wpresidence - en to pl_PL translation catalogue (1941 entries)

en: This page will not work without WpResidence Core Plugin, Please activate it from the plugins menu!
pl_PL: Ta strona nie będzie działać bez wtyczki WpResidence Core, proszę aktywuj ją z menu wtyczek!

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
pl_PL: Nie znaleźliśmy żadnych wyników. Spróbuj ponownie, używając różnych parametrów wyszukiwania.

en: Category Archives: %s
pl_PL: Archiwa kategorii: %s

en: Daily Archives: %s
pl_PL: Dzienne archiwa: %s

en: Monthly Archives: %s
pl_PL: Archiwa miesięczne: %s

en: Yearly Archives: %s
pl_PL: Roczne archiwa: %s

en: Blog Archives
pl_PL: Archiwum bloga

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pl_PL: Ten post jest chroniony hasłem. Wprowadź hasło, aby wyświetlić wszelkie komentarze.

en: Comment navigation
pl_PL: Komentarz nawigacji

en: &laquo; Older Comments
pl_PL: &quot; Starsze komentarze

en: Newer Comments &raquo;
pl_PL: Nowsze komentarze &quot;

en: Comments are closed.
pl_PL: Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

en: Leave a Reply
pl_PL: Zostaw odpowiedź

en: Leave a Reply to %s
pl_PL: Pozostaw odpowiedź na %s

en: Cancel Reply
pl_PL: Anuluj odpowiedź

en: Post Comment
pl_PL: Wyślij komentarz

en: Your email address will not be published.
pl_PL: Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Website
pl_PL: Stronie internetowej

en: page should be accesible only via the compare button
pl_PL: strona powinna być dostępna tylko za pomocą przycisku porównania

en: Compare Listings
pl_PL: Porównaj oferty

en: Type:
pl_PL: Rodzaj:

en: city
pl_PL: Miasto

en: area
pl_PL: powierzchnia

en: zip
pl_PL: zamek błyskawiczny

en: size
pl_PL: rozmiar

en: lot size
pl_PL: wielkość partii

en: rooms
pl_PL: pokoje

en: bedrooms
pl_PL: sypialnie

en: bathrooms
pl_PL: łazienki

en: Energy Index
pl_PL: Indeks energii

en: Energy Class
pl_PL: Klasa energetyczna

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
pl_PL: Twój aktualny pakiet nie pozwala na publikowanie kolejnych właściwości! Musisz uaktualnić swoje członkostwo.

en: Please submit a title for your property
pl_PL: Proszę podać tytuł swojej nieruchomości

en: Please submit the
pl_PL: Proszę przesłać

en: field
pl_PL: pole

en: 1. Description
pl_PL: 1. Opis

en: 3. Location
pl_PL: 3. Lokalizacja

en: 4. Details
pl_PL: 4. Szczegóły

en: 5. Amenities
pl_PL: 5. Udogodnienia

en: These fields are mandatory: Title
pl_PL: Te pola są obowiązkowe: Tytuł

en: This is a paid submission.The listing will be live after payment is received.
pl_PL: Jest to płatne zgłoszenie. Wizytówka zostanie opublikowana po otrzymaniu płatności.

en: Prev Step
pl_PL: Poprzedni krok

en: Next Step
pl_PL: Następny krok

en: Submit Property
pl_PL: Prześlij właściwość

en: For better speed results, the theme offers a built-in caching system for properties and categories.
pl_PL: Aby uzyskać lepsze wyniki szybkości, motyw oferuje wbudowany system buforowania dla właściwości i kategorii.

en: Because of that, properties or categories may not appear immediately on your site.
pl_PL: Z tego powodu właściwości lub kategorie mogą nie pojawiać się natychmiast w Twojej witrynie.

en: Use the Clear WpResidence Cache button from the admin bar to see the changes made instantly. Automatic updates happen every 4 hours.
pl_PL: Użyj przycisku Wyczyść wpResidence Cache z paska administracyjnego, aby zobaczyć zmiany wprowadzone natychmiast. Automatyczne aktualizacje odbywają się co 4 godziny.

en: I Understand
pl_PL: Rozumiem

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
pl_PL: Google Maps JavaScript API v3 WYMAGA klucza API do poprawnego działania. Uzyskaj klucz konsoli API i opublikuj kod w Opcjach motywu. Możesz to zdobyć

en: here
pl_PL: tutaj

en: WordPress Memory Limit is set to
pl_PL: Limit pamięci WordPress jest ustawiony na

en: Recommended memory limit should be at least 96MB. Please refer to :
pl_PL: Zalecany limit pamięci powinien wynosić co najmniej 96 MB. Należy zapoznać się :

en: Increasing memory allocated to PHP
pl_PL: Zwiększenie pamięci przydzielonej do PHP

en: Your PHP version is
pl_PL: Twoja wersja PHP jest

en: PHP GD library is NOT installed on your web server and because of that the theme will not be able to work with images. Please contact your hosting company in order to activate this library.
pl_PL: Biblioteka PHP GD NIE jest zainstalowana na twoim serwerze internetowym i dlatego motyw nie będzie mógł pracować z obrazami. Skontaktuj się ze swoją firmą hostingową, aby aktywować tę bibliotekę.

en: MbString extension not detected. Please contact your hosting provider in order to enable it.
pl_PL: Nie wykryto rozszerzenia MbString. Skontaktuj się ze swoim dostawcą hostingu, aby go włączyć.

en: Half Map Template - make sure your page has the "media header type" set as google map
pl_PL: Half Map Template - upewnij się, że twoja strona ma &quot;typ nagłówka multimediów&quot; ustawiony jako mapa google

en: Please do not manually change the slugs when adding new terms. If you need to edit a term name copy the new name in the slug field also.
pl_PL: Nie należy ręcznie zmieniać wtyczek podczas dodawania nowych warunków. Jeśli chcesz edytować nazwę terminu, skopiuj także nową nazwę w polu informacji o srodzie.

en: Post navigation
pl_PL: Nawigacja po poście

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
pl_PL: <span class="meta-nav">←</span> Starsze posty

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Nowsze posty <span class="meta-nav">→</span>

en: Edit
pl_PL: Edytować

en: Reply
pl_PL: Odpowiadać

en:  on
pl_PL: na

en: Your comment is awaiting moderation.
pl_PL: Twój komentarz czeka na moderację.

en: Please edit your profile page from site interface.
pl_PL: Edytuj stronę swojego profilu za pomocą interfejsu witryny.

en: Your new password for the account at:
pl_PL: Twoje nowe hasło do konta pod adresem:

en: Username: %s
pl_PL: Nazwa użytkownika: %s

en: You can now login with your new password at:
pl_PL: Możesz teraz zalogować się przy użyciu nowego hasła na stronie:

en: A new password was sent via email!
pl_PL: Nowe hasło zostało wysłane e-mailem!

en: We have just sent you a new password. Please check your email!
pl_PL: Właśnie wysłaliśmy Ci nowe hasło. Proszę sprawdzić email!

en: Message sent from page:
pl_PL: Wiadomość wysłana ze strony:

en: All Actions
pl_PL: Wszystkie działania

en: All Types
pl_PL: Wszystkie typy

en: All Cities
pl_PL: Wszystkie miasta

en: All Areas
pl_PL: Wszystkie obszary

en: Type Bedrooms No.
pl_PL: Wpisz sypialnie nr

en: Type Bathrooms No.
pl_PL: Typ łazienki Nr

en: Price range:
pl_PL: Przedział cenowy:

en: Type Min. Price
pl_PL: Wpisz Min. Cena £

en: Type Max. Price
pl_PL: Wpisz Maks. Cena £

en: Clear theme cache after demo import is complete!
pl_PL: Wyczyść pamięć podręczną kompozycji po zakończeniu importu demo!

en: There are no posts published!
pl_PL: Brak opublikowanych postów!

en: All Counties/States
pl_PL: Wszystkie hrabstwa / państwa

en: Search Results for :
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla :

en: We didn't find any results. Please try again with different search parameters.
pl_PL: Nie znaleźliśmy żadnych wyników. Spróbuj ponownie, używając różnych parametrów wyszukiwania.

en: Type Keyword
pl_PL: Wpisz słowo kluczowe

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: About Us
pl_PL: O nas

en: Adress:
pl_PL: Adres:

en: Email:
pl_PL: E-mail:

en: Mobile:
pl_PL: Mobilny:

en: Phone:
pl_PL: Telefon:

en: add to favorites
pl_PL: Dodaj do ulubionych

en: favorite
pl_PL: ulubiony

en: in
pl_PL: w

en: Number of Page Views
pl_PL: Liczba odsłon strony

en: Posted by
pl_PL: Wysłane przez

en: on
pl_PL: na

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Next page
pl_PL: Następna strona

en: Previous page
pl_PL: Poprzednia strona

en: Welcome back,
pl_PL: Witamy spowrotem,

en: You don't have any properties yet!
pl_PL: Nie masz jeszcze żadnych nieruchomości!

en: Search a listing
pl_PL: Wyszukaj wpis

en: Edit Agent
pl_PL: Edytuj agenta

en: You don't have any agents added!
pl_PL: Nie dodano żadnych agentów!

en: Search for an Agent
pl_PL: Wyszukaj agenta

en: You don't have any favorite properties yet!
pl_PL: Nie masz jeszcze żadnych ulubionych obiektów!

en: for
pl_PL: dla

en: Use Floor Plans
pl_PL: Użyj planów pięter

en: Plan Title
pl_PL: Tytuł planu

en: Plan Description
pl_PL: Opis planu

en: Plan Size
pl_PL: Rozmiar planu

en: Plan Rooms
pl_PL: Planuj pokoje

en: Plan Bathrooms
pl_PL: Plan łazienki

en: Price in
pl_PL: Cena w

en: You don't have any plans attached!
pl_PL: Nie masz żadnych planów!

en: Upload New Plan Image
pl_PL: Prześlij nowy obraz planu

en: Save Plans
pl_PL: Zapisz plany

en: You have
pl_PL: Ty masz

en: unread messages
pl_PL: Nieprzeczytane wiadomości

en: No invoices
pl_PL: Brak faktur

en: from date
pl_PL: od daty

en: to date
pl_PL: spotykać się z kimś

en: Any
pl_PL: Każdy

en: Upgrade to Featured
pl_PL: Uaktualnij do opcji Polecane

en: Publish Listing with Featured
pl_PL: Opublikuj ogłoszenie z wyróżnieniem

en: Package
pl_PL: Pakiet

en: Listing
pl_PL: Wymienianie kolejno

en: Paid
pl_PL: Płatny

en: Not Paid
pl_PL: Niezapłacone

en: Total Invoices:
pl_PL: Razem faktury:

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Date
pl_PL: Data

en: Invoice Type
pl_PL: Typ faktury

en: Billing Type
pl_PL: Typ płatności

en: Price
pl_PL: Cena £

en: You don't have any saved searches yet!
pl_PL: Nie masz jeszcze żadnych zapisanych wyszukiwań!

en: Update the theme & plugins
pl_PL: Zaktualizuj motyw i wtyczki

en: Buy new license
pl_PL: Kup nową licencję

en: Change log
pl_PL: Zmień dziennik

en: Get help
pl_PL: Sprowadź pomoc

en: Open ticket
pl_PL: Otwarty bilet

en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

en: Rate us
pl_PL: Oceń nas

en: Current Version:
pl_PL: Obecna wersja:

en: Start Now
pl_PL: Zacząć teraz

en: Site Settings
pl_PL: Ustawienia witryny

en: We recommend doing demo import first and then finishing this setup. Adding Demo import AFTER completing this setup changes your settings options to demo options.
pl_PL: Zalecamy najpierw wykonanie importu demo, a następnie ukończenie tej konfiguracji. Dodawanie importu demo PO ukończeniu tej konfiguracji zmienia opcje ustawień na opcje demonstracyjne.

en: Continue
pl_PL: dalej

en: OR
pl_PL: LUB

en: Import Demo Content
pl_PL: Importuj zawartość demonstracyjną

en: Map Settings
pl_PL: Ustawienia mapy

en: Use Google maps with SSL ?
pl_PL: Korzystasz z map Google z SSL?

en: Set to Yes if you use SSL (https://)
pl_PL: Ustaw na Tak, jeśli używasz protokołu SSL (https: //)

en: Google Maps API KEY
pl_PL: KLUCZ API Google Maps

en: Previous Step
pl_PL: Poprzedni krok

en: General Settings
pl_PL: Ustawienia główne

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Select default country
pl_PL: Wybierz domyślny kraj

en: Currency symbol
pl_PL: Symbol waluty

en: Set currency symbol for property price.
pl_PL: Ustaw symbol waluty dla ceny nieruchomości.

en: feet
pl_PL: stopy

en: meters
pl_PL: metrów

en: acres
pl_PL: włości

en: yards
pl_PL: stocznie

en: hectares
pl_PL: hektary

en: square
pl_PL: plac

en: Measurement Unit
pl_PL: Jednostka miary

en: Select the measurement unit you will use on the website
pl_PL: Wybierz jednostkę miary, której będziesz używać na stronie internetowej

en: Language for datepicker
pl_PL: Język dla datepikarza

en: This applies for the calendar field type available for properties.
pl_PL: Dotyczy to typu pola kalendarza dostępnego dla właściwości.

en: Apperance Options
pl_PL: Opcje wyglądu

en: half map
pl_PL: pół mapy

en: Property List Type for Advanced Search
pl_PL: Typ listy właściwości dla wyszukiwania zaawansowanego

en: Select standard or half map style for advanced search results page.
pl_PL: Wybierz standardowy lub pół-styl dla strony wyników wyszukiwania zaawansowanego.

en: grid
pl_PL: krata

en: list
pl_PL: lista

en: Property List display(*global option)
pl_PL: Wyświetlanie listy właściwości (* opcja globalna)

en: Select grid or list style for properties list pages.
pl_PL: Wybierz siatkę lub styl listy dla stron listy właściwości.

en: For further setup see our help files, knowledgebase articles and tutorials to help make this process easier and more enjoyable for you:
pl_PL: Aby uzyskać dalszą konfigurację, zobacz nasze pliki pomocy, artykuły z bazy wiedzy i samouczki, aby ułatwić i uprzyjemnić ten proces:

en: Personalize Your Website
pl_PL: Spersonalizuj swoją witrynę

en: Add New Page
pl_PL: Dodaj nową stronę

en: Payments
pl_PL: Płatności

en: Add New Property
pl_PL: Dodaj nową właściwość

en: Powered by
pl_PL: Obsługiwane przez

en: The state field is empty !
pl_PL: Pole stanu jest puste!

en: The City field is empty !
pl_PL: Pole Miasto jest puste!

en: Your address field is empty!
pl_PL: Twoje pole adresu jest puste!

en: We are sorry, but we don't have an estimation for this property at this moment!
pl_PL: Przykro nam, ale nie mamy obecnie oceny tego obiektu!

en: Please fill in the form correctly and try again!
pl_PL: Proszę wypełnić poprawnie formularz i spróbować ponownie!

en: right now
pl_PL: teraz

en:  seconds ago
pl_PL: sekundy temu

en: about 1 minute ago
pl_PL: około 1 minuty temu

en:  minutes ago
pl_PL: minuty temu

en: about 1 hour ago
pl_PL: około 1 godziny temu

en:  hours ago
pl_PL: godzinę temu

en: yesterday
pl_PL: wczoraj

en:  days ago
pl_PL: kilka dni temu

en: over a year ago
pl_PL: ponad rok temu

en:  package on
pl_PL: pakiet na

en: PayPal payment agreement
pl_PL: Umowa płatności PayPal

en: Agent custom data
pl_PL: Dane niestandardowe agenta

en: Add Custom Field
pl_PL: Dodaj pole niestandardowe

en: Parameters list
pl_PL: Lista parametrów

en: Field Label:
pl_PL: Etykieta pola:

en: Field Value:
pl_PL: Wartość pola:

en: Remove
pl_PL: Usunąć

en: We didn't find any results
pl_PL: Nie znaleźliśmy żadnych wyników

en: listings
pl_PL: aukcje

en: Listings
pl_PL: Aukcje

en: Hi there,
pl_PL: Cześć,

en: We received your  Wire Transfer payment request on %s ! Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
pl_PL: Otrzymaliśmy Twoją prośbę o płatność przelewem na %s! Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby rozpocząć przesyłanie nieruchomości tak szybko, jak to możliwe.

en: The invoice number is:
pl_PL: Numer faktury to:

en: Amount:
pl_PL: Ilość:

en: Instructions:
pl_PL: Instrukcje:

en: you don't have the right to delete this
pl_PL: nie masz prawa tego usunąć

en: Search has been saved. You will receive an email notification when new properties matching your search have been published
pl_PL: Wyszukiwanie zostało zapisane. Otrzymasz powiadomienie e-mailem, gdy zostaną opublikowane nowe właściwości pasujące do Twojego wyszukiwania

en: My Profile
pl_PL: Mój profil

en: My Properties List
pl_PL: Moja lista właściwości

en: Favorites
pl_PL: Ulubione

en: Saved Searches
pl_PL: Zapisane wyszukiwania

en: My Invoices
pl_PL: Moje faktury

en: Inbox
pl_PL: W pudełku

en: Log Out
pl_PL: Wyloguj

en: wrong captcha
pl_PL: błędny kod weryfikacyjny

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
pl_PL: Nieprawidłowa nazwa użytkownika (nie używaj znaków specjalnych ani spacji)!

en: Username and/or Email field is empty!
pl_PL: Nazwa użytkownika i / lub adres e-mail jest pusty!

en: The email doesn't look right !
pl_PL: E-mail nie wygląda dobrze!

en: The email's domain doesn't look right.
pl_PL: Domena e-maila wygląda niepoprawnie.

en: Username already exists.  Please choose a new one.
pl_PL: Nazwa użytkownika już istnieje. Wybierz nowy.

en: One of the password field is empty!
pl_PL: Jedno z pól hasła jest puste!

en: Passwords do not match
pl_PL: Hasła nie pasują do siebie

en: Your account was created and you can login now!
pl_PL: Twoje konto zostało utworzone i możesz się teraz zalogować!

en: An email with the generated password was sent!
pl_PL: Wiadomość e-mail z wygenerowanym hasłem została wysłana!

en: Email already exists.  Please choose a new one.
pl_PL: Email już istnieje. Wybierz nowy.

en: Agency
pl_PL: Agencja

en: Developer
pl_PL: Deweloper

en: You are already logged in! redirecting...
pl_PL: Jesteś już zalogowany! przekierowuję ...

en: Username and/or Password field is empty!
pl_PL: Nazwa użytkownika i / lub hasło są puste!

en: Wrong username or password!
pl_PL: Zła nazwa użytkownika lub hasło!

en: Login successful, redirecting...
pl_PL: Logowanie zakończone sukcesem, przekierowanie ...

en: Email field is empty!
pl_PL: Pole e-mail jest puste!

en: Invalid E-mail address!
pl_PL: Niepoprawny adres email!

en: Invalid Username!
pl_PL: Zła nazwa użytkownika!

en: We have just sent you an email with Password reset instructions.
pl_PL: Właśnie wysłaliśmy Ci e-mail z instrukcjami resetowania hasła.

en: Agent need a first & last name
pl_PL: Agent potrzebuje imienia i nazwiska

en: Agent was added... You will be redirected to your agent list...
pl_PL: Agent został dodany ... Zostaniesz przekierowany do listy agentów ...

en: Agent profile edited
pl_PL: Zmieniono profil agenta

en: The email was not saved because it is used by another user.
pl_PL: E-mail nie został zapisany, ponieważ jest używany przez innego użytkownika.

en: Profile updated
pl_PL: Profil zaktualizowany

en: The new password is blank
pl_PL: Nowe hasło jest puste

en: Password Updated
pl_PL: Hasło zaktualizowane

en: Old Password is not correct
pl_PL: Stare hasło jest nieprawidłowe

en: removed
pl_PL: oddalony

en: Listing payment on
pl_PL: Lista płatności w dniu

en: Upgrade to featured listing on
pl_PL: Uaktualnij do polecanego wpisu na

en: Upgrade to Featured Listing
pl_PL: Uaktualnij do listy polecanych

en: Listing Payment
pl_PL: Płatność z wykazu

en: Listing Payment with Featured option
pl_PL: Wyświetlanie płatności za pomocą opcji Polecane

en: Sent for approval
pl_PL: Wysłano do zatwierdzenia

en: no listings available
pl_PL: brak dostępnych ofert

en: The date & time is already booked. Please choose a new one
pl_PL: Data i czas są już zarezerwowane. Wybierz nowy

en: membership payment on
pl_PL: płatność członkowska w dniu

en: Membership Payment
pl_PL: Płatność członkowska

en: Unable to login. Please, check login/password and try again
pl_PL: Niezdolny do logowania. Sprawdź login / hasło i spróbuj ponownie

en: Please, enter correct email
pl_PL: Wprowadź poprawny adres e-mail

en: Can\t create user with this credentials
pl_PL: Nie można utworzyć użytkownika z tymi poświadczeniami

en: Sorry, user already exists. Try different username/email
pl_PL: Przepraszamy, użytkownik już istnieje. Spróbuj użyć innej nazwy użytkownika / adresu e-mail

en:  in
pl_PL: w

en: The browser couldn't detect your position!
pl_PL: Przeglądarka nie może wykryć Twojej pozycji!

