoire
vi_VN: Bờ Biển Ngà

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: County / State
vi_VN: Quận / Tiểu bang

en: County State
vi_VN: Quận hạt

en: County, City or Area is
vi_VN: Quận, Thành Phố hoặc Khu Vực là

en: Cover Image for video
vi_VN: Ảnh bìa cho video

en: Create an account
vi_VN: Tạo một tài khoản

en: Crop Images on lightbox
vi_VN: Cắt hình ảnh trên hộp đèn

en: Curacao
vi_VN: rượu cam bì

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Currency For Paid Submission
vi_VN: Đơn vị tiền tệ để gửi trả tiền

en: Currency Label
vi_VN: Nhãn tiền tệ

en: Currency Position
vi_VN: Vị trí tiền tệ

en: Currency Symbol
vi_VN: Ký hiệu tiền tệ

en: Currency Value
vi_VN: Giá trị tiền tệ

en: Currency label - will appear on front end
vi_VN: Nhãn tiền tệ - sẽ xuất hiện trên giao diện người dùng

en: Currency symbol
vi_VN: Ký hiệu tiền tệ

en: Currency value compared with the base currency value.
vi_VN: Giá trị tiền tệ so với giá trị tiền tệ cơ sở.

en: Current Version:
vi_VN: Phiên bản hiện tại:

en: Custom CSS
vi_VN: CSS tùy chỉnh

en: Custom Colors
vi_VN: Màu sắc tùy chỉnh

en: Custom Colors Settings
vi_VN: Cài đặt màu tùy chỉnh

en: Custom Css
vi_VN: Css tùy chỉnh

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
vi_VN: Biểu tượng tiền tệ tùy chỉnh - * chọn nó từ danh sách ở trên sau khi bạn thêm nó.

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tùy chỉnh

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
vi_VN: Trường tùy chỉnh được bật và được đặt từ Biểu mẫu tìm kiếm nâng cao.

en: Custom Fields list
vi_VN: Danh sách trường tùy chỉnh

en: Custom Fonts
vi_VN: Phông chữ tùy chỉnh

en: Custom link for
vi_VN: Liên kết tùy chỉnh cho

en: Custom title instead of Description label.
vi_VN: Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Mô tả.

en: Custom title instead of Property Details label.
vi_VN: Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Chi tiết thuộc tính.

en: Cyprus
vi_VN: Síp

en: Czech Republic
vi_VN: Cộng hòa Séc

en: Daily Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng ngày: %s

en: Dashboard Buy Package Select Background
vi_VN: Bảng điều khiển Mua gói Chọn nền

en: Dashboard Package Select
vi_VN: Chọn gói bảng điều khiển

en: Dashboard Package Selected
vi_VN: Đã chọn gói bảng điều khiển

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
vi_VN: Bảng điều khiển phía trên thanh bên trái Widget

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
vi_VN: Bảng điều khiển bên phải thanh bên phải Widget

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Day
vi_VN: ngày

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Map zoom (1 to 20)
vi_VN: Thu phóng bản đồ mặc định (1 đến 20)

en: Delete Agent
vi_VN: Xóa tác nhân

en: Delete profile
vi_VN: Xóa hồ sơ

en: Delete property
vi_VN: Xóa thuộc tính

en: Denmark
vi_VN: Đan mạch

en: Description
vi_VN: Sự miêu tả

en: Design
vi_VN: Thiết kế

en: Design Type?
vi_VN: Loại thiết kế?

en: Developer
vi_VN: Nhà phát triển

en: Developer Action Category  Page
vi_VN: Trang danh mục hành động dành cho nhà phát triển

en: Developer Area Page
vi_VN: Trang khu vực dành cho nhà phát triển

en: Developer Area/Categories
vi_VN: Khu vực nhà phát triển / Danh mục

en: Developer Cateogory Page
vi_VN: Trang Cateogory của nhà phát triển

en: Developer City Page
vi_VN: Trang thành phố dành cho nhà phát triển

en: Developer County/State Page
vi_VN: Trang dành cho nhà phát triển / Trang nhà nước

en: Developer Details
vi_VN: Chi tiết nhà phát triển

en: Developer Location
vi_VN: Vị trí nhà phát triển

en: Developer Name
vi_VN: Tên nhà phát triển

en: Developer Page
vi_VN: Trang dành cho nhà phát triển

en: Developer Reviews
vi_VN: Nhận xét của nhà phát triển

en: Developers in
vi_VN: Nhà phát triển

en: Direct payment instructions
vi_VN: Hướng dẫn thanh toán trực tiếp

en: Disable Agent
vi_VN: Vô hiệu hóa tác nhân

en: Disable Listing
vi_VN: Vô hiệu hóa danh sách

en: Disabled
vi_VN: Tàn tật

en: Disables or enables the display of advanced search
vi_VN: Tắt hoặc bật hiển thị tìm kiếm nâng cao

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
vi_VN: Tắt hoặc bật hiển thị tìm kiếm nâng cao về phân loại, danh mục và lưu trữ

en: Dismiss this notice
vi_VN: Loại bỏ thông báo này

en: Display user roles dropdown in register forms
vi_VN: Hiển thị thả xuống vai trò người dùng trong biểu mẫu đăng ký

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
vi_VN: Biểu mẫu tìm kiếm betwen khoảng cách và lề trên của trình duyệt: Ex 200px hoặc 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
vi_VN: Biểu mẫu tìm kiếm betwen khoảng cách và lề trên của trình duyệt: Ex 200px hoặc 20%.

en: Do you want to load the results now ?
vi_VN: Bạn có muốn tải kết quả ngay bây giờ không?

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu

en: Documents
vi_VN: Các tài liệu

en: Dominican Republic
vi_VN: Cộng hòa Dominica

en: Draw border right on mega menu column?
vi_VN: Vẽ đường viền ngay trên cột menu lớn?

en: Dropdown values
vi_VN: Giá trị thả xuống

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
vi_VN: Giá trị thả xuống được phân tách bằng &quot;,&quot; (chỉ dành cho loại trường thả xuống)

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
vi_VN: Do lý do tốc độ, chúng tôi chỉ hiển thị ở đây 50 danh sách đầu tiên. Nếu bạn muốn thêm các danh sách khác vào thanh trượt chủ đề, vui lòng truy cập và chỉnh sửa thuộc tính (trong quản trị wordpress) và chọn &quot;Thuộc tính trong thanh trượt chủ đề&quot; trong tab Chi tiết thuộc tính.

en: Duplicate Email
vi_VN: Email trùng lặp

en: East Timor
vi_VN: Đông Timor

en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Edit Agent
vi_VN: Chỉnh sửa tác nhân

en: Edit Menu Item
vi_VN: Chỉnh sửa mục menu

en: Edit Payment Details
vi_VN: Chỉnh sửa chi tiết thanh toán

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
vi_VN: Chỉnh sửa liên kết văn bản, Đại lý, Đại lý và Nhà phát triển

en: Edit Review
vi_VN: Chỉnh sửa đánh giá

en: Edit property
vi_VN: Chỉnh sửa thuộc tính

en: Education
vi_VN: Giáo dục

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Email
vi_VN: E-mail

en: Email Management
vi_VN: Quản lý email

en: Email already exists.  Please choose a new one.
vi_VN: Email đã tồn tại. Vui lòng chọn một cái mới.

en: Email content for
vi_VN: Nội dung email cho

en: Email field is empty!
vi_VN: Trường email trống!

en: Email subject for
vi_VN: Chủ đề email cho

en: Email:
vi_VN: E-mail:

en: Embed Video Id
vi_VN: Nhúng Id video

en: Embed Video Type
vi_VN: Nhúng loại video

en: Embed Video id:
vi_VN: Nhúng id video:

en: Embed Virtual Tour
vi_VN: Nhúng chuyến tham quan ảo

en: Enable
vi_VN: Bật

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
vi_VN: Bật / Tắt thanh trượt hình ảnh trong đơn vị thuộc tính (được sử dụng trong danh sách).

en: Enable Agent
vi_VN: Bật tác nhân

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
vi_VN: Bật Tự động điền trong Biểu mẫu gửi trước giao thức

en: Enable Browser Cache
vi_VN: Bật bộ nhớ cache của trình duyệt

en: Enable Direct Message
vi_VN: Bật thông báo trực tiếp

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
vi_VN: Bật thanh toán trực tiếp / thanh toán bằng dây?

en: Enable Google Street View
vi_VN: Bật Chế độ xem phố của Google

en: Enable Listing
vi_VN: Bật danh sách

en: Enable Paid Submission ?
vi_VN: Bật tính năng Gửi trả tiền?

en: Enable Paypal?
vi_VN: Bật Paypal?

en: Enable Stripe?
vi_VN: Bật sọc?

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
vi_VN: Cho phép tự động tải tỷ giá hối đoái từ free.currencyconverterapi.com (1 lần mỗi ngày)?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
vi_VN: Bật chế độ tương thích với plugin Optima Express

en: Enable dsIDXpress to use the map
vi_VN: Bật dsIDXpress để sử dụng bản đồ

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
vi_VN: Chỉ bật nếu bạn kích hoạt plugin tùy chọn dsIDXpres. Xem trợ giúp để biết chi tiết.

en: Enable or disable Facebook login.
vi_VN: Bật hoặc tắt đăng nhập Facebook.

en: Enable or disable Google login.
vi_VN: Bật hoặc tắt thông tin đăng nhập Google.

en: Enable or disable Yahoo login.
vi_VN: Bật hoặc tắt đăng nhập Yahoo.

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
vi_VN: Bật hoặc tắt tiêu đề trong trang tổng quan. Tiêu đề sẽ luôn rộng &amp; type1!

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
vi_VN: Bật hoặc tắt danh sách các danh mục thành phố hoặc khu vực trống trong danh sách thả xuống.

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
vi_VN: Bật hoặc tắt thanh tìm kiếm của Google Maps.

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
vi_VN: Bật hoặc tắt biểu mẫu liên hệ trên hộp đèn.

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
vi_VN: Bật hoặc tắt hiển thị số lượt xem theo đồ họa ngày.

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
vi_VN: Bật hoặc tắt sử dụng tiêu đề trong suốt trên toàn cầu.

en: Enable or disable the wire payment option.
vi_VN: Bật hoặc tắt tùy chọn thanh toán bằng dây.

en: Enable or disable top bar on mobile devices
vi_VN: Bật hoặc tắt thanh trên cùng trên thiết bị di động

en: Enable or disable top bar widget area.
vi_VN: Bật hoặc tắt khu vực tiện ích con thanh trên cùng.

en: Enable or disable user login menu in header.
vi_VN: Bật hoặc tắt menu đăng nhập của người dùng trong tiêu đề.

en: Enable parallax efect for image/video media header.
vi_VN: Bật tính năng sai lệch thị sai cho tiêu đề phương tiện hình ảnh / video.

en: Energy Class
vi_VN: Lớp năng lượng

en: Energy Index
vi_VN: Chỉ số năng lượng

en: Energy Index in kWh/m2a
vi_VN: Chỉ số năng lượng tính bằng kWh / m2a

en: Energy class
vi_VN: Lớp năng lượng

en: Energy index
vi_VN: Chỉ số năng lượng

en: Enter Your Email Address
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn

en: Enter address
vi_VN: Nhập địa chỉ

en: Enter city
vi_VN: Nhập vào thành phố

en: Event Planning & Services
vi_VN: Lập kế hoạch &amp; Dịch vụ Sự kiện

en: Expired
vi_VN: Đã hết hạn

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
vi_VN: Danh sách hết hạn được gửi để phê duyệt trên% website_url

en: Export Options
vi_VN: Tùy chọn xuất

en: Export Theme Options
vi_VN: Xuất tùy chọn chủ đề

en: Export Theme Options
vi_VN: Xuất tùy chọn chủ đề

en: External Source
vi_VN: Nguồn bên ngoài

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
vi_VN: Facebook Api Key (để đăng nhập Facebook)

en: Facebook Api key
vi_VN: Khóa Facebook Api

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
vi_VN: Cần có khóa Api Facebook để đăng nhập Facebook.

en: Facebook Link
vi_VN: Đường dẫn Facebook

en: Facebook Secret
vi_VN: Bí mật Facebook

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
vi_VN: Yêu cầu mật khẩu Facebook để đăng nhập Facebook.

en: Facebook Url
vi_VN: URL Facebook

en: Facebook page url, with https://
vi_VN: URL trang Facebook, với https: //

en: Facebook secret code (for Facebook login)
vi_VN: Mã bí mật Facebook (để đăng nhập Facebook)

en: Falkland Islands (Malvinas)
vi_VN: Quần đảo Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
vi_VN: Quần đảo Faroe

en: Favorites
vi_VN: Yêu thích

en: Fax
vi_VN: Số fax

en: Featured
vi_VN: Đặc sắc

en: Featured  Fee
vi_VN: Phí nổi bật

en: Featured (extra):
vi_VN: Nổi bật (bổ sung):

en: Featured Fee
vi_VN: Phí nổi bật

en: Featured Property
vi_VN: Tính chất đặc sắc

en: Featured Submission
vi_VN: Gửi thông tin nổi bật

en: Features & Amenities
vi_VN: Tính năng &amp; tiện nghi

en: Features and Amenities list
vi_VN: Danh sách tính năng và tiện ích

en: Field Label
vi_VN: nhãn trường

en: Field Label:
vi_VN: Nhãn trường:

en: Field Name
vi_VN: Tên trường

en: Field Order
vi_VN: Thứ tự trường

en: Field Type
vi_VN: Loại lĩnh vực

en: Field Value:
vi_VN: Giá trị trường:

en: Field name
vi_VN: Tên trường

en: File was generated
vi_VN: Tệp đã được tạo

en: Fill the form in order to add a new custom field
vi_VN: Điền vào biểu mẫu để thêm trường tùy chỉnh mới

en: Financial Services
vi_VN: Các dịch vụ tài chính

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: First Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích con chân đầu tiên

en: First Name
vi_VN: Tên đầu tiên

en: Floor Plans
vi_VN: Sơ đồ tầng

en: Font Color
vi_VN: Màu chữ

en: Font Family:
vi_VN: Họ phông chữ:

en: Font Size:
vi_VN: Cỡ chữ:

en: Font Subset:
vi_VN: Tập hợp phông chữ:

en: Font Weight:
vi_VN: Trọng lượng phông chữ:

en: Fonts
vi_VN: Phông chữ

en: Food
vi_VN: Món ăn

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: Footer Background Color
vi_VN: Màu nền chân trang

en: Footer Copyright Area Background Font Color
vi_VN: Màu phông nền của khu vực bản quyền chân trang

en: Footer Copyright Font Color
vi_VN: Màu phông chữ bản quyền chân trang

en: Footer Font Color
vi_VN: Màu phông chữ chân trang

en: Footer Menu
vi_VN: Menu chân trang

en: Footer Settings
vi_VN: Cài đặt chân trang

en: Footer Type
vi_VN: Loại chân trang

en: For
vi_VN: Dành cho

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
vi_VN: Đối với Hover Type 1, 2, 5, 6 - thiết lập Top Menu Hover Font Color

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
vi_VN: Đối với Hover Type 3, 4 - set Top Menu Hover Background Tùy chọn màu

en: For IDX (if plugin is enabled)
vi_VN: Đối với IDX (nếu plugin được bật)

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
vi_VN: Đối với khu vực menu khi tiêu đề loại 5 áp dụng màu chính

en: For action
vi_VN: Hành động

en: For action
vi_VN: Hành động

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
vi_VN: Để có kết quả tốc độ tốt hơn, chủ đề cung cấp hệ thống bộ nhớ đệm tích hợp cho các thuộc tính và danh mục.

en: For category:
vi_VN: Đối với danh mục:

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
vi_VN: Đối với công việc tùy chỉnh về chủ đề này, hãy truy cập <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , tạo một vé với yêu cầu của bạn và chúng tôi sẽ cung cấp báo giá miễn phí.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
vi_VN: Để thiết lập thêm, hãy xem các tệp trợ giúp của chúng tôi, các bài viết và hướng dẫn về kiến ​​thức để giúp quá trình này dễ dàng hơn và thú vị hơn cho bạn:

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
vi_VN: Đối với các tệp trợ giúp, vui lòng truy cập <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: For help go here!
vi_VN: Để được trợ giúp, hãy đến đây!