en: Geolocation is not supported by this browser.
pl_PL: Geolokalizacja nie jest obsługiwana przez tę przeglądarkę.

en: m radius
pl_PL: m promień

en: close map
pl_PL: zamknij mapę

en: No results found!
pl_PL: Nie znaleziono wyników!

en: loading results...
pl_PL: ładuję wyniki ...

en: Geolocation was not successful for the following reason:
pl_PL: Geolokalizacja nie powiodła się z następującego powodu:

en: Amount Financed:
pl_PL: Kwota dofinansowania:

en: Mortgage Payments:
pl_PL: Płatności hipotecznych:

en: Annual cost of Loan:
pl_PL: Roczny koszt pożyczki:

en: SEARCH
pl_PL: SZUKAJ

en: Search here...
pl_PL: Szukaj tutaj...

en: Your Name
pl_PL: Twoje imię

en: Your Email
pl_PL: Twój email

en: Your Phone
pl_PL: Twój telefon

en: Your Message
pl_PL: Twoja wiadomość

en: Your Address
pl_PL: Twój adres

en: Your City
pl_PL: Twoje miasto

en: Your State Code (ex CA)
pl_PL: Twój kod państwa (ex CA)

en: Send Message
pl_PL: Wyślij wiadomość

en: Sending user info, please wait...
pl_PL: Przesyłam informacje o użytkowniku, proszę czekać ...

en: Street View
pl_PL: widok ulicy

en: Close Street View
pl_PL: Zamknij widok ulicy

en: open map
pl_PL: otwarta mapa

en: Fullscreen
pl_PL: Pełny ekran

en: Default
pl_PL: Domyślna

en: Please wait while we are processing your submission!
pl_PL: Poczekaj, aż przetwarzamy Twoje zgłoszenie!

en: Are you sure you wish to delete?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć?

en: You need to agree with terms and conditions !
pl_PL: Musisz zgodzić się z warunkami!

en: Processing...
pl_PL: Przetwarzanie...

en: to
pl_PL: do

en: Send me the invoice
pl_PL: Wyślij mi fakturę

en: Direct payment instructions
pl_PL: Instrukcje dotyczące bezpośrednich płatności

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
pl_PL: Dziękuję Ci. Sprawdź pocztę e-mail, aby uzyskać instrukcje dotyczące płatności.

en: To be paid
pl_PL: Do zapłacenia

en: Plan Image
pl_PL: Zaplanuj obraz

en: Plan Price
pl_PL: Zaplanuj cenę

en: deleting...
pl_PL: usuwanie ...

en: saving...
pl_PL: oszczędność...

en: posting
pl_PL: mianowanie

en: Review Sent
pl_PL: Recenzja wysłana

en: Review Edit Saved
pl_PL: Recenzja Edytuj zapisane

en: Disabled
pl_PL: Niepełnosprawny

en: Published
pl_PL: Opublikowany

en: Please, enter property title
pl_PL: Proszę wprowadzić tytuł własności

en: Property is featured
pl_PL: Nieruchomość jest opisywany

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
pl_PL: Użyłeś wszystkich &quot;wyróżnionych&quot; list w swoim pakiecie.

en: saving..
pl_PL: oszczędność..

en: sending message..
pl_PL: Wysyłanie wiadomości..

en: Please, enter field:
pl_PL: Proszę, wprowadź pole:

en: You need to upload at last one image
pl_PL: Musisz przesłać na koniec jedno zdjęcie

en: Connecting to Paypal! Please wait...
pl_PL: Łączenie z Paypal! Proszę czekać...

en: subscription will be cancelled at the end of current period
pl_PL: subskrypcja zostanie anulowana na koniec bieżącego okresu

en: Disable Listing
pl_PL: Wyłącz listing

en: Enable Listing
pl_PL: Włącz listę

en: Disable Agent
pl_PL: Wyłącz agenta

en: Enable Agent
pl_PL: Włącz agenta

en: Confirm your ACCOUNT DELETION request! Clicking the button below will delete your account and data. This means you will no longer be able to login to your account and access your account information: My Profile, My Properties, Inbox, Saved Searches and Messages. This operation CAN NOT BE REVERSED!
pl_PL: Potwierdź prośbę o usunięcie konta! Kliknięcie przycisku poniżej spowoduje usunięcie konta i danych. Oznacza to, że nie będziesz już mógł zalogować się na swoje konto i uzyskać dostępu do informacji o koncie: Mój profil, Moje właściwości, Skrzynka odbiorcza, Zapisane wyszukiwania i wiadomości. Ta operacja NIE MOŻE BYĆ ODWRÓCONA!

en: Sending
pl_PL: Wysyłanie

en: No More Listings
pl_PL: Nie więcej aukcji

en: Image needs to be at least 500px height  x 500px wide!
pl_PL: Obraz musi mieć co najmniej 500 pikseli wysokości x 500 pikseli szerokości!

en: You cannot upload more than
pl_PL: Nie możesz przesłać więcej niż

en: images
pl_PL: obrazy

en: Are you sure you want to delete this?
pl_PL: Czy na pewno chcesz to usunąć?

en: Allowed Files
pl_PL: Dozwolone pliki

en: Warning !
pl_PL: Ostrzeżenie !

en: Your Current Logo
pl_PL: Twoje aktualne logo

en: Upload New Logo
pl_PL: Prześlij nowe logo

en: Your Current Colors
pl_PL: Twoje aktualne kolory

en: Change Colors
pl_PL: Zmień kolory

en: Page Title
pl_PL: Tytuł strony

en: Page Template
pl_PL: Szablon strony

en: See All Your Pages
pl_PL: Zobacz wszystkie swoje strony

en: Your Payment system is in SANDBOX mode.
pl_PL: Twój system płatności jest w trybie SANDBOX.

en: Your Payment system is in LIVE mode.
pl_PL: Twój system płatności działa w trybie LIVE.

en: You did not add your <strong>Paypal Details</strong>. No Paypal payment will be processed
pl_PL: Nie dodałeś swoich danych do <strong>Paypal</strong> . Żadna płatność Paypal nie zostanie przetworzona

en: Paypal Api Keys are added.Payments will be processed.
pl_PL: Dodano kody Paypal Api. Płatności będą przetwarzane.

en: You did not add your <strong>Stripe Details</strong>. No Stripe payment will be processed
pl_PL: Nie dodałeś swoich <strong>szczegółów pasków</strong> . Płatności bez pasków zostaną przetworzone

en: Stripe Api Keys are added.Payments will be processed.
pl_PL: Dodawane są paski Api Keys. Płatności będą przetwarzane.

en: Edit Payment Details
pl_PL: Edytuj szczegóły płatności

en: share
pl_PL: dzielić

en: remove from favorites
pl_PL: Usuń z ulubionych

en: compare
pl_PL: porównać

en: Once Weekly
pl_PL: Raz w tygodniu

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
pl_PL: Jeśli nie chcesz już otrzymywać powiadomień, wpisz swoje konto i usuń zapisane wyszukiwanie. Dziękujemy!

en: [more]
pl_PL: [jeszcze]

en: Primary Menu
pl_PL: Menu Główne

en: Mobile Menu
pl_PL: Menu mobilne

en: Footer Menu
pl_PL: Menu stopki

en: Primary Widget Area
pl_PL: Główny obszar widgetów

en: The primary widget area
pl_PL: Główny obszar widgetów

en: Secondary Widget Area
pl_PL: Drugi obszar widżetów

en: The secondary widget area
pl_PL: Dodatkowy obszar widżetów

en: First Footer Widget Area
pl_PL: Pierwszy obszar widgetu Footer

en: The first footer widget area
pl_PL: Pierwszy obszar widgetu stopki

en: Second Footer Widget Area
pl_PL: Obszar widgetu Second Footer

en: The second footer widget area
pl_PL: Drugi obszar widgetu stopka

en: Third Footer Widget Area
pl_PL: Trzeci obszar widgetu Foot Footer

en: The third footer widget area
pl_PL: Trzeci obszar widgetu stopki

en: Fourth Footer Widget Area
pl_PL: Czwarty obszar widgetu Footer

en: The fourth footer widget area
pl_PL: Obszar widgetu czwartej stopki

en: Top Bar Left Widget Area
pl_PL: Górny pasek z lewej strony widżetu

en: The top bar left widget area
pl_PL: Górny pasek po lewej stronie obszaru widgetu

en: Top Bar Right Widget Area
pl_PL: Górny pasek Prawy obszar widgetu

en: The top bar right widget area
pl_PL: Górny pasek z prawym obszarem widgetu

en: Sidebar Menu Widget Area - Before Menu
pl_PL: Obszar paska menu bocznego - Przed menu

en: Sidebar for header type 3 - before menu
pl_PL: Pasek boczny dla typu nagłówka 3 - przed menu

en: Sidebar Menu Widget Area - After Menu
pl_PL: Obszar menu paska bocznego - menu po

en: Sidebar for header type 3 - after menu
pl_PL: Pasek boczny dla typu nagłówka 3 - po menu

en: Header4 Widget Area
pl_PL: Obszar widgetu Header4

en: Header4 widget area
pl_PL: Obszar widgetu Header4

en: Dashboard Top Bar Left Widget Area
pl_PL: Górny pasek obszaru lewego paska pulpitu nawigacyjnego

en: User Dashboard - The top bar left widget area
pl_PL: Panel użytkownika - górny pasek po lewej stronie obszaru widgetu

en: Dashboard Top Bar Right Widget Area
pl_PL: Prawy obszar widgetu w prawym górnym rogu pulpitu

en: User Dashboard - The top bar right widget area
pl_PL: Pulpit nawigacyjny użytkownika - górny obszar widgetu w prawym górnym rogu

en: Splash Page Bottom Right Widget Area
pl_PL: Strona obszaru roboczego w prawym dolnym rogu ekranu

en: Splash Page - Bottom right area
pl_PL: Strona powitania - dolny prawy obszar

en: Splash Page Bottom Left Widget Area
pl_PL: Obszar powitalny Dolny lewy obszar widżetów

en: Splash Page - Bottom left area
pl_PL: Strona powitania - dolny lewy obszar

en: Cheatin&#8217; huh?
pl_PL: Cheatin &quot;tak?

en: %sActivate the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
pl_PL:  %sAktywuj wtyczkę Envato Market %s, aby otrzymywać aktualizacje dla elementów ThemeForest i CodeCanyon.

en: %sInstall the Envato Market plugin%s to get updates for your ThemeForest and CodeCanyon items.
pl_PL:  %sInstaluj wtyczkę Envato Market %s, aby otrzymywać aktualizacje dla elementów ThemeForest i CodeCanyon.

en: Supermarkets
pl_PL: Supermarkety

en: Schools
pl_PL: Szkoły

en: Restaurants
pl_PL: Restauracje

en: Pharmacies
pl_PL: Apteki

en: Hospitals
pl_PL: Szpitale

en: Description
pl_PL: Opis

en: Property Price
pl_PL: Cena nieruchomości

en: Property Price Label
pl_PL: Etykieta ceny nieruchomości

en: Property Price Label Before
pl_PL: Etykieta ceny nieruchomości przed

en: Property Category Submit
pl_PL: Kategoria właściwości Prześlij

en: Property Action Category
pl_PL: Kategoria działania nieruchomości

en: Property Media
pl_PL: Media nieruchomości

en: Property Address
pl_PL: Adres nieruchomości

en: Property City
pl_PL: Nieruchomość Miasto

en: Property Area
pl_PL: Obszar nieruchomości

en: Property Zip
pl_PL: Właściwość Zip

en: Property County
pl_PL: County nieruchomości

en: Property Country
pl_PL: Kraj własności

en: Property Map
pl_PL: Mapa właściwości

en: Property Latitude
pl_PL: Właściwość Latitude

en: Property Longitude
pl_PL: Właściwość Longitude

en: Google Camera Angle
pl_PL: Kąt kamery Google

en: property Size
pl_PL: właściwość Rozmiar

en: Property Lot Size
pl_PL: Rozmiar działki nieruchomości

en: Property Rooms
pl_PL: Pokoje własności

en: Property Bedrooms
pl_PL: Sypialnie własności

en: Property Bathrooms
pl_PL: Łazienki

en: Owner Notes
pl_PL: Informacje o właścicielu

en: property status
pl_PL: stan nieruchomości

en: Embed Video Id
pl_PL: Osadź identyfikator wideo

en: Embed Video Type
pl_PL: Osadź typ wideo

en: Embed Virtual Tour
pl_PL: Osadź wirtualną wycieczkę

en: Property Subunits
pl_PL: Poddziały nieruchomości

en: Active Life
pl_PL: Aktywne życie

en: Arts & Entertainment
pl_PL: Sztuka i rozrywka

en: Automotive
pl_PL: Automobilowy

en: Beauty & Spas
pl_PL: Uroda i spa

en: Education
pl_PL: Edukacja

en: Event Planning & Services
pl_PL: Planowanie i usługi eventowe

en: Financial Services
pl_PL: Usługi finansowe

en: Food
pl_PL: jedzenie

en: Health & Medical
pl_PL: Zdrowie i medycyna

en: Home Services
pl_PL: Usługi domowe

en: Hotels & Travel
pl_PL: Hotele i podróże

en: Local Flavor
pl_PL: Lokalny smak

en: Local Services
pl_PL: Usługi lokalne

en: Mass Media
pl_PL: Środki masowego przekazu

en: Nightlife
pl_PL: Nocne życie

en: Pets
pl_PL: Zwierzęta domowe

en: Professional Services
pl_PL: Profesjonalne usługi

en: Public Services & Government
pl_PL: Usługi publiczne i rząd

en: Real Estate
pl_PL: Nieruchomość

en: Religious Organizations
pl_PL: Organizacje religijne

en: Shopping
pl_PL: Zakupy

en: Transportation
pl_PL: Transport

en: miles
pl_PL: mile

en: Similar Listings
pl_PL: Podobne oferty

en: more details here
pl_PL: więcej szczegółów tutaj

en: All Countries
pl_PL: Wszystkie kraje

en: More Search Options
pl_PL: Więcej opcji wyszukiwania

en: Pay with Credit Card
pl_PL: Zapłać kartą kredytową

en: Submission Payment
pl_PL: Opłata za złożenie wniosku

en: Submission & Featured Payment
pl_PL: Składanie i polecana płatność

en: Package Payment
pl_PL: Płatność pakietowa

en:  Featured Payment
pl_PL: Polecane płatności

en: size:
pl_PL: rozmiar:

en: rooms:
pl_PL: pokoje:

en: baths:
pl_PL: łaźnia:

en: price:
pl_PL: Cena £:

en: Documents
pl_PL: Dokumenty

en: Address
pl_PL: Adres

en: City
pl_PL: Miasto

en: Area
pl_PL: Powierzchnia

en: State/County
pl_PL: Stan / Powiat

en: Zip
pl_PL: Zamek błyskawiczny

en: Open In Google Maps
pl_PL: Otwórz w Google Maps

en: Property Id
pl_PL: Identyfikator nieruchomości

en: Property Size
pl_PL: Wielkość nieruchomości

en: Rooms
pl_PL: Pokoje

en: Bedrooms
pl_PL: Sypialnie

en: Bathrooms
pl_PL: Łazienki

en: Energy index
pl_PL: Indeks energii

en: Energy class
pl_PL: Klasa energetyczna

en: Your energy class is
pl_PL: Twoja klasa energetyczna jest

en: Your energy class
pl_PL: Twoja klasa energetyczna

en: Your energy class is
pl_PL: Twoja klasa energetyczna jest

en: %s (Invalid)
pl_PL:  %s (nieprawidłowe)

en: %s (Pending)
pl_PL:  %s (oczekuje)

en: Edit Menu Item
pl_PL: Edytuj pozycję menu

en: Navigation Label
pl_PL: Etykieta nawigacji

en: Title Attribute
pl_PL: Tytuł Atrybut

en: Open link in a new window/tab
pl_PL: Otwórz link w nowym oknie / karcie

en: CSS Classes (optional)
pl_PL: Klasy CSS (opcjonalnie)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pl_PL: Opis zostanie wyświetlony w menu, jeśli bieżący motyw je obsługuje.

en: Menu Item Icon(ex: fa fa-comment)
pl_PL: Ikona elementu menu (np. Fa fa-comment)

en: Menu Item Label(ex: "new")
pl_PL: Etykieta pozycji menu (np. &quot;Nowa&quot;)

en: Set as Mega Menu?
pl_PL: Ustaw jako Mega Menu?

en: Select Widget Area
pl_PL: Wybierz obszar widgetu

en: Upload Background Image |
pl_PL: Prześlij obraz tła |

en: Remove Image
pl_PL: Usuń obraz

en: Container Styles( *set custom styles for mega menu container only:.  Ex: background position, background repeat )
pl_PL: Style kontenerów (* ustaw style niestandardowe tylko dla kontenera z mega menu:. Ex: pozycja tła, powtarzanie tła)

en: Draw border right on mega menu column?
pl_PL: Rysuj obramowanie w kolumnie mega menu?

en: Original: %s
pl_PL: Oryginał: %s

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: help
pl_PL: Wsparcie

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories.
pl_PL: Dodaj nowe szpilki Google Maps do pojedynczych działań / pojedynczych kategorii.

en: If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
pl_PL: Jeśli dodajesz obrazy bezpośrednio do pól wejściowych (bez przycisku Prześlij), użyj ścieżki pełnego obrazu. Na przykład: http: //www.wpresidence ...... Jeśli używasz przycisku &quot;Prześlij&quot;, użyj również przycisku &quot;Wstaw do wiadomości&quot; z wyskakującego okna.

en: The Retina pins should be uploaded in the same place as the original pin and the name of the file should be with_2x
pl_PL: Szpilki siatkówki powinny być załadowane w tym samym miejscu, co oryginalny pin, a nazwa pliku powinna być z_2x

en: For action
pl_PL: Dla akcji

en: Upload Pin
pl_PL: Prześlij PIN

en: for category:
pl_PL: dla kategorii:

en: Add new Google Maps pins for actions & categories combined (example: 'apartments in sales')
pl_PL: Dodaj nowe szpilki Google Maps do działań i kategorii razem (przykład: &quot;apartamenty w sprzedaży&quot;)

en: For action
pl_PL: Dla akcji

en: category
pl_PL: Kategoria

en: For IDX (if plugin is enabled)
pl_PL: Dla IDX (jeśli wtyczka jest włączona)

en: Userpin in geolocation
pl_PL: Userpin w geolokalizacji

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Install Required Plugins
pl_PL: Zainstaluj potrzebne wtyczki

en: Install Plugins
pl_PL: Zainstaluj wtyczki

en: Installing Plugin: %s
pl_PL: Instalowanie wtyczki: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
pl_PL: Coś poszło nietak z pluginem API.