en: For theme help please check
vi_VN: Để được trợ giúp về chủ đề, vui lòng kiểm tra

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
vi_VN: Để được trợ giúp về chủ đề, vui lòng kiểm tra http://help.wpresidence.net/. Nếu câu hỏi của bạn không có ở đây, vui lòng truy cập http://support.wpestate.org, tạo tài khoản và đăng một vé. Việc đăng ký rất đơn giản và ngay sau khi bạn gửi một vé, chúng tôi sẽ được thông báo. Chúng tôi thường trả lời trong 24h tiếp theo (trừ cuối tuần). Vui lòng sử dụng hệ thống này chứ không phải email. Nó sẽ giúp chúng tôi trả lời câu hỏi của bạn nhanh hơn nhiều. Cảm ơn bạn!

en: Force Google Map at the "closed" size ?
vi_VN: Bắt buộc Google Map ở kích thước &quot;đã đóng&quot;?

en: Force Google Map at the full screen size ?
vi_VN: Bắt buộc Google Map ở kích thước toàn màn hình?

en: Forgot Password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: Fourth Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực phụ tùng chân trang thứ tư

en: France
vi_VN: Nước Pháp

en: France Metropolitan
vi_VN: Pháp Metropolitan

en: Free Listing Expired
vi_VN: Danh sách miễn phí đã hết hạn

en: Free Listing expired on %website_url
vi_VN: Danh sách miễn phí đã hết hạn vào% website_url

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
vi_VN: Tư cách thành viên miễn phí - không có danh sách nổi bật (đối với chế độ &quot;thành viên&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
vi_VN: Tư cách thành viên miễn phí - không có danh sách (đối với chế độ &quot;thành viên&quot;)

en: Free Membership Images - no of images per listing
vi_VN: Hình ảnh thành viên miễn phí - không có hình ảnh cho mỗi danh sách

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
vi_VN: Danh sách thành viên miễn phí - không có ngày nào cho đến khi danh sách miễn phí hết hạn. * Bắt đầu từ thời điểm tài sản được xuất bản trên trang web. (đối với chế độ &quot;thành viên&quot;)

en: French Guiana
vi_VN: Guiana thuộc Pháp

en: French Polynesia
vi_VN: Polynésie thuộc Pháp

en: French Southern Territories
vi_VN: Lãnh thổ phía Nam của Pháp

en: From
vi_VN: Từ

en: From:
vi_VN: Từ:

en: Front end registred users should be saved as agents?
vi_VN: Người dùng đã đăng ký giao diện người dùng phải được lưu dưới dạng tác nhân?

en: Fullscreen
vi_VN: Toàn màn hình

en: General
vi_VN: Chung

en: General Design Settings
vi_VN: Cài đặt chung chung

en: General Settings
vi_VN: Cài đặt chung

en: Generate Pins
vi_VN: Tạo Ghim

en: Generate pins
vi_VN: Tạo ghim

en: Generate the pins
vi_VN: Tạo các ghim

en: Generate the pins for the read from file map option
vi_VN: Tạo các ghim để đọc từ tùy chọn bản đồ tệp

en: Geo Location Search
vi_VN: Tìm kiếm vị trí địa lý

en: Geolocation Circle over map (in meters)
vi_VN: Vòng vị trí địa lý trên bản đồ (tính bằng mét)

en: Geolocation is not supported by this browser.
vi_VN: Định vị địa lý không được trình duyệt này hỗ trợ.

en: Geolocation was not successful for the following reason:
vi_VN: Vị trí địa lý không thành công vì lý do sau:

en: Germany
vi_VN: nước Đức

en: Get help
vi_VN: Được giúp đỡ

en: Get this detail after you signup here
vi_VN: Nhận chi tiết này sau khi bạn đăng ký tại đây

en: Global Header Static Image
vi_VN: Hình ảnh tĩnh tiêu đề toàn cầu

en: Global Revolution Slider
vi_VN: Cuộc cách mạng toàn cầu trượt

en: Global Theme Settings
vi_VN: Cài đặt chủ đề chung

en: Global transparent header?
vi_VN: Tiêu đề trong suốt toàn cầu?

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
vi_VN: Biến toàn cầu:% website_url dưới dạng url trang web,% website_name làm tên trang web,% user_email dưới dạng user_email,% username as username

en: Google Analytics Tracking id
vi_VN: Id theo dõi Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
vi_VN: Id Theo dõi Google Analytics (ví dụ: UA-41924406-1)

en: Google Api key (for Google login)
vi_VN: Khóa Google Api (để đăng nhập vào Google)

en: Google Camera Angle
vi_VN: Góc máy ảnh Google

en: Google Client Secret (for Google login)
vi_VN: Bí mật của Khách hàng Google (đối với thông tin đăng nhập của Google)

en: Google Maps API KEY
vi_VN: API Google Maps API

en: Google Maps Search
vi_VN: Tìm kiếm Google Maps

en: Google OAuth client id (for Google login)
vi_VN: Id ứng dụng Google OAuth (để đăng nhập vào Google)

en: Google Oauth Api is required for Google Login
vi_VN: Google Oauth Api là bắt buộc đối với Đăng nhập Google

en: Google Oauth Client Secret
vi_VN: Bí mật ứng dụng khách Oauth của Google

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
vi_VN: Bí mật của Khách hàng Oauth của Google là bắt buộc đối với Đăng nhập Google.

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
vi_VN: Chế độ xem phố của Google - Góc máy ảnh (giá trị từ 0 đến 360)

en: Google api key
vi_VN: Khóa api của Google

en: Google api key is required for Google Login.
vi_VN: Khóa api của Google là bắt buộc đối với Đăng nhập Google.

en: Google+ Link
vi_VN: Liên kết Google+

en: Google+ page link, with https://
vi_VN: Liên kết trang Google+, với https: //

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: H1 Font
vi_VN: Phông chữ H1

en: H2 Font
vi_VN: Phông chữ H2

en: H3 Font
vi_VN: Phông chữ H3

en: H4 Font
vi_VN: Phông chữ H4

en: H5 Font
vi_VN: Phông chữ H5

en: H6 Font
vi_VN: Phông chữ H6

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
vi_VN: Bản đồ nửa bản mẫu - đảm bảo trang của bạn có &quot;loại tiêu đề phương tiện&quot; được đặt làm bản đồ google

en: Header
vi_VN: Tiêu đề

en: Header 3&4 Text Align?
vi_VN: Tiêu đề 3 &amp; 4 Văn bản Căn chỉnh?

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin tiện ích 1 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin tiện ích 1 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 2 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 2 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 3 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 3 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 3 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Tiện ích thông tin 3 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin tiện ích 3 - biểu tượng

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin tiện ích 3 - biểu tượng. Ví dụ: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget1 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget1 - icon
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget1 - biểu tượng

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget1 - biểu tượng. Ví dụ: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget2 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget2 - Dòng văn bản đầu tiên

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget2 - Dòng văn bản thứ hai

en: Header 5 - Info widget2 - icon
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget2 - biểu tượng

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
vi_VN: Tiêu đề 5 - Thông tin widget2 - biểu tượng. Ví dụ: fa fa-phone

en: Header Align(Logo Position)?
vi_VN: Header Align (Vị trí Logo)?

en: Header Border Bottom Color
vi_VN: Màu của đường viền đầu trang

en: Header Design & Colors
vi_VN: Thiết kế và màu sắc tiêu đề

en: Header Height
vi_VN: Chiều cao tiêu đề

en: Header Height in px
vi_VN: Chiều cao tiêu đề trong px

en: Header Settings
vi_VN: Cài đặt tiêu đề

en: Header Type?
vi_VN: Loại tiêu đề?

en: Header4 Widget Area
vi_VN: Khu vực Tiện ích Header4

en: Header4 widget area
vi_VN: Vùng tiện ích Header4

en: Headings Color
vi_VN: Màu tiêu đề

en: Health & Medical
vi_VN: Sưc khỏe va y tê

en: Heard and Mc Donald Islands
vi_VN: Quần đảo Heard và Mc Donald

en: Height in px (put 0 for full screen)
vi_VN: Chiều cao bằng px (đặt 0 cho toàn màn hình)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
vi_VN: Chiều cao bằng px (đặt 0 cho toàn màn hình, Mặc định: 580px)

en: Height of Google Map when open
vi_VN: Chiều cao của Google Map khi mở

en: Height of the Google Map when closed
vi_VN: Chiều cao của Bản đồ Google khi đóng

en: Help
vi_VN: Cứu giúp

en: Help & Custom
vi_VN: Trợ giúp &amp; Tùy chỉnh

en: Help and Custom
vi_VN: Trợ giúp và tùy chỉnh

en: Help and custom work
vi_VN: Trợ giúp và công việc tùy chỉnh

en: Help&Custom
vi_VN: Trợ giúp &amp; Tùy chỉnh

en: Hi there,
vi_VN: Xin chào,

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
vi_VN: Xin chào! Một người dùng đã chỉnh sửa một trong các danh sách của anh ấy trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra. Tên thuộc tính là:% editing_listing_title!

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
vi_VN: Xin chào! Một người dùng đã gửi lại thuộc tính mới trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra. Đây là tiêu đề tài sản: %submission_title.

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
vi_VN: Xin chào! Một người dùng đã gửi thuộc tính mới trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra. Đây là tiêu đề tài sản% new_listing_title!

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
vi_VN: Xin chào! Một trong những danh sách miễn phí của bạn trên% website_url đã &quot;hết hạn&quot;. Danh sách là% expired_listing_url. Cảm ơn bạn!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
vi_VN: Xin chào! Chúng tôi đã tính phí tài khoản của bạn trên% người bán cho đăng ký trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
vi_VN: Xin chào, Chào mừng bạn đến với% website_url! Bạn có thể đăng nhập ngay bây giờ bằng cách sử dụng thông tin đăng nhập dưới đây: Tên người dùng:% user_login_register Mật khẩu:% user_pass_register Nếu bạn gặp bất kỳ sự cố nào, vui lòng liên hệ với tôi. Cảm ơn bạn!

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
vi_VN: Xin chào, Bạn đã hạ cấp đăng ký của mình trên% website_url. Vì số danh sách của bạn lớn hơn số lượng gói thực tế cung cấp, chúng tôi đặt trạng thái của tất cả các danh sách của bạn thành &quot;đã hết hạn&quot;. Bạn sẽ cần chọn danh sách bạn muốn trực tiếp và gửi lại danh sách để phê duyệt. Cảm ơn bạn!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
vi_VN: Xin chào, Bạn có một bản trình bày mới nổi bật trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
vi_VN: Xin chào, Bạn có một bài nộp trả phí mới trên% website_url! Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
vi_VN: Xin chào, Bạn đã nhận được yêu cầu thanh toán Chuyển khoản ngân hàng mới trên% website_url. Số hóa đơn là:% invoice_no, Số tiền:% total_price. Vui lòng đợi cho đến khi thanh toán được thực hiện để kích hoạt giao dịch mua của người dùng.

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
vi_VN: Xin chào, Danh sách của bạn,% property_title đã được phê duyệt trên% website_url! Danh sách là:% property_url. Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
vi_VN: Xin chào, Thành viên mới của bạn trên% website_url đã được kích hoạt! Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
vi_VN: Xin chào! Giao dịch mua của bạn trên% website_url đã được kích hoạt! Bạn nên kiểm tra xem nó ra.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
vi_VN: Xin chào, Đăng ký của bạn trên% website_url đã bị hủy vì đã hết hạn hoặc thanh toán định kỳ từ người bán đã không được xử lý. Tất cả danh sách của bạn không còn hiển thị cho khách truy cập của chúng tôi nhưng vẫn còn trong tài khoản của bạn. Cảm ơn bạn.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
vi_VN: Xin chào, Đăng ký của bạn trên% website_url sẽ hết hạn sau 3 ngày. Vui lòng đảm bảo bạn gia hạn đăng ký của mình hoặc bạn có đủ tiền để tự động gia hạn.

en: Hide Details
vi_VN: Ẩn chi tiết

en: Highlight your property.
vi_VN: Đánh dấu thuộc tính của bạn.

en: Holy See (Vatican City State)
vi_VN: Tòa Thánh (Vatican City State)

en: Home
vi_VN: Nhà

en: Home Services
vi_VN: Dịch vụ tại nhà

en: Hong Kong
vi_VN: Hồng Kông

en: Hospitals
vi_VN: Bệnh viện

en: Hotels & Travel
vi_VN: Khách sạn &amp; Du lịch

en: Hover Button Color
vi_VN: Màu nút di chuột

en: How it will compare
vi_VN: Nó sẽ so sánh như thế nào

en: Hybrid
vi_VN: Hỗn hợp

en: I Understand
vi_VN: Tôi hiểu

en: I agree with
vi_VN: Tôi đồng ý với

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
vi_VN: Nếu tiêu đề phương tiện được đặt thành Revolution Slider, hãy nhập tên thanh trượt và lưu.

en: If media header is set to image, add the image below.
vi_VN: Nếu tiêu đề phương tiện được đặt thành hình ảnh, hãy thêm hình ảnh bên dưới.

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
vi_VN: Nếu không, tìm kiếm nâng cao trên tiêu đề sẽ hiển thị ở vị trí đóng theo mặc định.

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
vi_VN: Nếu không, trường giá vẫn có thể được sử dụng trong tìm kiếm và nó sẽ là kiểu đầu vào.

en: If no, users will get the auto generated password via email
vi_VN: Nếu không, người dùng sẽ nhận được mật khẩu được tạo tự động qua email

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
vi_VN: Nếu không, chúng tôi sẽ hiển thị giá mà không có trước và sau nhãn và ở định dạng sau: 5,23m hoặc 6,83k

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
vi_VN: Nếu được đặt thành không, bạn sẽ cần xóa mẫu trang Inbox.

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
vi_VN: Nếu được đặt thành có, các chân thuộc tính mới sẽ cập nhật trên bản đồ cứ 3 giờ một lần.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
vi_VN: Nếu thanh toán bằng dây được bật, hãy nhập hướng dẫn bên dưới.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
vi_VN: Nếu có, quản trị viên xuất bản từng thuộc tính được gửi trong giao diện người dùng theo cách thủ công.

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
vi_VN: Nếu có, nó nhóm các chốt gần đó trong cụm.

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
vi_VN: Nếu có, trường địa chỉ trong biểu mẫu gửi trước sẽ sử dụng tính năng tự động hoàn thành Google Địa điểm.

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
vi_VN: Nếu có, tìm kiếm vị trí địa lý sẽ xuất hiện phía trên một nửa trường tìm kiếm bản đồ

en: If yes, the reviews can be found in comments section
vi_VN: Nếu có, các đánh giá có thể được tìm thấy trong phần bình luận

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
vi_VN: Nếu có, người dùng có thể lưu tìm kiếm của mình từ Kết quả tìm kiếm nâng cao, nếu anh ta đăng nhập bằng tài khoản đã đăng ký.

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
vi_VN: Nếu có, bạn có thể đặt trường tùy chỉnh của riêng bạn trong các điểm có sẵn. Xem trợ giúp để thiết lập chính xác.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
vi_VN: Nếu bạn thêm hình ảnh trực tiếp vào các trường nhập (không có nút Tải lên), vui lòng sử dụng đường dẫn hình ảnh đầy đủ. Ví dụ: http: //www.wpresidence ...... Nếu bạn sử dụng nút &quot;tải lên&quot;, hãy sử dụng nút &quot;Chèn vào bài đăng&quot; từ cửa sổ bật lên.

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
vi_VN: Nếu bạn thay đổi giá trị này, giá trị mới sẽ áp dụng cho người dùng đã đăng ký mới. Giá trị cũ áp dụng cho các tài khoản đã đăng ký cũ hơn.

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
vi_VN: Nếu bạn không muốn được thông báo nữa, vui lòng nhập tài khoản của bạn và xóa tìm kiếm đã lưu. Cảm ơn bạn!

en: Image Gallery
vi_VN: thư viện hình ảnh

en: Image for Contact Page
vi_VN: Hình ảnh cho trang liên hệ

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
vi_VN: Hình ảnh cần có chiều rộng tối thiểu 500px x rộng 500px!

en: Image size must be 44px x 48px.
vi_VN: Kích thước hình ảnh phải là 44px x 48px.

en: Image size must be 44px x 48px.
vi_VN: Kích thước hình ảnh phải là 44px x 48px.

en: Images / per listing
vi_VN: Hình ảnh / mỗi danh sách

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
vi_VN: Hình ảnh sẽ có cùng kích thước. Nếu được đặt thành không, bạn sẽ cần đảm bảo rằng hình ảnh có cùng kích thước

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Import Completed
vi_VN: Đã hoàn thành quá trình nhập

en: Import Demo Content
vi_VN: Nhập nội dung trình diễn

en: Import Options
vi_VN: Tùy chọn nhập

en: Import Theme Options
vi_VN: Nhập tùy chọn chủ đề

en: Import Theme Options
vi_VN: Nhập tùy chọn chủ đề

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
vi_VN: Quan trọng: Tạo một trang có mẫu &quot;Trang Splash&quot; để xem cách cài đặt giật gân của bạn áp dụng như thế nào

en: In case you want to send users to another page
vi_VN: Trong trường hợp bạn muốn đưa người dùng đến một trang khác

en: In what area are your properties
vi_VN: Trong khu vực nào là tài sản của bạn

en: Inbox
vi_VN: Hộp thư đến

en: Increasing memory allocated to PHP
vi_VN: Tăng bộ nhớ được cấp phát cho PHP

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
vi_VN: Thông tin được lấy từ https://developer.paypal.com/ Xem trợ giúp.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
vi_VN: Thông tin được lấy từ https://www.paypal.com/ hoặc http://sandbox.paypal.com/ Xem trợ giúp.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
vi_VN: Thông tin được lấy từ tài khoản của bạn tại https://dashboard.stripe.com/login

en: Initial area radius
vi_VN: Bán kính khu vực ban đầu

en: Insert background footer image below.
vi_VN: Chèn hình nền chân trang bên dưới.

en: Instagram Link
vi_VN: Liên kết Instagram

en: Instagram Url
vi_VN: Url Instagram

en: Instagram page link, with https://
vi_VN: Liên kết trang Instagram, với https: //

en: Install
vi_VN: cài đặt, dựng lên

en: Install Plugins
vi_VN: Cài đặt plugin

en: Install Required Plugins
vi_VN: Bắt buộc cài đặt Plugins

en: Installed But Not Activated
vi_VN: Đã cài đặt nhưng chưa kích hoạt

en: Installed version:
vi_VN: Phiên bản đã cài đặt:

en: Installing Plugin: %s
vi_VN: Đang cài đặt Plugin: %s

en: Instructions:
vi_VN: Hướng dẫn:

en: Invalid E-mail address!
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ!

en: Invalid Username!
vi_VN: Tên sử dụng không hợp lệ!

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
vi_VN: Tên người dùng không hợp lệ (không sử dụng ký tự đặc biệt hoặc dấu cách)!

en: Invoice Type
vi_VN: Loại hoá đơn

en: Iran (Islamic Republic of)
vi_VN: Iran (Cộng hòa Hồi giáo)

en: Italy
vi_VN: Nước ý

en: Item has 0 views
vi_VN: Mục có 0 lượt xem

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
vi_VN: Hiển thị Tìm kiếm nâng cao? (* chỉ dành cho Loại 1,3 và 4)

en: Korea, Democratic People's Republic of
vi_VN: Hàn Quốc, Cộng hòa Dân chủ Nhân dân

en: Korea, Republic of
vi_VN: Cộng hòa Hàn Quốc

en: Label on Front end
vi_VN: Nhãn trên giao diện người dùng

en: Language for datepicker
vi_VN: Ngôn ngữ cho datepicker

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Lao, People's Democratic Republic
vi_VN: Cộng hòa Dân chủ nhân dân Lào

en: Last Name
vi_VN: Họ

en: Latitude (for Google Maps)
vi_VN: Latitude (dành cho Google Maps)

en: Leave a Reply
vi_VN: Để lại một câu trả lời

en: Leave a Reply to %s
vi_VN: Để lại một trả lời cho %s

en: License
vi_VN: Giấy phép

en: License:
vi_VN: Giấy phép:

en: Line Height:
vi_VN: Chiều cao giữa các dòng:

en: Link Color
vi_VN: Màu sắc liên kết

en: Link Relationship (XFN)
vi_VN: Mối quan hệ liên kết (XFN)

en: Linkedin Link
vi_VN: Liên kết Linkedin

en: Linkedin Url
vi_VN: Url được liên kết

en: List of already added features and amenities
vi_VN: Danh sách các tính năng và tiện nghi đã được thêm

en: Listed In
vi_VN: Được liệt kê trong

en: Listed in
vi_VN: Được liệt kê trong

en: Listing
vi_VN: Danh sách

en: Listing Details
vi_VN: Chi tiết danh sách

en: Listing Edit
vi_VN: Chỉnh sửa danh sách

en: Listing Edited on %website_url
vi_VN: Đã chỉnh sửa danh sách trên% website_url

en: Listing Location
vi_VN: Vị trí danh sách

en: Listing Media
vi_VN: Liệt kê phương tiện

en: Listing Payment
vi_VN: Liệt kê thanh toán

en: Listing Payment with Featured option
vi_VN: Liệt kê thanh toán với tùy chọn Nổi bật

en: Listing payment on
vi_VN: Thanh toán danh sách trên

en: Listings
vi_VN: Danh sách

en: Listings Features & Amenities
vi_VN: Danh sách tính năng &amp; tiện nghi

en: Listings Labels
vi_VN: Nhãn danh sách

en: Load More Listings
vi_VN: Tải thêm danh sách

en: Load More Properties
vi_VN: Tải thêm thuộc tính

en: Local Flavor
vi_VN: Hương vị địa phương

en: Local Services
vi_VN: Dịch vụ địa phương

en: Location
vi_VN: Vị trí

en: Log Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Login successful, redirecting...
vi_VN: Đăng nhập thành công, chuyển hướng ...

en: Login with Facebook
vi_VN: Đăng nhập Facebook

en: Login with Google
vi_VN: Đăng nhập bằng Google

en: Login with Yahoo
vi_VN: Đăng nhập với Yahoo

en: Logo Link
vi_VN: Liên kết Logo

en: Logos & Favicon
vi_VN: Biểu trưng &amp; Favicon

en: Longitude (for Google Maps)
vi_VN: Kinh độ (cho Google Maps)

en: Lot Size in
vi_VN: Kích thước lô trong

en: Lot Size:
vi_VN: Kích thước lô:

en: Macau
vi_VN: Ma Cao

en: Main Color
vi_VN: Màu chính

en: Main Grid Width in px
vi_VN: Chiều rộng lưới chính trong px

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
vi_VN: Đảm bảo rằng các trường bắt buộc cho trang gửi thuộc tính là một phần của biểu mẫu gửi (được quản lý từ cài đặt ở trên). Sử dụng CTRL cho nhiều trường chọn ..

en: Make this listing featured from property list.
vi_VN: Đặt danh sách này nổi bật từ danh sách thuộc tính.

en: Map
vi_VN: Bản đồ

en: Map  Settings
vi_VN: Cài đặt bản đồ

en: Map Advanced Search Button Background Color
vi_VN: Bản đồ màu nền nút tìm kiếm nâng cao

en: Map Controls Background Color
vi_VN: Màu nền của điều khiển bản đồ

en: Map Controls Font Color
vi_VN: Màu phông chữ điều khiển bản đồ

en: Map Settings
vi_VN: Cài đặt bản đồ

en: Map Type
vi_VN: Loại bản đồ

en: Margin Top for logo
vi_VN: Margin hàng đầu cho logo

en: Marshall Islands
vi_VN: đảo Marshall

en: Matching Submissions
vi_VN: Kết nối phù hợp

en: Matching Submissions on %website_url
vi_VN: So khớp nội dung gửi trên% website_url

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
vi_VN: Tối đa không có hình ảnh cho mỗi thuộc tính (chỉ tải lên giao diện người dùng). Hoạt động khi gửi miễn phí hoặc yêu cầu người dùng phải trả phí cho mỗi danh sách

en: Maximum number of pins to show on the map.
vi_VN: Số lượng chân tối đa để hiển thị trên bản đồ.

en: Maximum radius value
vi_VN: Giá trị bán kính tối đa

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
vi_VN: Mức thu phóng tối đa cho Cloud Cluster xuất hiện

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
vi_VN: Không phát hiện thấy tiện ích mở rộng MbString. Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn để bật.

en: Measurement Unit
vi_VN: Đơn vị đo lường

en: Media Header Type?
vi_VN: Loại tiêu đề phương tiện?

en: Mega Menu Widget Area
vi_VN: Mega Widget Widget Diện tích

en: Member of
vi_VN: Thành viên của

en: Member of:
vi_VN: Thành viên của:

en: Membership
vi_VN: Tư cách thành viên

en: Membership & Payment Settings
vi_VN: Cài đặt thành viên &amp; thanh toán

en: Membership Activated
vi_VN: Đã kích hoạt tư cách thành viên

en: Membership Activated on %website_url
vi_VN: Đã kích hoạt thành viên trên% website_url

en: Membership Cancelled
vi_VN: Đã hủy tư cách thành viên

en: Membership Cancelled on %website_url
vi_VN: Đã hủy tư cách thành viên trên% website_url

en: Membership Expiration Warning
vi_VN: Cảnh báo hết hạn tư cách thành viên

en: Membership Expiration Warning on %website_url
vi_VN: Cảnh báo hết hạn tư cách thành viên trên% website_url

en: Membership Payment
vi_VN: Thanh toán thành viên

en: Membership Settings
vi_VN: Cài đặt thành viên

en: Menu Font
vi_VN: Phông chữ menu

en: Menu Item  Back Color
vi_VN: Mục menu Quay lại màu

en: Menu Item Back Color
vi_VN: Mục menu Quay lại màu

en: Menu Item Color
vi_VN: Màu mục menu

en: Menu Item Font Size
vi_VN: Kích thước phông chữ của mục menu

en: Menu Item Hover Back Color
vi_VN: Mục trình đơn Di chuột trở lại màu

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
vi_VN: Menu Item Icon (ví dụ: fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
vi_VN: Nhãn mục menu (ví dụ: &quot;mới&quot;)

en: Menu Item hover font color
vi_VN: Màu phông chữ di chuột của mục menu

en: Menu border color
vi_VN: Màu đường viền trình đơn

en: Message sent from page:
vi_VN: Tin nhắn được gửi từ trang:

en: Micronesia, Federated States of
vi_VN: Micronesia, Liên bang

en: Minify css and js files
vi_VN: Giảm thiểu tệp css và js

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
vi_VN: Giá trị tối thiểu và tối đa cho Giá trượt

en: Minimum radius vale
vi_VN: Bán kính tối thiểu vale

en: Minimum radius value
vi_VN: Giá trị bán kính tối thiểu

en: Minimum required version:
vi_VN: Phiên bản yêu cầu tối thiểu:

en: Mobile
vi_VN: Điện thoại di động

en: Mobile Menu
vi_VN: Menu di động

en: Mobile Menu Colors
vi_VN: Màu menu trên thiết bị di động

en: Mobile header background color
vi_VN: Màu nền của phần đầu trên thiết bị di động

en: Mobile header icon color
vi_VN: Màu biểu tượng tiêu đề trên thiết bị di động

en: Mobile menu background color
vi_VN: Màu nền menu của thiết bị di động

en: Mobile menu font color
vi_VN: Màu phông chữ menu di động

en: Mobile menu hover font color
vi_VN: Màu phông chữ di chuột của menu di động

en: Mobile menu item border color
vi_VN: Màu đường viền mục menu trên thiết bị di động

en: Mobile menu item hover background color
vi_VN: Màu nền di chuột của mục menu trên thiết bị di động

en: Mobile/Tablets Logo
vi_VN: Biểu trưng Mobile / Tablets

en: Mobile:
vi_VN: Di động:

en: Moldova, Republic of
vi_VN: Cộng hòa Moldova

en: Mongolia
vi_VN: Mông Cổ

en: Monthly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng tháng: %s

en: More Search Options
vi_VN: Tùy chọn tìm kiếm khác

en: Mortgage Payments:
vi_VN: Thanh toán thế chấp:

en: Multi Unit Label
vi_VN: Nhãn đa đơn vị

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
vi_VN: Nhãn đa đơn vị (* cho đơn vị phụ)

en: My Invoices
vi_VN: Hóa đơn của tôi

en: My Listings
vi_VN: Danh sách của tôi

en: My Location
vi_VN: Vị trí của tôi

en: My Profile
vi_VN: Thông tin của tôi

en: My Properties List
vi_VN: Danh sách thuộc tính của tôi

en: My details
vi_VN: Chi tiết của tôi

en: Name
vi_VN: Tên

en: Navigation Label
vi_VN: Nhãn điều hướng

en: Need an account? Register here!
vi_VN: Cần một tài khoản? Đăng ký ở đây!

en: Neighborhood
vi_VN: Khu vực lân cận

en: Netherlands
vi_VN: nước Hà Lan

en: Netherlands Antilles
vi_VN: Đảo Antilles của Hà Lan

en: New Agent
vi_VN: Tác nhân mới

en: New Agent Added
vi_VN: Đã thêm đại lý mới

en: New Feature Upgrade on  %website_url
vi_VN: Nâng cấp tính năng mới trên% website_url

en: New Listing Submission
vi_VN: Gửi danh sách mới

en: New Listing Submission on %website_url
vi_VN: Gửi danh sách mới trên% website_url

en: New Paid Submission on %website_url
vi_VN: Nội dung trả phí mới trên% website_url

en: New Password
vi_VN: mật khẩu mới

en: New User Registration
vi_VN: Đăng Ký Người Dùng Mới

en: New user  notification
vi_VN: Thông báo người dùng mới

en: New user admin notification
vi_VN: Thông báo quản trị viên người dùng mới

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
vi_VN: Đăng ký người dùng mới trên% website_url. Tên người dùng:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: New wire Transfer
vi_VN: Chuyển khoản ngân hàng mới

en: Newer Comments &raquo;
vi_VN: Nhận xét Mới hơn »

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Bài đăng mới hơn <span class="meta-nav">→</span>

en: Newest first
vi_VN: Mới nhất trước

en: Next
vi_VN: Kế tiếp

en: Next Step
vi_VN: Bước tiếp theo

en: Next page
vi_VN: Trang tiếp theo

en: Nightlife
vi_VN: Cuộc sống về đêm

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
vi_VN: Không = gửi là miễn phí. Danh sách trả tiền = việc gửi yêu cầu người dùng phải trả một khoản phí cho mỗi danh sách. Membership = submit được dựa trên gói thành viên của người dùng.

en: No More Listings
vi_VN: Không có danh sách nào khác

en: No invoices
vi_VN: Không có hóa đơn

en: No of Search fields
vi_VN: Không có trường tìm kiếm nào

en: No of Search fields per row
vi_VN: Không có trường Tìm kiếm nào trên mỗi hàng

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
vi_VN: Không có trường Tìm kiếm trên mỗi hàng (Giá trị có thể: 1,2,3,4).

en: No of Search fields.
vi_VN: Không có trường Tìm kiếm nào.