en: Return to Required Plugins Installer
pl_PL: Wróć do Wymaganego instalatora wtyczek

en: Plugin activated successfully.
pl_PL: Wtyczka została aktywowana pomyślnie.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
pl_PL: Wszystkie wtyczki zostały zainstalowane i aktywowane pomyślnie.  %s

en: Field Name
pl_PL: Nazwa pola

en: Field Label
pl_PL: Etykieta pola

en: Field Type
pl_PL: Typ pola

en: Field Order
pl_PL: Zamówienie polowe

en: Dropdown values
pl_PL: Wartości dropdown

en: delete
pl_PL: kasować

en: Custom Fields
pl_PL: Pola niestandardowe

en: Add New Custom Field
pl_PL: Dodaj nowe pole niestandardowe

en: Field name
pl_PL: Nazwa pola

en:  Order in listing page
pl_PL: Zamówienie na stronie aukcji

en: Dropdown values separated by "," (only for dropdown field type)
pl_PL: Wartości dropdown rozdzielone przez &quot;,&quot; (tylko dla typu pola rozwijanego)

en:  click to add field
pl_PL: kliknij, aby dodać pole

en: Listings Features & Amenities
pl_PL: Oferty Funkcje i udogodnienia

en: Listings Labels
pl_PL: Etykiety aukcji

en: Type address, state, city or area
pl_PL: Wpisz adres, stan, miasto lub obszar

en: County, City or Area is
pl_PL: Powiat, miasto lub obszar jest

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: For
pl_PL: Dla

en: County / State
pl_PL: Powiat / państwo

en: types
pl_PL: typy

en: categories
pl_PL: kategorie

en: cities
pl_PL: miasta

en: areas
pl_PL: obszary

en: property price
pl_PL: Cena nieruchomości

en: property size
pl_PL: wielkość nieruchomości

en: property lot size
pl_PL: wielkość nieruchomości

en: property rooms
pl_PL: pokoje własności

en: property bedrooms
pl_PL: pokoje własności

en: property bathrooms
pl_PL: własność łazienki

en: property address
pl_PL: Adres nieruchomości

en: property county
pl_PL: powiat ziemski

en: property state
pl_PL: stan właściwości

en: property zip
pl_PL: zamek pocztowy

en: property country
pl_PL: kraj własności

en: address
pl_PL: adres

en: between
pl_PL: pomiędzy

en: and
pl_PL: i

en: between
pl_PL: pomiędzy

en:  similar with
pl_PL: podobny do

en:  has
pl_PL: ma

en:  equal with
pl_PL: równy z

en: smaller than
pl_PL: mniejszy niż

en: bigger than
pl_PL: większy niż

en: price range from:
pl_PL: zakres cen od:

en: bigger than
pl_PL: większy niż

en: price range from
pl_PL: zakres cen od

en: General
pl_PL: Generał

en: Social & Contact
pl_PL: Kontakt społeczny

en: Map
pl_PL: Mapa

en: Design
pl_PL: Projekt

en: Advanced
pl_PL: zaawansowane

en: Membership
pl_PL: Członkostwo

en: Help & Custom
pl_PL: Pomoc i niestandardowe

en: Global Theme Settings
pl_PL: Globalne ustawienia motywów

en: User Role Settings
pl_PL: Ustawienia roli użytkownika

en: Appearance
pl_PL: Wygląd

en: Logos & Favicon
pl_PL: Logos i Favicon

en: Header
pl_PL: nagłówek

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Price & Currency
pl_PL: Cena i waluta

en: Features & Amenities
pl_PL: Funkcje i udogodnienia

en: Theme Slider
pl_PL: Suwak motywu

en: Edit Property, Agent, Agency and Developer text links
pl_PL: Edytuj linki do tekstów własności, agenta, agencji i programisty

en: Splash Page
pl_PL: Strona powitalna

en: Contact Page Details
pl_PL: Szczegóły strony kontaktu

en: Social Accounts
pl_PL: Konta społecznościowe

en: Social Login
pl_PL: Logowanie społecznościowe

en: Contact 7 Settings
pl_PL: Kontakt 7 ustawień

en: Twitter Widget
pl_PL: Widget na Twitterze

en: Pins Management
pl_PL: Zarządzanie pinami

en: Generate Pins
pl_PL: Wygeneruj szpilki

en: General Design Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia projektu

en: Property Page
pl_PL: Strona właściwości

en: Property Print Page Design
pl_PL: Projekt strony wydruku własności

en: Custom Colors
pl_PL: Niestandardowe kolory

en: Header Design & Colors
pl_PL: Projekt nagłówka i kolory

en: Mobile Menu Colors
pl_PL: Kolory menu mobilnego

en: Property, Agent, Blog Lists Design
pl_PL: Właściwość, agent, projekt list blogów

en: Sidebar Widget Design
pl_PL: Projekt widżetów na pasku bocznym

en: User Dashboard Design
pl_PL: Projekt pulpitu użytkownika

en: Fonts
pl_PL: Czcionki

en: Custom CSS
pl_PL: niestandardowe CSS

en: Property Unit/Card Design - BETA
pl_PL: Property Unit / Card Design - BETA

en: Advanced Search Settings
pl_PL: Zaawansowane ustawienia wyszukiwania

en: Advanced Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania zaawansowanego

en: Geo Location Search
pl_PL: Wyszukiwanie lokalizacji geograficznej

en: Save Search Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia wyszukiwania

en: Advanced Search Colors
pl_PL: Zaawansowane wyszukiwanie kolorów

en: Membership Settings
pl_PL: Ustawienia członkostwa

en: Property Submission Page
pl_PL: Strona składania nieruchomości

en: Paypal Settings
pl_PL: Ustawienia Paypal

en: Stripe Settings
pl_PL: Ustawienia pasków

en: Email Management
pl_PL: Zarządzanie pocztą elektroniczną

en: Site Speed
pl_PL: Prędkość witryny

en: Export Options
pl_PL: Opcje eksportu

en: Import Options
pl_PL: Opcje importu

en: reCaptcha settings
pl_PL: ustawienia reCaptcha

en: Yelp settings
pl_PL: Ustawienia Yelp

en: Optima Express  settings
pl_PL: Ustawienia Optima Express

en: Header Settings
pl_PL: Ustawienia nagłówka

en: Footer Settings
pl_PL: Ustawienia stopki

en: Property and Agent Links
pl_PL: Linki do właściwości i agentów

en: Theme Slider
pl_PL: Suwak motywu

en: Social Accounts
pl_PL: Konta społecznościowe

en: Social Login
pl_PL: Logowanie społecznościowe

en: Map  Settings
pl_PL: Ustawienia mapy

en: Pin Management
pl_PL: Zarządzanie pinami

en: Property Page Settings
pl_PL: Ustawienia strony właściwości

en: Print Page Design
pl_PL: Wydrukuj projekt strony

en: Custom Colors Settings
pl_PL: Niestandardowe ustawienia kolorów

en: ***Please understand that we cannot add here color controls for all theme elements & details. Doing that will result in a overcrowded and useless interface. These small details need to be addressed via custom css code
pl_PL: *** Proszę zrozumieć, że nie możemy tutaj dodać kontroli kolorów dla wszystkich elementów tematycznych i szczegółów. Powoduje to przepełniony i bezużyteczny interfejs. Te małe szczegóły należy zaadresować za pomocą niestandardowego kodu css

en: Sidebar Widget Tab
pl_PL: Karta Widżet boczny

en: Custom Fonts
pl_PL: Niestandardowe czcionki

en: Property Card Design
pl_PL: Projekt karty nieruchomości

en: Save Search Settings
pl_PL: Zapisz ustawienia wyszukiwania

en: PaypPal Settings
pl_PL: Ustawienia PayPPal

en: Optima Express settings
pl_PL: Ustawienia Optima Express

en: Help&Custom
pl_PL: Pomoc i niestandardowe

en: Generate pins
pl_PL: Wygeneruj szpilki

en: Membership & Payment Settings
pl_PL: Ustawienia członkostwa i płatności

en: Submited Listings should be approved by admin?
pl_PL: Zgłoszone aukcje powinny być zatwierdzone przez administratora?

en: Front end registred users should be saved as agents?
pl_PL: Przedni zarejestrowani użytkownicy powinni być zapisani jako agenci?

en: Enable Paid Submission ?
pl_PL: Włącz płatną subskrypcję?

en: Enable Paypal?
pl_PL: Włącz Paypal?

en: Enable Stripe?
pl_PL: Włącz pasek?

en: Enable Direct Payment / Wire Payment?
pl_PL: Włącz płatność bezpośrednią / wypłatę drutu?

en: Currency For Paid Submission
pl_PL: Waluta za płatne przesłanie

en: Custom Currency Symbol - *select it from the list above after you add it.
pl_PL: Symbol waluty niestandardowej - * wybierz go z powyższej listy po dodaniu.

en: Paypal Client id
pl_PL: Identyfikator klienta Paypal

en: Paypal Client Secret Key
pl_PL: Klucz tajny klienta Paypal

en: Paypal & Stripe Api
pl_PL: Paypal &amp; Stripe Api

en: Paypal Api User Name
pl_PL: Nazwa użytkownika Paypal Api

en: Paypal API Password
pl_PL: Hasło do Paypal API

en: Paypal API Signature
pl_PL: Sygnatura API Paypal

en: Paypal receiving email
pl_PL: Paypal odbierający e-mail

en: Stripe Publishable Key
pl_PL: Klucz do opublikowania paska

en: Wire instructions for direct payment
pl_PL: Instrukcje przewodowe dotyczące płatności bezpośrednich

en: Price Per Submission (for "per listing" mode)
pl_PL: Cena za zgłoszenie (dla trybu &quot;na aukcję&quot;)

en: Price to make the listing featured (for "per listing" mode)
pl_PL: Cena do umieszczenia w wykazie (dla trybu &quot;na aukcję&quot;)

en: Free Membership - no of listings (for "membership" mode)
pl_PL: Bezpłatne członkostwo - liczba ofert (dla trybu &quot;członkostwa&quot;)

en: Unlimited listings ?
pl_PL: Nielimitowane aukcje?

en: Free Membership - no of featured listings (for "membership" mode)
pl_PL: Bezpłatne członkostwo - liczba polecanych ofert (dla trybu &quot;członkostwa&quot;)

en: Free Membership Listings - no of days until a free listing will expire. *Starts from the moment the property is published on the website. (for "membership" mode)
pl_PL: Bezpłatne oferty członkostwa - liczba dni do wygaśnięcia bezpłatnej aukcji. * Rozpoczyna się od momentu opublikowania nieruchomości na stronie internetowej. (dla trybu &quot;członkostwa&quot;)

en: Image for Contact Page
pl_PL: Obraz strony kontaktu

en: Upload Image
pl_PL: Załaduj obrazek

en: Company Name
pl_PL: Nazwa firmy

en: Send all contact emails to:
pl_PL: Wyślij wszystkie e-maile kontaktowe do:

en: Telephone
pl_PL: Telefon

en: Mobile
pl_PL: mobilny

en: Fax
pl_PL: Faks

en: Facebook Link
pl_PL: Link do Facebooka

en: Twitter Page Link
pl_PL: Link do strony na Twitterze

en: Google+ Link
pl_PL: Link Google+

en: Pinterest Link
pl_PL: Link do Pinteresta

en: Twitter Consumer Key
pl_PL: Klucz konsumencki na Twitterze

en: Twitter Consumer Secret
pl_PL: Sekret klienta na Twitterze

en: Twitter Access Token
pl_PL: Token dostępu na Twitterze

en: Twitter Access Token Secret
pl_PL: Dostęp Token Secret do Twittera

en: Twitter Cache Time in hours
pl_PL: Czas cache Twittera w godzinach

en: Facebook Api Key (for Facebook login)
pl_PL: Facebook Api Key (do logowania na Facebooku)

en: Facebook secret code (for Facebook login)
pl_PL: Tajny kod Facebooka (do logowania na Facebooku)

en: Google OAuth client id (for Google login)
pl_PL: Identyfikator klienta Google OAuth (w przypadku logowania Google)

en: Google Client Secret (for Google login)
pl_PL: Tajemnica klienta Google (w celu zalogowania się w Google)

en: Google Api key (for Google login)
pl_PL: Klucz Google Api (do logowania Google)

en: Allow login via Facebook ?
pl_PL: Zezwalaj na logowanie przez Facebooka?

en: Allow login via Google ?
pl_PL: Zezwalaj na logowanie przez Google?

en: Allow login via Yahoo ?
pl_PL: Zezwalaj na logowanie przez Yahoo?

en: Contact form 7 code for agent (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
pl_PL: Kod formularza kontaktowego dla agenta (np .: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Contact form 7 code for contact page template (ex: [contact-form-7 id="2725" title="contact me"])
pl_PL: Kod kontaktowy 7 dla szablonu strony kontaktowej (np .: [contact-form-7 id = &quot;2725&quot; title = &quot;contact me&quot;])

en: Help
pl_PL: Wsparcie

en: For theme help please check http://help.wpresidence.net/. If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
pl_PL: Aby uzyskać pomoc dotyczącą motywu, sprawdź http://help.wpresidence.net/. Jeśli nie ma tu Twojego pytania, przejdź na stronę http://support.wpestate.org, załóż konto i opublikuj bilet. Rejestracja jest prosta i jak tylko wyślesz bilet, otrzymasz powiadomienie. Zwykle odpowiadamy w ciągu najbliższych 24 godzin (z wyjątkiem weekendów). Proszę użyć tego systemu, a nie e-maila. Pomoże nam to odpowiedzieć na Twoje pytania znacznie szybciej. Dziękuję Ci!

en: For custom work on this theme please go to  <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a>, create a ticket with your request and we will offer a free quote.
pl_PL: W przypadku niestandardowej pracy nad tym tematem przejdź na stronę <a href="http://support.wpestate.org/" target="_blank">http://support.wpestate.org</a> , utwórz bilet ze swoją prośbą, a my zaoferujemy bezpłatną wycenę.

en: For help files please go to  <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a>.
pl_PL: Aby uzyskać pomoc, przejdź do strony <a href="http://help.wpresidence.net/">http://help.wpresidence.net</a> .

en: Subscribe to our mailing list in order to receive news about new features and theme upgrades. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subscribe Here!</a>
pl_PL: Zapisz się na naszą listę mailingową, aby otrzymywać wiadomości o nowych funkcjach i ulepszeniach motywów. <a href="http://eepurl.com/CP5U5">Subskrybuj tutaj!</a>

en: Afghanistan
pl_PL: Afganistan

en: Algeria
pl_PL: Algieria

en: American Samoa
pl_PL: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl_PL: Andora

en: Antarctica
pl_PL: Antarktyda

en: Antigua and Barbuda
pl_PL: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl_PL: Argentyna

en: Azerbaijan
pl_PL: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl_PL: Bahamy

en: Bahrain
pl_PL: Bahrajn

en: Bangladesh
pl_PL: Bangladesz

en: Belarus
pl_PL: Białoruś

en: Belgium
pl_PL: Belgia

en: Bermuda
pl_PL: Bermudy

en: Bolivia
pl_PL: Boliwia

en: Bosnia and Herzegowina
pl_PL: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl_PL: Wyspa Bouvet

en: Brazil
pl_PL: Brazylia

en: British Indian Ocean Territory
pl_PL: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Bulgaria
pl_PL: Bułgaria

en: Cambodia
pl_PL: Kambodża

en: Cameroon
pl_PL: Kamerun

en: Canada
pl_PL: Kanada

en: Cape Verde
pl_PL: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl_PL: Kajmany

en: Central African Republic
pl_PL: Republika Środkowoafrykańska

en: China
pl_PL: Chiny

en: Christmas Island
pl_PL: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl_PL: Wyspy Kokosowe (Keelinga)

en: Colombia
pl_PL: Kolumbia

en: Comoros
pl_PL: Komory

en: Congo
pl_PL: Kongo

en: Congo, the Democratic Republic of the
pl_PL: Kongo, Demokratyczna Republika

en: Cook Islands
pl_PL: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl_PL: Kostaryka

en: Cote d'Ivoire
pl_PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Croatia (Hrvatska)
pl_PL: Chorwacja (Hrvatska)

en: Cuba
pl_PL: Kuba

en: Cyprus
pl_PL: Cypr

en: Czech Republic
pl_PL: Republika Czeska

en: Denmark
pl_PL: Dania

en: Djibouti
pl_PL: Dżibuti

en: Dominica
pl_PL: Dominika

en: Dominican Republic
pl_PL: Republika Dominikany

en: East Timor
pl_PL: Wschodni Timor

en: Ecuador
pl_PL: Ekwador

en: Egypt
pl_PL: Egipt

en: El Salvador
pl_PL: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl_PL: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl_PL: Erytrea

en: Ethiopia
pl_PL: Etiopia

en: Faroe Islands
pl_PL: Wyspy Owcze

en: Fiji
pl_PL: Fidżi

en: Finland
pl_PL: Finlandia

en: France
pl_PL: Francja

en: France Metropolitan
pl_PL: Francja Metropolitan

en: French Guiana
pl_PL: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl_PL: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl_PL: Francuskie Terytoria Południowe

en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Germany
pl_PL: Niemcy

en: Greece
pl_PL: Grecja

en: Greenland
pl_PL: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl_PL: Gwadelupa

en: Guatemala
pl_PL: Gwatemala

en: Guinea
pl_PL: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl_PL: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl_PL: Gujana

en: Heard and Mc Donald Islands
pl_PL: Wyspy Heard i Mc Donald

en: Holy See (Vatican City State)
pl_PL: Stolica Apostolska (Państwo Watykańskie)

en: Hong Kong
pl_PL: Hongkong

en: Hungary
pl_PL: Węgry

en: Iceland
pl_PL: Islandia

en: India
pl_PL: Indie

en: Indonesia
pl_PL: Indonezja

en: Iran (Islamic Republic of)
pl_PL: Iran (Islamska Republika)

en: Iraq
pl_PL: Irak

en: Ireland
pl_PL: Irlandia

en: Israel
pl_PL: Izrael

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Jamaica
pl_PL: Jamajka

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Jordan
pl_PL: Jordania

en: Kazakhstan
pl_PL: Kazachstan

en: Kenya
pl_PL: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
pl_PL: Korea, Demokratyczna Republika Ludowa

en: Korea, Republic of
pl_PL: Republika Korei

en: Kuwait
pl_PL: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl_PL: Kirgistan

en: Lao, People's Democratic Republic
pl_PL: Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna

en: Latvia
pl_PL: Łotwa

en: Lebanon
pl_PL: Liban

en: Libyan Arab Jamahiriya
pl_PL: Libijska Arabska Dżamahirija

en: Lithuania
pl_PL: Litwa

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: Macau
pl_PL: Makau

en: Madagascar
pl_PL: Madagaskar

en: Malaysia
pl_PL: Malezja

en: Maldives
pl_PL: Malediwy

en: Marshall Islands
pl_PL: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl_PL: Martynika

en: Mauritania
pl_PL: Mauretania

en: Mayotte
pl_PL: Majotta

en: Mexico
pl_PL: Meksyk

en: Micronesia, Federated States of
pl_PL: Mikronezja, Sfederowane Stany

en: Moldova, Republic of
pl_PL: Mołdawia, Republika

en: Morocco
pl_PL: Maroko

en: Mozambique
pl_PL: Mozambik

en: Montenegro
pl_PL: Czarnogóra

en: Netherlands
pl_PL: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl_PL: Antyle Holenderskie

en: New Caledonia
pl_PL: Nowa Kaledonia

en: New Zealand
pl_PL: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl_PL: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl_PL: Wyspa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl_PL: Mariany Północne

en: Norway
pl_PL: Norwegia

en: Papua New Guinea
pl_PL: Papua Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl_PL: Paragwaj

en: Philippines
pl_PL: Filipiny

en: Poland
pl_PL: Polska

en: Portugal
pl_PL: Portugalia

en: Puerto Rico
pl_PL: Portoryko

en: Qatar
pl_PL: Katar

en: Romania
pl_PL: Rumunia

en: Russian Federation
pl_PL: Federacja Rosyjska

en: Saint Kitts and Nevis
pl_PL: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Martin
pl_PL: święty Marcin

en: Saint Lucia
pl_PL: święta Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl_PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: Saudi Arabia
pl_PL: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl_PL: Seszele

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
pl_PL: Słowacja (Republika Słowacka)

en: Slovenia
pl_PL: Słowenia

en: Solomon Islands
pl_PL: Wyspy Salomona

en: Somalia
pl_PL: Somali

en: South Africa
pl_PL: Afryka Południowa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl_PL: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: Spain
pl_PL: Hiszpania

en: St. Pierre and Miquelon
pl_PL: St. Pierre i Miquelon

en: Suriname
pl_PL: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pl_PL: Wyspy Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl_PL: Suazi

en: Sweden
pl_PL: Szwecja

en: Switzerland
pl_PL: Szwajcaria

en: Syrian Arab Republic
pl_PL: Republika Syryjsko-Arabska

en: Taiwan, Province of China
pl_PL: Tajwan, prowincja Chin

en: Tajikistan
pl_PL: Tadżykistan

en: Thailand
pl_PL: Tajlandia

en: Togo
pl_PL: Iść

en: Trinidad and Tobago
pl_PL: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl_PL: Tunezja

en: Turkey
pl_PL: indyk

en: Turkmenistan
pl_PL: Turkmenia

en: Turks and Caicos Islands
pl_PL: Wyspy Turks i Caicos

en: Ukraine
pl_PL: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl_PL: Zjednoczone Królestwo

en: United States
pl_PL: Stany Zjednoczone

en: United States Minor Outlying Islands
pl_PL: Stany Zjednoczone Dalekie Wyspy Mniejsze

en: Uruguay
pl_PL: Urugwaj

en: Venezuela
pl_PL: Wenezuela

en: Vietnam
pl_PL: Wietnam

en: Virgin Islands (British)
pl_PL: Wyspy Dziewicze (brytyjskie)

en: Virgin Islands (U.S.)
pl_PL: Wyspy Dziewicze (USA)

en: Wallis and Futuna Islands
pl_PL: Wyspy Wallis i Futuna

en: Western Sahara
pl_PL: Sahara Zachodnia

en: Yemen
pl_PL: Jemen

en: Enable Autocomplete in Front End Submission Form
pl_PL: Włącz autouzupełnianie w formularzu zgłoszenia przedniej strony

en: If yes, the address field in front end submission form will use Google Places autocomplete.
pl_PL: Jeśli tak, pole adresu w formularzu przedłożenia z przodu będzie korzystać z funkcji autouzupełniania w Miejscach Google.

en: Google Analytics Tracking id
pl_PL: Identyfikator śledzenia Google Analytics

en: Google Analytics Tracking id (ex UA-41924406-1)
pl_PL: Identyfikator śledzenia Google Analytics (np. UA-41924406-1)

en: User
pl_PL: Użytkownik

en: Display user roles dropdown in register forms
pl_PL: Wyświetlaj listę ról użytkowników w formularzach rejestrów

en: This applies for for all register forms.
pl_PL: Dotyczy to wszystkich formularzy rejestrowych.