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
vi_VN: Không có danh sách tác nhân trên mỗi hàng khi trang không có thanh bên

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
vi_VN: Không có danh sách blog nào trên mỗi hàng khi trang không có thanh bên

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
vi_VN: Không có danh sách bất động sản trên mỗi hàng khi trang không có thanh bên

en: No plugins are available to be activated at this time.
vi_VN: Không có plugin nào được kích hoạt tại thời điểm này.

en: No plugins are available to be installed at this time.
vi_VN: Không có plugin nào được cài đặt tại thời điểm này.

en: No plugins are available to be updated at this time.
vi_VN: Không có plugin nào được cập nhật tại thời điểm này.

en: No plugins to install, update or activate.
vi_VN: Không có plugin để cài đặt, cập nhật hoặc kích hoạt.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
vi_VN: Không có plugin nào được chọn để kích hoạt. Không có hành động.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
vi_VN: Không có plugin nào được chọn để cài đặt. Không có hành động.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
vi_VN: Không có plugin nào được chọn để cập nhật. Không có hành động.

en: No results found!
vi_VN: Không có kết quả nào được tìm thấy!

en: None
vi_VN: không ai

en: Norfolk Island
vi_VN: Đảo Norfolk

en: Northern Mariana Islands
vi_VN: Quần đảo Bắc Mariana

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: Not Installed
vi_VN: Chưa cài đặt

en: Not Paid
vi_VN: Không trả tiền

en: Number of Page Views
vi_VN: Số lượt xem trang

en: Number of milisecons before auto cycling an item
vi_VN: Số lượng milisecons trước khi tự động đi xe đạp một mục

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
vi_VN: Số lượng milisecons trước khi tự động đi xe đạp một mục (5000 = 5sec) .Đặt 0 nếu bạn không muốn tự động ghi.

en: OR
vi_VN: HOẶC LÀ

en: Old Password
vi_VN: Mật khẩu cũ

en: Old Password is not correct
vi_VN: Mật khẩu cũ không chính xác

en: Oldest first
vi_VN: Cũ nhất trước

en: Once Weekly
vi_VN: Một tuần một lần

en: One Time
vi_VN: Một lần

en: One of the password field is empty!
vi_VN: Một trong các trường mật khẩu trống!

en: Open In Google Maps
vi_VN: Mở trong Google Maps

en: Open link in a new window/tab
vi_VN: Mở liên kết trong cửa sổ / tab mới

en: Open ticket
vi_VN: Mở vé

en: Opening Hours
vi_VN: Giờ mở cửa

en: Opening Hours:
vi_VN: Giờ mở cửa:

en: Optima Express  settings
vi_VN: Cài đặt Optima Express

en: Optima Express settings
vi_VN: Cài đặt Optima Express

en: Option applies for each free published listing.
vi_VN: Tùy chọn áp dụng cho mỗi danh sách được xuất bản miễn phí.

en: Original: %s
vi_VN: Bản gốc: %s

en: Other Agents
vi_VN: Các đại lý khác

en: Other units in
vi_VN: Các đơn vị khác trong

en: Our Agents
vi_VN: Đại lý của chúng tôi

en: Our Taxes:
vi_VN: Thuế của chúng tôi:

en: Overlay Color
vi_VN: Màu lớp phủ

en: Overlay Image
vi_VN: Hình ảnh lớp phủ

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
vi_VN: Định dạng Lớp phủ, .png, .jpg hoặc .gif

en: Overlay Opacity
vi_VN: Độ mờ lớp phủ

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
vi_VN: Overlay Opacity- giá trị từ 0 đến 1, Ví dụ: 0,4

en: Overwrite theme css using custom css.
vi_VN: Ghi đè lên css chủ đề bằng cách sử dụng css tùy chỉnh.

en: Owner Notes
vi_VN: Ghi chú của chủ sở hữu

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
vi_VN: Ghi chú Chủ sở hữu / Đại lý (* không hiển thị trên giao diện người dùng)

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
vi_VN: Thư viện GD GD KHÔNG được cài đặt trên máy chủ web của bạn và do đó chủ đề sẽ không thể hoạt động với hình ảnh. Vui lòng liên hệ với công ty lưu trữ của bạn để kích hoạt thư viện này.

en: Package
vi_VN: Gói

en: Package Payment
vi_VN: Gói thanh toán

en: Packages Available
vi_VN: Gói có sẵn

en: Page Template
vi_VN: Mẫu trang

en: Page Title
vi_VN: Tiêu đề trang

en: Page Views Statistics
vi_VN: Thống kê lượt xem trang

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Paid
vi_VN: Đã thanh toán

en: Paid Submission
vi_VN: Gửi trả tiền

en: Paid submission
vi_VN: Trả tiền thanh toán

en: Paragraph Font
vi_VN: Phông chữ đoạn

en: Parallax efect for image/video header media ?
vi_VN: Parallax efect cho phương tiện truyền thông tiêu đề hình ảnh / video?

en: Parameter Label
vi_VN: Nhãn tham số

en: Parameter Value
vi_VN: Giá trị tham số

en: Parameters list
vi_VN: Danh sách tham số

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password Reset Request
vi_VN: Yêu cầu đặt lại mật khẩu

en: Password Reseted
vi_VN: Đã đặt lại mật khẩu

en: Password Updated
vi_VN: Mật khẩu được cập nhật

en: Password: %s
vi_VN: Mật khẩu: %s

en: Passwords do not match
vi_VN: Mật khẩu không phù hợp

en: Pay with Credit Card
vi_VN: Trả bằng thẻ tín dụng

en: Pay with Paypal
vi_VN: Thanh toán bằng PayPal

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
vi_VN: Tài khoản kinh doanh PayPal là bắt buộc. Thông tin được lấy từ https://developer.paypal.com/. Xem trợ giúp.

en: PayPal payment agreement
vi_VN: Thỏa thuận thanh toán PayPal

en: Payment Method
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Payments
vi_VN: Thanh toán

en: PaypPal Settings
vi_VN: Cài đặt PaypPal

en: Paypal & Stripe Api
vi_VN: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal API Password
vi_VN: Mật khẩu API Paypal

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
vi_VN: Mật khẩu API Paypal - Lỗi thời bắt đầu từ 1.30.1

en: Paypal API Signature
vi_VN: Chữ ký API Paypal

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
vi_VN: Chữ ký Paypal API - Lỗi thời bắt đầu từ 1.30.1

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
vi_VN: Khóa Api Paypal được thêm vào.Thanh toán sẽ được xử lý.

en: Paypal Api User Name
vi_VN: Tên người dùng Paypal Api

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
vi_VN: Tên người dùng Paypal Api - Lỗi thời bắt đầu từ 1.30.1

en: Paypal Client Secret Key
vi_VN: Khóa bí mật của khách hàng Paypal

en: Paypal Client Secret Key
vi_VN: Khóa bí mật của khách hàng Paypal

en: Paypal Client id
vi_VN: ID ứng dụng Paypal

en: Paypal Settings
vi_VN: Cài đặt Paypal

en: Paypal receiving email
vi_VN: Paypal nhận email

en: Personalize Your Website
vi_VN: Cá nhân hóa trang web của bạn

en: Pets
vi_VN: Vật nuôi

en: Pharmacies
vi_VN: Hiệu thuốc

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Phone:
vi_VN: Điện thoại:

en: Photo
vi_VN: hình chụp

en: Pick a custom property page template you made.
vi_VN: Chọn mẫu trang thuộc tính tùy chỉnh mà bạn đã tạo.

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
vi_VN: Pin Generation chỉ hoạt động nếu tùy chọn đọc tệp trong cài đặt Google Map được đặt thành có

en: Pin Management
vi_VN: Quản lý pin

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
vi_VN: Cụm pin biến mất khi thu phóng bản đồ nhỏ hơn giá trị được đặt ở đây.

en: Pins Management
vi_VN: Quản lý Pins

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
vi_VN: Phiên bản chốt võng mạc phải được tải lên cùng một lúc (cùng một thư mục) dưới dạng ghim ban đầu và tên của tệp võng mạc phải ở cùng với_2x ở cuối.

en: Pinterest Link
vi_VN: Liên kết Pinterest

en: Pinterest Url
vi_VN: Url Pinterest

en: Pinterest page link, with https://
vi_VN: Liên kết trang Pinterest, với https: //

en: Place Pin with Agency Address
vi_VN: Đặt ghim với địa chỉ đại lý

en: Place Pin with Developer Address
vi_VN: Đặt Ghim với địa chỉ nhà phát triển

en: Place Pin with Property Address
vi_VN: Đặt Ghim với địa chỉ thuộc tính

en: Place in advanced search form
vi_VN: Đặt ở dạng tìm kiếm nâng cao

en: Plan Bathrooms
vi_VN: Phòng tắm có kế hoạch

en: Plan Description
vi_VN: Mô tả gói

en: Plan Image
vi_VN: Hình ảnh kế hoạch

en: Plan Price
vi_VN: Giá gói

en: Plan Rooms
vi_VN: Phòng kế hoạch

en: Plan Size
vi_VN: Kích thước kế hoạch

en: Plan Title
vi_VN: Tên kế hoạch

en: Please contact the administrator of this site for help.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với quản trị viên của trang web này để được trợ giúp.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp plugin và yêu cầu họ đóng gói plugin theo hướng dẫn của WordPress.

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
vi_VN: Vui lòng không thay đổi các slugs theo cách thủ công khi thêm các cụm từ mới. Nếu bạn cần chỉnh sửa tên thuật ngữ, hãy sao chép tên mới vào trường slug.

en: Please edit your profile page from site interface.
vi_VN: Vui lòng chỉnh sửa trang tiểu sử của bạn từ giao diện trang web.

en: Please fill in the form correctly and try again!
vi_VN: Vui lòng điền vào biểu mẫu chính xác và thử lại!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
vi_VN: Xin lưu ý rằng Yelp không hoạt động cho tất cả các quốc gia. Xem ở đây

en: Please submit a title for your property
vi_VN: Vui lòng gửi tiêu đề cho thuộc tính của bạn

en: Please submit the
vi_VN: Vui lòng gửi

en: Please wait while we are processing your submission!
vi_VN: Vui lòng chờ trong khi chúng tôi xử lý yêu cầu của bạn!

en: Please, enter correct email
vi_VN: Vui lòng nhập email chính xác

en: Please, enter field:
vi_VN: Vui lòng nhập trường:

en: Please, enter property title
vi_VN: Vui lòng nhập tiêu đề thuộc tính

en: Plugin
vi_VN: Cắm vào

en: Plugin activated successfully.
vi_VN: Phần hỗ trợ thêm đã được kích hoạt thành công.

en: Plugin activation failed.
vi_VN: Kích hoạt plugin không thành công.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
vi_VN: Plugin chưa được kích hoạt. Cần có phiên bản %s cao hơn cho chủ đề này. Vui lòng cập nhật plugin.

en: Poland
vi_VN: Ba Lan

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Post Comment
vi_VN: đăng bình luận

en: Post navigation
vi_VN: bài chuyển hướng

en: Posted by
vi_VN: Gửi bởi

en: Posted on
vi_VN: Đăng trên

en: Powered by
vi_VN: Được hỗ trợ bởi

en: Pre-Packaged
vi_VN: Đã đóng gói trước

en: Prev
vi_VN: Trước đó

en: Prev Step
vi_VN: Bước Trước đó

en: Previous Step
vi_VN: Bước trước

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

en: Price
vi_VN: Giá bán

en: Price & Currency
vi_VN: Giá &amp; Tiền tệ

en: Price - thousands separator
vi_VN: Giá - phân tách hàng nghìn

en: Price High to Low
vi_VN: Giá từ cao đến thấp

en: Price Low to High
vi_VN: Giá từ thấp đến cao

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
vi_VN: Giá mỗi lần gửi (cho chế độ &quot;cho mỗi danh sách&quot;)

en: Price SLider values for advanced search with tabs
vi_VN: Giá trị trượt giá cho tìm kiếm nâng cao có tab

en: Price Slider Values(min/max) for
vi_VN: Giá trị trượt giá (tối thiểu / tối đa) cho

en: Price in
vi_VN: Giá trong

en: Price range:
vi_VN: Phạm vi giá:

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
vi_VN: Giá để làm cho danh sách nổi bật (cho chế độ &quot;cho mỗi danh sách&quot;)

en: Price:
vi_VN: Giá bán:

en: Primary Menu
vi_VN: thực đơn chính

en: Primary Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích chính

en: Print Page Design
vi_VN: Thiết kế trang in

en: Processing...
vi_VN: Chế biến...

en: Professional Services
vi_VN: Những dịch vụ chuyên nghiệp

en: Profile Update
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

en: Profile updated
vi_VN: Hồ sơ cá nhân đã cập nhật

en: Properties List - Properties number per page
vi_VN: Danh sách thuộc tính - Số thuộc tính trên mỗi trang

en: Properties listed in
vi_VN: Thuộc tính được liệt kê trong

en: Property Action Category
vi_VN: Danh mục hành động tài sản

en: Property Action Category Page
vi_VN: Trang danh mục hành động bất động sản

en: Property Address
vi_VN: Địa chỉ tài sản

en: Property Address Label
vi_VN: Nhãn địa chỉ thuộc tính

en: Property Area
vi_VN: Khu vực bất động sản

en: Property Area Page
vi_VN: Trang khu vực thuộc tính

en: Property Bathrooms
vi_VN: Phòng tắm

en: Property Bathrooms:
vi_VN: Phòng tắm:

en: Property Bedrooms
vi_VN: Phòng ngủ

en: Property Bedrooms:
vi_VN: Phòng ngủ:

en: Property Card Design
vi_VN: Thiết kế thẻ bất động sản

en: Property Categories Page
vi_VN: Trang danh mục sản phẩm

en: Property Category Submit
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Property City
vi_VN: Thành phố bất động sản

en: Property City Page
vi_VN: Trang Thành phố bất động sản

en: Property Country
vi_VN: Quốc gia bất động sản

en: Property County
vi_VN: Quận bất động sản

en: Property County/State Page
vi_VN: Trang Quận / Trang Nhà nước

en: Property Description
vi_VN: kê khai tài sản

en: Property Description & Price
vi_VN: Mô tả tài sản &amp; Giá

en: Property Description Label
vi_VN: Thuộc tính Mô tả Nhãn

en: Property Details
vi_VN: Chi tiết tài sản

en: Property Details Label
vi_VN: Nhãn chi tiết thuộc tính

en: Property Features Label
vi_VN: Nhãn sản phẩm

en: Property Google View
vi_VN: Thuộc tính Google Chế độ xem

en: Property Id
vi_VN: Id thuộc tính

en: Property Keyword:
vi_VN: Từ khóa thuộc tính:

en: Property Latitude
vi_VN: Vĩ độ tài sản

en: Property List Type for Advanced Search
vi_VN: Loại danh sách thuộc tính cho Tìm kiếm nâng cao

en: Property List Type for Taxonomy pages
vi_VN: Loại danh sách thuộc tính cho các trang phân loại

en: Property List display(*global option)
vi_VN: Hiển thị Danh sách Thuộc tính (* tùy chọn toàn cầu)

en: Property Longitude
vi_VN: Kinh độ tài sản

en: Property Lot Size
vi_VN: Kích thước lô đất

en: Property Map
vi_VN: Bản đồ tài sản

en: Property Media
vi_VN: Media Property

en: Property Page
vi_VN: Trang thuộc tính

en: Property Page Settings
vi_VN: Cài đặt trang thuộc tính

en: Property Price
vi_VN: Giá bất động sản

en: Property Price Label
vi_VN: Nhãn giá bất động sản

en: Property Price Label Before
vi_VN: Nhãn giá bất động sản trước

en: Property Print Page Design
vi_VN: Thiết kế trang in tài sản

en: Property Reviews
vi_VN: Đánh giá tài sản

en: Property Rooms
vi_VN: Loại phòng

en: Property Rooms:
vi_VN: Loại phòng:

en: Property Sidebar Position
vi_VN: Vị trí thanh bên thuộc tính

en: Property Size
vi_VN: Kích thước tài sản

en: Property Status
vi_VN: Tình Trạng Tài Sản

en: Property Status
vi_VN: Tình Trạng Tài Sản

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
vi_VN: Trạng thái tài sản (* bạn có thể cần thêm các lớp css mới - vui lòng xem các tệp trợ giúp)

en: Property Status:
vi_VN: Tình Trạng Tài Sản:

en: Property Submission Page
vi_VN: Trang gửi thuộc tính

en: Property Subunits
vi_VN: Thuộc tính đơn vị tài sản

en: Property Unit/Card Design - BETA
vi_VN: Đơn vị sản phẩm / Thiết kế thẻ - BETA

en: Property Unit/Card min height
vi_VN: Đơn vị tài sản / Thẻ chiều cao tối thiểu

en: Property Unit/Card min height
vi_VN: Đơn vị tài sản / Thẻ chiều cao tối thiểu

en: Property Zip
vi_VN: Thuộc tính Zip

en: Property and Agent Links
vi_VN: Liên kết đại lý và tài sản

en: Property is featured
vi_VN: Tài sản là đặc trưng

en: Property page Sidebar
vi_VN: Trang thuộc tính Thanh bên

en: Property, Agent, Blog Lists Design
vi_VN: Tài sản, Đại lý, Thiết kế Danh sách Blog

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
vi_VN: Thuộc tính, đặc điểm và đơn vị Blog / Thẻ Backgrond Color