en: Single Agent
pl_PL: Pojedynczy agent

en: Select user roles to display in register forms
pl_PL: Wybierz role użytkowników do wyświetlania w formularzach rejestrów

en: This applies for all register forms. *Hold CTRL for multiple selection.
pl_PL: Dotyczy to wszystkich formularzy rejestracyjnych. * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Select Taxonomies, where you want to show review block
pl_PL: Wybierz taksonomie, w którym chcesz wyświetlić blok opinii

en: *Hold CTRL for multiple selection.
pl_PL: * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Admin Should approve the reviews
pl_PL: Administrator powinien zatwierdzić recenzje

en: If yes, the reviews can be found in comments section
pl_PL: Jeśli tak, opinie można znaleźć w sekcji komentarzy

en: Select wich user role the admin should approve?
pl_PL: Wybierz rolę użytkownika, którą administrator powinien zatwierdzić?

en: Users will be automatically approved. *Hold CTRL for multiple selection.
pl_PL: Użytkownicy zostaną automatycznie zatwierdzeni. * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru.

en: Users can type the password on registration form
pl_PL: Użytkownicy mogą wpisać hasło w formularzu rejestracyjnym

en: If no, users will get the auto generated password via email
pl_PL: Jeśli nie, użytkownicy otrzymają automatycznie wygenerowane hasło pocztą e-mail

en: Your Favicon
pl_PL: Twój Favicon

en: Upload site favicon in .ico, .png, .jpg or .gif format
pl_PL: Prześlij stronę favicon w formacie .ico, .png, .jpg lub .gif

en: Upload Favicon
pl_PL: Prześlij Favicon

en: To add Retina logo versions, create retina logo, add _2x at the end of name of the original file (for ex logo_2x.jpg) and upload it in the same uploads folder as the non retina logo.
pl_PL: Aby dodać wersje logo Retina, utwórz logo siatkówki, dodaj _2x na końcu nazwy oryginalnego pliku (np. Logo_2x.jpg) i prześlij go w tym samym folderze, co logo nie siatkówki.

en: Your Logo
pl_PL: Twoje logo

en: We will use the image at the uploaded size. So make sure it fits your design. If you add images directly into the input fields (without Upload button) please use the full image path. For ex: http://www.wpresidence..... . If you use the "upload"  button use also "Insert into Post" button from the pop up window.
pl_PL: Wykorzystamy obraz w przesłanym rozmiarze. Dlatego upewnij się, że pasuje do Twojego projektu. Jeśli dodajesz obrazy bezpośrednio do pól wejściowych (bez przycisku Prześlij), użyj ścieżki pełnego obrazu. Na przykład: http: //www.wpresidence ...... Jeśli używasz przycisku &quot;Prześlij&quot;, użyj również przycisku &quot;Wstaw do wiadomości&quot; z wyskakującego okna.

en: Upload Logo
pl_PL: Prześlij Logo

en: Your Sticky Logo
pl_PL: Twoje przyklejone logo

en: Your Transparent Header Logo
pl_PL: Twoje przezroczyste logo nagłówka

en: Margin Top for logo
pl_PL: Górna krawędź dla logo

en: Add logo margin top number.
pl_PL: Dodaj górny numer marginesu logo.

en: Mobile/Tablets Logo
pl_PL: Logo mobilne / tablety

en: Upload mobile logo in jpg or png format.
pl_PL: Prześlij mobilne logo w formacie jpg lub png.

en: Show top bar widget menu ?
pl_PL: Pokaż menu z górnym widgetem paska?

en: Enable or disable top bar widget area.
pl_PL: Włącz lub wyłącz górny obszar widgetu paska.

en: Show top bar on mobile devices?
pl_PL: Pokaż najwyższy pasek na urządzeniach mobilnych?

en: Enable or disable top bar on mobile devices
pl_PL: Włącz lub wyłącz górny pasek na urządzeniach mobilnych

en: Show user login menu in header ?
pl_PL: Pokaż menu logowania użytkownika w nagłówku?

en: Enable or disable user login menu in header.
pl_PL: Włącz lub wyłącz menu logowania użytkownika w nagłówku.

en: Show submit property button in header?
pl_PL: Pokaż przycisk Wyślij właściwość w nagłówku?

en: Submit property will only work with theme register/login.
pl_PL: Prześlij właściwość działa tylko z rejestrem / logowaniem do tematu.

en: Global transparent header?
pl_PL: Globalny przezroczysty nagłówek?

en: Enable or disable the use of transparent header globally.
pl_PL: Włącz lub wyłącz stosowanie przezroczystego nagłówka na całym świecie.

en: Header Type?
pl_PL: Typ nagłówka?

en: Select header type.Header type 4 will NOT work with half map property list template.
pl_PL: Wybierz typ nagłówka. Typ nagłówka 4 NIE będzie działać z szablonem listy właściwości połowy mapy.

en: Header Align(Logo Position)?
pl_PL: Wyrównanie nagłówka (pozycja logo)?

en: Select header alignment.Please note that there is no "center" align for type 3 and 4.
pl_PL: Wybierz wyrównanie nagłówka. Zwróć uwagę, że nie ma wyrównania &quot;środka&quot; dla typów 3 i 4.

en: Header 3&4 Text Align?
pl_PL: Wyrównanie nagłówka 3 i 4?

en: Select a text alignment for header 3&4.
pl_PL: Wybierz wyrównanie tekstu dla nagłówków 3 i 4.

en: Wide Header ?
pl_PL: Szeroki nagłówek?

en: make the header 100%.
pl_PL: utwórz nagłówek w 100%.

en: Media Header Type?
pl_PL: Typ nagłówka multimediów?

en: Select what media header to use globally.
pl_PL: Wybierz nagłówek multimediów, który ma być używany globalnie.

en: Global Revolution Slider
pl_PL: Suwak globalnej rewolucji

en: If media header is set to Revolution Slider, type the slider name and save.
pl_PL: Jeśli nagłówek multimediów jest ustawiony na Suwak rewolucji, wpisz nazwę suwaka i zapisz.

en: Global Header Static Image
pl_PL: Globalny obraz statyczny nagłówka

en: If media header is set to image, add the image below.
pl_PL: Jeśli nagłówek multimediów jest ustawiony na obraz, dodaj obraz poniżej.

en: Upload Header Image
pl_PL: Prześlij obraz nagłówka

en: Parallax efect for image/video header media ?
pl_PL: Efekt paralaksy dla mediów nagłówkowych obrazu / wideo?

en: Enable parallax efect for image/video media header.
pl_PL: Włącz efekt paralaksy dla nagłówka obrazu / wideo mediów.

en: Header 5 - Info widget1 - icon
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widżet1 - ikona

en: Header 5 - Info widget1 - icon. Ex: fa fa-phone
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widżet1 - ikona. Np .: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget2 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget2 - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - Drugi wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget1 - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget1 - Drugi wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget2 - icon
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - ikona

en: Header 5 - Info widget2 - icon.  Ex: fa fa-phone
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget2 - ikona. Np .: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacji 1 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 1 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacji 1 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 2 - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacji 2 - Drugi wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 2  - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacji 2 - Drugi wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - icon
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - ikona

en: Header 5 - Info widget 3 - icon. Ex: fa fa-phone
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - ikona. Np .: fa fa-phone

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget 3 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - First line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Informacje widget 3 - Pierwszy wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - Drugi wiersz tekstu

en: Header 5 - Info widget 3 - Second line of text
pl_PL: Nagłówek 5 - Widget informacyjny 3 - Drugi wiersz tekstu

en: Show Footer ?
pl_PL: Pokaż stopkę?

en: Show Footer ?
pl_PL: Pokaż stopkę?

en: Show Footer Copyright Area?
pl_PL: Pokaż obszar Copyright Footer?

en: Show Footer Copyright Area?.
pl_PL: Pokaż obszar Copyright Footer ?.

en: Use Sticky Footer?
pl_PL: Użyj lepkiej stopki?

en: Use Sticky Footer?
pl_PL: Użyj lepkiej stopki?

en: Copyright Message
pl_PL: Komunikat praw autorskich

en: Type here the copyright message that will appear in footer.
pl_PL: Wpisz tutaj komunikat o prawach autorskich, który pojawi się w stopce.

en: Background for Footer
pl_PL: Tło dla stopki

en: Insert background footer image below.
pl_PL: Wstaw obraz stopki w tle poniżej.

en: Upload Background Image for Footer
pl_PL: Prześlij obraz tła dla stopki

en: Repeat Footer background ?
pl_PL: Tło powtórki stopki?

en: Set repeat options for background footer image.
pl_PL: Ustaw opcje powtarzania dla obrazu stopki tła.

en: Wide Footer ?
pl_PL: Wide Footer?

en: make the footer 100%.
pl_PL: utwórz stopkę w 100%.

en: 4 equal columns
pl_PL: 4 równe kolumny

en: 3 equal columns
pl_PL: 3 równe kolumny

en: 2 equal columns
pl_PL: 2 równe kolumny

en: 100% width column
pl_PL: Kolumna o szerokości 100%

en: 3 columns: 1/2 + 1/4 + 1/4
pl_PL: 3 kolumny: 1/2 + 1/4 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/2 + 1/4
pl_PL: 3 kolumny: 1/4 + 1/2 + 1/4

en: 3 columns: 1/4 + 1/4 + 1/2
pl_PL: 3 kolumny: 1/4 + 1/4 + 1/2

en: 2 columns: 2/3 + 1/3
pl_PL: 2 kolumny: 2/3 + 1/3

en: 2 columns: 1/3 + 2/3
pl_PL: 2 kolumny: 1/3 + 2/3

en: Footer Type
pl_PL: Typ stopki

en: Export Theme Options
pl_PL: Eksportuj opcje motywu

en: Export Theme Options
pl_PL: Eksportuj opcje motywu

en: Import Completed
pl_PL: Importuj zakończone

en: The inserted code is not a valid one
pl_PL: Włożony kod nie jest prawidłowy

en: Import Theme Options
pl_PL: Importuj opcje motywu

en: Import Theme Options
pl_PL: Importuj opcje motywu

en: Add the image for the contact page contact area. Minim 350px wide for a nice design.
pl_PL: Dodaj obraz do obszaru kontaktu strony kontaktowej. Szerokość minimalna 350px dla miłego designu.

en: Company name for contact page
pl_PL: Nazwa firmy dla strony kontaktowej

en: company email
pl_PL: firmowy e-mail

en: Duplicate Email
pl_PL: Zduplikowany adres e-mail

en: Send all contact emails to
pl_PL: Wyślij wszystkie e-maile kontaktowe do

en: Company phone number.
pl_PL: Numer telefonu firmy.

en: company mobile
pl_PL: firma mobilna

en: company fax
pl_PL: faks firmowy

en: Company skype
pl_PL: Firma skype

en: Company Address
pl_PL: adres spółki

en: Type company address
pl_PL: Wpisz adres firmy

en: Contact Page - Company HQ Latitude
pl_PL: Strona kontaktowa - Firma HQ Latitude

en: Set company pin location for contact page template. Latitude must be a number (ex: 40.577906).
pl_PL: Ustaw lokalizację pinów firmy dla szablonu strony kontaktów. Szerokość geograficzna musi być liczbą (np. 40,577906).

en: Contact Page - Company HQ Longitude
pl_PL: Strona kontaktowa - Firma HQ Longitude

en: Set company pin location for contact page template. Longitude must be a number (ex: -74.155058).
pl_PL: Ustaw lokalizację pinów firmy dla szablonu strony kontaktów. Długość geograficzna musi być liczbą (np .: -74.155058).

en: Facebook page url, with https://
pl_PL: Adres URL strony Facebooka z https: //

en: Twitter page link
pl_PL: Link do strony na Twitterze

en: Twitter page link, with https://
pl_PL: Link do strony na Twitterze, z https: //

en: Google+ page link, with https://
pl_PL: Link do strony Google+ z https: //

en:  Linkedin page link, with https://
pl_PL: Link do strony Linkedin z https: //

en: Pinterest page link, with https://
pl_PL: Link do strony Pinterest, z https: //

en: Instagram Link
pl_PL: Link do Instagrama

en: Instagram page link, with https://
pl_PL: Link do strony na Instagramie z https: //

en: Zillow api key is required for Zillow Widget.
pl_PL: Klucz Zillow api jest wymagany dla Zillow Widget.

en: Enable or disable Facebook login.
pl_PL: Włącz lub wyłącz logowanie do Facebooka.

en: Facebook Api key
pl_PL: Klawisz Facebooka Api

en: Facebook Api key is required for Facebook login.
pl_PL: Klucz Facebook Api jest wymagany do logowania na Facebooku.

en: Facebook Secret
pl_PL: Sekret Facebooka

en: Facebook Secret is required for Facebook login.
pl_PL: Facebook Secret jest wymagany do logowania na Facebooku.

en: Enable or disable Google login.
pl_PL: Włącz lub wyłącz logowanie Google.

en: Google Oauth Api is required for Google Login
pl_PL: Google Oauth Api jest wymagany do logowania Google

en: Google Oauth Client Secret
pl_PL: Sekret klienta Google Oauth

en: Google Oauth Client Secret is required for Google Login.
pl_PL: Sekret klienta Google Oauth jest wymagany do logowania się w Google.

en: Google api key
pl_PL: Klucz Google api

en: Google api key is required for Google Login.
pl_PL: Klucz Google api jest wymagany do logowania się w Google.

en: Allow login via Yahoo ?
pl_PL: Zezwalaj na logowanie przez Yahoo?

en: Enable or disable Yahoo login.
pl_PL: Włącz lub wyłącz logowanie Yahoo.

en: Contact form 7 code for agent
pl_PL: Kod formularza kontaktowego dla agenta

en: Contact form 7 code for contact page
pl_PL: Kod kontaktowy 7 do strony kontaktowej

en: Twitter consumer_key is required for theme Twitter widget.
pl_PL: Twitter consumer_key jest wymagany do widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Consumer Secret is required for theme Twitter widget.
pl_PL: Tajemnica klienta na Twitterze jest wymagana dla widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Access Token is required for theme Twitter widget.
pl_PL: Token dostępu Twittera jest wymagany do widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Access Secret
pl_PL: Sekret dostępu do Twittera

en: Twitter Access Secret is required for theme Twitter widget.
pl_PL: Tajemniczy dostęp do Twittera jest wymagany do widgetu Twittera tematycznego.

en: Twitter Cache Time
pl_PL: Czas pamięci podręcznej Twittera

en: wide
pl_PL: szeroki

en: boxed
pl_PL: zapakowany

en: Wide or Boxed?
pl_PL: Szeroki czy pudełkowany?

en: Choose the theme layout: wide or boxed.
pl_PL: Wybierz układ motywu: szeroki lub w pudełku.

en: Properties List - Properties number per page
pl_PL: Lista właściwości - Liczba właściwości na stronę

en: Set how many properties to show per page in lists.
pl_PL: Ustaw, ile właściwości ma wyświetlać na stronie na listach.

en: no
pl_PL: Nie

en: yes
pl_PL: tak

en: Use Slider in Property Unit
pl_PL: Użyj suwaka w jednostce własności

en: Enable / Disable the image slider in property unit (used in lists).
pl_PL: Włącz / wyłącz suwak obrazu w jednostce właściwości (używany na listach).

en: Property List Type for Taxonomy pages
pl_PL: Typ listy właściwości dla stron systematyki

en: Select standard or half map style for property taxonomies pages.
pl_PL: Wybierz standardowy lub półgwintowy styl dla stron taksonomii właściwości.

en: Agent Sidebar Position
pl_PL: Pozycja paska bocznego agenta

en: Where to show the sidebar in agent page.
pl_PL: Gdzie wyświetlić pasek boczny na stronie agenta.

en: Agent page Sidebar
pl_PL: Strona paska bocznego Agenta

en: What sidebar to show in agent page.
pl_PL: Jaki pasek boczny jest wyświetlany na stronie agenta.

en: Blog Category/Archive Sidebar Position
pl_PL: Kategoria / archiwum bloga Pozycja paska bocznego

en: Where to show the sidebar for blog category/archive list.
pl_PL: Gdzie wyświetlać pasek boczny dla kategorii blogów / listy archiwów.

en: Blog Category/Archive Sidebar
pl_PL: Blog Kategoria / archiwum Pasek boczny

en: What sidebar to show for blog category/archive list.
pl_PL: Jaki pasek boczny jest wyświetlany dla kategorii blogów / listy archiwów.

en: Blog Category/Archive List type
pl_PL: Typ kategorii blogów / archiwów

en: Select list or grid style for Blog Category/Archive list type.
pl_PL: Wybierz listę lub styl siatki dla typu Lista blogów / archiwum.

en: default
pl_PL: domyślna

en: Use a custom property page template
pl_PL: Użyj niestandardowego szablonu strony właściwości

en: Pick a custom property page template you made.
pl_PL: Wybierz niestandardowy szablon strony właściwości, który utworzyłeś.

en: Property Sidebar Position
pl_PL: Właściwość Pozycja paska bocznego

en: Where to show the sidebar in property page.
pl_PL: Gdzie wyświetlić pasek boczny na stronie właściwości.

en: Property page Sidebar
pl_PL: Strona właściwości Pasek boczny

en: What sidebar to show in property page.
pl_PL: Jaki pasek boczny jest wyświetlany na stronie właściwości.

en: Add Agent on Sidebar
pl_PL: Dodaj agenta na pasku bocznym

en: Show agent and contact form on sidebar.
pl_PL: Pokaż agenta i formularz kontaktowy na pasku bocznym.

en: Slider Type
pl_PL: Typ suwaka

en: What property slider type to show on property page.
pl_PL: Jaki typ suwaka właściwości powinien być wyświetlany na stronie właściwości.

en: Show Content as
pl_PL: Pokaż zawartość jako

en: Select tabs or accordion style for property info.
pl_PL: Wybierz zakładki lub styl akordeonu dla informacji o nieruchomości.

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
pl_PL: Informacje o Walkach nie są wyświetlane, jeśli nie dodajesz interfejsu API.

en: Show Graph on Property Page
pl_PL: Pokaż wykres na stronie właściwości

en: Enable or disable the display of number of view by day graphic.
pl_PL: Włącz lub wyłącz wyświetlanie liczby grafik widoku według dnia.

en: Show Reviews on Property Page
pl_PL: Pokaż recenzje na stronie właściwości

en: Show Reviews on Property Page.
pl_PL: Pokaż recenzje na stronie właściwości.

en: Enable Direct Message
pl_PL: Włącz bezpośrednią wiadomość

en: If set to no you will need to delete Inbox page template.
pl_PL: Jeśli ustawione na no, będziesz musiał usunąć szablon strony skrzynki odbiorczej.

en: Show Contact Form on lightbox
pl_PL: Pokaż formularz kontaktowy w lightbox

en: Enable or disable the contact form on lightbox.
pl_PL: Włącz lub wyłącz formularz kontaktowy w lightbox.

en: Crop Images on lightbox
pl_PL: Przycinaj obrazy w Lightbox

en: Images will have the same size. If set to no you will need to make sure that images are about the same size
pl_PL: Obrazy będą miały ten sam rozmiar. Jeśli ustawisz na nie, będziesz musiał upewnić się, że obrazy są mniej więcej tego samego rozmiaru

en: Main Grid Width in px
pl_PL: Główna szerokość siatki w px

en: This option defines the main content width. Default value is 1200px
pl_PL: Ta opcja określa główną szerokość zawartości. Domyślna wartość to 1200px

en: Content Width (In Percent)
pl_PL: Szerokość treści (w procentach)

en: Using this option you can define the width of the content in percent.Sidebar will occupy the rest of the main content space.
pl_PL: Korzystając z tej opcji, możesz określić szerokość zawartości w procentach. Pasek boczny zajmie resztę głównej przestrzeni treści.

en: Content Area Internal Padding
pl_PL: Wewnętrzne wypełnienie obszaru zawartości

en: Content Area Internal Padding (top,left,bottom,right)
pl_PL: Wewnętrzne wypełnienie obszaru zawartości (góra, lewo, dół, prawo)

en: Content Area Background Color
pl_PL: Kolor tła obszaru zawartości

en: Show Breadcrumbs
pl_PL: Pokaż bułkę tartą

en: Show Breadcrumbs?
pl_PL: Pokaż bułkę tartą?

en: Border Corner Radius
pl_PL: Promień narożnika granicznego

en: Border Corner Radius for unit elements, like property unit, agent unit or blog unit etc
pl_PL: Promień narożnika granicznego dla elementów jednostkowych, takich jak jednostka właściwości, jednostka agentów lub jednostka blogów itp

en: Box Shadow on elements like property unit
pl_PL: Box Shadow na elementach takich jak nieruchomość

en: Box Shadow on elements like property unit. Type none for no shadow or put the css values like  0px 2px 0px 0px rgba(227, 228, 231, 1)
pl_PL: Box Shadow na elementach takich jak nieruchomość. Wpisz none bez cienia lub wpisz wartości css, takie jak 0px 2px 0px 0px rgba (227, 228, 231, 1)

en: Currency Symbol
pl_PL: Symbol waluty

en: Currency Label
pl_PL: Etykieta waluty

en: Currency Value
pl_PL: Wartość waluty

en: Currency Position
pl_PL: Pozycja walutowa

en: Price - thousands separator
pl_PL: Cena - separator tysięcy

en: Set the thousand separator for price numbers.
pl_PL: Ustaw separator tysięcy dla numerów cen.

en: Currency label - will appear on front end
pl_PL: Etykieta waluty - pojawi się na przednim końcu

en: Set the currency label for multi-currency widget dropdown.
pl_PL: Ustaw etykietę waluty dla rozwijanego widgetu z wieloma walutami.

en: Where to show the currency symbol?
pl_PL: Gdzie wyświetlać symbol waluty?

en: Set the position for the currency symbol.
pl_PL: Ustaw pozycję symbolu waluty.

en: Enable auto loading of exchange rates from free.currencyconverterapi.com (1 time per day)?
pl_PL: Włącz automatyczne ładowanie kursów walut z free.currencyconverterapi.com (1 raz dziennie)?

en: Symbol must be set according to international standards. Complete list is here http://www.xe.com/iso4217.php.
pl_PL: Symbol musi być ustawiony zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Pełna lista znajduje się pod adresem http://www.xe.com/iso4217.php.

en: Add Currencies for Multi Currency Widget.
pl_PL: Dodaj waluty do widgetu Multi Currency.

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Currency value compared with the base currency value.
pl_PL: Wartość waluty w porównaniu z podstawową wartością waluty.

en: Show currency before or after price - in front pages
pl_PL: Pokaż walutę przed lub po cenie - na pierwszych stronach

en:  click to add currency
pl_PL: kliknij, aby dodać walutę

en: the file Google map does NOT exist or is NOT writable
pl_PL: plik Mapa Google NIE istnieje lub nie jest zapisywalny

en: Use file reading for pins?
pl_PL: Użyj odczytu pliku dla pinów?

en: Use file reading for pins? (*recommended for over 200 listings. Read the manual for diffrences between file and mysql reading)
pl_PL: Użyj odczytu pliku dla pinów? (* zalecane w przypadku ponad 200 aukcji Przeczytaj instrukcję obsługi różnic między odczytem pliku i mysql)

en: Maximum number of pins to show on the map.
pl_PL: Maksymalna liczba pinezek wyświetlanych na mapie.

en: A high number will increase the response time and server load. Use a number that works for your current hosting situation. Put -1 for all pins.
pl_PL: Wysoka liczba zwiększy czas odpowiedzi i obciążenie serwera. Użyj numeru, który działa w twojej obecnej sytuacji hostingowej. Ustaw -1 dla wszystkich pinów.

en: Set to Yes if you use SSL.
pl_PL: Ustaw na Tak, jeśli używasz protokołu SSL.

en: The Google Maps JavaScript API v3 REQUIRES an API key to function correctly. Get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from
pl_PL: Google Maps JavaScript API v3 WYMAGA klucza API do poprawnego działania. Uzyskaj klucz konsoli API i opublikuj kod w Opcjach motywu. Możesz to zdobyć

en: Starting Point Latitude
pl_PL: Punkt początkowy Szerokość geograficzna

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: 40.577906).
pl_PL: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google. Dodaj tylko liczby (np. 40,577906).

en: Starting Point Longitude
pl_PL: Długość początkowa

en: Applies for global header media with google maps. Add only numbers (ex: -74.155058).
pl_PL: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google. Dodaj tylko liczby (np. -74.155058).

en: Default Map zoom (1 to 20)
pl_PL: Domyślny zoom mapy (od 1 do 20)

en: Applies for global header media with google maps, except advanced search results, properties list and taxonomies pages.
pl_PL: Dotyczy globalnych mediów nagłówkowych z mapami google, z wyjątkiem zaawansowanych wyników wyszukiwania, listy właściwości i stron taksonomicznych.

en: Map Type
pl_PL: Typ mapy

en: The type selected applies for Google Maps header.
pl_PL: Wybrany typ dotyczy nagłówka Google Maps.

en: Use Cache for Google maps ?(*cache will renew itself every 3h)
pl_PL: Używaj Cache dla map Google (* cache będzie odnawiać się co 3 godziny)

en: If set to yes, new property pins will update on the map every 3 hours.
pl_PL: Jeśli ustawione na &quot;tak&quot;, nowe piny właściwości będą aktualizowane na mapie co 3 godziny.

en: Use Pin Cluster on map
pl_PL: Użyj Pin Cluster na mapie

en: If yes, it groups nearby pins in cluster.
pl_PL: Jeśli tak, grupuje pobliskie piny w klastrze.

en: Maximum zoom level for Cloud Cluster to appear
pl_PL: Maksymalny poziom powiększenia, aby pojawił się Cloud Cluster

en: Pin cluster disappears when map zoom is less than the value set in here.
pl_PL: Klaster pinów znika, gdy zoom mapy jest mniejszy niż wartość tu ustawiona.

en: Enable dsIDXpress to use the map
pl_PL: Włącz dsIDXpress, aby użyć mapy

en: Enable only if you activate dsIDXpres optional plugin. See help for details.
pl_PL: Włącz tylko, jeśli aktywujesz opcjonalną wtyczkę dsIDXpres. Zobacz pomoc w celu uzyskania szczegółów.

en: Geolocation Circle over map (in meters)
pl_PL: Koło geolokalizacji na mapie (w metrach)

en: Controls circle radius value for user geolocation pin. Type only numbers (ex: 400).
pl_PL: Kontroluje wartość promienia okręgu dla szpilki geolokacyjnej użytkownika. Wpisz tylko liczby (np. 400).

en: Height of the Google Map when closed
pl_PL: Wysokość mapy Google po zamknięciu

en: Applies for header google maps when set as global header media type.
pl_PL: Dotyczy map nagłówkowych google, gdy ustawiony jest jako globalny typ mediów nagłówka.

en: Height of Google Map when open
pl_PL: Wysokość Google Map po otwarciu

en: Force Google Map at the "closed" size ?
pl_PL: Wymusić Mapę Google w &quot;zamkniętym&quot; rozmiarze?

en: Applies for header google maps when set as global header media type, except property page.
pl_PL: Ma zastosowanie do map nagłówkowych google, gdy ustawiony jest jako globalny typ nagłówka, z wyjątkiem strony właściwości.

en: Force Google Map at the full screen size ?
pl_PL: Wymuś mapę Google na pełnym ekranie?

en: Show Google Search over Map?
pl_PL: Pokaż wyszukiwarkę Google na mapie?

en: Enable or disable the Google Maps search bar.
pl_PL: Włącz lub wyłącz pasek wyszukiwania Google Maps.

en: Style for Google Map. Use https://snazzymaps.com/ to create styles
pl_PL: Styl dla Google Map. Użyj https://snazzymaps.com/, aby utworzyć style

en: Copy/paste below the custom map style code.
pl_PL: Skopiuj / wklej poniżej niestandardowego kodu stylu mapy.

en: Main Color
pl_PL: Głównym kolor

en: Second Color
pl_PL: Drugi kolor

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Content Background Color
pl_PL: Kolor tła treści

en: Breadcrumbs, Meta and Second Line Font Color
pl_PL: Bułka tarta, kolor czcionki Meta i druga linia

en: Font Color
pl_PL: Kolor czcionki

en: Link Color
pl_PL: Kolor łącza

en: Headings Color
pl_PL: Kolor nagłówków

en: Footer Background Color
pl_PL: Kolor tła stopki

en: Footer Font Color
pl_PL: Kolor czcionki stopki

en: Footer Copyright Font Color
pl_PL: Stopka Copyright Font Color

en: Footer Copyright Area Background Font Color
pl_PL: Stopka Copyright Area Background Kolor czcionki

en: Boxed Content Background Color
pl_PL: Kolor tła w pudełkowej treści

en: Border Color
pl_PL: Kolor ramki

en: Hover Button Color
pl_PL: Kolor przycisku przesuwania

en: Map Controls Background Color
pl_PL: Mapa kontroluje kolor tła

en: Map Controls Font Color
pl_PL: Mapa kontroluje kolor czcionki

en: Custom Css
pl_PL: Niestandardowe CSS

en: Overwrite theme css using custom css.
pl_PL: Zastąp css motywu przy użyciu niestandardowego css.

en: H1 Font
pl_PL: Czcionka H1

en: Font Family:
pl_PL: Rodzina czcionek:

en: Font Subset:
pl_PL: Podzbiór czcionek:

en: Font Size:
pl_PL: Rozmiar czcionki:

en: Line Height:
pl_PL: Wysokość linii:

en: Font Weight:
pl_PL: Grubość czcionki:

en: H2 Font
pl_PL: H2 Czcionka

en: H3 Font
pl_PL: Czcionka H3

en: H4 Font
pl_PL: Czcionka H4

en: H5 Font
pl_PL: Czcionka H5

en: H6 Font
pl_PL: H6 Czcionka

en: Paragraph Font
pl_PL: Czcionka akapitu

en: Menu Font
pl_PL: Czcionka menu

en: No = submission is free. Paid listing = submission requires user to pay a fee for each listing. Membership = submission is based on user membership package.
pl_PL: No = zgłoszenie jest bezpłatne. Płatna aukcja = przesłanie wymaga uiszczenia opłaty za każdą aukcję. Członkostwo = zgłoszenie jest oparte na pakiecie członkostwa użytkownika.

en: If yes, admin publishes each property submitted in front end manually.
pl_PL: Jeśli tak, administrator publikuje każdą własność przesłaną ręcznie.

en: Maximum no of images per property (only front-end upload). Works when submission is free or requires user to pay a fee for each listing
pl_PL: Maksymalna liczba obrazów na nieruchomość (tylko przesyłanie z przodu). Działa, gdy przesyłanie jest bezpłatne lub wymaga uiszczenia opłaty za każdą aukcję

en: The maximum no of images a user can upload with the front end submit form. Use 0 for unlimited. This value is NOT used in case of membership mode (each package will have its own max image no set)
pl_PL: Maksymalna liczba zdjęć, które użytkownik może przesłać z formularzem przesyłania z przodu. Użyj 0 dla nieograniczonej. Ta wartość NIE jest używana w przypadku trybu członkostwa (każdy pakiet będzie miał swój własny maksymalny obraz bez zestawu)

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API. Update PayPal and Stripe settings according to API type selection.
pl_PL: Sandbox = testowy interfejs API. LIVE = rzeczywisty interfejs API płatności. Zaktualizuj ustawienia PayPal i pasków zgodnie z wyborem typu interfejsu API.

en: The currency in which payments are processed.
pl_PL: Waluta, w której przetwarzane są płatności.

en: Add your own currency for Wire payments.
pl_PL: Dodaj własną walutę dla przelewów Wire.

en: Enable or disable the wire payment option.
pl_PL: Włącz lub wyłącz opcję płatności przewodowej.

en: If wire payment is enabled, type the instructions below.
pl_PL: Jeśli opcja płatności przewodowej jest włączona, wpisz poniższe instrukcje.

en: Use .00 format for decimals (ex: 5.50). Do not set price as 0!
pl_PL: Użyj formatu .00 dla wartości dziesiętnych (np. 5,50). Nie ustalaj ceny jako 0!

en: Use .00 format for decimals (ex: 1.50). Do not set price as 0!
pl_PL: Użyj formatu .00 dla miejsc po przecinku (np. 1,50). Nie ustalaj ceny jako 0!

en: If you change this value, the new value applies for new registered users. Old value applies for older registered accounts.
pl_PL: Jeśli zmienisz tę wartość, nowa wartość dotyczy nowych zarejestrowanych użytkowników. Stara wartość dotyczy starszych zarejestrowanych kont.

en: Option applies for each free published listing.
pl_PL: Opcja obowiązuje dla każdego bezpłatnego opublikowanego wpisu.

en: Free Membership Images - no of images per listing
pl_PL: Bezpłatne obrazy członków - liczba zdjęć na aukcję

en: You can enable or disable Stripe payment buttons.
pl_PL: Możesz włączyć lub wyłączyć przyciski płatności w paski.

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
pl_PL: Informacje są pobierane z twojego konta na https://dashboard.stripe.com/login

en: You can enable or disable PayPal buttons.
pl_PL: Możesz włączyć lub wyłączyć przyciski PayPal.

en: PayPal business account is required. Info is taken from https://developer.paypal.com/. See help.
pl_PL: Konto biznesowe PayPal jest wymagane. Informacje pochodzą z https://developer.paypal.com/. Zobacz pomoc.

en: Paypal Client Secret Key
pl_PL: Klucz tajny klienta Paypal

en: Info is taken from https://developer.paypal.com/ See help.
pl_PL: Informacje są pobierane z https://developer.paypal.com/ Zobacz pomoc.

en: Info is taken from https://www.paypal.com/ or http://sandbox.paypal.com/ See help.
pl_PL: Informacje są pobierane z https://www.paypal.com/ lub http://sandbox.paypal.com/ Zobacz pomoc.

en: Paypal Api User Name - Obsolete starting 1.30.1
pl_PL: Paypal Api Nazwa użytkownika - Obsolete starting 1.30.1

en: Paypal API Password - Obsolete starting 1.30.1
pl_PL: Hasło API Paypal - Przestarzałe uruchamianie 1.30.1

en: Paypal API Signature - Obsolete starting 1.30.1
pl_PL: Sygnatura API Paypal - Przestarzałe uruchamianie 1.30.1

en: Add new Google Maps pins for single actions / single categories. For speed reason, you MUST add pins if you change categories and actions names.
pl_PL: Dodaj nowe szpilki Google Maps do pojedynczych działań / pojedynczych kategorii. Ze względów szybkościowych MUSISZ dodawać szpilki, jeśli zmienisz nazwy kategorii i akcji.

en: Pins retina version must be uploaded at the same time (same folder) as the original pin and the name of the retina file should be with_2x at the end.
pl_PL: Piny w wersji retina muszą być przesłane w tym samym czasie (ten sam folder) co oryginalny pin, a nazwa pliku siatkówki powinna być z_2x na końcu.

en: For help go here!
pl_PL: Aby uzyskać pomoc, przejdź tutaj!

en: Use price Pins ?
pl_PL: Użyj szpilek cenowych?

en: Use price Pins ?(The css class for price pins is "wpestate_marker" . Each pin has also receive a class with the name of the category or action: For example "wpestate_marker apartments sales")
pl_PL: Użyj szpilek cenowych (klasa css dla pinów cenowych to &quot;wpestate_marker&quot;.) Każda pinezka otrzymała również klasę z nazwą kategorii lub akcji: Na przykład &quot;sprzedaż apartamentów wpestate_marker&quot;)

en: Use Full Price Pins ?
pl_PL: Używaj numerów pełnych cen?

en: If not we will show prices without before and after label and in this format : 5,23m or 6.83k
pl_PL: Jeśli nie, pokażemy ceny bez etykiety przed i po i w tym formacie: 5,23m lub 6,83k

en: Use single Image Pin ?
pl_PL: Użyj pojedynczego Pin obrazu?

en: We will use 1 single pins for all markers. This option will decrease the loading time on you maps.
pl_PL: Użyjemy 1 pojedynczych szpilek do wszystkich znaczników. Ta opcja zmniejszy czas ładowania na Twoich mapach.

en: Image size must be 44px x 48px.
pl_PL: Rozmiar obrazu musi wynosić 44 x 48 pikseli.

en: For category:
pl_PL: Dla kategorii:

en: Image size must be 44px x 48px.
pl_PL: Rozmiar obrazu musi wynosić 44 x 48 pikseli.

en: Use Geo Location Search
pl_PL: Użyj wyszukiwania lokalizacji geograficznej

en: If yes, the geo location search will appear above half map search fields
pl_PL: Jeśli tak, wyszukiwanie lokalizacji geograficznej pojawi się nad polami wyszukiwania w połowie mapy

en: Initial area radius
pl_PL: Początkowy promień obszaru

en: Minimum radius vale
pl_PL: Minimalna wartość promienia

en: Minimum radius value
pl_PL: Minimalna wartość promienia

en: Maximum radius value
pl_PL: Maksymalna wartość promienia

en: Use Saved Search Feature ?
pl_PL: Użyj funkcji Zapisane wyszukiwanie?

en: If yes, user can save his searchs from Advanced Search Results, if he is logged in with a registered account.
pl_PL: Jeśli tak, użytkownik może zapisać swoje wyszukiwania z wyników wyszukiwania zaawansowanego, jeśli jest zalogowany przy użyciu zarejestrowanego konta.

en: daily
pl_PL: codziennie

en: weekly
pl_PL: co tydzień

en: Send emails
pl_PL: Wysyłać emaile

en: Send weekly or daily an email alert with new published properties matching user saved searches.
pl_PL: Wysyłaj co tydzień lub codziennie powiadomienie e-mail z nowymi opublikowanymi właściwościami dopasowanymi do wyszukiwań zapisanych przez użytkownika.

en: Advanced Search Background Color
pl_PL: Kolor tła wyszukiwania zaawansowanego

en: Advanced Search Background color Opacity
pl_PL: Wyszukiwanie zaawansowane Kolor tła Krycie

en: Values between 0 -invisible and 1 - fully visible
pl_PL: Wartości między 0-niewidzialne i 1 - w pełni widoczne

en: Advanced Search Font Color
pl_PL: Zaawansowane wyszukiwanie Kolor czcionki

en: Map Advanced Search Button Background Color
pl_PL: Mapa Wyszukiwanie zaawansowane Przycisk Kolor tła

en: Advanced Search Fields Font Color
pl_PL: Szukane pole Kolor czcionki

en: Use Custom Fields For Advanced Search ?
pl_PL: Użyj niestandardowych pól do wyszukiwania zaawansowanego?

en: If yes, you can set your own custom fields in the  spots available. See help for correct setup.
pl_PL: Jeśli tak, możesz ustawić własne pola niestandardowe w dostępnych miejscach. Zobacz pomoc dotyczącą poprawnej konfiguracji.

en: Put Search form before the header media ?
pl_PL: Umieścić formularz wyszukiwania przed nagłówkiem?

en: Works with "Use FLoat Form" options set to no ! Doesn't apply to search type 3.
pl_PL: Działa z opcjami &quot;Użyj formularza FLoat&quot; ustawionymi na no! Nie dotyczy wyszukiwania typu 3.

en: Use sticky search ?
pl_PL: Użyj lepkiego wyszukiwania?

en: This will replace the sticky header.  Doesn't apply to search type 3
pl_PL: To zastąpi lepki nagłówek. Nie dotyczy wyszukiwania typu 3

en: Use Float Search Form ?
pl_PL: Użyj formularza Float Search?

en: The search form is "floating" over the media header and you set the position.
pl_PL: Formularz wyszukiwania &quot;pływa&quot; nad nagłówkiem mediów i ustawiasz pozycję.