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
vi_VN: Property, Agent và Blog Unit / Thẻ đệm nội bộ

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
vi_VN: Property, Agent và Blog Unit / Thẻ Internal Padding (trên cùng, bên trái, dưới, bên phải)

en: Public Services & Government
vi_VN: Dịch vụ công cộng &amp; Chính phủ

en: Publish Listing with Feature
vi_VN: Xuất bản danh sách với tính năng

en: Publish Listing with Featured
vi_VN: Xuất bản danh sách với nổi bật

en: Published
vi_VN: Được phát hành

en: Purchase Activated
vi_VN: Đã kích hoạt mua hàng

en: Put Search form before the header media ?
vi_VN: Đặt biểu mẫu Tìm kiếm trước phương tiện tiêu đề?

en: Radius:
vi_VN: Bán kính:

en: Rate us
vi_VN: Đánh giá chúng tôi

en: Re-type Password
vi_VN: Gõ lại mật khẩu

en: Read more
vi_VN: Đọc thêm

en: Real Estate
vi_VN: Địa ốc

en: Recommended
vi_VN: Được đề xuất

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ được đề xuất tối thiểu phải là 96MB. Vui lòng tham khảo trước :

en: Recurring
vi_VN: Định kỳ

en: Recurring Payment
vi_VN: Thanh toán định kỳ

en: Recurring Payment on %website_url
vi_VN: Thanh toán định kỳ trên% website_url

en: Register
vi_VN: Ghi danh

en: Register here!
vi_VN: Đăng ký ở đây!

en: Related Posts
vi_VN: Bài viết liên quan

en: Religious Organizations
vi_VN: Tổ chức tôn giáo

en: Remove
vi_VN: Tẩy

en: Remove Image
vi_VN: Xóa hình ảnh

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
vi_VN: Xóa phiên bản tập lệnh - Làm theo hướng dẫn của Envato, chúng tôi đã xóa tính năng này.Vui lòng sử dụng plugin bộ nhớ cache để xóa phiên bản tập lệnh.

en: Repeat Footer background ?
vi_VN: Lặp lại nền chân trang?

en: Reply
vi_VN: Đáp lại

en: Required
vi_VN: Cần thiết

en: Required Update not Available
vi_VN: Cập nhật bắt buộc không khả dụng

en: Requires Update
vi_VN: Yêu cầu cập nhật

en: Resend for approval
vi_VN: Gửi lại để phê duyệt

en: Reset Password
vi_VN: Đặt lại mật khẩu

en: Restaurants
vi_VN: Nhà hàng

en: Return to Login
vi_VN: Trở về trang đăng nhập

en: Return to Required Plugins Installer
vi_VN: Quay lại Trình cài đặt plugin bắt buộc

en: Return to the Dashboard
vi_VN: Quay lại Trang tổng quan

en: Retype Password
vi_VN: Gõ lại mật khẩu

en: Reunion
vi_VN: Sum họp

en: Review Edit Saved
vi_VN: Xem lại chỉnh sửa đã lưu

en: Review Sent
vi_VN: Đánh giá đã gửi

en: Review Title
vi_VN: Đánh giá Tiêu đề

en: Reviews
vi_VN: Nhận xét

en: Roadmap
vi_VN: Lộ trình

en: Romania
vi_VN: Rumani

en: Rooms
vi_VN: Phòng

en: Rooms (*only numbers)
vi_VN: Phòng (* chỉ số)

en: Rooms:
vi_VN: Phòng:

en: Rooms:
vi_VN: Phòng:

en: Russian Federation
vi_VN: Liên bang Nga

en: SAVE CHANGES
vi_VN: LƯU THAY ĐỔI

en: SEARCH
vi_VN: TÌM KIẾM

en: SEARCH PROPERTIES
vi_VN: TÍNH NĂNG TÌM KIẾM

en: Saint Kitts and Nevis
vi_VN: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Martin
vi_VN: Saint martin

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi_VN: Saint Vincent và Grenadines

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
vi_VN: Sandbox = API thử nghiệm. LIVE = API thanh toán thực. Cập nhật cài đặt PayPal và Stripe theo lựa chọn loại API.

en: Sao Tome and Principe
vi_VN: Sao Tome và Principe

en: Satellite
vi_VN: Vệ tinh

en: Saudi Arabia
vi_VN: Ả Rập Xê Út

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save Design
vi_VN: Lưu thiết kế

en: Save Plans
vi_VN: Lưu kế hoạch

en: Save Search
vi_VN: Lưu tìm kiếm

en: Save Search Settings
vi_VN: Lưu cài đặt tìm kiếm

en: Save Search Settings
vi_VN: Lưu cài đặt tìm kiếm

en: Save this Search?
vi_VN: Lưu kết quả tìm kiếm này?

en: Saved Searches
vi_VN: Tìm kiếm đã lưu

en: Schedule a showing?
vi_VN: Lên lịch hiển thị?

en: Schools
vi_VN: Trường học

en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search Parameters:
vi_VN: Tham số tìm kiếm:

en: Search Properties
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search Results for :
vi_VN: Tìm kiếm kết quả cho :

en: Search State, City or Area
vi_VN: Tìm kiếm Tiểu bang, Thành phố hoặc Khu vực

en: Search a listing
vi_VN: Tìm kiếm danh sách

en: Search field
vi_VN: Trường tìm kiếm

en: Search for an Agent
vi_VN: Tìm kiếm Đại lý

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
vi_VN: Tìm kiếm đã được lưu. Bạn sẽ nhận được thông báo qua email khi các thuộc tính mới phù hợp với tìm kiếm của bạn đã được xuất bản

en: Search here...
vi_VN: Tìm kiếm ở đây...

en: Search name
vi_VN: Tim kiêm tên

en: Searching...
vi_VN: Đang tìm kiếm...

en: Second Color
vi_VN: Màu thứ hai

en: Second Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực phụ trợ chân trang thứ hai

en: Secondary Widget Area
vi_VN: Khu vực phụ phụ

en: See All Your Pages
vi_VN: Xem tất cả các trang của bạn

en: See Available Packages and Payment Methods
vi_VN: Xem các gói và phương thức thanh toán có sẵn

en: See all
vi_VN: Nhìn thấy tất cả

en: See first results here
vi_VN: Xem kết quả đầu tiên tại đây

en: Select Categories
vi_VN: Chọn danh mục

en: Select Energy Class
vi_VN: Chọn lớp năng lượng

en: Select Energy Class (EU regulation)
vi_VN: Chọn lớp năng lượng (quy định của EU)

en: Select Images
vi_VN: Chọn hình ảnh

en: Select Media
vi_VN: Chọn phương tiện

en: Select Properties
vi_VN: Chọn thuộc tính

en: Select Property Status
vi_VN: Chọn trạng thái tài sản

en: Select Subunits From the list:
vi_VN: Chọn Tiểu đơn vị Từ danh sách:

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
vi_VN: Chọn Phân loại, nơi bạn muốn hiển thị khối đánh giá

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
vi_VN: Chọn Phân loại cho các tùy chọn tab trong Tìm kiếm nâng cao Loại 6, Loại 7, Loại 8, Loại 9

en: Select User Type
vi_VN: Chọn loại người dùng

en: Select Widget Area
vi_VN: Chọn khu vực Widget

en: Select a text alignment for header 3&4.
vi_VN: Chọn căn chỉnh văn bản cho tiêu đề 3 &amp; 4.

en: Select default country
vi_VN: Chọn quốc gia mặc định

en: Select grid or list style for properties list pages.
vi_VN: Chọn kiểu lưới hoặc danh sách cho các trang danh sách thuộc tính.

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
vi_VN: Chọn căn chỉnh tiêu đề. Xin lưu ý rằng không có căn chỉnh &quot;trung tâm&quot; cho loại 3 và 4.

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
vi_VN: Chọn loại tiêu đề. Loại đầu tiên 4 sẽ KHÔNG hoạt động với mẫu danh sách thuộc tính bản đồ nửa.

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
vi_VN: Chọn danh sách hoặc kiểu lưới cho loại danh mục Blog / Lưu trữ danh sách.

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
vi_VN: Chọn thuộc tính cho thanh trượt - * giữ CTRL cho nhiều lựa chọn

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
vi_VN: Chọn kiểu bản đồ tiêu chuẩn hoặc một nửa cho trang kết quả tìm kiếm nâng cao.

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
vi_VN: Chọn kiểu bản đồ tiêu chuẩn hoặc một nửa cho các trang phân loại tài sản.

en: Select tabs or accordion style for property info.
vi_VN: Chọn tab hoặc kiểu accordion cho thông tin thuộc tính.

en: Select the Fields for property submission.
vi_VN: Chọn trường cho việc gửi thuộc tính.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
vi_VN: Chọn các trường bắt buộc để gửi thuộc tính.

en: Select the design type.
vi_VN: Chọn kiểu thiết kế.

en: Select the measurement unit you will use on the website
vi_VN: Chọn đơn vị đo lường bạn sẽ sử dụng trên trang web

en: Select user roles to display in register forms
vi_VN: Chọn vai trò người dùng để hiển thị trong biểu mẫu đăng ký

en: Select what features and amenities apply for your property.
vi_VN: Chọn các tính năng và tiện ích áp dụng cho thuộc tính của bạn.

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
vi_VN: Chọn các tính năng từ Biểu mẫu tìm kiếm nâng cao. * vì lý do tốc độ, &quot;hộp kiểm tính năng&quot; sẽ không lọc các ghim trên bản đồ

en: Select what media header to use globally.
vi_VN: Chọn tiêu đề phương tiện để sử dụng trên toàn cầu.

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
vi_VN: Chọn những thuộc tính bạn muốn hiển thị dưới dạng các đơn vị con từ những người được xuất bản.

en: Select which features and amenities show in search.
vi_VN: Chọn các tính năng và tiện ích hiển thị trong tìm kiếm.

en: Select wich user role the admin should approve?
vi_VN: Chọn vai trò người dùng mà quản trị viên nên phê duyệt?

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
vi_VN: Việc chọn danh mục sẽ giúp người dùng tìm thấy bạn thuộc tính dễ dàng hơn trong kết quả tìm kiếm.

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send Email
vi_VN: Gửi email

en: Send Message
vi_VN: Gửi tin nhắn

en: Send Private Message
vi_VN: Gửi tin nhắn riêng

en: Send Reply
vi_VN: Gửi trả lời

en: Send all contact emails to
vi_VN: Gửi tất cả email liên hệ tới

en: Send all contact emails to:
vi_VN: Gửi tất cả email liên hệ tới:

en: Send emails
vi_VN: Gửi email

en: Send me the invoice
vi_VN: Gửi cho tôi hóa đơn

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
vi_VN: Gửi cảnh báo email hàng tuần hoặc hàng ngày với các thuộc tính mới được xuất bản phù hợp với tìm kiếm đã lưu của người dùng.

en: Sending
vi_VN: Gửi

en: Sending user info, please wait...
vi_VN: Đang gửi thông tin người dùng, vui lòng chờ ...

en: Sent for approval
vi_VN: Đã gửi để phê duyệt

en: Set as Mega Menu?
vi_VN: Đặt làm Menu Mega?

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
vi_VN: Đặt làm nổi bật, * Danh sách được đặt làm nổi bật được trừ khỏi gói của bạn

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
vi_VN: Đặt vị trí ghim của công ty cho mẫu trang liên hệ. Vĩ độ phải là một số (ví dụ: 40.577906).

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
vi_VN: Đặt vị trí ghim của công ty cho mẫu trang liên hệ. Kinh độ phải là một số (ví dụ: -74.155058).

en: Set currency symbol for property price.
vi_VN: Đặt ký hiệu tiền tệ cho giá bất động sản.

en: Set how many properties to show per page in lists.
vi_VN: Đặt số lượng thuộc tính hiển thị trên mỗi trang trong danh sách.

en: Set repeat options for background footer image.
vi_VN: Đặt tùy chọn lặp lại cho hình ảnh chân trang nền.

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
vi_VN: Đặt nhãn đơn vị tiền tệ cho menu thả xuống tiện ích nhiều đơn vị tiền tệ.

en: Set the position for the currency symbol.
vi_VN: Đặt vị trí cho ký hiệu tiền tệ.

en: Set the thousand separator for price numbers.
vi_VN: Đặt dấu phân tách nghìn cho số giá.

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
vi_VN: Đặt thành Có nếu bạn sử dụng SSL (https: //)

en: Set to Yes if you use SSL.
vi_VN: Đặt thành Có nếu bạn sử dụng SSL.

en: Shopping
vi_VN: Mua sắm

en: Show Advanced Search ?
vi_VN: Hiển thị tìm kiếm nâng cao?

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
vi_VN: Hiển thị Tìm kiếm Nâng cao về Phân loại, Danh mục hoặc Lưu trữ

en: Show Amenities and Features fields?
vi_VN: Hiển thị các trường Tiện ích và Tính năng?

en: Show Breadcrumbs
vi_VN: Hiển thị Đường dẫn

en: Show Breadcrumbs?
vi_VN: Hiển thị Breadcrumbs?

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
vi_VN: Hiển thị Thành phố và Khu vực với 0 thuộc tính trong tìm kiếm nâng cao

en: Show Contact Form on lightbox
vi_VN: Hiển thị biểu mẫu liên hệ trên hộp đèn

en: Show Content as
vi_VN: Hiển thị nội dung dưới dạng

en: Show Details
vi_VN: Hiển thị chi tiết

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
vi_VN: Hiển thị Dropdowns cho giường, phòng tắm hoặc phòng? (* Chỉ hoạt động với Trường tùy chỉnh - CÓ)

en: Show Footer ?
vi_VN: Hiển thị chân trang?

en: Show Footer ?
vi_VN: Hiển thị chân trang?

en: Show Footer Copyright Area?
vi_VN: Hiển thị khu vực bản quyền chân trang?

en: Show Footer Copyright Area?.
vi_VN: Hiển thị Khu vực Bản quyền Chân trang ?.

en: Show Google Search over Map?
vi_VN: Hiển thị Tìm kiếm của Google trên Bản đồ?

en: Show Graph on Property Page
vi_VN: Hiển thị biểu đồ trên trang thuộc tính

en: Show Header in Dashboard ?
vi_VN: Hiển thị Tiêu đề trong Trang tổng quan?

en: Show Reviews on Property Page
vi_VN: Hiển thị bài đánh giá trên trang thuộc tính

en: Show Reviews on Property Page.
vi_VN: Hiển thị bài đánh giá trên trang thuộc tính.

en: Show Slider for Price?
vi_VN: Hiển thị thanh trượt cho giá?

en: Show address section
vi_VN: Hiển thị phần địa chỉ

en: Show address section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần địa chỉ trong trang in?

en: Show agent and contact form on sidebar.
vi_VN: Hiển thị tác nhân và biểu mẫu liên hệ trên thanh bên.

en: Show agent details section
vi_VN: Hiển thị phần chi tiết tác nhân

en: Show agent details section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần chi tiết tác nhân trong trang in?

en: Show currency before or after price - in front pages
vi_VN: Hiển thị đơn vị tiền tệ trước hoặc sau giá - ở trang đầu

en: Show description section
vi_VN: Hiển thị phần mô tả

en: Show description section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần mô tả trong trang in?

en: Show details section
vi_VN: Hiển thị phần chi tiết

en: Show details section in print page?
vi_VN: Hiển thị chi tiết trong trang in?

en: Show features & amenities section
vi_VN: Hiển thị phần tính năng và tiện nghi

en: Show features & amenities section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần tính năng và tiện nghi trong trang in?

en: Show floor plans section
vi_VN: Hiển thị phần sơ đồ tầng

en: Show floor plans section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần sơ đồ tầng trong trang in?

en: Show gallery section
vi_VN: Hiển thị phần thư viện

en: Show gallery section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần thư viện trong trang in?