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%
pl_PL: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki: Ex 200px lub 20%

en: Distance betwen search form and the top margin of the browser: Ex 200px or 20%.
pl_PL: Odległość między formularzem wyszukiwania a górnym marginesem przeglądarki: Ex 200px lub 20%.

en: No of Search fields
pl_PL: Liczba pól wyszukiwania

en: No of Search fields.
pl_PL: Liczba pól wyszukiwania.

en: No of Search fields per row
pl_PL: Liczba pól wyszukiwania w wierszu

en: No of Search fields per row (Possible values: 1,2,3,4).
pl_PL: Liczba pól wyszukiwania w wierszu (możliwe wartości: 1,2,3,4).

en: none
pl_PL: Żaden

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Action Categories
pl_PL: Kategorie działań

en: County State
pl_PL: Państwo okręgowe

en: Select Taxonomy for tabs options in Advanced Search Type 6, Type 7, Type 8, Type 9
pl_PL: Wybierz opcję Systematyka dla opcji kart w Wyszukiwarce zaawansowanej Typ 6, Typ 7, Typ 8, Typ 9

en: This applies for  the search over media header.
pl_PL: Dotyczy to przeszukiwania nagłówka multimediów.

en: Price SLider values for advanced search with tabs
pl_PL: Wartości suwaka ceny dla wyszukiwania zaawansowanego z zakładkami

en: Price Slider Values(min/max) for
pl_PL: Wartości suwaka ceny (min / max) dla

en: Place in advanced search form
pl_PL: Umieść w zaawansowanym formularzu wyszukiwania

en: Search field
pl_PL: Pole wyszukiwania

en: How it will compare
pl_PL: Jak to porównać

en: Label on Front end
pl_PL: Etykieta na przednim końcu

en: Spot no
pl_PL: Punkt nr

en: *Do not duplicate labels and make sure search fields do not contradict themselves
pl_PL: * Nie duplikuj etykiet i upewnij się, że pola wyszukiwania nie są sprzeczne

en: *Labels will not apply for taxonomy dropdowns fields
pl_PL: * Etykiety nie będą dotyczyły pól rozwijanych kategorii taksonomii

en: Amenities and Features for Advanced Search?
pl_PL: Udogodnienia i funkcje wyszukiwania zaawansowanego?

en: Select which features and amenities show in search.
pl_PL: Wybierz funkcje i udogodnienia wyświetlane w wyszukiwarce.

en: *Hold CTRL for multiple selection
pl_PL: * Przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru

en: Type
pl_PL: Rodzaj

en: Advanced Search Type ?
pl_PL: Typ wyszukiwania zaawansowanego?

en: This applies for the search over header type. IMPORTANT! Enable Advanced Search Custom Fields - YES, for Type 5, Type 6, Type 8, Type 10 and Type 11. Types 7 & 9 look can be obtained with type 6 and 8 with float form set to yes.
pl_PL: Dotyczy to przeszukiwania typu nagłówka. WAŻNY! Włącz wyszukiwanie niestandardowe Pola niestandardowe - TAK, dla Typu 5, Typu 6, Typu 8, Typu 10 i Typu 11. Typy 7 i 9 mogą być uzyskiwane w typach 6 i 8 z ustawionym kształtem pływającym na tak.

en: Show Advanced Search ?
pl_PL: Pokaż wyszukiwanie zaawansowane?

en: Disables or enables the display of advanced search
pl_PL: Wyłącza lub włącza wyświetlanie wyszukiwania zaawansowanego

en: Show Cities and Areas with 0 properties in advanced search
pl_PL: Pokaż miasta i obszary z 0 właściwościami wyszukiwania zaawansowanego

en: Enable or disable listing empty city or area categories in dropdowns.
pl_PL: Włącz lub wyłącz wyświetlanie pustych kategorii miast lub obszarów w menu rozwijanym.

en: Show Advanced Search in Taxonomies, Categories or Archives
pl_PL: Pokaż zaawansowane wyszukiwanie w taksonomiach, kategoriach lub archiwach

en: Disables or enables the display of advanced search in taxonomies, categories and archives
pl_PL: Wyłącza lub włącza wyświetlanie wyszukiwania zaawansowanego w taksonomiach, kategoriach i archiwach

en: Keep Advanced Search visible? (*only for Type 1,3 and 4)
pl_PL: Czy wyszukiwanie zaawansowane jest widoczne? (* tylko dla typów 1,3 i 4)

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
pl_PL: Jeśli nie, domyślnie wyświetlane jest wyszukiwanie zaawansowane w nagłówku w pozycji zamkniętej.

en: Show Amenities and Features fields?
pl_PL: Pokaż pola udogodnień i funkcji?

en: Select what features from Advanced Search Form. *for speed reasons, the "features checkboxes" will not filter the pins on the map
pl_PL: Wybierz funkcje z formularza wyszukiwania zaawansowanego. * ze względu na szybkość, &quot;pola wyboru funkcji&quot; nie będą filtrować szpilek na mapie

en: Show Dropdowns for beds, bathrooms or rooms?(*only works with Custom Fields - YES)
pl_PL: Pokaż listy rozwijane dla łóżek, łazienek lub pokoi (* działa tylko z polami niestandardowymi - TAK)

en: Custom Fields are enabled and set from Advanced Search Form.
pl_PL: Pola niestandardowe są włączane i ustawiane z Zaawansowanego formularza wyszukiwania.

en: Show Slider for Price?
pl_PL: Pokaż suwak w cenie?

en: If no, price field can still be used in search and it will be input type.
pl_PL: Jeśli nie, pole cen nadal może być używane w wyszukiwaniu i będzie to typ wejściowy.

en: Minimum and Maximum value for Price Slider
pl_PL: Minimalna i maksymalna wartość suwaka cen

en: Type only numbers!
pl_PL: Wpisz tylko liczby!

en: Custom Fields list
pl_PL: Lista niestandardowych pól

en: Add, edit or delete property custom fields.
pl_PL: Dodawaj, edytuj lub usuwaj niestandardowe pola właściwości.

en: Fill the form in order to add a new custom field
pl_PL: Wypełnij formularz, aby dodać nowe pole niestandardowe

en: Add New Element in Features and Amenities
pl_PL: Dodaj nowy element w funkcjach i udogodnieniach

en: Type and add a new item in features and amenities list.
pl_PL: Wpisz i dodaj nowy element na liście funkcji i udogodnień.

en: Features and Amenities list
pl_PL: Funkcje i lista udogodnień

en: List of already added features and amenities
pl_PL: Lista już dodanych funkcji i udogodnień

en: After adding a new feature,  make sure you select it to be part of the property submission form from Membership -> Property Submission Page.
pl_PL: Po dodaniu nowej funkcji upewnij się, że została wybrana jako część formularza przesyłania własności z członkostwa -&gt; Strona przesyłania nieruchomości.

en: Show the Features and Amenities that are not available
pl_PL: Pokaż funkcje i udogodnienia, które nie są dostępne

en: Show on property page the features and amenities that are not selected?
pl_PL: Pokaż na stronie właściwości funkcje i udogodnienia, które nie są wybrane?

en:  Select the splash page type.
pl_PL: Wybierz typ strony powitalnej.

en: Important: Create also a page with template "Splash Page" to see how your splash settings apply
pl_PL: Ważne: utwórz także stronę z szablonem &quot;Strona powitalna&quot;, aby zobaczyć, jak mają zastosowanie ustawienia powitalne

en: Splash Image
pl_PL: Obraz powitalny

en: Splash Image, .png, .jpg or .gif format
pl_PL: Format powitalny, .png, .jpg lub .gif

en:  Slider Images
pl_PL: Obrazy suwaka

en: Slider Images, .png, .jpg or .gif format
pl_PL: Obrazy suwaka, .png, .jpg lub .gif

en: Select Images
pl_PL: Wybierz zdjęcia

en: Slider Transition
pl_PL: Suwak przejścia

en: Slider Transition Period
pl_PL: Okres przejściowy suwaka

en: Splash Video in mp4 format
pl_PL: Splash Video w formacie MP4

en: Splash Video in mp4 format
pl_PL: Splash Video w formacie MP4

en: Upload Video
pl_PL: Prześlij wideo

en: Splash Video in webm format
pl_PL: Splash Video w formacie webm

en: Splash Video in webm format
pl_PL: Splash Video w formacie webm

en: Splash Video in ogv format
pl_PL: Splash Video w formacie ogv

en: Splash Video in ogv format
pl_PL: Splash Video w formacie ogv

en: Cover Image for video
pl_PL: Obraz okładki do filmu

en: Overlay Image
pl_PL: Obraz nakładki

en: Overlay Image, .png, .jpg or .gif format
pl_PL: Obraz nakładki, .png, .jpg lub .gif

en: Overlay Color
pl_PL: Kolor nakładki

en: Overlay Opacity
pl_PL: Krycie nakładki

en: Overlay Opacity- values from 0 to 1 , Ex: 0.4
pl_PL: Overflow Opacity - wartości od 0 do 1, np .: 0.4

en: Splash Page Title
pl_PL: Tytuł strony powitania

en: Splash Page Subtitle
pl_PL: Podtytuł strony powitalnej

en: In case you want to send users to another page
pl_PL: W przypadku, gdy chcesz wysłać użytkowników do innej strony

en: Property Categories Page
pl_PL: Strona właściwości Kategorie

en: Property Action Category Page
pl_PL: Strona kategorii działania własności

en: Property City Page
pl_PL: Property City Strona

en: Property Area Page
pl_PL: Strona obszaru właściwości

en: Property County/State Page
pl_PL: Właściwość County / State

en: Agent Page
pl_PL: Strona agenta

en: Agent Categories Page
pl_PL: Strona kategorii agentów

en: Agent Action Category Page
pl_PL: Strona kategorii działania agenta

en: Agent City Page
pl_PL: Agent City

en: Agent Area Page
pl_PL: Strona obszaru agenta

en: Agent County/State Page
pl_PL: Powiat / stan agenta

en: Agency Category Page
pl_PL: Strona kategorii agencji

en: Agency Action Category Page
pl_PL: Strona kategorii działania agencji

en: Agency City Page
pl_PL: Agencja City

en: Agency Area Page
pl_PL: Strona obszaru agencji

en: Agency County/State Page
pl_PL: Powiat / stan Agencji

en: Developer Cateogory Page
pl_PL: Strona Cateogory dla programistów

en: Developer Action Category  Page
pl_PL: Strona kategorii działania deweloperów

en: Developer City Page
pl_PL: Strona miasta deweloperów

en: Developer Area Page
pl_PL: Strona obszaru programisty

en: Developer County/State Page
pl_PL: Powiat / stan dewelopera

en: Agency Page
pl_PL: Strona agencji

en: Developer Page
pl_PL: Strona programisty

en: You cannot use special characters like "&". After changing the url you may need to wait for a few minutes until WordPress changes all the urls. In case your new names do not update automatically, go to Settings - Permalinks and Save again the "Permalinks Settings" - option "Post name"
pl_PL: Nie możesz używać znaków specjalnych, takich jak &quot;&amp;&quot;. Po zmianie adresu URL możesz poczekać kilka minut, aż WordPress zmieni wszystkie adresy URL. Jeśli twoje nowe nazwiska nie aktualizują się automatycznie, przejdź do Ustawienia - Permalinks i Zapisz ponownie &quot;Ustawienia Permalinks&quot; - opcja &quot;Wpisz nazwę&quot;

en: Custom link for
pl_PL: Niestandardowy link dla

en: Multi Unit Label
pl_PL: Etykieta na wiele jednostek

en:  Custom title instead of Multi Unit label.
pl_PL: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Multi Unit.

en: Multi Unit Label (*for sub unit)
pl_PL: Etykieta dla wielu jednostek (* dla jednostki podrzędnej)

en:  Custom title instead of Multi Unit label(*for sub unit).
pl_PL: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Multi Unit (* dla jednostki podrzędnej).

en: Property Address Label
pl_PL: Etykieta adresu nieruchomości

en:  Custom title instead of Property Address label.
pl_PL: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Adres nieruchomości.

en: Property Features Label
pl_PL: Etykieta właściwości nieruchomości

en: Update; Custom title instead of Features and Amenities label.
pl_PL: Aktualizacja; Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Funkcje i udogodnienia.

en: Property Description Label
pl_PL: Właściwość Opis Etykieta

en: Custom title instead of Description label.
pl_PL: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Opis.

en: Property Details Label
pl_PL: Etykieta Szczegóły właściwości

en: Custom title instead of Property Details label.
pl_PL: Niestandardowy tytuł zamiast etykiety Szczegóły właściwości.

en: Property Status
pl_PL: Status nieruchomości

en: Property Status (* you may need to add new css classes - please see the help files)
pl_PL: Status nieruchomości (* może być konieczne dodanie nowych klas css - zobacz pliki pomocy)

en: type here the new status...
pl_PL: wpisz tutaj nowy status ...

en: click to add new status
pl_PL: kliknij, aby dodać nowy status

en: Select Properties
pl_PL: Wybierz Właściwości

en: Select properties for slider - *hold CTRL for multiple select
pl_PL: Wybierz właściwości suwaka - * przytrzymaj CTRL dla wielokrotnego wyboru

en: Due to speed reason we only show here the first 50 listings. If you want to add other listings into the theme slider please go and edit the property (in wordpress admin) and select "Property in theme Slider" in Property Details tab.
pl_PL: Ze względów szybkościowych pokazujemy tutaj tylko pierwsze 50 aukcji. Jeśli chcesz dodać inne wykazy do suwaka motywu, przejdź i edytuj właściwość (w administratorze wordpress) i wybierz &quot;Właściwość w suwaku motywu&quot; w zakładce Szczegóły właściwości.

en: Number of milisecons before auto cycling an item
pl_PL: Liczba milisecons przed automatycznym cykli elementu

en: Number of milisecons before auto cycling an item (5000=5sec).Put 0 if you don't want to autoslide.
pl_PL: Liczba milisecons przed auto-cyklem przedmiotu (5000 = 5sek.) .Przy 0, jeśli nie chcesz autoslide.

en: Design Type?
pl_PL: Typ projektu?

en: Select the design type.
pl_PL: Wybierz typ projektu.

en: Height in px (put 0 for full screen)
pl_PL: Wysokość w px (wstaw 0 na pełny ekran)

en: Height in px(put 0 for full screen, Default :580px)
pl_PL: Wysokość w px (ustaw 0 na pełny ekran, domyślnie: 580 pikseli)

en: New user  notification
pl_PL: Powiadomienie nowego użytkownika

en: New user admin notification
pl_PL: Powiadomienie administratora nowego użytkownika

en: Purchase Activated
pl_PL: Zakup aktywowany

en: Password Reset Request
pl_PL: Żądanie resetowania hasła

en: Password Reseted
pl_PL: Hasło zostało zresetowane

en: Approved Listings
pl_PL: Zatwierdzone aukcje

en: New wire Transfer
pl_PL: Nowy przelew kablowy

en: Admin - New wire Transfer
pl_PL: Administrator - nowy przelew bankowy

en: Admin - Expired Listing
pl_PL: Administrator - Lista wygasła

en: Matching Submissions
pl_PL: Pasujące zgłoszenia

en: Paid Submission
pl_PL: Płatne zgłoszenie

en: Featured Submission
pl_PL: Polecane przesłanie

en: Account Downgraded
pl_PL: Konto obniżone

en: Membership Cancelled
pl_PL: Członkostwo anulowane

en: Membership Expiration Warning
pl_PL: Ostrzeżenie o wygaśnięciu członkostwa

en: Free Listing Expired
pl_PL: Bezpłatne aukcja wygasła

en: New Listing Submission
pl_PL: Nowe zgłoszenie aukcji

en: Listing Edit
pl_PL: Lista Edytuj

en: Recurring Payment
pl_PL: Powtarzające się płatności

en: Membership Activated
pl_PL: Członkostwo aktywowane

en: Update Profile
pl_PL: Zaktualizować profil

en: New Agent
pl_PL: Nowy agent

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
pl_PL: Zmienne globalne:% website_url jako adres URL witryny,% nazwa_ witryny jako nazwa witryny,% user_email jako adres_użytkownika,% nazwa_użytkownika jako nazwa_użytkownika

en: Subject for
pl_PL: Przedmiot dla

en: Email subject for
pl_PL: Temat wiadomości e-mail dla

en: Content for
pl_PL: Treść dla

en: Email content for
pl_PL: Treść e-mail dla

en: Speed Advices
pl_PL: Speed ​​Advices

en: 1. If you are NOT using "Ultimate Addons for Visual Composer" please disable it or just disable the modules you don't use. It will reduce the size of javascript files you are loading and increase the site speed!
pl_PL: 1. Jeśli NIE korzystasz z &quot;Ostatecznych dodatków dla Visual Composer&quot;, wyłącz go lub po prostu wyłącz moduły, których nie używasz. Zmniejszy to rozmiar ładowanych plików javascript i zwiększy szybkość witryny!

en: 2. Use the EWWW Image Optimizer (or WP Smush IT) plugin to optimise images- optimised images increase the site speed.
pl_PL: 2. Użyj wtyczki EWWW Image Optimizer (lub WP Smush IT) do optymalizacji obrazów - zoptymalizowane obrazy zwiększają szybkość witryny.

en: 3. Create a free account on Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) and use this CDN.
pl_PL: 3. Utwórz darmowe konto na Cloudflare (https://www.cloudflare.com/) i użyj tej CDN.

en: 4. If you are using custom categories make sure you are adding the custom pins images on Theme Options -> Map -> Pin Management. The site will get slow if it needs to look for images that don't exist.
pl_PL: 4. Jeśli używasz niestandardowych kategorii, upewnij się, że dodajesz niestandardowe zdjęcia szpilek w Opcje motywu -&gt; Mapa -&gt; Zarządzanie szpilkami. Witryna zwolni się, jeśli będzie szukała obrazów, które nie istnieją.

en: Minify css and js files
pl_PL: Zminimalizuj pliki css i js

en: The system will use the minified versions of the css and js files
pl_PL: System użyje skróconych wersji plików css i js

en: Remove script version - Following Envato guidelines we removed this feature.Please use a cache plugin in order to remove the script version.
pl_PL: Usuń wersję skryptu - zgodnie z wytycznymi Envato usunęliśmy tę funkcję. Użyj wtyczki pamięci podręcznej, aby usunąć wersję skryptu.

en: The system will remove the script version when it is included. This doest not actually improve speed, but improves test score on speed tools pages.
pl_PL: System usunie wersję skryptu, gdy zostanie uwzględniona. To nie poprawia prędkości, ale poprawia wynik testu na stronach narzędzi prędkości.

en: Enable Browser Cache
pl_PL: Włącz pamięć podręczną przeglądarki

en: Add this code in your .httaces file(copy paste at the end). It will activate the browser cache and speed up your site.
pl_PL: Dodaj ten kod do pliku .httaces (kopiuj wklej na końcu). Uaktywni pamięć podręczną przeglądarki i przyspieszy działanie witryny.

en: File was generated
pl_PL: Plik został wygenerowany

en: Pin Generation works only if the file reading option in Google Map setting is set to yes
pl_PL: Pin Generation działa tylko wtedy, gdy opcja odczytu pliku w ustawieniach Google Map jest ustawiona na yes

en: Generate the pins
pl_PL: Wygeneruj szpilki

en: Generate the pins for the read from file map option
pl_PL: Wygeneruj szpilki dla opcji odczytu z mapy pliku

en: Help and Custom
pl_PL: Pomoc i zwyczaj

en: Help and custom work
pl_PL: Pomoc i niestandardowa praca

en: For theme help please check
pl_PL: Aby uzyskać pomoc dotyczącą motywu, sprawdź

en:  If your question is not here, please go to http://support.wpestate.org, create an account and post a ticket. The registration is simple and as soon as you send a ticket we are notified. We usually answer in the next 24h (except weekends). Please use this system and not the email. It will help us answer your questions much faster. Thank you!
pl_PL: Jeśli nie ma tu Twojego pytania, przejdź na stronę http://support.wpestate.org, załóż konto i opublikuj bilet. Rejestracja jest prosta i jak tylko wyślesz bilet, otrzymasz powiadomienie. Zwykle odpowiadamy w ciągu najbliższych 24 godzin (z wyjątkiem weekendów). Proszę użyć tego systemu, a nie e-maila. Pomoże nam to odpowiedzieć na Twoje pytania znacznie szybciej. Dziękuję Ci!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here
pl_PL: Pamiętaj, że Yelp nie działa we wszystkich krajach. Spójrz tutaj

en:  the list of countries where Yelp is available.
pl_PL: listę krajów, w których Yelp jest dostępny.

en: Yelp Api  Client Id
pl_PL: Identyfikator klienta Api na Yelp

en: Get this detail after you signup here
pl_PL: Uzyskaj ten szczegół po zarejestrowaniu się tutaj

en: Yelp Api Client Key
pl_PL: Klucz klienta Api Yelp

en: Yelp Categories
pl_PL: Kategorie Yelp

en: Yelp Categories to show on front page
pl_PL: Kategorie Yelp do pokazania na pierwszej stronie

en: Yelp - no of results
pl_PL: Yelp - brak wyników

en: Yelp - no of results
pl_PL: Yelp - brak wyników

en: Yelp Distance Measurement Unit
pl_PL: Yelp Jednostka pomiaru odległości

en: Use reCaptcha on register ?
pl_PL: Użyj reCaptcha w rejestrze?

en: This helps preventing registration spam.
pl_PL: Pomaga to zapobiegać spamowi rejestracyjnemu.

en: reCaptha site key
pl_PL: klucz witryny reCaptha

en: reCaptha secret key
pl_PL: klucz tajny reCaptha

en: Use Optima Express plugin (idx plugin by ihomefinder) - you will need to enable the plugin ?
pl_PL: Użyj wtyczki Optima Express (idx plugin by ihomefinder) - musisz włączyć wtyczkę?

en: Enable compatibility mode with Optima Express plugin
pl_PL: Włącz tryb zgodności z wtyczką Optima Express

en: Widget Internal Padding
pl_PL: Widget Wypełnienie wewnętrzne

en: Widget Internal Padding (top,left,bottom,right)
pl_PL: Widget Wypełnienie wewnętrzne (góra, lewo, dół, prawo)

en: Sidebar Widget Background Color
pl_PL: Kolor tła widżetu paska bocznego

en: Sidebar Heading Color
pl_PL: Kolor nagłówka paska bocznego

en: Sidebar Heading Background Color
pl_PL: Pasek boczny Kolor tła

en: Widget Font color
pl_PL: Widget Kolor czcionki

en: Widget Border Size
pl_PL: Rozmiar obramowania widżetu

en: Widget Border Color
pl_PL: Kolor obramowania widżetów

en: Mobile header background color
pl_PL: Kolor tła nagłówka mobilnego

en: Mobile header icon color
pl_PL: Kolor ikony mobilnego nagłówka

en: Mobile menu font color
pl_PL: Kolor czcionki w mobilnym menu

en: Mobile menu hover font color
pl_PL: Mobilne menu zmienia kolor czcionki

en: Mobile menu item hover background color
pl_PL: Mobilny element menu przesuwa kolor tła

en: Mobile menu background color
pl_PL: Kolor tła menu mobilnego

en: Mobile menu item border color
pl_PL: Kolor obramowania elementu menu mobilnego

en: Header Height
pl_PL: Wysokość hedera

en: Header Height in px
pl_PL: Wysokość nagłówka w px

en: Sticky Header Height
pl_PL: Lepka wysokość hedera

en: Sticky Header Height in px
pl_PL: Lepka wysokość nagłówka w px

en: Top Menu Font Size
pl_PL: Górny rozmiar czcionki menu

en: Menu Item Font Size
pl_PL: Rozmiar czcionki w pozycji menu

en: Border Bottom Header Height
pl_PL: Wysokość dolnej kolumny nagłówka

en: Border Bottom Header Height in px
pl_PL: Wysokość dolnej kolumny nagłówka w px

en: Border Bottom Sticky Header Height
pl_PL: Dolna góra lepka wysokość nagłówka

en: Border Bottom Sticky Header Height px
pl_PL: Dolna krawędź Przyklejony nagłówek Wysokość px

en: Header Border Bottom Color
pl_PL: Kolor dolnej krawędzi nagłówka

en: Top Bar Background Color (Header Widget Menu)
pl_PL: Kolor tła górnego paska (menu nagłówka widżetu)

en: Top Bar Font Color (Header Widget Menu)
pl_PL: Górny pasek koloru czcionki (menu nagłówka Widget)

en: Top Menu & Sticky Menu Background Color
pl_PL: Menu główne i kolor tła w Sticky Menu

en: For Menu Area when Header type 5 applies main color
pl_PL: Dla obszaru menu, gdy typ nagłówka 5 stosuje kolor główny

en: Sticky Menu Font Color
pl_PL: Przyklejony kolor czcionki menu

en: Top Menu Font Color
pl_PL: Górny kolor czcionki

en: Top Menu Hover Font Color
pl_PL: Górne menu Ustaw kolor czcionki

en: Top Menu Hover Background Color
pl_PL: Górne menu najedź na kolor tła

en: Top Menu Hover Background Color (*applies on some hover types)
pl_PL: Górne menu najechania na kolor tła (* dotyczy niektórych typów zawisu)

en: Top Menu Hover Type
pl_PL: Górny menu Hover Type

en: For Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Top Menu Hover Font Color option
pl_PL: Dla Hover Type 1, 2, 5, 6 - setup Menu górne Zawieszanie opcji Kolor czcionki

en: For Hover Type 3, 4 - setup Top Menu Hover Background Color option
pl_PL: Dla Hover Type 3, 4 - ustawienia Menu górne Zawieszanie opcji Kolor tła

en: Transparent Header - Top Menu Font Color
pl_PL: Transparent Header - Kolor czcionki w górnym menu

en: Transparent Header - Top Menu Hover Font Color
pl_PL: Transparent Header - Górne menu Ustaw kolor czcionki

en: Menu Item Color
pl_PL: Kolor elementu menu

en: Menu Item hover font color
pl_PL: Pozycja menu zmienia kolor czcionki

en: Menu Item Back Color
pl_PL: Pozycja menu Kolor pleców

en: Menu Item  Back Color
pl_PL: Pozycja menu Kolor pleców

en: Menu Item Hover Back Color
pl_PL: Pozycja menu Obróć kolor w tył

en: Menu border color
pl_PL: Kolor obramowania menu

en: type 1
pl_PL: typ 1

en: type 2
pl_PL: typ 2

en: type 3
pl_PL: typ 3

en: type 4
pl_PL: typ 4

en: Unit Card Type
pl_PL: Typ karty jednostki

en: No of property listings per row when the page is without sidebar
pl_PL: Liczba list nieruchomości w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: When the page is with sidebar the no of listings per row will be 2 or 3 - depending on your selection
pl_PL: Jeśli strona ma pasek boczny, liczba wpisów w wierszu będzie wynosić 2 lub 3 - w zależności od wyboru

en: No of agent listings per row when the page is without sidebar
pl_PL: Liczba list agentów w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: No of blog listings per row when the page is without sidebar
pl_PL: Liczba wpisów na blogu w wierszu, gdy strona jest bez paska bocznego

en: Property Unit/Card min height
pl_PL: Minimalna wysokość jednostki jednostki / karty

en: Property Unit/Card min height
pl_PL: Minimalna wysokość jednostki jednostki / karty

en: Agent Unit/Card min height
pl_PL: Minimalna wysokość modułu agenta / karty

en: Agent Unit/Card min height(works on agent lists and agent taxonomy)
pl_PL: Minimalna wysokość modułu agenta / karty (działa na listach agentów i taksonomii agentów)

en: Blog Unit/Card min height
pl_PL: Minimalna wysokość bloga / karty

en: Blog Unit/Card min height
pl_PL: Minimalna wysokość bloga / karty

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding
pl_PL: Własność, agent i bloga Wyściółka wewnętrzna karty / karty

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Internal Padding (top,left,bottom,right)
pl_PL: Własność, agent i bloga Wyściółka wewnętrzna karty (górna, lewa, dolna, prawa)

en: Property,Agent and Blog Unit/Card Backgrond Color
pl_PL: Właściwość, agent i bloga Jednostka / Karta Backgrond Kolor

en: Unit border size
pl_PL: Rozmiar granicy jednostki

en: Unit/Card border color
pl_PL: Kolor obramowania urządzenia / karty

en: Use this unit/card
pl_PL: Użyj tego urządzenia / karty

en: This property unit builder is a very complex feature, with a lot of options, and because of that it may not work for all design idees. We will continue to improve it, but please be aware that css problems may appear and those will have to be solved by manually adding css rules in the code.
pl_PL: Ten moduł do tworzenia jednostek nieruchomości jest bardzo złożoną cechą, z wieloma opcjami, i dlatego może nie działać dla wszystkich celów projektowych. Będziemy go ulepszać, ale pamiętajcie, że mogą pojawić się problemy z css, a te będą musiały zostać rozwiązane przez ręczne dodanie reguł css w kodzie.

en: Save Design
pl_PL: Zapisz projekt

en: Show subunits section
pl_PL: Pokaż sekcję podjednostek

en: Show subunits section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję podjednostek na stronie wydruku?

en: Show agent details section
pl_PL: Pokaż sekcję szczegółów agenta

en: Show agent details section in print page?
pl_PL: Wyświetlić sekcję szczegółów agenta na stronie drukowania?

en: Show description section
pl_PL: Pokaż sekcję opisu

en: Show description section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję opisu na stronie wydruku?

en: Show address section
pl_PL: Pokaż sekcję adresu

en: Show address section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję adresu na stronie drukowania?

en: Show details section
pl_PL: Pokaż sekcję szczegółów

en: Show details section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję szczegółów na stronie drukowania?

en: Show features & amenities section
pl_PL: Pokaż sekcję funkcji i udogodnień

en: Show features & amenities section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję funkcji i udogodnień na stronie drukowania?

en: Show floor plans section
pl_PL: Pokaż sekcję planów pięter

en: Show floor plans section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję planów piętra na stronie wydruku?

en: Show gallery section
pl_PL: Pokaż sekcję galerii

en: Show gallery section in print page?
pl_PL: Pokaż sekcję galerii na stronie wydruku?

en: Show Header in Dashboard ?
pl_PL: Pokaż nagłówek w panelu?

en: Enable or disable header in dashboard. The header will always be wide & type1 !
pl_PL: Włącz lub wyłącz nagłówek w panelu. Nagłówek zawsze będzie szeroki i wpisz 1!

en: User Dashboard Menu Color
pl_PL: Kolor menu użytkownika Dashboard

en: User Dashboard Menu Item Background Color
pl_PL: Element menu użytkownika Dashboard Kolor tła

en: User Dashboard Menu Background
pl_PL: Tło menu pulpitu użytkownika

en: User Dashboard Package Background
pl_PL: Tło pulpitu nawigacyjnego użytkownika

en: User Dashboard Package Color
pl_PL: Kolor paczki pulpitu użytkownika

en: Dashboard Buy Package Select Background
pl_PL: Dashboard Kup pakiet Wybierz tło

en: Dashboard Package Selected
pl_PL: Wybrano pakiet pulpitu nawigacyjnego

en: Dashboard Package Select
pl_PL: Wybór pakietu pulpitów

en: Content Button Background
pl_PL: Tło przycisku zawartości

en: Content Text Color
pl_PL: Kolor tekstu zawartości

en: Select the Fields for property submission.
pl_PL: Wybierz pola dla przesłania własności.

en: Use CTRL to select multiple fields for property submission page.
pl_PL: Użyj CTRL, aby wybrać wiele pól dla strony przesyłania właściwości.

en: Select the Mandatory Fields for property submission.
pl_PL: Wybierz pola obowiązkowe dla przesłania własności.

en: Make sure the mandatory fields for property submission page are part of submit form (managed from the above setting). Use CTRL for multiple fields select..
pl_PL: Upewnij się, że obowiązkowe pola strony przesyłania nieruchomości są częścią formularza przesłania (zarządzane z powyższego ustawienia). Użyj CTRL dla wielu pól wybierz ...

en: Cache was cleared
pl_PL: Pamięć podręczna została wyczyszczona

en: New Agent Added
pl_PL: Dodano nowego agenta

en: A new agent was added on %website_url.
    Username: %user_profile
pl_PL: Nowy agent został dodany w %site_url. Nazwa użytkownika:% user_profile

en: Profile Update
pl_PL: Aktualizacja profilu

en: A user updated his profile on %website_url.
    Username: %user_profile
pl_PL: Użytkownik zaktualizował swój profil w %site_url. Nazwa użytkownika:% user_profile

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
    %website_url 
    Username: %username.
    If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen. To reset your password, visit the following address:%reset_link,
    Thank You!
pl_PL: Ktoś poprosił o zresetowanie hasła dla następującego konta:% website_url Username:% username. Jeśli to był błąd, po prostu zignoruj ​​ten e-mail i nic się nie stanie. Aby zresetować hasło, odwiedź następujący adres:% reset_link, Dziękujemy!

en: Your Password was Reset
pl_PL: Twoje hasło zostało zresetowane

en: Your new password for the account at: %website_url: 
    Username:%username, 
    Password:%user_pass.
    You can now login with your new password at: %website_url
pl_PL: Twoje nowe hasło do konta:% website_url: Username:% username, Password:% user_pass. Możesz teraz zalogować się przy użyciu nowego hasła na stronie:% website_url

en: Your purchase was activated
pl_PL: Twój zakup został aktywowany

en: Hi there,
    Your purchase on  %website_url is activated! You should go check it out.
pl_PL: Witaj, Twój zakup na% website_url jest aktywowany! Powinieneś to sprawdzić.

en: Your listing was approved
pl_PL: Twoja wizytówka została zatwierdzona

en: Hi there,
    Your listing, %property_title was approved on  %website_url! The listing is: %property_url.
    You should go check it out.
pl_PL: Witaj, Twoja oferta,% property_title została zatwierdzona na% website_url! Lista zawiera:% property_url. Powinieneś to sprawdzić.

en: You ordered a new Wire Transfer
pl_PL: Zamówiłeś nowy przelew bankowy

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price. 
    Instructions:  %payment_details.
pl_PL: Otrzymaliśmy Twoją prośbę o płatność przelewem w% website_url! Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby rozpocząć przesyłanie nieruchomości tak szybko, jak to możliwe. Numer faktury to:% invoice_no, Kwota:% total_price. Instrukcje:% payment_details.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
pl_PL: Ktoś zamówił nowy przelew bankowy

en: Hi there,
    You received a new Wire Transfer payment request on %website_url.
    The invoice number is:  %invoice_no,  Amount: %total_price.
    Please wait until the payment is made to activate the user purchase.
pl_PL: Witaj, Otrzymałeś nowe żądanie płatności przelewem na% website_url. Numer faktury to:% invoice_no, Kwota:% total_price. Poczekaj, aż zostanie dokonana płatność, aby aktywować zakup użytkownika.

en: New User Registration
pl_PL: Rejestracja nowego użytkownika

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register, 
    E-mail: %user_email_register
pl_PL: Nowa rejestracja użytkownika w %site_url. Nazwa użytkownika:% user_login_register, E-mail:% user_email_register

en: Your username and password on %website_url
pl_PL: Twoja nazwa użytkownika i hasło na% website_url

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact me.
    Thank you!
pl_PL: Cześć, Witaj w% website_url! Możesz się teraz zalogować, korzystając z poniższych danych uwierzytelniających: Nazwa użytkownika:% user_login_register Hasło:% user_pass_register Jeśli masz jakiekolwiek problemy, skontaktuj się ze mną. Dziękuję Ci!

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
pl_PL: Wygasła aukcja przesłana do zatwierdzenia w witrynie% website_url

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go check it out.
    This is the property title: %submission_title.
pl_PL: Witaj, Użytkownik ponownie przesłał nową właściwość w% website_url! Powinieneś to sprawdzić. To jest tytuł własności: %submission_title.

en: Matching Submissions on %website_url
pl_PL: Pasujące zgłoszenia na% website_url

en: New Paid Submission on %website_url
pl_PL: Nowe płatne zgłoszenie w %site_url

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url! You should go check it out.
pl_PL: Cześć, masz nowe płatne przesłanie w% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: New Feature Upgrade on  %website_url
pl_PL: Nowa aktualizacja funkcji w %site_url

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url! You should go check it out.
pl_PL: Cześć, Masz nowe polecane zgłoszenie na% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: Account Downgraded on %website_url
pl_PL: Konto zostało obniżone o %site_url

en: Hi there,
    You downgraded your subscription on %website_url. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval.
    Thank you!
pl_PL: Cześć, obniżyłeś subskrypcję w %site_url. Ponieważ Twój numer aukcji był większy niż ten, który oferuje aktualny pakiet, ustawiliśmy status wszystkich aukcji na &quot;wygasłe&quot;. Będziesz musiał wybrać, które aukcje chcesz zobaczyć i wysłać je ponownie do zatwierdzenia. Dziękuję Ci!

en: Membership Cancelled on %website_url
pl_PL: Członkostwo anulowane w% website_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
pl_PL: Witaj, Twoja subskrypcja na% website_url została anulowana, ponieważ wygasła lub nie została przetworzona powtarzająca się płatność od sprzedawcy. Wszystkie Twoje aukcje nie są już widoczne dla naszych gości, ale pozostają na Twoim koncie. Dziękuję Ci.

en: Membership Expiration Warning on %website_url
pl_PL: Ostrzeżenie o wygaśnięciu członkostwa na% page_url

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url will expire in 3 days.Please make sure you renew your subscription or you have enough funds for an auto renew.
pl_PL: Witaj, Twoja subskrypcja na% website_url wygaśnie za 3 dni. Upewnij się, że odnawiasz subskrypcję lub masz wystarczającą ilość środków na automatyczne odnowienie.

en: Membership Activated on %website_url
pl_PL: Członkostwo zostało aktywowane w% website_url

en: Hi there,
    Your new membership on %website_url is activated! You should go check it out.
pl_PL: Witaj, Twoje nowe członkostwo na% website_url jest aktywne! Powinieneś to sprawdzić.

en: Free Listing expired on %website_url
pl_PL: Bezpłatne aukcje wygasły w %site_url

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
pl_PL: Witaj, Jedna z Twoich bezpłatnych ofert w %site_url ma &quot;wygasła&quot;. Lista zawiera% expired_listing_url. Dziękuję Ci!

en: New Listing Submission on %website_url
pl_PL: Nowe zgłoszenie aukcji na stronie% website_url

en: Hi there,
    A user has submited a new property on %website_url! You should go check it out.This is the property title %new_listing_title!
pl_PL: Witaj, Użytkownik przesłał nową usługę na% website_url! Powinieneś sprawdzić to. To jest tytuł własności% new_listing_title!

en: Listing Edited on %website_url
pl_PL: Lista Edytowana na% website_url

en: Hi there,
    A user has edited one of his listings  on %website_url ! You should go check it out. The property name is : %editing_listing_title!
pl_PL: Cześć, Użytkownik edytował jedną ze swoich aukcji w% website_url! Powinieneś to sprawdzić. Nazwa właściwości to:% editing_listing_title!

en: Recurring Payment on %website_url
pl_PL: Płatność cykliczna na% page_url

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go check it out.
pl_PL: Witaj, Obciążiliśmy Twoje konto na% handlowca za subskrypcję w% website_url! Powinieneś to sprawdzić.

en: Read more
pl_PL: Czytaj więcej

en: Updating Plugin: %s
pl_PL: Aktualizacja wtyczki: %s

en: Return to the Dashboard
pl_PL: Powrót do panelu

en: The following plugin was activated successfully:
pl_PL: Następująca wtyczka została aktywowana pomyślnie:

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
pl_PL: Wtyczka nie została aktywowana. Dla tego tematu wymagana jest wyższa wersja %s. Zaktualizuj wtyczkę.

en: Dismiss this notice
pl_PL: Odrzuć to powiadomienie

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
pl_PL: Istnieje co najmniej jedna wymagana lub zalecana wtyczka do zainstalowania, aktualizacji lub aktywacji.

en: Please contact the administrator of this site for help.
pl_PL: Skontaktuj się z administratorem tej witryny, aby uzyskać pomoc.

en: Update Required
pl_PL: Wymagana aktualizacja

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
pl_PL: Zdalny pakiet wtyczek nie zawiera folderu z żądanym plikiem i zmiana nazwy nie działała.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
pl_PL: Skontaktuj się z dostawcą wtyczek i poproś ich o spakowanie wtyczki zgodnie z wytycznymi WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
pl_PL: Zdalny pakiet wtyczek składa się z więcej niż jednego pliku, ale pliki nie są spakowane w folderze.

en: TGMPA v%s
pl_PL: TGMPA v %s

en: Required
pl_PL: wymagany

en: Recommended
pl_PL: Zalecana

en: WordPress Repository
pl_PL: Repozytorium WordPress

en: External Source
pl_PL: Źródło zewnętrzne

en: Pre-Packaged
pl_PL: Wstępnie zapakowany

en: Not Installed
pl_PL: Nie zainstalowany

en: Installed But Not Activated
pl_PL: Zainstalowano, ale nie aktywowano

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Required Update not Available
pl_PL: Wymagana aktualizacja jest niedostępna

en: Requires Update
pl_PL: Wymaga aktualizacji

en: Update recommended
pl_PL: Aktualizacja zalecana

en: Installed version:
pl_PL: Zainstalowana wersja:

en: Minimum required version:
pl_PL: Minimalna wymagana wersja:

en: Available version:
pl_PL: Dostępna wersja:

en: No plugins to install, update or activate.
pl_PL: Brak wtyczek do instalacji, aktualizacji lub aktywacji.

en: Plugin
pl_PL: Podłącz

en: Source
pl_PL: Źródło

en: Version
pl_PL: Wersja

en: Upgrade message from the plugin author:
pl_PL: Zaktualizuj wiadomość od autora wtyczki:

en: Install
pl_PL: zainstalować

en: Update
pl_PL: Aktualizacja

en: Activate
pl_PL: Aktywuj

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
pl_PL: Żadne wtyczki nie zostały wybrane do zainstalowania. Nie podjęto żadnego działania.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
pl_PL: Żadne wtyczki nie zostały wybrane do aktualizacji. Nie podjęto żadnego działania.

en: No plugins are available to be installed at this time.
pl_PL: W tej chwili nie można zainstalować wtyczek.

en: No plugins are available to be updated at this time.
pl_PL: W tej chwili nie można aktualizować żadnych wtyczek.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
pl_PL: Żadne wtyczki nie zostały wybrane do aktywacji. Nie podjęto żadnego działania.

en: No plugins are available to be activated at this time.
pl_PL: W tym momencie nie można aktywować żadnych wtyczek.

en: Plugin activation failed.
pl_PL: Nie udało się aktywować wtyczki.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pl_PL: Trwa proces instalacji i aktywacji. Ten proces może trochę potrwać na niektórych hostach, więc prosimy o cierpliwość.

en: Show Details
pl_PL: Pokaż szczegóły

en: Hide Details
pl_PL: Ukryj szczegóły

en: All installations and activations have been completed.
pl_PL: Wszystkie instalacje i aktywacje zostały zakończone.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pl_PL: Rozpoczyna się proces instalacji. Ten proces może trochę potrwać na niektórych hostach, więc prosimy o cierpliwość.

en: All installations have been completed.
pl_PL: Wszystkie instalacje zostały ukończone.

en: Your account is pending approval. Please wait for admin to approve it.
pl_PL: Twoje konto czeka na zatwierdzenie. Poczekaj na zatwierdzenie przez administratora.

en: Your account is disabled.
pl_PL: Twoje konto jest wyłączone.

en: Photo
pl_PL: Zdjęcie

en: Upload your profile photo.
pl_PL: Prześlij swoje zdjęcie profilowe.

en: Upload  profile image.
pl_PL: Prześlij obraz profilu.

en: *minimum 500px x 500px
pl_PL: * minimum 500px x 500px

en: User Details
pl_PL: Dane użytkownika

en: Add your contact information.
pl_PL: Dodaj swoje dane kontaktowe.

en: First Name
pl_PL: Imię

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Phone
pl_PL: Telefon

en: Add your social media information.
pl_PL: Dodaj informacje o mediach społecznościowych.

en: Facebook Url
pl_PL: URL facebooka

en: Twitter Url
pl_PL: URL na Twitterze

en: Linkedin Url
pl_PL: URL Linkedin

en: Instagram Url
pl_PL: URL Instagrama

en: Pinterest Url
pl_PL: URL na Pinterest

en: Website Url (without http)
pl_PL: Adres URL witryny (bez http)

en: Agent Area/Categories
pl_PL: Obszar agenta / kategorie

en: What kind of listings do you handle?
pl_PL: Z jakimi ofertami sobie poradzisz?