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
vi_VN: Hiển thị trên trang thuộc tính các tính năng và tiện nghi không được chọn?

en: Show submit property button in header?
vi_VN: Hiển thị nút thuộc tính gửi trong tiêu đề?

en: Show subunits section
vi_VN: Hiển thị phần đơn vị con

en: Show subunits section in print page?
vi_VN: Hiển thị phần tiểu đơn vị trong trang in?

en: Show the Features and Amenities that are not available
vi_VN: Hiển thị các tính năng và tiện ích không có sẵn

en: Show top bar on mobile devices?
vi_VN: Hiển thị thanh trên cùng trên thiết bị di động?

en: Show top bar widget menu ?
vi_VN: Hiển thị menu tiện ích thanh trên cùng?

en: Show user login menu in header ?
vi_VN: Hiển thị menu đăng nhập của người dùng trong tiêu đề?

en: Sidebar Heading Background Color
vi_VN: Màu nền tiêu đề thanh bên

en: Sidebar Heading Color
vi_VN: Màu tiêu đề thanh bên

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
vi_VN: Sidebar Menu Widget Area - Sau Menu

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
vi_VN: Khu vực tiện ích menu trên thanh bên - Trước trình đơn

en: Sidebar Widget Background Color
vi_VN: Màu nền tiện ích trên thanh bên

en: Sidebar Widget Tab
vi_VN: Tab tiện ích thanh bên

en: Sidebar for header type 3 - after menu
vi_VN: Thanh bên cho tiêu đề loại 3 - sau menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
vi_VN: Thanh bên cho tiêu đề loại 3 - menu trước

en: Sign into your account
vi_VN: Đăng nhập vào tài khoản của bạn

en: Similar Listings
vi_VN: Danh sách tương tự

en: Single Agent
vi_VN: Đại lý đơn

en: Site Settings
vi_VN: Cài đặt Trang web

en: Site Speed
vi_VN: Tốc độ trang web

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Size in
vi_VN: Kích thước trong

en: Size:
vi_VN: Kích thước:

en: Size:
vi_VN: Kích thước:

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
vi_VN: Định dạng hình ảnh trượt, .png, .jpg hoặc .gif

en: Slider Option
vi_VN: Tùy chọn thanh trượt

en: Slider Transition
vi_VN: Trượt chuyển tiếp

en: Slider Transition Period
vi_VN: Thời gian chuyển đổi trượt

en: Slider Type
vi_VN: Loại thanh trượt

en: Slider type
vi_VN: Kiểu trượt

en: Slovakia (Slovak Republic)
vi_VN: Slovakia (Cộng hòa Slovak)

en: Social & Contact
vi_VN: Tiếp xúc xã hội

en: Social Accounts
vi_VN: Tài khoản xã hội

en: Social Accounts
vi_VN: Tài khoản xã hội

en: Social Login
vi_VN: Đăng nhập xã hội

en: Social Login
vi_VN: Đăng nhập xã hội

en: Solomon Islands
vi_VN: Quần đảo Solomon

en: Some energy class description
vi_VN: Một số mô tả lớp năng lượng

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
vi_VN: Ai đó đã ra lệnh chuyển khoản ngân hàng mới

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
vi_VN: Ai đó đã yêu cầu đặt lại mật khẩu cho tài khoản sau:% website_url Tên người dùng:% tên người dùng. Nếu đây là một sai lầm, chỉ cần bỏ qua email này và không có gì sẽ xảy ra. Để đặt lại mật khẩu của bạn, hãy truy cập vào địa chỉ sau:% reset_link, Cảm ơn bạn!

en: Something went wrong with the plugin API.
vi_VN: Có gì đó không đúng với API mở rộng.

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
vi_VN: Rất tiếc, người dùng đã tồn tại. Thử tên người dùng / email khác

en: Sort by
vi_VN: Sắp xếp theo

en: Source
vi_VN: Nguồn

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
vi_VN: Nam Georgia và Quần đảo Nam Sandwich

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

en: Speed Advices
vi_VN: Tư vấn tốc độ

en: Splash Image
vi_VN: Hình ảnh giật gân

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
vi_VN: Định dạng hình ảnh Splash, .png, .jpg hoặc .gif

en: Splash Page
vi_VN: Trang Splash

en: Splash Page - Bottom left area
vi_VN: Trang Splash - Khu vực dưới cùng bên trái

en: Splash Page - Bottom right area
vi_VN: Trang Splash - Khu vực dưới cùng bên phải

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích con bên trái trang Splash

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
vi_VN: Khu vực tiện ích dưới cùng bên phải của trang Splash

en: Splash Page Subtitle
vi_VN: Phụ đề trang Splash

en: Splash Page Title
vi_VN: Tiêu đề trang Splash

en: Splash Video in mp4 format
vi_VN: Video Splash ở định dạng mp4

en: Splash Video in mp4 format
vi_VN: Video Splash ở định dạng mp4

en: Splash Video in ogv format
vi_VN: Video Splash ở định dạng ogv

en: Splash Video in ogv format
vi_VN: Video Splash ở định dạng ogv

en: Splash Video in webm format
vi_VN: Video Splash ở định dạng webm

en: Splash Video in webm format
vi_VN: Video Splash ở định dạng webm

en: Spot no
vi_VN: Không có điểm

en: St. Pierre and Miquelon
vi_VN: St. Pierre và Miquelon

en: Start Now
vi_VN: Bắt đầu ngay

en: Starting Point Latitude
vi_VN: Bắt đầu từ Latitude

en: Starting Point Longitude
vi_VN: Bắt đầu kinh độ điểm

en: State/County
vi_VN: Tiểu bang / Hạt

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Sticky Header Border Bottom Color
vi_VN: Màu đầu đường viền của tiêu đề dính

en: Sticky Header Height
vi_VN: Chiều cao tiêu đề dính

en: Sticky Header Height in px
vi_VN: Chiều cao tiêu đề dính trong px

en: Sticky Menu Font Color
vi_VN: Màu phông chữ trình đơn dính

en: Street View
vi_VN: Quang cảnh đường phố

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
vi_VN: Sọc Api Keys được thêm vào. Khoản thanh toán sẽ được xử lý.

en: Stripe Publishable Key
vi_VN: Khóa có thể xuất bản sọc

en: Stripe Secret Key
vi_VN: Khóa bí mật sọc

en: Stripe Settings
vi_VN: Cài đặt sọc

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
vi_VN: Kiểu cho Google Map. Sử dụng https://snazzymaps.com/ để tạo kiểu

en: Subject
vi_VN: Môn học

en: Subject for
vi_VN: Chủ đề cho

en: Submission & Featured Payment
vi_VN: Gửi &amp; Thanh toán nổi bật

en: Submission Fee
vi_VN: Lệ phí nộp

en: Submission Payment
vi_VN: Thanh toán thông tin

en: Submit Property
vi_VN: Gửi thuộc tính

en: Submit Review
vi_VN: Gửi đánh giá

en: Submit property will only work with theme register/login.
vi_VN: Gửi thuộc tính sẽ chỉ hoạt động với chủ đề đăng ký / đăng nhập.

en: Submited Listings should be approved by admin?
vi_VN: Danh sách được gửi nên được quản trị viên phê duyệt?

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
vi_VN: Đăng ký danh sách gửi thư của chúng tôi để nhận tin tức về các tính năng mới và nâng cấp chủ đề. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Đăng ký tại đây!</a>

en: Subunits
vi_VN: Tiểu đơn vị

en: Supermarkets
vi_VN: Siêu thị

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
vi_VN: Quần đảo Svalbard và Jan Mayen

en: Sweden
vi_VN: Thụy Điển

en: Switch to this package
vi_VN: Chuyển sang gói này

en: Switzerland
vi_VN: Thụy sĩ

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
vi_VN: Biểu tượng phải được đặt theo tiêu chuẩn quốc tế. Danh sách đầy đủ nằm ở đây http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Syrian Arab Republic
vi_VN: Cộng Hòa Arab Syrian

en: TGMPA v%s
vi_VN: TGMPA v %s

en: Taiwan, Province of China
vi_VN: Đài Loan, tỉnh của Trung Quốc

en: Tanzania, United Republic of
vi_VN: Cộng hòa thống nhất Tanzania

en: Taxes
vi_VN: Thuế

en: Telephone
vi_VN: Điện thoại

en: Terrain
vi_VN: Địa hình

en: Thailand
vi_VN: nước Thái Lan

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
vi_VN: Cảm ơn bạn. Vui lòng kiểm tra email của bạn để xem hướng dẫn thanh toán.

en: The City field is empty !
vi_VN: Trường Thành phố trống!

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
vi_VN: API JavaScript của Google Maps v3 YÊU CẦU một khóa API để hoạt động chính xác. Nhận khóa API Console và đăng mã trong Tùy chọn chủ đề. Bạn có thể lấy nó từ

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
vi_VN: API JavaScript của Google Maps v3 YÊU CẦU một khóa API để hoạt động chính xác. Nhận khóa API Console và đăng mã trong Tùy chọn chủ đề. Bạn có thể lấy nó từ

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
vi_VN: Chân Retina sẽ được tải lên ở cùng một vị trí như ghim gốc và tên của tệp phải bằng with_2x

en: The browser couldn't detect your position!
vi_VN: Trình duyệt không thể phát hiện vị trí của bạn!

en: The currency in which payments are processed.
vi_VN: Đơn vị tiền tệ trong đó các khoản thanh toán được xử lý.

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
vi_VN: Ngày và giờ đã được đặt. Vui lòng chọn một cái mới

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
vi_VN: Mô tả sẽ được hiển thị trong menu nếu chủ đề hiện tại hỗ trợ nó.

en: The email doesn't look right !
vi_VN: Email không đúng!

en: The email was not saved because it is used by another user.
vi_VN: Email không được lưu vì nó được người dùng khác sử dụng.

en: The email's domain doesn't look right.
vi_VN: Tên miền của email không đúng.

en: The first footer widget area
vi_VN: Vùng phụ tùng chân trang đầu tiên

en: The following plugin was activated successfully:
vi_VN: Plugin sau đã được kích hoạt thành công:

en: The fourth footer widget area
vi_VN: Vùng phụ tùng chân trang thứ tư

en: The inserted code is not a valid one
vi_VN: Mã được chèn không phải là mã hợp lệ

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
vi_VN: Quá trình cài đặt và kích hoạt đang bắt đầu. Quá trình này có thể mất một lúc trên một số máy chủ, vì vậy hãy kiên nhẫn.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
vi_VN: Quá trình cài đặt bắt đầu. Quá trình này có thể mất một lúc trên một số máy chủ, vì vậy hãy kiên nhẫn.

en: The invoice number is:
vi_VN: Số hóa đơn là:

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
vi_VN: Số lượng hình ảnh tối đa mà người dùng có thể tải lên bằng biểu mẫu gửi trước. Sử dụng 0 cho không giới hạn. Giá trị này KHÔNG được sử dụng trong trường hợp chế độ thành viên (mỗi gói sẽ có hình ảnh tối đa của riêng nó không được đặt)

en: The new password is blank
vi_VN: Mật khẩu mới trống

en: The primary widget area
vi_VN: Khu vực phụ tùng chính

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
vi_VN: Gói plugin từ xa bao gồm nhiều tệp nhưng các tệp không được đóng gói trong một thư mục.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
vi_VN: Gói plugin từ xa không chứa một thư mục có slug và đổi tên mong muốn không hoạt động.

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
vi_VN: Biểu mẫu tìm kiếm là &quot;nổi&quot; trên tiêu đề phương tiện và bạn đặt vị trí.

en: The second footer widget area
vi_VN: Vùng phụ tùng chân trang thứ hai

en: The secondary widget area
vi_VN: Khu vực phụ phụ

en: The state field is empty !
vi_VN: Trường trạng thái trống!

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
vi_VN: Hệ thống sẽ xóa phiên bản tập lệnh khi nó được đưa vào. Doest này không thực sự cải thiện tốc độ, nhưng cải thiện điểm số kiểm tra trên các trang công cụ tốc độ.

en: The system will use the minified versions of the css and js files
vi_VN: Hệ thống sẽ sử dụng các phiên bản rút gọn của tệp css và js

en: The third footer widget area
vi_VN: Vùng phụ tùng chân trang thứ ba

en: The top bar left widget area
vi_VN: Thanh trên cùng bên trái khu vực widget

en: The top bar right widget area
vi_VN: Khu vực phụ tùng bên phải của thanh trên cùng

en: The type selected applies for Google Maps header.
vi_VN: Loại được chọn áp dụng cho tiêu đề Google Maps.

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
vi_VN: Không có đại lý nào được liệt kê trên trang này vào lúc này. Vui lòng thử lại sau.

en: There are no posts published!
vi_VN: Không có bài đăng nào được xuất bản!

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
vi_VN: Không có tài sản nào được liệt kê trên trang này vào lúc này. Vui lòng thử lại sau.

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
vi_VN: Có một hoặc nhiều plugin được yêu cầu hoặc được đề xuất để cài đặt, cập nhật hoặc kích hoạt.

en: These fields are mandatory: Title
vi_VN: Các trường này là bắt buộc:

en: Third Footer Widget Area
vi_VN: Khu vực phụ của chân trang thứ ba

en: This applies for  the search over media header.
vi_VN: Điều này áp dụng cho tìm kiếm trên tiêu đề phương tiện.

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
vi_VN: Điều này áp dụng cho tất cả các mẫu đăng ký. * Giữ CTRL cho nhiều lựa chọn.

en: This applies for for all register forms.
vi_VN: Điều này áp dụng cho tất cả các mẫu đăng ký.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
vi_VN: Điều này áp dụng cho loại trường lịch có sẵn cho thuộc tính.

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
vi_VN: Điều này áp dụng cho tìm kiếm trên loại tiêu đề. QUAN TRỌNG! Bật trường tùy chỉnh tìm kiếm nâng cao - CÓ, cho loại 5, loại 6, loại 8, loại 10 và loại 11. Loại 7 &amp; 9 có thể thu được với loại 6 và 8 có dạng float được đặt thành có.

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
vi_VN: Mô tả này sẽ xuất hiện đầu tiên trên trang. Giữ nó như một tổng quan ngắn gọn làm cho nó dễ đọc hơn.

en: This helps preventing registration spam.
vi_VN: Điều này giúp ngăn chặn spam đăng ký.

en: This is a paid submission.
vi_VN: Đây là một bản trả tiền.

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
vi_VN: Đây là danh sách trả tiền. Danh sách sẽ được hiển thị sau khi nhận được thanh toán.

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
vi_VN: Tùy chọn này xác định chiều rộng nội dung chính. Giá trị mặc định là 1200px

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
vi_VN: Trang này sẽ không hoạt động nếu không có Plugin lõi của WpResidence, Vui lòng kích hoạt nó từ trình đơn plugin!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
vi_VN: Bài đăng này được bảo vệ bằng mật khẩu. Nhập mật khẩu để xem bất kỳ ý kiến.

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
vi_VN: Trình xây dựng đơn vị thuộc tính này là một tính năng rất phức tạp, với nhiều tùy chọn và do đó nó có thể không hoạt động đối với tất cả các id thiết kế. Chúng tôi sẽ tiếp tục cải thiện nó, nhưng xin lưu ý rằng các vấn đề css có thể xuất hiện và những vấn đề đó sẽ phải được giải quyết bằng cách thêm các quy tắc css theo cách thủ công vào mã.

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
vi_VN: Điều này sẽ thay thế tiêu đề dính. Không áp dụng cho loại tìm kiếm 3

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Title
vi_VN: Chức vụ

en: Title Attribute
vi_VN: Thuộc tính tiêu đề

en: Title/Position
vi_VN: Vị trí tiêu đề

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
vi_VN: Để thêm các phiên bản logo Retina, hãy tạo biểu tượng võng mạc, thêm _2x vào cuối tên của tệp gốc (cho logo_2x.jpg cũ) và tải lên trong cùng thư mục tải lên dưới dạng biểu trưng không phải của võng mạc.

en: To be paid
vi_VN: Được trả tiền

en: Togo
vi_VN: Đi

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
vi_VN: Màu nền thanh trên cùng (Menu trình đơn tiêu đề)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
vi_VN: Màu phông chữ trên cùng của thanh (Menu trình đơn tiêu đề)

en: Top Bar Left Widget Area
vi_VN: Khu vực phụ tùng bên trái thanh hàng đầu

en: Top Bar Right Widget Area
vi_VN: Tiện ích trên thanh bên phải hàng đầu

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
vi_VN: Menu trên cùng và màu nền của menu dính

en: Top Menu Font Color
vi_VN: Màu phông chữ trình đơn trên cùng

en: Top Menu Font Size
vi_VN: Kích thước phông chữ trình đơn trên cùng

en: Top Menu Hover Background Color
vi_VN: Màu nền của menu trên cùng

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
vi_VN: Top Menu Hover Background Color (* áp dụng trên một số loại di chuột)

en: Top Menu Hover Font Color
vi_VN: Màu phông chữ trên cùng của trình đơn trên cùng

en: Top Menu Hover Type
vi_VN: Loại trình đơn trên cùng

en: Total Fee
vi_VN: Tổng phí

en: Total Invoices:
vi_VN: Tổng hóa đơn:

en: Total number of views:
vi_VN: Tổng số lượt xem:

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
vi_VN: Tiêu đề trong suốt - Màu phông chữ trình đơn trên cùng

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
vi_VN: Tiêu đề trong suốt - Màu phông chữ trên cùng của trình đơn trên cùng

en: Transport
vi_VN: Vận chuyển

en: Transportation
vi_VN: Vận chuyển

en: Trinidad and Tobago
vi_VN: Trinidad và Tobago

en: Turkey
vi_VN: gà tây

en: Turks and Caicos Islands
vi_VN: Quần đảo Turks và Caicos

en: Twitter Access Secret
vi_VN: Bí mật truy cập Twitter

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
vi_VN: Twitter Access Secret là bắt buộc đối với tiện ích chủ đề Twitter.

en: Twitter Access Token
vi_VN: Mã thông báo truy cập Twitter

en: Twitter Access Token Secret
vi_VN: Mật khẩu truy cập Twitter bí mật

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
vi_VN: Cần có Mã truy cập Twitter cho tiện ích chủ đề Twitter.

en: Twitter Cache Time
vi_VN: Thời gian Cache của Twitter

en: Twitter Cache Time in hours
vi_VN: Thời gian Cache của Twitter trong giờ

en: Twitter Consumer Key
vi_VN: Khóa người dùng Twitter

en: Twitter Consumer Secret
vi_VN: Bí mật của người tiêu dùng Twitter

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
vi_VN: Bí mật người tiêu dùng Twitter là bắt buộc đối với tiện ích chủ đề Twitter.

en: Twitter Page Link
vi_VN: Liên kết trang Twitter

en: Twitter Url
vi_VN: Url Twitter

en: Twitter Widget
vi_VN: Tiện ích Twitter

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
vi_VN: Twitter consumer_key là bắt buộc cho tiện ích chủ đề Twitter.

en: Twitter page link
vi_VN: Liên kết trang Twitter

en: Twitter page link, with https://
vi_VN: Liên kết trang Twitter, với https: //

en: Type
vi_VN: Kiểu

en: Type Bathrooms No.
vi_VN: Loại phòng tắm

en: Type Bedrooms No.
vi_VN: Loại phòng ngủ

en: Type Keyword
vi_VN: Nhập từ khóa

en: Type Max. Price
vi_VN: Nhập tối đa. Giá bán

en: Type Min. Price
vi_VN: Loại Min. Giá bán

en: Type address, state, city or area
vi_VN: Nhập địa chỉ, tiểu bang, thành phố hoặc khu vực

en: Type and add a new item in features and amenities list.
vi_VN: Nhập và thêm một mục mới trong danh sách các tính năng và tiện nghi.

en: Type company address
vi_VN: Nhập địa chỉ công ty

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
vi_VN: Nhập vào đây thông báo bản quyền sẽ xuất hiện ở chân trang.

en: Type only numbers!
vi_VN: Chỉ nhập số!

en: Type your message...
vi_VN: Nhập tin nhắn của bạn...

en: Type:
vi_VN: Kiểu:

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
vi_VN: Không thể đăng nhập. Vui lòng kiểm tra thông tin đăng nhập / mật khẩu và thử lại

en: Unit Card Type
vi_VN: Loại thẻ đơn vị

en: Unit border size
vi_VN: Kích thước đường viền đơn vị

en: Unit/Card border color
vi_VN: Màu đường viền đơn vị / thẻ

en: United Arab Emirates
vi_VN: các Tiểu Vương Quốc Ả Rập Thống Nhất

en: United Kingdom
vi_VN: Vương quốc Anh

en: United States
vi_VN: Hoa Kỳ

en: United States Minor Outlying Islands
vi_VN: Quần đảo nhỏ xa xôi hẻo lánh của Hoa Kỳ

en: Unlimited
vi_VN: Vô hạn

en: Unlimited listings ?
vi_VN: Danh sách không giới hạn?

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update Profile
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

en: Update Required
vi_VN: Cần cập nhật

en: Update Review
vi_VN: Cập nhật đánh giá

en: Update profile
vi_VN: Cập nhật hồ sơ

en: Update recommended
vi_VN: Cập nhật khuyến cáo

en: Update the theme & plugins
vi_VN: Cập nhật chủ đề và plugin

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
vi_VN: Cập nhật; Tiêu đề tùy chỉnh thay vì nhãn Tính năng và Tiện ích.

en: Updating Plugin: %s
vi_VN: Đang cập nhật plugin: %s

en: Upgrade message from the plugin author:
vi_VN: Nâng cấp tin nhắn từ tác giả plugin:

en: Upgrade to Featured
vi_VN: Nâng cấp lên Nổi bật

en: Upgrade to Featured Listing
vi_VN: Nâng cấp lên danh sách nổi bật

en: Upgrade to featured
vi_VN: Nâng cấp lên tính năng

en: Upgrade to featured listing on
vi_VN: Nâng cấp lên danh sách nổi bật trên

en: Upload  profile image.
vi_VN: Tải lên hình ảnh hồ sơ.

en: Upload Background Image for Footer
vi_VN: Tải lên hình nền cho chân trang

en: Upload Background Image |
vi_VN: Tải lên hình nền |

en: Upload Favicon
vi_VN: Tải lên Favicon

en: Upload Header Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh tiêu đề

en: Upload Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh

en: Upload Logo
vi_VN: Tải lên Logo

en: Upload New Logo
vi_VN: Tải lên biểu tượng mới

en: Upload New Plan Image
vi_VN: Tải lên hình ảnh gói mới

en: Upload Pin
vi_VN: Tải lên Ghim

en: Upload Video
vi_VN: Tải video lên

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
vi_VN: Tải lên biểu tượng di động ở định dạng jpg hoặc png.

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
vi_VN: Tải lên favicon của trang web theo định dạng .ico, .png, .jpg hoặc .gif

en: Upload your profile photo.
vi_VN: Tải lên ảnh tiểu sử của bạn.

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
vi_VN: Sử dụng định dạng .00 cho số thập phân (ví dụ: 1.50). Không đặt giá là 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
vi_VN: Sử dụng định dạng .00 cho số thập phân (ví dụ: 5.50). Không đặt giá là 0!

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
vi_VN: Sử dụng CTRL để chọn nhiều trường cho trang gửi thuộc tính.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
vi_VN: Sử dụng Cache cho Google maps? (* Cache sẽ tự gia hạn mỗi 3h)

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
vi_VN: Sử dụng các trường tùy chỉnh để tìm kiếm nâng cao?

en: Use Float Search Form ?
vi_VN: Sử dụng mẫu tìm kiếm nổi?

en: Use Floor Plans
vi_VN: Sử dụng sơ đồ tầng

en: Use Full Price Pins ?
vi_VN: Sử dụng Ghim giá đầy đủ?

en: Use Geo Location Search
vi_VN: Sử dụng Tìm kiếm vị trí địa lý

en: Use Google maps with SSL ?
vi_VN: Sử dụng bản đồ Google với SSL?

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
vi_VN: Sử dụng plugin Optima Express (plugin idx của ihomefinder) - bạn sẽ cần bật plugin?

en: Use Pin Cluster on map
vi_VN: Sử dụng cụm Pin trên bản đồ

en: Use Saved Search Feature ?
vi_VN: Sử dụng tính năng tìm kiếm đã lưu?

en: Use Slider in Property Unit
vi_VN: Sử dụng thanh trượt trong đơn vị thuộc tính

en: Use Sticky Footer?
vi_VN: Sử dụng Chân trang Chú ý?

en: Use Sticky Footer?
vi_VN: Sử dụng Chân trang Chú ý?

en: Use a custom property page template
vi_VN: Sử dụng mẫu trang thuộc tính tùy chỉnh

en: Use file reading for pins?
vi_VN: Sử dụng đọc tập tin cho ghim?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
vi_VN: Sử dụng đọc tập tin cho ghim? (* được đề xuất cho hơn 200 danh sách. Đọc hướng dẫn sử dụng cho các khác biệt giữa tệp và đọc mysql)

en: Use price Pins ?
vi_VN: Sử dụng giá Pins?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
vi_VN: Sử dụng giá Pins? (Lớp css cho chân giá là &quot;wpestate_marker&quot;. Mỗi pin cũng nhận được một lớp với tên của danh mục hoặc hành động: Ví dụ: &quot;wpestate_marker apartments sales&quot;)

en: Use reCaptcha on register ?
vi_VN: Sử dụng reCaptcha khi đăng ký?

en: Use single Image Pin ?
vi_VN: Sử dụng Ghim hình ảnh đơn?

en: Use sticky search ?
vi_VN: Sử dụng tìm kiếm dính?

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
vi_VN: Sử dụng nút Xóa bộ nhớ cache WpResidence từ thanh quản trị để xem các thay đổi được thực hiện ngay lập tức. Cập nhật tự động diễn ra sau mỗi 4 giờ.

en: Use the button to save your property location on the map as well.
vi_VN: Sử dụng nút để lưu vị trí bất động sản của bạn trên bản đồ.

en: Use the form below to contact us!
vi_VN: Sử dụng mẫu dưới đây để liên hệ với chúng tôi!

en: Use this unit/card
vi_VN: Sử dụng đơn vị / thẻ này

en: User
vi_VN: Người dùng

en: User Dashboard - The top bar left widget area
vi_VN: Bảng điều khiển người dùng - Thanh bên trái của tiện ích con bên trái

en: User Dashboard - The top bar right widget area
vi_VN: Trang tổng quan người dùng - Khu vực tiện ích con thanh bên trên cùng

en: User Dashboard Design
vi_VN: Thiết kế Bảng điều khiển Người dùng

en: User Dashboard Menu Background
vi_VN: Nền menu trình đơn người dùng

en: User Dashboard Menu Color
vi_VN: Menu trình đơn của người dùng màu

en: User Dashboard Menu Hover Color
vi_VN: Menu trang tổng quan người dùng

en: User Dashboard Menu Item Background Color
vi_VN: Bảng điều khiển người dùng Mục menu Màu nền

en: User Dashboard Package Background
vi_VN: Bảng nền của người dùng

en: User Dashboard Package Color
vi_VN: Màu gói của trang tổng quan người dùng

en: User Details
vi_VN: Chi tiết người dùng

en: User Param 1
vi_VN: Tham số người dùng 1

en: User Role Settings
vi_VN: Cài đặt vai trò người dùng

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Username already exists.  Please choose a new one.
vi_VN: Tên này đã có người dùng. Vui lòng chọn một cái mới.

en: Username and/or Email field is empty!
vi_VN: Tên người dùng và / hoặc trường Email trống!

en: Username and/or Password field is empty!
vi_VN: Trường Tên người dùng và / hoặc Mật khẩu trống!

en: Username:
vi_VN: Tên người dùng:

en: Username: %s
vi_VN: Tên người dùng: %s

en: Userpin in geolocation
vi_VN: Userpin ở vị trí địa lý

en: Users can type the password on registration form
vi_VN: Người dùng có thể nhập mật khẩu vào mẫu đăng ký

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
vi_VN: Người dùng sẽ được phê duyệt tự động. * Giữ CTRL cho nhiều lựa chọn.

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
vi_VN: Sử dụng tùy chọn này, bạn có thể xác định chiều rộng của nội dung theo phần trăm.Sidebar sẽ chiếm phần còn lại của không gian nội dung chính.

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
vi_VN: Giá trị từ 0 đến vô hình và 1 - hiển thị đầy đủ

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: Video Option
vi_VN: Tùy chọn video

en: Video from
vi_VN: Video từ

en: Vietnam
vi_VN: Việt Nam

en: View
vi_VN: Lượt xem

en: View public profile
vi_VN: Xem hồ sơ công khai

en: View results
vi_VN: Xem Kết quả

en: Views Stats
vi_VN: Số liệu thống kê lượt xem

en: Virgin Islands (British)
vi_VN: Quần đảo Virgin (Anh)

en: Virgin Islands (U.S.)
vi_VN: Quần đảo Virgin (Hoa Kỳ)

en: Virtual Tour
vi_VN: Tham quan ảo

en: Virtual Tour:
vi_VN: Tham quan ảo:

en: Waiting for approval
vi_VN: Chờ phê duyệt

en: Walkscore APi Key
vi_VN: Phím API Walkscore

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
vi_VN: Thông tin Walkscore không hiển thị nếu bạn không thêm API.

en: Wallis and Futuna Islands
vi_VN: Quần đảo Wallis và Futuna

en: Want to find out more?
vi_VN: Bạn muốn tìm hiểu thêm?

en: Warning !
vi_VN: Cảnh báo !

en: We Speak:
vi_VN: Chúng tôi nói:

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
vi_VN: Chúng tôi rất tiếc, nhưng chúng tôi không có ước tính cho thuộc tính này vào lúc này!

en: We didn't find any results
vi_VN: Chúng tôi không tìm thấy bất kỳ kết quả nào

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
vi_VN: Chúng tôi không tìm thấy bất kỳ kết quả nào. Vui lòng thử lại với các thông số tìm kiếm khác nhau.

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
vi_VN: Chúng tôi không tìm thấy bất kỳ kết quả nào. Vui lòng thử lại với các thông số tìm kiếm khác nhau.

en: We don't have any agents yet!
vi_VN: Chúng tôi chưa có bất kỳ đại lý nào!

en: We found
vi_VN: Chúng tôi đã tìm thấy

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
vi_VN: Chúng tôi vừa gửi cho bạn mật khẩu mới. Vui lòng kiểm tra email của bạn!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
vi_VN: Chúng tôi vừa gửi cho bạn email có hướng dẫn Đặt lại mật khẩu.

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
vi_VN: Chúng tôi đã nhận được yêu cầu thanh toán Chuyển khoản ngân hàng của bạn vào %s! Vui lòng làm theo hướng dẫn bên dưới để bắt đầu gửi thuộc tính càng sớm càng tốt.

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
vi_VN: Chúng tôi đã nhận được yêu cầu thanh toán Chuyển khoản ngân hàng của bạn trên% website_url! Vui lòng làm theo hướng dẫn bên dưới để bắt đầu gửi thuộc tính càng sớm càng tốt. Số hóa đơn là:% invoice_no, Số tiền:% total_price. Hướng dẫn:% payment_details.

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn nên thực hiện nhập demo trước và sau đó hoàn tất thiết lập này. Thêm tính năng nhập Bản trình diễn SAU KHI hoàn thành thiết lập này sẽ thay đổi các tùy chọn cài đặt của bạn thành tùy chọn demo.

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
vi_VN: Chúng tôi sẽ sử dụng 1 ghim đơn cho tất cả các điểm đánh dấu. Tùy chọn này sẽ giảm thời gian tải trên bản đồ của bạn.

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
vi_VN: Chúng tôi sẽ sử dụng hình ảnh ở kích thước được tải lên. Vì vậy, hãy chắc chắn rằng nó phù hợp với thiết kế của bạn. Nếu bạn thêm hình ảnh trực tiếp vào các trường nhập (không có nút Tải lên), vui lòng sử dụng đường dẫn hình ảnh đầy đủ. Ví dụ: http: //www.wpresidence ...... Nếu bạn sử dụng nút &quot;tải lên&quot;, hãy sử dụng nút &quot;Chèn vào bài đăng&quot; từ cửa sổ bật lên.

en: Website
vi_VN: Trang mạng

en: Website Url (without http)
vi_VN: Url trang web (không có http)

en: Website:
vi_VN: Trang mạng:

en: Welcome back,
vi_VN: Chào mừng trở lại,

en: Western Sahara
vi_VN: Phía tây Sahara

en: What kind of listings do you handle?
vi_VN: Bạn xử lý loại danh sách nào?

en: What property slider type to show on property page.
vi_VN: Loại thanh trượt thuộc tính nào sẽ hiển thị trên trang thuộc tính.

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
vi_VN: Thanh bên nào hiển thị cho danh mục blog / danh sách lưu trữ.

en: What sidebar to show in agent page.
vi_VN: Thanh bên nào để hiển thị trong trang tác nhân.

en: What sidebar to show in property page.
vi_VN: Thanh bên nào để hiển thị trong trang thuộc tính.

en: What's Nearby
vi_VN: Có gì ở gần đây

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
vi_VN: Khi trang có thanh bên, không có danh sách nào trên mỗi hàng sẽ là 2 hoặc 3 - tùy thuộc vào lựa chọn của bạn

en: Where to show the currency symbol?
vi_VN: Nơi để hiển thị biểu tượng tiền tệ?

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
vi_VN: Nơi hiển thị thanh bên cho danh mục blog / danh sách lưu trữ.

en: Where to show the sidebar in agent page.
vi_VN: Nơi hiển thị thanh bên trong trang đại lý.

en: Where to show the sidebar in property page.
vi_VN: Nơi hiển thị thanh bên trong trang thuộc tính.

en: Wide Footer ?
vi_VN: Chân trang rộng?

en: Wide Header ?
vi_VN: Tiêu đề rộng?

en: Wide or Boxed?
vi_VN: Rộng hoặc đóng hộp?

en: Widget Border Color
vi_VN: Màu đường viền tiện ích con

en: Widget Border Size
vi_VN: Kích thước biên giới tiện ích con

en: Widget Font color
vi_VN: Màu phông chữ tiện ích con

en: Widget Internal Padding
vi_VN: Widget đệm nội bộ

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
vi_VN: Widget Đệm nội bộ (trên cùng, bên trái, dưới cùng, bên phải)

en: Wire Transfer
vi_VN: Chuyển khoản ngân hàng

en: Wire instructions for direct payment
vi_VN: Hướng dẫn thanh toán cho thanh toán trực tiếp

en: WordPress Memory Limit is set to
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ WordPress được đặt thành

en: WordPress Repository
vi_VN: Kho lưu trữ WordPress

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
vi_VN: Làm việc với tùy chọn &quot;Sử dụng mẫu FLOat&quot; được đặt thành không! Không áp dụng cho loại tìm kiếm 3.

en: Write a Review
vi_VN: Viết đánh giá

en: Wrong username or password!
vi_VN: Tên người dùng hoặc mật khẩu sai!

en: Yearly Archives: %s
vi_VN: Lưu trữ hàng năm: %s

en: Yelp - no of results
vi_VN: Yelp - không có kết quả

en: Yelp - no of results
vi_VN: Yelp - không có kết quả

en: Yelp Api  Client Id
vi_VN: Id khách hàng Yelp Api

en: Yelp Api Client Key
vi_VN: Khóa ứng dụng khách Yelp Api

en: Yelp Categories
vi_VN: Danh mục Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
vi_VN: Yelp Danh mục hiển thị trên trang đầu

en: Yelp Distance Measurement Unit
vi_VN: Đơn vị đo khoảng cách Yelp

en: Yelp settings
vi_VN: Cài đặt Yelp

en: You are already logged in! redirecting...
vi_VN: Bạn đã đăng nhập! đang chuyển hướng ...

en: You can enable or disable PayPal buttons.
vi_VN: Bạn có thể bật hoặc tắt các nút PayPal.

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
vi_VN: Bạn có thể bật hoặc tắt các nút thanh toán Sọc.

en: You can now login with your new password at:
vi_VN: Bây giờ bạn có thể đăng nhập bằng mật khẩu mới của mình tại:

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
vi_VN: Bạn có thể trả lời tin nhắn riêng tư từ trang &quot;Hộp thư đến&quot; trong tài khoản người dùng của mình.

en: You can select multiple images to upload at one time.
vi_VN: Bạn có thể chọn nhiều hình ảnh để tải lên cùng một lúc.

en: You cannot upload more than
vi_VN: Bạn không thể tải lên nhiều hơn

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
vi_VN: Bạn không thể sử dụng các ký tự đặc biệt như &quot;&amp;&quot;. Sau khi thay đổi url, bạn có thể cần phải chờ một vài phút cho đến khi WordPress thay đổi tất cả các url. Trong trường hợp tên mới của bạn không tự động cập nhật, hãy đi tới Cài đặt - Liên kết cố định và Lưu lại &quot;Cài đặt Permalinks&quot; - tùy chọn &quot;Đăng tên&quot;

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
vi_VN: Bạn không thêm <strong>chi tiết Paypal</strong> của bạn. Không có khoản thanh toán Paypal nào sẽ được xử lý

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
vi_VN: Bạn đã không thêm <strong>chi tiết sọc</strong> của mình. Không thanh toán Stripe nào sẽ được xử lý

en: You don't have any agents added!
vi_VN: Bạn không có bất kỳ đại lý nào được thêm vào!

en: You don't have any favorite properties yet!
vi_VN: Bạn chưa có bất kỳ thuộc tính yêu thích nào!

en: You don't have any plans attached!
vi_VN: Bạn không có bất kỳ kế hoạch nào được đính kèm!

en: You don't have any properties yet!
vi_VN: Bạn chưa có bất kỳ thuộc tính nào!

en: You don't have any saved searches yet!
vi_VN: Bạn chưa có bất kỳ tìm kiếm nào được lưu!

en: You have
vi_VN: Bạn có

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
vi_VN: Bạn đã sử dụng tất cả danh sách &quot;Nổi bật&quot; trong gói của mình.

en: You need to
vi_VN: Bạn cần phải

en: You need to agree with terms and conditions !
vi_VN: Bạn cần đồng ý với các điều khoản và điều kiện!

en: You need to upload at last one image
vi_VN: Bạn cần phải tải lên ở một hình ảnh cuối cùng

en: You ordered a new Wire Transfer
vi_VN: Bạn đã đặt hàng một Chuyển khoản ngân hàng mới

en: Your Address
vi_VN: Địa chỉ của bạn

en: Your City
vi_VN: Thành phố của Ban

en: Your Current Colors
vi_VN: Màu sắc hiện tại của bạn

en: Your Current Logo
vi_VN: Biểu trưng hiện tại của bạn

en: Your Email
vi_VN: Email của bạn

en: Your Favicon
vi_VN: Favicon của bạn

en: Your Logo
vi_VN: Logo của bạn

en: Your Message
vi_VN: Tin nhắn của bạn

en: Your Name
vi_VN: Tên của bạn

en: Your PHP version is
vi_VN: Phiên bản PHP của bạn là

en: Your Password was Reset
vi_VN: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại

en: Your Payment system is in LIVE mode.
vi_VN: Hệ thống thanh toán của bạn đang ở chế độ LIVE.

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
vi_VN: Hệ thống thanh toán của bạn đang ở chế độ SANDBOX.

en: Your Phone
vi_VN: Điện thoại của bạn

en: Your Rating & Review
vi_VN: Xếp hạng &amp; đánh giá của bạn

en: Your Review
vi_VN: Đánh giá của bạn

en: Your State Code (ex CA)
vi_VN: Mã Tiểu bang của bạn (ví dụ: CA)

en: Your Sticky Logo
vi_VN: Biểu trưng của bạn

en: Your Transparent Header Logo
vi_VN: Biểu tượng tiêu đề trong suốt của bạn

en: Your account is disabled.
vi_VN: Tài khoản của bạn bị vô hiệu hóa.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
vi_VN: Tài khoản của bạn đang chờ được kích hoạt. Vui lòng đợi quản trị viên phê duyệt.

en: Your account was created and you can login now!
vi_VN: Tài khoản của bạn đã được tạo và bạn có thể đăng nhập ngay bây giờ!

en: Your address field is empty!
vi_VN: Trường địa chỉ của bạn trống!

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn đang chờ kiểm duyệt.

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
vi_VN: Gói hiện tại của bạn không cho phép bạn xuất bản nhiều thuộc tính hơn! Bạn cần nâng cấp tư cách thành viên của mình.

en: Your email address will not be published.
vi_VN: Địa chỉ email của bạn sẽ không được công bố.

en: Your energy class
vi_VN: Lớp năng lượng của bạn

en: Your energy class is
vi_VN: Lớp năng lượng của bạn là

en: Your energy class is
vi_VN: Lớp năng lượng của bạn là

en: Your listing was approved
vi_VN: Danh sách của bạn đã được phê duyệt

en: Your new password for the account at:
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn cho tài khoản tại:

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn cho tài khoản tại:% website_url: Tên người dùng:% tên người dùng, Mật khẩu:% user_pass. Bây giờ bạn có thể đăng nhập bằng mật khẩu mới của mình tại:% website_url

en: Your purchase was activated
vi_VN: Giao dịch mua của bạn đã được kích hoạt

en: Your search results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm của bạn

en: Your username and password on %website_url
vi_VN: Tên người dùng và mật khẩu của bạn trên% website_url

en: Zillow api key
vi_VN: Phím api zillow

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
vi_VN: Phím api zillow là bắt buộc đối với Zillow Widget.

en: [more]
vi_VN: [hơn]

en: about 1 hour ago
vi_VN: khoảng 1 giờ trước

en: about 1 minute ago
vi_VN: khoảng 1 phút trước

en: ac
vi_VN: AC

en: acres
vi_VN: mẫu Anh

en: add to favorites
vi_VN: thêm vào mục yêu thích

en: addded
vi_VN: thêm vào

en: address
vi_VN: địa chỉ nhà

en: and
vi_VN: và

en: area
vi_VN: khu vực

en: areas
vi_VN: khu vực

en: bathrooms
vi_VN: phòng tắm

en: baths:
vi_VN: phòng tắm:

en: bedrooms
vi_VN: phòng ngủ

en: beds
vi_VN: giường

en: between
vi_VN: giữa

en: between
vi_VN: giữa

en: bigger than
vi_VN: to hơn

en: bigger than
vi_VN: to hơn

en: boxed
vi_VN: đóng hộp

en: by
vi_VN: bởi

en: cancel stripe subscription
vi_VN: hủy đăng ký sọc

en: categories
vi_VN: Thể loại

en: category
vi_VN: thể loại

en: cities
vi_VN: các thành phố

en: city
vi_VN: thành phố

en: click to add new status
vi_VN: nhấp để thêm trạng thái mới

en: click to enable zoom
vi_VN: nhấp để bật thu phóng

en: close map
vi_VN: đóng bản đồ

en: company email
vi_VN: email công ty

en: company fax
vi_VN: công ty fax

en: company mobile
vi_VN: công ty di động

en: compare
vi_VN: so sánh

en: daily
vi_VN: hằng ngày

en: days
vi_VN: ngày

en: default
vi_VN: mặc định

en: delete
vi_VN: xóa bỏ

en: delete message
vi_VN: xóa tin nhắn

en: delete search
vi_VN: xóa tìm kiếm

en: deleting...
vi_VN: đang xóa ...

en: details
vi_VN: chi tiết

en: discover more
vi_VN: khám phá nhiều hơn

en: expires on
vi_VN: hết hạn vào

en: favorite
vi_VN: yêu thích

en: feet
vi_VN: đôi chân

en: field
vi_VN: cánh đồng

en: for
vi_VN: cho

en: for category:
vi_VN: cho danh mục:

en: from date
vi_VN: từ ngày

en: full info
vi_VN: thông tin đầy đủ

en: grid
vi_VN: lưới

en: half map
vi_VN: một nửa bản đồ

en: hectares
vi_VN: hecta

en: help
vi_VN: Cứu giúp

en: here
vi_VN: đây

en: images
vi_VN: hình ảnh

en: in
vi_VN: trong

en: in order to post a review
vi_VN: để đăng bài đánh giá

en: is not editable
vi_VN: không thể chỉnh sửa

en: keyword
vi_VN: từ khóa

en: list
vi_VN: danh sách

en: listing
vi_VN: danh sách

en: listings
vi_VN: danh sách

en: listings
vi_VN: danh sách

en: loading results...
vi_VN: đang tải kết quả ...

en: login
vi_VN: đăng nhập

en: lot size
vi_VN: kích thước lô

en: m radius
vi_VN: m bán kính

en: make payment recurring
vi_VN: thực hiện thanh toán định kỳ

en: make the footer 100%.
vi_VN: làm cho chân trang 100%.

en: make the header 100%.
vi_VN: tạo tiêu đề 100%.

en: manage floorplans
vi_VN: quản lý sơ đồ tầng

en: map
vi_VN: bản đồ

en: membership payment on
vi_VN: thanh toán thành viên trên

en: meters
vi_VN: mét

en: miles
vi_VN: dặm

en: months
vi_VN: tháng

en: more details here
vi_VN: biết thêm chi tiết tại đây

en: new message
vi_VN: tin nhắn mới

en: no
vi_VN: Không

en: no listings available
vi_VN: không có danh sách nào

en: none
vi_VN: không ai

en: normal
vi_VN: bình thường

en: of
vi_VN: của

en: on
vi_VN: trên

en: open map
vi_VN: mở bản đồ

en: or
vi_VN: hoặc là

en: over a year ago
vi_VN: hơn một năm về trước

en: page should be accesible only via the compare button
vi_VN: trang chỉ có thể được truy cập thông qua nút so sánh

en: pending approval
vi_VN: chờ phê duyệt

en: photos
vi_VN: ảnh

en: posting
vi_VN: đăng

en: price range from
vi_VN: phạm vi giá từ

en: price range from:
vi_VN: phạm vi giá từ:

en: price:
vi_VN: giá bán:

en: property Size
vi_VN: Kích thước tài sản

en: property address
vi_VN: địa chỉ tài sản

en: property bathrooms
vi_VN: tài sản phòng tắm

en: property bedrooms
vi_VN: phòng ngủ

en: property country
vi_VN: quốc gia sở hữu

en: property county
vi_VN: quận bất động sản

en: property lot size
vi_VN: kích thước lô đất

en: property price
vi_VN: giá bất động sản

en: property rooms
vi_VN: phòng tài sản

en: property size
vi_VN: kích thước tài sản

en: property state
vi_VN: trạng thái tài sản

en: property status
vi_VN: Tình Trạng Tài Sản

en: property zip
vi_VN: thuộc tính zip

en: reCaptcha settings
vi_VN: Cài đặt reCaptcha

en: reCaptha secret key
vi_VN: reCaptha khóa bí mật

en: remove from favorites
vi_VN: loại bỏ khỏi mục ưa thích

en: removed
vi_VN: đã xóa

en: reply to message
vi_VN: trả lời tin nhắn

en: results
vi_VN: các kết quả

en: results.
vi_VN: các kết quả.

en: right now
vi_VN: ngay bây giờ

en: rooms
vi_VN: phòng

en: rooms:
vi_VN: phòng:

en: saving..
vi_VN: tiết kiệm..

en: saving...
vi_VN: tiết kiệm...

en: sending message..
vi_VN: gửi tin nhắn ..

en: share
vi_VN: chia sẻ

en: size
vi_VN: kích thước

en: size:
vi_VN: kích thước:

en: smaller than
vi_VN: nhỏ hơn

en: square
vi_VN: Quảng trường

en: standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

en: subscription will be cancelled at the end of current period
vi_VN: đăng ký sẽ bị hủy vào cuối giai đoạn hiện tại

en: terms & conditions
vi_VN: Điều khoản và điều kiện

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
vi_VN: tệp Google map KHÔNG tồn tại hoặc KHÔNG thể ghi

en: to
vi_VN: đến

en: to date
vi_VN: cho đến nay

en: type 1
vi_VN: loại 1

en: type 2
vi_VN: loại 2

en: type 3
vi_VN: loại 3

en: type 4
vi_VN: loại 4

en: type here the new status...
vi_VN: nhập vào đây trạng thái mới ...

en: types
vi_VN: các loại

en: unread messages
vi_VN: Tin nhắn chưa đọc

en: user id:
vi_VN: tên người dùng:

en: we found
vi_VN: chúng tôi đã tìm thấy

en: weekly
vi_VN: hàng tuần

en: weeks
vi_VN: tuần

en: wide
vi_VN: rộng

en: wrong captcha
vi_VN: nhầm hình ảnh xác thực

en: yards
vi_VN: bãi

en: year
vi_VN: năm

en: years
vi_VN: năm

en: yes
vi_VN: Vâng

en: yesterday
vi_VN: hôm qua

en: you don't have the right to delete this
vi_VN: bạn không có quyền xóa cái này