en: None
pl_PL: Żaden

en: Action Category
pl_PL: Kategoria działania

en: Agent Custom Data
pl_PL: Dane niestandardowe agenta

en: Any custom parameters for agent
pl_PL: Wszelkie niestandardowe parametry dla agenta

en: User Param 1
pl_PL: Użytkownik Param 1

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: In what area are your properties
pl_PL: W jakim obszarze są twoje nieruchomości

en: Add some information about yourself.
pl_PL: Dodaj trochę informacji o sobie.

en: Title/Position
pl_PL: Pozycja tytułu

en: About Me
pl_PL: O mnie

en: Update profile
pl_PL: Zaktualizować profil

en: Delete profile
pl_PL: Usuń profil

en: Agent Details
pl_PL: Szczegóły agenta

en: Agent Username
pl_PL: Nazwa użytkownika agenta

en: Username:
pl_PL: Nazwa Użytkownika:

en: is not editable
pl_PL: nie można edytować

en: Agent Password
pl_PL: Hasło agenta

en: Re-type Password
pl_PL: Wpisz ponownie hasło

en: Member of
pl_PL: Członkiem

en: Parameter Label
pl_PL: Etykieta parametru

en: Parameter Value
pl_PL: Wartość parametru

en: Add New Agent
pl_PL: Dodaj nowego agenta

en: Advanced Search
pl_PL: zaawansowane wyszukiwanie

en: SEARCH PROPERTIES
pl_PL: WYSZUKIWANIE WŁAŚCIWOŚCI

en: Search State, City or Area
pl_PL: Wyszukaj państwo, miasto lub obszar

en: Advanced Search
pl_PL: zaawansowane wyszukiwanie

en: Search Properties
pl_PL: Wyszukaj właściwości

en: Radius:
pl_PL: Promień:

en: We found
pl_PL: Znaleźliśmy

en: results.
pl_PL: wyniki.

en: Do you want to load the results now ?
pl_PL: Czy chcesz teraz załadować wyniki?

en: See first results here
pl_PL: Zobacz pierwsze wyniki tutaj

en: we found
pl_PL: znaleźliśmy

en: results
pl_PL: wyniki

en: We don't have any agents yet!
pl_PL: Nie mamy jeszcze żadnych agentów!

en: Our Agents
pl_PL: Nasi agenci

en: All
pl_PL: Wszystko

en: Load More Properties
pl_PL: Załaduj więcej właściwości

en: Agency Reviews
pl_PL: Recenzje agencji

en: of
pl_PL: z

en: Posted on
pl_PL: Wysłany dnia

en: Reviews
pl_PL: Opinie

en: Update Review
pl_PL: Zaktualizuj recenzję

en: pending approval
pl_PL: oczekuje na zatwierdzenie

en: Write a Review
pl_PL: Napisać recenzję

en: Your Rating & Review
pl_PL: Twoja ocena i recenzja

en: Review Title
pl_PL: Tytuł recenzji

en: Your Review
pl_PL: Twoja opinia

en: Edit Review
pl_PL: Edytuj recenzję

en: Submit Review
pl_PL: Dodaj recenzję

en: You need to
pl_PL: Musisz

en: login
pl_PL: Zaloguj Się

en: in order to post a review
pl_PL: w celu opublikowania recenzji

en: listing
pl_PL: wymienianie kolejno

en: My details
pl_PL: Moje szczegóły

en: Member of:
pl_PL: Członkiem:

en: About Me
pl_PL: O mnie

en: Contact Us
pl_PL: Skontaktuj się z nami

en: Contact Me
pl_PL: Skontaktuj się ze mną

en: Schedule a showing?
pl_PL: Zaplanuj pokaz?

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Time
pl_PL: Czas

en: Send Email
pl_PL: Wysłać email

en: Send Private Message
pl_PL: Wyślij Wiadomość Prywatną

en: You can reply to private messages from "Inbox" page in your user account.
pl_PL: Możesz odpowiadać na prywatne wiadomości ze strony &quot;Skrzynka odbiorcza&quot; na swoim koncie użytkownika.

en: My Listings
pl_PL: Moje oferty

en: Agent Reviews
pl_PL: Recenzje agentów

en: Contact me
pl_PL: Skontaktuj się ze mną

en: Your search results
pl_PL: Twoje wyniki wyszukiwania

en: Continue Reading
pl_PL: Kontynuuj czytanie

en: Home
pl_PL: Dom

en: Archives
pl_PL: Archiwa

en: Change Password
pl_PL: Zmień hasło

en: *After you change the password you will have to login again.
pl_PL: * Po zmianie hasła będziesz musiał się ponownie zalogować.

en: Old Password
pl_PL: Stare hasło

en: New Password
pl_PL: nowe hasło

en: Confirm New Password
pl_PL: Potwierdź nowe hasło

en: Reset Password
pl_PL: Zresetuj hasło

en: Compare
pl_PL: Porównać

en: user id:
pl_PL: identyfikator użytkownika:

en: Delete Agent
pl_PL: Usuń agenta

en: Are you sure you wish to delete
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć

en: Expired
pl_PL: Przedawniony

en: Waiting for approval
pl_PL: Czeka na zatwierdzenie

en: by
pl_PL: przez

en: Featured
pl_PL: Opisany

en: expires on
pl_PL: upływa w dniu

en: Listed in
pl_PL: Wymienione w

en: Edit property
pl_PL: Edytuj właściwość

en: Delete property
pl_PL: Usuń właściwość

en: Floor Plans
pl_PL: Plany pięter

en: Views Stats
pl_PL: Statystyki wyświetleń

en: Item has 0 views
pl_PL: Przedmiot ma 0 wyświetleń

en: Resend for approval
pl_PL: Wyślij ponownie do zatwierdzenia

en: Set as featured,  *Listings set as featured are subtracted from your package
pl_PL: Ustawiony jako dostępny, * Zestaw aukcji jako polecany jest odejmowany od paczki

en: Submission Fee
pl_PL: Opłata za złożenie wniosku

en: Featured Fee
pl_PL: Wyróżniona opłata

en: Total Fee
pl_PL: Całkowita opłata

en: Pay with Paypal
pl_PL: Zapłać z PayPal-em

en: Wire Transfer
pl_PL: Przelew

en: Featured  Fee
pl_PL: Wyróżniona opłata

en: Upgrade to featured
pl_PL: Uaktualnij do polecanego

en: Total number of views:
pl_PL: Łączna liczba wyświetleń:

en: Developer Reviews
pl_PL: Recenzje programistów

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Lot Size:
pl_PL: Wielkość partii:

en: Property Rooms:
pl_PL: Pokoje własności:

en: Property Bedrooms:
pl_PL: Sypialnie własności:

en: Property Bathrooms:
pl_PL: Łazienki:

en: Property Status:
pl_PL: Status nieruchomości:

en: Property Status
pl_PL: Status nieruchomości

en: Property Keyword:
pl_PL: Słowo kluczowe właściwości:

en: keyword
pl_PL: słowo kluczowe

en: full info
pl_PL: pełne informacje

en: map
pl_PL: mapa

en: Featured Property
pl_PL: Wyróżniona właściwość

en: discover more
pl_PL: odkryj więcej

en: Use the form below to contact us!
pl_PL: Skorzystaj z poniższego formularza, aby skontaktować się z nami!

en: Type your message...
pl_PL: Wpisz swoją wiadomość...

en: Send
pl_PL: Wysłać

en: SAVE CHANGES
pl_PL: ZAPISZ ZMIANY

en: ADD PROPERTY
pl_PL: DODAJ NIERUCHOMOŚĆ

en: click to enable zoom
pl_PL: kliknij, aby włączyć zoom

en: Searching...
pl_PL: Badawczy...

en: View
pl_PL: Widok

en: Roadmap
pl_PL: Mapa drogowa

en: Satellite
pl_PL: Satelita

en: Hybrid
pl_PL: Hybrydowy

en: Terrain
pl_PL: Teren

en: My Location
pl_PL: Moja lokacja

en: Prev
pl_PL: Poprzedni

en: Next
pl_PL: Kolejny

en: Google Maps Search
pl_PL: Wyszukiwarka Map Google

en: Search Parameters:
pl_PL: Wyszukaj parametry:

en: Save this Search?
pl_PL: Zapisać to wyszukiwanie?

en: Search name
pl_PL: Wyszukaj nazwę

en: Save Search
pl_PL: Zapisz wyszukanie

en: Login
pl_PL: Zaloguj Się

en: Properties listed in
pl_PL: Właściwości wymienione w

en: Website:
pl_PL: Stronie internetowej:

en: We Speak:
pl_PL: Mówimy:

en: Opening Hours:
pl_PL: Godziny otwarcia:

en: License:
pl_PL: Licencja:

en: Our Taxes:
pl_PL: Nasze podatki:

en: Want to find out more?
pl_PL: Chcesz dowiedzieć się więcej?

en: Publish Listing with Feature
pl_PL: Opublikuj aukcję z funkcją

en: One Time
pl_PL: Jeden raz

en: Recurring
pl_PL: Powtarzające się

en: Video
pl_PL: Wideo

en: Image Gallery
pl_PL: Galeria obrazów

en: Sign into your account
pl_PL: Zaloguj się

en: Username
pl_PL: Nazwa Użytkownika

en: Password
pl_PL: Hasło

en: or
pl_PL: lub

en: Login with Facebook
pl_PL: Zaloguj się przez facebook

en: Login with Google
pl_PL: Zaloguj się przez Google

en: Login with Yahoo
pl_PL: Zaloguj się przez Yahoo

en: Create an account
pl_PL: Utwórz konto

en: Retype Password
pl_PL: Wpisz ponownie hasło

en: Select User Type
pl_PL: Wybierz typ użytkownika

en: I agree with
pl_PL: zgadzam się z

en: terms & conditions
pl_PL: Zasady i Warunki

en: A password will be e-mailed to you
pl_PL: hasło zostanie przesłane na maila

en: Register
pl_PL: Zarejestrować

en: Enter Your Email Address
pl_PL: Wprowadź swój adres e-mail

en: Register here!
pl_PL: Rejestracja tutaj!

en: Forgot Password?
pl_PL: Zapomniałeś hasła?

en: Back to Login
pl_PL: Powrót do logowania

en: Return to Login
pl_PL: Wróć do logowania

en: See all
pl_PL: Widzieć wszystko

en: photos
pl_PL: zdjęcia

en: new message
pl_PL: Nowa wiadomość

en: Conversation started by you
pl_PL: Rozmowa rozpoczęła się od Ciebie

en: From
pl_PL: Od

en: Subject
pl_PL: Przedmiot

en: reply to message
pl_PL: odpowiedz na wiadomość

en: delete message
pl_PL: Usuń wiadomość

en: From:
pl_PL: Od:

en: Send Reply
pl_PL: Wyślij odpowiedź

en: Agent list
pl_PL: Lista agentów

en: Need an account? Register here!
pl_PL: Potrzebujesz konta? Rejestracja tutaj!

en: Other units in
pl_PL: Inne jednostki w

en: Available Units
pl_PL: Dostępne jednostki

en: Category:
pl_PL: Kategoria:

en: Rooms:
pl_PL: Pokoje:

en: Baths:
pl_PL: Łaźnia:

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Sort by
pl_PL: Sortuj według

en: Price High to Low
pl_PL: Cena od najwyższej do najniższej

en: Price Low to High
pl_PL: Cena od niskiej do wysokiej

en: Newest first
pl_PL: Najnowszy pierwszy

en: Oldest first
pl_PL: Najpierw najstarsi

en: Bedrooms High to Low
pl_PL: Sypialnie od najwyższych do najniższych

en: Bedrooms Low to high
pl_PL: Sypialnie od niskiej do wysokiej

en: Bathrooms High to Low
pl_PL: Łazienki od najwyższych do najniższych

en: Bathrooms Low to high
pl_PL: Łazienki od niskiego do wysokiego

en: There are no properties listed on this page at this moment. Please try again later.
pl_PL: W tej chwili nie ma żadnych właściwości wymienionych na tej stronie. Spróbuj ponownie później.

en: There are no agents listed on this page at this moment. Please try again later.
pl_PL: W tej chwili nie ma żadnych agentów wymienionych na tej stronie. Spróbuj ponownie później.

en: Load More Listings
pl_PL: Załaduj więcej aukcji

en: Agents in
pl_PL: Agenci w

en: Agencies in
pl_PL: Agencje w

en: Developers in
pl_PL: Programiści w

en: Other Agents
pl_PL: Inni agenci

en: View results
pl_PL: Pokaż wyniki

en: Property Details
pl_PL: Szczegóły nieruchomości

en: Amenities and Features
pl_PL: Udogodnienia i funkcje

en: Virtual Tour
pl_PL: Wirtualna podróż

en: What's Nearby
pl_PL: Co znajduje się w pobliżu

en: Page Views Statistics
pl_PL: Statystyki wyświetleń stron

en: Property Reviews
pl_PL: Recenzje nieruchomości

en: Rooms:
pl_PL: Pokoje:

en: Baths:
pl_PL: Łaźnia:

en: Category:
pl_PL: Kategoria:

en: beds
pl_PL: łóżka

en: details
pl_PL: Detale

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Related Posts
pl_PL: powiązane posty

en: delete search
pl_PL: usuń wyszukiwanie

en: Add Listing
pl_PL: Dodaj listing

en: cancel stripe subscription
pl_PL: anuluj subskrypcję paska

en: See Available Packages and Payment Methods
pl_PL: Zobacz dostępne pakiety i metody płatności

en: Packages Available
pl_PL: Dostępne pakiety

en: Unlimited
pl_PL: Nieograniczony

en: listings
pl_PL: aukcje

en: Images / per listing
pl_PL: Obrazy / na aukcję

en: Switch to this package
pl_PL: Przejdź do tego pakietu

en: Payment Method
pl_PL: Metoda płatności

en: make payment recurring
pl_PL: sprawiają, że płatność jest powtarzana

en: days
pl_PL: dni

en: weeks
pl_PL: tygodnie

en: months
pl_PL: miesięcy

en: year
pl_PL: rok

en: years
pl_PL: lat

en: Calendar
pl_PL: Kalendarz

en: Agency Details
pl_PL: Szczegóły agencji

en: Agency Name
pl_PL: Nazwa agencji

en: Taxes
pl_PL: Podatki

en: Opening Hours
pl_PL: Godziny otwarcia

en: Languages
pl_PL: Języki

en: License
pl_PL: Licencja

en: Agency Area/Categories
pl_PL: Obszar agencji / kategorie

en: Agency Location
pl_PL: Lokalizacja agencji

en: Add some information about your agency.
pl_PL: Dodaj informacje o swojej agencji.

en: Place Pin with Agency Address
pl_PL: Umieść pinezkę z adresem agenta

en: View public profile
pl_PL: Wyświetl profil publiczny

en: Developer Details
pl_PL: Szczegóły programisty

en: Developer Name
pl_PL: Nazwa programisty

en: Developer Area/Categories
pl_PL: Obszar / kategorie programistów

en: Developer Location
pl_PL: Lokalizacja programisty

en: Add some information about you.
pl_PL: Dodaj trochę informacji o sobie.

en: Place Pin with Developer Address
pl_PL: Umieść pinezkę w adresie programisty

en: Select what features and amenities apply for your property.
pl_PL: Wybierz, jakie funkcje i udogodnienia mają zastosowanie do Twojej nieruchomości.

en: Select Categories
pl_PL: Wybierz kategorie

en: Selecting a category will make it easier for users to find you property in search results.
pl_PL: Wybranie kategorii ułatwi użytkownikom znalezienie Twojej nieruchomości w wynikach wyszukiwania.

en: Listed In
pl_PL: Wymienione w

en: Property Description
pl_PL: Opis nieruchomości

en: This description will appear first in page. Keeping it as a brief overview makes it easier to read.
pl_PL: Ten opis pojawi się jako pierwszy na stronie. Utrzymanie tego jako krótki przegląd ułatwia czytanie.

en: *Title (mandatory)
pl_PL: * Tytuł (obowiązkowy)

en: Property Description & Price
pl_PL: Opis nieruchomości i cena

en: Adding a price will make it easier for users to find your property in search results.
pl_PL: Dodanie ceny ułatwi użytkownikom znalezienie Twojej nieruchomości w wynikach wyszukiwania.

en: (only numbers)
pl_PL: (tylko numery)

en: After Price Label (ex: "/month")
pl_PL: Po znaku ceny (np. &quot;/ Miesiąc&quot;)

en: Before Price Label (ex: "from ")
pl_PL: Przed etykietą ceny (np. &quot;Z&quot;)

en: Listing Details
pl_PL: Szczegóły aukcji

en: Add a little more info about your property.
pl_PL: Dodaj trochę więcej informacji o swojej nieruchomości.

en: Size in
pl_PL: Rozmiar w

en:  (*only numbers)
pl_PL: (*tylko numery)

en: Lot Size in
pl_PL: Rozmiar partii w

en: Rooms (*only numbers)
pl_PL: Pokoje (* tylko liczby)

en: Bedrooms (*only numbers)
pl_PL: Sypialnie (* tylko liczby)

en: Bathrooms (*only numbers)
pl_PL: Łazienki (* tylko liczby)

en: Owner/Agent notes (*not visible on front end)
pl_PL: Uwagi właściciela / agenta (* niewidoczne z przodu)

en: Select Energy Class
pl_PL: Wybierz klasę energetyczną

en: Some energy class description
pl_PL: Jakiś opis klasy energetycznej

en: Select Energy Class (EU regulation)
pl_PL: Wybierz klasę energetyczną (rozporządzenie UE)

en: Energy Index in kWh/m2a
pl_PL: Wskaźnik energii w kWh / m2a

en: Make this listing featured from property list.
pl_PL: Udostępnij ten listing na liście właściwości.

en: Listing Media
pl_PL: Wyświetlanie mediów

en: You can select multiple images to upload at one time.
pl_PL: Możesz wybrać wiele obrazów do przesłania naraz.

en: Select Media
pl_PL: Wybierz Media

en: * At least 1 image is required for a valid submission.Minimum size is 500/500px.
pl_PL: * Do prawidłowego przesłania wymagany jest co najmniej 1 obraz. Minimalny rozmiar to 500 / 500px.

en:  You can upload maximum %s images
pl_PL: Możesz przesłać maksymalnie %s obrazów

en: ** Double click on the image to select featured.
pl_PL: ** Kliknij dwukrotnie zdjęcie, aby wybrać polecane.

en: *** Change images order with Drag & Drop.
pl_PL: *** Zmień kolejność zdjęć za pomocą Drag &amp; Drop.

en: **** PDF files upload supported as well.
pl_PL: **** Obsługiwane również przesyłanie plików PDF.

en: ***** Images might take longer to be processed.
pl_PL: ***** Obrazy mogą być dłużej przetwarzane.

en: manage floorplans
pl_PL: zarządzać floorplans

en: Listing Location
pl_PL: Lokalizacja aukcji

en: Use the button to save your property location on the map as well.
pl_PL: Użyj przycisku, aby zapisać lokalizację nieruchomości na mapie.

en: *Address
pl_PL: *Adres

en: Enter address
pl_PL: Podaj adres

en: Enter city
pl_PL: Wprowadź miasto

en: Neighborhood
pl_PL: Sąsiedztwo

en: Zip
pl_PL: Zamek błyskawiczny

en: Country
pl_PL: Kraj

en: Place Pin with Property Address
pl_PL: Umieść pinezkę z adresem właściwości

en: Latitude (for Google Maps)
pl_PL: Współrzędne (dla Google Maps)

en: Longitude (for Google Maps)
pl_PL: Długość geograficzna (dla Google Maps)

en: Enable Google Street View
pl_PL: Włącz Google Street View

en: Google Street View - Camera Angle (value from 0 to 360)
pl_PL: Google Street View - kąt kamery (wartość od 0 do 360)

en: Slider Option
pl_PL: Opcja suwaka

en: Slider type
pl_PL: Typ suwaka

en: Select Property Status
pl_PL: Wybierz Status nieruchomości

en: Highlight your property.
pl_PL: Zaznacz swoją nieruchomość.

en: normal
pl_PL: normalna

en: Subunits
pl_PL: Podjednostki

en: Select what properties you wish to show as subunits from those published.
pl_PL: Wybierz właściwości, które chcesz wyświetlać jako podjednostki spośród opublikowanych.

en: Enable
pl_PL: Włączyć

en: Select Subunits From the list:
pl_PL: Wybierz podjednostki Z listy:

en: Video Option
pl_PL: Opcja wideo

en: Add just the video ID from the vimeo or youtube url.
pl_PL: Dodaj tylko identyfikator wideo z adresu URL vimeo lub youtube.

en: Video from
pl_PL: Wideo z

en: Embed Video id:
pl_PL: Osadź identyfikator wideo:

en: Paid submission
pl_PL: Płatne przesłanie

en: This is a paid submission.
pl_PL: To jest płatne zgłoszenie.

en: Price:
pl_PL: Cena £:

en: Featured (extra):
pl_PL: Polecane (dodatkowo):

en: Copy/paste the iframe code of your property video tour.
pl_PL: Skopiuj / wklej kod iframe z wycieczki wideo z nieruchomości.

en: Virtual Tour:
pl_PL: Wirtualna podróż:
